RECOGNIZE POPE AS KING KU-KLUX-KLAN voer onder witte dekmantel turum. LUDWIG II, de Zwanenridder (slot) GEHEIME GENOOTSCHAPPEN (slot) Praktijken waren echter allesbehalve wit f HOE ZAL IK U ONTVANGEN? 1 e m De nacht valt Ie laargang no. 51 Zaterdag 22 december 1956 Roman Church and Press Start Campaign to Force America to Minderwaardige strijd tegen katholieken, negers joden en ,,De Roomse kerk en de Roomse pers beginnen een campagne om Amerika te dwingen, de Paus als koning te erkennen" wist „The Fellowship Forum" (een toen in Washington verschijnend weekblad) zijn lezers in 1929 te vertel len. Toen wij dit met zware koppen gepubliceerde bericht lazen, duizelde het ons. Hoe was die onzin te verklaren? Wij gingen op onderzoek uit en toen bleek ons, dat het weekblad sterk sympathiseerde met de Ku-Klux-Klan. Was dit geheime genootschap dan in 1871 niet opgeheven? Ja, dat was het, maar het aanschouwde tegen het einde van de eerste wereldoorlog ten twee den male het levenslicht. De Initiatiefnemer was W. J. Sim mons. een man, die als spreker ver diensten had en reeds eerder in godsdienstige en geheime samenkom sten gloedvolle redevoeringen had afgestoken. Hij had vertelde hij jaren geleden een visioen gehad, dat hem maande, de K.K.K. te doen her leven. Daarom trok hij met een aan tal volgelingen naar de bergen in Alabama en verkondigde daar den volke: De K.K.K. is er weer! Hij ver stond de kunst der reclame en liet alle beschikbare technische hulpmid delen gebruiken om de K.K.K. bekend te maken. Later verzekerde hij zich van de diensten van een verkoper van de eerste orde. Edward Young Clarke zo heette de man bleek een uit stekend propagandist te zijn, die lid- maatschapsbewijzen van de K.K.K. aan lopende band verkocht. Een groot aantal agenten trok door de Verenigde Staten. Zij werkten op provisie. Zij kregen zes dollar voor ieder lid (jaarcontributie 10). Som mige propagandisten verdienden 50.000 per jaar. Het bedrag, dat de Klan in de jaren twintig voor reclame en propaganda besteedde, schommelde om de vijfentwintig miljoen dollar 's jaars! Kranten en bioscopen dien den de belangen van de Klan of van (zoals Simmons het geheime genoot schap noemde) het „Onzichtbare Rijk". VERFOEILIJKE HETZE Aanvankelijk hadden Simmons en zijn staf teruggegrepen op het op treden van de eerste K.K.K. en gin gen zij heftig tegen de negers te keer. Weldra echter begrepen zij, dat andere tijden andere oogmer ken nodig kunnen maken. Daarom richtten zij hun actie ook (en in de noordelijke Staten vooral) tegen de Joden en de Katholieken. De Kerk van Rome wil de Verenigde Staten tiraniseren. was een der „kre ten". De Joden bederven de wereld van film en toneel; zij trachten Ame rikaanse meisjes aan slavenhandela ren te verkopen. Amerika zal onder gaan betoogde de Klan als de K.K.K.-mannen zulks niet verhoeden! Ons land en ons volk moeten gered worden, schreeuwden de „ridders" .van de daken. Eens trokken ruim 25.000 K.K.K.-mannen naar Washington. Zij waren in vol ornaat wit gewaad met rood St.