Geef kind ruimte en vrijheid ZONDERLINGE ZAKEN IN DE NIEUWE WERELD ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 In de Lakenhal: Genootschap «Ars" toont werk van groot aantal zijner leden Serieus en verdienstelijk amateurisme Schilders en tekenaars in onze stad hebben een verzamelpunt, waar z$j ernstig aan hun ontwikkeling kunnen werken: het aloude Schilder- en Tekengenoot schap „Ars Aemula Naturae" aan de Pieterskerkgracht vormt een waarborg voor een gedegen opleiding. Het is een centrum, waar de kunstenaars graag toeven, niet alleen om er te „leren", maar ook om door gedachte-uitwisseling hun groei te stimuleren, de ei gen persoonlijk heid te versterken. Er zijn in de loop der jaren reeds velen geweest, over wie wij met grote waar dering konden getuigen; leder jaar opnieuw voegen zich nieuwe aan de rij. die bewijs van talent geven. Vanmiddag is in de Lakenhal door burgemeester mr. F. H. van Kinschot in de Schottenzaal van de Lakenhal de nieuwste tentoonstelling van het werk der „Ars"-genoten geopend: een tentoonstelling, die de aandacht verdient van een ieder, die zich geïnteresseerd weet in de scheppingen van hen, die in het alge meen het amateurisme beoefenen enserieus, bovendien zéér verdienstelijk beoefenen! Tot hen. die de schilderkunst niet als amateur dienen behoort Sierk Schroder uit Wassenaar: naam van een groot schilder, van wie speciaal de portret kunst door de treffende gelijkenissen en de vlotte charme waarvan zij getuigen, veler voorkeur geniet. Hij is hier verte genwoordigd met tweet stukken: een gouache op linnen, dat tevens als we zenlijk lichtgevend element in het schilderstuk is opgenomen. „Interieur" geheten en het beeld van een slapende vrouw, getuigend van raffinement en treffend door aandoenlijkheid, bijv. in de fijnzinnige handhouding. Schroder schildert rank. raak en transparant: in de superieure techniek herkent men de vakman bij uitne mendheid. Men stelt zijn werk op deze expositie vooraan! Doch ook de reeds meermalen in onze kolommen gesignaleerde J. B. Volkersz. demonstreert zijn knappe begaafdheid met drie stukken: het suggestieve, uit drukkingsvolle „Meisje", een kleurig bloemstilleven en een portret, waarin de materie glansrijk overwonnen is, daar ver boven uit gaat. De zich in harde kleuren uitende Rein Dool is vertegenwoordigd met een sug gestief portret en „Scheepswerf": bij het eerste vraagt men zich toch af, of hij in zijn hardheid niet te ver gaat. Een verrassend talent openbaart Riek Millikowskide Raat in haar tekeningen met Siberisch krijt: „Bloemgracht" te Amsterdam, vol sfeer en Spoorbaan te Leiden, zij het in traditionele zin ge houden. Ook haar „Ondervoed kindje" (in de hongerwinter) is een uitmuntend voorbeeld van haar kunnen. Zuiver en gevoelig zijn de „Kinderkop jes" (sepia- en houtskooltekeningen) van J. Mank, juist geobserveerd en voortreffelijk van toon. W. Mühlstaff presenteert een drietal 1. Stillevens", „Bierpulletjes", Baardmannetjes" en „Appeltjes" in uiterste nauwkeurigheid vervat. Ernestine Lechner-Oosterman achten wij het gelukkigst in „Herfst- viiver" waarvan stemming uitgaat, A. C. Mieog trekt met zijn winterlandschap de aandacht al gaat hij in het alge- J. Stigter bedankt als president-kerkvoogd Naar wij vernemen heeft de heer J. Stigter bedankt a.ls president-kerkvoogd van het college van kerkvoogden der Leidse Hervormde Gemeente. De heer Stigter heeft in deze functie veel bijge dragen tot de materiële ontwikkeling van het Leids hervormd kerkelijk leven. Zo had hij o.a. een belangrijk aandeel in de restauratie van de aula van .Jthijnhof', de 'thans aan de gang zijnde restauratie van de Hooglandse Kerk en de bouw van de Mara nt ha kerk in het Morskwartier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.-examen Ro maanse taal- en letterkunde de heer W. H. van der Gun (Den Haag); prop.