LEXINGTON LEDEREN KLEDING A. VERHOOG Raad Katwijk keurde begroting goed 'ipYLmari DENK AAN ONZE 10% EXTRA KORTING Moeilijke financiële positie legt enige beperkingen op Eisenhower en Nehroc op „groet gebied" tot overeenstemming Lexi wenst U het beste met Kerstmis en Nieuwjaar NOORD-ZUID—HOLLANDSCHE VERVOERMAATSCHAPPIJ N.V. ABONNEERT U OP DIT BLAD 1 et C. HENDRIKS VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 Gehoorzaal, zwembad qii vissershaveu blijven bovenaan bet verlanglijstje staan Gistermiddag te 2.30 uur kwam de gemeenteraad van Katwijk onder voor zitterschap van burgemeester H. Duiker in openbare vergadering bijeen. Te 6.30 uur werd de vergadering geschorst tot 7.30 uur. Na behandeling van een aantal andere agendapunten, waarop wij in ons blad van morgen zullen terugkomen, werden de gemeentebegroting en de bedrjjfsbegrotingen voor het dienstjaar 1957 aan de orde gesteld. wijk, en achtte tenslotte het standpunt van B. en W. inzake de instelling van een gezamenlijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst, onjuist Algemene beschouwingen Sij de algemene beschouwingen was ihet eerst aan het woord de heer N. J, van Duijvenbode (C.H.), die aanving met op te merken, dat het, wereldgebeuren oorzaak is van prijsstijgingen en stag natie in de toevoer van materialen, die hun invloed doen gelden op het gemeen telijk bestel. Helaas kan, in verband met, de precaire positie van de kapitaal markt, niet aan alle wensen tegemoet gekomen worden. Mot de woningbouw gaat het de goede kant op. Om de bouw- r-tiviteit op peil to houden zal het ech- i .-r nodig zijn reeds thans om te zien r.aar verdere mogelijkheden voor het verkrijgen van bouwterrein. Verder zal aandacht moeten worden geschonken aan de sanering van de oude dorpsker nen van Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. De voorbereiding van het plan voor de stichting van een gehoor zaal verloopt te traag, aldus de heer van Duijvenbode. Het ontzettend gebrek aan zaalruimte schreeuwt om een op lossing. De heer H. Haasnoot (P.v.d.A.) achtte zich, ondanks het tekort dat de begroting aangeeft, niet teleurgesteld. De praktijk wil nog wel eens uitwa zen dat het resultaat van de dienst nog wel eens mee zal kunnen vallen. Spreker drong aan op spoed met de voorbereiding van de uitbreidingsplan nen. Ondanks de verhoogde bouwactivi teit is de achterstand ln woonruimte nog steeds beangstigend. Kritiek had spreker op het feit dat pogingen om de gronden ten noorden van de Rijn. die t.z.t. voor woningbouw worden bestemd, in handen te krijgen, niet of nauwelijks worden ondernomen. Ook het tekort aan industrieterrein is voor een gemeente niet een zo groot reservoir van arbeids krachten funest. Hoewel het gebrek aan kapitaal rem mend werkt op het doen van investerin gen. moet er toch worden getracht de plannen voor de bouw van een gehoor zaal en een overdekte zwminrichting doorgang te doen vinden. VERONTRUST De heer mr. J. v. d. Plas (A.R. volledig begrip hebbende van de budget taire moeilijkheden, voelde zich toch verontrust door de opmerkingen in de nota van B. en W. m. b. t. het inacht- nemen van de nodige voorzichtigheid bij liet. doen van investeringen. Hij achtte het onjuist dat in een tijd van welvaart de gemeentebegroting een geest van pessimisme ademt. Het begro tingstekort mag daarom niet al te zwaar wegen en met name het subsidiebeleid ten opzichte van culturele doeleinden mag hieronder niet lijden. Tenslotte verklaarde spreker het niet eens te zijn dat het plan voor de uit voering van het recreatiegebied Nieuw- Zuid in portefeuille wordt