Raad van Warmond stelde de begroting dienstjaar '57 vast Raad van Oegstgeest had veel tijd nodig voor twee punten 05ste jaargang Donderdag 20 december 1956 Derde blad no. 29017 Gisteravond kwam de gemeenteraad van Warmond weer bijeen, nu voor de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1957. De heren v. d. Voet en Vergeer waren verhinderd de vergadering bü te wonen. Tijdens de algemene beschouwingen legde de heer Van Vliet een uitgebreid verlanglijstje op de tafel. Hij vond het spijtig dat er ook dit jaar weer f.6000 gevoteerd moest worden uit de batige saldo van vorige dienstjaren. De post onvoorzien is ongetwijfeld te klein en de financiële commissie deed daarom dan ook de suggestie aan de hand de post onvoorzien maar te ver hogen met f. 2500 Betreffende het belang van de water sport, vindt spreker de uitkering van f. 600 aan het V.V.V. een belachelijk be drag. Watersport en vreemdelingenver keer moeten gestimuleerd en populair gemaakt worden. Een andere wens van de heer Van Vliet was een speelweide voor de jeugd. Ook de culturele verenigingen vereisen een bijzondere belangstelling, temeer daar zij een belangrijke plaats innemen in het Warmondse leven Een zwak punt noemde spreker de doodlopende straten, die gedoemd zijn :loppen te worden. Wat let ons de door trekking te voltooien, vroeg hij. Over de verbouwing van het ge meentehuis tenslotte is spreker zeer somber gestemd; hij ziet hier de eer ste jaren niets van komen en sugge reert daarom naar een noodoplossing uit te zien. WONINGBOUW MISLUKT Ook is hij van mening dat de woning bouw is mislukt. Hij zoekt de reden hiervan echter niet bij de gemeente maar bij de aannemerswereld en het Rijk. Warmond is gedoemd recreatieoord te zijn en in verband hiermede ziet spreker nog maar twee mogelijkheden. Enerzijds de recreatie en anderzijds het kleinbedrijf. Tenslotte wees spr. nog op de uitbrei ding van het haventerrein, de parkeer- selegenheden en het amusement om Warmond voor de vreemdeling aantrek kelijk te maken. ANTWOORD In zijn antwoord ziet de voorzitter de moeilijkheden op woningbouwgebied vooral liggen bij de hogere instanties. Op het. gebied van de watersport zegt de voorzitter dat er waarschijnlijk bin nenkort een speciaal plan ter tafel zal komen Overigens blijft dit een moeilijk punt, omdat Warmond zelf niet aan het water ligt. Ook de speelweide voor de jeugd is niet eenvoudig, omdat dit gauw ten koste van de bouwgrond, dus van de woningbouw zal gaan. Er zijn echter be sprekingen gaande met de voetbalver eniging Warmunda, teneinde een oplos sing voor dit probleem te vinden op het sportterrein. Ook het punt van de doodlopende stra ten blijft moeilijk, gezien het belang van enkele particuliere bedrijven. Ont eigening wil de voorzitter tot het aller laatste bewaren. Een tijdelijke huisvesting van het gemeentehuis gaat volgens spreker ook Aangenomen werd het voorstel om de tarieven voor gas en elektriciteit te ver hogen en te koppelen aan de Le-idse ta rieven. Tegenstand ondervond het opnieuw door B. en W. aan de raad voorgelegde voorstel om in de politieverordening een artikel op te nemen waarbij het is verbo den om in een voor het publiek toegan kelijke lokaliteit een toestel aanwezig te hebben, dat is bestemd voor een hazard- of ander spel. Bij de bespreking in eerste instantie kwam een bezwaar tegen de redactie van het artikel naar voren. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 8 tegen 7 stemmen. Vastgesteld werd een algemeen mach tigingsbesluit voor het aangaan van kas geldleningen gedurende 1957 tot ten hoogste f. 3.000.000. WETHOUDERSSALARISSEN Op voorstel van de burgemeester werd in verband met de omvangrijke taak van de wethouders in een gemeente als Was senaar besloten, aan Gedeputeerde Sta ten als het gevoelen van de raad te ken nen te geven dat een verhoging van de bezoldiging van de genoemde function- narissen met ingang van 1 september 1956 tot f. 5.400 nodig wordt geoordeeld. Op hun verzoek werd ontslag verleend aan de heren J. Meijer en C. H. P. Dek- kinga. respectievelijk onderwijzers aan de scholen Schout bij Nacht Doorman- laan en de Van Zuylen v. Nijeveltstraat. Aan de Stichting Prinses Margriet Kleuterschool zal medewerking worden verleend voor de stichting van een bij zondere kleuterschool in de omgeving van de Bloemcamplaan. veel geld kosten of woonruimte. Htf denkt in dit verband wel aan ver plaatsing van de raadsvergaderingen. Naar aanleiding van de subsidie van f. 800 aan de jeugdverenigingen vroeg de heer Van Vliet hoe het met dit be drag in het afgelopen jaar is gegaan. De voorzitter deelde mede dat hem dit is tegengevallen en dat er slechts ruim f. 300 is uitgekeerd. De begroting van het waterleiding bedrijf leverde geen verdere discussie» op. De heer Van Vliet stelde nog voor de winst van dit bedrijf te reserveren, voor toekomstige grote uitgaven. Hierna werden beide begrotingen zon der hoofdelijke stemming vastgesteld. Aangenomen werd een voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aanleg van een centrale verwarming in de r.-k.-school voor bijzonder gewoon onderwijs „St. Nicoïaas". De aanleg met installatie wordt geraamd op een be drag van f. 21.040. Goedgekeurd werd een bijdrage a fonds perdu van ongeveer f. 7000 aan het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. In principe werd" tenslotte besloten een bijdrage van f. 350 te verlenen aan een culturele avond, te geven door het West Nederlands Symphonie orkest. Pater Stokman brok rib (Van onze parlementaire redacteur) Op de Rijksweg Utrecht—Den Haag is het Tweede Kamerlid pater Stokman in de mist op een vrachtauto gereden met het gevolg, dat hij een rib heeft gebro ken. Hij heeft daarna in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting van Onderwijs toch nog het woord ge voerd. doch thans is hij in een zieken huis opgenomen. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Nysingh—Wildervanck. d., Utrecht: Koers—Dewald. z„ Madrid:' Steensmade Stuers, d., Singapore; Key Alta. z., Oudemirdum; J. W. Es huis— Steenhuizen, d.. Amsterdam; Cramer— Pottinga, d Hillegersberg. Getrouwd: G. ter Horst en L. Oerle- mans, Amsterdam: mr. A. L. Goedhart en P. A. Nieuwveen Chester. Den Haag; P H. Goossens en A. I. Goslings Den Haag; mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom en F M. Bruijn. Den Haag: dr. ir. J J. de Haas en A. Waterborg. Hengelo: dr. J Admiraal en mevr. A. J. Weïlschedé, Amsterdam. Overleden: G. M. van edr Wolf. m., 67 j., Rotterdam; E. Eli el, m., New York. BEURSOVERZICHT Goede stemming Amsterdam, 20 december De betrekkelijk goede stemming die op deze laatste beursdagen voor Kerstmis valt waar te nemen komt speciaal tot uiting in de notering van claims Van Ommeren, die morgen voor het laatst verhandeld worden. Gisteren zijn deze claims plotseling opgelopen tot f. 215 en vandaag werd terstond deze hoogste prijs overgenomen zodat getaxeerd werd f. 215 f. 220. De definitieve vast stelling van de claimprijs pleegt pas na het officiële sluitingsuur te gebeuren, zodat voorlopig met een taxatie moet worden volstaan. Overeenkomstig Wallstreet was Kon. Olie opnieuw vast. Weliswaar blijven de omzetten klein maar een koerswinst van f. 2.