- examen Godgeleerdheid de heer G,Dijk- huis ((Enschede). AMANUENSIS-EXAMEN. Voor het amanuensis-examen, dat op 38, 29 en 30 november en op 12. 13 en 14 december in het Kamerlingh Onnes Laboratorium en de Gemeentelijke H.B.S. werd afgenomen, zijn geslaagd de heren J. Bevaart (Rotterdam). P. de Leeuw (Groningen), I. Kramer OBaarn) en C. L. Sloof (Vlissingen). 7 kandida ten moesten worden afgewezen. „BRENG KERSTSFEER IN UW HUIS" De stichting „Commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting" orga niseert op 19 en 20 december a.s. een kersttentoonstelling, onder de titel „Breng kerstsfeer in uw huis". Hierdoor zal worden aangetoond dat de huis vrouw met eenvoudige middelen de sfeer va ndit huiselijk feest zal kun nen verhogen. Aan de huisvrouwen zal gelegenheid worden gegeven zelf kerst stukjes te maken om de huiskamers op te fleuren. Kook- en bakdemonstra- ties op 20 december (resp. te 2.30, 4, 7.30 en 9 uur nam.) zullen de dames tonen welke lekkere hapjes er voor de kerstdagen gemaakt kunnen worden. De tentoonstelling is geopend van 2 tot 5.30 en van 7.30 tot 10 uur nam. in het gebouw Levendaal 1. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Lambertus Cornells, e. v. J. van Tongeren en A. van Hecke; Johannes Cor- üielis Jozef, z. v. R. M. M. van Vliet en P. C. van Meurs; Elisabeth Wilhelmlna Jo hanna, d. v. A. Rijstbergen en J. Rijsber- gen; Johannes Sebastlanus Martlnus, z. v. J. Warmerdam en Th. van Zonneveld; Desirée Jolanda, d. v. L. Brandwijk en G. M. Blom; John, z. v. P. Roos en J. van der Veen; Jacoba Daphne Wilhelmlna Beatrix, d. v. D. van der Leek en W. M. Laman; Cornells Leonardus Gerard us. z. v J. Groen en M. C. van Veen; Richard Maria Cornelis Pieter Josephus, z. v. P. Schoor ên A. H. A. van der Kallen; Ame- rik, z. v. W. van Leeuwen en E. van den Berg; Neeltje, d. v. J. N. Hol en J. C. Verzaal. B L. ONDERTROUWD Hogerman en M. C. van Loon: H. Ebskamp en P. A. Berg; A. G. Weijers en S. B. Antoine; H. Hlensch en J. H. van Loon; H. Collé en C. A. Segaar; H. J. Tum- mers en E. Rombout; J. A. Schrama en P .A. M. Koster; J. Krantz en M. de Jong; M. V. Boon en E. Stranders; A. van de Wijngaard en C. van de Poll: F. J. Bouter en M. B. M. von Mallinckrodt. OVERLEDEN I. Arnoldus. man. 81 J.; W. L. v. Furth. man. 52 J.; W. Schipper, huisvr. v. Ver- 6traaten. 66 J.; M. C. Mors, weduwe v. De Boer, 80 J. meen overdreven sterk de „plaatjes" kant uit, een fleurige en harmonische „Compositie" van P. J. J. Weerlee stelt zijn andere werk verre in de schaduw en mej. J. Braendle belooft veel met haar kleurige „muzikale clown" en Don Quichotte, waarin zij met gelukkig re sultaat nieuwe technieken als opaline en eta toepast. Haar „Limburgs hoekje" (aquarel) mogen wy stelling niet ver geten. Plastieken zij n o.a. aanwezig van G. v. d. Post en Lo Molenaar, de laatste in zeer progressieve in en potterie van D. Vermeulen. A.R. over gemeentepolitiek Gisteravond spraken in het w^jkge- bouw „Rehoboth" op uitnodiging van het bestuur van de centrale AR-kies- verenigmg, de heren mr. C. J. Woud stra, mr. dr. H. D. M. Knol, S. M. Stolp en J. Ravenstein, allen leden van de prot. chr. fractie in de Leidse gemeente raad, over het onderwerp: „gemeente politiek". Na een kort inleidend woord van de voorzitter der Kiesvereniging, de heer C. van den Heuvel, sprak als eerste mr. C. J. Woudstra over de verhoudingen in de Leidse raad. Ook roerde spreker nog even het probleem van de ziekteuitke ring voor ambtenarenaan. Mr. dr. H. D. M. Knol zette op zeer uitvoerige wijze de begroting 1957 uit een. De begroting klopte nie ten dit vond spreker nu niet bepaald verant woord in een tijd van hoogconjunctuur. Wat het veraorgingspeil in de stad Leiden betreft, is dit in ieder geval niet aan de minimale kant, verschillende za- k enibewijzen juist het tegendeel. De