Regering zal stabilisatiepolitiek krachtig blijven handhaven ZIJN DE DAGEN VAN KADAR GETELD? Agrs-gola Israël werd geïntimideerd door Dulles' zilveren pistool Brits - Grieks - T'urks gesprek over de kwestie Cyprus 95ste jaargang Vrijdag 14 december 1956 Derde blad no. 29012 Prof. Zijlstra en de toekomst Prijsverhogingen zonder grond of overleg zullen niet doorgaan Hoe kunnen middenstanders meewerken? De moeilijkheden met de betalingsbalans beroeren ons in het heden. De wijze waarop wij ze oplossen bepaalt in economisch opzicht goed deels onze toekomst. De prijsstabilisatie is economisch gezien de belangrijkste schakel in de verbinding tussen heden en toekomst. Daarom zal de regering deze stabilisatiepolitiek krachtig blijven hand haven. De prijsverhogingen die de laatste maanden zijn doorgevoerd zonder overleg met het ministerie van Economische Zaken zullen dienen te worden teruggenomen en bepaalde nog niet doorgevoerde doch wel aangekondigde prijsverhogingen, die op 1 januari zouden ingaan zullen achterwege dienen te worden gelaten daar zij merendeels op geen enkele grond berusten. Dit heeft de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, ver klaard in een rede, die hij uitsprak in de vergadering van de Ned. R.-K. Mid denstandsbond te Utrecht. De minister stelde, dat de wanverhou ding tussen een teveel aan uitgaven en een tekort aan middelen in beginsel uit twee richtingen kan worden bestreden: we kunnen proberen ome middelen, dat wil zeggen onze produktie, te vergroten en we kunnen onze bestedingen omlaag brengen. Een land als Nederland, aldus de mi nister, met slechts weinig natuurlijke hulpbronnen en een snelgroeiende be volking, kan zijn welvaart slechts hand haven en zelfs verhogen als de nadruk valt op een opvoering van de middelen. Meer produceren en meer afzetten in het buitenland is en blijft de cen trale doelstelling van onze volkshuis vesting, het is en blijft de sleutel van onz© welvaart. Langzaam tempo „Alleen en hierin ligt het probleem waarvoor wij thans staan dit middel werkt slechts op langere termijn. Het is niet mogelijk om van vandaag op mor gen onze produktie en onze export der mate te verhogen, dat wij het beste - dingspeil waarop wij ons thans bevinden ons kunnen veroorloven", aldus de mi nister. De 'bewindsman stelde, dat het produktie-apparaat volledig is bezet en dat. wij met de beschikbare produktieve krachten het maximum produceren van wat in ons vermogen ligt. De opvoering van onze produktie, van onze middelen dus, is daarom slechts mogelijk in een veel langzamer tempo dan wjf in de afgelopen jaren gewend zijn geweest. „Aangezien wij nu eenmaal niet kunnen doorgaan meer op te maken dan we verdienen zullen wU onze uitgaven moeten be perken. Daarom zal er van vandaag op morgen iets moeten gebeuren, wil len wü economisch niet gaan vastlo pen en daarmee ook onze toekomstige welvaart in de waagschaal stellen". De minister stelde voorts, dat de aan passing naar beneden zodanig moet worden verricht, dat wij onze economi sche toekomstmogelijkheden niet in ge vaar brengen en bracht in herinnering, dat de situatie nog ongunstiger is dan die waarop de S.E.R. zijn advies ba seerde. Dit blijkt alleen al, zo zei hij, uit het feit. dat het betalingsbalans- tekort, waarop de S.E.R. zich in zijn advies heeft gebaseerd in werkelijkheid enige malen groter zal zijn. De 430 mil joen gulden tekort op de lopende reke ning tot en met september zijn een ern stig en duidelijk bewijs hiervan. Boven dien beïnvloeden internationale span ningen, een zo zeer open economie als de Nederlandse steeds in bijzonder hef tige mate. Nog verder gaan In de aanvoer