IN KAMER EN TUIN BERNADOTTE w Nog meer langslapers DE KERSTTAFEL had een zware taak ZATERDAG 22 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven Maar Zweden kende onder hem nooit zo'n voorspoedige tijd! Kijkjes in de Natuur Even lachen.... In Zweden had men een Jacobijn tot Kroonprins gekregen. Europa ervoer het met verbazing en in de Zweedse hofkringen sprak men laatdunkend over de wilde barbaar. Wie beschrijft echter hun verbazing toen ze de Jacobijn ontmoetten. Als man van de wereld stak hij met kop en schouders boven hen uit. Hij met zijn zuidelijk temperament, zijn aangename manieren, zijn grote welspre kendheid bovenal, zou weldra aller harten winnen. Dit was een Kroonprins, men voelde het. Hij zou Zweden beroemd maken! De nieuwe Kroonprins dacht er echter niet aan te doen wat men van hem verlangde. Men hoopte dat hij Finland heroveren zou op Rusland. Zijn intuïtie zei hem dat dit onbegonnen werk was. En ai zou het hem voorlopig gelukken, wat dan nóg Zou hij zijn nieuw volk geen ongewisse toekomst be zorgen daarmee? Rusland was niet door Zweden te overwinnen. Die tijd was voorbij. Hij begreep echter, dat hy toch iets moest doen om zijn volk tevreden te stellen. En zo rijpte het plan bij hem om Noorwegen op Dene marken te veroveren. Expansie naar het westen was voor Zweden beter dan naar het oosten. DENEMARKEN was een bondgenoot van Napoleon. En toen de Fransen de Zweed6e bezittingen ln Pommeren veroverden, was dat voor hem gerede aanleiding zijn slag te slaan. De Zweden voelden, dat het gevaar nader kwam. De oude, bijna kindse Koning liet Karei Johan begaan. Nu had hij immers een zoon aan wie hij gerust de regering kon toevertrouwen. Karei Johan had een gesprek met de Csaar van Rusland: Alexander I. Zij sloten een verbond. Zweden zou geen aanspraak meer maken op Finland. Rusland zou Zweden helpen om Noorwegen aan het Rijk toe te voegen. Merkwaardig, dat een revolutie-generaal zoveel moge lijk alles door onderhandelingen bereiken wilde. Het woord dat hij tot zijn volk sprak, nadat hij voet aan wal had gezet in zijn nieuw vaderland, namelijk dit: dat het er altijd om ging de vréde te winnen, dat door veldslagen zo weinig was bereikt, heeft hij volkomen waar gemaakt, want de periode van de latere Koning Karei XIV Johan was de meest vreedzame in de Zweedse geschiedenis, Engeland sloot zich bij Zweden en Rusland aan, Oos tenrijk daarna en zo kwam er, na de vreselijke tocht naar Moskou van Napoleon, een nieuwe coalitie in het veld. Weldra zou Bemadotte oprukken tegen Napoleon tegen de man die hem de maarschalkstaf had gegeven, die hem met eerbewijzen had overladen. Liever, veel liever had Bemadotte een andere oorlog gevoerd, doch kon hij anders? De Fransen hadden Zweeds gebied bezet. Napoleon zou pas tevreden zfjn als gans Europa aan zijn voeten lag, er waren redenen genoeg om het zwaard op te nemen. IN de vlakten van Leipzig zou alles beslist worden. Bernadotre werd hoofd van het noordelijke leger. Hij, de revolutie held. kreeg vorstelijke personen onder zijn bevelen. Men wist het. het kon niet anders. Wie kon beter aanvoeren dan de revolutie-generaal, die de tactiek van de Keizer zo van nabij kende? Bemadotte maakte een veldtochtsplan op. het werd door de geallieerden goedgekeurd. Weldra begon de strijd. .ONDERLIJKE speling van het Lot, de slag bij Leipzig. Onder de vanen van Napoleon vochten drie Duitse Koningen, tégen hem twee Franse generaals: Bemadotte en Moreau. In de vlakten van Leipzig zouden tienduizenden het leven laten. Napoleon weid tijdens de veldslagen enige keren over vallen door vreselijke maagpijnen. De maagkanker deed toen al zijn vernielend werk. Overal stak het verraad de kop op. Bondgenoten vielen van hem af. Verraad! Óm hem en in hem. Want hij zelf, teraiddeD van dood en verderf offerde zijn getrou wen voor een hopeloze zaak. Héél diep in zichzelf moet hij dit geweten hebben. Bemadotte stond tegenover hem. Vorst Metternich had hem gehoond Hij zou de wereld laten zien, dat er met hem niet te spotten viel. Hij, een soldaat