heer J. Ravenstein sprak over het grote tekort aan woningruimte. Tien duizenden mens enhuizen nog onder er barmelijke omstandigheden. Dit houdt gTOteg evaren in, want bijv. in een vrije en goede woning kan een gezn zich pas foed ontplooien. De overheid is van de oestand op de hoogte, maar het blijkt dat Leiden een beduidende achterstand heeft. Men hoopt echter dit jaar twee maal zoveel woning ente bouwen, dan men tot nu toe gedaan heeft. Ook de heer S. M. Stolp liet een pes simistisch geluid horen inzake het aan vullen van het tekort van de begroting. Men hoopt dit te doen door middel van verhoging van woonplaatsenbelasting. Dit is door minsiter Oud ingediend, maar geeft minister Hofstra compensatie? Verder werd er nog iets gezegd over de subsidie van kerkbouw. Na de pauze was er gelegenheid tot vragenstellen., waar van druk gebruik we*d> gemaakt. Geveilde percelen Wü noemden hierboven slechte en- kele namen van hen, die ons in eer- i ste instantie iets te zeggen hadden. Deze tentoaonstelling biedt nog meer werk van inzenders, dat na grondige Ten overstaan van notari6 N. W. selectie voor de publieke belangstel- Holtkamp te Leiden: ling waardig bevonden werd. Woonhuizen Cosijnstraat >17 en 19 te- Moge men die belangstelling ook be- j zamen in bod f. 12.500, koper W. P. tonen, awnt het Leidse „Ars" heeft Zonneveld te Noordwijk ca. v. f. 12.500: niet voor niets een welverdiende roep! woonhuis Cosijnstraat 21, in bod f. 6.600, H. j koper H. van Kampen te Leiden, q.q. 'voor f.6.600: woonhuis Cosijnstraat 23 in bod f.6500. koper J. C. Uylenbroek te Leiden voor f. 6.501. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: Te Oegstgeest: huis en erf met tuin, Warmonderweg 60. in bod f. 14.000. ko per N. Ouwerkerk te Leiderdorp q.q. voor f. 15.000; te Leiden: huis en erf Sohelpenkade 15/16 in bod f.7.900; ko per H. van Riet te Leiden q.q. voor f. 9.200: huis en erf Havenkade 13, in bod f. 3.000, koper: C. D. Zandvliet te Leiden voor f. 3-140: huis en erf Rijn- dijkstraat. 38 in bod f. 3.200, koper W. C. van Heijnineen te Leiden voor f 3.200: nakhuis Dullebakkersteeg 3 in bod f.3.000. koper: H. D. van Weizen te Leiden q.q. voor f. 3.550. UNIVERSITAIRE NOTARIËLE STUDIE De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en de minister van Justitie hebben een commissie ingesteld die de opdracht heeft voorstellen te doen. in de vorm van ontwerpen met toelichtingen, over de instelling van een universitaire notariële -studie. In deze commissie is tot lid benoemd prof. mr. A. van Oven, hoogleraar aan de Leidse Universiteit, RAADSSTUK Het bestuur van de Vei-, voor voor bereidend lager onderwijs, dat de kleu terschool aan de Hoge Morsweg exploi teert, heeft zich tot de gemeenteraad gewqnd met het verzoek de voormalige hoofdleidster, mevr. M. Monteba—van Loef een jaarlijkse tegemoetkoming uit de gemeentekas te verlenen. Mevr. Monteba had op 1 september j.l. op haar verzoek eervol ontslag verkregen na een diensttijd van 33 jaar. Vroegere besturen van de Vereniging heben nagelaten te zorgen voor een pen sioen voor liet hoofd der school. De kleuteronderwijswet, die op 1 jan. 1956 in werking trad. voorziet alleen in de pensionnering van het onderwijzend personeel, dat vanaf die datum voldoen de diensttijd heeft doorgebracht. Zowel B. en W. als de raadscommissie voor de financiën en .het onderwijs zijn bereid de gevraagde tegemoetkoming te verle nen. Aan de gemeente Voorschoten is eenzelfde verzoek gedaan. Op deze wijze zal aan mevr. Monteba een redelijk in komen worden verzekerd. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 1 januari 1957 bevorderd tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden dr. C. F. A. Bruij- ning, voordien wetenschappelijk amb tenaar bij voornoemde instelling. Lezers seli rijven ONBEHOORLIJK GASTARIEF IN LEIDEN? Aan de Raad van Leiden wordt voor gesteld een hogere prijs te gaan bere kenen voor het gas. dat in het koude jaargetijde geleverd wordt. Burgemees ter ën Wethouders van Leiden willen met dit zonderlinge tarief het gebruik van gas in gaskachels in het koude jaargetijde trachten te verminderen. Moeten de vele winkeliers, die gasver- warming hebben dan in de koude gaan werken? Moeten zij. winkeliers en ook particulieren, die de brandstof gas in perfect en economisch werkende gasra- diators gebruiken voor verwarming in dat economisch gebruik gehinderd wor den door de overheid, of meer betalen? Bedacht moet worden dat gas in voor raad gemaakt (dus anders dan bij elek trische energie) en in gashouders be waard wordt, waarbij plotseling groot gebruik ook kan worden afgeleverd. In dien die gashouders niet groot genoeg mochten zijn of leidingen te nauw, dan behoorden ze tijdig vergroot te worden. Ik geloof echter dat zulks in Leiden wel zal meevallen daar vermoedelijk de in richtingen aanwezig zijn om hier en daar uit leidingen met gas onder hogere druk gas toe te laten in de gewone dis tributieleidingen. Maar goede cliënten met economisch werkende gasradiators te gaan duperen komt niet te pas; het zou onbehoorlijk zijn. J. JESSE. VERON KWAM BIJEEN In Rehoboth hield Veron haar maan delijkse bijeenkomst. Op het programma stond de bestuursverkiezing en een le zing van de heer Grimbergen. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op; het bestuur werd bij aclamatie herkozen. Voordat de heer Grimsbergen met zyn lezing begon gaf hij een kort verslag van de onlangs gehouden P.A.-conferentie (conferentie Nederlandse zendamateurs) Hierna werd gesproken over mobile zendontvangers waarvan de opzet is het geheel zo klein mogelijk te houden i.v.m. het vervoer en het verbergen van de zender voor de vossenjachten. De zend- ontvanger voert zijn eigen krachtcen trale mee in de vorm van een accu 12 V 22 Ah. Voor een vossenjacht kan men hiermee 4% a 5 uur draalen. Aan de hand van een blokschema vertelde spre ker iets over zender en ontvanger. AFSCHEID DS. G. F. HAJER Ds. G. F. Hajer, die een beroep van de Geref. Kerk van Beilen (Dr.) heeft aangenomen, zal morgenavond om half acht in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg afscheid nemen van de Leidse gemeente. De ARJOS vergadert vandaag te Utrecht Geen uittocht van jongeren uit A.R. bij verkiezingen „De 12 wijzen, die in anti-revolutio naire Staatkunde hun oordeel geven over de vraag: „Waarom hebben we de verkiezingen verloren?" komen geen van allen op de gedachte dat de jongeren aan dit verlies in min of meer belangrijke mate debet zouden zün. Integendeel, cijfers van gehou den enquêtes hebben uitgewezen, dat onder hen, die anti-revolutionair stemmen, de groep van 23 tot 35 Jaar merkwaardig groot is", aldus de voor zitter van de nationale organisatie van A.R. jongeren, dr. A. Veerman, tijdens zijn openingsrede van de jaar vergadering, in het gebouw Trianon te Utrecht gehouden. Na de droeve uitslag van de verkie zingen, zo vervolgde spreker. Is de A.R. Partij met een gezonde zelfkritiek be zig en is er reden om ons werk eens grondig onder het mes te nemen. Niet alleen de ARJOS, heel de A.R. partij heeft een geweldig grote behoefte aan voorlichting, zo vervolgde dr. A. Veerman, wat nodig is een duidelijke positie, een tastbaar ideaal. Daarom is het goed, dat de A.R, partij haar be ginselprogram nieuw gaat formuleren, het is zelfs meer dan de hoogste tijd daartoe. Wij moeten echter oppassen dat onze politiek enkel door het papier waarin wjj haar verpakken niet voor velen onaantrekkelijk wordt. Ik durf te stel len, dat de jongeren voor de christe lijke politiek en voor de christelijke organisatie te winnen zijn, mits wjj hen aan spreken in voor hen ver staanbare taal. Overheid en „De Waarheid" WAAROM NOG ADVERTENTIES EN MEDEDELINGEN? Het .lid van de Tweede Kamer, de heer Bachg, heeft aan de minister-president minister van Algemene Zaken, de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat aan het dagblad „De Waarheid" nog steeds van over heidswege mededelingen ter publikatie worden versteekt en zelfs advertenties en/of andere mededelingen, voor weïker publikatie van overheidswege wordt be taald? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de Nederlandse overheid de laatetgeroe- pene is, kopij en financiën te verstrek ken aan een blad, dat, mede als instru ment van buitenlandse aan geest en mens vijandige machten, er stelselmatig op uit. is, door misbruik van rechtsstaat en democratie, ons nationaal bestel te ondermijnen? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn een einde komt aan de verstrekking, door hogere en lagere organen van de Neder landse overheid, aan „De Waarheid" en eventuele soortgelijke periodieken van kopij en van betaalde mededelingen? Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd Vereniging voor Peadagogiek D. L. Daalder sprak in Leiden over opvoeding Onder leiding van de voorzitter, de heer H. A. Vriend, kwam de afdeling Leiden van de Vereniging voor Peadagogiek gisteravond in één der bovenzalen van „Het Gulden Vlies" bijeen. Als spreker voor deze avond had men uitgenodigd de heer D. L. Daalder uit Bergen, die sinds kort hoofdredacteur is van het landelijk orgaan der vereniging. Deze hield een lezing naar aanleiding van een woord van Jan Llgthart: „Kom eerst in ze en neem ze dan mee". Leer eerst uw kinderen kennen en voedt ze dan op, zo zou men dit volgens de heer Daal der kunnen variëren. INDIVIDUALISME COLLECTIVISME EN Spreker begon zijn causerie met er op te wijzen, dat in het leven van vrijwel ieder kind afwisselend perioden van individualisme en collectivisme waar zijn te nemen. Een kind van om en nabij de vier jaar is sterk individua listisch aangelegd, doch wanneer het de leeftijd van acht of negen jaar heeft bereikt is collectivisme zijn ideaal. Wanneer de puberteitsjaren naderen wordt het kind weer typisch individua list. Een dergelijke wisseling vindt men ook in de West-Europese geschiedenis. Steeds waren er tijdperken van collec tivisme (Middeleeuwen) en van indivi dualisme (Renaissance). Of deze wis selwerking voort zal blijven duren is een klemmende en benauwende vraag. Men moet. aldua de heer Daalder, trachten uit deze controverse te komen. Daarbij behoort men uit te gaan van de gedachte dat de enkeling ruimte en vrijheid moet hebben evenals de plicht de gemeenschap te blijven dienen. Sprekende over de taak van de peda goog zeide de heer Daalder het eens te zijn met de bewering, dat deze indi vidualistisch gevormde kinderen moet leiden naar het collectivisme van de gemeenschap. De heer Daalder haalde vervolgens enkele definities van opvoe ding aan. Heeft Shaw eens beweerd, dat op voeden ls de georganiseerde verdedi ging van de volwassenen tegen de kinderen(!) prof. Kohnstam daaren tegen was er van overtuigd, dat op voeden is een mens in wording helpen om /.onder lastig te vallen de voor hem diepst bereikbare innerlijke vrede te vindenKinderen leren kennen is volgens spreker een kwestie van observatie. Zij moeten een grote mate van vrijheid bezitten niet alleen in het gezin, maar ook op school. Vooral dit laatste is van zeer groot belang. TWEE WETTEN VAN nET CHRISTENDOM Het observeren, determineren en selecteren van kinderen is ten ene male onmogelijk wanneer zij geen vrijheid krijgen ook bij het onderwijs. Tot slot van zijn aandachtig beluisterde cause rie besprak de heer Daalder de wijze van opvoeden. Daarbij gelden vooral twee wetten van het, Christendom n 1. die van. zelfbeheersing en die van op offering. Na de pauze was er gelegen heid tot het «tellen van vragen. OI C11T7 i k r,\ Zaak „verbrande meesters" EIS. TWEE JAAR M.A. Nadat in de zaak van de „verbrande meesters" een groot aantal getuigen door het Hof te Den Haag waren ge hoord, was het woord aan de Procureur- Generaal mr. baron Van Voorst tot Voorst, die meende dat 'het wettig en overtuigend bewijs t.a.v. de gepleegde meineed was geleverd. De Proc.