van grond- en hulp stoffen waarvoor wij van het buitenland afhankelijk zijn komen elementen van onzekerheid, de prijzen op de interna tionale goederenmarkt vertonen neiging tot oplopen. De prijzen van onze uit- voerprodukten kunnen wij daarentegen in de meese gevallen minder gemakke lijk verhogen. Dit heeft tot gevolg dat onze ruilvoet slechter wordt. Evenals bij de vijandelijkheden in Korea in 1950 zullen we thans als gevolg van de moei lijkheden rond het Suezkanal met een zekere achteruitgang van onze ruilvoet rekening moeten houden. De minister wilde de mogelijkheid niet uitsluiten, dat de regering tot be perkingen zal moeten besluiten die verder gaan dan waartoe de S.E.R. in zijn advies komt. De regering zal zich daarbij met vrucht blRven stellen op de basis van het advies. Stabilisatie Komende tot de prijsstabilisatiepoli- tiek zei de minister, dat met het al of niet welslagen van de prijsstabilisatie de al of niet uitvoerbaarheid van heit SER- advies in het geding is. Wij moeten een redelijke concurren tiepositie op de buitenlandse markt handhaven, aldus de minister. Prof. Zijlstra merkte op dat de mid denstand bij deze zaken ten nauwste is betrokken. Niet in de eerste plaats, om dat de bestedingsbeperking zal leiden tot een zekere vermindering althans relatief van de totale omzetten. Deze vermindering zal slechts van beperkte aard zijn. Maar de minister dacht in de eerste plaats aan de wijze, waarop de middenstand is betrokken bij het prijs- stabilisatiebeleid. Prof. Zijlstra zette vervolgens uiteen op welke wijze de middenstander direct kan meewerken aan het stabiel houden van de prijzen. Hij vatte dit samen in een aantal punten: 1. het prijsstabilisatiebeleid zal in 1957 worden voortgezet op de wijze, zoals dat ook in 1956 is geschied, d.w.z. dat door de overheid wordt gevoerd een politiek van globale prijsbewaking. Dit beleid is gebaseerd op een vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven aan het welslagen ervan. Deze vrij willigheid heeft een zeer reële inhoud. Mocht de prijsstabilisatie onverhoopt mislukken, dan zullen de omstandig heden ons een drastisch ingrijpen dicteren en een overheid, die zich van haar verantwoordelijkheid bewust is, zal naar deze omstandigheden moeten handelen. 2. Het prijsstabilisatiebeleid houdt in, dat in principe geen prijsverhogingen zullen plaats vinden. Mochten zich prijsverhogingen voordoen, die niet door de bedrijfsuitkomsten kunnen worden opgevangen, dan zullen de ver koopprijzen niet worden verhoogd dan na overleg met het ministerie van Economische Zaken. Het spreekt daar bij vanzelf, dat de twee beperkte looncorrecties, waarvan in het advies van de SER sprake is. onder geen enkele voorwaarde in de prijzen mo gen worden doorberekend. Dit blijft ook gelden voor de loonsverhogingen in 1955 en 1956 toegestaan onder be ding van niet doorberekening. 3. Wanneer door prijsbewegingen, die van buiten af tot. ons komen, b.v. door merkbare stijging van de grondstof- fenprijzen. zekere prijsverhogingen in het binnenland onvermijdelijk zijn, dan mogen deze prijsverhogingen nog niet eens extra worden versterkt door de toepassing van dezelfde procen tuele winstmarges op deze verhoogde prijzen. Gezien de rust. die thans voor alles op het gebied van de prijzen noodzakelijk is. dient dit effect te worden vermeden. De handel zal der halve onder ogen dienen te zien of zij in dergelijke gevallen geen tijdelijke correcties op de gebruikelijke procen tuele marges dient toe te passen, ten einde hiermede zijn bijdrage tot de stabiliteit van ons prijsniveau te leveren. Wanneer de doortrekking van het prijsstabilisatiebeleid