BURGEMEESTER BRUINS SLOT VAN NIJKERK NAAR ALPHEN Kent zijn nieuive gemeente niet maar verheugt zich er over problemen te mogen aan pakken BEROEPSVORMING IN HOOGEVEEN Kerstprobleem voor onze bridgers FRAGMENT UIT VRIJE PARTIJ Teimisraiiglijst i T (4 a 1 i i n 8 L ZATERDAG 22 DECEMBER 1958 Financier van huis uit (Van een onzer redacteuren) Ik ken Alphen ip het geheel niet, noch in bestuurlijk opzicht noch als spora disch passant. Maar ik weet, dat deze gemeente evenals de meeste andere gemeenten problemen heeft. Dat er dus wat te doen valt. En mede daarom verheugt het me, als burgemeester naar Alphen te komen. Aldus in het kort samengevat wat de heer Z. Bruins Slot, thans burge meester van Nijkerk, ons gisteren vertelde tijdens een bezoek dat wij hem brachten naar aanleiding van het bericht, dat de huidige burgemeester van deze gemeente ten noordoosten van Amersfoort met ingang van I januari a.s. is benoemd tot burgemeester van Alphen aan den Rijn als opvolger van de heer Ed. C. Witschey. De nieuwe gurgemeester van Alphen. thans 53 jaar oud. is van huis uit finan cier. Een afkomst en een vorming die de sterk groeiende en naar sterke in dustrialisatie strevende centrum-ge meente van de Rijnstreek juist in een moeilijke periode als de huidige en waarschijnlijk ook in de komende jaren zeer ten goede kan komen. De naam zegt reeds, dat de heer Bruins Slot stamt uit het noordoosten van ons land. doch hij aanschouwde het levenslicht te Weesp op 7 juni 1903. Zijn vorming en het begin van zijn maat schappelijke loopbaan vonden echter in de streek van zijn herkomst plaats. Na in Hoogeveen onderwijs te hebben genoten, ving hij zijn loopbaan op slechts 15-jarige leeftijd aan in de zui velindustrie. Reeds toen was zijn werk georiënteerd op zijn bijzondere inte resse: de bestuurlijke economie. Deze belangstelling werd nog meer geaccen tueerd door zijn werkzaamheden bij een bankinstelling nadien. In 1923. toen hij reeds een boekhou ders-positie bij deze bankinstelling te Hoogeveen had bereikt, verkoos hij de maatschappelijke vrijheid door zich als particulier accountant in Hoogeveen te vestigen. Hij hield zijn kantoor als zo danig aan ook toen hij in 1926 tot ge meente-ontvanger van Hoogeveen werd benoemd. De heer Bruins Slot was toen slechts 23 jaar oud. welke jeugdige leef tijd het grote financieel-economische vertrouwen illustreert dat hem toen reeds ten deel viel. Verschillende omstandigheden leid den er toe. dat de heer Bruins Slot naast dit ontvangerschap tevens directioneel betrokken werd bij een blikindustrie en bij de chemische industrie. Burgemeester van Nijkerk In 1939 werd de heer Bruins Slot. die uit idealistische overwegingen een functie in het openbaar bestuur am bieerde boven een zakelijke loopbaan, tot burgemeester van de gemeente Nijkerk benoemd, welke functie hij thans ongeveer zeventien jaar heeft bekleed. In die tijd heeft hij zich een goed financier getoond maar bovendien een warm voorstander van verstandige vormgeving aan de industrialisatie- drang. De gemeente Nijkerk, thans ruim veertienduizend inwoners tellend, biedt aan 2000 van die inwoners een brood winning in de industrie. Deze industrie, op uiteenlopend terrein georiënteerd, is mede onder invloed van de leiding van burgemeester Bruins Slot uitgebreid of tot stand gekomen. Bij die leiding heeft hem echter steeds voor ogen gestaan, dat overspanning vermeden moest wor den. en dat