OOTASCH rWtMOtR hui VACANTIE FILMS VAIN DEZE WEEK: „Tekenaars van nu" in Lakenhal <{n ut/aken LACHEN gesproken D. R. Kooiman van Markt- en Havendienst gaat met pensioen Flipse bracht Corelli, Haydn, Borodin en Tsjaikowsky RADIO TELEVISIE 95ste jaargang Zaterdag 22 december 1956 Tweede blad no. 29019 Haagse groep toont belangrijke werken Een groep van negen Haagse kunstenaars presenteert zich onder de naam „Tekenaars van nu" in „De Lakenhal": hun tentoonstelling is gisteravond door wethouder J. C. van Schalk geopend, waarbij de auteur A. Marja een uiteenzet ting gaf. Wy werden in de gelegenheid gesteld hun werk van te voren te bezich tigen en kwamen tot de overtuiging, dat deze groep een belangrijke is en dat hun werk ten volle waard is bezichtigd te worden. Tekenaars van uiteenlopende richting en uiteenlopende technieken beoefenend, tekenaars, die inderdaad wat te zeggen hebben en daarbij het métier beheersen. Zij zqn, in de eerste plaats, de bekende Paul Citroen, voorts Toon Wegner. Willy Rieser, Ton Hoogendoorn, Agnes van den Brandeler, Jos. van den Berg, Miep de Leeuwe, Ria Exel en Joris van Klaveren. Speelclubeigenaar procedeert tegen de Staat De president van de Rechtbank te 's-Gravenhage zal het korte geding dat de eigenaar van een speelclub op het omstreden gebied te Baarle Nassau, J. M. tegen de Staat der Nederlanden aanhan gig heeft gemaakt, op 15 januari 's mor gens om tien uur behandelen. Zijn ad vocaat, mr. dir. K. W. P. Klaassen uit Den Haag, eist teruggave van de inbe- slaggenomen speelbenodigdheden, zoals roulettetafels, roulettes, fiches e.d. en stopzetting van de acties van de politie, tegen de speelclubs op de enclave te Baarle Nassau. Daar is Paul Citroen: slechts weini gen zijn niet reeds met. zijn prachtige, diep-mensehjke portretten geconfron teerd. Het lijkt bij hem alsof de maker en de geportretteerde elkaar halverwege ontmoeten, beiden werken mede tot de schepping. Deze 60-jarige kunstenaar, van wie thans een ere-tentoonstelling in Den Haag de sterke aandacht trekt, be zit het vermogen de persoonlijkheid van zijn object naar diens wezen expressief weer te geven: men bezie bijv. de beel den van een Albert van Dalsum, Bertus van Lier of van zijn vrouw en ge ziet. hoe levend zij voor U zijn geplaatst. Het ls een wonder wat hij weet te bereiken, ook in de afbeelding van de Parijse ve dette Vali met haar rossige coiffure. Toon Wegner is in het bijzonder ge lukkig met zijn indertijd bekroonde me taalharde „Blindedarm-operatie": raak en scherp van tekening, juist geob serveerd. Maar ook zijn ..Vissers", de typering van de museumdirecteur Ru- dolf Branko of de prachtige penseelte kening van zijn zoontje Jüri, speciaal ook van zijn vrouw - een der hoogte punten op deze expositie! - getuigen van zijn groot talent. Het krachtige, schilderachtig gepen seelde werk van Willy Rieser, van wie „Maassluis" een climax betekent is even als dat van Ton Hoogendoorn in scherp contrasterend zwart-wit, uitermate ex pressief. Van de laatste releveren wij speciaal diens „Scheepshelling Scheve- ningen", de landschapsbeelden van Nue- uen. waar éénmaal Vincent van Gogh leefde, en het geestige „Twee clowns". Agnes van den Brandeler treft door mar echt-vrouwelijke, lyrische gevoelig heid. waarin zij sfeer en stemming legt, van impressies uit Den Haag en Thorn: wij denken aan de Scheveningse Boule vard. de Nassaulaan, het Haagse Klein Zwitserland, waartussen de Torenrest.au- ratie te Thorn een imponerende indruk naakt. Haar fijnzinnige observatie uit ïich ook in een impressie van Barcelona. Jos. van den Berg toont o.a. spontane m eerlijke gezichten op Cagnes sur Mer, Cannes en Antibes. Miep de Leeuwe, reeds eerder door ons getypeerd, maakte a. een sprekende „Orkestrepetitie". Ria Exel gaat zeer illustratief te werk !n haar ranke en rake gezichten op Kerstprogramma lijzonder Kerkewerk Het bijzonder Kerkewerk van de Her- ïormde Gemeente te Leiden is de laat- ite