„AUTOMATISCHE DOODSTRAF' NIEUWSTE WAPEN VAN RADAR Suiker, benzine en jenever worden in januari duurder WEERBERICHT Strijd laait iveer volledig op Benzine tijdelijk tot 1959? Rusland wenst „Amerikaanse inmenging y> op de V.N.-agenda! 95ste jaargang DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 No. 29011 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week f7.- Witce SingeJ l. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Hongaarse drama naar hoogtepunt JAPAN IN V.N. Arbeiders willen Boelganin de toestand uiteenzetten en liun eisen voorleggen De opstand in Hongarije heeft sinds het uitroepen van de jongste staking die voor meer dan negentig procent een succes werd, steeds meer het karakter van de eerste dagen van het Hongaarse drama gekregen. Het lijdelijk verzet maakt plaats voor nieuw geweld, Russische tanks grijpen steeds actiever in, op het platteland laait de strijd in volle omvang op, en de marionettenregering van Kadar treft de meest afschuwelijke maatregelen om te trachten door intimidatie de bevolking weer onder de ijzeren duim te krijgen. Kadar is zelfs zover gegaan, dat er een „automatische doodstraf" is ingevoerd voor allen, die door de standgerechten schuldig zijn bevonden. De laatste dagen zijn ongeveer 3000 personen gearresteerd, onder wie twee leiders van de arbeidersraden. De centrale arbeidersraad heeft Boelganin een telegram gestuurd waarin om een onderhoud wordt gevraagd teneinde hem de werkelijke toestand en de eisen van de arbeiders uiteen te zetten. nen tegen de politiek van Kadar demon streerden. In Miskolc zou een commu nistische drukkerij door de bevolking onbruikbaar zijn gemaakt. Tijdens het daarop volgende vuurgevecht zouden een Russische en een Hongaarse soldaat om het leven zijn gekomen De revolutie heeft zich dus naar de provincie verplaatst, waar de Russische troepen en de communistische politie van Kadar herhaaldelijk worden aange vallen .35 kilometer ten noord-westen van Boedapest zouden de Russen artil lerie in stelling hebben gebracht om een groep vrijheidsstrijders uit de weg Beslissende fase? (Van onze Weense correspondent) Alle tekenen wijzen er op, dat de tegenwoordige fase in de volks-op- stand van beslissende betekenis is voor de verdere ontwikkeling in Hongarije. Een illegale geheime zen der richtte gisteren aan de commu nistische machtshebbers de volgende boodschap: „Wij wijzen de regering, de politie en de Sovjets er op, dat wij hebben besloten om met alle, ons ter beschikking staande middelen te strijden, omdat onze democratische weg langs onderhandelingen iverd afgesneden ivaarlangs wij de idealen van de revolutie der arbeiders en boerer trachtten te verwerkelijken. Wij willen vooral vrede, maar voor echte socialisten is orde en rust niet te vereenzelvigen met onderwerping aan de machten van de terreur". Slaking volledig succes Minstens negentig procent van de ar beiders heeft gestaakt, zodat het gehele economische leven in Hongarije lam was geslagen. Dit blijkt wel het duidelijkst uit de officiële berichten uit Boedapest en Moskou, die slechts enkele bedrijven weten op te noemen, waar het werk werd hervat, terwijl aan de andere kant wordt toegegeven, dat de verzetsstrijders een aantal zogenaamde werkwilligen hebben weten over te halen of te dwin gen om het werk neer te leggen. Dit geldt ook voor de verkeersbedrijven en de staatswinkels. Laten Russen Kadar vallen? Zowel in Hongarije zelf als in het buitenland verwacht men dat de Rus sen Kadar zullen laten vallen om hem waarschijnlijk door Münnich te vervan gen, die toch al drie portefeuilles in handen heeft (hij beheerst het ministe rie van binnenlandse zaken, van justi tie en van de openbare veiligheid), ter wijl