-Generaal wees er op dat. reeds ruimschoots bewezen is dat de „oude meesters" niet in de brandende auto aanwezig zijn geweest. Hij was buitendien van mening, dat bewezen was dat de „oude meesters" in het geheel nooit 'bestaan hebben. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf van twee jaar met. aftrek, alsmede de gevangenneming van de verdachte op de dag van de uitspraak. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk was van mening, dat het bewijs geens zins geleverd is en vroeg daarom vrij spraak. Uitspraak 19 december. Vlaams repertoire op graniof oonpla I en (Van onze Brusselse correspondent) l)e Belgische Philips heeft enkele grammofoonplaatjes op de markt ge bracht, die in Vlaamse culturele kringen groot genoegen hebben ge wekt. Voor de kinderen zjjn er twee plaatjes, in luxueuze kleurenkaft, vervaardigd. Het zijn declamaties met muzikale omlijsting, verzorgd door het jeugdtheater van Antwerpen, onder leiding van Corry Lievens, beter bekend onder de naam van tante Corry. Deze sprookjes van Grimm en Andersen, zijn uitstekend verzorgd. De Nederlandse dictie Is onberispelijk, de kleintjes zijn er zeer mee in hun schik. Voor de studenten en ex-studenten van de universiteiten heeft een mede werker van het Vlaamse N.I.R.. Bob Boon, een plaat gemaakt, waarop let terlijk alle studentikoze liederen, die N.Z.H. nam 16 Hongaren in dienst ONTVANGEN DEELS OPLEIDING TOT CHAUFFEUR Naar wij vernemen heeft de directie van de N.Z.H.V.M. zestien Hongaarse vluchtelingen in dienst genomen. Momenteel volgen zij een omscho lingscursus, terwijl zij zich bovendien vertrouwd maken met de Nederlandse taal. Acht van deze Hongaren, die reeds als monteur werkzaam waren, zullen een plaats vinden in de werkplaatsen van de N.Z.H.V.M. De anderen, die in Hongarije als autobuschauffeur dienst deden, volgen thans een spoedcursus voor een Nederlands rijbewijs. Zodra zij dit hebben behaald zullen zij als chauf feur o.a. op de lijn HaarlemLeiden worden aangesteld. De roue en de ken nis van de halte-plaatsen hebben zij reeds onder de knie. Het ligt in de be doeling, dat zij met een conducteur dus niet op een eenmanswagen dienst zullen doen. VER. OUD-LEDEN AMBACHTSSCHOOL Gisteravond kwam de Vereniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal bijeen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J- P. Zwanenburg, gaf een vertegenwoordiger van de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft een uiteen zetting over sterk- en zwakstroomka bels. in aansluiting waarop de film B. 87/10 werd vertoond. Gisteravond werd te Amsterdam de Statuutdag 1956 herdacht. Op de foto ziet men mr. A. de Roos, Amsterdam's Wethouder van On derwijs, die bij aankomst werd ver wetkomd door een aantal Suri naamse Kotü'missies Dieren schoten op men sen, een huis torpedeerde een auto en een man gaf het roken op nadat hij een trekje had genomen aan een voetzoeker. Deze en andere vreem de gebeurtenissen wor den door de Amerikaan se nationale veiligheids raad verteld in zijn jaar lijkse opsomming van vreemde gebeurtenissen. Het zijn soms nog al sterke verhalen, maar de nationale veiligheidsraad is een waarheidslievende instantie. Zo lezen we het verhaal van de buidelrat die Paul Thomas hinderde. Thomas besloot daar een eind aan te maken door een helse machine in het hol van de buidelrat te schuiven. De buidelrat schoof de machine te rug. Angstig wierp Tho mas het ding van zich. Het kwam terecht nabij zijn schuur, waar het explodeerde en 12 ton hooi in vlammen