parvenu, mocht niet één keer afdoende overwonnen worden, dat wist hij. dat had hij openlijk Metternich gezegd. Geboren vorsten mochten twintig keer verslagen worden, na afloop keer den ze op hun tronen weer. Dwars door de legers der Verbondenen heen wilde de Keizer naar Berlijn rukken, om zodoende zijn vijanden te verdelenZijn generaals wilden niet. Achter het front begon de ontrouw, duizenden deserteerden uit het leger. Bernudottf stond tegenover hen en Moreau. Wat baatte het de Keizer dat Bemadotte zijn Zweden spaarde? IN de vreselijke slag bij Leipzig, waarin Napoleon meer dan 50.000 man verliest, winnen de geallieerden. Geen overwinning om op te roemen. Zij waren in aantal dubbel zo sterk en het Napoleontische leger bestond voor de helft ..uit kinderen". De Verbondenen vervolgden de Keizer nu. Zij wisten het. nu of nooit De Keizer zou naar Frankrijk gaan, zij ook. Alleen Berr.adottc keerde zich met goedvinden der Verbondenen onmiddellijk tegen Denemarken, overwon het in een paai dagen en kreeg bij verdragNoor wegen. Daarna rukte hij aan het hoofd van Russische, Duitse en Zweedse troepen naar Frankrijk. Zijn vrouw Désirée woonde in Parijs. Die kon in Zwe den niet aarden. Zij schreef hem opgewonden brieven Hij moest zijn vroeger vaderland niet aanvallen, schreef zij. De Verbondenen zouden Napoleon wel ten val bren gen. Bemadotte hoorde niet op Franse grond, strijdend tegen Fransen. Hö beeft zijn Russische en Duitse scharen onder de bevelen van Blticher gesteld. Met zijn Zweden bleef hij op Belgisch gebied. Waarom? Was het alleen omdat hij ongaarne streed tegen zijn vroeger volk? Wat het ook om zijn vrouw een genoegen te doen, die bij Napoleon indertijd wel iets voor hem bereikt had? Over dit alles ligt een waas van geheimzinnigheid. Sommige schrijvers beweren dat Alexander van Rus land plannen heeft gehad Bemadotte op de Franse troon te helpen. TOEN Parijs was ingenomen is hij Frankrijk binnen gerukt, om bij de bondgenoten zijn Zweedse belan gen te verdedigenOok het overwonnen Frankrijk vond goed dat Noorwegen met Zweden verenigd werd. Wat vonden de Noren er eigenlijk van? Toen Berna- dutte in Parijs was. kwamen zij al in opstand. Zij wilden vrij zijn en waren bereid die vrijheid met hun bloed te kopen. Doch wat konden zij beginnen tegen de revolutie- generaal Bemadotte? Zijn veroveringstocht werd een wandeltocht. Bliksemsnel onderdrukte hij de opstand, met zo weinig mogelijk bloedvergieten. Hij spande zich tot het uiterste ln Noorwegen tot bloei te brengen, doch wat baatte het hem? Voor de Noren bleef hij de overweldiger. En zij lieten geen gelegenheid voorbijgaan dit te tonen. In het leven van Bemadotte ontbreekt de grote lijn niet. Zweder heeft reden te over hem te eren. In een tijd dat de Zweden haakten om Finland terug te krij gen. en met enthousiasme ten strijde getrokken zouden zijn onder zijn leiding, heeft hij een betere politiek gevolgd. Had hy zich mee laten drijven op de wieken tan haat dan zou Zweden een duistere toekomst tege moet gegaan zijn. Nu was die toestand licht. Want de sympathie der grote mogendheden, die Europa weldra zouden „verdelen", was bij dit volk. IN tèch! Ook hij heeft, zoals «ovelen in de Geschie denis de kracht onderschat van het volk dat naar de vrijheid wil. Ook hij was zijn tijd niet genoeg vooruit cir te kunnen voelen dat het ontwaakte vrij heidsbesef in Europa en Amerika een macht zou worden, sterker dan de macht van het tweesnijdend zwaard. Later heeft hij er openlijk van getuigd: „Er zijn drie dager in mijn leven die mij verdrietig stemmen. De dag waarop ik Frankrijk binnenvallen moest, de dag waarop ik do wapens opnemen moest tegen Noorwegenen de dag waarop ik vernemen moest dat de Noren de dag waarop ze proteseerden tegen de vereniging tot nationale feestdag maakten". Benadoite had een zware taak in Zweden, onvermoeid heeft hij gewerkt. Veel tegenwerking ondervond hij, ook van de Zweden, vooral van de liberalen, die de oude revolutionair veel te weinig progressief vonden. Maar toen h(j eindelijk „de