MILLER BROS MlLLEii Zij voegde een een virginie-melenge iets toe, det er nog nóóit hed ingezeten: Spoorbrug bijna 24 uur geblokkeerd 80', Yebo-kerstshow bracht prachtig vee aan de markt Van smaak-toeval naarsmaak-zekerheid... Het resultaat heet: 95ste jaargang Vrijdag 14 december 1956 Tweede blad no. 29012 Ungez. Med.-Adv.) Gistermiddag omstreeks drie uur Is de 501 ton grote zandschuit Cornelia" uit Vlaardingen in de teopende spoorbrug over het Gal- \ewater in de spoorlijn Leiden Woerden, op enige zich onder wa ter bevindende palen vastgelopen. Hierdoor werd het treinverkeer ge- tiagneerd. Ondanks krachtige po gingen om het schip met behulp van een sleepboot los te trekken, bleven deze geruime tijd zonder succes. Eerst nadat een deel van de lading was gelost, gelukte het van nacht omstreeks half twee om het schip vlot te krijgen. Het treinver keer tussen Leiden en Alphen was daardoor de gehele middag en avond onmogelijk; de passagiers werden met bussen van Leiden naar Alphen vice versa vervoerd. Heden morgen functioneerde de dienst weer normaal. Onze foto toont de ..Cornelia" in de knel met rechts de sleepboot ..Wini". die ijverige pogingen doet om het schip vlot te krijgen (Foto LJD./v. Vliet) Het leven van de Rijnlandse Molenaars Lezers schrijven. De commissie voor volkskunde van de Vereniging „Oud-Leiden" hield gister- jvond weer een gas tbij eenkomst in de [Lakenhal". Het woei flink; het was dus een ge hinkte avond de molenwieken te laten draaien, dus ook een geschikte avond [ver het leven van de Rijnlandse mo lenaars te spreken. Het zal geen verwondering wekken, at deze taak was toevertrouwd aan de oorzitter-zelf van bovengenoemde com- nissie, de heer A. Bicker Oaarten. Er waren onder de gasten enige des- undigen op molen-gebied; één mole- iaar was zelfs uit Noordwijkerhout ge- ;omen. Ofschoon avonden als deze be- eed worden met het nevendoel, de ken- lis van de inleider te verrijken, was rat dat betreft de avond een misluk- :ing. De heer Bicker Caarten wist er venveel (en in sommige opzichten méér) an dan de molenaars en molenmakers elf. Het was een praatje bij een plaatje, en gezellige toelichting bij een serie be- angwekkende lichtbeelden, waarvan wmmige in kleuren. De inleider vertelde van de bepaalde levensstijl van de Rijn landse watermolenaars, die op'hun afge legen molens, ver van stad en dorp ver- irijderd. vaak op elkaar waren aange wezen. Tussen de molenaarshuizen be staat een zakelijke band van vriend schap, welke band herhaaldelijk tot een huwelijksband wordt omgesmeed. De meeste molenaarszoons trouwden en trouwen met molenaarsdochters. De heer Bicker Caarten toonde ter toelichting daarvan enige lichtbeelden van stam bomen der families Van den Bosch, Cozijn en Kraan. In vroeger tijden be stond er voor zulke molenaars-huwe lijken meer keuze dan tegenwoordig. In 1812 waren er alleen in Rijnland 217 watermolens. Aardige bijzonderheden vertelde spre ker over de samenwerking der mole naars, over .getrapte" bemaling en over hun neven-verdiensten o.a. het paling- vangen. De heer E. Pelinck sprak een harte lijk dankwoord voor de interessante avond. Ook ir. F. Stokhuyzen, voorzit ter van de vereniging „De Hollandse Molen" betuigde zijn waardering. Ouderavond Leidse Buitenschool Ondanks storm en regen mocht de di rectrice van de Leidse Buitenschool woensdagavond een groot aantal ouders welkom heten. Als onderwerp van haar