Overheid moet bij beperking der investeringen het voorbeeld geven Geen parlementair onderzoek van beleid ten aanzien van Indonesië RIEL Nieuw filter geeft volle rookgenot! KERSTMIS BLOEMEN Lopen besparingen achteruit? U próéft dat u rookt! Het geheugen schiet te kort '*T 25' 93ste jaargang Zaterdag 22 december 1956 Derde blad no. 29019 Perikelen op de kapitaalmarkt Zijn proporties uit het oog verloren? (Van onze financiële medewerker) De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben weer doen zien hoe snel in de economische en financiële verhoudingen veranderingen kunnen intreden Een goed voorbeeld hiervan is de rentestand. Het wisseldisconto van de Ned. Bank was van 7 april 1953 tot 7 februari 1956 onveranderd 2lA maar op genoemde datum werd het tot 3 verhoogd, waarna op 25 augustus een verhoging tot 3 1/4 en op 22 oktober j.l. een verhoging tot 3 3/4 is gevolgd. Dienovereenkomstig is op de obligatiemarkt het rendement aanzienlijk gestegen. Zo bedroeg het ren dement van de 3 obligaties Nederland 1962/64 in juni 1955 niet meer dan 2.78 in juni 1956 was het tot 3.04 gestegen en thans bedraagt het ca. 4 3/4 dat is dus bijna 2 meer dan anderhalf jaar geleden. Dit wil dus zeggen dat er toen een vrij groot aanbod van kapitaal was, waarvan zowel de obligatiemarkt als de aandelenmarkt profiteerde. Ook op de aandelenmarkt moest men zich met een betrekkelijk laag rende ment tevreden stellen. Het gemiddeld rendement op Nederlandse aandelen be droeg bijv. in september 1955 niet meer dan 4.4 terwijl het in september 1956 tot 5.4 was gestegen en thans vermoedelijk weinig minder dan 6 zal be dragen. Men vindt voor de Nederlandse industriële aandelen op basis van het dividend over 1955 thans rendementen van 6%, 7 en hoger, voor sommige obligaties is het rendement tot boven 5 Tc opgelopen en nog altijd zijn er geen positieve aanwijzingen voor een ommekeer. Het verminderde aanbod van kapitaal in ons land heeft meer dan één oorzaak. De hoogconjunctuur, welke in het twee de halfjaar van 1955 haar top bereikte, heeft tot een aanmerkelijke stijging van de consumptie geleid. Van 1953 tot 1955 ging deze met 10% vooruit, in 't eerste kwartaal van 1956 was zij zelfs 8% gro ter dan in hetzelfde trimester van 1955 en ook sindsdien is aan die stijging nog geen einde gekomen. Dit behoeft niet te verwonderen als men in aanmerking neemt, dat de prijzen, zij het niet in sterke mate, geleidelijk zijn gestegen, maar vooral dat over nagenoeg de ge hele linie lonen en salarissen zijn ver hoogd. Volgens mr. De Graaf, de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkge versverbond zijn de lonen van indus trie incl. vakantietoeslag, van 1 januair 1954 tot 1 oktober 1956 met 27% ge stegen bij een stijging van de prijs index van 6%%, zodat de netto-ver hoging'van de lonen derhalve ca. 20% heeft bedragen. Daar de arbeidspro- duktiviteit in die periode met ca. 15% is vooruitgegaan, moet dus worden aangenomen dat de ontwikkeling van de loonstandaard 'n voorsprong heeft genomen op de produktiviteit en dus op wat economisch als verantwoord moet worden beschouwd. Ook uit de onderverdeling van de Nederlandse invoer valt af te leiden dat voor de consumptie een steeds groter deel werd opgevorderd. Voorts zijn de kapitaalsuitgaven van het bedrijfsleven in het lopende jaar vermoedelijk groter geweest dan in 1955. Verder is van invloed geweest, dat de aankopen van Nederlandse fondsen door het buitenland, waaraan in 1955 de ruime kapitaalmarkt voor een deel was te danken, in 1956 hebben opgehou den en tevens dat de regering, onder