Staatsgreep in Midden - Sumatra om crisis te boven te komen Arie van Rooyen te Noordwijk wordt 2 januari honderd jaar IN DE Y.N. OORLOG NA, IS ALLES, OP GEOORLOOLD 95ste jaargang Vrijdag 21 december 1956 Derde blad no. 29018 tonkilometers vracht nam toe van 54.467.000 in 1955 tot 63.500.000, een stijging van 16.6%. Er is in 1956 2.61Ó.000 kg. post vervoerd tegen 2.294.000 kg. in 1955, een stijging van 13.8%. Het aantal passagierskilometers nam in 1956 met bijna 13% toe en bedroeg 1 893.000 000. De gemiddelde afstand die elke passagier aflegde daalde van 2330 km. in 1955 tot 2315 km. De verschui ving van het eerste klasse vervoer naar het vervoer per toeristenklasse zette zich in 1956 voort. Van de 820.0000 passagiers reisden nl. 618.000. of 24.6% meer dan in 1955. in de toeristenklasse en 202.000 of 27.000 (11.8%) minder dan in 1955, in de eerste klasse. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen t© Kockengen J. van der Haar te Waddlnocveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Vries (Dr.) A. J. Jelsma. kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Onnen (Gron.) (voor de miss. arbeid op Borneo) J. v. Benthem te Hijken CHR. GEREF. KEKKEN (Ingez. Med.-Adv.) Kleitabletten uhmtieé Helpen direct! En zo verhaalt opa Van Rooyen verder, want hy kent oud-Noordwijk als zijn vestzak en de „Zeeërs" bij naam en toenaam. In 1920 verloor hij zijn vrouw en ging by inwonen bij zijn zuster Jaantje, de gasthuismoeder. Het was toen uit met varen en jarenlang woonde hij in het Gasthuis in „De Buurt". Zijn broers en zusters en ook zijn kin deren. twee zoons en een dochter, heeft hij overleefd, maar toch is Van Rooyen geen eenzaam man. De kleindochters Margreet Grietje zegt opa Van Rooyen. want zo heette mijn vrouw en Marie bezoeken hem elke zaterdag trouw en daar is hij erg op gesteld. Met oomzegger Jan van der Bent mocht hij in de jaren van zijn welverdiende rust graag een spelletje dammen, maai de laatste jaren is hij wat slecht van ge zicht geworden en kan hij de schijven niet meer zien. Opa Van Rooyen heeft het in „Dal- rust" best naar de zin. Hy heeft daar een mooie kamer, eten en drinken op zijn tijd en hij kan het met de andere bewoners van het tehuis uitstekend vinden Ongetwyfeld zal het hem op 2 januari a.s. niet aan belangstelling ontbreken. „En de burgemeester komt ook, want dat heeft hij mjj beloofd", zo ver trouwde de heer Van Rooyen ons by het afscheid toe. Oostduits verzet ook onder intellectuelen (Ingez. Med.-Adv.) ECHTZAKEN Jehova's getuigen ontslagen van rechtsvervolging Vrijheid onaanvaardbaar beperkt De drie getuigen van Jehova uit Huizen (NH), die wegens hun „evan gelisatiewerkzaamheden" in deze ge meente op grond van een speciaal ar tikel van de algemene politieverorde ning werden gevolgd en in eerste aan leg door de kantonrechter ieder tot f. 15.boet« werden veroordeeld, zün in hoger beroep door de Rechtbank te Amsterdam van iedere rechtsvervol ging ontslagen. Wel achtte de Recht bank bewezen, dat zij het hun ten- laMe gelegde feit hadden begaan, doch het feit zelf werd niet strafbaar ge acht. De gouverneur van Midden-Sumatra, Roeslan Moeljahardjo heeft gister avond in een radio-uitzending medegedeeld, dat hij zijn bevoegdheden heeft overgedragen aan luit.