-Andrieskruis, witte, het gezicht bedekkende kap en zwaai den met Amerikaanse vlaggen. Lang niet iedereen mocht lid wor den. Het was nodig, dat een kandidaat de zoon of dochter was van blanke, arische Amerikaanse ouders. Hij of zij moest bovendien Protestant zijn. want anders was het onmogelijk, dat hij (of zij) zich zou gedragen als iemand, die voor honderd procent Amerikaans burger is. Wie aan deze eisen niet vol deed. maakte geen kans op toegang tot het „Onzichtbare Rijk"! Strikte gehoorzaamheid werd de leden voor geschreven. Bovendien moesten zij zich bereid verklaren om „slechte bur gers" te „straffen". Hij (of zij) moest bij de inwijdingsplechtigheden dure eden zweren, dat de geheimen der orde "Dij hem (haar) veilig waren. Er kwamen nog meer van die geheime hocus-pocus-dingen te pas bij de toe lating. Witte, zwijgende gedaanten schouwden toe. Gewapende bewakers zorgden er voor, dat geen nieuwsgie rige te dichtbij kon komen. Wie er iets naders over wil weten, kan het vinden in het „geheime" boek „Kloran der Blanke Amerikaanse Protestanten". Er waren onder de twee-en-een- half miljoen leden, die de K.K.K telde, ongetwijfeld mensen, die leden aan verkeerd begrepen idealisme. Er waren er ook, die bezeten waren door angst voor eigen en Amerika's onder gang. Er waren er velen, die ten offer waren gevallen aan de „pakkende" reclame of aan de dreigementen van de Klan Maar er waren er tevenc die tot de slechtste elementen der samenleving behoorden. Zij gingen op den duur de boventoon voeren, vooral nadat in 1924 een tandarts Hiram Wesley Evans Simmons als „Keizer van het Onzichtbare Rijk" was opge volgd. Simmons kreeg een paar hon derdduizend dollar voor dit „offer" en Evans verkondigde al spoedig, dat de K.K.K. spoedig in Washington de zaken zou bepalen. ERNSTIGE MISHANDELING De verplichting tot „straffen van slechte medeburgers", die de K.K.K. leden waren aangegaan, kwam in de praktijk neer op mishandeling van Joden, negers en Katholieken. Mensen werden, al dan niet na voorafgaande waarschuwing, van dusdanige schandalen aan het licht, dat velen zowel in als buiten de Klan het welletjes begonnen te vin den en het geheime genootschap de rug toekeerden dan wel gingen be strijden. NOG STEEDS LATENT In de jaren voorafgaande aan de tweede wereldoorlog nam de activiteit van de Klan geleidelijk af. Geheel verdwenen is hij echter in feite nooit. Zo nu en dan stak hij het hoofd min of meer schuchter op. Begin 1956 was dit nog het geval in verband met de pogingen van een negerstudente om toelating te verkrijgen tot een univer siteit in een der zuidelijke staten van de Unie. Het is te hopen, dat de K.K.K. niet ten derde male actief zal worden. Want dan ware het te vrezen, dat een derde zeer donker K.K.K.- hoofdstuk aan de Amerikaanse ge schiedenis zou worden toegevoegd. DIT is de vraag van een mens, die zich bezig houdt met de ontvangst van ko mende gasten. Die vraag klinkt U tegen uit het draaiorgel op straat, waar ge fiets naar uw werk of loopt om boodschappen te doen. Of, wanneer uw weg zich langs het orgel voert, klinkt de vraag U tegen in de hal van het magazijn, waar ge uw kerstinkopen gaat doen of uit de loudspeaker van een win kel. waarvoor ge juist staat om een televisie-toestel te bekijken of U bezint op een pick-up. Het is ook mogelijk, dat ge de vraag opvangt uit kindermon- WOORD VAN BEZINNING rollade is ai besteld. Het feest maal moet een hoogtepunt wor den. Vooral wanneer je elkaar niet alle dag ziet en duseen mens mag toch wel eens iets extra's hebben!! Dus de vraag: hoe zal ik U ontvangen? is voor U eigenlijk geen vraag meer. De beantwoording is gegeven in een versierde kamer, een ver lichte kerstboom en een diner- zo bij de komst van God naar deze aarde op het kerstfeest. De vraag: hoe zal ik U ontvangen? zal vervolgd worden met: hoe wilt