de indruk van ruime kapitaalmarkt in 1955 extra-aflossingen op de buiten landse schuld heeft verricht. Toen bleek dat de kapitaalmarkt allengs krapper werd, is de regering als bekend tot kredietbeperkingen overgegaan, zomede tot een versnelde inning van de ven nootschapsbelasting, terwijl kortgeleden de investeringsaftrek is beëindigd en ook de laatste tijd op de banken weer pressie is uitgeoefend en de krediet- geving verder in te perken. Een feit is. dat de kredieten bij de banken in de loop van dit jaar niet onbelangrijk zijn gestegen, waarin een bewijs kan wor den gezien, dat de bedrijven in mindere mate dan in 1955 het geval was, voor de z.g. zelffinanciering hebben kunnen zorgen, terwijl tevens de openbare kapi taalmarkt voor de meeste ondernemin gen gesloten was. oktober en november te concluderen dat het procentuele aandeel van de particuliere besparingen reeds terug loopt, zeker is wel, dat de besparingen bij de bedrijven, als gevolg van de verminderde winstmarges, thans klei ner zijn dan een jaar geleden. Het is natuurlijk mogelijk, dat de in dustriële ondernemingen in ons land de nieuwe investeringen meer zullen af remmen dan door de SER-commissie en de regering wordt gewenst, omdat handhaving van de prijsstabilisatie de ondernemers voor de vraag zal stellen of de nieuwe investeringen wel voldoen de rendabel zullen zijn, vooral nu voor vele bedrijfsonderdelen prijzen moeten worden betaald, welke veel grotere af schrijvingen noodzakelijk maken. De directeur van de Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft er onlangs op gewezen dat zelfs bij de zeer hoge geldwinsten van de scheepvaartm.pijen, de afschrijvin gen zo groot moeten zijn. dat er niet meer dan matige dividenden voor het aandelenkapitaal overblijven. Een ander punt dat voor de ontwik keling van de kapitaalmarkt van be lang is, vindt men in de overheids investeringen, welke de laatste jaren in sterke mate zijn gestegen. Van 1954 op 1955 was er een stijging van 2.6%, van 1955 tot 1956 van 8%. Volgens deskundige waarnemers zijn het de laatste tijd vooral de lagere over heidsorganen (de gemeenten) geweest die hun kapitaalsuitgaven aanmerke lijk hebben uitgebreid. De meeste gemeenten zitten op hun begroting voor 1957 met een groot te kort, waarvan gehoopt wordt dat het door bijzondere uitkeringen van het Rijk zal worden gedekt, maar niet min der groot zijn de kapitaalbehoeften, als gevolg van de openbare werken, welke in uitvoering zijn gegeven of geprojec teerd. Tal van gemeenten zitten met hun kasgeldleningen (ca. 5 pet. rente) aan het plafond, terwijl wegens de handhaving van het ministerieel rente gamma, de open kapitaalmarkt voor hen gesloten is. De vlottende schuld der gemeenten is reeds tot boven f. 600 miljoen gestegen en Minister Struycken heeft thans beslist dat nog alleen voor lopende werken nieuw kapitaal mag worden opgenomen. Hoezeer ook gemeentelijke kapitaals uitgaven nodig en in vele gevallen zelfs produktief mogen worden ge noemd, de luxe. welke de laatste tijd bij de bouw van scholen en andere openbare inrichtingen ten toon is gespreid, mag wel als een bewijs worden aangemerkt dat in vele ge vallen ook de gemeenten onder in vloed van de hoogconjunctuur de juiste proporties uit het oog hebben verloren, om het nu maar zacht te zeggen. In elk geval komt het ons voor, dat minister Struycken aan de goede kant is begonnen en de Over heid in het algemeen het voorbeeld moet geven als het om inperking van investeringen gaat. Mogelijk dat de kapitaalmarkt hier van allengs enige invloed ten goede zal kunnen ondervinden. Tweede Kamer op kerstreces (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren uiteen gegaan tot 29 januari om de leden in de gelegenheid te stellen zich te ont spannen en daar tussendoor zich voor te bereiden op de werkzaamheden die hun in het nieuwe jaar wachten. (Ingez. Med.