Hoe brengt U iedere dag afwisseling in 't eten? Motgm ROVOO ALGEMENE ONTEVREDENHEID IN INDONESIË TOEGEGEVEN Mr. F. Bordewijk sprak voor K&O Loop der bevolking te Leiden WERKSTER Fa.Wed.M.Overduin Met 'n Royco-soepje breng je weer eens wat anders op tafe' VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 In open brief eiste ondergedoken kolonel Loebis aftreden premier Sastroamidjojo De Indonesische minister-president Ali Sastroamidjojo. wiens aftreden de laatste tijd wordt geëist door een aanbal politieke partijen en politici, heeft vandaag verklaard, dat de regering zich bewust is, dat „wij allen" ontevreden zijn over de huidige binnenlandse situatie. In een verklaring voor het parle ment over het gevoel van ontevredenheid, dat in de provincies heerst, gaf de premier toe, dat „het welzijn van het volk. waarnaar wij streven, nog niet h bereikt". De regering meent echter, dat niet alleen de huidige regering ot haar voorgangers verantwoordelijknioe.cn worden gesteld voor de tegenwoor dige slechte toestanden, „daar zij een gevolg zijn van de politiek van hef vroegere koloniale bestuur". Masj joemi trekt nog geen ministers terug De algemene ontevredenheid over de stand van zaken, en in het bijzonder wat betreft de bestrijding van de cor ruptie, heeft kortgeleden geleid tot een mislukte staatsgreep door een aantal legerofficieren, onder leiding van de vroegere waarnemend chefstaf van het leger, kolonel Zulkifli Loebis. Een aan tal officieren werd gearresteerd, doch kolonel Loebis zelf bevindt zich nog steeds op vrije voeten, op een onbeken de verblijfplaats. In een brief, welke vandaag door enkele dagbladen in Djakarta werd gepubliceerd, maakte Loebis bekend, dat hij zich aan de autoriteiten zal overgeven zodra een nieuwe regering zal zijn gevormd, onder leiding van dr. Mohammed Hatta, die veertien dagen geleden als vice-president is afgetreden. Sultan Hamengkubuwono van Jogjakarta zou daarin de porte feuille van Defensie moeten hebben. Hij bezette deze post reeds vier jaar geleden. De Commissie van Advies van de ge matigde Islamitische partij Masjoemi heeft vandaag vorgesteld om de vijf ministers van de Masjoemi uit het ka binet terug te trekken, doch de uitvoe rende raad van de partij verklaarde, dat zulk een stap „op het ogenblik" nog niet wordt overwogen. Volgens politieke kringen zal men dit wellicht de volgen de week doen. Ned. carillon in V.S. speelt met Kerstmis OVER GANS DE WERELD TE HOREN! Het Nederlandse carillon van 49 klokken dat door Koningin Juliana namens het Nederlandse volk aan de V.S. werd aangeboden zal te horen zyn in een nationaal programma dat aan de kerstboodschap van president Eisenhower vooraf zal gaan. Op 20 december zal de president een schakelaar omzetten waardoor over de gehele wereld in Amerikaanse ambas sades en gemeenschappen de Kerstbo men worden aangestoken. Daarbij zal het carillon worden bespeeld door de Amerikaanse beiaardier Charles T. Chapman. Het geluid zal door een mi crofoon worden opgevangen in het park waar de klokken in een tijdelijke toren zün ondergebracht en wyd en züd wor den uitgezonden. SIGARENWINKELS VRAGEN COMPENSATIE De Nederlandse Bond van Christelüke sigarenwinkeliers heeft de minister van Economische Zaken maatregelen ge vraagd ter