j Duistere vragen voor de donkere dagen Indonesische regering stelt voor opstandigen plaatsvervangers aan Tienduizenden Hongaarse arbeiders zonder werk door brandstoftekort Hongaarse verzetsvlag naar Koninklijk PaJeis WEERBERICHT Kolonel Sinibolon zegt trouw te blijven aan Soekarno Russen willen van rechtsgeding tegen Racz monsterproces maken Plechtigheid in de Nieuwe Kerk en op de Dam eerbiedig samen 95ste jaargang MAANDAG 24 DECEMBER 1956 No. 29020 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j. w. Heuny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Singel u Leiden Giro no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer tl_ per itwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 In Sumatra is het volkomen rustig De Indonesische regering heeft gisteren kolonel Simbolon, de bevelhebber van het derde territoriale district in Noord-Sumatra, die de macht in die provincie heeft overgenomen en de regering in Djakarta niet meer erkent, ontslagen. Het besluit is bekend gemaakt door de minister van voorlichting, dr. Soedibjo. Het was door premier Ali Sastroamidjojo ondertekend. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat het optreden van kolonel Simbolon „een schending van de wet van de Staat" is en het welzijn van de natie in gevaar brengt. Simbolons onderbevelhebber is tot zijn opvolger benoemd en er is een tweede officier benoemd om het bevel in Noord- Sumatra op zich te nemen als Simbolons plaatsvervanger daartoe niet in staat zou zijn. Generaal Abdoel Haris Nasoetion de stafchef van het Indonesische leger, wiens hoofdkwartier in Djakarta is, heeft het directe „tactische commando" over regimenten in Atjeh en Midden-Sumatra gekregen. In Midden-Sumatra heeft kolonel Ahmad Hoessein de macht in handen genomen. „Slechts Parlement kan beslissen" De opvolger van kolonel Simbolon is luitenant-kolonel Djamin Gintin. Zijn eventuele plaatsvervanger is luitenant-kolonel Wahab Mahmoer. In de officiële bekendmaking wordt voorts gezegd, dat president Soekarno als opperbevelhebber en de stafchefs van de strijdkrachten binnenkort een boodschap aan de strijdkrachten in het gehele land zullen richten. Ook wordt verklaard, dat slechts het Parlement kan beslissen of de regering moet aftreden. Er werd een beroep gedaan op het leger, de politie en het volk om de grondbeginselen van de grondwet hoog te houden. De regering werkt aan verbetering van de internationale toestand en, samen met het Parlement, aan een nieuwe status voor de provincnes. Minister Soedibjo las zaterdagavond de verklaring in de ambtswoning van pre mier Ali Sastroamidjojo voor, nadat het kabinet in spoedvergadering over de Staatsgreep in Sumatra had gesproken. Soekarno en Hatta weer één? Volgens in Djakarta ontvangen be richten was gisteren de toestand in de twee provincies in Sumatra, die tegen de regering in verzet zijn gekomen, rustig en normaal. Er is bij de staatsgreep geen schot gelost. Levensstandaard niet verbeterd In een uiteenzetting over de redenen van zijn „coup" tijdens een plechtigheid op het voornaamste plein van Medan, waarbij de Indonesische vlag werd gehe sen, zeide Simbolon in een toespraak tot zijn manschappen tot de actie te zijn overgegaan na diepgaand overleg met de plaatselijke leiders. „Het is een onweer legbaar feit, dat het huidige kabinet er ^ïiet in is geslaagd te voldoen aan de wensen van het volk", zo zeide hij. Voorts verklaarde Simbolon. dat de le vensstandaard van het Sumatraanse volk na elf jaar van onafhankelijkheid niet is verbeterd en dat „ons nationale leger, dat geboren is in onze nationale revolutie, niet kan toestaan, dat deze toestand eeuwig voortduurt". Kerstboodschap van H. M. de Koningin H.M. de Koningin zal op eerste kerst dag om 13.00 