gehouden tot d» stand van de arbeidsmarkt uitvoering als werkverschaffingsobject mogelijk maakt. GEHOORZAAL De heer H. J. Grimbergen (KVP) was teleurgesteld over de trage gang van zaken m.b.t. de totstandkoming van de nieuwe uitbreidingsplannen. Van de op de Investeringslijst voorko mende plannen achtte de heer Grim bergen de uitvoering van het plan ge hoorzaal urgenter dan de stichting van het zwembad. De heer L. Borleffs (VVD), achtte de sombere toon, waaxin de nota van B. en W. is gesteld, juist. Betrachten van zui nigheid is noodzakelijk. Echter blijft het noodzakelijk te zorgen dat voldoende woningen worden gebouwd. Het bestaan de woningtekort is niet bevorderlijk voor de moraal van de bevolking. Flatbouw achtte spreker voor de Katwijkse bevol king ongeschikt, doch hieraan valt niet te ontkomen. Ten aanzien van de vis sershaven vroeg spreker nadere inlich tingen inzake de geruchten dat het ge hele visserijbedrijf uit IJmuiden zou moeten verdwijnen in verband met de vestiging van industrie aldaar. Verder drong de heer Borleffs aan op de stich ting van een middelbare school, waar voor in Katwijk zeker plaats is. Spreker vroeg voorts inlichtingen over de stand van zaken m.b.t. de verbetering van de verbindingsweg van Leiden naar Kat- SPORT De heer Jac. van der Plas (PvdA) brak een lans voor de sport. Een uit breiding van het sportpark Nieuw Zuid met twee nieuwe speelvelden achtte deze spreker zeer noodzakelijk, doch ook de aanleg van een sintel- baan verdient ten zeerste aanbeveling. De heer A. Pronk OC.H.) merkte t.a.v. de visserij op, dat het afgelopen jaar niet gunstig genoemd kan worden. Hij drong daraom aan op spoedige realise ring van de plannen tot aanleg van een vissershaven De heer dr. G W Overdrink (C.H.) wese op de noodzakelijkheid om, binnen de gemeente voor de jeugd ontspan ningsmogelijkheden te scheppen. Hij wees in dit verband op de noodzakelijk heid van totstandkoming van een ge hoorzaal. een zwembad én een behoor lijke bioscoop. Dc heer C. van der Plas <C.H ten slotte wees nogmaals op de wenselijk heid van instelling van een weekmarkt. ANWOORD De voorzitter, de verschillende spre kers beantwoordende, merkte in de eer ste plaats op. dat de moeilijke budget taire positie B. en W. tot beperking dwingen, doch dat anderzijds een poli tiek wordt voorgestaan, waarbij men zich instelt zowel op de moeilijkheden als op de mogelijkheden. T.a.v. de woning bouw merkte spreker op dat het thans zeer belangrijk is om plannen in voor raad te hebben. De regeling van de fi nanciële verhouding tussen Rijk en ge meenten achtte spreker volkomen onbe vredigend. Wat de uitbreidingsplannen betreft verklaarde de burgemeester dat die voor de terreinen ten zuiden van het raadhuis (Koestal en Overduin) in een vergevorderd stadium verkeren, ter wijl het plan voor de overzijde van de RÜn in ontwerp vrijwel gereed is. Ten aanzien van de verbetering van de weg verbinding tussen Leiden en Katwijk zijn besprekingen gaande, doch deze bevin den zich nog dermate in een beginsta dium, dat hierover nog niets definitiefs bekend is. Dat er momenteel stilte heerst m.b.t. de rissershaven wil niet zeggen dat er geen activiteit heerst. Binnenska mers wordt er wel degelijk gewerkt, doch spreker achtte het niet juist hierover thans in het openbaar mededelingen te doen. Hoewel Katwijk voorlopig ontheffing heeft van de verplichting tot het hebben van een middelbare school, acht het college van B. en W. de mogelijkheden tot het stichten van een dergelijke on derwijsinrichting zeker aanwezig De vragen inzake het woningbeleid werden