Gij zijn ontmoet? Voor deze ontmoeting zult ge ook uw voorbereiding treffen, maar in alles rekening houdend met zijn wensen. En Gods wens, is niet alleen, dat het op Zijn feest uiterlijk in orde is, maar dat het goed staat met uw ge zindheid, dus met uw innerlijk. Als wij geroepen worden om te gaan vieren het grote gebeuren in de kribbe van Bethlehem, is het niet voldoende een vluch tige blik er op te werpen, maar vj den. die ergens bezig zijn hun kerstliederen in te studeren. Er schijnt dus iemand op komst te zijn, wiens ontvangst U ter harte moet gaan. Verwacht U iemand? Komen uw ouders over of krijgt ge de kinderen met eventuelen kleinkinderen op kerstbezoek? Dus zal het U toch wel ter harte gaan om die ont vangst zo prettig mogelijk te doen zijn! Natuurlijk, zegt ge. We hebben ons boompje al ge kocht en de optuiging er van is al begonnen. We zullen zor gen dat het zo gezellig mogelijk er uit ziet. Ook voor de kerst bout is al gezorgd. De gans. het kippetje, het konijn of de Oude vieringen herleven in nieuwe stijl (Van ome Brusselse correspondent) EEN van de mooiste kerstliederen, misschien het kinderlijkste en meest ontroerende lied over de Heilige Nacht, werd eeuwen geleden in Vlaan deren geschreven. Uit dit gedicht spreekt de eenvoudige, erkentelijke volks ziel. Schrijvers als Streuvels en Timmermans hebben veel van die legenden en diepgevoelde volkskunst voor de alles vernietigende piet-rol van het moder nisme gered. En wie vandaag herleest wat zij over kerstvieringen in Vlaanderen hebben geschreven en zelf hebben tot stand gebracht in hun verbeelding, beseft dat deze mannen groots werk verrichtten! Het Kindeke Jezus in Vlaan deren" van Felix Timmermans blijft een wonderlijk stuk van innige beklem ming. kien luistere ook naar het volgende, enige Vlaamse kerstliedeken DEZE vernieuwing van de Kerst misgedachte Hiram Wesley Evans, tand arts en „tweede keizer" van het „onzichtbare rijk" der Ku-Klux-KIan. huls en hof verdreven. Wie zich verzette, werd met teer besmeurd en dan met veren beplakt. Katholieke kerken en kapellen werden in brand gestoken en als de brandweer kwam, verhinderden de K.K.K.-mannen de blussing. Honderden mannen, vrou wen en meisjes werden gefolterd, doodgeschoten, dood geslagen of op gehangen. Het aantal geselingen was schrikbarend groot. En zelden grepen de autoriteiten in. Sommige magistraten waren zelf lid van de Klan. Anderen stonden machteloos tegenover de misdaden en de ter reur. „Ongewenste mensen" werden in „gunstige gevallen door en op aan stichting van de Klan geboycot, zodat zij economisch ten onder gingen. Voorts bewerkte de Klan. dat honder den Joodse en katholieke arbeiders en employé's op staande voet en zonder schadevergoeding ontslagen werden. Wie zich tegen de „Honderd-Procent- Amerikaanse" wensen en „politiek" van het „Onzichtbare Rijk" verzette, maakte een goede kans, dat hij des nachts in of buiten zijn huis door in witte gewaden gehulde mannen met een brandijzer zou worden bewerkt en dat men hem dan de letters K.K.K op de wangen of elders zou inbranden, ter waarschuwing ook van andere lastige mensen. Kortom, in de jaren twintig was het optreden van de K.K.K. zo, dat men er zich achteraf slechts over verba zen kan. dat de overheid niet in greep. Dit gebeurde ten slotte enige malen en toen kwamen er tijdens de processen tegen de Klan-leden Heerdekens vanbuiten. Spoedt U op de been. Met trommelkens. met fluiten. Recht