maanden telkens naar voren getre- ien met enkele opvallende programma's n de Luxor-samenkomsten op zondag- lorgen. Ook de kerstactiviteiten verto en een karakter, dat afwijkt van de ebruikelijke kerstfeestvieringen. Sinds enkele weken deed dr. P. L. ichoonheim een oproep voor honderd erstzangers. De aanmeldingen kwamen liet zo vlot binnen. Het betrof hier ook en nieuwigheid. Toch hebben zich vol- oende zangers en zangeressen beschik- aar gesteld om op eerste kerstdag anaf 's morgens 9 uur op straat kerst- aderen te gaan zingen. De straatzang vormt de inzet van het irogramma, dat in het Luxor-theater m half elf op eerste kerstdag wordt ge- even. Evenals op de veertiendaagse sa- lenkomsten is het programma zo ge- arieerd mogelijk. Dank zij de spontane ledewerking van het clubhuis „De Sper wers" onder leiding van de heer P. Stut- frheim. zullen jongens en meisjes koor- ing. declamatie, accordeonmuziek en *n kerstspel geven. De samenzang zal •eneens door accordeonisten van „De perwers" worden begeleid. Ds. J. Hoekstra, medewerker in het ormingscentrum „Oud Poelgeest", zal het programma voor het voetlicht tre- en met een nieuwe vorm om de bijbel Jggestief uit te beelden. Voor zover on§ akend is het de eerste keer, dat deze ethode van getuigenis voor het publiek ordt aebracht. Leden van de Oecume- irche SpelgToep verlenen hierbij mede- erking. KERSTNACHTDIENST Het bezoek van de kerstnachtdiensten langzamerhand voor duizenden een aditie geworden. Het Bijzonder Kerke- erk helpt gaarne mee deze traditie te Jndhaven. In de kerstdienst op maan- igavond 24 december elf uur in de •eterskerk zal het koor en meisjeskoor 2x Animo" kerstzang geven. Mevrouw BarnardEstoppey treedt op als so- rte, met medewerking van de heer Van al. hobo. Het orgel wordt bespeeld dooi de Groot, terwijl Ue samenzang bo- tndien wordt gesteund door bazuin- ■lazers. Leiden: Marekerk. Nieuwe Rijn, Hoog straat en de Burcht. Joris van Klaveren heeft blijkbaar sterke voorliefde voor bloemen en bo men. ook zijn er van hem gezichten op Amsterdam. H. OPENING DOOR WETHOUDER VAN SCHAIK Tijdens een bijeenkomst in de stem mige Grote Pers van De Lakenhal in Leiden opende wethouder J. C. van Schaik gisteravond de tentoonstelling. De directeur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem, toonde zich bijzonder verheugd over de gegroeide belangstel ling voor tekeningen, die ook volwaar dige en voltooide kunstwerken kunnen zijn. De heer A. Marja hield een inleiding over kunst in het algemeen en zijn reac ties daarop in het bijzonder. Gelardeerd met vele citaten besprak hij in een vlot betoog talrijke facetten van het kunst leven en een aantal eisen, waaraan de echte goede artistieke produkten moeten voldoen. Toon Wegner: .Blindedarmoperatie" (Poto LJD./Van Vliet) De inhoud van een werk was volgens de heer Marja belangrijker dan de vorm en in dit verband sprak hij zijn afschuw uit over de inhoudloze moderne werken, die bestaan uit mooie lijntjes en vlakken zonder dat de „man" er achter er in was geslaagd om een wezenlijke uiting van zijn gevoelens tot stand te brengen. Paul Citro en bracht namens de expo santen dank voor de gelegenheid tot ex poseren en zei onder meer, dat de we reld van de tekening bestaat uit licht en donker, uit lijn en toon. In zijn openingstoespraak betreurde de heer Van Schaik, dat de belangstel ling voor exposities in Leiden niet zo groot is als men had gehoopt. Hü ver wachtte, dat velen deze expositie, waarvan Leiden de primeur heeft bo ven ander steden in Nederland, zou den komen zien. Na deze toespraken begaven de genodigden zich naar de zaal, waar de werken waren opgehan gen. (Ingez. Ried.-Adv.) Café-Restaurant T*ZoilierSOrg" BEIDE KERSTDAGEN van 4 uur n.m. af optreden in ons café van de internationale bekende ENTERTAINER HANS Cl ERE 2e KERSTDAG in de grote bovenzaal DINER DE NOËL met medewerking van de LADY-ENTERTAINER MARTHY CHEVALLIER KERSTMENU'S ad f6.50 - f8.50 - f 11.