behandeld door wethouder D. C. van Leeuwen, die o.m. opmerkte, dat zo mogelijk getracht zal worden jaarlijks enige woningen beschikbaar te stellen ten behoeve van de lang verloofden. BEDRÜFSBEGROTINGEN Vervolgens werden de begrotingen hoofdstuksgewijze aan de orde gesteld, waarbij zoals gebruikelijk, eerst de be- drijfsbegrotingen aan de orde kwamen. De begrotingen voor het grond-, wa ter-, gas- en elektriciteitsbedrijf en de vleeskeuringsdienst ..Kring Katwijk" werden zonder veel opmerkingen vastge steld. De gemeentebegroting werd hierna hoofdstuksgewijze onder de loep geno men. De heer H .Haasnoot drong er op aan om. nu een spoedige uitvoering van het plan overdekte zweminrichting niet mogelijk lijkt, tenminste te trachten om te komen tot stichting van een beschei den badhuis. De voorziter verklaarde hierop dat B en W. bereid waren deze kwestie ernstig te bezien. De heer dr. G. W Overdijking (C.H.) waarschuwde er in dit verband voor dat de stichting van een badhuis niet moet betekenen dat de zweminrichting op de lange baan wordt geschoven. De begroting werd met algemene stem men aanvaard. Tsjou En-lal in Pakistan De premier van Rood-China, tevens minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou En-lai is in de Pakistaanse hoofd stad Karatsji aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek van tien dagen aan Pakistan. De Chinese premier werd bij aan komst op het vliegveld door zijn Pa kistaanse ambtgenoot Soerawardi be groet. Een menigte van verscheidene duizenden personen had zich buiten het vliegveld verzameld. Zij heetten Tsjou En-lal met rode vlaggen welkom. Mogelijk kan uit het Middeu-Oosten en Hongarije nog iets goeds voortkomen'" President Eisenhower van de V.S. en premier Nehroe van India hebben gisteren een communiqué uitgegeven over hun besprekingen, waarin o.m. wordt gezegd: „De besprekingen bevestigden, dat er een groot gebied van overeenstemming be staat tussen India en de V.S., die verbonden zijn door krachtige vriendschapsban den. welke het gevolg zijn van het feit, dat zij gemeenschappelijke doelen na streven en de hoogste beginselen van vrije democratie aanhangen". Eisenhower en Nehroe zeggen ervan overtuigd te zijn. dat het grotere begrip van eikaars politiek, dat tijdens de besprekingen is ontstaan, zal helpen bij hun pogingen om een vreedzaam en vriendschappelijk verkeer tussen de landen ln overeenstemming met de beginselen van de V.N. tot stand te brengen. Indiase premier sprak in Algemene Vergadering De beginselen en politiek van de re geringen van de V.S. en India zijn ge baseerd op eerbied voor de waardigheid van de mens en de noodzaak om het welzijn van ae individu te vergroten, al dus het communiqué. De staatslieden zeggen, dat in een informele sfeer open hartig is gesproken over een groot aan tal problemen, die voor beide landen van belang zijn. Nehroe is inmiddels naar New York vertrokken. Heden-, vrijdag-avond zou hij naar de Canadese hoofdstad Ottawa gaan. Voor zijn vertrek naar New York verklaarde hij op het vliegveld, dat zijn bezoek aan Washington „nauwere ban den van vriendschap en groter begrip" tussen de V.S. en India tot gevolg zal hebben. „Geen militaire bases" Premier Nehroe heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het woord gevoerd. Hij zei o.m. dat niets gedaan dient te worden om de haat en verbittering te vergroten. De kwesties Hongarije en het Midden-Oos ten waren zeer ongelukkige gebeurtenis sen maar uit beide zou wellicht iets goeds kunnen voortkomen. Volgens Nehroe is oorlog een „onmo-* gelijk iets" geworden. Militaire verdra gen