LONG RUN „SempreV' galaconcert in Kurliaus werd tot een groot sue ces Ds. M.W.J. Geursen zette gistermiddag voet op vaderlandse bodem Nieuw filter geeft volle rookgenot! U próéft dat u rookt! Probeer vandaag nog deze King Size! Is Leiden, waar hij komt spreken, nog niet vergeten Eminente introductie Badings fluitconcert door van Oordt 95ste jaargang Maandag 10 december 1956 Tweede blad no. 29008 Beginselverklaring Mij. der Ned. Letterkunde Wèl afschuw, geen royement Op een zaterdag alhier gehouden buitengewone jaarvergadering heeft de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde een beginselverklaring afgelegd, die als volgt luidt: „Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Hongarije spreekt de Maatschap pij der Nederlandse Letterkunde, in buitengewone jaarvergadering bijeen, haar afschuw uit over elk systeem, dat leidt tot onderdrukking van de mense lijke vrijheid. Hieruit vloeit voort, dat de Maat schappij. hoezeer de gebeurtenissen in Hongarije afkeurende, niet, kan over gaan tot, enigerlei maatregel tegenover leden, die onverhoopt dit standpunt niet delen. De Maatschappij spreekt als haar oordeel uit, dat zij die een optreden ter onderdrukking van de menselijke vrij heid, zoals dat thans in Hongarije plaats vindt goedkeuren, ontrouw zijn aan de geestelijke veronderstellingen van de Maatschappij". De eerste twee alinea's van deze ver klaring waren door het bestuur voorge steld en de derde alinea werd aan de verklaring toegevoegd op voorstel van prof. dr. P. Minderaa en prof. dr. G. Kuiper, en aangenomen werd met 23 tegen 22 stemmen. Een voorstel van de heer M. Croiset en acht andere leden, om de tweede alinea als volgt te vervangen: „Hier uit volgt, dat zü uit solidariteit met het voor zijn vrijheid strijdende Hon gaarse volk het lidmaatschap van de .Maatschappij der Nederlandse Let terkunde onverenigbaar acht met dat van de Communistische Partij Neder land of een harer mantelorganisaties", werd verworpen niet 12 stemmen voor, 31 tegen het amendement. De' vergadering werd bijgewoond door 45 leden en had een rustig verloop. Een rij van sprekers voerde daartoe het woord: allereerst de Leidse rector- magnifcus, vervolgens de praeses-col- legii, de heer K. van den Berg. gevolgd door de velen, die functies in de stu- dentencorpora bekleden. Kransen werden in grote hoeveelheid aangedragen: directeur Stotijn, solist van Oordt en componist Badings be hoorden tot de gehuldigden. De laatste getuigde, dat de vertolking van zijn fluitconcert zijn verwachtingen had overtroffen en gewaagde van subliem amateurisme! Sempre" zal een derge lijk loffelijk getuigenis zeker naar waarde schatten. Nog lang bleef men tezamen tijdens het bal, dat de lustrumviering be kroonde. al kwam in verband met het zondagsrijverbod, dat „reeds" om vijf uur precies inging, het einde vroeger dan andere jaren. Een zowel voor muziek- als dans en thousiasten inhoudsrijke avond! H enthousiaste bijval, welke clown Corty en partner alsmede de goochelaar Ha- gert steeds ten deel vielen. Na afloop ontving elk kind nog een groot pakket van St.-Nicolaas. Dat de jeugd ook de ouden van dagen niet vergeet, bewees het actieve be stuur van ,Om de Doorbraak" door aan elk der bewoners van de oudeliedenhui- zen aan de Herengracht en Kaarsen makersstraat eveneens een pakket te schenken. Het waren onvergetelijke mo menten toen deze mensen hun dank aan de jeugd tot uitdrukking brachten! Zaterdagmiddag vond in het clubhuis aan de ten Katestraat een Sint-Nico- laasfeest plaats voor de kinderen van Westerkwartier. De zaal was geheel ge vuld. De voorzitter, de heer H. Witte- naar, opende deze middag en hoopte dat de kinderen een fijne middag zouden hebben. Hier zorgde het pas opgerichte kindertoneel van W.K. voor. Onder lei ding van mej. de Ouden werd een aar dig programma afgewerkt. Aan het einde van de middag kwamen Sint-Nicolaas en zwarte Piet ook nog even in de kring van Westerkwartier. Zaterdagavond hielden ook de Leidse Aquariumvrienden een St.