naar Bethleën. Want daer is geboren. Den God van al. Die ons het leven. Heeft gegeven. In den Stal. Ik heb hier nog drie eieren. Warm uit den nest, Ik heb hier nog een kalfken, Dat is vetgemest. Ik heb hier nog wat vlaaikens, In mijn korfken staan, Om te vereren. Het Kindeken tere, Laat ons gaan! In Brugge en in een aantal scholen van het Vlaamse land wordt getracht de oude „kerstsproke" te doen herle ven. Groepen zangers en spelers ver tolken de liederen in het middelneder- lands en worden door trommelaars en blokfluitspelers begeleid. Zelfs in een school aan het Brusselse Zuidstation is die oude Nederlands-Vlaamse tra ditie in ere hersteld. Om het ver leden te doen herleven, houden de schooljongens met koor en fluit spelers een optocht en treden zy op voor de Vlaamse Televisie. Het oude. door de Vlaamse schrijvers bezongen Vlaanderen, her leeft aldus voor de verblindende camera's van de T.V. of langs de neon- verlichte lanen van de hoofdstad. Meisjes hullen zich in ouderwetse zwarte kapmantels en zingen de kerst liederen in de kerken, waar de micro's van de radio staan opgesteld Vlaanderen brengt het bewijs, dat de lawaaiige réveillon-feesten de jeugd niet bekoren. Dat réveillon is een nachtdiner met liefst vijf of zes gan gen, wijnen en champagne, waarbij tot in de vroege ochtend wordt doorge- feest. Als men rond Kerstmis en nieuwjaar de Brusselse restaurants vol ziet zitten met die feestvierders, zou men wel eens kunnen denken, dat het een algemeen gebruik is, maar daar is niets van waar. In Vlaanderen leeft integendeel in het volk en de tafel met kerstbout. Maar, mag ik U nog iets vragen? Is U ook van plan iemand anders te ont vangen en te ontmoeten dan uw ouders, kinderen of klein kinderen? Of is het kerstfeest voor U daarmede gevuld? Dus zou het zijn als of U het kerst feest maakte en te beslissen had, wie ge wel of niet zoudt ontvangen. Maar kerstfeest is van hoger orde. Het is een komen van een grote Gij naar een kleine ik. Het is het bezoek van een grote Koning aan zijn kleine onderdanen. En. evenals bij een bezoek van onze Ko ningin, haar protocol in acht dient genomen te worden, even burgerij nog steeds diep de gedachte, dat Kerstmis het meest intieme familiefeest van het jaar is. Met nieuwjaar kan meer plezier worden gemaakt, maar Kerstmis is het feest van de ingetogen bezinning, het feest van „Christus mens geworden". De nachtmissen worden in alle kerken gecelebreerd. Die mis eindigt rond één uur 's ochtends en de families gaan dan naar huis. Aan de kerstboom hangen 's ochtends enkele geschenken voor ieder van de familie. Niet zo veel, want de Sinterklaas geschenken werden reeds op 6 decem ber aan alle brave kinderen uitge deeld. Het familiediner is op kerstdag bijzonder verzorgd. Het is een familie feest. De kinderen zeggen versjes op of zingen liederen. Zo waren wij eens te gast in een Vlaamse familie. Het diner begon te half één en rond vijf uur zaten wij nog steeds aan tafel. Het zou een belediging zijn vroeger weg te gaan. Er waren vijf soorten vlees, en drie wijnen. Rond vier uur ging men nog eens ter kerke, en daar na werd de kersttaart, een mokka taart in de vorm van een boomstronk, verdeeld, en gebruikt met zwarte koffie. WAT men in Nederland te wei nig weet. is dat ook de Frans- Belgische dichters sterk zijn gegrepen door de kerstmystiek. Een van de fijngevoeligste dichters is de Waalse Brabander. Maurice Carême. die in 1899 