compensatie van de hogere lasten, die de sigarenwinkeliers volgend jaar te dragen zullen krügen. Dit ver zoek is neergelegd in een telegram, dat tijdens een spoedvergadering van de bond. te Utrecht gehouden, aan minis ter Zijlstra is verzonden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Otterloo J. C. W. Krulshoop te Meerkerk. Naar Haarlem (buitengewone werkzaamheden) J. van der Wiel te Zunderdorp. Bedankt voor Opheusden J. H. Cirkel te Woudenberg. De leiders van de 3 grote coalitiepar tijen, de nationalistische P.N.I. van de premier, de gematigde Islamiti sche Masjoemi en de orthodox-Islami tische Nahdatul Llama morgen bij eenkomen om te beraadslagen over de wijze waarop de huidige moeilijkheden zullen kunnen worden overwonnen. De vice-voorzltter van de Nahdatul Lla ma zeide niets te voelen voor het idee van een kabinetswijziging zolang „wij nog geen houvast hebben" en zolang „wü nog op zachte grond staan, die gemakkelijk kan worden wegge spoeld". Etablissement der Marine verhuist Overplaatsing kost 17 miljoen (Speciale berichtgeving) Een stuk roemrucht verleden van niet alleen de hoofdstad, doch van ge heel Nederland, zal binnen niet al te lange tijd onder sloophamers vallen. Het Is de oude werf van de Oost-In dische Compagnie, thans sedert jaren: het Marine-etablissement, van Am sterdam! Dit machtige gebouwencom plex, gelegen bij het begin van het eiland „Kattenburg" langs de spoor baan oostelijk van het Centraal Sta tion, zal moeten plaats maken voor de hypermoderne Y-tunnel. Na langdu rige onderhandelingen tussen de ge meente Amsterdam en het Ministerie van Marine is overeengekomen dat het. Marine-etablissement een nieuwe plaats zal krügen op een terrein aan het driehoekige eiland bü Schelling- woude. aan de Y-dijk. Voor de uitvoering van deze over plaatsing hebben gisteravond B. en W. van Amsterdam schriftelijk de raad een krediet van l7 miljoen gevraagd. In het thans verdwijnende Marine- etablissement is sedert jaar en dag de Marine ondergebracht. Hier is o.a. het roemruchte vlaggeschip van admiraal de Ruyter „De Zeven Provinciën" vele eeuwen geleden, gebouwd. Leiden en Katwijk speelden bijzondere rol in zijn letterkundige produktie Spaak opvolger van Lord Ismay De NAVO-raad heeft vandaag de 57- jarige Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paui-Henri Spaak. („mr. Europe") benoemd tot secretaris-gene raal van de Noord Atlantische Verdrags organisatie. Spaak volgt in april 1957 Lord Ismay 'Gr. Brittannië) op. die sedert 1952 se cretaris-generaal van de NAVO is. Opening Ned. Instituut in Parijs OP 11 JANUARI A.S. (Van onze Parüse oorrespondent) Het nieuwe Nederlandse Instituut ln Parys, da t al geruime rijd geleden in dienst werd genomen, zal de volgende maand eindelijk officieel worden inge- wyd. Op 11 januari as. zullen Prins Bernhard en min. Cals zie hnaar Parys begeven om aan deze plechtigheid deel te nemen, die officieel door de president der Franse Republiek, René Coty. in aanwezigheid van de Franse minister van Nationale Opvoeding, de heer René Billières door middel van het doorknip pen van een lint zal worden verricht Men kan zich verheugen over deze ge beurtenis, waarbij het Frans-Nederland se verlangen tot Culturele samenwer king door de hoogste autoriteiten van