ATHENE WIJST BRITS PLAN VOOR CYPRUS VAN DE HAND toestand vrijwel op Hongaarse produktie catastrofaal nulpunt WEERBERICHT Londen bereid tot deling in een Grieks en Turks gebied Grote mate van zelfbestuur Arbeiders uit uranium- naar de kolenmijnen Krijgt liet kabinet toch bredere basis? Vice-president Nixon (in Wenen) zegt meer vluchtelingenhulp toe 95ste jaargang DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 No. 29017 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voorstel-Radcliffe in vorm van icitboek Griekenland heeft zonder aarzelen de Britse voorstellen verworpen voor een liberale grondwet voor het eiland Cyprus, die gisteren aan het Engelse parlement zijn voorgelegd. Dit Britse plan, dat gebaseerd is op de inzichten van de grote rechtsgeleerde Radcliffe, die daarover een rapport heeft uitge bracht, is van Griekse zijde als „onverenigbaar met de geest en de hoge beschaving van de Cyprioten" bestempeld en als „voortzetting van de kolo niale status op Cyprus". In een communiqué noemt de Griekse regering de voorstellen „ondemocratisch en star" reden waarom zij geen grondslag bieden voor een oplossing van het onderhavige vraagstuk". Het voornaamste bezwaar geldt het recht van de Britse gouverneur bij decreet de bevoegdheid van de autonome regering te niet te doen, op eigen gelegenheid het parlement te ontbinden en het recht zich niet te houden aan de wetten, die het parlement goedkeurt. Verdeling van Cyprus, zoals verder voorgesteld, tussen Turkse en Cyprische Cyprioten zou bovendien nog moeilijker vraagstukken scheppen. Volgens de lezing van Reuter bieden de voorstellen Cyprus een grote mate van zelfbestuur, zij het met toezicht op buitenlandse zaken, verdediging en binnen landse veiligheid door de Britse gouverneur. Deze ontwerp-grondwet van Lord Radcliffe zou Cyprus een gekozen wetgevende vergadering geven met een Grieks- Cypriotische meerderheid, zij het met belangrijke waarborgen voor de rechten en vertegenwoordiging van de Turkse minderheid. Onder de dertig gekozen leden van de wetgevende vergadering zouden zes Turkse Cyprioten zijn (Cyprus heeft een bevolking van ongeveer een half miljoen mensen, van wie 400.000 Griekse en 100.000 Turkse Cyprioten). Voorts zouden er zes onofficieel benoemde leden zijn, van wie één door de niet-Cyprische Britten zou worden aangewezen en een ander door de Maronieten een groep Syrische Christenen. Met nadruk is in Londen verklaard, dat het ontwerp van Lord Rad cliffe - dat in de vorm van een witboek is openbaar gemaakt - niet de kwestie van de uiteindelijke toekomst van het eiland regelt. hij niet kon inzien, waarom het on rechtvaardig zou zijn, „de Turkse ge meenschap, die slechts veertig mijl van Turkije woont, dezelfde rechten te ver lenen als aan de Griekse bevolking". Oppositie niet te spreken over deling In het ontwerp van Lord Radcliffe, dat in de vorm van een witboek open baar is gemaakt, staat voorts, dat de minister-president van Cyprus door de gouverneur uit de leden van de wetge vende vergadering wordt aangewezen. De gouverneur heeft het recht in geval van een geschil met de wetgevende ver gadering het onderhavige wetsvoorstel ,aan het Hoge Gerechtshof voor te leg gen. Dit Hof beoordeelt de wetsvoor stellen op hun wettelijke waarde, reke ning houdend met grondwettelijke be perkingen en waarborgen. Als overkoepelend orgaan komt er een raad, waarin onder voorzitterschap van de gouverneur de premier, een doorhem voorgestelde minister, de minister voor Turks-Cyprische zaken en vertegen woordigers van de gouverneur zitting hebben. De Britse regering heeft, bij monde van de minister van Koloniën. Lennox- Boyd, gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat Cyprus wellicht tenslotte zal worden verdeeld tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten. De minister zei, dat de regering bereid was de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht nader te over wegen, „wanneer de internationale en strategische situatie dit toestaat en het stelsel van zelfbestuur bevredigend werkt". Dan zou echter de kwestie van de deling van het eiland in de plannen voor zelfbeschikking