H1 NEUROTONIC /"Ia Ritmeesters GESPREK Verdeling politieke zendtijd is onderwerp van studie ALLE BRITTEN EN FRANSEN VANAVOND AL UIT EGYPTE? TELEFUNKEN Met een enkel woord i i?» - ZENUWEN Agenda Djakarta in opschudding ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 ET bezoek, dat de premier van India, Nehroe, deze week aan de Ver. Staten heeft gebracht, ver dient enig commentaar, al biedt het nadien uitgegeven -ommuniqué vanwe ge zijn vaagheid daartoe weinig houvast. Aanvankelijk zou Nehroe reeds in het begin van juli naar Washington gekomen zijn, maar Eisenhower moést toen plot seling geopereerd worden, zodat de reis werd uitgesteld. Zeven jaar geleden vertoefde de Indiase premier eveneens in de States, maar het resultaat van die ontmoeting de verwachtingen waren overigens hoog gespannen viel niet mee. Nehroe's ,.anti-kolonialisme" kon men in Washington heel goed be grijpen en zelfs waarderen, maar een neutralisme, dat tegen het communis me aanleunde, daarvan hadden de Amerikaanse leiders niet terug. Op dit punt is er de afgelopen jaren van belde zijden enige verandering gekomen, zo dat er althans te dezer zake van toe nadering gesproken kan worden. WAT is namelijk het geval? Terwijl Amerika tot betrekkelijk voorkort neutralisme placht gelijk te stel len met een soort crypto-communisme, is het nu. met name in de persoon van president Eisenhower, al blij als de Aziatische landen waaronder India uiteraard een belangrijke plaats in neemt wel zo vriendelijk willen zijn te erkennen, dat het communisme óók niet alles is. Gelukkig wint dit inzicht onder de neutralen inderdaad veld, waartoe de recente gebeurtenissen in Hongarije vanzelfsprekend niet weinig hebben bijgedragen. De grondslag van het ..wederzijds begrip" tussen Ameri ka en Indja zou men dus ongeveer als volgt kunnen omschrijven: voor de Aziatische landen zijn ..imperialisme" en „kolonialisme" door en door verwer pelijk en men blijft klaar staan die etiketten te gebruiken voor alles wat hun niet helemaal aanstaat; het com munisme is in de praktijk ook niet je dót; laten we er zo'n beetje doorheen scharrelen en de banden aanhalen met de minst-koloniale mogendheid uit het Westen, namelijk de Ver. Staten, die op hun beurt gaarne van de gelegenheid gebruik maken de neutralen langs deze weg te benaderen. NIEMAND zal ontkennen, dat zekere voordelen verbonden zijn aan deze nieuwe verstandhouding. In elk geval blijft de band Oost-West er door in stand. Maar het gevaar ligt naast de deur. dat er geschipperd wordt en dat „hoogstaande ethische normen" misbruikt worden om eigen belangen te dienen en zelfs om eigen fouten te be mantelen. Een ..as" WashingtonNieuw Delhi kan het immers wel laten voor komen, alsof zij de hoedster is van anti-koloniale progressiviteit, maar als het er op aankomt, denken deze landen toch zeer zeker ook aan hun eigen be lang zonder daar de Verenigde Naties in te kennen. Men denke eens aan het geval-Guatemala, waar Washington toch ool- niet duldde, dat er een pro-com munistische regering in stand bleef en er op eigen houtje een einde aan liet maken. En ofschoon de Verenigde Na ties reeds herhaaldelijk hebben aan gedrongen op een volksstemming in het door India en Pakistan omstreden Kasjmir, denkt de regering van Nehroe er niet aan dit plebisciet te laten hou den MEN ziet het: ook hier is ieder zichzelf het naast en het is. om een ander spreekwoord te gebrui ken. heel gemakkelijk V.N.