scepter" neerlegde, stierf op 81 jarige leeftijd, voelden de Zweden dat er een groot man was heengegaan, want nimmer had hun vaderland zo'n lange tijd gekend van vrede en voor spoed REIN BROUWER. Wat zou u doen. als u bi] het oprui men van uw zolder of uw kelder plot seling een dier vond. dat het zich daar voor de komende winter gemakkelijk had gemaakt? Laten we zeggen: een vleermuisje, verstopt onder een berg oud papier of aan z'n achterpootjes aan een balk hangend. Het zal wel een gewetensvraag zijn, waar ik niet direct antwoord op krijg. Toch stel lk de vraag, omdat ik door mijn regelmatig contact met de lezers telkens weer met zo'n geval te maken krijg en daardoor wel aardig op de hoogte ben van de reacties, die zo'n onverwachte vondst doorgaans verwekt, U schrikt bij zo'n plotselinge ont moeting? Och. laten we het allemaal maar bekennen, onze eerste reactie is meestal schrik, want het vreemde, het onbekende stoot altijd af. En zo'n don kerbruin harig verschijnseltje, zo'n scherp piepend diertje, dat in zijn rust werd opgestoten en nu met dreigend open 'bekje en met onhandige bewegin gen een goed heenkomen zoekt, zo'n wakker geschrokken vleermuisje ls nu eenmaal iets vreemds voor ons, Van belang is echter wat er op die eerste schrikreactie volgt! Is dat een wilde angst, dat het diertje op u af zal komen om weet ik wat voor griezeligs uit te voeren, Ja, dan geef ik voor het leven van de vleermuis geen cent. Er zijn nog heel wat mensen, bij wie op de achtergrond van hun gedachten zo'n griezelver haaltje van „in je haren vliegen" leeft als een ergernisje uit hun kinderjaren. Die hele harenvliegerij is een grote leu gen, net zo goed als de bewering, dat een vleermuis van het spek en de ham zal eten. Hoe komen de mensen toch aan die zottepraat? Een vleermuis eet insecten, die hij 's nachts al vliegende vangt en het dier gaat dood, als we hem met spek zouden willen voeden. Wie van ander hout is gesneden, die reageert na dat eerste schrikje met een: „Hééé. nee maar! Hallo! Komen jullie eens kijken, wat ik nou heb ge vonden!" Met zo iemand kun je pra ten. Dat heb ik verleden week ook ge daan met iemand die mij in de avond een vleermuisje kwam brengen dat te voorschijn was gekomen onder in een krat met pakpapier. Het was een heel gezellig babbeltje, er was geen aanstel lerij. geen dikdoenerij, er was alleen maar een man, die van dieren houdt, die er belangstelling voor heeft. Dit laatste is van groot 'belang, want waar belangstelling is gewekt, daar is voor argwaan geen plaats. Al pratend hebben we de vleermuis samen bekeken, zijn stompe oortjes, de rijen scherpe tandjes, de snelle adem haling onder de bruine vacht en de op gevouwen vlieghuid, waarmee hij vlug over onze huiskamertafel rondmar- cheerde. In de doos, waarin hij was gebracht, zat een kleine opening, te klein voor hem om er door t.e kunnen, en daarin werd hij weggezet in de avond. Maar we hadden zijn uitibrekerstalent onder schat! De volgende morgen kon ik nl. tegen mijn vrouw zeggen: „Nou, de vleermuis ls zoek! Hij zal wel ergens ln de kamer zitten, maar ik moet nu weg, trap je niet op hem? Dag hoor!" Ja, lezeres, fronst u maar gerust. Miaar wat moest ik anders? Ik kan toch moeilijk een dag verlof vragen om een vleermuis op te scharrelen in de vele schuilplaatsen die een kamer aan zo'n klimmer-kruiper biedt! U vindt het vreemd, dat m'n vrouw er zo doodkalm onder bleef. Maar ze wist immers, dat een vleermuisje nooit Iemand aanvliegt en dat het alleen maar doodsbang is voor ons mensen! Bovendien wist ze dat ze hem zo nodig alleen maar in een doos behoefde te laten kruipen en het deksel er op te doen. Dat was alles! Diezelfde dag kwam de sinjeur zich vrijwillig melden. Hy kroop onder de haard vandaan en werd ingerekend. Dank zij de medewerking van een goede kennis kon ik hem toen al gauw een vorstvrij plaatsje bezorgen, waar hij zijn gestoorde winterslaap kon voortzetten. Dat plaatsje was boven een varkensstal in een boerderij, vei lig voor de varkens, veilig voor katten enwarm! Daar hangt hij