en bondgenootschappen hadden thans geen reden van bestaan. Ook zag Nehroe niet in waarom militaire bases nodig zijn. Zij zijn een uitnodiging voor andere landen om ze eveneens er op na te houden. De delegaties brachten Nehroe een ovatie toen deze door secretaris-gene raal Hammarskjöld, en prins Wan van Siam, de voorzitter van de Algemene Vergadering, naar het spreekgestoelte werd geleid. Aanvankelijk was men van plan ge weest de bijeenkomst in een der kleine vergaderzalen te houden, doch de be langstelling was zo groot dat men op het laatste ogenblik besloot de premier in de vergaderzaal van de Algemene Vergadering, waar 3 000 zitplaatsen zijn, te laten spreken. De afgevaardigden van Portugal, dat een meningsverschil met India heeft over de toekomst van Goa, waren af wezig. (Ingez. Med.-Adv.) Voor het eerst zal dit jaar niet de ge bruikelijke „Kcrsttentoonstelling" van bloeiende bolbloemen in de Bloem- lusthal te Lisse worden gehouden. Het wordt thans een „Nieuwjaars tentoonstelling" en het aanzien der tentoonstelling zal daaronder zeker niet lijden, aangezien de kansen te groter zijn, dat men met een groot en kwalitatief uitstekend sortiment voor de dag kan komen. Deze tentoonstelling zal worden ge opend. op dinsdag 8 januari en ge opend blijven tot en met zaterdag 12 januari 1957. Aan de tentoonstelling is een grote meehanisatie-show verbonden die in de aangrenzenden HBG-hal te Lisse wordt gehouden. Gunstig jaar voor groente en fruit Export 50 miljoen meer (Van onze Haagse redactie) „Voor de gToenten-sector heeft het jaar 1956 zich in het algemeen geken merkt door een zekere schaarste, zo wel in binnen- als buitenland, welke tot goede, soms hoge prijzen heeft ge leid. In het algemeen heeft het hoge prijspeil de geringe kwantitatieve op brengst wel gecompenseerd. De export van groenten heeft dit jaar zeker 50 miljoen gulden meer opgebracht dan het vorig jaar. Ook de positie van het fruit is algemeen gesproken goed ge weest." Aldus heeft de voorzitter van het Productschap voor Groenten en Fruit, dr. ir. H. .1. Mathot, medege deeld op een gisteren gehouden open bare vergadering van dit Product schap. Bepaalde groepen tuinders echter, zo wel in de sector van de groente als van het zachte fruit, hebben van deze gun stige positie niet kunnen profiteren, om dat door de slechte weersomstandighe den nagenoeg hun gehele produktie ver loren ging. In het afgelopen jaar hebben zich geen grote evenwichtsverstorende invloeden op het gebied van de tuin bouw voorgedaan. Doordraai op vrij grote schaal is slechts voorgekomen bij enkele voorjaarsprodukten. In de neiging tot protectionisme in de importerende landen is in het afgelopen jaar geen verbetering gekomen. Een lichtpunt is echter dat in het kader van de IjJuropese economische sa menwerking dit jaar een begin is ge maakt met een soepeler handelsverkeer in groenten en fruit op multilaterale basis. Omwenteling verwacht in wereld-olie-industrie Wat ook de toekomstige status van het Suezkanaal moge zijn ae politiek van kolonel Nasser heeft in de internatio nale olie-industrie een omwenteling ver oorzaakt, waarvan Egypte en andere landen in het Nabije Oosten wellioht de nadelen zullen ondervinden, zo meent- men in economische kringen te Londen. In de eerste plaats vestigt men er in deze kringen de aandacht op dat de olie routes grondig worden gewijzigd. Het olieverkeer floor het Suezkanaal zal con currentie worden aangedaan door nieu we buisleidingen, die voornamelijk door Israel en Turkije zullen lopen. In dit verband maakt men bekend, dat binnen kort een Internationale