„WEES VOORZICHTIG IN OOST-EUROPA" Opstand in Oost-Duitsland zou wereldvrede in gevaar brengen Sterk pleidooi voor verhoging der onderwijzerssalarissen in Kanier WEERBERICHT Daniël, in de leeinvekiiiP Y.S. NEMEN RUSSISCHE HANDSCHOEN OP 95ste Jaargang VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 No. 29012 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1* Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Von Brentano maant de NAVO De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano heeft gisterochtend op de ministervergade ring van de N.A.V.O.-landen te Parijs gewaarschuwd, dat er volgens zijn regering een ernstig gevaar voor een derde wereldoorlog kan voortkomen uit de spanning, die in de Oosteuropese landen heerst. Als in Oost- Duitsland een anti-communistische of anti-Russische opstand zou uitbreken, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Men zou waarschijnlijk onmogelijk van de Westduitsers kunnen verlangen, dat zij werkeloos toe zien als de Oostduitsers voor hun vrijheid vechten. Daarom doet de Westduitse regering alles wat maar mogelijk is om een overhaaste actie door de Oost duitsers te verhinderen. Kon Brentano diende een resolutie in, welke bij de Raad veel instemming vond. Zij houdt in, dat „alle vrijheidslievende landen steun zullen verlenen aan het zelfbeschikkingsrecht van de Oosteuropese volkeren en het recht om in volle vrijheid hun eigen regering te kiezen". Voorts wordt er in uitgesproken, dat de poli tieke orde in de Oosteuropese landen gebaseerd dient te zijn op de nationale onafhankelijkheid en de souve- reiniteit, met uitsluiting van elke imperialistische onder drukking en dat de binnenlandse ontwikkeling in deze landen niet zal worden beïnvloed door militaire kracht of economische en militaire druk. Minister Luns tevreden over resultaten van Parijse ministeriële bijeenkomsten Een waarschuwing dus, die niet alleen aan het adres van Rusland geuit is, maar evenzeer gericht is tot het Westen, al voegde Von Brentano er in zijn rede aan toe, dat de volkeren van Oost-Europa het recht hebben te weten, welk standpunt de vrije wereld jegens hen inneemt. HU stelde voor de economische en culturele betrekkingen met de Oosteuropese landen te bevorderen, maar grote voorzichtigheid te betrachten ten aanzien van de satellietstaten en voor al „dramatische handelingen" achterwege te laten. Gelogenstraft Foster Dulles wilde tijdig thuis zijn Omdat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dul les, weer tijdig thuis wilde zijn om in Washington India's eerste minister te verwelkomen, zal de conferentie der NAVO-ministers in Parijs vandaag haar einde moeten vinden. De hoofdpunten van de agenda waren trouwens in grote lijnen reeds afgehandeld, want met name het rapport der drie wijze mannen ter reorganisatie van de NAVO is ten slotte kunnen worden aangenomen. De uitlatingen van minister Dul les waarmee woensdag de principiële ba sis van het rapport - de onderlinge so lidariteit in geval van een dreigend con flict - bedenkelijk werden ondermijnd, schijnen achteraf te moeten worden ge noteerd op de reeds lange lijst van des staatsmans minder gelukkige verklarin gen. Slotsom De slotsom, die men uit de afgelopen dagen kan trekken, is van tweeërlei aard zoals gisteravond ook minister Luns voor de Nederlandse correspondenten heeft uiteengezet. Na de gebeurtenissen in Egypte en in Hongarije is het besef, dat alle WestelUke of Atlantische lan den door hun gemeenschappelyke be langen sterker op elkaar worden aange wezen, ontegenzeggelUk gegroeid. En dat gevoel is in het rapport, dat dus werd aanvaard, ook zeer duidelijk uitgedrukt. Het gevaar dat vooral West-Europa opnieuw van Rusland uit bedreigt, is eerder toe- dan afgenomen en in dat licht beschouwd, zullen de militaire in spanningen stellig niet mogen verslap pen. De Europese landen hebben trou wens een gezamenlijk beroep op Ameri ka gedaan om met atoomwapens te worden uitgerust. Veel kans dat ze ver hoord zullen worden, is er voorlopig evenwel