-Nicolaasavond in de recreatiezaal der N.V. Hollandsche Constructie Werkplaatsen en de Ned. Electrolasch Mij. Een vrolijk programma werd in een vlot tempo afgewerkt. Verschillende schetsjes en zangnummertjes werden achtereenvolgens ten tonele gebracht afgewisseld door enkele bekende spel letjes zoals ..trek aan de bel" en 1 maal 1 1 waaraan de leden der aquarium- vereniging enthousiast deelnamen. Zeer veel succes had ook de pianist van deze avond, de heer Jac. Sieval, die, behalve dat hij zeer goed begeleidde, ook enkele verzoeknummers speelde. Aan het slot van het programma kwa men Sint en Piet de avond nog opluis teren met hun aanwezigheid. Allen ont vingen een aardig cadeautje.' Groot enthousiasme en blijde kinder vreugde heersten er zaterdagmiddag ook in de kantine van de Doelenkazerne. Hier waren 200 kinderen van leden van de afdeling Zuid-Holland-Noord van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslacht offers bijeen. Er werd veel gezonden en royaal getrakteerd, terwijl de jeugdige schare zich kostelijk vermaakte met een poppenkastvertoning en een sprookjes film. Uiteraard waren de komst en het verblijf van St.-Nicolaas, die voor elk kind een prachtig geschenk had, de hoogtepunten van deze middag. De heer H. de Jager had de leiding, terwijl de muzikale omlijsting van dit vrolijke feest in handen was van de heer J. Gordyn. (Ingez. Med.-Adv.) Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat- filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret King Size Filter 85 ct Na vijf Australische jaren St.-Nicolaas trekt nog rond Voordat St.-Nicolaas weer vertrekt uit ons land heeft hij nog een middag ver toefd bij de jeugd van de Speeltuinver eniging „Om de Doorbraak". Zaterdag vonden in het Antoniushuis 2 grote kinderfeesten plaats. Dat de kin deren volop genoten bewees wel de GROOT GEBREK AAN PREDIKANTEN. Ook echtgenote en dochtertje kwamen mee (Van één oneer redacteuren) Gebruind door de zon, even opgewekt en slagvaardig als vroeger, een ervaring van vijf Australische jaren rijker, doch uiterlijk niets veranderd, zette ds. M. W. J. Geursen, voordien predikant der Leidse Hervormde gemeente, speciaal belast met het Bijzonder Kerkewerk, gistermiddag om hall vijf aan de Lloydkade te Rotterdam voet op vaderlandse bodem. Ook zijn echtgenote en twee-jarig dochtertje Juultje - de andere drie kinderen bleven in Australië achter - kwamen mee naar Holland. zovele jaren deed te verzorgen, vol deed hjj met het grootste genoegen, terwijl mevr. Geursen in ons weke lijks bijvoegsel in de komende weken iets zal vertellen van het leven rond en op een Australische pastorie. Wederkerig vertelde ds. Geursen ons, dat hij een prachtige reis van 52 dagen had gehad, onderbroken met een vijf daags bezoek aan Soerabaja. een ge meente, welke hij als onderbreking van zijn Leidse jaren nog twee jaar als predikant heeft gediend. Het schonk mij grote voldoening hier nog weer eens in de dienst des Woords te kunnen voor gaan! Veel tijd werd ons voor dit wederke rige interview niet gelaten. Er moes ten nog formaliteiten worden vervuld, waarmede circa een uur gemoeid was. Hierna lag de weg in dit geval via de loopplank voor de familie Geursen naar Holland openZoals gezegd: precies half vijf had ds. Geursen. die de reis naar Holland vanaf Kaapstad als boordpredikant maakte, vaste grond onder de voeten. Nadat de douane was gepasseerd, was er voor de familie Geur sen. die in Rotterdam tevens werd ver welkomd door de heer N. J. Prinsen, secretaris van de Hervormde Emigratie Commissie namens de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. maar één wens: spoedig naar huis. in dit geval de wo ning van zijn schoonmoeder, mevr. M. BorstPranger, Jacob Catsstraat 6 te Voorburg (Z.