hy bovendien eerste waarnemende minister-president is. Strijd in Boedapest In Boedapest zag men gisteren hon derdduizenden stakende arbeiders die aan de oproep van de opgeheven ar beidersraad gehoor hadden gegeven. In de stadswijk Uj-Pest hebben com munistische politie-agenten plotseling het vuur geopend op ongewapende de monstranten, om hen te dwingen het werk te hervatten. Het aantal doden en gewonden is niet bekend. Voor de staats- schouwburg in het centrum van de stad is de politie met gummi-knuppels 'tegen c»1 bevolking opgetreden. Politie-agenten die personen wilden arresteren, werden afgeranseld, waarop Russische tanks en pantserwagens verschenen, die de me nigte door schoten in de lucht uit elkaar joegen. Op het Sznena-plein heeft een onbekende een handgranaat op een autobus geworpen en werden de chauf feurs door de stakers aangevallen. Voedselblekkade gebroken Ondanks de Ijzeren ring die de Rus sen rondom Boedapest hebben gelegd, konden 1600 tot 1800 boeren uit de om geving afzonderlijk of in groepen door breken en de stakende arbeiders in de hoofdstad van levensmiddelen voor- Pees centrum van gewapend veriet Volgens het Joegoslavische blad „Bor- ba" wordt er voor honderd procent ge staakt in de steden Debrecen, Györ en Szolnok. In andere steden werd het werk slechts ten dele hervat, vooral in Dunapentele. waar tweeduizend perso- Onbestendig De Bilt verwacht tot. morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later opnieuw regen Overwegend krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 DECEMBER Zon op: 8.43 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 14.10 uur; onder: 4.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.02 en 12.26 uur. Laagwater te 8.01 en 20.21 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's te ruimen. Volgens een bericht uit Belgrado is Pees op het ogenblik het centrum van het gewapend verzet. Daar de Russen in dit heuvelachtige bosgebied geen gebruik kunnen maken van hun tanks en zware wapenen, zijn gewapende ar beiders en studenten in het bezit van hun stellingen gebleven. Ook hebben er onverwachte aanvallen plaats gehad in Dunapentele, Magyaro- var en in andere steden. Verder heeft de bevolking tegen de geweldmaatrege- len van de regering op verschillende plaatsen geprotesteerd. Volgens nog niet gecontroleerde be richten zouden tijdens verspreide ge vechten 78 Hongaren en 12 Russische soldaten zijn gedood, terwijl 280 Hon- garenen 17 Russen werden gewond Arrestaties wekken woede In de laatste drie dagen zou de re gering meer dan drieduizend personen, voornamelijk intellectuelen en leden van de arbeidersraden hebben gearresteerd, onder wie de voorzitter van de centrale arbeidersraad, Sandor Racz, alsmede een ander lid van deze organisatie, San- dor Bali De verontwaardiging over de arres tatie van deze beide leiders is onder de andere arbeiders zo groot, dat een aanzienlijk gedeelte van hen waar schijnlijk vandaag nog zal blijven sta ken. Bovendien heeft de centrale ar beidersraad een telegram aan Boelga nin gezonden, waarin hij wordt ver zocht een vrij gekozen delegatie te willen ontvangen om hem op de hoogte te brengen van de toestand in Hongarije en van de eisen der ar beiders. Gisteravond deelde Radio-Boedapest mede, dat alle personen, op staande voet en „automatisch" ter dood worden ver oordeeld, die tijdens de staat van beleg schuldig worden verklaard door de snel werkende rechtbanken. Vluchtelingen hebben verder ver klaard da.t het grensgebied gisteren bijna niet werd gecontroleerd, omdat men de Russische troepen hier had te ruggetrokken ter bestrijding van de par- tisanen Meer dan 130.000 vluchtelingen Het aantal Hongaarse vluchtelingen dat de Oostenrijkse