kerstvreigde k Om Uw te verhogen VROOl WREESMAM I Vlees tooit erbij! LEIDEN ALPHEN Afgelopen jaar was gunstig voor de bloembollencultuur met afwisselend geluk in Antonius-Clubhuis Zulke heerlijke haché Hoe 't ook zij: V Grole verscheidenheid in zilveren en gekleurde kerstballen en lisuren 5 ct - 8 ct - 10 cl 15 cl enz. Kersiguirlandes Iclolc model, rood Idem met Hitter Ijspegels wit met .Hitter 0.29 0.39 0.35 Gekruld Engelenhaar Per doosje Sneeuw Blok of kruim, in cellophaan zakje verpakt Q J|j Kralenslingers 2 meter lang. In de kleuren zilver of rood. Vanal 0.29 Lametia-slingers 3 stuks Voor VelO in onze afd Kersiversiering, gebouw Maarsm.steeg. Om U hei kopen gemakkelijk ie maken, hebben wij onze afdeling Kersiversiering voor Zelf bediening ingericht. U kuni nu ongestoord Uw keuze maken uii een colleciie, welke groter is dan ooit tevoren. IElectrische kerstboom-verlichting 16 witte kaarsjes met royale snoer. 1 27 of 220 volt, 7.50 Kerstset bestaande uit: 1 tafellaken 1 loper 6 servetten 6 druppelva ngers Compleet 0.95 Kerstlopers a en 200 x 50 cm. 0.19 Idem gehamerd papier en motieveh met flitter 0 55 Kerstlakens met 1 2 servetten 0.59 Kon. Alg. Ver. vergadert heden in Haarlem Vandaag heeft de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur in het Concertgebouw te Haarlem vergaderd. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, o.m., dat het jaar 1956, door een late en lang aanhoudende strenge vorst, met een grote zorg begon. Velen beschouwden de oogst reeds als verloren of zwaar beschadigd. Op enkele gevallen na, waar onvoldoende voorzorgen waren getroffen, deed de vorst aan de oogst echter geen afbreuk, dank zij een zeer gunstig verlopende dooiperiode. Hoewel hierop een koude, natte en zonloze zomer volgde, is toch over het tijdvak van januari tot november, in vergelijking met 1955. een grotere afzet van bijna zes miljoen kilogram bereikt en een waardestijging van ongeveer tien miljoen gulden. Kenmerkend is het. aldus spreker, dat West-Duitsland de tweede plaats in de rij van afnemers heeft ingenomen, waardoor de Verenig de Staten op de derde plaats zijn geko men. De voorzitter zeide verder, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie 'n ..organisatie" is. dit wil zeggen dat ge- Anti-Russische beweging in Djakarta RESOLUTIE OVERHANDIGD Ln een resolutie, welke vandaag te Djakarta door de vertegenwoordigers van 56 organisaties van studenten, ar beiders, vrouwen, jongelieden en land bouwers werd aangenomen, wordt Sov jet-Rusland als „agressor" gebrand merkt. Deze organisaties hadden aanvankelijk een massa-bijeenkomst in Djakarta ge organiseerd, welke gisteren, onder aus piciën van ..Het Comité Anti-Sovjet ko loniale interventie in Hongarije", op het voornaamste plein in de hoofdstad zou worden gehouden. Doch door een verbod van de Staatsveiligheidsdienst moest de bijeenkomst worden afgelast. Volgens de ronde doende geruchten zouden de anti-communistische demon stranten een aanval doen op de kanto ren van de communistische partij en van de partij van premietr Ali Sas- troamidjojo. de nationalistische PNI. In verband hiermede werd het kantoorge bouw van de communistische partij krachtig bewaakt door leden van de partij. Het anti-communistische front heeft bij de regering krachtig geprotesteerd tegen het verbieden van de bijeenkomst. In de resolutie wordt geëist, dat „ter wille van de wereldvrede en de mense lijke beschaving aan de Russische mili taire interventie in eik land, doch in het bijzonder in Hongarije een einde wordt gemaakt". Meer olie uit Irak Het ministeri van Economische Za ken van Irak heeft officieel medege deeld, dat de besprekingen tussen de re gering van Irak en vertegenwoordigers der Iraq Petroleum Company tot volle dige overeenstemming hebben geleid. De