uitbouw van het bestaande veelal voorkeur verdiende boven aan trekking van het nieuwe. Hetgeen niet zeggen wil. dat dit laatste zijn steun niet zou hebben gehad, waar dit maat schappelijk, sociaal en vooral finan cieel-economisch verantwoord was. Industrialisatie en planologie De verhoudingen liggen nu eenmaal in het ene deel van ons land anders dan in het andere. Burgemeester Bruins Slot is zeker niet ten volle overtuigd van de mening van vele planologen, dat de industriële ont wikkeling van het westen geremd moet worden ten bata van een industriële Burgemeester Bruins Slot. ontplooiing verder naar het oosten om een gelijkmatiger verdeling tot stand te kunnen brengen. Voor een gemeente als Alphen (voor zover hij de problemen daarvan kende) zou een dergelijke industriële rem niet gepast zijn. integendeel, zo verzekerde hij ons. Tijdens ons onderhoud verheugde burgemeester Bruins Slot er zich over. In een gemeente te komen die naar industriële expansie streeft, daarvoor de verkeersmogclijkheden (water, spoor en weg) heeft en gronden in gereedheid heeft gebracht of brengt. Een dergelijke ontwikkeling brengt problemen mee. maar die problemen zfin er om opgelost te worden, niet om te worden omzeild. Watersport Hoe gaarne burgemeester Bruins Slot dan ook zeilt. Zijn Friese tjalk van zeventien meterlang, de Vrouwe Johan- nette. legt daar getuigenis van af. Zijn huidige standplaats Nijkerk biedt hem gelegenheid te over om zijn sportieve liefde voor het water bot te vieren op het IJsselmeer. Alphen. gelegen in het centrum van het Zuidhollandse merengebied, moet voor de nieuwe burgemeester in dat op zicht een aantrekkelijk oord zijn. ook al is zijn tjalk voor ruimer water dan die drukbezochte en moeilijk bevaarbare meren bedoeld. Winst en verlies Tijdens het onderhoud, dat wij gister avond met burgemeester Bruins Slot in zijn aantrekkelijke woning in Nijkerk mochten hebben, gaf de gemeentesecre taris van die gemeente, mr. G. A. Ver meulen. ons te kennen, dat Alphen ge lukgewenst mocht worden met iets wat Nijkerk zowel vreugde als verdriet deed: vreugde vanwege de kansen, die burge meester Bruins Slot thans geboden wor den. verdriet om het verlies van een goed burgervader, aan wie de gemeente veel te danken heeft gehad. De winst voor Alphen ligt bepaald niet alleen op algemeen bestuurlijk terrein. De financieel-economische deskundigheid van de nieuwe burge meester kan evenzeer een belangrijk winstpunt opleveren. Gezonde denk beelden omtrent industrialisatie (zo wel wat wenselijkheid als wat zake lijke begrenzing betreft) dragen even eens tot deze winst bij. Zo ook de sportieve inslag van de nieuwe burge meester, die hem in velerlei opzicht in Alphen zeer te stade zal komen. De echtgenote van Alphens nieuwe burgemeester, mevr J. J. Bruins Slot Padding. Hoogeveense van geboorte en opvoeding, verheugt zich evenzeer als haar man over de nieuwe functie die hem ten deel is gevallen. Niet het minst omdat deze overplaatsing tevens dien stig zal zijn aan de opleiding der kin deren waartoe Nijkerk niet al die ge wenste mogelijkheden biedt die Alphen rijk is. Het nieuwe burgemeesterspaar heeft zeven kinderen, in leeftijd variërend van 8 tot 29 jaar. De oudste vier zijn dochters, de jongste drie zoons. De zoons en de jongste dochter maken nog deel uit van het nieuwe Alphense bur gemeestersgezin. Warme belangstelling In 1939 dus werd de heer Bruins Slot benoemd