-Adv.) King Size Filter 85 ct (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met 72 tegen 24 stemmen besloten de werkzaamheden van de Parlementaire Enquête-commissie, het onderzoek naar het regeringsbeleid in de jaren 19401945, stop te zetten. De commissie durft geen oordeel meer te vellen op grond van getuigenverklaringen over feiten, die meer dan tien jaar geleden zijn voorgevallen, omdat het menselijk geheugen tekort blijkt te schieten. De stopzetting vond de heer Gerbrandy (A.R.) niet verstandig, omdat daar door bü het Nederlandse volk de verkeerde indruk wordt gewekt, dat men het onderzoek staakt nu het beleid van dr. Drees en prof. Schermerhom onder de loep moet worden genomen. Het gaat voornamelijk om de periode tussen juli 1945 en december 1945 toen de regering ten aanzien van Indonesië overstag is gegaan. Men loopt om de hete brij heen en daarom is het verkeerd het onderzoek stop te zetten. Als men thans kennis neemt tussentijdse bedrijfsberichten. door vele ondernemingen worden gepu bliceerd. springen twee dingen in het oog. In de eerste plaats dat in vele ge vallen bij nog grotere omzetten, de winstmarge per eenheid produkt is ge daald en in de tweede plaats dat de noodzaak van nieuwe investeringen aanwezig blijft. In vele gevallen is voorts het gebrek aan personeel, met name aan geschoold personeel, een be lemmering voor een verdere vergroting van de produktie, terwijl de prijsstabi- lisatiepolitiek van de regering, in be paalde opzichten billijk en wenselijk, door sommige bedrijven wordt aange wezen als de reden waarom de winst marge is gedaald. Algemeen gesproken zijn de bedrijfs resultaten van de Nederlandse onder nemingen, voor zover hierover thans kan worden geoordeeld, in het afge lopen jaar nog niet onbevredigend, in vele gevallen zelfs nog bevredigend geweest, zodat ook de dividenduitke ringen straks vermoedelijk niet in belangrijke mate bij die van het voor gaande jaar zullen ten achter blijven. Vooreerst is echter de behoefte aan nieuw kapitaal bij vele ondernemingen de zwakke plek en daar de regering het advies van de SER-commissie zal vol gen. zal deze behoefte vermoedelijk in minder sterke mate kunnen worden be vredigd dan voor de economische ont wikkeling van de bedrijven nodig wordt geacht. Maar dit zal dan ontegenzeg gelijk met een teruggang van de con junctuur moeten gepaard gaan en dit is dan ook de reden waarom niet alleen de regering, maar ook de bedrijfspoli- tiek aan het einde van dit jaar voor grote moeilijkheden staat en er over de ontwikkeling van de kapitaalmarkt weinig positiefs kan worden gezegd. Want aan de ene kant zal de uitwer king van de voorstellen van de SER- commissie tot een vermindering van de consumptie en van de investeringen leiden, naar raming tot een bedrag van f. 700 miljoen, maai- aan de andere kant worden aan sommige groepen toch weer salarisverhogingen toegestaan en moet de stijging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van prijs verhogingen. niet het minst bij de over heidsbedrijven, de besparingen doen verminderen. Het is vermoedelijk te vroeg om uit de aanmerkelijke teruggang van het Sprekende voor zichzelf zei de heer Welter (K.V.P.) dat het gaat om de oorsprong van het Indonesische drama. Daarom is het van het