directeur dezer maatschappij, sir Stephen Gibson, heeft aan de rege ring van Irak de verzekering gegeven, dat de maatschappij bereid is de jaar lijkse uitvoer van petroleum van Irak te vergroten van 34 miljoen tot 44 mil joen ton, o.m. door de aanleg van een buisleiding langs de bestaande leiding van Kirkouk naar Haifa. Amerikaanse hulp niet omvangrijk De Amerikaanse Minister van Finan ciën. George Humphrey, heeft zaterdag in een toespraak tot de „Pennsylvania Society" te New York verklaard, dat „sommige schattingen van de omvang van de financiële hulp, die Engeland en Frankrijk nodig hebben, sterk over dreven zijn", waaraan hij toevoegde: „Deze steun (i.v.m. het olietekort, dat door de crisis in het Midden-Oosten is ontstaan) zal waarschijnlijk door de bestaande instellingen kunnen worden verleend". Men meent, dat Humphrey met de „bestaande instellingen'' het Interna tionale Monetaire Fonds en de Ameri kaanse Bank voor In- en Uitvoer be doelt. organiseerd. dus via vertegenwoordigen de lichamen van werkgevers en werk nemers en niet bij volksstemming of in ledenvergaderingen de problemen van het vak in de toekomst zullen worden geregeld. Hij gaf de leden in overweging met grote zorg hun besturen en verte genwoordigers aan te wijzen. Hoewel, aldus de voorzitter, niemand in staat is de werking van het nieuwe prijzensysteem in de toekomst te voorspellen, vereisen in ieder geval het algemeen belang, de toekomst van de export en de mogelijkheid tot verdere uitgroei daarvan, dat de zo genaamde na-offertes worden beteu geld. Spreker wees er vervolgens op. dat Nederland en de gehele Nederlandse tuinbouw zich opmaken om in 1960 de wereld te tonen wat Nederland als be langrijkste tuinbouwexportland van Europa in staat is te presteren. Het zal noodzakelijk zijn dat op deze eerste in ternationale tuinbouwtentoonstelling het 'bloembollenvak zal tonen, dat in de Nederlandse tuinbouw het bloembollen- bedrijf onbetwist vooraangaat als „ver tegenwoordiger van het meest nationale en belangrijkste tuinbouwexportpro- dukt". In 1960.zal tevens worden ge vierd, dat vierhonderd jaar geleden de tulp. het onbestreden hoofdprodukt. haar intrede deed in Nederland en de grondslag vestigde voor het thans zo bloeiende bloembollenbedrijf. aldus de voorzitter, die tot slot de Hongaarse slachtoffers herdacht en de vakgeno ten. die in de afgelopen maanden zijn overleden. Duitse onderwijzers mogen kinderen slaan UITSPRAAK VAN GERECHTSHOF. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het Gerechtshof in Hamm ten zuiden van Muster in Westfalen, heeft vast gesteld dat het geven van slaag op scho len als een gewoonterecht" moet worden beschouwd, waaraan bepalingen van ho gerhand geen einde aan kunnen maken! Echter moet er wel verschil worden gemaakt tussen het uitdelen van gewone oorvegen en het toebrengen van licha melijk letsel. Een achtjarige jongen was op school ondeugend geweest. Zijn onderwijzeres meended at zij hem niet meer de baas kon en ze liet de directeur van de school vragen naar haar klas te komen en een stok mee te brengen. De directeur verscheen, maar zonder stok. Toen hij de jongen uit de bank wilde trekken, rukte deze zich los en rende weg. De directeur ging hem ach terna en gaf hem een paar flinke draaien om de oren. De ouders waren daar woedend over en dienden een klacht bij de Justitie in. Een arrondissementsrechtbank ver oordeelde de directeur, maar de hogere instantie heeft dit vonnis nu vernietigd met de motivering dat de directeur ge lijk heeft gehad! DODELIJKE VAL VAN BROMFIETS Gisteravond kwart voor twaalf is de 50-jargie heer J. van Eijk uti Haarlem, toen hij op zijn bromfiets op de Gast huissingel reed, gevallen. Met een her senschudding en twee gebroken ribben werd hij naar het St -Elisabethgasthuis