-H.). waar men de komende weken een gastvrij onderdak heeft ge vonden. Wij boden hem een plaatst in onze auto aan. Een aanbod, dat met het oog op de auto-loze zondag met beide han den werd aanvaard. Met een half uurtje rijden was de familie „thuis", waar een weerzien na ruim vijf jaar in mei 1951 vertrok de familie naar Melbourne,)waar ds. Geursen als predikant werkzaam is bij de Presbyteriaanse Kerk voor het werk onder de Nederlandse emigranten even hartelijk als ontroerend was. Na de eerste begroeting vonden wij nog even gelegenheid ds. Geursen naa.r zijn Australische ervaringen te vragen. Veel werk, aldus ds. Geursen. is er zeer gevarieerd en ontzettend boeiend. Het is er zelfs zó boeiend, dat men er een mensenleven lang in werkzaam kan zijn. Vooral het jeugdleven is er zeer gevarieerd. Ds. Geursen werkt in Mel bourne in een samengestelde gemeente van acht centra, waar éénmaal in de acht weken een Hollandse dienst wordt gehouden. Hoewel de band. via kerk diensten. ontspanningsavonden en huis bezoek. met het moederland levendig wordt gehouden, werken wij toch naar de Presbyteriaanse Kerk toe. Er is een ontstellend gebrek aan Hervormde pre dikanten. Momenteel werken er in Aus tralië 13. doch dit moeten er minstens 25 worden. Ik zal mijn bezoek aan Hol land dan ook zeker besteden om hierop aan te dringen. Voorts zag hij in de komende weken 12 februari vertrekt ds. Geursen weer met de Johan van Ol- denbarnevelt als boordpredikant naar Australië: zijn vrouw gaat dan mee als boordvoorlichtster contact opnemen met de Ned Herv. Kerk over de verdere aanpak van het werk en de financiële achtergrond en besprekingen voeren met overheidsinstanties over de emigratie van Nederlanders naar Australië. Ten slotte wachten hem in de komende we ken nog vele bezoeken aan families van geëmigreerde gezinnen, om deze in te lichten over de omstandigheden in de meeste gevallen zijn ze zeer gunstig waaronder men in Australië leeft. KOMT OOK IN LEIDEN. Uiteraard ligt het ook in zijn be doeling meerdere malen een bezoek aan I.eiden te hreneen om verbroken contacten weer op te nemen. Van de zijnde van het Ministerie van Predi kanten vernemen wij, dat het zeker in het voornemen ligt hem in de dienst des Woords te laten voorgaan. Vandaag bracht ds. Geursen een be zoek aan zijn ouders te Elburg,, die al even vreugdevol gestemd waren over de terugkeer van hun „Australische zoon" in de ouderlijke woning. Het is een vertraagde aankomst ge worden. want aanvankelijk had de „Si- bajak" in de vroege ochtend in Rot terdam moeten aankomen, waarna om negen uur met de debarkatie zou wor den begonnen. Hoek van Holland zat echter „potdicht", zodat het schip bui tengaats moest blijven. Om circa één uur trok de mist iets op en kon de loods- dienst het schip veilig de Nieuwe Wa terweg binnen loodsen. De „Brazilië" en de „Noordpool", twee notedopjes in vergelijking met het reusachtige schip, hadden ongeveer twee uur werk om de „Sibajak" naar Rotterdam te slepen, waar het schip om kwart over drie voor de wal verscheen, opgewacht door vele familieleden en kennissen van de 682 passagiers, voor het merendeel (637) repatriërenden uit Indonesië. Nadat de loopplank was uitgelegd konden wij ons met speciale toestem ming aan boord begevenop zoek naar ds. Geursen. Tussen bijna 700 op