uur per radio over beide zenders een kerstboodschap uitspreken. Het eerstvolgend nummer van het „Leidsch Dagblad" verschijnt op donderdag 27 december. Onze bu reaus zullen beide kerstdagen ge sloten zyn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Russisch kernwapen van nieuw type De Sovjet-Unie heeft op 13 of 14 december in Siberië een proef genomen met een kernwapen van een geheel nieuw type, zo hebben Japanse deskun digen zondag verklaard. Een woord voerder van het centrale observatorium in Tokio maakte bekend, dat na de Russische proef in Japan de hoogste graad van radio-activiteit is waargeno men sedert de Amerikaanse proef met een waterstofbom in de Stille Oceaan. In de prefectuur van Foekoeoka is radio-actieve regen gevallen. Het on derzoek van de lucht boven Japan duurt nog voort. Lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond Veranderlijke bewolking met plaatse lijk wat sneeuw, matige aan de Wad den tijdelijk vrij krachtige oostelijke wind. vannacht lichte vorst, morgen middag temperaturen in en om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 DECEMBER Zon op: 8.50 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 1.44 uur; onder: 12.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.12 uur en 21.46 uur. Laagwater te 4.37 uur en 17.07 uur. (26/12 hoogwater te 10.21 en 22.59 uur (doodtij), laagwater te 5.43 en 18.17 uur: 27/12 hoogwater te 11.21 uur; laagwater te 6.59 en 19.32 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een kerstnummer Het kabinet is inmiddels gisteren in geheime vergadering ten huize van de minister-president bijeengekomen. President Soekarno heeft gistermiddag een voetbalwedstrijd bijgewoond in het stadion in Djakarta, waar het Joegosla vische elftal het Indonesische nationale team een 51 nederlaag toebracht. Zaterdagavond deed Soekarno een be roep op een bijeenkomst van oud-strij ders om zich te verenigen in één orga nisatie om te strijden voor een welva rend land en sociale gerechtigdheid. De voormalige vice-president, Hatta, verklaarde in een toespraak tot christe lijke studenten in Soekaboemi in West- Java: „Onze nationale revolutie heeft gefaald omdat zij niet werd gevolgd door een gezond economisch programma ter bereiking van welvaart". Hatta drong aan op de vorming van een presidentieel kabinet en zeide. dat autonomie dient te worden verleend aan de provincies als een noodzakelijke stap om de huidige toestand te boven te ko men. Volgens in Djakarta ontvangen be richten zijn de plaatselijke bankagent- schappen in midden-Sumatra onder controle van de nieuwe militaire raad gesteld, „om een kapitaalsvlucht uit de provincie te voorkomen". Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prinses Wilhel- mina voor het Nationaal Monument tijdens de plechtige overbrenging van de Hongaarse verzetsvlag naar het Koninklijk Paleis op de Dam. Simbolon drong er bij Soekarno en Hatta, die deze maand als vice-presi dent is afgetreden op aan, zich te her enigen. „De hereniging van onze hoogste leiders zou de hereniging van ons volk betekenen", zeide hij. Hij legde er voorts de nadruk op. dat hij trouw zou blijven aan de Indonesi sche onafhankelijkheidsproclamatie, aan de nationale roodwitte vlag en aan pre sident Soekarno en ging niet in op het besluit van de regering in Djakarta, ge nomen op de spoedvergadering van za terdag, om hem „tijdelijk van zijn func tie te ontheffen". Zowel de door de regering in Djakar ta aangestelde gouverneur van midden- Sumatra, Moelhardjono. als van noord- Sumatra, Pontas, hebben uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de door de le gerofficieren genomen stappen wijzigin gen ten goede zullen brengen voor de 12 miljoen inwoners van de twee provincies, waarin