tot burgemeester van Nijkerk. In 1951 vierde hij zijn koperen ambts jubileum. waarbij duidelijk bleek, dat hij door zijn rustige en bekwame wijze van besturen zich een grote populariteit had verworven. Tijdens de bezetting heeft hij als goed vaderlander veel kunnen redden, maar tenslotte moest hij een veiliger heenko men vinden. Na de bevrijding werd hij voor zjjn vele verdiensten benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor Nijkerk zelf heeft hij bijzon der veel gedaan. Talloze industrieën kregen een plaats. Op het gebied van verkeer zjjn talrijke verbeteringen tot stand gekomen, evenals trouwens op het gebied van de woningbouw. Het onderwijs had zijn warme be langstelling en in het hijzonder ijverde hij voor de totstandkoming van de ambachtsschool en de landbouwhuis- houd school. Buiten de ambtelijke sfeer heeft bur gemeester Bruins Slot tal van functies gehad. Reeds in Hoogeveen behartigde hij de belangen van vele verenigingen. In Nijkerk was hij president-kerkvoogd Burgemeester Bruins Slot. zijn echtgenote (links) en dochter in een huiselijk tafereeltje. van de Hervormde Kerk. lid van het College van Regenten van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, bestuurslid van vele verenigingen zoals de Rijwiel- I padvereniging West-Veluwe en de Ned. 1 Klokkenspelvereniging Verder is hy voorzitter van de Ned. Chr. Schippers- bond, vice-voorzitter van het bestuur der Johannesstichting te Soesterberg en Nieuwveen en van het Blindeninstituut Barthimeus te Zeist. Verder is hij nog bestuurslid van de afdeling Gelderland van de Ver. van Ned. Gemeenten. Burgemeester Bruins Slot is een burgervader in de ware zin des woords, die op kundige en zakelijke wijze de raadsvergaderingen wist te leiden. Hij is lid van de Chr. Hist. Unie en lidmaat van de Ned. Herv. Kerk. Voetbal -overzicht Derby LFCLugdunum Morgen is het derbv-dag in Leiden, want aan de Haagweg gaan LFC en Lugdunum met elkaar de strijd aanbin den. In het begin van het seizoen, het was de eerste wedstrijd, won Lugdunum deze strijd met aan duidelijkheid niets te wensen latende cijfers, maar in het verdere verloop van de competitie is in middels bewezen, dat het krachtsverschil tussen deze beide Leidse tweede klassers geenszins zo groot is. We zijn dus in gespannen verwachting of LFC in deze ongetwijfeld veel publiek trekkende ont moeting revanche zal weten te nemen. In de derde klasse A bezorgde koplo per Alphen zondag j.l. zijn supporters een koude douche door van Delft te ver liezen. Opnieuw spelen de Alphenaren thuis, ditmaal tegen het sterke Archi pel. Een nieuwe nederlaag zal de leuke kans van Alphen op de titel sterk in waarde doen dalen. Zonder Ouwerkerk gaat het Rooden- burg in 3B niet voor de wind. Morgen ontvangen de Leidse Houtbewoners HPSV. dat weliswaar op de laatste plaats staat, maar Van Polanen c.s. al eerder het vuur na aan de schenen heeft gelegd. VVSB krijgt Alphia op visite, hetgeen de Noordwijkerhouters twee winstpunten gaat opleveren. Lisse krijgt het moeilijk bij Ripperda en ook Hillegom zal vrijwel zeker bij TYBB de kous op de kop krijgen In de vierde klasse A heeft ASC het de laatste weken lelijk laten liggen. Rood-zwart bindt morgen op eigen ter rein de strijd aan met Warmunda en ook deze ontmoeting hebben de discipe len van Gerrit Prevo nog niet gewon nen. DOSR geven we weinig kans tegen Meerburg, terwijl ook SJC bij DSO in Zoetermeer