vulpen (fa Onderwijzerssalarissen in Kamer De aanslagen in Noord-Ter land werden vandaag voortgezet Uhmticó Met een enkel woord ENGELAND WERPT ZICH NU GEHEEL OP KERNENERGIE Agenda RECHTZAKEN VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 Vervolg van pag1 Het overleg ondermijnt de democratie Na middernacht sprak mevrouw Fortanier-de Wit (VVD), die eveneens haar bezorgdheid uitte over het tekort aan leerkrachten en scholen en over het uit blijven van de nieuwe salari$regeling voor de onderwijzers En ook zij nam het op voor de leraren. Zij vergeleek minister Cals met Daniel in de leeuwekuil toen hU aanwezig was op het demonstratief congres van de onderwijzers, die gerechtvaardigde klachten hebben. Een salaris van f. 7.000 voor iemand met een middelbare opleiding is toch onvoldoende. De wijze waarop het overleg wordt gevoerd, ondermijnt de democratie. Ook mevr. Fortanier-de Wit betreurde het, dat de leraren zijn uitgesloten van de voorgenomen salarisverhoging voor hogere ambtenaren Dit is onrechtvaar dig. Waarom wordt wel de wedde van ministers en staatssecretarissen ver hoogd? Voor de vernieuwing van het on derwijs vond mevr. Fortanier-de Wit de aanpak van de middenmoot van het onderwijs, het VHMO het meest nodig. Het werkt naar boven en naar beneden. Als er moet worden gewacht op de wet voor de algehele vernieuwing van het onderwijs duurt het allemaal te lang. Subsidiezorgen Als de voorgenomen algehele herzie ning van de wet op het Hoger Onderwijs nog enige tijd uitblijft, dan wil de heer Stokman KVP de wet in ieder geval op korte termijn wijzigen op het punt van de subsidie-regeling, ten eerste om ook de bijzondere universiteiten in de gele genheid te stellen een deel op te vangen van de in de komende jaren te verwach ten verdubbeling van het aantal stu denten, en ten tweede om de gelijkstel ling van het openbaar en bijzonder on derwijs ook door te trekken op het ter rein van het hoger onderwijs en de enorme kosten gelijkmatiger te verdelen over de verschillende bevolkingsgroepen. Men heeft becijferd, aldus de heer Stokman, dat met de thans geldende Vrijmaking Suezkanaal Engeland boos op generaal Wheeler Protest bij Ver. Naties tegen schending belofte (Van onze Londense correspondent) Het Engelse conservatieve Lagerhuis lid Geoffr.v Hirst heeft gisteravond een motie ingediend, waarin wordt uitge sproken, dat het Lagerhuis geen ver trouwen stelt in generaal Wheeler de man. die door de Verenigde Naties is belast met het toezicht op de ber gingswerkzaamheden in het Suezka naal en dat hij door iemand, die onpartijdiger is zal moeten worden ver vangen. Hirst verklaarde in een rede in zün kieskring, dat de Verenigde Staten hoe langer hoe meer moreel verant woordelijk worden voor de voortgaande blokkering van het Suezkanaal. Het is kenmerkend voor de steeds groeiende ontstemming tegenover Ame rika, dat verantwoordelijk wordt gesteld voor de trage gang van zaken bij de bergingswerkzaamheden in het Suezka naal. In minder dan twee weken had den de Engelsen en Fransen over een afstand van 35 kilometer het kanaal vrij. Maar generaal Wheeler heeft nog helemaal niets gedaan. Hij heeft met Cairo nog geen afspraak, maar ook niet met de Engelsen en Fransen over het bergingsmateriaal. En die zijn niet van plan hun schepen in Port-Said achter te laten, wanneer de troepen zijn verdwenen. Het voorstel van de gene raal om de schepen zonder bemanning over te nemen wordt in Londen veront waardigd afgewezen, omdat het zowel technisch als politiek onrealistisch en onaanvaardbaar is. Wheeler heeft nu weer gezegd, dat eerst alle soldaten uit Egypte moesten vóór met de werkzaamheden begonnen zou worden. Meteen heeft de Britse re gering bij de Verenigde Naties een pro test ingediend, dat deze verklaring een schending betekent van de beloften van de V.N., dat zo spoedig als technisch mogelijk was met de vrijmaking van het kanaal zou worden