naar 1957 door het bedrijfsleven wordt aanvaard, dan dient deze bereidheid tevens in te houden, dat die prijsstijgingen, die gedurende de afgelopen maanden zijn doorgevoerd zonder overleg met het ministerie van Economische Zaken en derhalve in strijd waren met de gemaakte afspraken, wor den teruggenomen. Spreker meende te mogen verwach ten, dat de reeds geannonceerde prijsverhogingen zullen worden terug genomen met eenzelfde mate van publiciteit als waarmee Indertijd de aankondiging is geschied, zo zei prof. Zijlstra. Geen overdreven eisen De minister zei te menen, dat het wel hoge doch onder de huidige omstandig heden geen overdreven eisen zijn, die hiermee aan het Nederlandse bedrijfs leven worden gesteld, ai wilde hij zich geenszins de moeilijkheden verhelen, die de aanvaarding ervan hier en daar met zich mee kan brengen. Hij wilde er echter op wijzen, dat wij, deze weg begaande, met de minste schade voor het heden en voor de toekomst onze huidige economische moeilijkheden zul len kunnen overwinnen. Alle groepe ringen van ons volk dragen daarbij hun aandeel ln het wegnemen van de spanningen die onze economie bedrei gen. De Keukenhofkrijgt van een scheepvaartmaatschappij een wind molen aangeboden, die. geheel ge restaureerd. het bloemenpark zal opfleuren. Op deze fotocombinatie zien we links boven de molen, zoals deze nu nog in het Groningse plaatsje Harkstede staat; rechts boven zien we een molen van het zelfde type zoals de geschonken molen op de Keukenhof komt. en onder, de werkzaamheden in de Keukenhof, waar dezer dagen de fundamenten gereed komen. Niet door revolver van Boelgcnin Menachem Beigin, de leider van de de nationalistische „vrijheidsbewe ging", de op één na grootste partij in Israël, heeft verklaard, dat Is raël het besluit om zijn troepen van het schiereiland Sinai terug te trek ken, heeft genomen onder druk van Amerikaanse zijde en niet uit vrees voor het Russische dreigement om vrijwilligers te sturen. Hij zei, dat de V.S. hadden ge dreigd, de financiële steun aan Is raël in te houden. „Het was Dulles' zilveren pistool en niet Boelganins revolver, waardoor de Israëlische re gering werd geïntimideerd"aldus Beigin. GF.FN „VERSCHROEIDE AARDE" De Israëlische afgevaardigde bij de V.N., Abba Eban. heeft secretaris-gene raal Hammarskjöld meegedeeld, dat zijn regering heeft bevolen, dat de Is raëlische strijdkrachten, die zich uit Si nai terugtrekken, zich moeten onthou den van vernietiging van wegen e.d. BRIT GEWOND Een Egyptenaar heeft in Port Said een blad met broodjes, waartussen een granaat verborgen was, naar de auto van een Brits officier gegooid. De gra naat ontplofte onder de auto en de Brit werd gewond. HOEVEEL INTERNEERDE EGYPTE? Dr. Mali moed Fawzi. de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in Washington meegedeeld, dat er in Egypte „om deugdelijke redenen van pu blieke veiligheid" 1573 Britten. Fransen en Joden geïnterneerd zijn. Hij zei ook dat „slechts 280 staatloze Joden" bevel hebben gekregen te vertrekken. Fawzi zei deze verklaringen te ver strekken om, wat hij noemde „een erg somber en verontrustend beeld dat in het buitenland is afgeschilderd over Jo den. Fransen en Britten in Egypte" te verdrijven en merkte op dat er in Egyp te 66.000 Joden. 11.000 Britse onderda nen en 7.000 Fransen wonen. Van dit aantal zijn 740 Fransen. 