ABDIJSIROOP/I BERGINGSSCHEPEN LIGGEN GEREED VOOR SUEZKANAAL Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 In 1955 verlies van 2.5 miljoen Schiphol groeit uit zijn jasje Directeur Dellaert sprak in Den Haag (Van onze Haagse redactie) In weerwil van de steeds toenemende verkeersintensiteit en van het stygende aantal betalende bezoekers, heeft de exploitatie van de nationale luchthaven Schiphol in 1955 op een jaarbudget van 8,5 miljoen gulden een verlies van 2,5 miljoen gulden opgeleverd. By het bepalen van dit bedrag is met een kleine 2 miljoen aan afschrijvingen en eenzelfde bedrag aan rente rekening gehouden. De directeur van Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, die deze cijfers vanmid dag verstrekte als onderdeel van zijn lezing voor de leden van het Nederlands Verkeersinstituut in Den Haag, wees er op dat men bij het beoordelen van dit verlies de belangrijke indirecte voordelen die een luchthaven voor het gehele land meebrengt, in aanmerking moet nemen. Schiphol ten koste moeten worden ge legd, zullen de startbanen moeten wor den uitgebreid en zal het zogenaamde „verkeersareaal" moeten worden ver groot. De baan 25-97 bijvoorbeeld, de springplank vanwaar de DC-8 vliegtui gen der KLM na 1960 hun aanloop zul len nemen met honderd passagiers aan boord voor een non-stopvlucht over de Oceaan naar New York in minder dan acht uren, zal 3300 meter lang dienen te worden. Een aanloopkrediet van zes miljoen voor de aanleg van deze baan werd reeds verstrekt, maar zij zal een veelvoud hiervan kosten. Tot de andere toekomstplannen die de heer Dellaert ontvouwde behoren de twee viaducten, elk dertig meter breed, die een rijbaan voor vliegtuigen over de Rijksweg heen zullen leiden. Van groot belang wordt ook geacht dat Schiphol een ondergrondse spoorweg- aansluiting krijgt, zodat vliegtuig passagiers op de snelste wijze per spoor naar hun uiteindelijke bestemming kunnen reizen. (Ingez. Med.-Adv.) Grote plannen v oor uitbreiding Het onderwerp van de lezing van de heer Dellaert was „het uitbreidingsplan voor onze nationale luchthaven Schip hol". Uitvoerig ging hij na hoe Schiphol van een klein militair vliegkamp in de eerste wereldoorlog, 76 hectare groot, is uitgegroeid tot een luchthaven van we reldformaat, die thans 700 hectare be slaat. Was de maximale capaciteit van de gehele KLM-vloot in 1920 twee passagiers per dag, in 1956 waren er top dagen waarop bijna 4000 passagiers per dag voorkwamen. Op de ranglijst der grote Europese luchthavens bezet Schip hol wat passagiers betreft de zevende plaats, wat passagiers en luchtvracht be treft de zesde, terwijl een goede vierde plaats wordt ingenomen voor Wat de luchtvracht alleen betreft. Er komen per jaar meer dan een miljoen betalende be zoekers (afhalers en wegbrengers van passagiers inbegrepen) door de hoofd ingang. De heer Dellaert meent dat dit aan tal binnen luttele jaren zal worden overtroffen door het aantal der pas sagiers. ..want", zo zei hij, „Schiphol is en blijft natuurlijk in de eerste plaats verkeersinrichting". Het is te vens aan het uitgroeien tot een ge differentieerd luchthavencomplex naar anologie van een zeehaven en haar nevenbedrijven. Er zijn reeds over de honderd verschillende vestigingen op de luchthaven, waaronder die van de KLM en dertien buitenlandse lucht vaartmaatschappijen. 