bespreking had ze voor deze avond ge kozen: „Het nerveuze kind", omdat naast de kinderen, die om zuiver medische re denen na ziekte, anaemie, bronchitis die het herstellingsoord bezoeken, de categorie van nerveuze kinderen steeds groter wordt. Voor de kinderen hier komen is getracht de oorzaken van ceze gesteldheid op te sporen. In vele gevallen adviseert arts of psycholoog het kind de Buitenschool te doen bezoeken. Wat deze patiëntjes in het bijzonder nodig hebben is rust. Het hele werk is er dan ook op ingericht hen te doen leven in een prettige, rustige sfeer. Wat het externe kind betreft is dit toch al tijd nog langer thuis dan op school. Wil de Buitenschool dan ook werkelijk re sultaat geven, dan moet deze rust ook in het gezin heersen. Op tijd naar bed en geen radio, die de kinderen uit de slaap houdt. Als ze thuis komen moet moeder er zijn om ze te ontvangen. In enkele gevallen is het bittere noodzaak dat moeder mee moet werken om in de behoeften van het gezin te voorzien. Maar is er ook niet dikwijls het jagen naar meer geld om zich allerlei luxe te kunnen permitteren? Onherroepelijk gaat. dit ten koste van het gezinsleven, aldus de directrice. Hierna besprak mej. Meyerink, onder wijzeres van de hoogste leerjaren, hoe ook het onderwijs er op is ingericht deze rust in en om het kind te stimuleren, door hem werk te geven dat hfj aan kan. Hij wordt geplaatst in de groep, waarin hij krachtens zyn kunner. en kennen thuishoort. Met veel voorbeel den werd aangetoond hoe het kind hier in het algemeen op reageert, levenslus tiger, actiever wordt, meer interesse krijgt, wat van grote invloed is op zijn gedrag. Vervolgens vertoonde de heer Van 't Slot enige door hem zelf vervaardigde filmpjes. Prachtig waren de kleuren in de gerbera-kassen en wat genoten de ouders toen in verschillende flitsen van het Buitenschoolleven hun eigen kinde ren ten tonele verschenen. Hierna werden de ouders in de gele genheid gesteld om zich van de vorde ringen van htm kinderen op de hoogte te stellen. HET CULTURELE LEVEN OMHOOG Met grote voldoening heeft onderge tekende het voorstel gelezen om aan de muziekkorpsen een subsidie te verlenen. Dit is een grote stap vooruit in het cul turele leven in onze stad. Uit vereni gingservaring weet ik dat het financiële gedeelte van het verenigingsleven zwaar weegt. Maar dat hebben niet alleen de fanfare- doch ook de harmoniekorpsen, zelfs nog veel erger, want die moeten met heel kleine contributies rondko men.' Waarom moeten die twee ver enigingen nu achtergesteld worden? Zij dragen toch ook bij tot het culturele le ven van onze stad! Ik hoop dat B. en W. de kleine verenigingen op dezelfde ma nier willen steunen Met dank voor de plaatsing. A. J. v. d. Kwartel. Herensingel 20, Leiden Leiden heeft 11a-oorlogee primeur Het mag het Vebo-bestuur, dat Leiden vandaag met zfjn Kerstvee-show een na-oorlogse primeur bezorgde het is de eerste tentoonstelling, welke rond Kerstmis na 1945 in ons land wordt gehouden tot grote voldoening stemmen, dat de vetweiders zo gunstig hebben gereageerd om met hun dieren voor deze show in te schrijven. Een prachtige collectie vetvee, over het alge meen van prima kwaliteit, verscheen va ndaag aan de Leidse markt. de pakken neerzit en dat hij er steeds op uit is een kwaliteitsprodukt aan de markt te brengen. Hulde bracht spre ker ook aan het Vebo-bestuur. dat met deze expositie opnieuw toont