-kolonel Ahmad Hoesein, de commandant van het in deze streek gelegerde vierde regiment infanterie. Ook Ahmad Hoesein voerde tijdens de radio-uitzending het woord, waarna een zegsman van het leger een beroep deed op het volk om rustig te blijven en zich van alles te onthouden, dat tot een chaos zou kunnen leiden. Militairen nemen burgerlijk bestuur over De in Midden-Sumatra gelegerde legerdivisie „Banten" blijkt het bestuur over deze provincie te hebben overgenomen. In zijn radiotoespraak tot de bevolking, gehouden te Boekit Tinggl, het voormalige fort de Koek, deelde de gouverneur mede dat een militaire raad „onder leiding van overste Ahmad Hoesein thans het burgerlijk bestuur ln handen heeft genomen". Deze staatsgreep was ondernomen „om de huidige crisis in Midden-Sumatra" die was veroorzaakt door ontevredenheid onder alle lagen der bevolking, te boven te komen. De commandant van de politie in de provincie, Soeamo, deelde eveneens over de radio mede, dat hij zijn ambt heeft overgedragen aan de commissaris van politie Soetan Soeis, die inmiddels lid is geworden van de „militaire raad". net bericht over de staatsgreep in Midden-Sumatra heeft de Indonesi sche regering vanochtend bij verras sing overvallen. De woordvoerder van de regering onthield zich nog van commentaar. De provincie Midden-Sumatra. een van de rustigste delen van de Indonesi- Rus spioneerde in Israël voor de Egyptenaren Een district&gerechtshof in Tel Aviv heeft donderdag de 44-jarige Alexander Joelin, een voormalig officier van het Rode Leger, die in 1948 als vrijwilliger aan Israëlische zijde aan de Palestijnse oorlog heeft deelgenomen, schuldig be vonden aan spionage voor Egypte en hem deswege tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechter verwierp Joelins uiteenzetting, dat hij de officie ren van de Egyptische geheime dienst had weten te misleider, en dat hij in werkelijkheid de belangen van Israël had willen dienen. Volgens de tenlaste legging stond Joelin aan het hoofd van een Egyptisch spionagenetwerk in Is raël. De rechter verklaarde nog dat Joe lin in het afgelopen voorjaar uit Israël naar Europa vertrok, waar hij de Ame rikaanse en Sovjetrussische geheime diensten zyn medewerking aanbood. Later stelde hij zich in verbinding met de Egyptische militaire attaché in Pa rijs. De Egyptenaren besloten Joelin. na zijn levensloop bestudeerd te hebben, aan te stellen. Hy werd per vliegtuig naar Cairo overgebracht, waar hij de Egyptenaren inlichtingen verschafte, die nadelig waren voor de veiligheid van Israël. Joelin heeft de Egyptenaren o m. van raad gediend bij het verbeteren van de uitzendingen in het Hebreeuws van Ra- dio-Cairo. In Cairo was voorts met hem overeengekomen dat hij naar Israël zou terugkeren, om daar de leiding van een Egyptische spionageorganisatie op zich te nemen. Joelin kreeg toen Beersjeba als plaats van inwoning toegewezen. Hij moest verslag uitbrengen over Israëli sche troepenbewegingen. Op hem wer den onzichtbare inkt, een vervalst Egyp tisch paspoort en een som gelds aange troffen, aldus de rechter. OPDRACHT AAN HONGAARSE KUNSTSCHILDER. De gemeente Ootmarsum heeft een in Nederland opgenomen Hongaarse kunst schilder, Joszef Balogih, opdracht gege ven tot het schilderen van een portret van Koningin Juliana. De schilder ver blijft in het vakantieoord van de PTT bij Ootmarsum, „De Kuiperberg". De gemeenteraad van Ootmarsum heeft een bedrag van f. 750.voor het werk beschikbaar gesteld. sche Archipel, is de geboortestreek van vele Indonesische leiders. Drs. Moham med Hatta. die drie weken terug als vice-president is afgetreden, nadat hij het land had gewaarschuwd dat Indo nesië hetzelfde lot zou ondergaan als het China van Tsjang-kai-sjek. als de corruptie niet wordt uitgeroeid, is uit deze provincie afkomstig, evenals Soe tan Sjahrir. eertijds minister-president en thans voorzitter van de PSI. de In donesische socialistische partij. Sumatra is ook het geboorteland van kolonel Zoelkifli Loebis. de vroegere waarnemend chef-staf. die kortgeleden plannen had beraamd om de indonesi- sche regering omver te werpen. Loebis. die zes weken geleden zijn woning in