- zoals vandaag het geval was betekent in de oude omstandigheden een stijging van 10 zodat van een zeer vaste stemming mocht worden gespro ken. Ook de overige internationals kwa men iets boven het vorige slotpeil uit, inclusief Philips die de aarzeling sche nen te hebben overwonnen. Scheepvaart bleef uitstekend gehand haafd. Dit gold ook voor Holland-Ame rika Lijn die echter nog geen herstel lieten zien na de afbrokkeling der laat ste dagen. Cultuurfondsen gevraagd voor Amsterdam Rubber die tot 83 opliepen. HVA aarzelend. Ver. Deli goed prijshou dend. Staatsfondsen ongeanimeerd en weinig veranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 december Londen 10.64%—10.65. New York 3 82%—3 83%, Montreal 3.99%—3.99%, Parijs 1.0832%— 1.0842%. Brussel 7.60%—7.60%, Frank furt. 90.98%— 91.03%, Ziirich 86 97%— 87.02%, Ziirich (vr. fres.) 89 34—89 39, Stockholm 73 67%—7372% Kopenhagen 54 93%—54 98%, Oslo 53.41%—53.46%, Milaan 60.73%—60.78%. Reeds werk gevonden Gistermiddag is de eerste groep Hon garen zeven jongemannen in de leeftijd van 18 tot 26 jaar in Lei den aangekomen. Vijf van hen kwa men uit een doorgangskamp in Zee land, terwijl er twee uit Limburg kwamen. Al deze Hongaren hebben reeds werk gevonden. Na een korte periode van herscholing worden zij bü de N.V. Werninks Beton Mij. alhier te werk gesteld. Dank zij de tussenkomst van deze N.V. zijn de vijf Hongaren gisteren per auto uit Zeeland afgehaald. De ..Lim burgers" waren op eigen gelegenheid met de trein naar de sleutelstad geko men. BU hun aankomst werden zij in Leidse Vereniging van Postzegelverzamelaars Gisteravond waren in „De Kleine Burcht" de Leidse Postzegelverzame laars bijeen ter afsluiting van de ver gaderingen gehouden in het jaar 1956. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, sprak over de aanwezigheid van zovelen op deze bijeenkomst zijn voldoening uit. Hij dankte vele leden voor de prettige samenwerking met het bestuur, daarbij de hoop uitsprekend dat deze in het jaar 1957 zou worden voortgezet. Na de ballotage van enige nieuwe leden en afwerking van huishoudelijke aangelegenheden, werd medegedeeld, dat er weldadigheidszegels van Nieuw- Guinea zijn verschenen, waarvan de toeslag ten bate zal komen van de leprabestrijding. De serie bestaat uit 4 zegels en is aan het filatehstenloket verkrijgbaar. Medegedeeld werd voorts, dat nu de oude postzegelbeurs op 1 september j.l. werd geliquideerd, de gehele afrekening in de januari-vergadering haar beslag zal krijgen. Voorts deelde de voorzitter mede. dat de jaarlijkse verloting van zegels enz. in de maand maart zal plaats vinden. De aanbieding van kavels voor een veiling is zeer groot. Het bestuur achtte het gewenst, dat de ruilbeurs, welke elke tweede vrijdag in de maand wordt ge houden. behalve voor leden, ook voor anderen wordt opengesteld. Het bezoek aan de ruilbeursavonden zal hierdoor worden bevorderd. Boeiende kijkjes in het leven van de vissen Gisteravond hield de Leidse aqua riumvereniging „De Natuurvriend" in districts-verband een avond in het St. Antoniusclubhuis, die door zeer vele le den bezocht werd. De avond werd ge vuld met een lezing over vissen uit Zuid-Amerika, geillustreerd met kleu rendia's. De heer N. Ruyssenaars, voorzitter van de Aquariumvereniging te Alphen aan den Rijn, opende de avond en gaf het woord aan de heer A. v. d. Nieuwen- huizen, die de aanwezigen op boeiende wijze meevoerde naar de wondere we reld van het vissenrijk in Zuid-Ameri ka. Voor de pauze behandelde hij het pa ringsgedrag van de Aequidens maronii. Hij verduidelijkte zijn woorden met lichtbeelden. Vooral bij het betoog over de ei-ontwikkeling en de sterfte van het jong bewezen de kleurendia's