pal te staan voor de agrarische belangen. Spreker sprak de wens uit, dat deze tentoonstelling een goed begin mocht zijn van nieuw Vebo-werk. Hierna begaven de genodigden zich naar het gereserveerde gedeelte van het marktterrein, waar men veel be langstelling aan de dag legde voor het tentoongestelde vee. Vooral het roodbonte vee. aangevuld met roodblaar. was sterk vertegenwoor digd. Goede tot zeer goede exemplaren waren eveneens ingezonden in de rubriek vette koeien (zwartbont of zwartblaar) met. niet meer dan resp. vier of zes brede tanden, hetgeen ook gezegd kan worden van de vette kalve ren en dito varkens, hoewel sterk in de minderheid. Het was wel jammer, dat de schapen deze dag verstek lieten gaan. Hedenochtend is deze tentoonstelling in tegenwoordigheid van vele genodig den in 't Schuttershof door wethouder D. van der Kwaak geopend. De heer G. J. van der Stoel uit Was senaar, die vooraf een kort inleidend woord sprak, wees nog eens op de grote betekenis van de agrarische bevolking, mede met het oog op onze export. In dit verband wees spreker er op. dat Nederland het vorig jaar voor f. 3700 miljoen aan agrarische produkten uit voerde. Hiervan werd voor circa f. 700 miljoen gulden aan zuivel en voor f. 570 miljoen aan vlees en vleeswaren uitgevoerd. Gelet op deze hoge export cijfers en de buitenlandse concurrentie, welke men niet behoeft te vrezen, achtte spreker het van groot belang, dat de agrariër alle pogingen in het werk stelt om een kwaliteitsprodukt te leveren. Ook het streven van de Vebo is daarop gericht. De heer Van der Stoel, die zeer te vreden was over het ingezonden „materiaal" van deze vee-expositie: de aanvoer is bevredigend en de kwaliteit prima, sprak er tenslotte zjjn teleurstelling overuit, dat de schapenhouders op deze show niet vertegenwoordigd zijn en dat terwijl Leiden kan bogen op de grootste schapenmarkt van ons land. Wethouder Van der Kwaak, die hier na de opening verrichtte, achtte het een hoopvol teken, dat in deze tijd, nu sombere klanken uit de agrarische sector worden gehoord in dit ver band herinnerde hij aai> de uitspraken van een vertegenwoordiger van de Hol landse Mij voor Landbouw en de C.B.T.B. zie ons Blad van gisteren Red. een dergelijke tentoonstelling kan worden gehouden. Zij levert het bewijs, dat de Hollandse boer niet bij DE UITSLAGEN Afdeling A. Runderen (uitsluitend zwartbont of zwartblaar). Rubriek I. Afgewisselde vette koeien. G. J. v. Leeuwen. Oud-Ade, eervolle vermelding; id. eerste prijs; Gebr. Van Ruiten, De Kaag. eervolle vermelding. Rubriek II. Vette koeien met niet meer dan 6 brede tanden: G. J. v. Leeuwen. Oud-Ade, ere prijs. Rubriek III. Vette koeien met niet meer dan 4 brede tanden: G. J. v. Leeuwen. Oud-Ade, eervolle vermel ding; P. Verboom, Wassenaar, eervolle vermelding. Rubriek IV. Vette koeien met niet meer dan 2 brede tanden: G. J. v. Leeuwen, Oud-Ade. eerste prijs; Joh. Uit den Boogaard, Warmond, eerv. vermelding; G. Roos, Abbenes, eerste prijs; G. Roos, Abbenes. eerste prijs; G. Roos, Abbenes, kamp., ere-prijs Rubriek IX. Groepen Dikbillen minstens 3 stuks van één eigenaar sa mengesteld uit de rubrieken 6 t.m 8: G. Roos. Abbenes. eerste prijs: J J v. Leeuwen. Oud-Ade. eerste prijs. Afdeling B. Runderen (Roodbont eventueel Roodblaar). Rubriek I: Afgewisselde vette koeien: R. de Haan, Ouderkerk aan de Amstel, eervolle vermelding; R. Roos en Zn, Vijf huizen. ere