moeten worden op genomen. In antwoord op een klacht van de Labouropposit-ie, dat het denkbeeld van een deling „de sfeer nog meer zal ver giftigen", verklaarde Lennox Boyd, dat Dokter uit Eastbourne in staat van beschuldiqing De politie van de badplaats East bourne in Engeland heeft gisteren de 57-jarige arts dr. John Bodkin Adams ervan beschuldigd de 81-jarige mevrouw Edith Alice Morrell. welgesteld weduwe van een levensmiddelen importeur, in 1950 vermoord to hebben. De arts, be klaagd van dertien vergrijpen, moet voor de rechtbank van Eastbourne verschij nen De aanklachten ziin het gevolg van een langdurig ..nderzoek van een detec tive van Scotland Yard naar aanleiding van plaatselijke geruchten en praatjes over testamenten. Vorige maand was dr. Adams tegen een borgtocht van twintigduizend gul den voorlopig op vrije voeten gesteld. Hem was toen Len laste gelegd, dat hij recepten van de nationale gezondheids dienst had vervalst en in strijd met de waarheid had verklaard geen voordeel van de dood van vier van ziin vermo gende patiënten te hebben. Op grond van deze valse verklaringen had hij toe stemming gekregen, de stoffeliike resten van de betrokkenen te laten cremeren. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige veran derlijke wind. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 21.49 uur; onder: 10.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.36 en 17.53 uur. Laagwater te 1.19 en 13.46 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Makarios van voorstel op de hoogte gebracht De minister deelde voorts mee. dat het plan van Lord Radcliffe woensdag aan de verbannen aartsbisschop Makarios, die sinds maart op de Seychellen ver blijft. was voorgelegd. Dit betekende echter geenszins, dat Engeland de on derhandelingen met de aartsbisschop had heropend. De gouverneur van Cyprus, generaal Sir John Harding, verklaarde woensdag avond in een radiorede tot de bevolking van het eiland, dat er deskundigen ter beschikking van Makarios zullen staan om op al zijn eventuele vragen te ant woorden. Hoewel de Britse regering be reid zou zijn, een groep Griekse Cyprio ten toe te staan naar de Seychellen te gaan om de aartsbisschop te raadplegen, kon zij Makarios geen toestemming ge ven naar Cyprus terug te keren, voordat de rust is hersteld. Voorts deelde de gouverneur mee. dat er op het eiland geen algemene verkiezingen zullen wor den gehouden, zolang er geen vrede is. Naar het oordeel van doorgaans wel ingelichte kringen te Londen betekent de verklaring van de Britse regering, dat zij bereid is in te stemmen met een ver deling van Cyprus, een zeer aanzienlijke concessie aan de Turken. De Turkse Cyprioten zouden het wes telijke en de Griekse Cyprioten het oos telijk deel van het eiland krijgen. Hier voor zouden delen van de bevolking moe ten verhuizen. De Grieks-cyprische meerderheid zal, naar de mening van genoemde waarne mers, zeker het delingsplan afwijzen. Zij heeft steeds gepleit voor het houden van een volksstemming, die waarschijnlijk zou leiden tot aansluiting bjj Grieken land. Aanslagen op Cyprus Gisteravond zijn twee Griekse Cyprio ten door gemaskerde mannen doodge schoten. aldus meldt Reuter uit Nicosia. Storm geluwd over onderwijzerssalaris (Van onze parlementaire redacteur) Na de mededeling van minister Cals, dat de regering nieuwe voorstellen heeft gedaan aan de onderwijzersor ganisaties over de onderwijzerssalaris sen, heeft de Tweede Kamer er giste ren niet veel drukte meer over ge maakt. De heer Van Sleen (PvdA) had wel een motie in zijn zak. die hij had willen indienen en die hij ook nog voorlas, maar hjj borg de motie in zijn zak terug. Men laat de zaak nu weer rustig over aan het georganiseerd over leg. Over twee communistische moties, resp. over de salarissen van de onder wijzers en leraren, wordt vandaag ge stemd. Het staat vast, dat zij worden verworpen omdat ze alleen de stem men van de communisten zullen krij gen. (Van onze correspondent te Wenen) In Hongarije is de toestand catastrofaal. Hoe slecht de economische omstandigheden zijn, blijkt wel uit een artikel in het orgaan van de Hongaarse vakbonden, Nep