18 luchtbevrach- tingsfirma's en expediteurs, overheids diensten, benzinemaatschappijen maar ook souvenir-, ijs-, en patatesfrites- winkels. kapsalons en zelfs een modern veehouderijbedrijf. Na de oorlog voteerde de Amsterdam se gemeenteraad voor wederopbouw en uitbreiding 94 miljoen gulden, waarvan 48 miljoen gulden werd terugontvangen van het Rijk en 12 miljoen gulden van Wederopbouw. De KLM, de Rijkslucht vaartdienst, benzinemaatschappijen en enkele anderen hebben samen ook circa 20 miljoen gulden op Schiphol aan ge bouwen geïnvesteerd. Voldoende is dit echter nog lang niet. Een complete we reldluchthaven kost 200 k 300 miljoen gulden, zo stelde de heer Dellaert. Hij vergeleek deze bedragen met de prijs van 25 miljoen grilden van een groot straalverkeersvliegtuig met reservemo toren en onderdelen en met de bestel ling van 500 miljoen gulden aan nieuwe verkeersvliegtuigen, die de KLM op het ogenblik heeft lopen. Met de 100 k 200 miljoen gulden die in de toekomst aan Stalins naam is er nog Stalins naam prijkte dinsdagavond, toen het mausoleum van Lenin en Stalin op het Rode Plein te Moskou uit de steigers kwam, nog in rode letters op het zwarte marmer van de tombe. Het oprichten van die steigers had namelijk aanleiding gegeven tot geruchten, dat Stalins naam zou worden verwijderd en dat ook zijn stoffelijk overschot, dat naast dat van Lenin ligt, naar elders zou worden overgebracht. Volgens een officiële bekendmaking werden de steigers opgericht voor „het uitvoeren van herstelwerkzaamheden". Belangrijke verhoging zeevrachten Wij vernemen uit rederskringen dat, als gevolg van de voortdurende stijging der kosten in het algemeen en de op 1 januari a.s. ingaande zeer aanzienlijke verhoging der olieprijzen in het bijzon der, de zeevrachten binnen zeer korte tijd belangrijk zullen worden verhoogd. Voor een deel zullen de vrachtverhogin gen in de vaart van de Noord-continen tale havens op de rest van Europa en de Middellandse Zee en terug reeds op 1 januari 1957 van kracht worden. Noodlanding van lesvtiegtuig INZITTENDEN ONGEDEERD. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een vliegtuig van de Nationale Lucht- vaartschool een noodlanding moeten maken in een weiland langs de Har- i reweg te Kethel, gemeente Schiedam, I De twee inzittenden (wier namen niet I bekend zijn) waren uit Parijs ver trokken op weg naar Brussel, maar konden daar niet landen en besloten toen naar Nederland te vliegen, in de hoop daar een landingsterrein te vinden. Toen zij Brussel niet konden vinden, besloten zij naar de kust te vliegen, omdat zij geen radio-contact tot stand konden brengen. Via de Belgische kust lijn vlogen zij naar Hoek van Holland, met de bedoeling zich van daaruit ver der te oriënteren. Maar in Nederland bleek het weer nog slechter dan in België, zodat zij het tenslotte beter vonden het toestel, een „Miles Messenser", in het weiland neer te zetten. Dit werd licht beschadigd, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. (Inge? Med.-Adv.) icIUasU. (LctsU maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met /AKKER 'SIROOR Baron Collot d'Escury Commandeur Orde Oranje Nassau De heer C. J. baron Collot d'Escury heeft gisteren afscheid genomen ais president van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij. In een gistermiddag in het hoofd kantoor aan de Vijzelstraat te Amster dam gehouden afscheidsreceptie heeft de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de scheidende president toe gesproken en medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer Collot d'Escury te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Op deze mededeling volgde een hartelijk applaus van de zeer vele be zoekers der receptie, die vele geledingen van het openbare leven, met name van de bankwereld en financiële wereld vertegenwoordigden. Zo kwamen o.a. de scheidende president de hand drukken mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, dr. M. W. Holtrop. president van de Ned. Bank. vele directieleden van prominente bedrijven en instellin gen hier te lande, alsmede vertegen woordigers van het Amsterdamse ge meentebesuur. Dr. Prinsen wees in zijn toespraak op de grote werkkracht van de heer Collot d'Escury en deelde