- f 13— A LA CARTE o.m. Dindonneau, Poularde Canard, Lièvre. Wij bezorgen U gaarne een KOUDE SCHOTEL HORS D'OEUVRE of PUDDINGGERECHT aan huis. TELEFOON 21444 Verbrande meesterszaak KROONGETUIGE VRIJGESPROKEN (Van onze Haagse redactie) De kroongetuige in de geruchtmaken de „Verbrande meesterszaak", een 54- jarige Arnhemse koopman is door het Haagse gerechtshof vrijgesproken van de hem tenlaste gelegde meineed. Zoals bekend werd hij er van ver dacht een meineed te hebben afgelegd tegenover de rechtbank bij de behande ling van de strafzaak tegen de Zoeter- meërse koopman, die later tot drie en een half jaar gevangenisstraf is veroor deeld. omdat hij een aantal waardeloze schilderijen als „oude meesters" voor anderhalve ton had verzekerd om ze daarna opzettelijk in zijn auto in brand te steken en de verzekeringspenningen te declareren. (Incez. Med.-Adv.) OVER Weet U dat JOHAN KAART en JOHAN BOSKAMP, die meer dan 1000 maal POTASCH en PERLEMOER speelden iedere avond opnieuw blij zijn als zij hun publiek horen schateren Ga MORGEN zondag, naar de Leidse Schouwburg en geniet van deze rasartiesten in de beste klucht aller tijden Welbesteed leven in Leidse dienst Dertig jaren tussen plannen, vee en boeren Met Ingang van 1 januari a.s. zal een zeer verdienstelijk ambtenaar, de heer D. R. Kooiman, adjunct-directeur van de Markt- en Havendienst, een welbesteed leven van ruim dertig jaar dienst aan de Leidse gemeenschap af sluiten. Al deze jaren heeft de heer Kooiman, die reeds twee jaar over de pen sioengerechtigde leeftijd heen is, doch indertijd op aandrang van de gemeente nog twee jaar heeft „bijgetekend", geleefd tussen plannen, vee en boeren. Tussen plannen, want toen hij op 15 juli 1925 tot adjunct-directeur van de Markt- en Havendienst werd be noemd. werd hem al spoedig opgedra gen zijn aandacht te wijden aan de bouw en inrichting van een nieuwe vee markt, welke in die jaren achter het Openbaar Slachthuis was gedacht. Het is altijd en achteraf bezien terecht bij plannen gebleven. Plannen, welke in de richting gingen van de aanleg van een „haven". De opvattingen van een hedendaagse veemarkt hebben zich, vooral t.a.v. de aanvoer: niet meer per Populair K. en O. concert Het volumineuze won van fijnzinnigheid Het „populair" concert, gegeven door het Rotterdams Philhormonisch Orkest, onder auspiciën van K. en O., stond in zekere zin in het teken van het nade rende kerstfeest, gehoord het melodisch-expressieve Concerto Grosso no. 8 van Corelli, dat „fatto per la notte di natale" (gemaakt voor de kerstnacht) ter in leiding gespeeld werd. Het is het achtste van de twaalf Con- certi Grossi, een jaar voor Corelli's heen gaan in 1713 geschreven en in 1714 te Amsterdam uitgegeven. De in 1653 te Fusignano bij Ravenna (Italië) geboren Corelli bracht op ge niale wijze het phmcipe der „wisselko ren" over naar de instrumentale muziek. Hij plaatste het concertino (solisten) tegenover hetrepieno of grosso (strijk orkest) Men wordt door hem in dit concert meegenomen naar de in Lucas II be schreven gebeurtenissen, met de tedere Pastorale (herderszang) tot slot. Flipse gaf er een wijdingsvolle uitvoe ring van. De strijkersklank was gaaf en glanzend, ofschoon naar ons gevoel te massaal gehouden, gelijk het ganse werk in deze reproduktie een te zwaargeladen pompeuse indruk maakte. De hierop volgende Symfonie Concertante van Haydn. combinatie van symfonie- en concertvorm. waarin het solistische ele ment een dominerende rol speelt, had ontegenzeggelijk sierlijker, eleganter ac cent kunnen dragen. Genuanceerd sou plesse ontbrak. Wellicht was geestelijke vermoeidheid oorzaak van routinespel en een te mechanische vertolking. Niette min handhaafden de vier solisten, t.w. Salvatore Tomasso (viool), Samuel Brill (cello), Simon Houttuin (hobo) en Ab. Schlebaum (fagot) hun reputatie van kundigheid en muzikaal inzicht. Na de pauze was het oude Rusland aan het woord: Borodin met zijn