Akarat, waarin gesproken wordt over dreigende inflatie. Het blad eist loonsverhogingen van 10%, hogere pensioenen en geld-uitkeringen aan werklozen alsmede verminderde produktie in de zware industrie ten gunste van consumptiegoederen. Maar dan dient er ook, zo verklaart het blad, gewerkt te worden. Het partijblad Nep Szabadsag zegt onomwonden dat de produktie in Hongarije vrijwel op het nulpunt staat, er wordt slechts voor 20% gewerkt. Wppp 1-1110 O riipn comité opgerichtter reorganisatie WCC1 Van de Hongaarse economieDit VOO!' Vele willkels comité staat onder leiding van minister Apro en bestaat uit 26 Om de kolenproduküe op te voe- led wU ogk ,eden van de ren worden duizenden arbeiders Centrale Arbeidersraad en aanhan- aan de uraniummijnen onttrokken gers.Van Imre Nagy. Men ziet hier- en tewerk gesteld,n de kolenmijnen. f(J„ mogelijksrtekeili dal het De regering heeft daarom een memve kabfJ tQch een Wer(, basis zal krijgenmaar politieke waarnemers in Boedapest zijn van mening, dat men hiertoe pas in hei nieuwe jaar zal overgaan. De correspondent van Reuter in Boe dapest bericht, dat zich woensdag méér rijen voor de winkels vormden dan in de afgelopen weken, daar de huisvrou wen van Boedapest erop uittrekken om hun geld te besteden aan inkopen en wel om iets extra's voor Kestmis in huis te hebben en uit angst voor inflatie. Radio-Boedapest heeft gisteren mee gedeeld, dat de luchtverbindingen met Berlijn, Praag, Warschau, Sofia, Boe karest, Moskou, Belgrado, Tirana en Wenen in de eerstkomende dagen her steld zullen worden. Het Internationale Rode Kruis te algemene prijsverhoging van méér j Genève deelde mee, dat het spoorweg- dan een cent per broodje van 800 verkeer naar Hongarije „nu kennelijk gram. 1 weer normaal" wordt. Brood 1 cent duurder Alle broodsoorten zijn met ingang van heden, een cent per 800 gram duurder geworden. Deze verhoging geschiedde na diep gaand overleg tussen de minister van Economische Zaken, diens medewer kers en vertegenwoordigers van de Rakkerijstichting. De prijsverhoging, gevolg van het hogere kostenpeil van grondstoffen en vrachten, geldt dus zowel voor het witbrood, het bruine brood als voor het volksbrood. Minister Zijlstra heeft op grond van het prijsstabilisatiebeleid van de rege ring niet kunnen instemmen met een Gistermiddag hebben de kabou ters van het Nederlands Padvind ster s Gilde ..De Kleine Totemkring" een kerstverrassing gebracht aan de ouden van dagen te Utrecht. Onder hen bevond zich (tweede van rechts achterook Prinses Marijke, die tot deze padvindstersgroep be hoort. Radio-Boedapest heeft bekend ge maakt, dat slechts in uitzonderlijke ge vallen bedrijf svergunningen voor het gebied aan de Oostenrijkse grens zullen worden verstrekt. Waarnemers in Wenen leggen dit uit als een nieuwe stap om de vluchtelingenstroom naar Oostenrijk tot staan te brengen. De regering-Kadar heeft verscheidene honderden Noordkoreanen, die om ver schillende redenen in Boedapest ver blijven, verzocht het land te verlaten, aldus is woensdag te Boedapest verno men. De Noordkoreanen, voor het me rendeel studenten en leerlingen, zou worden verweten, dat zij teveel sympa thie hebben betuigd voor de Hongaarse opstandelingen De „Waterweg" in de mist gezonken OPVARENDEN TERNAUWERNOOD GERED De Rotterdamse kustvaarder „Water weg" is gistermorgen in de Washbay aan de Oostkust van Engeland ln dichte mist door de Franse treiler „Marga" midscheeps geramd en on middellijk gezonken. De uit acht kop pen bestaande bemanning is door de „Marga" overgenomen. De Franse treiler is onderweg naar Boulogne Gisteren werd de gouden Generaal Snijders-medaille door Prins Bern- hard uitgereikt aan mevr. A. Son- dervan-Speerstra. de weduwe van Gerben Sonderman. eertijds vlieger en adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, aan wie de medaille postuum werd toegekend Op de foto van links naar rechts dr. ir M. H. Damme. voorzitter van de Generaal Snijders-Stichting, mevr. Sonderman. Prins Bernhard en de 15-jarige Gerby Sonderman. doch ter van de omgekomen vlieger. gevaren. De „Waterweg", geladen met potas, was 10 december uit Bar celona vertrokken