mede. dat minister Hofstra tot zijn leedwezen verhinderd was ter receptie te verschijnen. De heer Collot d'Escury, die reeds de onder- In af wachting seintje generaal Wheeler Israël zal er nooit in toestemmen, dat Egypte weer terugkomt in strook van Gaza Voor de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal zijn, zoals wij gisteren reeds meldden, van Nederlandse zijde veertien schepen ingeschakeld. Sommige daarvan hebben hun voorlopige bestemming reeds bereikt. Andere zijn onder weg of liggen gereed orp te vertrekken. Zo is het ook met de Deense en Italiaanse vaartuigen, die aan de werkzaamheden zullen deelnemen. De schepen, die momenteel in Port-Said of bij Egypte liggen, wachten op de mededeling van de Amerikaanse generaal Wheeler, dat zij verder kunnen gaan. De onderweg zijnde schepen koersen voorlopig maar naar Alexandria tot zij nadere orders ontvangen zullen hebben. Het zal dan in handen komen van de gouverneur van de stad. Mohammed Riad. die niets achterwege laat om stemming te kweken tegen de Fransen en de Britten. Hij verklaarde deze week. I dat het aantal doden als gevolg van ..de Brits-Franse agressie" nog niet bekend is. maar dat voor „duizenden lijken toe stemming is gegeven tot begraven". ..En er moeten nog lijken onder het puin liggenzo voegde hij er aan toe. Sinds zaterdag zijn er. volgens Riad. 23 Egyp- tenaren gedood en 60 gewond „bij wraaknemingen door de Britten". Van de 773 kinderen, die er tijdens de bezet ting in Port Said zijn geboren, waren er 56 naar kolonel Nasser genoemd. Wel een bewijs van de sympathie, welke de president nog steeds onder het volk ge niet In Londen en Parijs wil men wel weer met N asser onderbande len In navolging van de Engelse rege ring heelt nu ook de Franse rege ring - bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken Christian Pi- neau - verklaard, dat Frankrijk niet zal toestaan, dat Franse bergings schepen bij het schoonmaken van het Suezkanaal worden gebruikt, ten zij zich Franse bemanningen aan boord bevinden. Pineau heeft gisteren in de Nationale Vergadering ook gezegd, dat zijn rege ring nog steeds is voor het interna tionale beheer van het Suezkanaal. Zijn Engelse eollega Selwyn Llovd zei het zelfde in het Britse Lagerhuis. LJoyd voegde er aan (oe. dat hij zo spoedig mogelijk met de onderhandelingen over het kanaal wilde beginnen. Hij meende te weten, dat dit ook de wens van Egyp te was. Maar Nasser zal zich in deze eventuele onderhandelingen waarschijnlijk bijzon der sterk voelen. Kolonel Karl Engholm. commandant van het V.N.-leger in Port Said, heeft medegedeeld, dat het politie- leger het bestuur van de stad had over genomen. maar dat dit een week na het vertrek der Britten en Fransen aan de Egyptenaren zal worden overgedragen. scheiding heeft van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, legt welis waar zijn presidentschap neer van de Nederlandse Handel-Maatschappij. maar zal als commissaris van een groot aan tal vennootschappen nog een belangrijk contact met het bedrijfsleven van ons land behouden. „Verse graven. Een correspondent van de „New York World Telegram", Fred Sparks, die de zer dagen uit Cairo in New York is aan gekomen, geeft echter de middelen aan waarmede Nasser zijn „populariteit" kunstmatig op peil houdt. De correspon dent schrijft, dat de president meer dan duizend politici, religieuze leiders, leger officieren en zakenlieden gevangen heeft gezet, omdat h*j ze verdenkt van plan nen om zijn regering te vervangen door een regiem, dat Engeland beter gezind, is. Er zouden nog dagelijks verdachten worden aangehouden. De vuurpelotons zijn in actie ge weest. Er zijn veel verse, ongemerkte graven", zo schrijft Sparks. Ook de moeilijkheden tussen Egypte en Israël zijn nog lang niet de wereld uit. De