713 Britten en 120 Joden geintemeerd. Tegen niemand van hen hebben rege ring en volk geweld gebruikt en even min zijn hun eigendommen geconfis queerd, aldus Fawzi. Poolse arbeiders steunen Hongaars verzet In een vergadering van Poolse me taalarbeiders te Poznan is gisteren ge- eist, dat de Russische troepen zich uit Hongarije terugtrekken en dat er naar dat land een pollitemacht van de V.N. wordt gezonden, zoals dat ook in Egypte is geschied. Voorts eisten de ar beiders vrije verkiezingen in Hongarije. Zij veroordeelden de politiek van de regering-Kadétr en de wegvoering van Hongaren. Deze maand zullen zestien personen, hoofdzakelijk Jongeren, terechtstaan, die beschuldigd worden van het in brand steken van een radiostation te Bydgoszcz, dat tussen Warschau en Stettin ligt, aldus heeft radio-Warschau bekendgemaakt. Dit geval heeft zich vorige maand voorgedaan. Tatjana mag terug naar Amerika Tatjana Tsjwastof, het tweejarige in Amerika geboren dochtertje van een Russische vluchteling, die in oktober van dit jaar in Londen van een Russisch schip werd gehaald waarop zij zich met haar vader, die naar Rusland terug wilde, bevond, kan door haar moeder naar Amerika worden teruggebracht, aldus heeft een Britse rechter bepaald. Hij zei dat het meisje na haar aan komst in de Ver. Staten als minder jarige niet langer onder toezicht van de weeskamer zal staan. Zowel de Ver. Staten als de Sovjet-Unie hebben In dertijd verklaard dat Tatjana onder daan van hun land is. Grote conflicten in regering en met Russische leiding (Van onze correspondent in Wenen) Volgens mededelingen van. een gevluchte politicus, die gisteren uit Hongarije ln Oostenrijk is aangekomen, wordt de levensloop al geschreven van de eventuele kandidaten voor het nieuwe Hongaarse kabinet waarin Kadar niet meer zal op treden. Het verschil van mening tussen de leden van het huidige kabinet is zo groot dat het hoofd van de Russische veiligheidspolitie, generaal Iwan Serof, voorlopig de regeringszal^n in handen heeft genomen om het nieuwe kabinet te vormen waarvan de leden spoedig bekend zouden worden gemaakt. Serof is be rucht als de „specialist" voor de deportaties. Hij moest indertijd Engeland verlaten bij het bezoek van Boelganin en Kroestsjef aan Londen. Men verwacht in Boedapest vandaag tevens Mikojan, en voor de tweede maal Malenkof, maar dat kunnen ook geruchten zijn. Ook de aanwezigheid van Serof staat trouwens niet geheel vast. Wel is het zeker dat de Russische instanties de economische en politieke koers van de Sovjet-Unie in Hongarije willen redden en vooral schijnen zij opdracht te hebben gekregen om de orde onder de Russische troepen te herstellen. Wrij jvingen in tie leger rs In Bodacsany. bij het Balaton-meer, zouden sterke Russische legerafdelingen naar de partisanen zijn overgelopen. De Hongaarse legerleiding is zeer ver ontwaardigd omdat Russische soldaten Hongaarse tanks, die zich in Boeda-Oers bevonden, hebben weggehaald en er rode sterren op hebben geschilderd. Er is niet alleen geen samenwerking tussen het Hongaarse leger en de communisti sche militie, maar de Hongaarse leger leiding heeft bovendien zelfstandig een ultimatum aan de regering overhandigd. Vooreerst eisen zowel de hogere offi cieren als de soldaten dat Pal Maleter aan het hoofd van het leger komt te staan, vooropgesteld dat hij nog leeft, en ten tweede dat de Russische troepen zich onmiddellijk op de steunpunten te rugtrekken die hun door het akkoord van Warschau zijn toegestaan. Wanneer er binnen 24 uur geen antwoord op deze twee eisen binnen komt, zal het Hon gaarse leger zich bij de partisanen aan sluiten! Na de staking van 48 uur schijnt een groot gedeelte van de arbeiders in Boe dapest intussen het werk te hebben her vat. In enkele bedrijven wordt er ech ter nog gestaakt. Het regent weer beloften De regering heeft een oproep tot de arbeiders, in de eerste plaats tot de mijnwerkers, gericht om weer aan het werk te