-xiemen te snijden van Engels en Frans leer. Men kan dus gerust zeggen, dat aan het haardvuur van Eisenhowers boerderij in Gettysburg niet twee onverbiddelijk principiële wereldleiders van gedachten wisselden, maar dat het veeleer een babbeltje was tussen geboren bemidde laars. En bemiddelen is nu eenmaal gemakkelijker dan leiding geven. Dit laatste veronderstelt immers, dat men tn de eerste plaats ongemakkelijk is tegenover zichzelf. En daaruit vloeit, bij enige zelfkennis, noodwendig voort, dat men soepel is tegenover wat men bij anderen als fout meent te zien. Welnu, in dit opzicht lijkt India bepaald min der hypocriet dan Amerika. Nehroe heeft immers, ondanks daartoe uitge oefende druk, geweigerd zijn land uit het Britse Gemenebest terug te trekken, al zullen daarbij, zoals voor de hand ligt. de belangen van zijn land zeker een rol hebben gespeeld. D\T ook bij de gesprekken met Eisenhower het welzijn van zijn volk voor Nehroe een voortduren de factor van betekenis zal zijn geweest, behoeft nauwelijks betwijfeld te wor den. Voor het tweede vijfjarenplan heeft de regering in India namelijk veel geld nodig, alsmede technische hulp. Sinds India onafhankelijk werd. hebben de Amerikanen reeds een mil jard dollar aan dat land ter beschik king gesteld. Ook in de vorm van leve ring van overschotten aan tarwe, katoen en tabak heeft Washington de jonge staat royaal de hand toegestoken, zonder bij de betaling het onderste uit de kan te halen, integendeel zelfs. In India begrijpt men terdege wat die Amerikaanse hulp waard is. Sterker nog: het loutere bestaan van Amerika als wereldmogendheid garandeert de zelfstandigheid van India, dat immers, als het alleen met Moskou en Peking te maken zou hebben, als onafhankelijk land ten spoedigste van de kaart ver dwenen zou zijn! HET is allerminst ondenkbaar, dat India, vermoedelijk eerder achter de schermen dan openlijk, bij Nasser op matiging zal aandringen. Ook Nehroe's volk heeft belang bij de vrije doorvaart door het Suezkanaal en bij een zo snel mogelijk herstel daarvan. In dit opzicht mag van Nehroe een kalmerende invloed verwacht worden, temeer omdat hij. veel beter dan de leiders van dp Arabische landen, inziet, dat er op deze aarde nu eenmaal hard gewerkt moet worden, wil er wat bereikt worden. Voorts moet hij. zeggen be voegde waarnemers, ook voor Commu nistisch China en zijn vertegenwoordi ging in de Verenigde Naties gepleit heb ben. maar het is zeer de vraag, of Eisenhower, bij al zijn zachtaardigheid tegenover iemand als Nasser, voor dit pleidooi toegankelijk zal zijn geweest. Van zijn kant zal de Amerikaanse pre sident echter zeker de luchtinspectie ter tafel hebben gebracht als een van de beste methoden om elkaar in het oog te houden. Helaas wordt .in het eind- communiqué over al deze bijzonderheden niet gesproken, zodat het bij gissen blijft. Pas langzamerhand zal blijken wat de werkelijke waarde van dit ..praatje bij dp haard" tussen deze staatslieden is geweest. Hogere luisterbijdrage of verhoging van belasting (vijf miljoen) BEEDIGDE KLERKEN WORDEN WAARNEMENDE GRIFFIERS De minister van Justitie heeft beslo ten met ingang van 1 januari 1957 de op die datum in functie zijnde beëdigde klerken ter griffie bij de arrondisemeiVs rechtbanken en kanton-vechten te benoemen tot waarnemend ar'ffipr bij het college c.q. gerecht waaraan zij thans als beedigu klerk ter griffie ver bonden zijn. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft Staats secretaris Höppener gisteren verklaard dat hij hoopt de kwestie van de ver deling van de politieke zendtijd in de omroep zo spoedig mogelijk af te doen. Het rapport van de Radioraad heeft hfj ontvangen en dat maakt een on derwerp van studie. Hij heeft voorts aan de regeringscommissaris voor het Radiowezen verzocht zich in verbin ding te stellen met de omroepvereni gingen om haar mening t« horen. Daarna zal de Staatssecretaris zich op nieuw beraden en de grootst mogelijke spoed betrachten. Misschien is het mogelijk de kwestie aanhangig te ma ken bjj de Memorie van Antwoord be treffende de nieuwe