Israëlische premier David Ben Goerion. verklaarde gisteren nog. dat „Israël er onder geen enkele omstandig heid in zal toestemmen, dat de Egypti sche indringer in de strook van Gaza terugkomt". Ook het bericht, dat hij be reid zou zijn een hoge commissaris van de Ver. Naties het bestuur over dit ge bied te laten voeren, werd gisteren offi- BINNENLAND De oude kunst- en antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft zal volgend Jaar worden gehouden van vrijdag 6 tot en met zondag 22 sep tember. De oestenverzending van Yerseke heeft in november Ji. 2.719.141 stuks be dragen tegen 3.276.614 stuks in oktober 1956 en 2.990.266 stuks ln november 1955. België was weer de grootste afnemer met ruim 2.3 miljoen stuks resp. 2.7 en 2.6 miljoen stuks. Aan de zuidelijke oever van de Wa terweg, even boven Maassluis, Is gister middag om 16.20 het 1604 brt. metende m.s. „Charis" van de K.N.S.M. aan de grond gelopen. Het schip, dat op weg was van Rotterdam naar Amsterdam, vroeg sleepbootassistentie. Morgen viert de heer H. Amellnk te Utrecht, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-secretaris van het Ohr. Nat. Vakver bond, zijn 75e verjaardag. Het Noorse s.s. „Bernhard Hanssen'1 (8739 ton) is op ongeveer 40 km. ten noordwesten van Schevenlngen ln aanva ring gekomen met het 6547 ton metende Belgische m.s. „Lukuga". Het Belgische schip kreeg een lek waardoor water de machinekamer binnendrong. De „Bern hard Hanssen" heeft geseind, geen hulp nodig te hebben. Een aanrijding met dodelijke afloop, waarvan de 64-Jarige Hliversumse fa brieksarbeider H. J. v. d. Burg. het slacht offer is geworden, heeft plaats gehad op de betonweg HilversumBussunv De be stuurder van een bestelwagen uit Hilver sum, zag geen kans meer de onverhoeds per rijwiel overstekende arbeider te ont wijken. De man werd door de bestelwagen weggeslingerd en bleef meters verder op de weg liggen. Het slachtoffer overleed enkele minuten na het ongeval tengevolge van een schedelbasisfractuur. BUITENLAND Bij de behandeling van de Weense gemeenteraadsbegroting is medegedeeld dat één op elke tien Weners een dronkaard is Per inwoner van de Oostenrijkse hoofd stad wordt per jaar een 85 gulden aan sterke drank besteed. Er wordt tegen woordig ln Wenen meer jenever e.d. ge dronken en minder wijn. De Amerikaanse federale recherche verklaart, dat zij een einde heeft ge maakt aan een organisatie van de onder wereld, welke gestolen kaarten betreffen de olie-exploratie wilde verkopen. Deze kaarten hadden een waarde van miljoenen dollars. Totnogtoe zijn vier personen ge arresteerd. Zuid-Engeland was woensdagochtend door een didhte mist overdekt, die het luchtverkeer stil legde en dat over de weg ontwrichtte, hetgeen ook het geval was met de spoorwegverbindingen Er voeren geen schepen meer op de Theems tussen Londen en de zee. Het zioht op de rivier was op sommige plaats-en nihil. w Zware sneeuwval heeft woensdag op verscheidene plaatsen ln Noord-Italië het verkeer ontwrioht. Vijftien schepen kon den de haven van Venetië niet binnen komen. De treinenloop raakte ln de war en in de Po-vallei deden zich talrijke ver keersongevallen voor. In dè dierentuin van Bologna zijn verscheidene tropische dieren, o.a. drie pythons en een boa con strictor, door de koude bezweken. In Düren (Rijnland) is woensdag bij opgravingen een deel van een Pomelnse waterleiding ontdekt die vermoedelijk uit de derde eeuw na Christus dateert. De vondst is van betekenis, omdat de vraag of Düren in de Romeinse tijd reeds be woond werd, nog steeds omstreden was. In de V.S. zullen er dit jaar naar schatting 39 miljoen kerstbomen worden verkocht, twee miljoen meer dan het vorige jaar. De bomen kosten gemiddeld een dollar per stuk. Er zullen ook bomen van plastic en andere synthetische