waarschijnlijk met lege han den zal worden weggestuurd. Teylingen zal zich tot het uiterste moeten inspan nen om op eigen terrein de baas te blij ven over Te Werve en hetzelfde geldt voor Foreholte. dat THB op bezoek krijgt. Hoe komt mijn club uit L.F.C. Selier, Spierenburg, Neute boom. Sinteur. Pijnakker, v. d. Blom, Nachtegeller, Van Kampen. H. Hey- mans, v. d. Heyden, A. Heymans. Lugdunum Planjer, Ligtvoet, J. Teeuwen, Filippo, Hoekstra. De Roo. H. Teeuwen. Van Rooyen, Krijgsman, Ver hoeven, Mizee. Onze Bridgerubriek Om ook onze bridgende lezers tijdens de komende feestdagen gelegenheid tot puzzelen te bieden, plaatsen wij het onderstaande probleem. Oplossingen moeten uiterlijk 5 januari 1957 in ons bezit zijn en moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a Per brief, gericht aan de Redactie Leidsch Dagblad te Leiden. b. Op de enveloppe „Bridge-Kerstpro- bleem" vermelden: c. Boven de oplossing duidelijk naam en adres te vermelden: dames gelieven hierbij mevrouw dan wel mej. te ver melden d. Geen andere correspondentie of andere puzzels bijsluiten. Voor de goede oplossers zullen tien prijzen van f. 10.beschikbaar wor den gesteld. Over de oplossing kan geen correspon dentie worden gevoerd. De oplossing en de namen der prijswinnaars zullen worden gepubliceerd in ons nummer van zaterdag 12 januari 1957. Het probleem: Sch. A 10 7 3 Ha. H B 8 5 Ru. A V 3 KI. A 2 Sch. H 6 4 2 N Sch. 5 Ha 10 9 3 2 Ha. 6 Ru. 9 8 5 W Ru. H B 10 7 4 2 KI V B Z KI H 10 9 4 3 Sch. V B 9 8 Ha. A V 7 4 Ru. 6 KI. 8 7 6 5 Schoppen is troef. West komt uit met klaveren Vrouw. Hoe maken noord-zuid tegen de sterkste verdediging twaalf slagen (klein slam)? Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat oost-west zo sterk mogelijk moe ten tegenspelen en dus hun uiterste best moeten doen het contract down te krijgen. H. W. FILAR SKI. Onze schaakrubriek Vandaag openen wij een nieuwe schaakrubriek. Deze rubriek zal in vele opzichten afwijken van de tot nu toe gevolgde methode. Was het gebruikelijk een greep te doen uit grootmeesterpar tijen en problemen te serveren van be roemde componisten, ditmaal zal deze rubriek geheel ten dienste staan aan de schaakspelers in Leiden en Omstreken. Hierdoor ontstaat een intieme sfeer, die met de hulp van onze schaak lezers kan uitbloeien, niet alleen tot een gezellig „onderonsje", maar ook, naar wij verwachten, tot propaganda van ons koninklijk spel! Elke Leidse schaakspeler en natuurlijk ook de beoefenaars uit de omstreken, kunnen een partij inzenden naar de redactie, die voor verdere doorzending zal zorgdragen. Wij starten vandaag met een fragment uit een vrije partij, die zeer leerzaam is voor minder geoefende spelers. Eindspelfragment I abcde t g b Rodenburg Fasseur, Hensen, v. d. Blom, Weerlee, Van Polanen. Van Rooyen, Weerlee jr., v. d. Weyden. Gul- demond, Van Groeningen, Chouffour. A.S.C. Spoor, Aniba, Wolterink, Dub- belaar, Th. v. Daalen, De Goey, Van Dorp, Vreeken, Spiering, Lolkes de Beer, Fr. v. Daalen. Warmunda Ter Beek, Faas, J. v. Winsen, W. v. Winsen, J. A. F. v. Win- sen, C. v. Dam, Sikking. v. Seggelen, Veltenaar, A. v. Winsen, Vergeer. Leidse Korfbalbond Zondag: Senioren: lste klasse: Fluks 3—De Danaiden 1 (12 uur); Noorderkwartier 1—KNS 3 (12 uur); Zuiderkwartier 2Vic. Orientis 4 (12 uur). 2de klasse: Vic. Orientis 5Crescendo 2 (12 uur); KNS 4Morskwartier (12 uur). 