conferentie zal beginnen voor het onderzoeken van de vraagstukken, die samenhangen met de aanleg van een buisleiding van de productiecentra in Irak door Turkije naar de Middellandse Zee. Aan deze conferentie zal door de grote oliemaat schappijen worden deelgenomen. Verder doet men opmerken, dat de olieroutes verandering zullen ondergaan door de vervanging van de huidige kleinere tankschepen door supertank schepen van meer dan 45 000 ton. die in elk geval geen gebruik zullen kunnen maken van het Suezkanaal. Uit geloofwaardige bron verneemt men j te Londen, dat de Engelse regering be- reid is bij te dragen tot de financiering van de bouw van supertankschepen. Men verwacht, dat over deze kwestie internationaal overleg za! wor den gepleegd tussen alle grote olie maatschappijen e-n de belanghebbende regeringen. Voorts maakt men er in economische kringen in Londen opmerkzaam op dat de oliemaatschappijen zich gereedmaken hun miljarden guldens belopende in vesteringen voor het zoeken naar en het ontwikkelen van olievelden, te concen treren op die gebieden, vanwaar dciflie kan worden vervoerd zonder dat van het Suezkanaal gebruik gemaakt be- j hoeft te worden, te weten op Centraal West Afrika en Latjjns-Amerika in plaats van op Oost-Afrika en de lan- den die ten oosten van het Suezkanaal gelegen zijn. Deze wijzigingen ln de structuur van de internationale olieindustrie zullen I niet alle belang ontnemen aan het from America's Best lobaccos Het Hongaarse volk rekent op :t Westen (Van onze correspondent te Wenen) Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft Richard Nixon, Amerika's vice-president, „een reactionair" ge noemd en bovendien verklaard, dat hij zich met interne aangelegeheden van Hongarjje bemoeit nu hjj de vluchtelin genkampen in Oostenrijk bezoekt. Nixon zelf heeft tijdens zijn bezoek herhaaldelijk de grootst mogelijke hulp van de Verenigde Staten voor de vluch telingen toegezegd en vooral de groot ste waardering uitgesproken over het werk van de Oostenrijkers, die aan de vluchtelingen „meer hebben gegeven dan alleen geld". Uit alles blijkt dat het Hongaarse volk, ondanks alles, zijn gehele vertrouwen blijft stellen op Amerika en op het Wes ten. Nixon bezocht bij Andau één van de punten, waar de vluchtelingen geregeld over de grens komen. Daarna bracht hij tevens een bezoek aan twee kampen en wel in Eisenstadt en Traiskirchen, waar hij o.a. proefde van de soep, die de vluchtelingen bij hun aankomst wordt aangeboden. Toen hij uit het kamp weg ging, riepen de vluchtelingen in spreek koor ..Roeski Haza" („Russen, gaat naar huis!") Geen Australische troepen in Ned. Nieuw-Guinea De woordvoerder van het Australi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft officieel de bewering van de „Beweging tot bevrijding van West- Irian" tegengesproken, volgens welke Australische troepen zouden zijn gele gerd in Nederlands Nieuw-Guinea, ter versterking van de grenswachten. In officiële kringen in Canberra werd medegedeeld, dat de Australische troe pen, die het dichtst bij de grens tussen Australisch en Nederlands Nieuw-Gui nea zijn gelegerd, bestaan uit detache^ menten Papoea-infanterie, die slechts van tijd tot tyd aan de Australische zijde van de gens patrouillediensten ver richten. Suezkanaal, zo verklaart men in de eer der genoemde economische kringen te Londen, maar deze industrie zal het hierdoor gemakkelijker gaan vallen te voorkomen, dat Egypte zich van het Suezkanaal bedient als wapen waarmede het een politiek van discriminatie kan voeren of dat dit land de passagegelden verhoogt tot een