nu, op vleermuizen- manier met het kopje naar beneden, aan zijn achterklauwtjes. Dat hy niet kan vallen, komt door een bijzondere voorziening van de natuur. In de ach terpoten zit nl. een pees. die door het gewicht van het dier wordt gerekt, waardoor de klauwtjes automatisch vastklemmen. Dus net als bij een vogel, die niet van z'n tak kan vallen, door dat een pees in de zithouding wordt aangetrokken en de vogeltenen stevig klemmen. Nu mag men daar in die stal gerust wel koud worden. De lichaamstempe ratuur van de winterslaper daalt met die van de omgeving en die mag wel onder nul komen zelfs! Mocht het ech ter tot 4 gr. Celsius onder nul komen, dan sterft het dier, maar gewoonlijk wordt het tijdig uit zichzelf wakker zodat het een andere en warmere plaats kan opzoeken. U ziet, wat een merkwaardige, wat een wonderbaar lijke zorg de natuur voor zo'n nietig- heidje als een vleermuis heeft. Kersttafel; eenvoudig en mooi Met Kerstmis trachten we het ons ook thuis zo gezellig mogelijk te ma ken. Bloemen en planten kunnen het hunne daartoe bijdragen en ook de kersttafel kan men een feestelijk aan zien geven. Dat kunt u met dure of goedkope bloemen door de bloemist la ten doen, doch zelf kan men ook wel iets maken. Neem maar een laag schaaltje of een vierkant plankje en bindt daarop een prop vochtig veenmos vast. De kaarsehouders kunnen er dan in gestoken worden en zet dan één grote dikke witte kaars in het midden en nog drie kleinere er by. Vervolgens dient men het mos vol te steken met kleine takjes sparregroen en misschien kunt u er ook nog wel een paar sparre- appels bij gebruiken. En wanneer er dan bovendien nog gebruik van wat beshulst wordt gemaakt, zult u eens zien hoe aardig dat allemaal staat. De meeste bloemisten of bloemist-winke liers hebben al die grondstoffen in voorraad en misschien is er in eigen tuin ook wel iets aardigs te vinden. Overigens behoeft u het ook niet al leen bij een tafelstukje te laten; er kan meer aan de tafel gedaan worden. We spreken echter met elkaar af dat het gekleurde tafellaken nu eens rustig in de kast blijft liggen; u hebt er een smetteloos wit laken voor nodig. U weet natuurlijk hoeveel gasten er ver wacht kunnen worden en dus deelt u de tafel met smalle rode linten in even veel geiyke vakken. Op de kruispun ten van de linten kunnen dan takjes beshulst of takjes sparregroen gelegd worden; dat staat alleraardigst en het kan uw gasten ook niet hinderen. Elke versiering, die aangebracht wordt, moet in ieder geval zó zijn, dat ze tydens de maaltijd niet kan hinderen en daarom moet er ook niet teveel tussen het bestek gelegd wor den. Met allerlei eenvoudige middelen zijn wel goede resultaten te bereiken, doch misschien wilt u het dit jaar eens extra goed doen en dan kan de bloemist u daarbij behulpzaam zijn en tenslotte kan men met rode en witte bloemen ook al veel bereiken. De rode tulpen en witte hyacinthen zijn voor dit doel uitstekend te gebruiken. Wan neer ze in het mos gestoken moeten worden, dient men ze zonder bol aan te schaffen, doch als het de bedoeling is er een laag schaaltje mee te be planten, kan men ze beter met bol en al kopen; die blijven dan veel langer fris. Met takjes bonte hulst kan men ook heel aardig werken; dat kan men trouwens op de afbeelding wel zien. G. Kromdijk. Nu ik hét toch over winterslaap heb, kan ik niet nalaten, iets te vertellen over een ander geval .Een van myn plaatsgenoten had in de nazomer een jonge egel gevonden, die bezig was dood te gaan en door haar goede zor gen had zij het kleintje zo ver gekre- gen. dat het was gegroeid tot een flink, rond en vet egeltje, dat best bestand was tegen het koude jaargetijde. Onge lukkig voor hem zette november plot seling in met een abnormale scherpe koude, die het niet raadzaam maakte, het dier zo maar ergens in een bos achter te laten. Maar een egel, die in z'n bol heeft gezet, dat hU er op uit wil en moet en zal; zo'n stekelig heertje is voor een liefhebbende verzorgster een lastpak van je welste. De geschiedenis werd tenslotte nogal