mate rialen te koop zijn Koningin Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh zullen 8 april a.s. een officieel bezoek aan Parijs bren gen, waar zij drie dagen de gasten zullen zijn van de Franse president René Coty. Daarna zullen zij nog Noord-Frankrijk, en met name Rijssel en Roubaix bezoeken. De Koreaanse republiek heeft woens dag de Algemene Vergadering van de Ver. Naties verzocht om toelating tot de vol kerenorganisatie tijdens de huidige zit tingsperiode. Dit zal waarschijnlijk een van de oudste onderwijzeressen in de we reld zijn. Het is de tachtigjarige mevr. Catherine Voefjray. die nu al 63 jaar voor de klas slaat en nu werkt in de school van het Zwit serse plaatsje La Crettaz. Dit Jaar hebben dertigduizend bui tenlanders de Sovjet-Unie bezocht, terwijl 25.000 Sovjet-Russische burgers een be zoek aan het buitenland hebben gebracht. „Intoerlst", het Sovjet-bureau \oor toe risme. heeft meegedeeld, dét de uitwisse ling van toeristen zal worden uitgebreid. Mevr. Beatrice Dunn uit Pittsburgh heeft eohtsoheldlng gekregen, omdat haar echtgenoot haar gedurende tien Jaar op een onverwarmde zolderkamer had laten slaper, omdat zij snurkte. De heer Dunn vond het zelfs niet goed. dat zij de deur van haar kamer openliet, daar er dan ,,te veel koude lucht naar beneden kwam". Zweden. Columblë en Irak zijn woensdag door de Algemene Vergadering der VN. tot lid van de Veiligheidsraad gekozen voor een termen van twee Jaar. Zij komen ln de plaats van België. Peru en Perzlë. Columbië en Irak werden bij de eerste stemming gekozen, resp. met 73 en 69 stemmen. De beslissing voor de derde zetel kwam eerst na vier stemmin gen. By deze zetel ging het tussen Zweden en Spanje. Woensdag zijn op verscheidene plaat sen ln Buenos Aires en omgeving bommen ontploft, acht ln het geheel. Een brand weerman werd gedood en een politieagent ernstig gewond. De ingang van een zee vaartmuseum, ongeveer dertig km. van de Argentynse hoofdstad en een metaal- fabriek in een voorstad van Buenos Aires werden ernstig beschadigd. Tien nacht wakers van de fabriek, die verdacht wor den van sabotage, zijn gearresteerd. Zestien Afrikaanse en Aziatische landen, waaronder India en Marokko, hebben woensdag een ontwerp-resolutle gedeponeerd bij het bureau van de Alge mene Vergadering der V.N. welke strekt tot uitstel voor een Jaar van de behande ling der kwestie van uitbreiding van de Veiligheidsraad. De resolutie voorziet ln de vorming van een commissie om het vraagstuk grondig te bestuderen. ZIJ zou ln het najaar van 1957 verslag moeten uitbrengen aan de Algemene Vergadering. Er is thans een resolutie aanhangig waar- In uitbreiding van de Veiligheidsraad met twee nlet-permanente zetels wordt voor gesteld. De Chinese antropoloog dr. Pel Weng-Tsjoeng ls aan de hand van fossiele tanden die een twintig Jaar geleden in de provincies Kwangsi en Kwangtoemg ont dekt zyn, tot de slotsom gekomen, dat er 500.000 laar geleden een reuzenaap ln China geleefd heeft, die menseiyke eigen schappen bezat, aldus meldt het commu nistische persbureau „Nieuw China". De kaarten, die het resultaat waren van Jaren geologlsoh onderzoek naar olievel den ln Zuidwest-Canada en het Nabije Oosten, werden gestolen uit de kantoren van de „Gulf OU Company" te Pittsburgh en wel door een employé, die diep ln de schuld was geraakt door gokken met per sonen uit de onderwereld. Twee Tibetaanse pelgrims hebben woensdag in Katanandoe (Nepal) ver klaard, dat de Chinezen onlangs het klooster van Rhamstjlrlgawa gebombar deerd hebben. Daarbij zouden 23 lama'i om het leven zijn gekomen en enige hon derden gewond. De pelgrims verklaarden, dat de Chinezen ook elders ln Tibet bom bardementen hebben uitgevoerd ln een poging om met geweld de orde te herstel len. In officiële kringen in