grens heeft ovcr- I schreden, bereikte gisteren de 130.000 BUITEN-MONGOLIË DOOR VEILIGHEIDSRAAD AFGEWEZEN De Veiligheidsraad heeft gisteren met algemene stemming Japans aanvraag om toelating tot de Ver. Naties goedgekeurd. De toelating moet ook nog door de Assemblee worden goedgekeurd. Japan wordt het 80ste lid van de wereld-orga nisatie. De aanvraag van Buiten-Mongolië voor het lidmaatschap van de VN. is door de Veiligheidsraad afgewezen van wie er inmiddels meer dan 57.000 naar andere landen zjjn gegaan. Vice-president Richard Nixon van de V.S. zal op verzoek van president Eisenhower de volgende week naar Oostenrijk gaan om het probleem der Hongaarse vluchtelingen te bestude ren en aan te bevelen welke verdere hulp de V.S. kunnen bieden. Voedselcrisis in januari? Reuter Emile Sandstrom, de Zweedse voorzitter van de Liga van Rode Kruis verenigingen heeft in Wenen na zijn terugkeer uit Boedapest tegenover ver slaggevers verklaard, dat hij omstreeks januari een voedselcrisis in Hongarije verwacht: „We staan nu nog slechts aan de vooravond van de moeilijkheden". Hoewel er nu nog verscheidene voe dingsmiddelen en andere dingen te koop zijn. gelooft hij niet dat er voldoende aanvoer uit de provincie kan worden verwacht, enerzijds omdat de oogst zeer slecht is geweest en anderzijds wegens de beperkte vervoersmogelijkheden. Aan kolen heeft men het meest gebrek Traditiegetrouw heeft ook dit jaar een groot aantal kinderen van het St. Antoniushuis te Wassenaar gisteren een feestelijke Kerstmiddag gehad bij de in Den Haag gestatio neerde leden van het Amerikaanse „Marine Guard Detachement"Op de foto ziet men enkele leden van de Amerikaanse marine met een grote schare weesjes voor de kerst boom. rond het kerstmannetje ge schaard. (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon er in het debat nog min of meer werd tegengestribbeld en de stemming werd uitgesteld tot vanmiddag, kon gisteravond reeds met zekerheid wor den vastgesteld, dat een grote meerderheid van de Tweede Kamer het wetsontwerp zou aannemen tot ver hoging van de belasting op suiker, benzine en gedistil leerd. Suiker wordt met ingang van I januari a.s. weer onderworpen aan omzetbelasting, waardoor de prijs ongeveer 3'/2 cent per kilo zal stijgen. Het invoerrecht op benzine wordt met ingang van 7 januari verhoogd van f. 16.65 per hectoliter tot f. 24.25, waardoor de prijs aan de pomp meer dan 46 cent wordt. Het per centage van de motorrijtuigenbelasting, dat wordt toe gepast op auto's, waarin andere brandstof dan benzine wordt gebruikt, wordt verhoogd van 150 tot 220. De accijns op gedistilleerd wordt met ingang van 14 januari a.s. zoveel verhoogd, dat de prijs van een liter jenever van 35% alcohol ongeveer 86 cent duurder wordt. Textiel blijft vrijgesteld van omzetbelasting. In de begroting voor was echter nog gerekend op een opbrengst van 70 miljoen gulden aan omzetbelasting op textiel, omdat vrijstelling tijdelijk gold tot I januari 1957. Het netto-voordeel voor de schatkist na de belasting verhoging op suiker, benzine en gedistilleerd wordt daarom geschat op 65 miljoen gulden per jaar. Netto voordeel schatkist 65 miljoen Alleen de heer Vondeling (PvdA) ging zonder enig voorbehoud met de belastingverhogingen akkoord, omdat men nu reeds moet letten op uitgaven in de toekomst. Maar de overige sprekers gevoelden het allen als een bezwaar de regeringsvoorstellen te moeten beoordelen, zolang niet precies bekend is wat de verdere plannen zijn van de regering om tot de beperkingen van de be stedingen te komen door andere belastingverhogingen en bezuiniging. Daar door kon men de thans voorgestelde belastingverhogingen niet afwegen in het geheel van de maatregelen. Het