omroepwet, die de Staatssecretaris voor september a.s. hoopt in te dienen, en anders komt er een aparte nota. Het is begrijpelijk dat niemand Iets voelt voor verhoging van de luisterbij drage, maar er zal iets moeten gebeu ren. Als men de wereldomroep niet wil financieren uit de luisterbijdragen, zal het geld daarvoor ergens anders van daan moeten komen en dat betekent een belastingverhoging met vijf miljoen gul den. Het bedrag van de luisterbijdrage is in Nederland zeer redelijk en daarom zou het beter zijn deze te verhogen dan andere belastingen. De Kamer zal dat moeten afwegen als het wetsontwerp tot verhoging van de luisterbijdrage is in gediend. Omtrent de verhoging van de inko mensgrens voor de vrijstelling van het betalen van de luisterbijdrage, verwacht Staatssecretaris Höppener een vo:rstel van de minister van Sociale Zaken. Eindstation De Staatssecretaris was verbaasd dat er zoveel deining is gemaakt over het verbieden van de film Stazione Termini 'Eindstation) voor de televisie. Een jaar geleden onderschreef men algemeen in de Kamer het verbod tot het vertonen van films op het televisiescherm die niet voor alle leeftijden waren goedgekeurd. De minister is toen niet zover gegaan. Hij heeft de mogelijkheid tot opheffing van het verbod voor bepaalde films open gelaten. Er is toen nog gewaarschuwd uit de Kamer met ontheffing van het verbod voorzichtig te zijn. Dan is het toch verbazingwekkend als ten aanzien van de film Stazione Termini niet vol doende grond voor ontheffing van het verbod aanwezig is geacht. Er is geen sprake van dat het be leid wjjziging heeft ondergaan en het is ook niet juist dat in het vervolg geen enkele ontheffing meer zal wor den verleend. Eik geval zal worden ge toetst en het is dus een moedlUke re gelingonbevredigend ook omdat het verbod niet geldt voor het toneel. De Staatssecretaris heeft echter geen kans gezien voor een betere oplossing. Hy zal gaarne suggesties ontvangen en overwegen. Zeer binnenkort heeft hij echter een bespreking met het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting, waarin de omroepverenigingen zitting hebben. waarb(J de problemen ter sprake kunnen komen en misschien een oplos sing kan worden gevonden, ook voor het toneel. (Ingez. Med.-Adv.) MEISJE GEDOOD Gistermiddag te kwart voor vier ls op het kruispunt de Vlashoven te Noord- wjjkerhout een ongeveer 7-jarig meisje uit Voorhout door een auto aangereden en gedood. Het meisje, dat van school naar huis terugkeerde, heeft vermoede lijk teveel gelet op een stilstaande auto, waardoor zij een andere naderende auto niet opmerkte. Ook Israël trekt zich terug Geallieerde bergingsschepen nemen onder V.N.-vlag deel aan werk in 't Suezkanaal Het Egyptische se mi-officiële persbureau heeft gisteravond bekend gemaakt dat de Britse en Franse troepen wellicht nog diezelfde avond, maar toch zeker vanavond Egypte zullen hebben verlaten. Hoewel hierover uit Londen of Parijs nog geen enkele bevestiging is ontvangen, kan worden aangenomen, dat de uiterste spoed betracht zal worden met het terugtrekken van de gealli eerde troepen, opdat zo snel mogelijk begonnen kan worden met de vrijma king van het Suezkanaal. Het staat nu wel vast, dat de Britten en Fransen bij de bergingswerkzaamheden betrokken z uilen zijn. Generaal Raymond Wheeler heeft medegedeeld, dat twaalf Britse bergingsvaartuigen met beman ning, een Frans bergingsschip en zeven Frans-Britse hulpschepen onder de vlag van de Verenigde Naties zullen deelnemen aan het weer bevaarbaar maken van het kanaal. Koorts wordt vernomen, dat Frankrijk twee drijvende kranen heeft aangeboden. bericht, dat het Britse-Franse opper bevel te Port-Said gisteren 386 Egyp tische gevangenen heeft vrijgelaten in ruil voor 450 geïnterneerde Britse tech nici. die bij het Suezkanaal hebben ge werkt. Aanvankelijk weigerde Egypte medewerking te verlenen, daar de Fran sen Egyptische krijgsgevangenen naar Cyprus zouden hebbenvervoerd in strijd niet de bestandsbepalingen. Verlieten (ingez. Med.