begonnen. Wheeler heeft zich thans aan een poli tieke voorwaarde te buiten gegaan, welke buiten zijn bevoegdheid ligt en die niet meer aan de orde had behoren te komen. Eden naar Londen Sir Anthony Eden en zijn echtgenote zpn gisteren per vliegtuig van Monte- gobay op Jamaica naar Londen vertrok ken. Zjj hebben een vakantie van drie weken op het eiland doorgebracht. Japanners in Rusland worden vrijgelaten Het presidium van de Opperste Sovjet heeft besloten alle Japanse staatsbur gers die in de U.S.S.R. zijn geïnter neerd. vrij te laten. In een desbetreffend decreet wordt gezegd, dat de vrijlating geschiedt in verband met de officiële beëindiging van de staat van oorlog en het herstel van de vreedzame betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Japan. subsidieregeling der R.K. Universiteit te Nijmegen in 1965 «na voltooiing van de eerste fase van de medische faculteit) jaarlijks 2.7 miljoen gulden uit particu- l liere bijdragen nodig zal hebben om de niet-subsidiabele kosten te dekken. Een dergelijke som is niet door het katholieke volksdeel. voor Nijmegen alleen al, op te brengen. Het bedrag wordt nog groter als ook de vijfde faculteit wordt verwe zenlijkt. Te kwart over een vannacht werd de vergadering gesloten. Vandaag wordt het debat voortgezet 1IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII Grote duimen bij de Prawda „Britse en Franse tanks, met rode vlaggen, reden door de straten van' Port Said. Inwoners van de stad renden enthousiast op de vechtwagens af en riepen: ..Russen, Russen". En toen openden de tanks, het vuur op deze ongewapend en", aldus meldde de correspondent van de „Prawda". het officiële dag-blad der Sovjetrussisohe communistische partij, gisteren uit Port Said. Hij voegt hieraan toe: >rDe be stuurders der Britse en Franse ge vechtswagens wisten, hoe buitenge woon gezien de Sovjet-unie onder de Arabieren is. Zij maakten van deze populariteit gebruik voor het bedrijven van deze ongehoord lage misdaad, die de gruweldaden der nazi's in de schaduw stelt". Aldus de correspondent te Port Said van de „Prawda". (Ingez. Med.-Adv.) Mutatie ten Hove Het secretariaat van H. M. de Ko ningin deelt mede: ..H.M. de Koningin heeft met Ingang van 1 januari 1957 op haar verzoek douairière A A. baronesse van Heecke- ren van Molecaten geboren jkvr. Groe- ninx van Zoelen op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten haar bewezen, ontheven uit haar functie van groot meesteres. H.M. de Koningin heeft douairière A. A. baronesse van Heeckeren van Mole caten benoemd tot Grootmeesteresse- honoraire en tot Grootkruis in de Huis orde van Oranje". Voorlichting beroepskeuze MEER SUBSIDIE GEVRAAGD (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 76 tegen 51 stemmen een amendement van de heer de Kort (KVP) op de begTOting van Soc. Zaken aangenomen om het bedrag van f. 80.000 gulden voor subsidies aan bij zondere bureaus voor beroepskeuze voorlichting met een gulden te verho gen. Voor stemden VVD, KVP, CHU en AR. Tegen stemden PvdA en CPN. De bedoeling van het amendement was er mee uit te spreken, dat de subsidie aan particuliere bureaus voor beroeps- keuze-voorlichting behoort te worden verhoogd boven het in de begroting voor gestelde bedrag. Over de mate van de verhoging laat het amendement zich niet uit, aangezien hierover door de mi nister nader overleg zou behoren te wor den gepleegd met het centraal comité van samenwerking inzake beroepskeuze voorlichting, en wel op zulk een basis dat de particuliere bureaus op meer re delijke wijze dan than*- het geval is de tarievering der arbeidsbureaus zullen kunnen benaderen. Minister Suurhoff had gisteravond verklaard aan de bedoeling van het amendement niet te kunnen voldoen, zo lang er geen voldoende waarborgen van deugelijkheid zijn voor de bureaus. De subsidie per geval is verhoogd van f. 3, tot f. 4.