te Waver bij Waterloo werd om ons te bezinnen op het won der van Gods solidariteit met de mensen, dus ook met U! God wil zich kwijt aan een ik, die Hem wil ontvangen! En de plaats die Hij daarvoor koos is uw menselijk hart. En welk hart is daarvoor bereid? Straks is er in grote en kleine zaken weer opruiming en uit verkoop, om nieuwe voorraden op te doen en nieuwe te begin nen. Doet gij dat ook. Ruim alle verouderde en verlegen artikelen in uw leven op. Dan komt Hij in een op-geruimd hart! J. VAN DER WIEL. Hervormd predikant te Leiden. geboren. In een van zijn bundels von den wij een diep ontroerend kerstge dichtje. dat geheel geïnspireerd is door de schoonheid van zijn land. het heer lijk golvende en met boomgaarden ge sierde Waals-Brabant, ten zuiden van Brussel. Les doux pommiers De mon verger Tout enneigé. Les doux pommiers de mon pays ont resplendi. (De zoete appelbomen van mijn boomgaard geheel ingesneeuwd De zoete appelbomen van mijn land, schitteren fel) L'étoile a mis le feu au ciel. Jésus est né. Pomme dorée qui étincelle de charité. (De sterre stak de hemel in brand Jezus is geboren Gouden Appel die schittert van weldadigheid). Zo hebben de Belgen, zowel de Wa len als de Vlamingen, hun eigen Kerstmistraditie, welke blijft leven, ondanks het „heidens" gedoe in de grtite steden! Na zijn laatste grote daad, zijn bijdrage tot de stichting van het Duitse Keizerrijk .speelt Ludwig II van Beieren als vorst nog nauwelijks een rol. De staatszaken interesseren hem niet. De landsgelden gebruikt hij ter Commissie worden op Konings bevel financiering van fantastische projecten, deels geïnspireerd op Wagners Slangen gezet in de kelders van Neu- II r „i1v,,*/ sohwanstem en hu praat erover, ze te opera s deels op de vergane pracht van het regime van Lodewijk XIV. doen onthoofden! Dan daalt de nacht over Ludwig, omsluiert zijn brein, en hij zoekt de Tenslotte laat hij de Commissieleden j L i ui CK,„L„r„„, los en ze keren onthutst naar München dood in het water van het Sternberger Meer. terug. Nu volgen spannende dagen. De koning vertoeft op zijn kasteel Neuschwanstein, wanneer de commis sie die hem dit moet mededelen, ver schijnt. Het gerucht is door het Beierse land gegaan, boeren met buksen en hooivorken snellen te hulp om hun ko ning te beschermen. De leden van de Beieren is een rijk land en Ludwig vloer., tafeltje-dek-je uit het sprookje put met vrije hand uit zijn schatten. Op de tafel staan de marmerbustes van Fabelachtige projecten heeft hij in Lodewijk XIV en Marie Antoinette, die zijn koortsig brein en de middelen om hij ziekelijk bewondert, en daarmee ze te verwerkelijken! converseert in perfect Frans. Hij krijgt Hoog boven Hohenschwangau aan de wonderlijke neigingenhij kust altijd Alp-See bouwt hij een nieuw kasteel, een pilaar van dit paleis, wanneer hij Neuschwanstein, een waar sprookjes- daar terugkeert, hij stapt uit zijn rij- slot met zijn tinnen, torens en kante- tuig en buigt voor een oude eik. Hij len. Zijn Wagnerisme maakt hier amok rijdt 's nachts door het duistere land, het ganse kasteel staat in het teken begeleid door postiljons met fakkels, van Teutoonse sagen. Overal ontmoet Voor de bevolking is hij een sprookjes- men het embleem van Lohengrin, de vorst, zijn Beieren hangen sterk aan Zwaan. Maar eigenlijk is hü dan al on- hemzij kennen hem ook niet. ECT-theato In^yrlSm Ludwirs bouw-manie neemt toe. HU 2? monumeat, van de vriendschap. De 