Djakarta verliet nadat hij was opge roepen om voor zijn chef. generaal- majoor Nasoetion te verschijnen (die ook al van Sumatra afkomstig is), be vindt zich nog steeds op vrije voeten. De Oostduilse prof. Kurt Hager. lid van het centrale partijcomitè en bekend theoreticus van de Oostduitse commu nistische party, heeft donderdag ver klaard. dat er niet slechts onder de studenten, doch ook onder de intellec tuelen in Oost-Duitsland een levendig verzet tegen de party bestaat. Hager meende, dat men zich zonder voorbehoud moest distanciëren van allen, die het vertrouwen van de intel lectuelen in de party van de arbeiders klasse aan het wankelen willen brengen. Alle afbrekende activiteit en kritiek moet achterwege blyven, aldus prof. Hager. Eerste Noordwijker, die de eeuw volmaakt Daags na nieuwjaar zal het voor No.»rdwijks oudste inwoner, de heer Arie van Rooyen. een heel byzondere en feestelijke dag zijn. Dan immers hoopt hy zyn honderdste verjaardag te vieren. Stelt U zich deze zeeman, die een halve eeuw lang op de woelige baren weer en wind trotseerde, vooral niet voor als een afgeleefde oude man. In tegendeel, het is een krasse oude baas, die nog graag zijn pypje of sigaar rookt, een prettige huisgenoot is voor de me degasten van huize „Dalrust", die er prat op gaat dat hij zich nog geregeld zelf scheert en over een uitstekend ge heugen blijkt te beschikken. Van Rooyen is de eerste Noordwijker, die de eeuw hoopt vol te maken en hij is daar wat trots op. GEZELLIG VERTELLER. Deze vergrysde Noordwyker is een gezellige verteller. Geboren in het Stijgend vervoer door K.L.M. De K.L.M. heeft in 1956 rond 820.000 passagiers vervoerd, 95.000 meer dan in 1955. een staging van 13%. Het aantal vervoerde kilogrammen vracht bedroeg in 1956 rond 23.600.000, 3.228.000 kg. meer dan in het vooraf gaande jaar. Het aantal verkochte Zeer scherpe kritiek van de nieuwe secretaris-generaal der NAVO, Spaak Paul Ilcnri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, die dezer dagen is gekozen als secretaris-generaal van de NAVO, heeft ln het Ameri kaanse tijdschrift „Foreign Affairs" een felle aanval gedaan op de wijze, waarop de Ver. Naties de internationale vraagstukken behandelen. „In de huidige structuur van de V.N. is alles op oorlog na geloorloofd. Ver dragen mogen worden geschonden, beloften kunnen worden gebroken, een land mag zijn buren bedreigen en elke streek tegen hen uithalen, zolang er maar geen feiteiyke oorlog is." In dit verband haalt Spaak aan, wat Egypte de laatste maanden heeft ge daan. „Toen Egypte Israëlische schepen het recht ontzegde om door het Suezkanaal te varen, zelfmoordcommando's naar Israëlisch gebied stuurde, het Verdrag van Constantinopel schond, wapens zond om die tegen de Fransen in Algerije te laten gebruiken en aanstalten maakte om zijn buurland aan te vallen, waren de V.N. niet bij machte tussenbeide te komen". bondgenootschap als een gevolg van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten heeft geleden, de partijen in de eerste plaats komen tot „dezelfde interpretatie van de feiten en vervolgens moeten zij, eens voor al, er mee instemmen, dat men het onbelangrijke aan- het essen tiële opoffert. Het essentiële is. dat, hoewel er zich voor en na het twintigste congres van de Sovjetrussische com munistische partij wijzigingen hebben voorgedaan in de binnenlandse politiek van de Sovjet-Unie, de buitenlandse politiek van dat land ongewijzigd is gebleven. Het doel van de Russen is nog hetzelfde als onder Stalin: de Weste lijke mogendheden te verzwakken, moeilijkheden voor hen te scheppen door de problemen, waarvoor zij zich geplaatst zien. ingewikkeld te maken en te vergiftigen, en er zich toch voor