beide landen zal worden bezegeld en waardoor tevens aan een tamelijk zon derlinge toestand een einde zal kunnen komen In de serie „Schryvers spreken", waarmede K. cn O. het vorige seizoen is begonnen, vertelde gisteravond in het Snouck Hurgronje Huis mr. F. Bordewijk van en las voor uit eigen werk. De auteur, die in Leiden gestu deerd heeft en ook gedurende de laatste maanden van de afgelopen oorlog in deze stad grote gastvrijheid mocht genieten, begon niet er op te wijzen, dat de Sleutelstad evenals Katwijk een bijzondere rol in zyn letterkundige produktie heeft gespeeld. Hij doelde daarbij op zijn roman „Noorderlicht", welke uit een plan in vijfvoud is opgebouwd en welk werk hij zelf beschouwd als het beste tot nog toe door hem geproduceerd. Nadat mr. Bordewijk, die zich om verschillende redenen sterk tot Leiden voelt aange trokken. nog een aantal persoonlijke herinneringen had opgehaald, wees hij er met enige nadruk op. dat een schrij ver eigenlijk niet in staat geacht kan worden te spreken over zijn eigen werk. Iemand anders zal ten opzichte van een en ander immers veel objec tiever zijn. Mr. Bordewijk betreurde het. dat velen poëzie ver boven proza stellen. Net zomin als een symfonie vergeleken kan worden met een piano concert kan men poëzie met proza vergelijken, aldus spreker. Men kan vanzelfsprekend wel een voorkeur heb ben voor het een of ander. Slechts één punt is er waarom proza boven poëzie gesteld zou kunnen worden: de opvoe dende waarde van prozaliteratuur is n.l. groter dan die van de poëzieliteratuur. Dit komt om de eenvoudige reden dat de mensen over het algemeen het liefst proza lezen. Mr. Bordewijk deed in 1919 zijn eerste proza in boekvorm verschij nen Dit was een bundel verhalen getiteld „Fantastische Vertellingen". Vooral de eerste werken van mr. Bor dewijk hadden het karakter van een manifest en dit heeft verscheidene critici in het harnas gejaagd. De schrij ver wilde echter anders zijn dan de anderen. Later ging ook de stijl een meer belangrijke rol spelen. Van 1930 af legde mr. Bordewijk zich toe op een uiterst beknopte weergave en werd de inhoud tegelijk minder fantastisch. Het eerste werk in die nieuwe richting was „Blokken", een klein boekje, dat toch een roman is en in 1931 verscheen. De eerste grote roman van dé auteur was „Karakter" (1938). Tot verwondering van mr. Bordewijk zelf heeft dit werk enorme opgang gemaakt. Na bespreking van „Noorderlicht" en „De doopvont", waarvan de constructie bestaat uit het v.erdelen iy stukken, die met elkaar samenhangen, alsmede van enkele l andere romans las mr. Bordewijk uit eigen werk voor. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Jeugdhotel in Leiden De Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer die vorige maand een jeugdhotel heeft geopend in Schevenin- gen. wil ook in andere plaatsen in Ne derland Jeugdhotels stichten. Zo staat oa. Leiden als één der eersten op het programma Naar ons bij nadere infor- mtie blijkt hebben de plannen om tot stichting van een dergelijk hotel in Lei den te komen nog geen definitieve vorm aangenomen. Het ligt in de bedoeling hierover binnenkort contact met het ge meentebestuur op te nemen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Ingeborg Constance, d. v. T. de