veovoerd, waar hij vannacht is overle den. IJzeren vuist in Bulgarije In zeer betrouwbare kringen in Bel grado is vernomen, dat in de afgelopen maanden in Bulgarije drie tot vier dui zend mensen zijn gearresteerd. De meesten zijn naar concentratiekampen op een eiland voor de Bulgaarse kust en een eiland in de Donau gezonden. In Varna en Boergas zijn in de afge lopen weken Russische militaire des kundigen aangekomen. Ook zijn Russi sche tanks voor het Bulgaarse leger gearriveerd. Aan de Grieks-Bulgaarse grens wordt een groot radarstation ge bouwd. „De geest van het accordeon" We hadden eens een boek in de hand getiteld: „The Ghost of the Violin" (de geest van de viool). Dit doelt welsprekend op de eigen, inwo nende ziel van de viool, begrepen in een lang en glorierijk bestaan. Hoort ge een oud speeltuig, zo rijst de geest van een stuk verleden op en het scherpst komt dat uit in de be oefening der huismuziek, waarover musea veel vertellen. Muiderslot, de dichters Hooft en Huygens, de gouden eeuw, dit hoort by- een, maar in de intiemste uren daar zong de luit. De klanken van de gitaar wekken Spaanse zonnigheid en onbe zorgdheid. Het ruisen van spinet of cembaal kan U doen denken aan ge- pruikte hovelingen, menuetten en ga- votten. Ons tijdgewircht evenwel zullen ia- tere geslachten wellicht associëren moe ten met: het accordeon! Dit is het he den het veelvuldigst bespeelde instru ment. En voor dit maaschappelijk ver schijnsel zijn velen nog è.1 te blind. Er is alreeds een „Ghost of the Accor deon" Luit, gitaar, cembaal, golden als be wijs van een zorgvuldige opvoeding. Een gelijksoortige strekking treedt bij het accordeon op, nu dit de technische kans heeft ontvangen om al, wat hoofd en hart in tonen willen omzetten, daad werkelijk expressief te maken. In brede lagen van ons volk is deze nieuwe muziekbeoefening ingeburgerd en al wat heen leidt naar een vorming, die opvoedkundige en sociale verheffing betekent, behoort door een toeziende en meelevende kritiek te worden begroet. Een pionier aan de muziekpedagogi- sche zijde die de dingen ernstig neemt, is onze stadgenoot Louw Boellaard. die zaterdag in het Antonius-Clubhuis voor zijn arkest „Accordanto" stond. Een welgevuld programma met goed deels oorspronkelijke composities liet hij voorbij trekken, ditmaal met wat wis selend geluk. Op het podium misten we enige kardinale figuren, als de concert meesteres Willy Swanenburg en de landskampioen Henny Langeveld, welk feit het eindresultaat wel iets beïnvloed de, zo hier en daar in motief-afwerking en rustige zangerige uitspraak. Maar dat werd weer gewroken door de licht voetige gang van Boieldieu's Kalief van Bagdad, waarin de orkestrale verhoudin gen van het symfonisch origineel zo wel dadig behouden zouden blijven. Dat lag voor de pauze. Daarna her vonden dirigent en orkest de oude kracht en zekerheid, waarvan de beste getuige nissen werden een Zwitserse Rapsodie van Würthner en, zonder mogelijkheid van voorbehoud, een Ouverture „Baga telle" van Rixner. De directie werd hier losser, vrijer, soberder in de aanwijzin gen, overgave en homogeniteit. Compo sities en weergave dekten elkaar op een ideaal plan, zodat we wisten waarlijk een „orkest" gehoord te hebben! Maar het allergaafste staal van klank- produktie en van eenheid van werk en vertolking zou daar opklinken, waar we dat in eerste aanleg niet verwacsht had den: bij de junioren van het B-orkest en wel in hun „Poéme", geschreven door een zekere Fibioh! Waarmede niet is gezegd dat zij in het overige dit prach tige niveau hebben gehandhaafd. Tussendoor was er afwisseling, van wege de „twee Anja's" uit het orkest en vanwege Harry Mooten, de andere landskampioen, die de zaal tot verruk king bracht door zyn fantastisch knappe en nooit de wetten van