zou bijv. mogelijk kunnen zijn volgens de heer Van Leeuwen (VVD), dat men het bij het afwegen van alle belangen toch beter zou vinden wel omzetbelasting te heffen op textiel en dan zou het besluit tot definitieve vrijstelling voorbarig zijn geweest. Ontbreken van totaalbeeld In weerwil van die bezwaren ver klaarde de heer Lucas, dat de KVP toch voor de belastingverhoging op suiker, benzine en gedistilleerd zou stemmen, zodat met inbegrip van de steun van de PvdA. minister Hofstra al zeker kon zijn van een meerderheid, zij het dat de heer Lucas een amendement in diende om de verhoging van de belas ting op benzine voorlopig te beperken tot 1 januari 1959. Maar prof. Oud (VVD) diende een motie in om in afwachting van de Gisterochtend heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algcra. met de leden van de Tech nische Commissies uit de Eerste en Tweede Kamer een bezoek gebracht aan het terrein van de tunnelbouw inVelsen. De foto toont de minister (midden) met het gezelschap wandelend door auto-tunnel. Lodge had antwoord voor het grijpen De Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof heeft de voorzitter van de V.N.-assemblee schriftelijk verzocht het volgende punt op de agenda van de assemblee te plaatsen: „De inmenging van Amerika in de binnenlandse aangelegenheden der volks democratieën en zijn ondermijnende activiteit tegen deze landen". Koeznetsof zei dat de activiteit van Amerika gericht is tegen Albanië, Bulga rije. Hongarije, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsjecho-SIowakye en ten doel heeft „het vrijelijk door de volken van deze landen gekozen politieke stelsel te ondermijnen"! Koeznetsof zei. dat het de plicht van de Ver. Naties is stappen te onderne men om een eind te maken aan de on dermijnende activiteit van de Ver. Sta ten en him tussenkomst, in welke vorm ook, in de binnenlandse aangelegenhe den van andere staten. De permanente Amerikaanse verte genwoordiger, Lodge, gaf in antwoord op de Russische beschuldigingen een korte verklaring uit, waarin hij zei: „Laat Moskou waarnemers van de Ver. Naties toelaten in Hongarije, en de we reld zal spoedig weten of deze Russische beschuldiging waar of onwaar is". Meer olie (15%) uit onze bodem? Door de Ned. Aardolie Maatschappij ïs aan de minister van Economische Zaken een gewijzigd produktieprogram- ma toegezonden, dat spoedig tot verho ging der olieproduktie in ons land zal kunnen leiden met 15 De maatschap pij is n.l. voornemens haar maximum- boorcapaciteit aan te wenden teneinde in het produktieve gebied van westelijk Nederland in de kortst mogelijke tijd nieuwe putten te slaan, vooral in het ge bied op de grens van Den Haag en Was senaar bij Marlot. In het gebied be schikt men reeds over een produktieve put, met 2 nieuwe boringen werd begon nen, terwijl een vierde boring spoedig gaat beginnen. Tot eind 1957 staan voor Wassenaar nog zes boringen op het pro gramma. Na het eerste kwartaal van 1957 hoopt de Ned. Aardolie Maatschappij haar dagproduktie tijdelijk zelfs tot ruim 30 procent boven de produktie van de tijd voor het uitbreken der Suezcrisis te kunnen verhogen. In het eerste kwar taal van 1957 wordt een verhoging van de dagproduktie verwacht tot 4000 ku bieke meter tegen 3400 kubieke meter voor de Suez-crisis. Momenteel bedraagt de produktie der maatschappij 3900 ku bieke meter per etmaal waarvan 700 ku bieke meter in West-Nederland. Als de aangevraagde concessie voor Zuid-Hol land wordt verleend hoopt de maat schappij na het eerste kwartaal van 1957 gedurende beperkte tijd de produk tie zelfs tot 4500 kubieke meter per et maal te kunnen verhogen Het boor-programma der maatschap pij voorziet voorts boringen in Ridder kerk. IJsselmonde. de