talloze rubber-, thee- en tabak- ondernemingen zijn gevestigd en olie bronnen in exploitatie zijn. „Autonomie is noodzaak" Radio-Padang heeft gisteravond mede gedeeld, dat de „Militaire Raad" finan ciële deskundigen heeft aangesteld om een onderzoek in te stellen naar de fi nanciële toestand van de beide provin cies. Naar verluidt zouden de belastin gen en heffingen, die worden betaald door buitenlandse maatschappijen, niet langer aan de centrale regering in Dja karta worden overgemaaakt. Talrijke grote fabrieken in geheel Hongarije hebben zondag als gevolg van gebrek aan brandstof hun poorten moeten sluiten, waardoor tienduizenden arbeiders zonder werk zijn gekomen. De zondag was op last van de regering, evenals de zaterdag, als een halve werkdag beschouwd, doch alleen een beperkt aantal arbeiders was op het werk en dan nog slechts voor onder houdswerkzaamheden. Er komen zes tot zeven honderdduizend arbeiders zonder werk als de kolenproduktie niet wordt verhoogd. De helft van de 84.000 mijnwerkers is echter uitgeweken. In totaal hebben 150.000 Hongaren hun land verlaten, van wie de helft naar andere landen is overgebracht. Vier Britse advocaten, die tevens lid zijn van het parlement, hebben van de Hongaarse regering geen toestemming gekregen om de processen tegen verzetsmensen bij te wonen. Volgens welingelichte kringen in Boedapest vormt de organisatie van het proces tegen Sandor Racz, de 21-jarige ex-voorzitter van de Centrale Arbeiders raad, op het ogenblik een onderwerp van discussie tussen de regering-Kadar en de Russische bezetters. De Russen willen van het proces tegen Racz een soort „monsterproces" maken. De beschuldiging tegen hem zou dan gebaseerd dienen te worden op verstandhouding met Westelijke agenten. De regering-Kadar zou hier niets voor voelen omdat een dergelijk proces de (labiele) rust in Hongarije weer kan verstoren. Bovendien zal het de regering-Kadar niet gemakkelijk vallen Hongaarse magistraten te vinden, die aan dit proces de schijn van wettelijkheid willen verlenen, aldus—deze kringen. hoofdstad Reykjavik, op doorreis naar de V. S. Nixon, die zes uur in IJsland bleef, verklaarde getroffen te zijn geweest door de jeugd der uitgeweken Honga ren. Hij zei. dat velen studenten, jonge arbeiders of jonge vrouwen waren. Hij vervolgde: „Ik ben ervan over tuigd. dat de vrijheid het tenslotte zal winnen. De opstand tegen de marionet- tenregering-Kadar is het begin van het einde der uitbreiding van het interna tionale communisme. De communisten zijn er niet in ge slaagd de studenten, de arbeiders en de intellectuelen aan zich te binden en dat zijn precies de groepen, die Jeugd moet niets van communisten hebben, zegt Richard Nixon „Ik geloof, dat de meesten van de jongere Hongaarse vluchtelingen naar hun land zullen willen terugkeren, in dien zich aldaar een ommekeer heeft voltrokken" aldus verklaarde de Ameri kaanse vice-president Richard Nixon die een bezoek heeft gebracht aan de kampen in Oostenrijk voor Hongaarse vluchtelingen zondag in de IJslandse Drie Oranje - generaties aanwezig Drie Oranje generaties. Koningin Juliana, Kroonprinses Beatrix, de moeder van het verzet. Prinses Wilhelmina en de oud-opperbevel hebber der Nederlandse binnenlandse strijdkrachten. Prins Bernhard. hebben zaterdagmiddag de plechtige en met militair ceremonieel uit gevoerde overbrenging van de Hongaarse verzetsvlag naar het Koninklijk Paleis op de Dam bijgewoond. De vorstin ontving deze vlag tijdens haar bezoek aan de Jaarbeurshall te Utrecht van een 31-jarige Hongaarse vrijheidsstrijder en zij gaf de commandant der voormalige binnenlandse strijdkrachten, de, reserve generaal-majoor H. Koot, op dracht dit dundoek naar het paleis in de hoofdstad te doen over brengen. Even