Nepal ver klaarde men naar aanleiding van deze mededelingen, dat men niets van Chinese bombardementen wist. De Japanse premier. Hatojama, heeft vandaag op een kabinetsvergadering zyn aftreden bekendgemaakt. Het parlement zou vanmiddag bijeen komen om een op volger voor Hatojama te kiezen. Zijn op volger zal de minister van Handel. Tanzan Isjlbasjl zijn, die de vorige week vrijdag gekozen ls tot voorzitter van de Japanse conservatieve partij. In het gebied van El Mezeerra in Algerijë zijn woensdag by gevechten tus sen Twee soldaten namen de wijk naar België Gesnapt tijdens inbraak (Van onze Haagse redactie) Twee soldaten van de legerplaats Ossendreeht, 20 en 19 jaar oud. had den zich gisteren te Den Haag te verantwoorden voor de Krijgsraad te Veide-West. Het bleek dat deze be klaagden, die de hun teniaste gelegde feiten volmondig toegaven, op 12 augustus j.l. ineens genoeg kregen van de militaire dienst daar zij beiden met licht arrest waren gestraft. Na overleg besloot het tweetal volgens het plan van de oudste militair naar België de benen te nemen. Men wilde evenwel niet ongewapend en zonder spullen op pad gaan. Ieder nam een bajonet, met schede mee en ook werd een bezoek aan de droogkelder van de kazerne gebracht, waar men zich een reis-uitrusting uitzocht, waarbij zelfs de reistassen niet werden verge ten. De goederen en kleren, die werden gestolen uit de droogkelder, behoorden toe aan kameraden. De beide militairen zagen kans over de grens te komen. Om verder in hun onderhoud te voorzien, werd het plan opgevat om in België ergens in te breken. Dat geschiedde op 15 augustus. Juist op het moment dat het gevluchte tweetal een ruit wilde ingooien, kwam er een Belgische gen darme aan, en arrestatie volgde. Zij werden door het Belgische gerecht ver oordeeld en nadat hun straf was uit gezeten werden de militairen naar Nederland teruggeleid, waar de Krijgs raad een appeltje met hen te schillen had. Er waren reclasseringsrapporten over beide beklaagden uitgebracht en de psychiatrische rapporten spraken van toerekeningsvatbaarheid. De auditeur-militair vond de begane delicten ernstig: diefstal in vereniging gepleegd en vervolgens desertie in tijd van oorlog. Hij vorderde tegen elk der beklaagden 8 maanden gevangenis straf. waarvan 4 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorlopig arrest, als mede onder toezichtstelllng van de reclassering. ranse troepen en opstandeilngi dertig opstandelingen gesneuveld en ai Ir le gevangen genomen. In het gebied van Constantine sneuvelden negen Algerijnen. Bij aanslagen in Algiers. Oran, Bougie en Orleansville zyn vier mensen om toet leven gekomen en zes gewond. Zilveren jubileum dr. Anthon van der Horst Ter gelegenheid van het feit, dat dr. Anthon van der Horst 25 jaar geleden dirigent werd van de Nederlandse Bachvereniging za! op 29 december a.s. in het Concertgebouw te Amster dam een jubileumconcert worden ge geven. Aan dit concert zullen meewerken het koor van de Ned. Bachvereniging, het Concertgebouworkest, en de solisten Annette de la Bije, Wilhelmina Matthes, Tom Brand en David Hollestelle. Onder leiding van dr. Van der Horst zelf zul len het Weihnachtsoratorium (cantate 13) en het Magnificat van Bach wor den uitgevoerd. Voor het jubileum van dr. Van der Horst, die ook als componist een ge vestigde reputatie bezit, is een ere- comité gevormd. Voorzitter is de minister van O. K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals. Verder heb ben zitting o.a. dr. M. J. Prinsen, Com- missarig van de Koningin in de provin cie Noord-Holland mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van A'dam, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers. hoogleraar in de muziekwetenschappen en dr. E. D. Spelberg, voorzitter van de V.P.R.O. cieel