Vos en C. G. Ruijgrok; Henriëtte Margareta. d. v. H. H. van Gelderen en G A. v. Lookeren Campagne: Karei, z. v. K. van der Bijl en M. Sprij; Rein. z. v. P. Nijgh en J. A. van Beelen; Vastera Adriana, d. v. F. J. Hooftman en A. E. van Leeuwen; Janny Adriana Johanna, d. v. J. Moerland en J. J. M. van Ooi; Robert Egbert Jan, z. v. P. Ziel en A. C. Brugman; Lydla Johanna, d. v. J. Hogewonlng en J Both. GETROUWD: C. J. Rijsbergen en G. Kluivers; Th. Barten en A. Schaafstra; P. Ph. van der Blom en H. van Houten; P. H. Opdam en E. G. van Voorthuljzen; H M. Tykaar en M. M. Montanus OVERLEDEN: W. van der Zeeuw. man. 85 Jaar. President Weroshilov naar Indonesië? President Soekarno heeft gister avond gezegd, dat hü hoopt president Woroshilov der Sovjet-Unie over niet t« lange tijd te mogen ontvangen. De president zeide dit tijdens een re ceptie in de Russische ambassade, welke werd gehouden ter ere van het Indonesische presidentiele gezelschap, 'dat kortgeleden een bezoek aan de Sov jet-Unie heeft gebracht. Ram Go pal en zijn groep In dische dansers treden op het ogen- blik in Parijs op. Een opname van een kleurrijke scène tijdens het op treden van een der dansparen. In week van 29 tot en met 5 dec. 1956 GEVESTIGD: J. C. Klink en lam., koopman ln oude metalen. Doelengracht 7; C Sloos en fam.. caféhouder. Smldsteeg 5; A, J. van Draa- nen en fam.. hotelemployé. RJJnsburger- weg 18; G. G. Groeneveld Meijer. Rapen burg 83; A. I. M. Cremers. Witte Singel 97; G. van Hout. vloot-aalmoezenler. Noord- einde 2a; J. P. Adrian. Drie Octoberstr 35; P. W. van Schendel, Witte Singel 10. A. M. Vastbinder. Roodenburgerstr. 63; J M. v. d. Kraan-van Beek. werkster, v. d. Waals straat 7. L. M Overmars. Langebrug 53; P. J. Vermond.' havenarbeider, Alexander- straat 49; F S. J de Ronde. Groenhoven- straat 12; H P L R Wenger. kweker. Kalserstr 13: G. M. J v Klns-Zandber- gen. Gasstr. 68; H. F. Heerkens Thljssen. Rapenburg 17; G. Muste, Vreewljkstr. 10; E J, Goosen, Kanaalstr 24; G. M. J Le grand assistente Ac Ziekenhuis. Rljns- burgerweg 10; Th. Planten. Witte Singel 94; H J Bussemaker-Faber. Boerhaave- laan 24; H Solleveld. Boerhaavelaan 24; W. R Neuteboom. Haarlemmerweg 64; M. O Coors-Manupassa. Boerhaavelaan 2; H. de Jong, benzinepompmonteur. Ververstr. 49. M. Th J van Dongen verpleegster. Scholtenstraat 4; W Pel. Witte Singel 90; J. W. Hof. Rijnkade 13; H J Aubel. Rijn kade 13; A. v. Tongeren-van Dijk. Oranje- gracht 121; M. P. Bouwman, winkeljuffr.. Korte Langestr. 16; C. de Boer, stuwer NS. Haarlemmerstr 285a; S P. Steendam. elektro-technlcus, Thorbeckestr. 50; A C. de Moolj-Ras, Amstelstr 5. C van der Kils. Rijnsburgerweg 144; M Th. L. van Hoofc Witte Singel 96: S. H. Bloembergen. Kloksteeg 14 VERTROKKEN: H. J. van de Weterlnk en fam., Lorente- kade 65, naar Leersum, Pr. Irenelaan 1; J. van der Pol en fam., ©urlngarstr. 13. naar Maarn, Bakkersweg 56; J N. Bezuur en fam., Velllngkade 20 naar Amsterdam. Hoofddorpplein 17 II; G. Overdyk en fam., Celebesstr. 10 naar Alphen a/d Rijn, Aar kade 71 rd.; J. A. Edelaar en fam Hoge Rijndijk 100 naar Noordwyk. Oude Zee weg 42; K. M. G. Vink-v. Beelen en fam., Bronkhorststr. 2a naar Amsterdam. D. Sonoystr. 