varenden men kan het zich voorstel len is dit een zoeken naar een speld in de hooiberg. Via een wirwar van gangen en trappen belandden wij in de salon, waar de drukte al niet minder was dan op het gehele schip, waar ieder i met kinderen (221 waren er aan boord!) en koffers liep te sjouwen. Hoe wij ook zochtends. Geursen bleef voor ons j onvindbaar. Dan maar eens naar zijn hut van de zijde van de Lloyd had I men ons het nummer verstrekt maar ook deze was leeg en verlaten. Terug in de eivolle salon ontdekten niet wij ds. Geursen, doch ds. Geursen ons. „HET EERSTE CONTACT MET HOLLAND." Leuk. dat jullie er zfin! Hoe gaat het in Leiden? Kom mee naar mün vrouw en Juultje. Het is het eerste contact met Holland". Het waren zo de eerste reacties van een predikant, die weer eens blij was oude bekenden te zien. Een ferme klap op onze schou- Ds. M. W. J. Geursen - zijn dochtertje Juultje op de arm - en mevr. Geursen zetten voet op vader landse bodem. (Foto L.D./v. Vliet) der zette zyn verwondering over deze onverwachte ontmoeting kracht bij. Enkele ogenblikken later zaten wij in de hut van de familie Geursen en vertelde niet ds. Geursen over Austra lië. doch moesten wij over Leiden ver tellen. Over zijn oud-collegae, over het B.k.-werk, over de Rotary-club, waar van hij lid was, over het hervormd gemeente-leven en over ons Blad. Aan onze uitnodiging om in januari het „Woord van Bezinning", zoals hü dat Stotijn bezielde tot kundig amateurisme Studentenfeest op Scheveningen 125 jaar „Sempre Crescendo": men heeft in onze kolommen reeds uitvoerig kunnen lezen wat dat betekentDit belangrijke evenement vond als klap op de vuurpijl beze geling door het Galaconcert in het Kurhaus, waarheen jong en oud uit vele centra van ons land zich had gespoed. Men kent sinds lang het glansrijk aanzien op zo'n avond: de heren in rok, de dames in de nieuwste en meest charmante modellen der modehuizen en een sfeer van gespannen verwachting, naar wat in muzikaal opzicht te beleven zal zijn. Ditmaal H. K. H. Prinses Beatrix voor het eerst onder de talrijke aanwezigen, waaronder wij burgemeester mr. F. H. van Kinschot en echtgenote, de rector-magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer en vele hoogleraren der Leidse Universiteit opmerkten. Ook „Bloemen Bertha" was als steeds druk in de weer Men begroet elkaar, ontmoet velen uit voorbije jaren: kortom, er heerst een joyeuse stemming van Leidenaren en oud-Leidenaren, die de „eigen tijd" weer voor zich zien, herleven in herinnering Dan komt het jubilerende „Sempre" i aan bod en het weert zich als vanouds, met directeur Jaap Stotijn, „in wie de studentengeest gevaren is", vooraan: inspirerend mentor, die de boog niet te strak spant en terdege weet. wat hij met studenten wél en niet kan doen. Opmerkelijk, hoe „Sempre" door de jaren heen. ondanks gedurige wisseling een programma weet te bieden, dat het amateurisme tot grote eer strekt en het aanhoren ten volle waard is. Voor 't laatst in de hut van de „Sibajak". Ds. en mevr. Geursen en hun dochtertje poseren voor onze fotograaf. L.D./v. Vliet) I Gelukkig kan Stotijn met dit gezel- I schap véél bereiken, dank zij ook de getrouwe medewerking van vele en-aren oud-leden, die „Sempre" in hun hart besloten hebben en op hun post terug komen, wanneer zij geroepen worden. I Hun practische concertervaring is daarbij tot grote steun! Natuurlijk zou het onjuist zijn, „Sempre" met een beroepsensemble te willen vergelijken. Maar wèl toont het aan. tot welk peil ernstig bedreven ama teurisme leiden kan. waarvan speciaal de première van deze avond getuigde: j de introductie van een eigentijdse com positie: bewijs, dat „Sempre" niet schroomt, ja. het