grootste belang dat dit wordt uitgezocht. Men moet zich herinneren dat opzettelijk ingevolge een •an de amendement van de liberaal mr. Bie- welke j rema de opdracht aan de commissie is uitgebreid, opdat het Indonesische dra ma zou worden uitgezocht. Het is erg, dat de schijn wordt gewekt dat men een deel van het onderzoek wil uitsluiten vanwege de politieke consequenties, die er het gevolg van zouden kunnen zijn. Men denkt dan aan het woord van Sa lomo: „Ongelijke weegschalen zijn den Heere een gruwel". De periode tussen juli 1945 en december 1945 is zwaar ge laden met politieke beslissingen zonder parlementaire controle. Ook de heer Schmal (C.H.U.) sprak de hoop uit, dat de commissie de moed zou kunnen vinden nog een wijle met haar werk door te gaan. Het vaderlands belang zou er mee zijn gediend. Het is volgens de heer v. d. Wetering (C.H.U.) een fout, dat de commissie zo lang met dit deel van het onderzoek heeft ge wacht, zodat belangrijke getuigen zijn overleden en Indonesische getuigen niet meer kunnen worden opgeroepen. Maai de commissie, die steeds zeer objectief is geweest, zegt zelf dat het onderzoek thans moet worden afgesloten, onder streepte de heer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.). Als voorzitter van de Parlementaire Enquête-commissie verklaarde de heer Koersen (K.V.P.) dat zjj voortzetting van het onderzoek niet verantwoord acht. De bedoeling is steeds geweest te komen tot verantwoorde en even wichtige conclusies op grond van ge tuigenverklaringen. Moreel is het ech ter onaanvaardbaar mensen onder ede te horen over feiten, die tien jaar of langer geleden zjjn voorgeval len. Het menselijk geheugen verzwakt. Dat is voor de commissie het hoofd argument. Overigens vindt men in het laatst verschenen deel velerlei do cumentatie over de gang van zaken in Indonesië en de commissie heeft zeker niet moedwillig punten wegge laten. Er is geen sprake van dat we bepaalde personen de hand boven het hoofd willen houden. De 24 tegenstemmers waren van de K.V.P. de heren: De Graaf, Groen, Van Thiel, Assman, v. d. Weijden, Roolvink, Lucas, De Vreeze, Weiter, v. d. Heuvel, v. Koeverden, Duijnstee, v. Doorn, Jans sen; van de A.R. de heren Gerbrandy, Scholten, Verkerk, v. d. Zaal; van de C.H.U. de heren Calmeyer en Schmal; van de S.G.P. de heren Kodde en v. Dis (ofschoon laatstgenoemde als lid der commissie zelf de stopzetting had voor gesteld) en van de C.P.N. de heren Gortzak en Bakker. „Drie wijzen" van de Euratom naar de V.S. De „drie wyzen" van de Euratom Louis Armand, Franz Etzel en Fran cesco Giordani zullen zich de volgende maand naar de Verenigde Staten be geven, zulks op uitnodiging van John Foster Dulles, Amerika's minster van Buitenlandse Zaken en admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor de Atoomindustrie. Dit bezoek, dat een week zal duren, zal na 20 januari plaats vinden. Ver moedelijk zullen de drie wijzen bij hun terugkeer uit de Verenigde Staten wor den ontvangen door de Engelse regering om hen in de gelegenheid te stellen de jongste resultaten te bestuderen, die in Engeland zijn bereikt op het gebied van de vreedzame toepassing der atoom- j energie. In'zjjn uitnodigingsbrief heeft minis ter Dulles te kennen gegeven, dat de Amerikaanse regering het plan voor een Europese atoomenergie-gemeenschap steunt. Naar zijn zeggen zal een derge lijke gemeenschap een belangrijke bij drage vormen niet alleen tot een verder gaande en voorspoediger eenwording van West-Europa, maar ook tot de vreedzame ontwikkeling van de atoom energie. Zoals bekend is, zijn