-Adv.) stijl en perfectie sinds 1 903 Rapport onderzoek naar verliezen Nasser heeft dus de Britten en Fransen weer uit Egypte kunnen krijgen en volgens de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld. zullen ook de Israë lische troepen „te zijner tijd" het Egyptische grondgebied geheel verla ten. Het tijdstip ls nog niet bekend gemaakt. Wel deelde Hammarskjöld gisteren aan de Algemene Vergade ring der V.N. mede. dat de Israë liërs zich na de eerste week van januari tot achter El Arisj op Egyptisch grondgebied 40 km. van Gaza zullen terugtrekken. Dat dit echter nog niet helemaal in kannen en kruiken is. blijkt uit een verklaring van de Israëlische ambassade te Londen, waarin gezegd werd. dat de Verenigde Naties niet mogen toestaan, dat Egypte het schiereiland Sinai weer inricht als basis voor aanvallen op Israël. De blokkade van de Israëlische scheepvaart in de Golf van Akaba mag niet hervat worden ende strook i van Gaza mag niet opnieuw onder Egyptisch beheer komenHoe dit i te rijmen valt met de woorden van Hammarskjöld is moeilijk te zeggen! Uitwisseling gevangenen j De moeilijkheden, die zich hadden voorgedaan bij de uitwisseling van krijgsgevangenen, schijnen inmiddels te zijn opgelost, want wij ontvingen het In antwoord op de beschuldigingen van Egyptische zijde heeft de Britse regering door Sir Edwin Herbert, voor zitter van het Britse genootschap van juristen, een onderzoek in laten stel len naar de geleden verliezen als ge volg van de Britse-Franse actie in en rond Port Said. Sir Herbert kwam na een verblijf van enkele dagen ter plaatse tot een schatting van 650 doden aan Egyp tische zyde. Het aantal gewonden wordt op 2100 geraamd, waarvan er 900 in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Het wordt door Sir Herbert onwaarschijnlijk geacht, dat de verliezen onder de burgerij meer dan een kwart van de genoemde aan tallen uitmaakt. Geen bommen Volgens het uitgebrachte rapport wa ren er geen bommen gevallen op de stad Port-Said en omgeving. Alle lucht aanvallen waren met zeer grote nauw keurigheid uitgevoerd Ook bij andere gevechtshandelingen had men zoveel I halfvyf, toen hij aan het werk was op een I opslagplaats aar, de Saturnusstraat aldaar. BINNENLAND zijn armen tussen het 700 kg zware blok Urenland ia gistermiddag een stroom I van een schrootpers en een metalen vat van relaties en vrienden langs de schei- 1 gekneld Belde armen werden hem onder dende directeur van de Stoomvaart Maat- I de elleboog afgekneld. Hij ls overgebracht schappij „Nederland" mr. D. A. Delprat 1 naar het ziekenhuis Westelnde getrokken tildens een receptie in het w- bad de pers klaargezet voor het per- 6cheepvaarthüis te Amsterdam. Onder de I «en van het zich in het vat bevindende aanwezigen bevonden zich de Commissaris schroot. Toen hy merkte dat het vat niet der Koningin in de provincie Noordhol- helemaal goed onder de pers stond schoot De 44-Jarlge sohrootperser A Th P Aan boord van het Italiaanse passa- W. uit Den Haag heeft gistermiddag om gierssohip „Flaminia". dat op het ogen- land dr. M. J. Prinsen en de burgemeees ter van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. In Zierikzee is gistermiddag het huis van dr. J. W. Klein Wassink, een bekend ingezetene van de stad en leraar aan het Prof. Zeemanlyceum, door brand verwoest. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een brandende kachel. Ter gelegenheid van het feit dat hij op 1 januari a.s. de K.L.M. met pensioen zal verlaten hebben de directeur vervoer van de K.L.M de heer F von Balluseck, en zijn echtgenote gisteravond in het hoofdkantoor van deze luchtvaartmaat schappij te 's-Gravenhage een afscheids receptie gegeven, die door zeer velen ls bijgewoond. In de kleinste zelfstandige gemeente van Nederland, het schouwse dorp Seroos- keike. dat thans 167 inwoners telt en Dij de ramp zwaar getroffen werd, heeft de Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Goes, mr. L. G. Wolff, gisteren een nieuwe school geopend. Deze school wordt thans door 13 leerlingen bezocht. Dit aantal was voot de ramp ongeveer 50 De school telt twee lokalen, Juist gister ochtend heeft de gemeenteraad mej A A. M. Hulbregts tot hoofd van deze een- manssehool benoemd. De oud algemeen Rijksarchivaris en voorzitter van de museumcommissie jhr. dr. D. P M Graswinckel heeft gister avond in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft de tentoonstelling .Delfts Zilver" geopend. Deze tentoonstel ling. welke tot 10 februari zal duren, geeft een beeld van wat Delftse zilversmeden In vroeger eeuwen hebben vervaardigd. Tijdens het laden van rollen papier een vrachtauto op pier Afrika In de Coen- haven te Amsterdam is een 31-jarige chauffeur door een van een heftruck val lende rol van 860 kg dodelijk getroffen. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren toestemming verleend tot invoer uit Nederland van vellen voor bontwer kers ter waarde van 3 miljoen D M en gezouten haring ter waarde van 1.2 mil joen D M. Gistermiddag wilde de 65-jarige we duwe s. Oostlander-Verwaal. gewoond hebbende aan de Ketensedijk te Capelle aan de IJssel, bij het veer naar Krimpen van haar flets stappen Daarbij bleef zij met haar rok aan het zadel haken vlei onder een Juist passerende auto en over leed ter plaatse. Woensdag Jl. is de 51-Jarige bedie ningsman F. J. Kusters uit Limbrlcht- Guttecoven bij het in de rails zetten van een ontspoorde wagon stenen op de los- vloer van Staatsmijn Maurits te Geleen tussen deze en een bijlopende wagon be kneld geraakt Hij is gisteren in het zie kenhuis te Slttard aan opgelopen ver wondingen overleden. Het slaohtfofer was gehuwd en vader van zeven kinderen. hij toe om dat te verhelpen. Daarbij kreeg hij het blok op zijn armen Het felle licht van een schijnwerper werd gisteravond tydens de première van het nieuwe win terprogramma van Circu3 6trassburger in Theater Carré gericht op een der loges, waar ere-doctor Eduard van Belnum met zijn echtgenote gezeten was Met «en daverend applaus huldigden de premléregangers de dirigent van het Con certgebouworkest. die de personeelsleden van zijn orkest voor dit uitje had uitge nodigd De tienjarige Glna Strassburger bood mevr. Van Belnum een bloemruiker aan en na dit intermezzo presenteerde Elly Strassburger in de piste haar vrij heidspotpourri, ditmaal speciaal opgedra gen aan de paardenliefhebber Van Beinum. BUITENLAND Het feit, dat Stalln 77 Jaar geleden geboren werd, is gisteren door de Rus sische pers genegeerd. Vorig Jaar had de „Prawda" nog een portret van hem op de de voorpagina. Tenminste dertig mensen werden gisteren gewond bij een treinongeluk in de Amerikaanse staat Illinois. Acht wa gons van de trein, die op weg was van St. Louis naar Memphis, sloegen om en stortten van een zes meter hoge spoor- dyk. Later werd meegedeeld, dat een vrouw om het leven was gekomen De Zwitserse psycholoog prof. Alfred Nahon en de Westduitse r -k priester Wilhelm von Arbter zullen met Kerstmis een hongerstaking voor onbepaalde tijd beginnen, als de Veiligheidsraad niet han delend optreedt om een einde te maken aan de proeven met atoombommen. Premier Nehroe van India ls vrydag- avond per vliegtuig uit New York in Ot tawa aangekomen voor een bezoek van twee dagen Generaal-majoor