door een Israëlische woordvoerder in New York tegengesproken. Ben Goe rion stelt zich categorisch op het stand punt: Israël behoudt de strook van Gaza. Druk op Israël Dit ondanks de druk, die van Arabi sche en Russische zijde op Israël wordt uitgeoefend. De jonge staat zal bij een internationale instantie echter protest kunnen aantekenen tegen het stopzetten der olieleveranties door de Sovjet-Unie. Dit zou namelijk in strijd zijn met het tussen beide staten gesloten handelsver drag. De eerste stappen zouden bij het Handelsgerechtshof te Moskou kunnen worden gedaan. Zóu daar geen bevredi gende oplossing kunnen wórden gevon den. dan wil Israël de zaak voor het In ternationale Gerechtshof te Den Haag brengen. De algemene secretaris van de Ara- rabisehe Liga heeft Israël er van be schuldigd „2150 Arabieren in het door de Israëliërs bezette Egyptische gebied te hebben vermoord". De Arabische lan den zouden de Ver. Naties hiervan op de hoogte hebben gesteld en om de instel ling van een internationale commissie van onderzoek hebben gevraagd. Israël daarentegen heeft gisteren in een brief aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties Egypte beschuldigd van voortzet ting van het plegen van overvallen van uit Jordanië op Israëlisch gebied. Alles bjj elkaar kan men gerust zeggen, dat Dag Hammarskjöld over een Salomons- oordeel moet beschikken om ook maar een klein paadje te vinden, dat een uit weg geeft uit dit doolhof van onver kwikkelijke moeilijkheden. DONDERDAG Doopsgezinde Kerk: Spr. K. C. van Oossanen over „De tijd van het einde". 8 uur nam. Levendaal 1: Tentoonstelling van kerst stukjes 25.30 en 7.3010 uur nam. De Lakenhal: Ver. „Oud Lelden". Spr. prof. dr. H. Brunstlng over de archeolo gie van Rynland. 8 uur nam. Sohouwburg: K. en O. Wim Kan, Cor- rle Vonk en Ru van Veen. 8 uur nam. Clubhuls ..Oosterkwartier" (Borneostr.) Ledenverg. Tuinders- en Bloemistenveren. „D.E.V.". 8 uur nam. Inst. v. Prev. Geneeskunde: K. en O.- cursus ..Van kind tot volwassene". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. R'dams Phllharmonlsoh Orkest. 8 uur nam. Waaggebouw: Vleesshow 210 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Kerstfeestviering Byz. Kerkewerk en de Open Deur. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg)Leden vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. De Lakenhal: Opening tentoonstelling „Tekenaars van nu". 8 uur nam. Oegstgeest, Willem de Zwijgericerk kerstwijdlngsdienst Vereniging van Vrij zinnig Hervormden. Spr. ds. W. J. H. Hu- beek. 8 uur nam. ZATERDAG St. Antonius Olubhuis: Propaganda- feestavond Ver. tot behartiging der be langen van t.b.c.-patlënten. 8 uur nam. Roemenië basis voor Russen in Hongarije Ring van staal om de hoofdstad Boekarest De Russen hebben vrijwel alle Roe- meniërs onder de 35 jaar gedeporteerd en een „ring van staal" rond Boekarest getrokken, aldus vertelde een Zwitsers zakenman aan een Italiaanse journalist; die zakenman is zojuist van uit Boeka rest terugggekeerd en het verslag van zijn relaas komt dan ook, in verband daarmee, van uit een plaatsje aan de Roemeens-Joegoslavische grens. Vittorio Gorresio, een speciale corres pondent van het betrouwbare en gezag hebbende dagblad „La Stampa" van Tu rijn, zegt in een lang telegram vanuit Bela Crkva, aan de Roemeens-Joegosla- vische grens, dat een Zwitserse hande laar in katoenen stoffen, die daar zojuist was gepasseerd, hem had verteld, dat het Russische leger heel Roemenië heeft bezet, dat alleen nog maar gewapende mannen aan de grenzen heeft staan, zo genaamde bijzondere militie, die daar de wacht houdt en in alles gehoorzaam heid verschuldigd is aan de Russen. „Gedurende mijn vierdaags verblijf in Boekarest zag ik nooit een robuuste ke rel. laat ons zeggen een jonge man van