goede diensten, daar beelden nog altijd woor den in duidelijkheid overtreffen. De tweede vis. die behandeld werd, het Gubje, was makkelijker in zijn ontwik kelingsgang te volgen, daar deze soort in kweek gefokt wordt. Een dergelijke uiteenzetting werd bij de Apistogramma reitzigi uitgebreid met een beschouwing over de wijze, waarop deze vis ten aanval trekt en zich verde digt. Na de pauze kwam de Maanvis op het witte doek, gevolgd door de Nannosto- mus en „familieleden" van deze laatste. Een uiteenzetting van de ei-afzetting bij de Hemigrammus en de vechtwijze van de Apistogramma asassizi besloot deze lezing. Het viel de heer Ruyssenaars niet moeilijk woorden van dank te vinden voor de uiterst geslaagde avond, die de heer Van den Nieuwenhuizen de leden der aquariumvereniging „De Natuur vriend" bezorgd had. KERSTTOERNOOI DAMCLUB LEIDEN. De einduitslag van dit toernooi luidt: Groep A: 1. Mertens, 2. Van der Reek, 3. Olivier. 4. Laterveer. Groep B: 1. Ferry Laterveer. 2. Van der Blom. 3. Belt, 4. Hakemulder. Groep C: 1. Van der Putten, 2. Rijs- dam. 3. Schüss, 4. Teleng. Groep D: 1. Van der Meij, 2. Laven, 3. Zeegers. 4. Benschop. Groep E: 1. De Wekker, 2. Kromvoet, 3. Duprie, 4. Ligtvoet. Direct na afloop reikte de voorzitter de heer P. Olivier symbolisch de prij zen uit die, uit kerstgeschenken be staande. bij de deelnemers thuis be zorgd zullen worden. Hiema begonnen de „Qui perd gagne" wedstrijden met veertien deelnemers. Ieder speelde liefst 7 partijen met een tempo van 10 minuten per partij. Daarbij deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de Leidse schaker Schüss de eerste prijs won. Mertens en Van der Reijden deelden de 2e en 3e plaats. Deze laatste clubdag in 1956 werd door de voorzitter besloten met een geestige „oudejaars" toespraak, waarin hij het wel en wee van de club memoreerde. de kantine van Wernink hartelijk ver welkomd door de adjunct-directeur der vennootschap, ir. A. Sitsen. Na deze begroeting begaven de Hongaren zich naar hotel „Nieuw-Minerva", waar zij zich te goed deden aan een echt Hol landse maaltijd. Bij deze ontvangst was ook mevr. M. SzirmaiSebestyen, een in Leiden woonachtige Hongaarse, aan wezig. Als tolk verleende zij haar goe de diensten. Bovendien waren ook ir. Sitsen en de heer Van der Wal van de N.V. hierbij tegenwoordig. Voorlopig zijn de Hongaren onderge bracht in de dependance van dit hotel aan de Aalmarkt 19 en 20. Alvorens zij hier gisteravond naar toegingen werd nog een bezoek gebracht aan de Vlees show, welke momenteel in het Waag gebouw wordt gehouden. Feestavond voor bejaarden Het was voor de ouden van dagen uit Leiden gisteren een gezellige avond. In groten getale waren zij naar de ruime kantipezaal van de H.C.W. aan de Zoe- terwoudseweg gekomen om daar te kun nen genieten van een aardig verzorgd cabaretprogramma. Niet alleen leden van het gezelschap „De Stalen Band", maar ook vele anderen hebben er voor gezorgd, dat de bejaarden het naar hun zin hadden. Al deze oudjes vormen over het algemeen een dankbaar auditorium en dit is ongetwijfeld de reden, waarom men zo graag voor hen optreedt Voordat het. feest begon werd gespro ken door de voorzitter van de afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de heer J. v. d. Zeeuw. Ook een lid van het hoofdbestuur sprak een woord van opwekking. Noemen wü van alle medewerkers de heren Tielen- burg en De Boer, de accordeonist Henny Boelee, het mondorgelkwaret Gromaldi, de Dorelli's (accrobatiek) en „The double X Rangers". Deze laatsten brachten o.m. cowboy-lied jes ten gehore. Deschetjes en de Weense show in kostuums, vielen bijzonder in