—, maar tot f. 8,—. zoals de heer de Kort had gewenst, wilde de minister niet gaan. Protest van Brookeborough De eerste-minister van Noord-Ier- land. lord Brookeborough," heeft de Ierse republiek ervan beschuldigd ver scheidene organisaties te herbergen, die beogen gewapende aanslagen te plegen in Noord-Ierland, zoals woensdag is geschied. Brookeborough zei te Belfast, dat „deze benden in staat schijnen te zijn in de Ierse republiek openlijk en zon der belemmering te oefenen. Zij mogen zich kennelijk vrij bewegen, openbare bekendmakingen publiceren en vraag gesprekken organiseren, zelfs in het centrum van de hoofdstad van de Ierse republiek, Dublin". In Noord-Ierland is vanochtend weer een reeks aanslagen gepleegd. De Oudejaarsavond-uitzending Ned. televisie Op oudejaarsavond zal de Neö. Te levisie Stichting een extra-uitzending verzorgen, waarin om. een rechtstreekse reportage uit de Scala in Milaan wordt uitgezonden van het tweede gedeelte van Tsjaikowsky's ballet de Notenkrakersui te met medewerking van Margot Fon- tevn en Michael Somes. In deze uitzending zijn eveneens re portages opgenomen uit een gasfabriek, een kraaminrichting en een plaats waar Hongaarse vluchtelingen zijn onderge bracht. Verder omvat de uitzending o m. een speciaal samengesteld cabaret-pro gramma en een journaal-overzicht over 1956. aanvallers, die waarschijnlijk uit de Ierse republiek afkomstig waren, tra den op in het graafschap Ferma nagh. nabij de Ierse grens. Zij deden aanvallen op de politie posten in de dorpen Llsnaskea en Derrylin. Na een vuurgevecht ver dwenen de aanvallers in de richting van de grens. Elders deden zich en kele ontploffingen voor, terwijl er ook telegraafpalen omver werden gehaald. Tariefsverhoging P.T.T. en Spoorwegen Nog geen beslissing Over de verhoging van de P.T.T. tarieven en die van de Spoorwegen, is nog geen enkele beslissing geval len. Dit heeft de minister van Economi sche Zaken. prof. dr. J. Zijlstra. me degedeeld in de jaarvergadering van de Ned. Kath. Middenstandsbond, te Utrecht gehouden. Minister Zijlstra deed deze medede ling na het uitspreken van zijn elders gepubliceerde rede. (Ingez. Med.-Adv.) Keeltabletten Helpen direct! Scheepje met kolen gezonken OPVAREND ECHTPAAR GERED Gisterochtend is het met 220 ton steenkool geladen vrachtscheepje „Christina", eigendom van de heer S. van Leeuwen uit Oude Schild, op enige kilometers van de Texelse kust aan de z.g. Zuidwal in de Waddenzee, tengevolge van het ruwe weer gezon ken. De lading van het scheepje, dat op weg was van Den Helder naar Oude Schild, ging schuiven, zodat de op staande schotten langszij werden door broken en het schip kapseisde. Schip per Van Leeuwen en zijn echtgenote, die ook aan boord was. slaagden er in 'n roeibootje los te maken en daarmee het snel zinkende scheepje te verlaten. Nadat zij ongeveer een half uur op zee hadden geroeid, werden ze opgemerkt door een visser uit Wieringen. die het tweetal aan boord nam en naar Oude Schild bracht. Het soheepje en de lading, die in de golven verdwenen, zijn verzekerd. Vragen over receptie met Sovjets Het Tweede Kamerlid de heer Posthu mus heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het bericht van het Sovjetrussi- sche persbureau Tass juist dat de direc teur-generaal van de P.T.T. tussen 5 en 10 december een receptie gehouden heeft voor een Sovjetrussisohe delega tie? 2. Indien de vorige vraag bevestigend beantwoord wordt, acht de minister dan een dergelijke houding in overeenstem ming met het door de regering ten aan zien van de internationale politieke situatie, in het bijzonder de Sovjetrus- sische onderdrukking van het Hon gaarse volk, gevoerde beleid? Kwestie Nieuw-Guinea Twijfel in Nederland? De woordvoerder van het Indonesi sche Ministerie van Voorlichting heeft verklaard, dat het geschil van Indonesië met Nederland over Nieuw-Guinea opnieuw een onder werp van gesprek uitmaakt niet alleen uit hoofde van Indonesië's aanspra ken daarop