minder dan 35 jaar", aldus de zegsman van Gorresio. „Zij zijn allemaal uit de circulatie ver dwenen. in het geheim in massa gede porteerd, waarschijnlijk als een nasleep van het eerste konvooi, dat. na de beto ging in Cloej. ongeveer 300 studenten, de eerste slachtoffers van de Russische on derdrukking, van Transs.vlvanië naar Bessarabië voerde voor „her-opvoeding", schrijft Gorresio. De Italiaanse journalist zegt, dat het, op basis van de inlichtingen, die hem aan de grens door reizigers zijn opgege ven. duidelijk is. dat Roemenië de grote strategische basis en de „tactische cor ridor" is voor de Russische agressie in Hongarije. „De vorige dag nog", aldus citeert Gorresio de Zwitserse zakenman, „pas seerden lange trein-konvooien Timisoara met een lading zware Molotof-pantser- wagens voor de Russische gemotoriseer de eenheden, die in Hongarije liggen. De stroom troepen duurt zonder ophouden voort en het hele land wordt uitsluitend door de Russen geregeerd. „De enige Roemeniërs, die nog wapens dragen, zijn leden van de militie, die langs de grens liggen en die tot een politie-formatie behoren, die streng ge selecteerd ls en beschouwd wordt zich volledig te onderwerpen aan de Russi sche bezettings-autoriteiten. „Boekarest verschijnt voor de ogen van een bezoeker uit het Westen, zoals onze Zwitserse katoenhandelaar, als een volledig gedemilitariseerde stad. Er zijn geen Roemeense soldaten of officieren te zien: de Russen zijn buiten de stad in barakken gelegerd, de stad. die om ringd is door een muur van staal, alsof zij belegerd wordt en waardoor alle we gen uit en naar de stad worden gecon troleerd. aldus Gorresio, die tevergeefs geprobeerd had om een inreis-visum voor Roemenië te krijgen op het consu laat in Belgrado. Er zijn geen Westerse correspondenten in Roemenië: de enige, die er was. Han gen van de New York Times, werd op 4 november uitgewezen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zaandam W. de Joode te Ede. Te Ulrum P. H. van Marrum te Nieuw-Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te H.I. Ambacht A. Vergunet te Corsica (U.S.A.) (voorheen te Zeist). Te Kampen H. Rijksen te Vlaardlngen. Schouwburg: Gezelschap Johan Kaart Potasch en Perlemoer". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). Haagweg 92: Tentoonstelling Marcel B. Keezer en Lovls Meys. Dagelijks 10 uur voorm.5 uur nam.; woensdag en vrydag 710 uur nam. (tot 6 Januari). BIOSCOPEN Luxor: „Comanche Todd, de blanke Indiaan", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. LIdo: „Terwille van ons huwelijk", 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Bloed ln dc zon!", 14 Jr. Werft - dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De slaap des doods", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Het ls feest ln Parijs", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Therése Raquin". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 22 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Vun Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuiderapotheek. Lam- menschansweg 4, tel. 23553; Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BM geen gehoor by üw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Stockholm 06lO Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Mal lor ca S a -3 V c w d e3 t 3 O) a Ca onbewolkt wnw 4 i 0 nevel nno 1 -3 0 nevel wzw 2 5 0 onbewolkt windstil 1 0 mist z 2 4 0 mist windstil 2 O nevel no 4 4 0 regen nno 2 6 5 nevel nw 2 7 14 mist nno 2 5 0 nevel windstil 1 2 zwaar bew. nnw 6 6 0 nevel windstil 3 O nevel ono 2 -0 0 mist windstil -5 0 ij zei zo 1 -4 0 mist windstil 1 2 licht bew. windstil -3 0 geh bew. wnw 2 -0 0.1 half bew. w 1 -7 0 mist ono 3 0 0.3 half bew. windstil 6 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2