gaan. aangezien de vrijwel per manente staking gedurende de laatste twee maanden een verlies van 15 miljard heeft veroorzaakt. Bovendien heeft zij de arbeiders beloofd dat zij 80 van hun novemberloon uitbetaald zullen krijgen. Het regent nu weer beloften, maar de arbeiders zijn wantrouwend en velen van hen willen niet aan het werk gaan zolang him gearresteerde afgevaar digden niet zijn vrijgelaten. Van de andere kant dreigt de rege ring met het ontslag van tienduizend arbeiders omdat zij geen loon kan en wil uitbetalen wanneer er wordt gestaakt. Botsingen in de provincie Terwijl inmiddels de staking voor een aanzienlijk gedeelte als geëindigd kan worden beschouwd, is zij in de provincie nog niet afgebroken, bijvoorbeeld in Eger. in Noord-Hongarije, waar ook in cidenten hebben plaats gehad Twee personen zijn daarbij om het leven ge komen. terwijl drie andere werden ge wond. Vooral in Pecs is het tot ernstige botsingen gekomen, waarbij driehonderd personen zouden zijn gedood Een ge vluchte arts heeft dit laatste bevestigd en tevens medegedeeld dat er schermut selingen hebben plaats gehad tussen de communistische politie en een menigte van vijfhonderd personen. Ook is het in Boedapest hier en daar tot onregelmatigheden gekomen, o.a. op het Sigmund-Moritz-plein, waar exem plaren van een communistisch blad ln het openbaar werden verbrand. In Györ kon gisteren het communistische partij blad niet verschijnen. Ook uit andere Hongaarse provinciesteden worden bot singen gemeld tussen de bevolking en de communistische politie Vluchtelingenstroom nam af Gisteren zijn er slechts een paar hon derd vluchtelingen in Oostenrijk aange komen. waardoor er een totaal is be reikt van 130.500. Daarvan zijn er tot nu toe 59.000 vrijwillig uit Oostenrijk naar andere landen geëmigreerd. Het laatste transport dat gistermiddag naar Neder land is vertrokken, bedraagt 500 perso nen. Het wordt vandaag in Utrecht ver wacht. (Ingez. Med.-Adv.) RiAcAsAAtv Lbuf-f fiC-ck ut 6o p&ce^tr Togliaffi heeft heft vast in handen Palmiro Togliatti is. zoals gisteravond aan het einde van het congres van de Italiaanse communistische partij is ge bleken. nog altijd de onbetwistbare lei der van de Italiaanse communisten. De communistenleider, die zijn goed keuring van het Russische optreden in Hongarije herhaalde en eisen tot meer vrijheid in de partij van de hand wees. werd door de afgevaardigden op het congres langdurig toegejuicht. Het politieke debat toonde aan. dat er in de partij een machteloze minderheid is. die de actie van de Sovjet-Unie in Hongarije afkeurt en democratisering van de partij eist. POOLSE PROFESSOR GEREHABILITEERD. De Poolse professor Anton Laszkie- wicz. die in 1952 tot tien jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is in ere her steld, zo meldt het Poolse persbureau P AP. De beschuldiging, dat prof. Lasz- kiewicz in de oorlog met de Duitsers had samengewerkt, was vals. Deze postzegels zijn na 31 december a.s. niet meer geldig Met ingang van l januari 1957 worden I De z.g. Bevrijdingspostzegel van 10 diverse bijzondere postzegels buiten ge- cent. De serie postzegels van de kan- bruik gesteld en zijn voor de franke- kerbestrijding in de frankeerwaarden ring waardeloos. Hierboven een afbeel- 1 2. 5. 7. 10 en 25 cent. en tot slot de ding van deze zegels. Het zijn de serie serie Kinderpostzegels van 1955 in de Zomerpostzegels van 1955 in de fran- frankeerwaarden 2, 5. 7 10 en 25 cent keerwaarden van 2, 5. 