3de klasse: Fluks 4Crescendo 3 (2 uur); KNS 5—KNS 6 <10 uuri. Vicus Orientis 6—Zuidex-kwartier 3 (2 uur). Voor de KNKB zijn voor dit weekein de geen wedstrijden vastgesteld. De keuze-commissie van de K.N.L.T.B. heeft over het seizoen 1956 de volgende ranglijst opgesteld: Heren: 1. A. E. Dennert; 2. J. van Dalsum; 3. J. A. Karamoy; 4/5. J. H. Goris, A. L. v. Meegeren; 6. A. Kloezen; 7 8. P. van Eijsden, H. v. d. Weg: 9. H. van Gasselt. Dames: 1. Mevr. J. F. Roos—Van de Wal; 2. mevr. P. F. van der StormHermsen; 3. mej. J. Wienese; 4/5. mevr. M. A. PetersSchier, mevr. B. ThungWaldt- hausen; 6. mevr. F. RouwenhorstTe- kelenburg; 7 8. mej. F. Marinkelle, mej. J. Marinkelle; 9. mevr. A. Koopmans— Knottnerus; 10. mej. M. van Grinsven. Mevr. Roos is nationaal kampioene da mesenkel- en damesdubbelspel. Zij heeft éénmaal verloren, van mevr. Thung, van wie zij op de nationale kampioenschap pen in twee sets won. Hoewel geen kampioen van Neder land gaven resultaten in andere wed strijden. vooral tegen buitenlandse spe lers, aanleiding om Dehnert bij de he ren op de eerste plaats te rangschikken. Karamoy is kampioen van Nederland. JUDO Te Antwerpen is gisteravond een begin gemaakt met een tweedaagse vier- landen judowedstrijd, waaraan door jeugdploegen van België. Frankrijk, Duitsland en Nederland wordt deelge nomen. De ontmoeting BelgiëDuitsland werd gewonnen door België met 31 en één onbesliste wedstrijd. Nederland versloeg Frankryk met 21 en twee onbesliste wedstrijden. WIELRENNEN Baldini wordt prof. De Italiaanse wielrenner Ercole Baldini, Olympisch kampioen op de weg en houder van het werelduurrecord, heeft besloten aan het begin van het komende seizoen prof te worden. Lenig en Snel organiseert morgen, aanvang 10,30 uur, in de zaal J. v d. Poel te Oud Ade, een wedstrijd op home trainers. SCHAKEN. Hoogoventoernooi Van 10 tot 20 januari zal te Beverwijk het 19de Hoogovenschaaktoernooi wor den verspeeld. Thans zyn alle namen van de buitenlanders van de hoofd groep bekend. Het zijn de Zuidslaviër Matanovic, de Belg O'Kelly de Galway, de Spanjaard Toran, de Zweed Stahl- berg. die het vorig jaar winnaar werd en de Argentijn Pilnik. Van Nederlandse zijde spelen mee J. H. Don- ner, H. Kramer en Th. van Scheltinga. Aan deze groep zullen nog twee Neder landers worden toegevoegd. Waar- 1 2 m&m1 6 4 Hal abcde f g h Wit verkeerde hier in de mening, dat hij deze partij zou gaan winnen, omdat hij z'n hoop vestigde op de vrije g-pion. Hij meende dat de manoeuvre Lc 2, f5, d7, e8, f7 terstond tot winst zou leiden, wanneer hij z'n b-pion met Kb 2 had beschermd. Deze hoop bleek ijdel te zijn. Laten we allereerst het verloop van deze partij vermelden, zoals dit in werkelijk heid geschiedde: 1.... a 5, a 4 2. b 3xa4 Wit heeft geen keus. 2.... b4, b3 3. Lc2, f 5? Natuurlijk is 3. Lb3: voldoende voor remise. 3. Kc5, b4 4. Kd2, cl Kb4xa4 5. Lf 5. d 7-f Ka 4, a 3 6. Ld 7, f5 Hier werd de partij remise gegeven, want wit zag opeens dat 6. ILe 8 op 6b2 faalt. In deze partij ziin vele 'Ineez Med -Adv.» (O a/s >t „jonge"'g mS-s moet zijn v—va; fouten gemaakt. We zullen daarom de stelling nog eens aan een onderzoek onderwerpen. Wanneer zwart een po ging wil doen z'n Koning naderbij te brengen, komt hij dan ook niet verder, zoals blijkt uit: 1Kd4, 2. Ldl Le6 (of d5). 3. Lc 2 a 4 (anders komt zwart niet verder), 4. ba4 b3. 5. Lb3: remise. Ook blijkt dat een aanval op wits g-pion op niets uitloopt, men; zie: 1.... Kd4, 2. Ldl Ke5. 