de goede smaak verlatende improvisatiekunde, ritmisch op de contrabas gesecondeerd door de heer Geertsema. de man die in het or kest steeds op zo geroutineerde en ef fectieve wjjze het elektronium bedient. V. Gevraagd eenvoud, gem. ZIT-SLAAPKAMER. Zonder peneion. Weekeinde en vakanties vrij. Aanib. met (prijsopgave aan: Ir. de Vos, Den Haag, L. v. Meerder- voort 1330. Help Uw slager U vlot te bedienen door te bestellen: 's morgens vóór 9 uur en voor Za terdag op Vrijdag maakt U in ccn ommezien cn èxtra lekker, 't Kleingesneden vlees bruin aanbraden (meteen heerlijke jus!), stoven met uien, kruidnageltjes en 'n laurierblaadje. Garneren met puree. Publikalie van de verenigde slagers in Leiden en Omstreken Goed - beter - best „COWBOY" reparatie verslaat de rest! Speciaal adnes voor genaaide en gelijmde zolen. Knellende schoenen Wij maken ze passend onder garantie Modelschoenmakerij „COWBOY" HOGBWOEiRD 50 Depots: Herenstraat 76 Lod. van Deysselstraat 3 METAALGROOTHANDEL Q. A. BARENDSE Geeft voor alles wat OUD is of het HAAST GOUD IS. Oud ijzerf 0.10f 0,16 Koper f 1.25—f2.60 Lood f I. Zink f 0.67 Aluminium f 0.90f 1.30 Oude kabels f 0,70f 1,25 Oude accu's f 0,45 Deze prijzen gelden per kilo. Tevens gevraagd alle soorten andere metalen, assen of reseduen en sloopobjecten. TEL. K 1761—1397 Leidsekade 3A, LEIDSCHENDAM. Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1, 2030 woorden f 1,50 (een woord hoogstens 12 let ters). Bewijsnummer f 0,10 extra. Toezending nummer- brieven f 0,20 meer. Luchtmacht ernstig benadeeld DRIE ARRESTATIES De Kon. Marechaussee heeft drie per sonen gearresteerd, die ervan worden verdacht de Kon. Luchtmacht voor enige tienduizenden guldens te hebben benadeeld. De gearresteerden zijn de eigenaar en directeur van een tweetal fabrieken, diens bedrijfsleider en een technisch ambtenaar van een vliegtuig fabriek. Een vierde persoon, employé van een bedrijf, zou een ondergeschik te rol hebben gespeeld; hij is aange houden doch na verhoor heengezon den. De drie gearresteerden zouden zich onwettig hebben verrijkt bij de bouw van straaljagers voor de luchtmacht: de toestellen zouden enige tienduizenden guldens te duur verkocht zijn. CULTURELE PRIJZEN GRONINGEN Van de culturele prijzen der provincie Groningen is voor 1956 de beroepsprijs toegekend aan de schilder en vroegere tekenleraar J. G. Jordens te Groningen en de amateurprijs aan de dichter J. S. Niehoff te Groningen. Russen schoten op Oostenrijkse trein Het Weense blad ,3ild Telegraf" meldt, dat Russische soldaten zondag met twee machinegeweren geschoten hebben op een Oostenrijkse trein, die de corridor over Hongaars gebied tussen Wenen en Rattersdorf passeerde. Er werd niemand gewond. Na dit voorval hebben twee Russische officieren uit Sopron een bezoek gebracht aan de Oos tenrijkse grenspost in dit gebied en hun verontschuldiging aangeboden. De Russische wachtposten dachten dat de trein uit Hongarije kwam en naar Oos tenrijk trachtte te ontsnappen. De sol daten, die geschoten hebben zijn gear resteerd, aldus de Russische officieren. Een oude Ierse gewoonte zal worden afgesdhaft. Boosaardige grafschrif ten als laatste wraakneming van de overledene, zullen niet meer worden toegelaten. Het was tot nu toe in Ierland niet ongebruikelijk, dat op een grafsteen het volgende werd gebeiteld: „Ik zou hier thans niet liggen als ik mijn vrouw niet had getrouwd". De directies van de be graafplaatsen hebben nu een cen suur ingesteld op dergelijke „laatste boodschappen aan de levenden". Zes vertrouwenskwesties van premier Mollet (Van onze correspondent te Parijs) Aan het einde van de debatten over de staatsbegroting heeft de Franse mi nister-president, Guy Mollet, zaterdag avond liefst zes vertrouwenskwesties moeten stellen, waarover vanmiddag