niet, omdat het Amerikaanse congres zijn veto bij voorbaat tegen zul ke steun al had uitgesproken. De manifeste wil, die onder de satel lietvolkeren nu tot uiting komt om zich van het Russische juk te bevrijden, is op zichzelf natuurlijk en ongetwijfeld een verblijdend verschijnsel. Onverantwoordelijk Niettemin zou het onverantwoordelijk zijn de ogen te sluiten voor de zeer reële gevaren voor de wereldvrede, die deze bevrijdingstendens eveneens be helst. In dat opzicht dacht minister Luns wel speciaal aan een eventuele po ging tot opstand in Oost-Duitsland, waarop zijn collega Von Brentano zo uitvoerig had gezinspeeld. In dat geval zal men eens te meer kunnen betreuren, zo merkte minister Luns op.' dat het Europese leger niet tot stand is mogen komen, aangezien overig West-Europa weinig middelen ten dienste meer staan om de Westduitsers eventueel te weer houden van een daad. die men op men selijke gronden maar al te gemakkelijk zou kunnen begrijpen. De algemene indruk, waarmee de heer Luns zondagavond, na nog aan de zit ting van de Raad van Europa te heb ben deelgenomen, naar Den Haag terug zal keren, is dat zijn aanvankelijke re serve of zelfs zijn gevoelens van pessi misme achteraf door zijn persoonlijke ervaringen in gesprekken toch wel gelo genstraft konden worden. De stemming werd door gevoelens van openhartigheid en van vriendschap en eensgezindheid bepaald en het hoofd van de Nederland se delegatie had dan ook zeer beslist de overtuiging, dat de scheur in de Atlan tische gemeenschap goeddeels kon wor den geheeld. Amerika zal zijn Europese bondgeno ten, aldus de Nederlandse minister, nooit in de steek laten, al zullen de nieuwe richtlijnen van het rapport der wijze mannen hun doeltreffendheid pas in de praktijk kunnen bewijzen. En om zijn verwachtingen in een Engels gezeg de nog eens nader te vatten, besloot mi nister Luns, die samen met zijn Noorse collega Lange het slotcommuniqué had opgesteld, met de uitspraak, dat de kwa liteit van een pudding nog steeds pas bij het nuttigen ervan kan worden aange toond. Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond Aanvankelijk regen, later opklaringen maar ook enkele verspreide buien. In het binnenland krachtige tot harde zuidwestelijke wind, langs de kust tij delijk storm tussen zuidwest en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 DECEMBER. Zon op: 8.44 uur- onder: 16.31 uur. Maan op: 14.47 uur; onder: 5.51 uur. Hoogwater te Katwiik te 0.57 en 13.17 u. Laagwater te 9.00 en 21.26 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Ontsteltenis te Ochten Auto met vijf inzittenden reed in de Waal; drie verdronken Chauffeur zag de waarschuwingsborden niet (Speciale berichtgeving) Een even ernstig als tragisch ongeluk heeft gisteravond de bewoners van het Betuwse dorp Ochten tot grote ontsteltenis gebracht. Een personenwagen met vijf inzittenden die uit Je richting Resteren zuidwaarts reed, is met vrjj grote snelheid bfj het nieuwe veer in de Waal gereden. Drie inzittenden ver dronken, een vierde werd ernstig gewond naar het Bethesda-ziekenhuis in Tiel overgebracht. Over de oorzaak van de ramp bestaat nog geen volledige klaarheid, maar het staat vast dat de chauffeur de waarschuwingsborden met aanduidingen niet of niet tijdig heeft opgemerkt. Om negen uur gisteravond zag de ka pitein van de veerpont, die juist aan de overkant van de rivier lag, een auto met vrij grote snelheid in de richting van de Waal rijden naar de aanlegplaats van de pont. De wagen schoot in het water en verdween onder het oppervlak. De pont stak dadeiijk over naar de plaats van het onheil, waar een dragline op het vaartuig werd gereden om de auto te lichten Twee van de vijf inzittenden waren inmiddels al op het droge ge bracht. De heer M. Thijssen bleek er het ergst aan toe te zijn; hfj was ernstig gewond en buiten kennis. Een aanwezige arts paste met succes kunstmatige ademhaling toe Hij bleek door de oprij- kleppen van de pont te zijn geraakt. De heer G. A. Reijnen uit Mill was even eens gewond De lichamen van de heer C Verbruggen en de chauffeur A. Se- roen, beiden eveneens uit Mill, en van de heer A. Speelman uit Zeeland bleken niet meer in de autc aanwezig: zij zijn verdronken. De rijkspolitie te water, die later op de avond op de plaats van de ramp arriveerde, stelde een onderzoek in. De kapitein van de pont en zijn per soneel, die dadelijk in actie kwamen, alsmede inwoners van Ochten, zijn van het tragische ongeval diep onder de indruk. Naar wij vanochtend vernamen, zijn de ontzielde lichamen van twee der drie vermister gevonden. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllliillllllllllilllllllllllllli Uit de school geklapt Zeer levendige gesprekken by de aanvang van de vergadering van gisteren. Onderwerp van gesprek: de pers. De Amerikaanse en Euro pese bladen hadden verschillende uitleg gegeven aan wat minister Foster Dulles ii de besloten zitting van woensdag had gezegd over het Amerikaanse recht van handelen zonder voorafgaand beraad met de andere NAVO-landen. Duidelyk kwam naar voren dat Amerikaanse functionarissen aan journalisten landgenoten uit de Atlantische school hadden geklapt. De Noorse minster van Buitenlandse Zaken. Halvard Lange, zinspeelde hierop Dulles had zijn antwoord gereed: de verslagen in de Franse pers over zyn rede waren nog langer en nog onjuister geweest dan de Ame rikaanse Daar kon zyn Franse col lega Pineau weer iets op zeggen. De Franse journalisten belegerden zijn ministerie als het ware. Zij klaagden steen en been, dat de enige inlichtingen, die zij hadden bemachtigd, afkomstig waren van hun vakbroeders uit Amerika. Woensdag is in de Diergaarde Blijdorp een veulen van een zeer zeldzame paard soort geboren. Het is een Przewalski-paard. dat oor spronkelijk in de steppen van Bin- nen-Mongolië voorkwam. Moeder en dochter maken het wel. Storm iverd tot orkaan! ii- Onvoldoende salariëring remt nieuwe leerkrachten (Van onze parlementaire redacteur) Reeds meer dan twee jaar duurt het overleg over een nieuwe salaris-regeling voor de onderwijzers. Op die manier wordt de geest onder het korps verknoeid, waarschuwde gisteravond de heer Van Sleen in de Tweede Kamer bij de behan deling van de begroting van Onderwijs. Door de onvoldoende salariëring remt men de toeloop van nieuwe leerkrachten naar het onderwijs. Het was dapper van minister Cals, dat hij het congres heeft bijgewoond, van de drie samenwerkende bonden, waar hij alle klachten heeft kunnen horen. Hij zal gemerkt hebben, aldus de heer Van Sleen. dat de storm van veront waardiging is gegroeid tot een orkaan. Er moet eindelijk eens een nieuwe salaris regeling komen, want het lijkt er anders op, dat Sint Juttemis ons een poets bakt. De gang van zaken met het overleg over de onderwijzerssalarissen vond de heer Roosjes (A.R.) eveneens bedroevend. Op die manier wordt het overleg kapot gemaakt. De leiders van de onderwijsorganisaties worden tot wanhoop gebracht Met grote zorg vervulde de heer Roosjen het tekort aan leraren bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs. De toestand dreigt onhoudbaar te worden. Er dreigt een catastrofe, maar men hoort niets van ingrijpende maatregelen zoals in de Troonrede werd aangekondigd. Het VHMO verkeert in nood en daarom betreurde de heer Roosjes het, dat de leraren zijn uitgesloten van de salarisver hoging voor hogere ambtenaren. Die gang van zaken is „mis". Zorgwekkend is ook het tekort aan schoolgebouwen. De bouw ervan dreigt extra vertraging te ondervinden door de onmogelijkheid voor de schoolbesturen op de kapitaalmarkt geld op te nemen tegen een rente, die voor het Rijk aan vaardbaar is voor het verlenen van sub sidie. De heer Roosjen waren reeds drie van zulke gevallen bekend. Hij zag daarom ook voorlopig nog niets komen van de verlaging van het klassengemiddelde, want dat kan pas gebeuren als het tekort aan onderwijzers en scholen is opgeheven. Het zal zeker nog wel zes jaar duren en de heer Van Sleen (PvdA) drong er bij de minister op aan om die tijd te gebruiken om vast te stellen