naar Goole. De aanvaring geschiedde tijdens een dichte mist. De zee was zeer kalm. Door de aanvaring ontstond een groot gat ln de romp van de kustvaarder, waardoor het water snel naar binnen stroomde. Onmiddellijk na de aanvaring zette schipper M. J. Libert van de Marga na te hebben gestopt, zijn boot uit en wist in recordtijd de 10 opvarenden van de Waterweg te redden. Veel tijd werd hem trouwens niet gelaten, want binnén vier minuten was de Waterweg onder de oppervlakte van de zee verdwenen. Aan boord van de kustvaarder bevond zich ook de echtgenote van kapitein Slating. De geredden zijn gisteravond in Boulogne sur Mer aangekomen. Vandaag keren zij naar ons land terug. Amerika verbindt de wonden van Hongarije Armzalige leugens van de Prawda over boosaardige bijbedoelingen van bezoek (Van onze correspondent te Wenen) Met vrij grote vertraging tengevolge van de mist landde gisteren de Ameri kaanse vice-president Richard Nixon op het vliegveld bij Wenen. Hij verklaarde onmiddellijk na zijn aankomst: „Ik breng de groeten van president Eisenhower aan het Oostenrijkse volk, alsmede de belofte dat Amerika zijn deel zal over nemen bij de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk". Na zich joviaal en zonder haast door de foto-reporters te hebben laten foto graferen, onderhield Nixon zich ook even met een Hongaars gezin en zei: „Ik hoop dat mijn reis er toe zal bijdragen om U en het grote aantal van Uw land genoten in de Oostenrijkse kampen een klein beetje kerst-verwachting te bren gen". In een korte persverklaring zette Eisenhowers plaatsvervanger uiteen, dat hq naar Oostenrijk was gekomen om vast te stellen wat de Verenigde Staten nog kunnen doen. Voorlopig program wordt kolossale hulpactie! ..Mijn land heeft reeds aanzienlijke prestaties geleverd, maar er blijft nog veel te doen. Amerika bewondert de on baatzuchtigheid, waarmede Oostenrijk tot nu toe heeft geholpen. Ik wil met de Oostenrijkse instanties de financiële en economische hulpmaatregelen bespreken, die Amerika kan toepassen om Oosten rijk in zijn zware taak bij te staan. Ik ben echter ook hier om mij er als oog getuige persoonlijk van te overtuigen in hoeverre de tegenwoordige Amerikaan se immigratie-wetten veranderd dienen te worden en hoe hoog het feitelijke aantal vluchtelingen moet zijn. dat Amerika zal opnemen". Zoals bekend, heeft Eisenhower be kend gemaakt .dat de Ver. Staten be reid zijn om 21.500 Hongaarse vluchte lingen op te nemen. Uit de woorden van Nixon bleek verder met de allergrootste duidelijkheid, dat zijn reis uitsluitend een charitatief en humanitair doel heeft. Dit werd nog bevestigd door het feit, dat Nixon als gift van particuliere Amerikaanse organisaties 800 kilogram insuline en cheques ter waarde van 450 000 dollar heeft meegenomen. Het is geen geheim, dat het verslag van Nixon de regering moet steunen om het nieuwe congres in januari a.s. er toe te bewegen het voorlopige hulpprogram ma in een al-omvattende en zorgvuldig uitgewerkte hulpactie wordt veranderd. Des te armzaliger valt de houding van de „Prawda" te Moskou op, waarin de aperte leugen werd gelanceerd, dat Ni xon „zonder uitnodiging van de Oosten rijkse regering op weg is gegaan". De aanwezigheid van vrijwel de gehele Oos tenrijkse regering op het vliegveld Schwechat bewees wel het tegendeel. Bovendien zou Nixons bezoek tot doel hebben, aldus de Prawda, om „de over blijfselen van de contra-revolutionaire krachten bijeen te brengen en opnieuw onlusten in Hongarije te doen uitbre ken" Nixon blijft slechts drie dagen in We nen. iedere journalist kan hem volgen bq zijn bezoek aan de kampen en bo vendien is zijn programma zo overvol, dat er geen tijd overblijft om aan an dere dingen te denken dan aan de vluch telingen. Vertegenwoordigers van alle mogelijke internationale hulporganisaties zullen er wel voor zorgen, dat Nixon niet aan een „nieuwe koude oorlog" kan gaan werken! In Oostenrijk is men algemeen van opvatting, dat de Amerikaanse hulp pas goed op gang zal komen en kolossale afmetingen zal aannemen wanneer Ni xon verslag heeft uitgebracht.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1