buitensporig te achten peil. Scherpe Egyptische kritiek op Irak De Egyptische minister van Voorlich ting Hatem, heeft gisteren in een Ara bische uitzending van Radio-Cairo ver klaard. dat premier Noeri es Said van Irak indertijd het Verdrag van Bagdad gesloten heeft omdat hjj „van alle Ara bische staten Britse koloniën en onder delen van de Britse invloedssfeer wilde maken". Het verdrag tussen Irak. Pakistan, Perzië en Engeland is slechts een „ca mouflage voor een afspraak van Noeri es Said met Engeland, die Engeland ba ses in Irak geeft en dit land in staat stelt Irak geheel te bezetten in geval van oorlog óf oorlogsgevaar", aldus Hatem. Bij besprekingen in Cairo in septem ber 1954 had Noeri es Said de vraag ge steld, hoe een Arabisch verdrag voor collectieve veiligheid, dat niet met En geland verbonden zou zijn, aan wapens moest komen. Doch president Nasser verklaarde toen, dat overleg met Enge land geen nut had. De Iraakse premier noemde het Arabische collectieve veilig heidsverdrag een „vodje papier". Vol gens hem moesten andere wegen gezocht worden. In December 1954 werd aan de poli tieke commissie van de Arabische Liga medegedeeld, dat Noeri es Said instemde met het Egyptische standpunt en dat Irak, evenals Egypte, een verdrag voor terugtrekking van de Britse troepen zou sluiten. Op 3 januari 1955 kwam echter de bekendmaking, dat urkije en Irak een verdedigingsverdrag gesloten hadden. Dat was een slag voor het Arabische na tionalisme en het Arabische streven naar vrjjheid, aldus minister Hatem. Regering dankt voor vluchtelingenhulp De laatste Hongaren hebben gister ochtend de Jaarbeurshallen te Utrecht verlaten en zijn vertrokken naar hun woonoorden. Voordat de hallen weer voor hun oorspronkelijke bestemming worden ingericht ls er gisteravond een door dc regering en het hoofdbestuur van het Roode Kruis belegde af scheidsbijeenkomst gehouden in de Julianahal. De minister van Maatschappelijk Werk. mej. mr. M. Klompé, dankte namens de regering allen, die aan het vluchtelingenwerk hebben deelgenomen voor de liefdevolle wijze waarop zij hun werk hebben gedaan. De minister zeide, dat de regering bijzonder blij is over de reactie die uit alle kringen van het volk is gekomen. Hierdoor hebben dc ge vluchte Hongaren bij him eerste con tact met ons land en volk een beeld gekregen van de grote gemeenschapszin van ons volk. DE ENIGE SPECIAALZAAK voor Leiden en omstreken HAARLEMMERSTR. 57-61 t.o. REX theater LEIDEN - TEL. 20578—26229 Met ingang van 31 december, resp. 1 januari •instaande worden de tarieven voor WEEKKAARTEN EN ABONNEMENTEN gewijzigd, doch uitsluitend op onze TRAMLIJNEN" Den Haag - Leiden - Katwijk aan Zee - Noord wijk aan Zee en Zandvoort - Haarlem - Amsterdam. Voor de prijsvaststelling (Beschikking van dc minister van Verkeer en Waterstaat No. A - 4/0102744 dd 4 december 1956) verwijzen wij naar de aankondigingen in de tramrijtuigen. Roombottrhotk on« specialiteit Voor de a.s. feestdagen: KRENTENBROOD APPELBOLLEN SAUCIJZENBROODJES AMANDELSTAVEN. Wij verwerken uitsluitend roomboter. LUXE BAKKERIJ v.h. Wanninkhof - TURFMARKT 9 Links' geweven, Vao 3-60 tot 4.50 Vraag" en draag met Kerstmis nylons in Uw eigen maat! De ragfl|ne Jovanda's zl|n nylons naar maat. Daardoor is de pasvorm zo volmaakt Zie eens hoe geraffineerd dun het weefsel is, zie die prachtige (natte tint en zie ook hoe fantastisch mooi die Jovanda's als 'n tweede huidje om Uw benen l fluiten. Een elegante vrouw draagt Jovanda's. Altijden zéker met Kerstmis waar ze op haar mooist is I

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11