de smaak. Kortom er was voor elk wat KERSTWIJDINGSDIENST CHR. GEREF KERK. Maandagavond zal in het kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk een kerstwijdings- dienst worden gehouden. Aan deze dienst, welke onder leiding staat van ds. C v .d. Weele. verlenen o.a. hun mede werking de Chr. Geref. Zangvereniging en een jeugd- en kinderkoor. NIEUWJAARSBIJEENKOMST K. VAN K. De nieuwjaarsbijeenkomst van de K. van K. en Fabrieken voor Rijnland zal ook ditmaal en wel op woensdagmiddag 2 januari in „De Lakenhal" worden ge houden. De voorzitter en de beide onder voorzitters zullen in deze bijeenkomst enige beschouwingen wijden aan de toestand in het bedrijfsleven. Aan de maaltijd. De Hongaren doen zich te goed aan een Hol landse koffiemaaltijd. Geheel links de heer Van der Wal, die hen in hun nieuwe omgeving wat wegwijs maakt. (Foto L.D./Van Vliet) Hedenochtend maakten de Hongaren, die zeer ingenomen waren met de vrien delijke ontvangst, een rondwandeling door Leiden om reeds in de middaguren op „hun werk te verschijnen". Het ligt in de bedoeling, dat zij zich eerst een indruk kunnen vormen van dit bedrijf, waarna zij als betonwerker in één der afdelingen te werk zullen worden ge steld. ADVENTWIJDINGSDIENST „STAALWIJK" „Verhoogt, o poorten, nu den boog, rijst, eeuwge deuren, rijst omhoog". Twee verzen van Psalm 24, werden gezongen en daarmede werd gister avond de adventwijding ingezet van de hervormde wijkgemeente „Staalwijk". Ds. P. Kloek las Psalm 98. Jesaja 40 111 en hield zijn adventtoespraak uit Johannes 1 1928. „Ik ben de stem. des roepende in de woestijn. Maakt in de wildernis een baan voor onze God Op de Heiland, die altijd komt en die wij ook nu weer verwachten, was de prediking gericht. Op de stem, die in de wildernis klinkt, in de nood, in de eenzaamheid. Die door velen niet wordt gehoord, omdat zij het met kerstfeest te druk hebben. Na de pauze vertelde mr. dr. De Vries, directeur van de Chr. Kweekschool een kerstverhaal. Mevrouw De Vries decla meerde een gedicht van Anton van Duinkerken en van mevr. J. Kalmijn- Spierenburg. Het kerstverhaal was afgestemd op een Noorse legende. De mensen trekken in de kerstnacht de gordijnen, aldus deze legende, niet dicht omdat een arme vrouw met een baby langs de hui zen gaat. De vrouw en het kind moeten kunnen zien waar het licht brandt. Soms wordt aan een raam of deur ge klopt en wie de vrouw ontvangt, be merkt. dat van het kind licht uitstraalt. Wie hen ontvangt, ontvangt ook de kerstzegen. Ook Claus, een Noorse boer ervaart dit, als hij zo verdiept is in de aanblik van zijn goudstukken, dat hij de vrouw de deur wijst. Maar later, als het geld zijn glans verloren heeft en hij inge zien heeft, dat zij. die het Christus kind verwachten, dit reeds in hun midden hebben, kan hij pas dankbaar en blij kerstfeest vieren. „Nu daagt het in het Oosten, het licht schijnt overal" (Gezang 8) werd als slotzang gezongen. I OEGSTGEEST KERSTWIJDING Gisteravond werd in de W. de Zwijger- kerk een kers twij ding gehouden, uit gaande van de groep, die regelmatig sa menkomsten houdt o.l.v. ds. Joh. C. Brussaard. Deze hield een kerstmedita tie. De declamatie werd verzorgd door mevr. Henny KraanWesterbrinik. De sopraan mevr. Tiny DeurlooStraat man en de bas Bram van Luyn zongen toepasselijke liederen. De muzikale ver zorging was toevertrouwd aan de heer B H. Tobé. Na afloop vond in hetzelfde kerkge bouw een kort, gezellig samenzijn plaats. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Crlstel M., d. v. L Broomans en J. A. Cavé; Joep N... z. v. A. M. Schimand en L. J. M, Kousen. WARMOND Onder zeer grote belangstelling van de leden van de Retraiteverendging „St.