49; S. Smit en fam.. Warmon- derweg 45 naar Ned. Nleuw-Gulnea: H. Haak en fam.. Boshof 32 naar België; M. P. Hoogduin. Kanaalweg 200 naar Sassen- heim, Wasbeeklaan 8; Y. G. P. v. Tuyn- Kersten. Nleuwstr. 47 naar Verenigde Sta ten v. Amerika; A. Ravesteln, Pletersk.grt 16 naar Amsterdam. Honthorststr 42II; K H. Verllnde. v. Slingelandtln 9 naar De Bilt Bilderdljklaan 15; W. J. Wllle- brand. P. de la Courtstr. 47 naar Warmond, Dorpsstraat 100; T C. Eradus. K Galge water 9 naar Gouda. Gr Florisweg 73. M. B. J J van Noort, Morswee 55d naar Breda, Oosterhoutseweg 58; A E. Volkers, Rapenburg 122 n 's-Gravenhage, Ruych- rooklaan 149; W de Groot, Utr. Jaagpad 118 naar Leldschendam. Neeslouwerweg 5; H J. de Groot-v. Klaveren. Narmstr. 36 naar Leldschendam. Neeslouwerweg 5; E. Westermann. Witte Singel 90 naar Am sterdam. Prinsengracht 803 hs.; J. Bruins- ma Witte Singel 27 naar Emmen. Angel- sloërdijk 23- W L. Th. Henslng-Hermans. Vreewljkstr. 14 naar Noordwijk. Q. van Uffordstr. 34; A Muller. Rapenburg 13 naar Utrecht, a/b „Veelgeweten". Vecht- dijk t/o 151: M. J. van Zeijl-Overdijk, Ceie- besstraat 10 naar Alphen a/d Rijn. Aar- kade 71 rd.; E. A. Brussel-Loomans. Merel straat 24 n. 's-Gravenhage. v. Breughelstr. 205; R. A. Dool. Sumatrastr 47 naar Haarlem Wagenweg 20; H. Tit. Beesten markt 13 naar Rotterdam. Engelsestr. 7oa; J M Opwijrda. K. Rapenburg 2 naar 's Gravenhage, Goudenregenstr. 197; H. W. Wllzing. Rljnsb.weg 10 naar 's-Gravenhage. G. Deynoetstraat 10: L. Kruijne R. en Schlekade 78 naar Brlelle. Voorstr. 126; J Klokman. Boerhaavelaan 43 naar Am sterdam. Rooseveltlaan 189 III: J. J M. Berbee, O Herengracht 2G naar Gllze NB. Chaamseweg 1; C. A. Kluyver. Rapenburg 123 naar Amsterdam. Joh. Verhulststr. 89; W. Gerritsen. Kolfmakersteeg 26a naar 's-Gravenhage. Kranestr. 54; M. C. J. Nle- vaart. Hoge Rijndijk 55 naar Geleen. Pr. Erenslaan 44; A. M. Th. van Thiel. Hoge Rijndijk 165 naar Australië; M. C. van de Weterlnk. Lorentzkade 65 naar 's-Graven hage. Thorbeokestr. 237; J. E. A. Wilschut, Lammenschansweg 105 naar 's-Graven hage. Riouwstr. 139: D. J. Benschop. Rijns burgerweg 1 On. 's-Gravenhage. Klepstr. 28- W. J P. M. van den Broek. Rijnsb.weg 10* naar Bussum. Dr. Schaepmanlaan 19; N. A. M. de Vries. Joh. de Wittstr. 43 naar Oostvoorne, Obalaan 3; G Th. A. M. Bots, Oude Vest 35 naar Dordrecht. Joh. de Wittstr. 45; H. Besselsen, Woonwagen kamp naar Amsterdam. Oudezijdse Ach terburgwal 89; I. J. Hoekstra. Groenhazen- fracht 12 naar Deventer, v. Haexbergenstr. 7; F. Th. A. de Haas. De Sitterlaan 63 naar Zwitserland. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 december. Veemarkt. Aangevoerd: 3 stieren. 50 melkkoeien. 320 vette koeien. 34 vare e.a. koelen. 25 gras kalveren. 27 vette kalveren. 96 nuchtere kalveren. 15 geiten. 100 schapen. 1535 vette lammeren, 38 zeugen. 252 schram men. 564 biggen, totaal 3059. Notering: melkkoeien f9701080. vette koelen schoon f2.553.30, vare koeien f 660850, graskalveren f 200295, vette kalveren levend f 2.252.85, nuchtere kal veren levend f 1.201.60. vette schapen f 90'125. vette lammeren f 95130. drach tige zeugen f 275325. schrammen f 60 95. biggen f3245. Overzicht: handel: schapen vrij goed, kalveren vlot, vare koeien en vette koeien vrij goed.; Varkens slepend. LEIDEN. 