en de a.s. debatten daar over in de algemene vergadering van de V.N.. doch ook „als gevolg van de reacties bij mensen in het buitenland en in Nederland zelf". In een binnenlandse uitzending voor radio Republiek Indonesia zeide de woordvoerder, dat het recent adres van Nederlandse intellectuelen, waarin „voortzetting van het Nederlandse be wind over Nieuw-Guinea in zijn huidige vorm op basis van een zogenaamde zedelijke roeping" verworpen wordt, bewijst dat „voortzetting van het. Ne derlandse bewind over dat gebied twij fel heeft verwekt onder de Nederlanders zelf". STAND GIRO 999 EN 777 De girostanden van 999 en 777 voor de hulp aan de Hongaren waren vanoch tend: 999: f. 3.381.768.80; 777: f. 3.826.565.76, (Ingez. Med.-Adv.) Minister Zijlstra zeide, dat er ge meenten geweest zijn, die verhoging van gas-, bus-, tram- en elektriciteits tarieven hebben aangekondigd, ornaat er. volgens hen. overheidsbedrijven zijn, die duidelijk in een verliessituatie ver keren. „Ik geloof", zo zeide hij, dat niemands belang ermee gediend is dat deze verliessituatie gecontinueerd wordt Minister Zijlstra acht dit stellig niet in het belang van de belasting betaler. BINNENLAND Op de Molenweg te Nootdorp is gis teravond een 30-jarige man uit Delft toen hij op zijn bromfiets een geparkeerde per sonenauto passeerde door een uit de richting Nootdorp komende autobus ge grepen "en in het water langs de weg ge slingerd. Hij was op slag dood. Gistermiddag ls de 19-Jarlge tractor chauffeur J. Schol uit Sommelsdijik, toen hij met zijn tractor op de zgn. blinde weg ln de polder Westplaat-Flakkee reed. door onbekende oorzaak van de weg geraakt, ln de daarnaast gelegen vrij diepe sloot terecht gekomen en verdronken. Gisteravond is op de Aartshertogen laan te 's Hertogenbosch een 69-jarige man uit 's Hertogenbosch bij het overste ken van de rijweg door een passerende auto gegrepen. Hij overleed nog tijdens het vervoer naar het Grootzlekengasthuls. In het water van de Heemraadssingel te Rotterdam heeft de politie het stoffe lijk overschot gevonden van de 92-Jarige P. Rexwinkel. die in een rusthuis aan deze singel heeft gewoond. Vermoed wordt, dat de man, die zeer slecht van gezicht was, daardoor te water is geraakt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië :ss. ..Uruguay" (20 dec.); Australië: ms „Sibajak" (17 dec.), ss. Stratnaver" (19 dec.i. via Engeland (22 dec.): Brazilië' ms. „Alkald" (18 dec.), ss. .Uruguay" (20 dec.): Canada: ms. ,,Wes- terdam" (19 dec.); Chill: vla New York (19 dec); Indonesië: ms. .Rottl" (20 dec.); Ned. Antillen: ms. „Sibajak" (17 dec.)- Nieuw Zeeland: ms ..SibajaJk" (17 dec.) via Engeland (20 dec.); Unie van Z. Afrika en ZW Afrika: ms. „Pretoria Castle" (20 dec.). Maandag 17 december a.s. zal de Amsterdamse sohilder Jan Sluljters de 75-Jarlge leeftijd hebben bereikt. In ver band met zijn gezondheidstoestand ls er die dag geen receptie, ook geen bezoek. De Minister van Justitie heeft zich genoodzaakt gezien aan leden van de kampraden van de woonoorden voor Am bonezen te Steenwijkerwold (Beenderib- ben), in de Wieringermeer (Oude Zeug) en te Westkapelle, die na waarschuwing zich blijven verzetten tegen de Neder landse wetten en voorschriften, een be paalde verblijfplaats aan te wijzen. Zij zijn Inmiddels overgebracht naar het voor malige Rijksopvoedingsgesticht ..De Kruis berg' te Doetinchem. De gezant van Israël dr. Ezra Yoran is gistermiddag door H.M. de Koningin in afscheidsgehoor ontvangen De Israëlische gezant zal ons land donderdag a.s. ver laten. Woensdagmorgen a.s. om half elf, zal bij Nlestern Scheepsbouw Unie N V. te Hellevoetsluis de aldaar voor Amerikaanse rekening gebouwde kustmljnenveger ,.Sit- tard" worden opgeleverd. De organisatie van leraren bij het Ohr. V.H. en M O. in Nederland zal op 21 december haar 40-Jarlg bestaan gedenken ln een bijeenkomst in Den Haag, de plaats waar deze vereniging werd opge