deed opgaan. Een hond en een hert werkten met vuurwapens. De hond wreekte zich op hondenvanger John Bey- reis, toeh ze op weg naar de kennel waren. De hond zag een geweer op de vloer van de vracht auto van Beyreis. haalde het wapen met zijn poot naar zich toe en drukte af. Hij trof de roos in de vorm van de voet van Beyreis. Éen hert dat door Ed Stanley geschoten was, leefde nog toen de jager zijn trofee kwam halen. Het hert trapte, een van de trappen ging via het geweer van Stanley en Stanley zeeg ter aarde, met een kogel in zijn knie. Golden Gibson grab belde wat afwezig naar een sigaret en stak per abuis een voetzoeker van vijf centimeter in zijn mond en hield er een lucifer bij. Toen het pra ten hem nog steeds veel moeite kostte, vertelde Gibson al dat hij het ro ken aan de kant zette. De auto van Roger Cole werd getorpedeerd door een huis. Het huis werd vervoerd door een verhuisonderneming. Een auto sprong de op twee hoog gelegen slaap kamer van Edward Lee Cowart binnen. De auto had een bocht in de aan grenzende parkeergarage gemist, had een sprong van twee meter door de ruimte gemaakt en was door een muur in de woning van Cowart te recht gekomen. Niemand werd gewond Mrs. Mary Hastings Bradley. een bekend schrijfster die zes Afri kaanse Safari's heeft meegemaakt zonder een schrammetje opgelopen te hebben, struikelde over een leeuwekop in haar huiskamer en brak een arm. Earle Heffley gaf zich zelf een lelijke jaap toen hij de verpakking van een geschenk wilde open snijden. Het geschenk was een trommel voor eerste hulp. VARIA LIONEL HAMPTONS NIEUWE LIEFDE: „DE LORELEY" Het gebeurde in Parijs op een avond in mei. Lionel Hampton, de Amerikaanse vi- brafonist, die tijdens zijn tournée's vaak zoveel opschudding veroorzaakte, dat zijn fans letterlijk de zaal afbraken, werd zélf geestdriftig! Toen hy de populaire wijsjes hoorde, die voor de Oude Wereld zo attractief zijn, werd Hampton enthousiast: „Toen onze Mop een Mopje was", „Twee ogen zo blauw", „Sarie Marijs" en nog een trits in deze trant. In minder dan geen tijd kende hij ze van buiten en wist toen van geen ophouden. „Mensen, dit is nieuwe jazz!!" zei hij keer op keer. Vooral „De Loreley" had hem in haar ban; lang nadat alle twaalf opnamen voor 'n langspeelplaat gemaakt en goed gekeurd waren, ging „Hamp" dóór met improviseren op dit melodietje, waarvan de oorsprong in het duister verleden ligt. Een ontdane opnameleider moest hem tenslotte vriendeHjk-doch-dringend de deur wijzen! Hampton heeft elke melodie genoeg van zichzelf meegegeven om er goede Jazz van te maken Verrassende ver schuivingen in het ritme en meester lijke improvisaties wisselen elkaar met vaart af. Zün vibrafoonspel wordt alleen door een dynamische ritme- sektie begeleid. In enkele nummers loopt hij zelf naar de piano om met pianist Oscar Dennard mee te spelen daar bij slechts twee vingers gebruikend! te Leuven en te Gent worden gezongen (evenals in Nederland) te horen zijn. Van een hoogstaand artistiek gehalte is de plaat „Kerstmis", waarop oude Vlaamse kerstliederen., gezongen door het beroemde Caeciliakoor van Antwer pen. onder leiding van Lodewijk de Vocht, ten gehore worden gebracht. Ook de moderne Vlaamse muziek komt aan de beurt. In voorbereiding is een langspeelplaat met de symfonie in a van Jef van Hoof en de symfonie in g van Jef Maes. Deze plaat zal in januari te Antwerpen aan de beide componisten worden overhandigd door de gouverneur van Antwerpen, R. Richard de Lerck. Onder de genrezangeressen heeft La Esterella, een Antwerpse met Spaanse naam. het meest succes. De populaire Bobbejaan Schoepen en Henk de Bruin worden, naar wij vermoeden, langza merhand verdrongen door een jong artiest, een zanger met sterke intellec tuele kwaliteiten, Jean Walter, die zon der moeite in het Nederlands, volko men accentloos Frans. Duits en Engels zingt. Op het festival van het chanson te Venetië verkreeg hij een prijs. De grote handicap is vanzelfsprekend de beperkte markt, daar Vlaanderen een taalgebied ls van amper vijf mil joen zielen. Het komt echter veel meer op de kwaliteit aan. De goede artiesten hebben altijd kans op een buitenlands contract! WARMOND Medische dienst, De dienst wordt dit week-elnde waargenomen door dokter Klep, Gouverneurlaan 40, tel. 7159 te aSs- senheim. WASSENAAR Medische dienst. De medische dienst wodrt zondag waargenomen door de art sen PI Ink en Doelman. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 4071, kroten, gekookt 35. boe renkool 1624, rode kool 1022. groene kool 1923, prei 1625, spruiten A 53 78, Idem B 4156, tomaten A 85132, uien 720, waspeen 2'135, winterpeen 13—15, witlof 57—60. Per 100 stuks: bloemkool B 49, idem C 3ö, knolselderij 617. sla A 17—23, idem B 7—11. Per 100 bos: peterselie 914, selderij 816. HOOFDDORP, 13 december. Graan- beursmoteringen: Tarwe f25.2527.75, ha ver f 24.0027.25, gerst f 23.0026.00, groene erwten f38.0058.00, kapucijners f58.0086.00, karwijzaad f98.00112.00, koolzaad f 49.0056.00, blauwmaanzaad f 140.00—182.00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 december. Bloemkool A 5658. waspeen A 3146, idem B 2634, andijvie A 4163, idem 3 1139, uien 13.5022.50, spruiten A 62 72. Idem B 3453, selderie 11.70—15.20, gele kool 1416, groene kool 2226, rode kool 1218, knolselderie 813, boeren kool 2d23. FAMILIEBERICHTEN overgenomen uit andere bladen Bevallen: B. s. Kahn-Malkin, z. Cali- fornlë; L. A .ten Houte de Lange-Wisse- link, z., Hilversum; Jonokheer-Wisselink, z., Amsterdam. Getrouwd: L. A. Robin en prof. dr. A. Pals, Princetown; G. J. Brouwer en G. Thomassen, Amsterdam; D. H. de Kup en E. Bos. Amsterdam. Overleden: V. C. E. A. de Munok. m„ 36 j.. San José; H. J. Vermeulen, m., Oister- wijk; C. Ph. Hlldering, m., 83 J., Amster- LEIDERDORP Medische dienst. De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstr. 40 .tel. 30070. PROPAGANDA-AYOND BLINDENBOND HAD GEEN BELANGSTELLING De propaganda-avond van de Neder landse Blindenbond, die gisteravond ge houden zou worden ls door burgemeester K. van Diepenlngen persoonlijk afgelast. Aanwezig waren het muziekkorps, de bur gemeester, de wethouders en dc gemeente secretaris. doch verder niemand.... Kosteloze inenting tegen pokken op woensdag 19 december tussen 23 uur in het gebouw Hoofdstraat 8. OEGSTGEEST. Medische dienst. De zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door dr. A. J. M. Glabbeek en dokter A. B. J. v. d. Vliet-De Vries, tel .resp. 23949 en 22331. VOORSCHOTEN Zondagsdienst. De dienst der dokto ren wordt voor spoedeisende gevullen ge durende dit weekeinde waargenomen door dokter Th. J. Thies, Leidseweg 31, telcf. 2520; voor wijkverpleegster: Gezondheids centrum. telef. 2177. ADVENTSDIENST In de Hervormde Kerk werd een Ad vents- en Kerstwijdingsdienst gehouden. Aan deze avond, die werd Ingeleid door de heer G. Los. werkten mee, de Chr. Gem. Zangvereniging „De Lofstem" o.l.v. de heer N. Verhoeven, het kinderkoor ..Dc Lenteklokjes", o.l.v. de heer W F. C. van Helsdingen en uls soliten de heren W. H. Rozendaal, viool en Albert Boesveld, trom pet. Koos van Leeuwen declameerde, ter wijl ds. Sweepe van Leiderdorp een korte meditatie hield. Deze simpele opsomming van feiten zou in overeenstemming met het karakter van deze avond voldoende zijn, ware het niet, dat wij de organisatoren de raad zouden willen geven ervoor te waken, dat een dergelijke avond niet te lang duurt en door een te overladen en wat bont pro gramma de aandacht van zin van een dergelijke avond wordt afgeleid. Voor de medewerkenden overigen, niets dan lof met name voor de Jonge trom pettist en de „Lenteklokjes".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7