hoe groot het aantal leerlin gen per leerkracht als ideaal moet zijn, want de deskundigen zijn het daarover niet eens. Gisterochtend hebben twee dok ken van een Amsterdamse rederij, dc ..jumbo" met een capaciteit van 125 ton en de ..Reebok" met een hefvermogen van 90 ton. een zand zuiger uit het Noord-Hollands Ka naalanderhalve kilometer ten zuiden van Alkmaar, over de dijk heengetild en in een aan de land zijde van die dijk gegraven ka naaltje neergezet. Op het eind van dit kanaaltje zal de zuiger beginnen met het winnen van zand, dat zal worden opgespoten op het industrie terrein. dat ter plaatse voor de ge meente Alkmaar in aanleg is. De kuil. die na de zandwinning ont staat. zal worden gevuld met bag ger uit het Noord-Hollands Kanaal. De foto toont de zandzuiger tussen hemel en aarde. Ook de leraren Volgens de heer Tilanus (CHU) is de deining over de salarissen van de onder wijzers en leraren versterkt door de aangekondigde verhoging van de topsa larissen, van de rang van referendaris af, waardoor alle verhoudingen ten op zichte van de lagere salarissen scheef getrokken zijn en alles in beweging komt. De aangekondigde maatregel is niet te rechtvaardigen. Daardoor zijn ook de leraren gaan klagen. Zij gevoelen het als een rechtskren king, dat zij van de verhoging zijn uit gezonderd. In ieder geval hoopte de heer Tilanus, dat de verhoging van de topsalarissen in de Kamer geen meer derheid zal krijgen. Hij betoogde voorts, dat er eindelijk eens een einde moet ko men aan de spellingsmisère. Wellicht is eenheid in de schrijfwijze te verkrijgen door middel van examens. Slot op pag. 2 Verhoging sociale uitkeringen Halve maand extra voor bejaarden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de wets ontwerpen aangenomen tot verhoging van de sociale uitkeringen (o.a. de kinderbijslagen) met 10% met ingang van 1 september j.l. in verband met de loonsverhogingen in de loop van dit jaar. Alleen de WD verzocht aan tekening geacht te willen worden te gen de verhoging van de kinderbysla- gen te hebben gestemd. De bejaarden, die een uitkering ont vangen op grond van de noodwet-ouder domsvoorziening, krygen voor Kerstmis een halve maand extra. Een groot deei van de Kamer drong erop aan een hele maand extra te geven overeenkomstig het advies van de Stichting var de Ar beid. Staatssecretaris van Rhyn ver klaarde een desbetreffend amendement van de communisten echter onaanvaard baar. Het advies van de Stichting van de Arbeid werd uitgebracht op een tijd stip, (4 augustus) toen de financieel- economische omstandigheden niet zo zorgelijk waren als thans. Vooral de laatste weken is de toestand slechter geworden Door de verhoging van de sociale uitkeringen met 10% blijft de positie van de bejaarden niet gelijk, maar wordt zü beter. Ook door de ouderdomswet verbetert de positie van de bejaarden. De regering ziet daarom in de huidige omstandig heden geen reden inplaats van een halve maand een hele maand extra uit te ke ren, hetgeen 12 miljoen gulden extra zou kosten. Het amendement van de communisten werd met 6 tegen 86 stemmen verwor pen. „Amerikaanse inmenging" op de agenda De Sovjetrussische afgevaardigde bij de Ver. Naties. Wasily Koeznetsof. heeft in de agendacommissie van de Ver. Naties verklaard, dat de Amerikaanse ..inmenging in de binnenlandse aange legenheden" van de Oosteuropese lan den zo groot is geworden dat zij een ernstige bedreiging voor de vrede vormt. Hy legde deze verklaring af tijdens een debat over het Russische verzoek om op de agenda een punt te plaatsen aangaande deze ..inmenging" en „on- dermynende activiteit" jegens de com munistische landen. De agendacommissie besloot de Alge mene Vergadering aar te bevelen een debat te openen over het door Rus land voorgestelde agendapunt. Onder de twaalf landen die vóór op neming van het Russische agenda punt stemden waren de Ver. Staten! Slechts de Dominicaanse republiek stemde tegen. China en Turkije ont hielden zich van stemming.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1