voordat het Koninklijk Paar met Prinses Beatrix aan de Nieuwe Kerk arriveerde, waar een korte samenkomst werd gehouden, had Prinses Wilhelmina. getooid met een cocarde. bijna onopge merkt in de rond een pilaar gebouwde kerkbank plaats genomen. Toen het Ko ninklijk Paar de kerk betrad werden de lichten ontstoken en naderde vanuit een zijbeuk de vaandelwacht van oud- B.S.'ers in de blauwe overall, zwarte helmen en de hand aan de stengun, met de Hongaarse vlag. De vlaggedra- ger stelde zich op voor de preekstoel en de Koninklijke gasten namen naast Prinses Wilhelmina in de kerkbank plaats. In een andere kerkbank zaten minister-president dr. Drees. en de mi nisters mej. dr. M. A. M. Klompé en prof dr. Samkalden. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten, re presentanten van alle organisaties, werk zaam op het terrein van de vluchtelin genhulp en uiteraard ook door een aan tal Hongaarse vluchtelingen. Nadat inleidende orgelmuziek in de hooggewelfde kerkruimte verklonken was betrad mr. A. J. Andree Wiltens, een der leiders van het voormalig stu- dentenverzet, de preekstoel. Hij zeide o.a: „Onder deze vlag, die door een onbekend patriot in haast is vervaar digd. is op 25 oktober j.l. in de straten van Boedapest gestreden. Toen de drager van deze vlag zich door ach tervolging genoodzaakt zag Zijn land te verlaten, heeft hij. omdat hij van dit symbool geen afstand kon doen, het doek, verborgen onder zijn kleding, meegenomen om het tenslotte spon taan als kleinood zoals hjj hetzelf uitdrukte aan H. M. de Koningin aan te bieden tijdens haar bezoek aan de Jaarbeurshallen in Utrecht". Na een vertaling van sprekers woor den in het Hongaars door de Hon gaarse predikant ds. I. L. Tusky werd met orgelspel de samenkomst afgesloten, Achter de vlag aan begaven allen zich over het Middendamterrein, waar dui zenden Amsterdammers stonden, naar het Nationaal Monument. Daar stond een erewacht van pelotons van de drie onderdelen der krijgsmacht aangetre den. Dit stil en eerbiedig samenzijn werd geopend met het taptoesignaal en een minu^ stilte, waarin de vlaggedrager het «mdoek, waaroverheen een zwarte rouwband zat, langzaam naar de grond liet nijgen, werd besloten met de re veille. Tijdens dit signaal werd de Ne derlandse driekleur langzaam gestreken en gehesen aan de mast naast het mo nument. Tot slot speelde de Kon. Mili taire Kapel het Hongaarse en Neder landse volkslied. De lange zwijgende stoet begaf zich daarna naar het Paleis. Daar werd de vlag in ,,'s-Konings Voorhuis" (gelegen achter de ingang), waar met denne- groen een stemmige sfeer was gescha pen, in een standaard opgesteld. Koningin Juliana en Prins Bernhard legden hier een krans aan de voet van de vlag neer, en Prinses Wilhel mina plaatste een bloemstuk in de vorm van een witte margriet met een lint, waarop in het Hongaars stond: „Met eerbied voor de Hongaarse vrij heidsstrijders", bij het rood-wit-groene dundoek. De autoriteiten, gevolgd door de genodigden en burgerij defileerden tot slot langs de vlag. Hierbij was tevens gelegenheid om bijdragen te storten voor de Hongaarse vluchte lingen. zij juist met alle geweld voor zich hebben trachten te winnen. Dit toont aan, dat er moeilijkheden zijn in de communistische wereld". In antwoord op vragen van journalis ten, waarom de V. S. „geen wezenlijke hulp aan de Hongaren hebben ver leend" en waarom zij „de Hongaarse opstandelingen niet metterdaad in hun vrijheidsstrijd hebben gesteund", antwoordde Nixon: „Wij konden niet het gevaar lopen van het uitbreken van een derde wereldoorlog. Daarom moesten wij ons beperken tot een actie via de Verenigde Naties". Hij voegde hieraan toe: ..Er zijn er, die menen, dat een dergelijk optreden niets te beduiden heeft. Ik