be faamde „Polowetzer", dansen uit zijn meesterwerk „Prins Iqor". Daarin gaat het in een uitermate kleurige instru mentatie felbewogen toe. De Stadszaal leek op de grondvesten te dreunen, zy D. R. KOOIMAN dertig jaar op de markt. (Poto L.D./Van Vliet) schip, doch per as, immers zo zeer ge wijzigd, dat voor dit plan thans geen plaats meer is. Een nieuw plan en ook daaraan gaf de heer Kooiman zijn krachten werd opgezet, dat momen teel zijn verwezenlijking nadert. Een plan, dat voorziet in de bouw van een veemarkthal, met daarop corresponde rende parkeerruimte. DE HEER KOOIMAN KENT DE BOEREN. Tussen plannen, doch ook tussen vee en boeren bewoog zich het Leidse leven van de heer Kooiman. Iedere dinsdag en vrijdag en dan reeds 's ochtends om half zeven is hij op de markt present om daar het alge meen toezicht uit te oefenen, hetgeen hij steeds met zeer veel tact heeft ge daan. De heer Kooiman kent de boe ren en dc boeren kennen hem. Als een markt „goed is" en dat komt ge lukkig in Leiden nogal eens voor dan kan de heer Kooiman, die een goede kijk heeft op het vee, U dit voor afloop van de markt reeds haarfijn vertellen. Veel heeft hij mede tot de outillage van deze markt bijgedragen. Zo had hij o.a. een belangrijk aandeel in de bouw van een nieuwe veelading en ontwierp hij een verrijdbare laadbrug voor klein vee. Zijn grote belangstelling voor het marktwezen had de jonge Kooiman van niemand vreemd. Reeds als jongen van elf jaar mocht hij met zijn vader, die van 1900 tot 1930 directeur van Markt en Beurzen te Rotterdam was, mee naar de markt, toen reeds het „loven en bie den" zijn speciale interesse had. Alvo rens hij echter deze richting koos in 1920 wérd hij benoemd tot marktopzich- ter te Amsterdam was hij van 1912 tot 1920 werkzaam als planter op een rubberplantage in Atjeh, waartoe hij een opleiding had ontvangen aan de Rijks- tuinbouwschool te Boskoop. Het feit, dat zijn echtgenote niet tegen het tropische klimaat kon, deed hem in 1920 tot zijn „oude liefde", het marktwezen terugke ren. Na een Amsterdamse aanlooppe riode van vijf jaar. een tijd, waarin hij met het marktwezen volkomen ver trouwd raakte, werd hij in juli 1925 benoemd tot adjunct-directeur van de kon de daverende klankexplosies nauwe lijks verzwelgen: men leek soms tegen over „afweergeschut", in plaats van muziek gesteld! Flipse zal er goed aan doen in den vervolge bij een werk als dit rekening te houden met de bijzonder gevoelige akoestiek. Imponerend was tot besluit Tsjai- kowsky's „Ouverture solennelle 1812", waarin al evenzeer het ganse orkest apparaat met bovendien een stralend klokkenspel zich in de luidruchtigste fortissimi weert. Flipse paste ook hier niet de minste klankreserve toe, het geen toch zeker wenselijk geweest zou zijn. Het extatische slot, waarin de Rus sische victorie op Napoleon briljant wordt uitgezongen, vormde de gran diose uitleiding van deze avond, die echter in het algemeen helaas de fijn zinnigheid op de vlucht deed slaan voor het krachtdadig-volumineuze. Het npklaterend applaus sprak ech ter toch van een inslaand succes! H. Leidse Markt- en Havendienst, waar hij al direct de rechterhand werd van de toenmalige directeur. In deze kwaliteit heeft hij mede een belangrijk aandeel gehad in de verwezenlijking van de ver plaatsing van de wekelijkse kaasmarkt van de Vismarkt naar de Kaasmarkt (in 1927), de uitbreiding van de huidige vee markt (in 1935) en de instelling van de woensdagse markt. TAL VAN ADVIEZEN Tijdens zijn Leidse periode, die hem, meer dan op administratief terrein, eveneens veelvuldig met de havendienst in aanraking bracht, heeft de heer Kooi man ook tal van adviezen uitgebracht. Het laatst nog over de afschaffing van het bruggegeld, waarvan hij zich steeds een groot voorstander toonde. Een afschaffing, welke speling van het toeval juist gerealiseerd zal wor- I den op de dag, dat de heer Kooiman met pensioen gaat: 1 januari as. UITGAVE VAN GEDENKBOEK