zal worden gestemd. Hoewel het hier om astronomische be dragen gaat, waarover in de verschillen de partijen al menige harde noot is ge kraakt, gelooft men in politieke kringen niettemin algemeen, dat de regering het Abdoelgani in Djakarta De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani, die gisteren in Djakarta terugkeerde van zijn reis naar de algemene verga dering van de V.N. in New York, zal bninenkort worden verhoord in ver band met de tegen hem ingebrachte beschuldiging bij corruptie betrokken te zijn. Abdoelgani weigerde bij aankomst me dedelingen te doen. De aap uit de mouw EN DITMAAL GEEN ORGELTJE Op de derde zondag van het rijverbod heeft de politie in Amsterdam, die we derom een scherpe controle hield, vier auto's in beslag genomen. Het eerste geval betrof een dierenhan delaar, die een vergunning had om le vende dieren van Schiphol te halen. De man vertelde, toen hij werd aangehou den. dat hij zojuist een levende aap naar Schiphol had gebracht. Daarmee was hij dus al van zijn vergunning afgeweken. De politie vertrouwde het zaakje niet en informeerde op de luchthaven of er inderdaad een levende aap was ge bracht. Maar op Schiphol wist men van niets en dat betekende het einde van het autoritje van de handelaar. De tweede overtreder was iemand, die vergunning heeft om een orgeltje naar Evangeliesatiebij eenkomsten te brengen. Maar nu was hij op visite gegaan en dat stond niet in de vergunning De eigenaar van een huurauto, die zelf wel een vergunning heeft, had zijn wa gen in Amsterdam uitgeleend aan ie mand, die niet gerechtigd tot rijden is en prompt werd ook deze wagen in be slag genomen. Het. laatste geval betrof een iisbereider. die dacht, dat hij wel met de vergunning van zijn schoonva der mocht rijden Bestelauto in Winschoterdiep DRIE DODEN Vanmorgen om half acht is, vermoe delijk door een defect aan de stuurin richting, een bestelauto van een aan nemersbedrijf te Stadskanaal te Hoo- gezand in het Oude Winschoterdiep ge raakt, In deze auto bevonden zich 20 werknemers van het bedrijf. Ze waren op weg naar hun werk te Kropswolde. De auto verdween vrijwel geheel onder water. Door van alle kanten direct toe geschoten hulp mocht het gelukken alle inzittenden uit de auto te halen. Drie van hen bleken buiten kennis te zijn. Er werd langdurige kunstmatige ademha ling toegepast, doch het gelukte niet de levensgeesten weer op te wekken. De slachtoffers zij: J. Idema, 44 jaar, ge huwd, een kind: J. Leeuwinga, 44 jaar. gehuwd, geen kinderen; G. Goeree, 50 jaar, gehuwd, drie kinderen. Alle drie, wonend te Valtermond (ge meente Odoorn). Nog twee andere in zittenden zijn er vrij ernstig aan toe. Kerkelijk Leven SYNODALE OPROEP NIEUW GUINEA De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zal op 17 en 18 december in het conferentieoord .Woudschoten" te Zeist bijeenkomen. Als belangrijkste agenda punt komt aan de orde het rapport om trent de bij de Synode binnengekomen reacties op de .Oproep tot beanning in zake de vraagstukken rondom Nieuw Guinea". „UITBREIDING ENIGE GEZANGEN" Deze week kan de verschijning van „Uitbreiding enige gezangen" tegemoet worden gezien, een voorlopige uitgave in eenvoudige vorm van de dertig nieuwe gezangen en de nieuwe formulieren, die de Synode van de Geref. Kerken „voor lopig ten gebruike in de vrijheid dei- kerken heeft gegeven". EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen naar Deventer J. C. Ha mel te Monnickendam-Amsterdam-Noord. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 december. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1781. Vette koeien en ossen 1125, varkens 656. Prijs per kg.: Ie kw. 304320. 2e kw. 290300, 3e kw. 280—290, varkens (lev. gew.) 201, 199. 195.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4