te hoeden zekere grenzen te overschrij den, waarbuiten zij onvermijdelijk in een wereldoorlog zouden worden be- Hoog tijd om hel Handvest te wijzigen Dit kan zo niet voortduren, aldus Spaak. „Het is hoog tijd om het Hand vest te wijzigen, het vetorecht af te schaffen, verantwoordelijk stemmen te bevorderen, te bepalen, dat schenders van het internationale recht automa tisch worden uitgesloten en een wer kelijk internationaal leger op te rich ten." Spaak geeft toe. dat deze doelen moeilijk bereikt kunnen worden. Hij vestigt zijn hoop op de Algemene Ver gadering, „die zich steeds meer bewust schijnt van haar mogelijkheden en ver langend schijnt te zijn het overduide lijke bankroet van de Veiligheidsraad weer goed te maken". Volgens Spaak moeten bij het her stellen van de schade, die het westelijkfcrokken", aldut Spaak. huisje achter het Palace Hotel, waar nu het postkantoor is, kent hij het zeedorp al toen het nog maar 700 a 800 inwoners telde en alleen „De Buurt" en het Cleypad de tegen woordige Schoolstraat de be bouwde kom vormden. Hotels en vil la's waren er toen niet. „Die kwamen pas onder burgemeester Pické, zo ver telt de heer Van Rooyen. Waar nu het „Huis ter Duin" staat, was toen het „holduin" met een paar huisjes en „Noordzee" is later gebouwd in het „schijtduin". NAAR ZEE. Nog maar veertien jaar oud koos hij als kajuitsjongen op een koopvaardij schip, onder hoede van zijn broer het ruime sop. De heer Van Rooyen kan smakelijk Opa Vart Rooijen. gezellig zijn pijpje rokend. (Foto LJ3VVan Vliet) vertellen van zyn reizen naar Rusland aan boord van een houtsleper en de trip naar Bari in de Middellandse Zee, waarin hy de plaatsen nog eens extra en onberispelijk spelt. Burgemeester Pické zelf trouwde hem op 6 januari 1880 met Grietje Duijndam. Toen was het uit met de verre reizen en toog Arie op een bomschuit ter vis serij. De Noordwykse vissersvloot telde indertijd achttien van deze schepen en in één adem noemt Van Rooyen de re ders Engel Smit, Arie van Roon en Leen van der Deyl. 's Winters na „behouden teelt" werden de bommen in het „schui tegat" gesleept. Indonesische regering verrast! Zoals overal elders in ons land wel geschiedt, belden ook in Huizen getui gen van Jehova soms bij particulieren aan en poogden dan hun godsdienstige overtuiging in gesprekken duidelijk te maken. Daarbij lieten zij de bijbel zien en boden dikwijls hun periodiek „De Wachttoren" aan. Het gemeentebestuur ontving hierover klachten en tenslotte werd zulks verbo den. In de overwegingen tot het vonnis zegt de Rechtbank over het verbod der gemeente Huizen tot aanbieden van boeken, couranten e.d„ dat „een zoda nige beperkende bepaling op zich zelf door de lagere wetgever kan worden uit gevaardigd", doch wanneer ook het aanbevelen van de lezing en het bekend maken vkn de inhoud onder meer op zondag of op een algemeen erkende christelijke feestdag zou worden verbo den. dan zo meent de Rechtbank „wordt de individuele vryheid van me ningsuiting op onaanvaardbare wijze be perkt en handelt men in het bijzonder in stryd met artikel 181 van de Grond wet". „In artikel 181 van de Grondwet wordt aan een ieder de volkomen vrijheid van het belijden van zyn godsdienstige me ningen behoudens de bescherming van de maatschappij en van haar leden tegen de overtreding der strafwet gegaran deerd", aldus de overwegingen. .Daar onder moet tevens worden verstaan het jegens derden belijden van zijn gods dienstige mening, het bekendmaken van de inhoud van geschriften met gods dienstige strekking daaronder begrepen". Tenslotte gelaste de Rechtbank de teruggave aan de getuigen van Jehova van de in beslaggenomen goederen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5