SLUIT CARRRIÈRE AF. Niet alleen het werk, dat de heer Kooiman over enkele dagen zal neer leggen, heeft hem grote voldoening ge schonken. Ook zijn graven in de ge schiedenis, die hij waardeert als de grondslag, waarop naast Universi teit en industrie de Leidse bloei en samenleving berust, schonk hem grote bevrediging. In een gedenkboek, dat thans ter perse is, behandelt hij de historie van de markten, de Waag, de wateren en bruggen in heden en ver leden. Ongetwijfeld een zinvolle afsluiting van een prachtige staat van dienst! Buiten zijn ambtelijke loopbaan treedt de heer Kooiman reeds sinds 1943 op als secretaris-penningmeester van de Leidse Vereniging tot IJsbestr|jding en was hij vele jaren secretaris van de Vereniging van hoofdambtenaren bij het marktwezen in Nederland en lid van de kerkeraad der Rem. Geref. Gemeente alhier. DONDERDAG AFSCHEID As. donderdagochtend om tien uur zal de heer Kooiman in het Waaggebouw in intieme kring afscheid namen van zijn huidige chef, de heer M. Weima. met wie hij de laatste vijf jaar hartelijk heeft samengewerkt, en van het perso neel van de dienst. Als opvolger van de heer Kooiman, die in verband met de gezondheidstoestand van zijn echtgenote begin volgend jaar naar Bennekom gaat verhuizen, is de heer T. C. Sonnenberg uit Den Haag benoemd. Abbott en Costello Zonder rock 'n roll Trianon Wie naar de film „Abbott en Costello en de rock 'n roll" gaat, ge fascineerd door het ritme van deze let terlijk en figuurlijk veel gerucht ma kende vorm van muziek, of met de be doeling er nu ook eens kennis mee te maken, komt wel bedrogen uit. Hij of zij zal moeten ervaren, dat om begrij pelijke. maar niet geheel eerlijke recla- meredénen dit filmische schip, dat onder de Amerikaanse titel ..Shall we dance, Henry" te water is gelaten, in ons land onder een vlag vaart, die de lading in geen enkel opzicht dekt. Nergens komt men in dit avonturen-verhaaltje van het vrij goedkope hol- en draafgenre de muziek van Bill Haley tegen, hetgeen overigens door Louis Armstrong "deze week nog als „opgewarmde kliek" werd gekarakteriseerd. Enfin, het is een film van het bekende soort vol van Abbott- en Costello-humor Ook nu weer sta pelt dit onafscheidelijke duo de ene domheid op de andere om tenslotte tot hun eigen verbazing te bemerken, dat zij een gevaarlijke bende moordenaars en bankrovers hebben opgerold. Voor de supporters van dit „duo van de pret" een film om van te watertanden. „De dansmeesters" Vrolijke nonsens Luxor Bioscoopdirecties plegen een vast verband te leggen tussen feestdagen en komische films en getrouw aan deze stelregel kunnen we deze week in Lei- dens oudste theater Stan Laurel en Oliver Hardy aan het werk zien. Dit maal als leiders van een dansinstituut, welke activiteit overigens vrijwel tot de eerste beelden van deze film beperkt blijft en voor de rest zetten ze U een reeks fratsen en grollen voor. waardoor dit onafscheidelijke tweetal zich nu al vele jaren een vooraanstaande plaats in de sector van de komische films heeft verworven en zich nog steeds weet te handhaven. Hun humor is niet van een fyne soort, maar hun dwaze invallen en hun mimiek oefenen niettemin een onweer staanbare invloed uit op de lachspieren, die dan ook danig in beweging worden gezet Sommigen hebben vooral hun hart verpand aan de dikke Oliver, anderen aan de tragi-komische figuur van de magere Stan, de man die doorgaans de meeste klappen incasseert, hoewel zijn partner er evenmin tekort komt. Wij zouden zeggen: de een laat zich niet denken zonder de ander. Stan en Oliver vormen een twee-eenheid, zoals eens Watt en Half Watt. Haal er één weg en er blijft niets over; zet ze bij elkaar en U moet lachen. Of U wilt of niet! Je komt er wel uit! Kostelijke film Lido Norman Wisdom is weer eens op het witte doek te zien. en dat bete kent dus dat er weer een komische film wordt gedraaid. Norman Wisdom is naar onze mening een van de beste ko mieken van de