richt. BUITENLAND Buitenlanders met een auto, die langer dan 48 uur ln Frankrijk blijven, kunnen een benzinetoewijzing van 20 liter per dag krijgen, tot een maximum van 200 liter. De Deutsche Erdöl A.G. hoopt binnen A 3 Jaar uit haar concessiegebied van 15.000 vierkante kilometer ln Syrië voort durend ruwe olie voor de Duitse markt te kunnen leveren. Daarbij houdt men reeds van het begin af aan rekening met Jaar lijkse hoeveelheden van minstens een miljoen ton. Premier Nehroe van India is per vliegtuig naar Londen vertrokken Van daar zal hij zich naar Washington bege ven voor overleg met president Elsen hower. De Algemene Vergadering der V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan een aanbeveling van haar beheerschapscom- mlssie, een einde te maken aan het be- heersohap van Brlts-Togoland. wanneer dit gebied met een onafhankelijk gewor den Goudkust zal zijn verenigd. Dit be sluit werd met 63 tegen nul stemmen bij negen onthoudingen genomen. De General Electric Company heeft bekendgemaakt, dat zy de grootste op kernenergie berustende elektrische cen trale ter wereld zal bouwen. De centrale ls bestemd voor de elektriciteltsraad van Zuid-Schotland. Haar totale elektriciteits- produktie zal niet minder dan 300 000 kw. bedragen en tot 320.000 vergroot kun nen worden. Liberia heeft bij de beheerschapsraad der Verenigde Naties een resolutie Inge diend. waarin wordt voorgesteld het sinds 1920 door de Zuidafrikaanse Unie beheer de voormalige bondsmandaatgebied van Zuld-West-Afrika onder toezicht der Ver enigde Naties te plaatsen. ln het gemeentehuis te Lensden in de provincie Utrecht is gister ochtend een aantal kogels van een straaljager van de vliegbasis Soes- terberg ingeslagen. Op de foto ziet men de heer A. F. H. Buining. de gemeente-secretaris, die zich tij dens het salvo in de hal van het gemeentehuis bevond, een van de vele gaten aanwijzen. vul 'm mei Super C.C. Inkt f I Enorm programma startklaar (Van onze correspondent te Londen) Engeland gaat zich thans geheel op de atoomenergie werpen om in de toekomst zoveel mogelijk onafhankelijk te worden van de invoer van olie en steenkolen. De bestaande plannen zullen thans versneld uitgevoerd worden. Binnenkort zullen 50.000 man bezig zijn aan de bouw van nieuwe, door atoomenergie gedreven elektrische centrales. Dezer dagen werden de contracten af gesloten voor de bouw van drie reusach tige atoomcentrales, welke in 1960 op volle capaciteit zullen werken Britse ouders hebben krachtig ge protesteerd tegen het door de BBC geno men besluit, om de televisie-uitzendingen voortaan ook tussen zes en zeven uur 's avonds voort te zetten. Tot nu toe werd tot 18.00 uur uitgezonden, waarbij het laatst een kinderprogramma werd ver toond. Daarna werd een uur gepauzeerd, om de Britse moeders ln staat te stellen hun kroost naar bed te brengen. Het Saarlandse parlement heeft na een langdurig debat van tien uur zijn goedkeuring gehecht aan de verklaring, volgens welke Saarland met Ingang van 1 januari a s. in politiek opzicht een deel van de Duitse Bondsrepubliek zal uit maken In verband met de bevredigende 'benzinepositie in Zwitserland wordt het eondagsryverbod aldaar met ingang van a.a. zondag opgeheven. Waardige 5 mei-herdenking Inzake het verzoek van enige leden om in het beleid ten aanzien van de 5e mei een wijziging aan te brengen, sluit de Minister van Algemene Zaken zich aan bij het standpunt van ver scheidene andere leden "die deze aan drang afwezen op grond van de des tijds breedvoerig door regering en Ka mer te berde gebrachte argumenten. Red. L.D.). Hij verwijst naar hetgeen laatstelijk is gezegd in de vergadering van 17 april 1956. Intussen doet zich in 1957 de bijzon dere omstandigheid voor, dat de 5de mei op zondag zal vallen. Terwijl dien tengevolge de dag zelf minder in aan merking komt voor het organiseren van grote feestelijkheden, mag op een waar dige herdenking in de kerken en in andere samenkomsten worden ver trouwd. Dit deelt de Minister van Al gemene Zaken mede in de nota naar aanleiding van het verslag der Com missie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor 1957 van zijn Departement. (Ingez. Med.