- Agnes" vond in Huize „St.-Liduina" te Warmond de 4de en tevens laatste re collectie-avond plaats van dit jaar. Pater Elgershuizen uit Bergen, die deze recollectie-avonden heeft gegeyen, sprak zijn grote dank uit voor de grote belang stelling, die de dames steeds hadden ge toond" Hierna behandelde hij het be langrijke onderwerp .Moeder en het godsdienstige leven in het gezin". WASSENAAR „Het Zeepaardje" In de bovenzaal van café De Groot werd gisteravond de algemene leden vergadering gehouden van de Wasse- naarse Vereniging van Aquariumlief hebbers „Het Zeepaardje". De voorzitter, de heer J. H. van der Kam, merkte bij de opening op. dat de avond zonder spreker speciaal in het teken van de vereniging zou staan. Tot zijn spijt moest hij mededelen, dat hij wegens het aanvaarden van een nieuwe functie, waar hij zich moest inwerken, zich niet meer als voorzitter beschik baar kon stellen. Uitvoerig werd over de vervulling van de voorzitterszetel van gedachten ge wisseld, waarna tot uitstel werd beslo ten. Aangezien geen tegenkandidaten wa ren gesteld, werden de secretaris en de penningmeester herkozen verklaard. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental steeg tot 71. Het bezoek aan de vergadering kon beter zijn, maar overigens was het vereni gingsleven opgewekt. Aangezien het jaar nog niet ten einde was. bracht de penningmeester een voorlopig verslag uit. De inkomsten be liepen f. 1069.44, waarvan een batig saldo overbleef van f. 134.69. Raadsvergadering De gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad stond onder lei ding van burgemeester S. baron van Wijnbergen. EVEN EEN BRIEF POSTEN Vanmiddag te omstreeks drie uur is een grote personenauto tegen een van de zuilen van de stationstrap opgereden. De bestuurder wilde even een brief pos ten in de bus voor het station en ver liet daartoe zijn auto. Daar de wagen een automatische versnelling heeft ging de wagen plotseling rijden. Een dame. die eveneens in de wagen zat, draaide teneinde aanrijdingen te voorkomen het stuur naar rechts, met het gevolg dat de auto het trottoir op reed en recht cp een pilaar aan de ingang van het Station inreed. De personenauto kwam tot stilstand tegen de pilaar, waarbij de motorkap als het ware om de pilaar werd gevouwen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. In ons bericht van gisteren, waarin sprake is van het overnemen van de portefeuille van het Rotterdams Zie kenfonds door het Alg. Ziekenfonds voor Leiden en omstreken is de naam „Boerhaave" achter dit Leidse fonds I weggevallen. tijd der benodigde lichtmasten vrij lang is. Het krediet ad f.3000 werd op voor stel van de heer Blansjaar verhoogd tot f.5000 om daardoor tevens een op lossing te vinden voor de verkeersrege ling bij de Leidse Buurt. VERBREDING GEVERSSTRAAT Door de aankoop van enkele panden in het te verbreden deel der Gevers straat door de firma Van den Ameele zijn, zoals wij reeds eerder schreven, nieuwe mogelijkheden ontstaan. Over eenstemming met deze firma is nog niet bereikt, doch het overleg wordt voort gezet. Los hiervan achten B. en W. het wenselijk, dat de gemeente zich bezinne over de wijze, waarop de bebouwing in het gehele blok, begrensd door Gevers straat, Rhijng.straatweg en Deutzstraat zal moeten plaatsvinden. Men was het erover eens dat dit centrale punt van de gemeente een uiterlijk aanzien moet verkrijgen, dat de gemeente waardig is. Terzake is overleg gepleegd met de stedebouwkundige adviseur van de ge meente. Hierbij deden zich de volgende drie punten voor: 1. bijzondere voor- en achtergevel-rooilijnen dienen te worden vastgesteld: 2. de bebouwing van het blok dient te worden geregeld door de vaststelling van een verordening. 