Lier. Pijnacker. Zoetermeer en Rijswijk. De maatschappij is dank zij de in de afgelopen jaren in ons land verrichte omvangrijke exploratie werkzaamheden thans in staat snel over te schakelen op een meer uitgebreide exploitatie. Als men echter ten volle de vruchten van deze werkzaamheden wil plukken zou de maatschappij het echter toejuichen als uiterlijk binnen 2 maanden gunstig op haar concessie-aanvrage voor Zuid-Hol land zou worden beschikt. de bestedingen voorlopig niets in de regeringsvoorstellen tot beperkingen van belastingen te veranderen totdat alle te nemen maatregelen in onderling verband kunnen worden beoordeeld en men ook een inzicht kan hebben in de verhouding tussen bezuiniging en be lastingverhoging. Tegen de motie had de heer Vonde ling (PvdA) het bezwaar, dat uitstel van belastingverhoging het begrotingstekort inmiddels groter maakt en minister Hofstra schat de duur van het uitstel op negen maanden. Daarom moest hij de motie volstrekt afwijzen. Vanmiddag wordt over de motie gestemd. Slot op pag. RESOLUTIE DER 20 LANDEN AANGENOMEN De amendementen, die door Birma, Ceylon, India en Indonesië zijn inge diend op de door twintig landen inge diende resolutie, waarin het Russische optreden in Hongarije wordt veroordeeld zijn met overweldigende meerderheid door de Algemene Vergadering verwor pen. Deze amendementen hadden ten doel de veroordeling van de Sovjet-Unie te schrappen en de secretaris-generaal te verzoeken pogingen in het werk te stel len om met de Russen en Hongaren, zo wel te New York als te Moskou, te on derhandelen. Na verwerping van deze amendemen ten heeft de Algemene Vergadering de resolutie van de 20 landen aangenomen. Voor stemden 55 landen en tegen 8, terwijl 13 landen zich van stemming onthielden. 6000 Russen aan Hongaarse zijde? (Van onze Londense correspondent) Volgens in Londen ontvangen berich ten zouden zesduizend Russen de zijde der Hongaarse opstandelingen hebben gekozen. Samen met vijftienduizend Hongaren houden zij zich verborgen in de heuvels bij het Balatonmeer en wachten zij op het sein om de strijd op nieuw te beginnen met het doel om Nagy weer aan de macht te brengen. Zij staan onder bevel van generaal Maleter, de held van de oorspronkelijke opstand in Boedapest, die na door de Russen in een val te zijn gelokt, wist te ontsnap pen. In hun woningen hebben de Hon garen nog voldoende wapens en munitie. Staakt Amerika H - bom - proeven De „New York Post" meldt, dat de Amerikaanse regering besloten heeft voorlopig geen proeven met waterstof bommen te nemen. Dit zou in ieder ge val voor het jaar 1957 gelden, en bij vér- betering van de internationale toestand voor goed Djilas kreeg drie jaar Milovan Djilas. de voormalige vice- president van Zuid-Slavië, is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens vijandige propaganda tegen de staat, aldus deelt het Zuidslavische nieuwsbureau Tanjoeg mee. Zijn verdediger verklaarde dat tegen het vonnis beroep zal worden aangete kend De rechtbank verwierp een ver zoek van de verdediging om. Djilas, hangende de uitspraak in hoger beroep, vrij te laten. Nederlandse geoloog verongelukt Een Nederlandse en een Britse geo loog zjjn gisteren met twee andere per sonen bij een vliegtuig-ongeluk om het leven gekomen. Zij zijn Victor C. E. Muck, een Ne derlandse geoloog, Benno Wassersteun, een Britse olie-deskundige, Robert San- der Edgerton, de piloot van het veron gelukte vliegtuig, en John Christian Anderson, olie-deskundige. Van de twee laatstgenoemden is de nationaliteit nog niet bekend. Het toestel, een Beechcraft, stortte kort na het opstijgen uit San Salvador naar Tegucigalpa, Honduras, neer.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1