prijs; J. de Groot, Zoeter- meer. ere prijs; id. ere prijs: id. eervolle vermelding; W. de Wit. Lisse, eervolle vermelding; O. de Kok. Haarlemmer meer, eervolle vermelding; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, eerste prijs: id. eerste prijs; id. eervolle vermelding id. ere prijs; Hui ze „Santa Maria", Noordwijk, ere prijs. Rubriek II: Vette koeien met niet meer dan 6 brede tanden: Gebrs. Bie- mond. Uithoorn, ere prijs; Fa. G. Roos en Zn.. Haarlemmermeer eerste prijs; id. ere prijs; G. J. v. d. Stoel. Wasse naar, era prije; ld. ere prijs; id. ére prijs; SMAAK-ZEKERHEID In Nederland liggen méér sigaretten merken in de winkels dan waar ook... En er gaat geen maand voorbij of er komt alwéér een nieuw. Want kennelijk kan in géén daarvan de Nederlandse roker zijn vaste voor keur vinden. De smaak van elke nieuwe sigaret is voor de roker eigen lijk een gok. Thans is aan dit smaak- toeval een eind gemaakt: Een „keur"-corps uit Virgi nia-rokend Nederland heeft zélf zijn sigaret gekozenVan deze sigaret is het geen vraag meer of zij in de smaak zal vallen. Hier is vooraf de zekerheid verkregen, dat zij voor 100 procent de keuze is van wie hem straks gaan roken. De fabrikant zorgde voor een goede kwaliteitde rokers kozen de smaak die zij het lekkerst vonden. Tienduizenden virginia-liefhebbers, die het nu eindelijk zélf eens voor het zeggen kregen, gaven spontaan gevolg aan onze oproep voor „proefrokers". Uit tienduizenden aanmel dingen werden er drie en 'n half duizend gekozen, uit alle delen van het land, uit elke rang en stand en van elke leeftijd, mannen en vrouwen van 18 tot 70 jaar. Deze grote groep van echte virginia-liefhebbers vormde een getrouwe afspiegeling van virginia-rokend Neder land j een zorgvuldig-uitge- zocht deel koos voor een onoverzichtelijk geheel. Zo kon een dermate betrouw bare smaakproef worden ver kregen, dat ook Uw virgi- tna-voorkeuT erin verwerkt moet zitten. King Size Virginia \7 van „\\e andere rte siQ^et met -/ KinG SIZ£ bos 20 stuks* HEDEN IN ALLE SIGARENWINKELS! P. Roos, Ter Aar eerste prijs; J. L. L. de Groot, Zoetermeer, ere prys; - C. van Schaik, Alphen aan den Rijn, ere prijs; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, eerste prijs; id. ere prijs; id. ere prijs; id. ere prijs; id. eerste prijs. Rubriek III Vette koeien met niet meer dan 4 brede tanden. J. Kunst, Zevenhoven, eerste prijs. Fa. G. Roos en Zn.. Vijfhuizen, eerv. vernv, idem ereprijs. G. J. v. d. Stoel. Wassenaar, eerv. verm., idem ereprijs, G. v. d. Sluis Moerdijk, ereprijs. Kampioen: G. de Wit, Oude-Wete- ring, ereprijs. Kamp. Dikbillen. O. de Kok, Haar lemmermeer. eerste prijs. J. v. d. Maarl, Hoofddorp, eerste prijs, ld. drie eerv. verin. Rubüek IV. Vette koeien met niet meer dan 2 brede tanden. J. v. d. Maarl Hoofddorp, eerste prijs, idem met drie eerv. verm.. Gebr. Bulk, ereprijs, J. M. Knoop, Nw. Vennep, eerv. verm.. Fa. G. Roos en Zn.. Vijfhuizen, eerv verm., R. de Haan. Ouderk. a/d. Amstel. eerste prijs. P Verboom. Wassenaar, eerv. germ. Rubriek V Groepen minstens 4 stuks van één eigenaar - samengesteld uit voorgaande individuele rubrieken: G. J. v. d. Stoel. Wassenaar, ere-prijs; Fa. G. Roos. Vijfhuizen, eerste prijs; J. v. d. Marei. Hoofddorp, eerv. vermelding. Rubriek VIII. Dikbillen slachtrijp met niet meer dan 2 brede tanden: O. de Kok. Haarlemmermeer, ere prijs. Afd. C. Kalveren. Rubriek XII. Vette