'aa* een fantastisch paleis bouwen op geestes^Rp koning heeft een nieuw het. Herren-Insel in de Chiemsee, een Konings vrienden raden hem naar München te gaan en zich als Ko ning te doen geldenhet volk zal zijn zijde kiezen. Maar Ludwig kan niet besluiten en enkele dagen later is daar de commis sie opnieuw met een aantal krank zinnigen-verplegers. In Berg worden hem enkele kamers toegewezen, de ven sters zijn getralied, de deuren op slot. Het einde Het schijnt, dat Ludwig gelaten zijn lot accepteert. En dr. Gudden, die met. het toezicht op de ongelukkige vorst belast is, heeft er dan ook geen bezwaar tegen met hem een wandeling te maken langs fcTool^govonden.°en1 daarmee behWfThlj kopie van Versailles. De koning omgeeft nfnkhüc^omeln" bmnen het zich met hofhouding van acteurs, ninkl«k domein. kappers, mensen ver beneden zijn Wanneer het tweetal na enkele uren stand, die plotseling zijn intimi wor- noLniet teruggekeerd is gaan de ver den en even plotseling weer in de ver- ontruste wachters op zoek. Aan de oe- getelheid verzinken. Hij wenst dat zijn ver Xani meer vinden ze de hoed hovelingen plat voor hem ter aarde yan ^ejkomng, en dan ontdekken ze de vallen, hU maakt plannen voor een nieuw kasteel, Falkenstein. Maar de schatkist raakt uitgeput, de ministers niet te praten, niet om te gaan. Zijn grote voorbeeld wordt Lodewijk de Veertiende de Zonnekoning! Verscheidene malen maakt Ludwig strikt incognito reizen naar Frankrijk. Hij speelt met de gedachte, in Beieren een groter Versailles te laten bouwen, maar besluit eindelijk tot een kopie van een ander Bourbon-bouwsel: Trianon! lichamen van dr. Gudden en de onge lukkige vorst, beide verdronken. Allerlei geruchten doen de ronde. Het De Bourbon-manie De Franse lelie vervangt nu als em bleem de Lohengrin-zwaan. Linderhof, bbiiaini^b luani urn, uc uiijuaicia - rebelleren, en vragen zich af, hoelang ^eet. Ludwig naar de over- --- kant had willen zwemmen, waar zun nicht Elisabeth keizerin van Oosten rijk, die in Possenhofen logeerde, hem dit nog kan doorgaan Fatale stap Ludwig moet geld gaan lenen en wei- wachtte met een rytuig. Beieren rouwde over Ludwig. de vaar het nieuwe paleis wordt gebouwd. "JJ 'fTtaiTsUu' hiïYrafèt ëêid "aYn de 'wln'nr'd'Ier Hel v"Saf hfm "in Kosten noch moeite worden gespaard exeentne, „ten en atheer «n wanirou- nabü Oberammergau, wordt de plaats dra lukt ook d niet meer Dan doct hij i-noe Haai itiptln-n na Ipl g n-ltriit PPhAlltrfl Tien inwoners van het „onzichtbare rijk" (de Ku-Ktux-Klan)j, om het boven Trianon te dien excelle ren. Ludwig noemt zijn nieuwe bezit ting Meicost-Ettal.de naam is geba seerd op een anagram van Lodewijk XIV's roemruchte woorden „l'Etat c'est moi"! Hier, in Lniderhof, dineert Ludwig familie Orléans, nog altijd azend op de Franse troon, en belooft Beieren's neu traliteit in geval een Frans-Duitse re vanche-oorlog zou ontbranden. Dat is teveel! Ludwig wordt verklaard tot een gevaar voor de staat, en het kabi net besluit, de koning in verzekerde be waring te nemen en zijn oom, Luitpold. alleen. De gedekte tafel rijst op uit de aan te stellen tot regent. wen richtten zich tegen de regering en de regent. Ludwig was een sprookjes- vorst geweesten het volk laat zich zijn sprookjes niet gaarne afnemen. In de Beierse bergen herinneren sprookjeskastelen en -paleizen nog aan Ludwig, de Zwanenridder Tom Lodewijk

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11