7, 10 en 25 cent. I Lennox-Boyd naar Athene en Ankara De Britse minister van Koloniën, Alan Lennox-Boyd, die gisteren on verwachts naar Athene is gekomen voor besprekingen met Griekse mi nisters over de kwestie-Cyprus, zal in het weekeinde naar Ankara gaan voor een soortgelijk overleg met de Turkse regering. De basis voor de gedachtenwisseling zal zijn het rapport van de vooraan staande Britse jurist Lord Radcliffe over constitutionele hervormingen op Cyprus. Dit rapport is te Londen uit voerig besproken m§t de Britse ambas sadeurs te Athene en Ankara en de Britse Gouverneur van Cyprus, sir John Harding. Speelclub- exploitant begint proces Mr. Klaassen: Confiscatie onwetmatig (Van onze Haagse redactie) Naar wjj vernemen onderzoekt de Haagse advocaat mr. dr. K. W. P. Klaassen thans in opdracht van de exploitant van de rouletteclub AVood- side", te Baarle Nassau, de mogelijk heden tot het beginnen van een kort geding tegen de Staat der Nederlan den. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit korte geding binnenkort dienen voor de president van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage. Naar mr Klaassen ons desgevraagd mededeelde, is hij van oordeel dat de in-beslag-neming van de speelmateria len der rouletteclubs in Baarle door een orgaan van de Nederlandse Staat on rechtmatig is geschied, zulks in ver band met het feit dat de speelclubs ge legen zijn op een stuk land, dat Neder land en België elkaar betwisten en dat dientengevolge moet worden beschouwd als „niemandsland". Zoals bekend heb ben de beide Staten het geschil voor gelegd aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag, dat over de kwestie echter nog geen uitspraak heeft gedaan. De Belgische noch de Nederlandse Justitie was naar het oordeel van mr. Klaassen bevoegd tegen het roulette spelen op de enclave op te treden. De speelmaterialen, zoals de roulettes en de roulettetafels, berusten nog steeds bij de Officier van Justitie te Breda, die vooralsnog geweigerd heeft een en ander terug te geven. De overval op de drie speelclubs in Baarle werd in de avond van dinsdag j.l. in samenwer king met een aantal Belgische politie mannen door de Nederlandse Rijks politie uitgevoerd onder leiding van de Bredase Substituut-officier van Justitie mr. Bintz. In één week tijd zijn bij een zuive ringsactie in Z.W.-Cyprus 52 leden van de verzetsbeweging EOKA aangehou den, zo wordt officieel in Nicosia mee gedeeld. In een andere officiële verklaring wordt gezegd, dat er bewijzen zijn, dat de verzetsorganisatie EOKA thans een tekort aan wapens en ontplofbare mid delen heeft als gevolg van de opspo ringsacties van de veiligheidsstrijd krachten. Ontruiming Boedapest prijs voor ontwapeningsgesprek? Functionarissen in Washington heb ben te kennen gegeven dat president Ei senhower de Sovjet-premier Boelganin waarschijnlijk schriftelijk zal verzoeken de troepen uit Hongarije terug te trek ken om een betere atmosfeer te schep pen voor besprekingen over ontwape ning. Verwacht wordt dat deze bespre kingen begin volgend jaar in de V.N. beginnen. De brief van Eisenhower aan Boelga nin is al een maand in overweging en zal het antwoord zijn op een schrijven dat Eisenhower vorige maand van Boel ganin ontving over de ontwapening. GEEN VERNIEUWING AMERIKAANSE Hl LP AAN INDONESIË? De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft persberichten tegengesproken, als zou de Amerikaanse hulp aan Indonesië worden verminderd. Hij weigerde het juiste bedrag te noemen, dat de V S op grond van het Amerikaanse hulppro gramma voor het lopende fiscale ïaar ter beschikking van Indonesië willen stellen, doch hij ontkende, dat de In donesische of de Amerikaanse regering ooit zouden hebben verklaard, dat Indonesië 35 miljoen dollars zou ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9