kalveren: Jac, Bie- mond. De Kaag. ere prijs: idem kam pioen: idem ere prijs; W. de Wit, Lisse. eerste prijs. Afdeling D. Varkens. Rubriek XV van 120—150 kg.: W. Pappot. Haarlem, ere prijs. Rubriek XVI. zwaarder dan 150 kg.: J. Uit den Boogaard, Warmond, ere prijs. Prof. mr. dr. R. Kranenburg doctor honores causa Koningin Elizabeth van België heeft gistermiddag in de aula van de Brusselse Universiteit de academische vergade ring bijgewoond, waarop 15 buitenlandse profesoren het eredoctoraat werd uitge reikt. Prof. mr. dr. R. Kranenburg hoog. leraar aan de Leidse Universiteit en oud lid van de Nederlandse Raad van State, werd benoemd tot doctor honores causa in de rechten. STATUTENWIJZIGING KON NED. GROFSMEDERIJ Aan een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij zal een voorstel tot wijziging der statuten wor den voorgelegd. Dit houdt o.a. in het ka pitaal der vennootschap te verhogen van f. 4 miljoen tot f. 10 miljoen. Hoewel op dit ogenblik geen plannen bestaan om tot een nieuwe emissie over te gaan. wordt van deze gelegenheid der statutenwijzi ging gebruik gemaakt om de mogelijk heid daartoe te vergroten. Andere wü- zigingen hebben ten doel de statuten in overeenstemming te brengen met het geen in de praktijk reeds gebruikelijk is. ZILVEREN JUBILEUM. De heer M. L. Mussert jr., ambtenaar bij de Dienst Sociale Zaken, hoopt mor gen de dag te gedenken waarop hij 25 jaar geleden in overheidsdienst trad. Onze oud-stadgenoot, mr. J. Zwa nenburg substituut-officier bij de Ar rondissementsrechtbank te Rotterdam komt voor op een drietal, dat door dé minister van Justitie wordt voorgedragen ter voorziening in de vacature van kin derrechter te 's-Gravenhage. KERSTBIJEENKOMST R.-K. MIDDENSTAND. Een stemmige kersbbijeenkomst werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" ge houden door de Leidse afdeling van de Ned. R.-K. Middenstandsbond. De groeiende belangstelling voor deze goede N.R.K.M.-fcradi'tie had het bestuur doen omzien naar een grotere zaal, die toch nog tot de laatste plaats bezet was. Abraham Martijn, piano, begeleidde in het muzikale gedeelte van de bijeen komst de alt, mevr. G. van Dongen—Te Ntienhuis, die o.m. een vertolking gaf van het recitatief: „Nun wird mein Liebster Brautigam" en de aria „Be- reite ddch Zion" uit „Weihnachtsorato- rium van J. S. Bach en de tenor, Jan Castelein. Laatstgenoemde zong onder meer de adventszang „Rorate Coeli" en een oud-Frans kerstlied, dat door W. Pijper is bewerkt. Beide zangers zon gen tenslotte het „Stille nacht heilige nacht". Abr. Martijn speelde enige soli op de piano. Onder de titel: „Verwachting en ver nieuwing" mediteerde pastoor H. M. J. Brans over de weg, die de mens terug naar het Christuskind voert. De voorzitter van de N.R.K.M.. de heer J. C. J. Lambermont, dankte aan hetslot van de avond de medewerkenden, het slot van de avond de medewerken den. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Ned. Recht mej. E. Jesse (Heemstede)mej R. A J. Mees (Groningen); mej. M. A. Pijl R'dam); mej. E. V. Meeuwisse (R'dam); mej. H. Th. Timmer (Noordwijk aan Zee); mej. H. C. J. Laeijndecker (Heem stede) en de heren W. van Kooten (R'dam); J. J. van der Goes van Na- ters (Apeldoorn); R. O. Fock (Delft); H. J. Muller (Hilversum) en C. J. Noë (Den Haag) en voor het doet. ex Far macie mej. M. Kranenburg (R'dam).

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3