de drie wijzen 16 november j.l. door de regeringen van de zes landen der Europese Gemeenschap voor kolen en staal (KSG), waaronder dus ook de Beneluxlanden, die onder handelen over een gemeenschappelijke markt en een atoomenergiegemeen schap, aangewezen voor het samenstellen van een rapport over de hoeveelheden atoomenergie, welke in de nabije toe komst in dpzè zes landen kunnpn worden voortgebracht en over de middelen, die kunnen worden aangewend om de be reikbare produktie te verwezenlijken. De drie wijzen, die reeds versoheidene malen met groepen deskundigen hebben vergaderd, zullen op 2 en 3 januari te Luxemburg opnieuw bijeenkomen. Geen receptie van P.T.T. voor Russische delegatie De minister van Verkeer en Water staat mr. J. Algera heeft naar aan leiding van vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid Posthumus geant woord dat het bericht van het Sovjet- russische persbureau Tass, waarin wordt gemeld dat de directeur-gene raal van de PTT tussen 5 en 10 decem ber een receptie gehouden heeft voor een Sovjetrussische delegatie onjuist is. In het kader van de wereldpostver eniging, waarbij alle landen ter wereld, derhalve ook de Sovjet-Unie, zijn aan gesloten. worden regelmatig besprekin gen gehouden, welke ten doel hebben het internationale postverkeer aan te passen aan de steeds wisselende eisen, die daaraan moeten worden gesteld. Deze besprekingen vinden plaats zowel tijdens de wereldpostcongressen, welke elke vijf jaar worden gehouden, als op de algemene jaarlijkse bijeenkomsten van vertegenwoordigers van postadmi nistraties en voorts in vele bijeenkom sten tussen vertegenwoordigers van twee of meer postadministraties ter bespre king van zuiver postaal-technische kwesties. Zo zijn op 6. 7 en 8 december bespre kingen gevoerd met een tweetal verte genwoordigers van de PTT-dienst van de Sovjet-Unie. waartoe reeds enige maanden geleden was besloten. Een receptie is niet gehouden, aldus minister Algera. (Ingez. Med.-Adv.) Een onbekende heeft gisteren in de hoofdstraat van Nicosia op Cyprus een Cyprische politieman doodgeschoten. Uit protest tegen de voorstellen van Lord Radcliffe voor de toekomst van Cyprus hielden de winkeliers in Fama- gusta gisteren hun zaken gesloten en hadden de havenarbeiders het werk neergelegd. Cyprische arbeiders in een militair kamp te Dhekilia in het zuiden van het eiland legden eveneens het werk neer. In verscheidene dorpen in het zuidwesten waren de winkels gesloten. Deze foto werd in Teheran ge-\de vader van Adashir, en Prinses ..Mijnheer Black en mijnheer s.vmes" maakt na de officiële verloving- Shams, een zuster van de Sjah. j plechtigheid van Adashir Zahedi j Adashir Zahedi is adjudant van de I regeringsgebouw ontvangen. Ofschoon en Prinses Shanaz. de dochter van Sjah. zijn vader, de voormalige ?een nadere aanduidingen zijn gegeven o- i r> T- t ii ri i 1 wordt verondersteld, dat Black en Sy- de Sjah van Perzie. Zij toont v.l.n.r. Perzische premier, is de man die mes afgezanten van de Britse regering Adashir Zahedi. zijn verloofde j het regime van Mossadeq omver-zljn "aar de °p de Seychellen in bal J I lincsrnan vprtnevenrip Pvnrisrhp nort.c. Hoge onderscheidingen Nadat dit voorstel tot stopzetting van de werkzaamheden der enquête commissie was aangenomen, deelde de voorzitter mede, dat de oud-voorzitter van de commissiie, de heer J. Schilt- huis (P. v. d. A.) was benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, de voorzitter van de commis sie. de heer Koersen (K.V.P.), even eens tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau; de