-Adv.) „TRESLONG" - Hillegom ELKE ZATERDAG Diner- en Sol ree- Dansante met div. attracties. TOT 4 UUR GEOPEND. dancÏng by candieBlIght VRIJDAG In den Vergulden Turk: V.VD. Spr. drs. H. A. Korthals over Europese samenwer king. 8 uur nam. Haagweg 14. Vogelshow „Avibus", ope ning 7.30 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. v. oud leerlingen Ambachtsschool. Lezing over kabels: 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedago- glek. Spr. D. L. Daalder. 8 uur nam. Inst. v. Prev. Geneeskunde: K. en O.- eursus. Van kind tot volwassene". 8 uur nam. Veemarktterrein: Vebo Kerstvee-ten toonstelling 82 uur (opening 10 uur ln 't Schuttershof). Rehoboth: Vragenavond A.R. Klesver. over gemeentepolitiek. 8 uur nam. Rehoboth: Geref. Gem. onder 't Kruis: Spr. ds. J. A. Swlnk over „Atoomsplitsing en wereldgericht". 8 uur nam. Warmond 't Trefpunt. Uitvoering „Warmonds Fanfare". 8 uur nam. ZATERDAG Haagweg 92: Opening tentoonstelling Louis Meys en Marcel B. Keezer. 4 u. nam. De Lakenhal: Opening tentoonstelling ..Ars Aemula Naturae". 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jaarfeest Ac cordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Voorschoten (Gem. Verenigings gebouw): „De witte non". 8 uur nam. ZONDAG Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. O. Noordenbos. 10.30 uur voorm. Bijzonder Kerkewerk dr. Schoonhelm. 10.30 Luxor-theater: Herv. Gem. o.l.v uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelllng ,.De grote liefde" door Ned. Comedie. 8 u. nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG St. Antonius Clubhuis: Kerstmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2 uur nam. Casino-theater: K. en O. Fllmstudle- kring „Tempt Nostri". 9.15 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. mr. D. Coleman. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling ,,De grote liefde" door Ned. Comedie. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): „Con Amore" zingt het Welnachtsoratorlum van J. S. Baoh. 8 uur nam Wykgebouw Levendaal: Kerstfeest Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Wim Kan. Corrle Vonk en Ria van Veen. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht): Streek - bijeenkomst P. v. d. A. Spr. ir. Posthumus over „Europa en Azië". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert MIJ. voor Too'nkunst. 2.30 uur nam. Waaggebouw: Officiële opening Vlees- show. 11 uur voorm. St. Antonius Clubhuis: Aquariumver. „De Natuurvriend". Spr. A. v. d. Nieuwen- huyzen. 8 uur nam. Gerecht 10: Leden verg. Kon. Ned. Mij. voor Tuin/bouw- en Plantkunde. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Mij. voor Toon kunst. Wiener Oktett. 8 uur nam. Oegstgeest (Irene): Kersttentoon- stelllng. 34.30 en 810 uur nam. DONDERDAG De Lakenhal: Ver. „Oud Lelden". Spr. prof. dr. H. Brunstlng over de archeolo gie van Rijnland. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Kan, Cor- rie Vonk en Ru van Veen. 8 uur nam. Het. Britse programma voor de vrede lievende toepassing van de atoomenergie zal dan het omvangrijkste ter wereld zijn en zal jaarlijks vier miljoen ton steen kolen uitsparen. De beide nieuwe, pas in werking ge stelde centrales van Calder Hall vallen', wat omvang betreft, in het niet bij de nieuwe projecten. De twee nieuwe in En geland te bouwen krachtstations, zullen driemaal zo groot worden en de nieuwste centrale voor Schotland wordt de groot ste ter wereld. Het ontwerp is volkomen origineel. Als de drie nieuwe stations en nog een vierde, dat reeds in aanbouw is, klaar zijn, zullen zij in staat zijn een stad ter grote van Birmingham (wat omvang betreft de tweede stad na Londen) van