14 december. Kaasmarkt. Aangevoerd: 21 partijen Goudse kaas. No tering: le soort f2.392.44, Goudes 2e soort f2.34—2.38. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 december. Groenteveiling: Waspeen A 3542. ld. B 26—36. andijvie A 61—63, Idem B 24— 33. groene kool 2224, selderie 15.20 15.40. BARNEVELD. 13 december. Eiervei- ling S.B.E. Aanvoer ca. 576.130 stuks. Han del redelijk. Prijzen: henneëleren: 50/57 gram f9.7010.82. henneëleren 57/59 gr. 10.9411.23, klppeëieren 59/63 gram 11.34 12.50. kippeëleren 63/70 gram 12.70 15.52. alles per 100 stuks. Coóp. Veluwse Eiervelling. Weekaanvoer ca. 1.200.000, waarvan er thans 556.000 ge veild werden. Handel redelijk. Prijzen: henneëleren: 49/55 gram f9.7010.65, henneëleren 55/59 gr. 10.8311.48, kippe- eleren 59/63 gram 11.61—12.70. kippe- eleren 63/66 gram 13.0414.24. kippe- eleren 66/69 gr. 14.0415.38. eendeëieren 67/72 gram 9.5110.53, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 2.200.000 (schat ting). Handel traag. Prijzen f 10.0014.00 alg. prijs 11.80. kiloprijs 2.00 (basis 59 gr.). Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eierhandelaren. Grote eieren f 12.0013.50, gewicht 6268 gram. kleine eieren 9.0011.50, gewicht 4860 gram. GEVRAAGD flinke voor enkele dagen per week. Mevr. DEMMENXE Pr. Hendrikl. 26, Oegstgeest WH Reclame nylons 1.98 g Geheel geminderd 2.55 J Met ladder-stop aan teen en boord 2.95 J Perlons 3.40 Net-nylons 3.65 Vasana's, vanaf 3.50 P >Iet het Loodje v.a. 3.95 J BI Crêpe-mousse, v.a. 4.75 g Uw kousenadnes; Alléén HOOIGRACHT 62 Leiden - tel. 25650 Burgemeester en wethouders van WARJIOND maken be kend. dat een vergunning is aangevraagd voor de bouw van een dubbel landhuis op het kadastrale perc. sectie D 2689 aldaar (terrein naast huize „Leevliet"). Het desbe treffende bouwplan wijkt af van het ter plaatse geldende uitbreidingsplan, zodat zij voornemens zijn de gevraag de vergunning krachtens ar tikel 20 der Wederopbouw- wet te verlenen De eigenaren der aan ge noemd bouwterreingrenzendc en nabij gelegen gronden wor den in de gelegenheid ge steld hun eventuele bezwaren tegen het verlenen der ge vraagde bouwvergunning schriftelijk bij ons in te die nen en wel uiterlijk binnen 10 dagen na dagtekening dezer bekendmaking, gedurende welke tijd de aanvrage tei inzage ligt ter gemeente secretarie. Warmond, 14 december 1956 Burgemeester en wethouders voornoemd. wasui „Een moeilijk probleem... maar ik heb er een oplossing voor gevonden, een eenvoudige oplossing zelfs! Ik geef een bordje soep vooraf. Van Royco! Zo'n Royco-soepje is op zichzelf al iets aparts en je kunt telkens een andere nemen. Er zijn zes smaken, dus... volop afwisseling!" Bloemkool, worteltjes, selderij, sjalotjes, peterselie. Royco Groentesoep is rijk bedeeld met goede gaven uit de zomertuin cn natuurlijk met de fijnste vermicelli. De pittige smaak, het aparte aroma, waardoor de/.e soep net even anders wordt dan Uw eigen groentesoep, is het geheim van de Royco-kok De luchtdichte verpakking zorgt dat er niets van smaak en geur verloren gaat, zodat U van elke lepel ten volle kunt genieten. EnRoyco Groentesoep is 3x zo vlug klaar Hier zijn ze alle zes: Royco Groentesoep, Kippensoep, Kalisbouilionsoep, Aspergesoep, Verinicellisoep en Erwtensoep u*i<

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13