3. de gemeente zal zo nodig door onteigening de beschikking over de voor de wegver- breding benodigde grond moeten ver krijgen. Hoewel het overleg wordt voortgezet en gehoopt wordt dat overeenstemming zal worden bereikt, achtten B. en W. hetnodig reeds nu een aanvang te ma- ke^pmet de onteigening omdat deze eemangdurige procedure vraagt. Dit geschiedt door de vaststelling van een voorlopig plan dat gedurende 30 dagen ter inzage wordt gelegd. Daarna heb ben belanghebbenden nog 14 dagen ge legenheid hun bezwaren in te brengen, waarna de raad eerst een definitief be sluit neemt. Met de voorstellen van B. en W. om tot vaststelling der bedoelde voorlopi ge besluiten over te gaan verklaarde de raad zich akkoord. RONDVRAAG Aan mevrouw Smits werd door de voorzitter bij de rondvraag meegedeeld, dat op de volgende begroting een be drag zal worden uitgetrokken voor plan nen van de middenstand om tegen de kerstdagen verlichte kerstbomen te plaatsen Mevr Kramers verzocht aan dacht voor het parkeren van auto's op de Terweeweg Hierop zal scherp toe zicht worden gehouden Ook de parkeer - moeilijkheden in de Kempenaerstraat werden door haar ter sprake gebracht. Beurs van Amsterdam Donderdag 20 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden 91% 91% Grootboek obl 87% Ned '51 3% 91% 91% 89% 89% Ned '56 3% 88% 881* 86% 86% Ned '54 3% 86 86% 86 86 Ned '55 TI 3 86% 86% Ned '47 3% (3) 8511 85% Ned "37 3 84% 85 Dollarlng '47 3 92% 92 Investeringscert. 3 901» 90% Ned 62-64 3 89% 891* Indië A3 87 86% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ind B 49% 47% Nat Handelsbank 107% 109 Ned Handelsmij 168% 169% AKÜ 217 218% 239% 242% 344% 345% Wilton Feyenoord 216 216 218 220 Kon Olie (f 50.—) 156.— 157.90 Kon Olie 155.90 157.75 Amst Rubber 80% 82 Holl Amer lijn 185% 185% Kon N Stoomboot 169 Ned Scheepv Unie 168% 167% HVA 98% 97% 58 57% Deli Mij en (Ver.) 102% 102% Senembah 63 64% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 Den Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 R'dam "37 I-Iïl 3% Industi Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam "51 2% 93% 92 A'dam '56 I 2% 91 100% A'dam '56 n 2% 100% 88% Eindhoven '54 2% 85% 87% Enschede '54 2% 87% Den Haag '52 12%.. 100% 100% 101 101% R'dam '52 I 2% 102 102 idem n 2% 101% 105% Utrecht '52 2% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 221 220 Rott. Bank 188 184 Twentsche Bank 193 191 Industrie Ondernemingen Ned G en Sp fabr 198% 198% Kon Ned Grofsm 105% 106 Rott Droogdok Mfj 545 548 Tieleman en Dros 9% Handelsondernemingen Borneo Sum H Mij 78% 78 96 96% Diversen Albert Heyn 250 Ned Mj] Walv.vrt 68% 68% Spoorwegen Deli Spoorweg MIJ. 18% 19 Amerik. fondsen Anaconda 75H 74A Shell Oil Comp 94% 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VIL 19/12 Holl Constructie 380 Lng bur v Bouwnijv 120 Int Kunststof! Ind 43% 46 Kon. Ned Bdelmet 72 73 Pref wa idem 73 74 Textiel Gebr v Wijk 75% 75 Leidsehe Wolspinn 275 270L Ned Electrolasm 325L Sikkens Laklabr '53 410GB Ver. Touwfabrleker. 