alle nodige elektriciteit kunnen voorzien tegen kosten, welke gelijk staan of lager zyn dan die van steenkolen of olie. Verwacht wordt dat de regering vol gende week in verdubbeling van het be staande atoom-programma zal aankon digen. Voorts werd bekend gemaakt ,dat Cana da na^tr schatting 225 miljoen ton ura nium-reserves bezit. Dit is genoeg voor Engelands behoeften voor 400 jaar! Aanvaring Blommersdijk— Sapanca LOF VOOR NEDERLANDSE KAPITEINS De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren de aanvaring behandeld tussen het 6.855 brt metende s.s. Blommersdijk van de Holland-Amerika Lijn en het 3.903 brt metende Turkse s.s. Sapanca op dinsdagmiddag 28 februari j.l. op de Westerschelde in het Nauw van Bath. De uit 35 personen bestaande beman ning van het Turkse schip, dat kort na de aanvaring zonk, werd gered. Behalve de kapitein en de eerste stuurman kon den alle. opvarenden op de Blommers dijk, die langszij kwam, overstappen. De kapitein en de stuurman werden door de Osiris van de K.N.SM, aan boord genomen en later op de Blom mersdijk overgezet. De hoofdinspecteur voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, zeide, dat aan boord van beide schepen geen misver stand had bestaan over de oploop manoeuvre. Wat er echter precies gebeurd was toen beide schepen bij elkaar waren ge komen was hem niet helemaal duidelijk. In elk geval reageerde het schip anders dan kapitein en loods verwacht had den. Mogelijk achtte hij het. dat door de ijsgang waterwielingen zyn ontstaan. Uit deze aanvaring kan de lezing worden getrokken, dat men bij ijs gang op de Schelde een uiterste nauwkeurigheid moet betrachten bij oploopmanoeuvres. Ondanks de ijs gang heeft de Blommersdijk een sloep gestreken en zo gemanoeuvreerd dat de achterschepen bij elkaar kwa men. „Het staat er maar met een paar regeltjes". De twee Nederlandse gezagvoerders (Blommersdijk en Osiris) hebben in een kritieke situatie niet hun hoofd verloren, maar zo gemanoeuvreerd, dat de Turkse bemanning kon over stappen". zo besloot de heer Metz zijn compliment aan het adres van de beide Nederlandse kapiteins. De aanvaring is een bedrijfsongeval geweest, veroorzaakt door abnormale omstandigheden (ijsgang). Naar mijn mening aldus de hoofd inspecteur gaat de kapitein van de Blommersdijk geheel vrij uit. De Raad zal later zijn conclusie schriftelijk be kend maken. TENTOONSTELLINGEN Ned. Legermuseum: Lustrumtentoon stelling „Pro Patria". Werkd. 10—5 uur; zondags 15 uur (t/m. 16 december). Prentenkabinet (Kloksteeg)Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 15 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171 tel. 20502; Apo theek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, Oegstgeest. tel. 26274. BIOSCOPEN Luvor: ..Comanche Todd, de blanke Indiaan", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Lldo: „Terwille van ons huweiyk", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Bloed in de zon!", 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4 30. 7 en 9.15 uur. Rex: ,.De slaap des doods", 18 Jr. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Het is feest in Parijs", 18 Jr. Werkdagen* 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.-15 uur. Donderdag- cyclus „Therèse Raquin". By geen gehoor by Uw hulsarts of pecialist. bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genëve Locarno Wenen Innsbruck Rome Malloroa s "3 1 ui np. uur i B St- Is sneeuw waw 2 0 2 onbewolkt n 1 -3 3 regenbui zw 8 3 3 zwaar bew. z 5 4 0.5 geh. bew. z 10 9 2 geh. bew. zw 7 7 0 zwaar bew. zzw 6 6 4 zwaar bew. waw 6 6 5 zwaar bew. zw 5 8 0.1 nevel ozo 1 8 2 mist windstil 3 2 onbewolkt nnw 4 5 0 zwaar bew. zw 6 4 1 zwaar bew. zw 5 6 5 zwaar bew. wzw 7 5 1 half bew. z 2 0 4 onbewolkt ozo 2 3 3 onbewolkt windstil -3 0 licht bew. 5 6 6 mist windstil 1 1 geh. bew. z 8 11 0.2 onbewolkt n I 6 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2