ben het daar niet mee eens. Wat wij hebben gedaan betekent zeer veel. daar morele krach ten in het geweer zijn gebracht tegen de geweldplegers, een enkele regering en dit geldt ook voor de marionetten- regering-Kadar kan, tegen dergelijke morele krachten in. hardnekkig aan haar politiek blijven vasthouden. De open- Slot op pag. 2 Wolkbreuk eist vele doden in Brazilië Tengevolge van een wolkbreuk is zaterdagavond de plaats Passaquatro, In het zuiden van de Braziliaanse staat Minas Gerais, overstroomd. Het aantal doden en vermisten wordt op vijftig geschat. Volgens een radiobericht zijn er reeds negentien lijken geborgen. Inwoners van naburige steden ver lenen hulp. De president van Brazilië heeft ziekenauto's met verplegend per soneel en geneesmiddelen naar Passa quatro doen zenden. De regens die de wolkbreuk hebben veroorzaakt, blijven vallen. flngez Med.-Adv.) Tiendelige Kerstprijsvraag 69 prijzen van vijf tot honderd gulden De grote belangstelling die vorige jaren getoond werd voor een rijk- gevarieerde kerstprijsvraag heeft ons er toe doen besluiten, ook dit jaar weer als ontspanning in de donkere dagen rond de jaarwisseling aan de puzzelaars tien puzzels van verschillende aard voor te zetten. Hierdoor kunnen alle puzzelaars aan hun trek komen, ook al hebben zij voor een bepaald genre een voorkeur. Het is namelijk zo, dat er prijzen per puzzel worden toegekend, terwijl daarnaast prijzen beschikbaar zijn voor de „groten" onder de puzze laars, die de meeste opgaven goed oplossen. Elders in dit blad publiceren wij twee pagina's puzzels, namelijk een merkwaardig probleem over de verjaardag van Jansen, een opgave met symmetrische lettergroepen, een kruiswoordraadsel, een kruis-jaartallen raadsel, een soort doolhof puzzel, een bijbeltekstopgave, een rekenpuzzel, een probleem op een schaakbord, een kryptogram en een fotopuzzel. Per puzzel loven wij vier prijzen uit, namelijk één prijs van f. 10.- en drie prijzen van f. 5.in totaal per puzzel dus f. 25.ofwel voor de -tien puzzels f.250. Bovendien worden prijzen toegekend aan hen, die de meeste puzzels goed hebben opgelost, namelijk een prijs van f. 100.een prqs van f. 75.een prijs van f. 50.een prijs van f. 25.vijf prijzen van f.10.en twintig prijzen van f.5.tezamen f.400. In totaal wordt dus f. 650.aan prijzen, variërend van f. 100.tot f. 5.die worden toegekend aan 69 prijswinnaars. Bij de prijstoekenning zaf er op worden toegezien, dat aan niemand meer dan één prijs wordt toegekend. Daarom zullen wij eerlijkheidshalve eerst de hoge prijzen toekennen en dan bij de toekenning afdalen naar de lagere prijzen, teneinde te voorkomen, dat een „grote" prijs iemand ontgaat omdat hem reeds een kleinere prijs is toegekend. Aangezien het nazien en registreren van de oplossingen en het toeken nen van de prijzen bij een dergelijke ingewikkelde prijsvraag van tien puzzels uitermate ingewikkeld is, moeten wij als voorwaarde voor deel neming als eisen stellen dat: 1. iedere deelnemer de oplossing van alle puzzels waaraan hij mee doet in één enveloppe verstuurt; 2. buiten op iedere enveloppe met oplossingen wordt vermeld hoe veel puzzeloplossingen hierin worden verzonden; 3. buiten op iedere enveloppe naam en adres van de inzender worden vermeld; l. buiten op iedere enveloppe duidelijk wordt vermeld „prijsvraag" Oplossingen dienen uiterlijk maandag 14 januari a.s. te 13 uur in het bezit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 te Leiden. Na die tijd ontvangen oplossingen en oplossingen die niet voldoen aan de opgesomde noodzakelijke voorwaarden kunnen niet mededingen naar de prijzen. Over de prijstoekenning kan naderhand niet worden gediscussieerd of gecorrespondeerd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1