Francis Bralthwalte. Stafchef van de Britse luchtmacht in het Verre Oosten, ls vrijdag bij een vliegtuig ongeluk ten zuiden van Singapore om het leven gekomen. Hij werd in mei J.l. tot stafchef benoemd. Generaal Bralthwalte vertrok vrijdagavond uit Singapore aan boord van een straalvliegtuig van het type ..Meteoor" Het toestel stortte neer op het Indonesische eiland Poeloe Batam. Een groep Poolse atoomgeleerden is naar Joego Slavlë vertrokken om met Joegoslavische collega's te spreken over de mogelijkheid van samenwerking tussen beide landen op het terrein van de vreed zame toepassing van atoomenergie. Anil Ohanda, India's plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, heeft het Indiase parlement vrijdag mee gedeeld. dat Portugal een waarschuwing heeft ontvangen dat India „voorzorgs maatregelen" zal treffen tegen schending van het Indiase luchtruim door Por ugese vliegtuigen. blik in Kaapstad ligt. ls het donderdag tot een veohtpartij gekomen tussen passagiers, die ontevreden zijn over de lange duur van de reis. waardoor zij niet voor Kerstmis thuis kunnen zyn. en officieren van de bemanning. De ..Flaminia" is op weg van Melbourne naar Guna Het schip had op 13 december in Europa moeten aankomen, doch de reis ls een paar weken vertraagd doordat een omweg ls gemaakt vla Saigon en Singapore Bij Demxe ln de Turkse provincie Antalja ls het wrak ontdekt van een twee- motorig vliegtuig, vermoedelijk een Jor daans toestel dat sedert 13 december vermist wordt. Dit vliegtuig had drie be- Koning Hoessein aan boord en een mannlngsleden o.w. de piloot van geheimzinnige passagier, wiens identiteit niet bekendgemaakt is Het toestel was op weg van Beiroet naar Athene Over het lot van de Inzittenden ls niets bekend Bij Linares (Chili) zijn tien mensen om het leven gekomen en 24 gewond toen een autobus op een overweg door een trein werd gegrepen. De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon, die op het ogenblik ln Oostenrijk verblijft, heeft donderdagnacht een bezoek gebracht aan een boerderij, die vlak bij de Oostenryks-Hongaarse grens ligt. Hy heeft daar gesproken met Hon gaarse vluchtelingen, die enige minuten tevoren over de grens waren gekomen In Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië, zyn huiszoekingen gehouden in kantoren van de nationalistisch chris telijke beweging, na de arrestatie van een tiental leden van de beweging. De rechtbank ln Essen heeft de 46- jarlge Walter Kahmann, die op 36 april van dit Jaar ln Gelsenikirchen de Neder landse diamanthandelaar Josef Kars dia manten ter waarde van f 90.000 heeft ontstolen, tot een gevangenisstraf van drie Jaar veroordeeld. Slechts een deel van de bult ls achterhaald. In Moskou zal een stalen toren van 500 meter hoogte worden gebouwd. Hy zal o.m. voor televisieuitzendingen worden gebruikt Een 22-Jarlge officier van de Britse luchtmacht, Wralght geheten, ls gedeser teerd nadat hij was ondervraagd over zijn relaties met Russen. Hij ls 3 december naar Berlijn gereisd en sindsdien spoor loos verdwenen. Vrijdag werd in Washington van ge zaghebbende zijde vernomen, dat presi dent Eisenhower en maarschalk Tl to ln beginsel zijn overeengekomen ln Washing ton besprekingen te voeren, waarschijnlijk !n het voorjaar. Belden hebben tot het eind Januari nog te druk voor het overleg. By een tweede behandeling van het be trokken wetsontwerp heeft de Zwitserse Tweede' Kamer vrijdag haar goedkeuring gegeven voor de aankoop van 100 Britse Centurion-tanks. maar geweigerd de aan koop van 40 Franse Mystére-straaljagers toe te staan. BIJ de eerste behandeling had het wetsontwerp niet de vereiste meerderheid gekregen. De afgelopen drie dagen zyn meer dan honderd opstandelingen gesneuveld ln gerechten met de Fransen ln