162 164 Wernink *5 Betonm 78 85 Verbreding Geversstraat ter sprake De raad van Oegstgeest heeft zich gi steravond zeer langdurig beziggehouden over twee agendapunten. Een daarvan betrof de overbruggingsuitkering aan pachters, wier gronden wegens woningbouw moesten worden opgeofferd. Hel andere werd in een besloten zitting behandeld en daarna in het openbaar be kendgemaakt. Dit laatste hield verband met de verbreding van de Geversstraat. De overige agendapunten werden zon der veel discussie afgedaan. Besloten werd de heer M. Hins opnieuw te be noemen als lid van de gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg. De heer A. L. Demenint werd benoemd als lid van de commissie van toezicht voor het bejaardencentrum Besloten werd het kruispunt Laan van Oud-Poelgeest, Poelgeesterweg en Kwaaklaan als voorrangskruising aan te wijzen. De door ons reeds gemelde voor stellen tot verkoop van grond werden aanvaard, zij het dan dat mr. Slingen- berg (V.V.D.i zich er tegen verzette, dat kopers van bouwgronden, die tot wo ningbouw overgaan worden verplicht een of meer woningen af te staan voor verhuur aan personen door B. en W. aan te wijzen. Hij achtte dat in strijd met zijn beginsel dat zoveel mogelijk vryheid van handelen voorstaat. Hem werd van de bestuurstafel erop gewezen dat B. en W. doen wat zij kunnen om voor de middenklasse woonruimte te verkrijgen. Vandaar deze bepaling die niet onredelijk geacht moet worden. AFBRAAK BAZAR" I De z.g. Bazar (de onbewoonbaarver- i klaarde wonii.gen aan de Oegstgees- I terweg) is in de besprekingen van de raad steeds een zwaar te verteren i brok omdat deze bouwvallen een doorn in ieders oog zijn. Doordat het eigen domsrecht niet kan worden aangetast blijft men met deze afbraak zitten, ook al zou men die graag zien ver dwijnen. In elk geval was de raad ervoor om afwijzend te beschikken op het beroep schrift tegen de weigering van B. en W. om deze onbewoonbaarverklaarde wo ningen als werkplaats en opslagplaats te verhuren Tijdens de procedure hierover kunnen geen ingrijpende maatregelen worden genomen tenzij de openbare vei ligheid .n gevaar komt. B. en W verklaar den uitdrukkelijk al datgene te zullen doen wat mogelijk is om een nog groter wordende chaos te voorkomen. Zeer scherp werd gesteld, dat niet B. en W. doch de eigenaar verantwoordelijk is en tevens aansprakelijk wanneer door enig voorval schade ontstaat. OVERBRUGGINGSUITKERING. De Commissie voor Overbruggingsuit keringen aan pachters was van mening, althans de meerderheid, dat alle ver zoeken. die betrekking hebben op pacht overeenkomsten, die niet werden ver lengd vóór de benoeming der commissie, niet meer in behandeling moeten wor den genomen. De minderheid wilde als datum stellen 1 januari 1950. De heer v. d. Hulst (K.V.P.) verdedigde dit laat ste. Het meerderheidsvoorstel ontmoette evenwel in de Raad eveneens bezwaren. Mr. Valentgoed betoogde, dat men met deze materie in een slop was geraakt. Er bleek geen overeenstemming te be staan over de begrippen „overbruggings uitkering" en „schade". De aanbevolen werkwijze biedt z.i. geen enkele rechts zekerheid. Zijn advies was dat de Raad allereerst een deugdelijke verordening moet vaststellen. De voorzitter der com missie, de heer Oosterom, gaf zijn ziens wijze over het begrip overbruggingsuit kering. Na uitvoerige discussie werd ten slotte een voorstel aanvaard van de heer Van Nieuwkoop om alle verzoe ken nog in behandeling te nemen, welke gebaseerd zijn op de toestand na 5 mei 1945. De raad verwaachtte ten slotte, dat de commissie zelf haar normen zou vaststellen. De tegemoetkoming aan de voorma lige hoofdleidster der kleuterschool aan de Hoge Mors werd bepaald op f 1212.76 Het schoolbestuur draagt f. 212,75 bij. De gemeente betaalt f 600 per jaar en gevraagd wordt aan de gemeente Voor schoten om f 400 voor haar rekening te nemen. Het kruispunt Geversstraat—De Kem penaerstraat zal beter worden verlicht. De heer v. Weizen drong op zo groot mogelijke spoed aan, doch de voorzitter moest er helaas op wijzen, dat de lever- 90 94 93% 89%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9