film. en hij weet altijd op prettige en beschaafde wijze de nodi ge kolder bil elkaar te brengen. In de film „Je komt er wel uit!" kan men dan ook wederom genieten van zijn gro te humor en zijn meesterlijk spel. Dit keer treedt hij op als glazenwasser bij „Banderville Park", een landgoed, waarvan de bewoners en met name La dy Banderville het idee hebben, dat de jonge sir Reginald zal worden geroofd. Het landgoed is daarom streng bewaakt helemaal niet naar de zin van Reginald, die ook wei eens iets van de buitenwe reld wil zien. Tenslotte weet hij Norman zo ver te krygen dat hy hem meeneemt naar een nachtclub. Voor het zover is echter gebeuren er een heleboel vreem de dingen, waar de bioscoopbezoeker hartelijk om kan lachen Het is een kostelijke film met talrijke dwaze situaties, waarbij Norman na tuurlijk steeds het slachtoffer is of bijna is. De film brengt enige uurtjes gezellige ontspanning. The lady killers Klucht en thriller Casino Regelmatig komen in Casi no films die reeds eerder in Leiden hebben gedraaid, en ook deze week is dat weer het geval met de aardige film „The Lady killers". Het is echter nooit een bezwaar, wanneer er een ,oude' film draait, want het zijn altijd die het meeste succes gehad hebben. De film „The Lady Killers" houdt het midden tussen een alleraardigste klucht en een spannende thriller en beide elementen komen in deze film volkomen tot hun recht. Het begint met een aantal misda digers, die hun intrek nemen bij een lief oud dametje die helemaal niets be grijpt van de ware bedoelingen van de heren, en hen zelfs vereert omdat ze zo mooi „Eine kleine Nachtmusik" kunnen spelen (op de grammofoonplaat!) Het oude dametje komt teveel te weten en daarom wordt besloten, dat zij vermoord zal worden maar niemand heeft zin in dit karweitje. Zo liquideren de heren el kaar en dat is dan het spannende ge deelte van de film. Een bijzonder aardi ge film, die ook deze week wel weer succes zal hebben In de middag-voorstelling draait een kinder-matinee met als hoofdfilm Emiel en zijn detective", een voor kinderen alleraardigste film. Vliegende schotels Fantastisch avontuur Rex Het is geen wonder, dat de vliegende sohotels die al zoveel tongen en penneni n beweging hebben ge bracht, ook de belangstelling van de filmproducenten hebben getrokken en daardoor het onderwerp zyn gaan vor men van een uiteraard spannende film, waarbij de fantasie een dominerende rol speelt. Het gehele probleem van de ruimte vaart zo bij utstek sprekend tot de ver beelding wordt er op aanschouwelijke en aantrekkelijke wijze voorgesteld en onwillekeurig stelt de toeschouwer zich de vraag waartoe de technische ontwik keling in de naaste toekomst nog weer zou kunnen leiden. Er is maar een be denking, die we tegen deze film hebben en dat is. dat ze slechts drie dagen te zien is. Vanafmaandag wordt een an dere hoofdfilm vertoond. (Ingez Med.-Adv.) voor hen die meer eisen DE ARBEIDSMARKT Het aanbodcijfer van werkkrachten vertoonde 15 december een lichte stij ging n.l. van 260 tot 285 als gevolg van seizoeninvloeden en de beëindiging van enige werken tegen het jaareinde. De vraag handhaafde zich op gelijk niveau en beliep rond 400 geregistreer de aanvragen, waarvan er 170 betrek king hadden op jeugdigen. Verwacht mag worden, dat indien zich in de weersgesteldheid geen belangrijke wijzigingen voordoen, zoals o.a. strenge vorst, na 1 januari de werkloosheid zal afnemen. De z.g. blijvende werkgelegenheid is na 1952 in belangrijke mate toegenomen. Vooral in de metaalindustrie en de textielindustrie bestaat grote behoefte aan arbeidskrachten. Overigens heeft men in vrijwel alle bedrijfstakken vacatures voor jeugdigen, zowel in de industriële als in de handelssector. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en bedroeg op 15 december 1956 90 De vraag omvatten 360 aanvragen, waarvan er 180 betrekking hadden" op jeugdigen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3