langst dienst doende griffier van de commissie, de heer Huygens. tot officier in de Orde van Oranje Nassau en de administra teur van de commissie, de heer Goossen, tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, met welke laatste on derscheiding tevens het gehele per soneel van de commissie werd ge- eerd. De commissie heeft in totaal 1250 getuigen gehoord. Het verslag beslaat 4000 bladzijden en de verhoren 10.500 bladzijden, tezamen gebonden in 19 forse boekdelen. Voorzitter Korten- horst dankte de commissie voor de voortreffelijke arbeid, die zij heeft verricht met de grootst mogelijke on partijdigheid. vooral met voor C^rische politieman in Nicosia neergeschoten tegoed bü de spaarbanken gedurendePrinses Shanaz, generaal Zahedi. wierp. lingschap vertoevende Cyprische aarts bisschop Makarios. Moskou blijft betaling van V.N.-leger weigeren De Algemene Vergadering van de Ver. I Naties heeft vrijdag met 62 tegen acht1 stemmen (de Sovjetrussische groep) bij zeven onthoudingen een resolutie van de begrotingscommissie goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld de leden naar verhouding van hun jaarlijkse bijdrage i aan de Ver. Naties tien miljoen dollar te laten betalen voor de eerste kosten van de V.N.-troepen in Egypte. Voorts is een commissie van negen J landen w.o. de Ver Staten, de Sovjet- Unie, India en Canada ingesteld die op korte termijn verslag moet uitbren gen over de verdeling van eventuele verdere kosten van het V.N.-leger. Na de stemming in de Algemene Vergadering verklaarde de Sovjetrussi sche afgevaardigde. Koeznetsof. dat zijn land geen financiële bijdrage aan de V.N.-troepen zal leveren. Tegenstrijdige berichten over intimidatie in Egypte De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft vrijdag in New York haar dinsdag begonnen debat over de Britse en Franse klacht, dat Egypte hun onderdanen onrechtvaardig behan delt, hervat. Op de sprekerslijst stonden de meeste Arabische landen en de lan den van het Sovjetrussische blok. De Syrische afgevaardigde zei, dat er thans in Israël en op Cyprus voorberei dingen worden getroffen, die hjj zeer verontrustend noemde. Voorts betoogde hij nogmaals, dat er wel degelijk sprake van samenwerking in de Brits-Frans- Israëlische agressie tegen Egypte was, en loochende de berichten omtrent de Syrische bewapening. De Amerikaanse gedelegeerde Wads- worth zei, dat zijn regering van haar ambassade in Cairo „verontrustende" inlichtingen had gekregen, volgens wel ke een onbepaald aantal personen, on der wie Britten en Fransen, aan dwang j en intimidatie hebben blootgestaan en in sommige gevallen weggevoerd zijn. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Koeznetsof zei. dat de Brits-Frans-Israëlische klacht een po ging is de aanval tegen Egvpte te ver bloemen. De Griekse afgevaardigde. Palamas, prees het „voorbeeldige optreden" van de Egyptische autoriteiten tijdens de Brits-Franse aanval. Duizenden Grie ken. onderwie Joden, zijn ongemoeid gelaten. Er werden slechts enkele ad ministratieve maatregelen genomen in het belang van de veiligheid. Hij zei verbaasd te zijn over deze klacht van Engeland, dat zelfs op Cyprus de rechten van de mens schendt. Hdodvoft Voo iródiaten 'YxuAjqvelz eaJkBjn.be. ÏKihandjtiMn jaast bmdnjt f- iOHf Vtifttm i/oor ]Vion^üuc(i(i..nwül 'v_ HttóU&ai LoisiSLVUJXttyi ri&o züxvi JruLt" Vjtlntxdé.xs azaix) z Ixunrt LaLds saLajcts— va>:iu)olum...516 3n da. Lakcyiixal wexd. nAöxsvan nd'gacptmd. VaeLpC&iituc w ta&.Vq dit dcq - baaekótwalijc.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9