verschillen de delen van Algeryë. IjlllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH! Advertenties in ons blad 1 van 31 december Nieuwjaars-advertenties tegen 1 speciaal, gereduceerd tarief worden nog tot en met donderdag 27 dezer aangenomen. Nieuwjaars-advertenties, welke later in ons bezit komen, worden tegen het gewone tarief berekend. Wij vestigen er echter de aan- dacht- op. dat het niet uitgesloten is. dat alle advertenties, bestemd voor ons blad van 31 december en fj welke na 27 dezer worden aange- boden, hoezeer ook tot onze spijt, niet meer kunnen worden aange- 1 nomen. De reden hiervan is. dat wy zo- 1 wel zaterdag 29. zoals gewoonlijk. j| doch ook maandag 31 december |j met een verkorte werktijd rekening moeten houden Amerikaans krediet voor Engeland De Export-Import Bank der Ameri kaanse regering heeft een krediet van 500 miljoen dollar voor de Engelse rege ring geopend. Het krediet is bestemd voor de voorziening in de Engelse dollar behoeften voor de aanschaffing van Amerikaanse goederen en diensten o.a. aardolie. Het krediet is verstrekt op onderpand van de Amerikaanse dollar-effecten der Engelse regering. De looptijd bedraagt 12 maanden. De aflossing zal drie jaar na iedere dispositie beginnen en in een periode van 4% jaar geschieden in halfjaarlijkse termijnen. De rente be draagt 44 procent. mogelijk het leven en de eigendommen van" dé burgerij gespaard, hetgeen ge leid had tot een verhoging van het risi co voor de Britten en hun meer verlie zen had gekost. De schade aan de Arabische wijk heeft zich beperkt tot een deel van de krottenbuurt. dat door brand ls ver woest Ook waren er lichte beschadi gingen tengevolge van het vuur van lichte wapens. Het aantal slachtoffers daar zou te verwaarlozen zijn. Het rap port gaat overigens alleen over de Egyptische verliezen. De Britse verlie zen zijn opgegeven als 21 doden. 112 gewonden en de Franse als 10 doden. 33 gewonden en 11 vermisten. Overigens is alweer de eerste te genspraak van de Egyptische gouver neur in Port-Said, Mohammed Riad, binnen. Volgens hem zouden de acties aan 755 burgers het leven hebben ge kost, van wie 43 vrouwen en 61 kin deren. Bovendien zouden er vorige week zaterdag bij de Britse aanval op de Arabische wijk nog 23 Egyp- tenaren zijn omgekomen. Deze cijfers zijn volgens Riad echter niet volle dig, want er zouden veel slachtoffers begraven zijin dat de overheid daar van in kennis is gesteld. (Ingez. Med.-Adv.) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden ZATERDAG St. Antoniua Olubhuis: Propaganda- feestavond Ver. tot behartiging der be langen van t.b.c.-patiënten. 8 uur nam. ZONDAG Schouwburg: Gezelschap Johan Kaart Potasch en Perlemoer". 8 uur nam. MAANDAG Chr. Geref. Kerk- Kerstwydlngsdlenst. 8 uur nam. Pieterskerk: Kerstnachtdienst. 11 u. nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing (met lichtbeelden) over land en mensen van Nieuw-Gulnea. Spr. dr. S. Kooyman. 2.30 uur nam Langestraat 67: Kerstviering Pro Juven- tute Rijnland. 7J uur nam. DINSDAG Luxor-theater: Kerstbyeenkomst Bijzon der Kerkewerk Herv Gemeente 10.30 uur voonm. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovls Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrydag 710 uur nam. (tot 6 Janxiarl). Lakenhal: Expositie „Ars Aemula Na turae" (tot en met 6 januari). Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). BIOSCOPEN Lldo „Je komt er wel ultl" a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon- en feest dagen (ook maandag) 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De dansmeesters" a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feest dagen (ook maandag) 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „The Ladykillers", 14 Jr. Werk dagen 7 en 9.15 uur. Matinée op zon- en feestdagen (ook maandag): „Emiel en zyn detectives". Trianon „A en C en de Rock 'n Roll" a.l. Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex ..Strijd tegen de vliegende scho tels". 14 jr. (alleen vrijdag, zaterdag en zondag). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 Donderdagcyclus: „On the waterfront", uur. Zondag 2.30, 4 45. 7.15 en 9.15 uur. Zaterdag 22 deomber zyn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor spoed- recepten: Apotheek Douza, Douzastraat 31. tel. 21313: Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8. Oegstgeest .tel 26274. Zondag 23 december is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend de Apotheek Nieuwe Rijn. De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Langezaal. Verhoef. Pleterse. Postel en Kors. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en Jr.. tel. 20390 en Lanen-Baron, tel. 21610. Bil geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. (Ingez. Med.-Adv.) Een saluut aan kwaliteit Fiat 27 ct. al méér dan 20 jaar één der meest ge liefde Ritmeester sigaren Zó branden Het nieuws over Noord-Sumatra, na het voorbeeld van Midden-Sumatra, bracht Djakarta vanmorgen in op schudding. Vooraanstaande Indonesische figu ren in de hoofdstad noemden de ont wikkelingen van de afgelopen 48 uren een tragisch drama. In de beide provincies liggen tal van rubber-, tabak- en oliepalmonder- nemingen. De grootste thee-onderne ming in geheel zuid-oost-Aziè, de onderneming ,,Kajoe Aroe", die Ne derlands eigendom is, ligt in Midden- Sumatra. De Caltex Olie Maatschappij heeft ongeveer 80 miljonen dollar ge ïnvesteerd in de olievelden nabij Pankanbaroe, eveneens in Midden- Sumatra. „Huidige regering bracht geen welstand" Volgens berichten uit Padang werd de plechtigheid van de gezagsover- dracht bijgewoond door een 40-tal vooraanstaande figuren van de pro vincie. Gouverneur Moei Johardjo droeg zijn bevoegdheden als hoofd van de provincie aan de raad over „zonder enige aandoening te tonen". Het dagblad „Njata" in Boekit Tinggl meldde, dat het een „bloedeloze revo lutie" was. In een uitzending voor radio-Boe- kit Tinggi werd door de raad van offi cieren en veteranen nogrerklaard.dat de huidige regering in Djakarta niet in staat is gebleken rechtvaardigheid en welstand voor de bevolking van Indonesië te brengen. Luchtverbindinge verbroken Het Indonesische Kabinet kwam vandaag in spoedzitting byeen. om de toestand te bespreken. Dit was de tweede spoedvergadering deze week. Gisteravond bespraken geljjk ge meld de ministers de gezagsover- dracht in Midden-Sumatra. De luchtverbindingen met Sumatra werden vandaag verbroken. Dr. F. E. Geldenhuys ambassadeur van Zuid-Afrika Dr. F. E. Geldenhuys is tot ambassa deur van de Zuldafrikaanse Unie in Nederland benoemd, als opvolger van kolonel P. J. Hoogenhout, die intussen reeds naar Zuid-Afrika is teruggekeerd. Dr. Geldenhuys wordt omstreeks april in Nederland verwacht. Hij studeerde landbouw-cconomie aan de Cornell Uni versiteit in de Ver. Staten en was voor de tweede wereldoorlog ambassaderaad voor handelsaangelegenheden te Rome. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel •arijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca IK 1 4» t3 £5 O t 0 St- CM sneeuw ono 5 •1 4 zwaar bew. nno 3 2 0 sneeuw nno 11 3 3 geh. bew. windstil 1 0 motregen zw 4 8 0.2 geh. bew. nw 3 -1 0 regenbui nnw 4 4 2 geh. bew. wzw 2 1 0.4 zwaar bew. windstil 1 0 nevel nnw 1 3 0 geh. bew. nnw 5 4 0.1 zwaar bew. nnw 2 7 2 sneeuw w 2 1 0.4 sneeuw zw 5 0 1 nevel w 3 -1 32 nevel wnw 1 -0 0 nevel ono 4 2 0 geh. bew. o 2 -1 0 sneeuw windstil 0 1 nevel windstil -2 0 regen windstil 8 2 lioht bew. windstil 4 8

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2