3. Ke3! Kf6. 4. Lc 2 Le6 om via g 4 de pion op h 5 aan te vallen), 5 Kd 4! met remise. Is deze stand inderdaad remise? Deze vraag kunnen wij bevestigend beant woorden, ook al zou de zwarte Koning op c3 komen. We krijgen dan de vol gende stand: Eindspelfragment II abode f g b M J8 t m 'M b i m abode f gh Om deze stand te bereiken zou het verioop b.v. kunnen zijn: 1Kd4, 2. Kc 1? Kc 3 etc. Nu moet wit oppassen, want één kleine onnauwkeurigheid zou hem noodlottig kunnen worden. B.v. 1.... Le6, 2. Ldl Lf5, 3. g7 Lh7, 4. Lc2! Lg8, 5. Kbl! Kd4!. 6. Kc 1 Ke 5. 7. Kd 2 Kf 6. 8. Ke3 Kg 7:. 9. Kd 4 Kf 6, 10. Kc 5- Ke 5, 11. Kb 5 Kd4, 12. Ka 5Kc 3 en wint. Uit deze stand blijkt dus, dat wit de oppositie moet handhaven. Het is merk waardig dat de zwarte Koning op b 2 niets kan uitvoeren. Steeds is het niet mogelijk de witte b-pion te nemen, aan gezien dan de witte g-pion de winst af dwingt. Wit's juiste tegenspel ligt in da volgende leerzame variant: 1Lg 8, e6 2. Lc2, dl! Le6, f5 3. g 6, g 7 En vooral niet 3. Lc2? daar zwart na 3Lc2:, 4. g7 Lb3: een eventueel mat opheft. Sportagenda schijnlijk zullen dat zijn L. Prins en Van Roessel. Aan de overige Internationale tien kampen, die van 12 tot 20 januari wor den gehouden, nemen spelers uit Enge land, Spanje, Argentinië, België, Zwe den, West-Duitsland. Portugal, Zuid Slavlë en Nederland deel. Leidse Schaakbond Gisteravond ontving Vriendenschaar het tweede tiental van Philidor, dat het vorig jaar naar de 2de klasse degra deerde. Philidor schijnt het verloren terrein weer te herwinnen, want het liet er geen gras over groeien en staat voor lopig met 5'i21,2 voor. Twee partijen werden afgebroken Eén staat voor Philidor II op winst, de ander zal waarschijnlijk rertiise worden. De uitslag luidt: Vriendenschaar IPhilidor II. F. TelengA. Geyer V2—V2: J. Kan bier—Th. P. v. d. Berg ViVsJ. Koet jr.—J. A. P. Moonen 0—1; C. P. Sjardijn W. F. Wakka '2P. Rozemeyer—dr. R. C. Bakhuyzen v. d. Brink afgebr.; P. J. GaljaardE. W. v. d. Burgh afgebr.; W. F. Gorree (res.)G. Pels 01; F. v. d. KaayJac. Galjaard 10; H. Meiers A. J. H. v. d. Meulen 0—1; C. Kou wen—G. Verlind 01. De afgebroken partijen zullen worden uitgespeeld. Haagweg (2.30 uur) LFC—Lugdunum Leidse Hout (2.30 uur) Roodenburg HPSV. Kempenacrstraat (2.15 uur) ASC Warmunda. PRODUKTSCHAP SIERGEWASSEN STELDE VERORDENING EXPORTPRIJZEN VAST Het Produktschap voor Siergewassen heeft tijdens een openbare vergadering een wijziging in de verordening export prijzen bollen en knollen van bloemge wassen oogst 1957 met algemene stem men goedgekeurd. In dezp verordening komen o.a. in het eerste lid van artikel 1 de woorden „de Verenigde Staten van Amerika en Canada" te vervallen. De vergadering ging voorts akkoord me» een voorstel van de Bond van Bloem bollenhandelaren, over de gehele expor) een heffing van 1 op de factuurbe dragen te berekenen waartegenover de omrekeningskoers van de dollar voor de vaststelling van de minimumprijzen ge steld zou worden op f. 3.75. Het bedrag van deze heffing komt voornamelijk ten goede aan de exportreclame In Amerika en Canada. Verder stelde de vergadering een uitvoerend besluit met betrekking tot de verordening „heffing rozenonder- lagenzaailingen" vast, een besluit „om vang teeltrecht. boomkwekerij 1957" en een verordening „verstrekking teelt- I recht rozenonderlagenzaailingen 1957".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5