komiek, want het egeltje ondernam een hele serie uit breek-pogingen en werd telkens op de zonderlingste plaatsen in huis terug gevonden. Waar? Dat vertel ik maar niet. vanwege het griezelen, ofschoon er wel uit zal blijken, dat dit diertje wel echte dierenvrienden had ontmoet, voor wie geen moeite teveel was en die alles voor hun kleine huisgenoot over hadden. Zij kunnen ervan verzekerd zijn, da', ze hun beloning krijgen, volgend voor. jaar. als ze de langslaper gezond en wel en klaarwakker in zijn winterkist zullen terugvin-den. SJOUKE VAN DER ZEE. De burgemeester en enige ander» functionarissen van de Oostduits» stad Rostock kregen een telefoontje dat zij twee hoge personages uit Moskou op het station moesten ver welkomen. Toen de heren bij het station aankwamen, vonden zij twee kamelen, een geschenk van een die rentuin in Moskou aan die te Ros tock. Hoog waren ze wel In Warwick (Engeland) woont een graaf, die de muren van zijn kasteel heeft toegerust met schrikdraad. Niet om de inbrekers te weren maat wel om zijn pauwen erin te houden Een sentimentele melodie heeft een 37-jarige ex-gevangene in het Britse Deventry naar zijn cel terugge stuurd. Dat zit zo. Toen hij in een huis had ingebroken, stootte hij pet ongeluk tegen een knopje van eer. muziekdoos. De doos begon te spe len daar is het uiteraard een speeldoos voor. De bewoners van het huis kwamen aanrennen en de in breker was toen gauw gearresteerd De titel van de melodie was; ..Keer terug naar Sorrento". Aandacht voor beeldhouwer Arnold Marchin in Stocke-on-Trent, Enge land. Die liet zich door zijn vroui aan een ouderwetse lantaarnpaal vastbinden toen hij hoorde dat Publ Werken van plan was om deze mooi' oude antieke paal te verwijderen er te vervangen. Hij protesteerde daar mee tegelijk tegen de vernietiging van alle mooie dingen in den lande Tenslotte liet hij zich bepraten oir. zich maar weer los te knopen. Toer. werd hij in de gelegenheid gesteld liet kunstvoorwerp te kopen. Hi; plaatste het in de tuin achter zija huis. In Hereford is een wedstrijd gehou den. Het ging er om ,wie de mooist» enkels had. De man die er verstand van en kijk op had. behoefde niet lang te zoeken. Zonder aarzeling wees hij een van de 24 paren aan. die onder een neergelaten gordijn uitstaken. Toen het gordijn opzi was geschoven, ontdekte men dat dt winnende enkels die van mevrou* Pritchard waren. Mevrouw is 81 jaar oud. De jongste deelneemster telde negentien lentes. Wie durft te zeg gen dat ouderdom met gebreken komt? De ouders van de negenjarige David Brown in Bridlington slaakten eer zucht van verlichting toen hun zoon vertelde, dat hij zwemmen wilde leren. David kwam tot deze beslis sing nadat men hem voor de negen de maal bijna bewusteloos uit zee had gehaald. Hij heeft een voorliefde voor water, niet voor zwemmen. Aanleiding tot een genoeglijk samen zijn van pijprokers was het 80-jarig bestaan van de rokersclub „Haal" in het Duitse stadje „Würselen. Om lid te worden van „Haal" moet men heel wat in de mars hebben. Wie „Haler" (of Haler) wil worden, dien: eerst twee aanzienlijke glazen sterke drank te nuttigen. Dan krijgt lm een schep zout toegediend die hy op zijn tong moet laten smelten Vervolgens wordt hij onder een tafel gestopt, waar overheen tot op d« grond hangende kleden zijn gedra peerd. De overige leden blazen daar op zoveel mogelijk rook in dez« „tent". Komt de kandidaat zonder te hoesten en met droge ogen te voorschijn, dan is het voor elkaar De Amerikaanse soldaten op de lucht basis op IJsland hebben heimwee Om dat te verzachten zal er een lokomotieffluit naar het land. dal zelf geen spoorwegen kent, worden overgebracht. Er gaat ook een pet naar toe. Die is bestemd voor d< man die deze fluit zal moeten be dienen. Er is echter één grote moei lijkheid. Hoe moet men het instru ment laten werken? De vice-presi dent van de Canadese national» spoorwegen, die de nemer van dit initiatief is. meent, dat hiervoor een krachtige compressor of geiser no dig is.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12