zelfs aan durft, de „modernen" hun kans te geven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Grietje Maria. d. v. J. P. F. Vermond en M. p, r. Helvensteln; Antonia Sibilla Maria, d. v. T. H. W. van Gent en M. van der Kaay. GETROUWD: J. van Leeuwen en J. R. Bouman; A. G. I Audier en W. F. Klynstra. OVERLEDEN: P. Ouwerkerk, man, 54 J.; G. H. J. Ver baar, man, 50 J. Voor ditmaal was opdracht gegeven aan Henk Badings tot het schrijven van een concert voor fluit en orkest. In kor te tijd voldeed hij hieraan: het resul taat van deze noeste arbeid was een aan Jaap Stotijn opgedragen en door ..Sempre's" erelid H. W. A. van Oordt eminent voorgedragen concert, wie voor het instuderen ervan slechts vijf weken ter beschikking stonden. Dit 4-delige fluitconcert trof vóór alles door de bijzonder vernuftige con structie als een legkaart past alles in elkaar! maar er ging ook meer malen „sfeer" van uit, zij het dan dat deze sfeer een naar ons gevoel ietwat gedrukt stempel droeg, waaraan de componist, die zich hier bij voortduring in éénzelfde idioom beweegt, zich niet ontworstelen kon. Sterke concentratie richtte Badings op de uitvoerige, veeleisende solopartij, die o.a. in de lang aangehouden noten aan het slot van de meesterlijke „Pas- sa caglia" een oneindige triestheid sug gereren. Ook aan de piano is een we zenlijke en betekenisvolle functie opge dragen. Daardoor ontstaan niet slechts voor Badings kentekenende effecten, doch deze partij vormt door de zuiver toegepaste afwisseling met de fluit een alleszins integrerend element in het geheel. Aan de knappe verwerking van het thematisch materiaal is mede op vallend grondige aandacht gewijd: zij vindt telkenmale een waarlijk „inge- nieuse" afronding. Hoe bevreemdend velerlei ook voor velen -dit voorzeker persoonlijke, doch op de duur eentonige idioom, stellig niet strokend met de juichende stemming op een lustrum concert. ook moge aandoen, Badings verrijkte ongetwijfeld de literatuur met een. voor zover na eerste auditie te be oordelen. belangrijke partituur, waar mee iedere fluitist eer kan inleggen. Van Oordt beheerste het geheel niet slechts technisch op een wijze, die aan het „beroepsmatige" grenst zijn prachtige weke toon paste hier uitne mend doch ook als een musicus met een verrassend partituurlijk inzicht in de gecompliceerde ook ritmisch! materie. Ondersteund door een transpa rant klinkend en afgezien van een enkele uitglijding alleszins accuraat spelend orkest. In zijn éclatant succes konden ook Stotijn. het orkest envanzelfspre kend de op het podium geroepen com ponist Badings volop deleft. Vele terugroepingen bezegelden de overwinning! Drie geliefde en vertrouwde werken omlijstten deze als een vreemde vogel op dit programma neergefladderde compositie: de bekende S.vmfonia in Bes gr. t. van de begaafde Joh. Chr. Bach, jongste zoon van de „grote" Bach, die zich aan de enonne invloed van de vader wist te ontworstelen en na de pauze Schuberts Symfoma in Bes gr. t„ alsmede Dvoraks Slavische Dansen no. 8 en 1. Compoisities, die gelukkig bin nen de grenzen der mogelijkheden van Sempre's kunnen bleven. Daarmee gaf Stotijn blijk een fijne neus te bezitten voor hetgeen passend is. In het bijzonder van Bach konden wij genieten: de vertolking was gevoelig enl doorleefd. Een speciaal compliment ook voor de hobosoli, die. voortreffelijk geblazen, uitstekend tot hun recht kwa men. Schuberts probleemloze Symfonie, werk van een eerst 19-jarige, die Havdn en Beethoven als grote voorbeelden had. stelt hoge eisen aan de fijnzinnig heid. aan een Weens „lieflijke" expres sie. waarvan o.a. het gemoedelijk dei nende. aan de „Landler" herinnerende Trio spreekt. Hieraan verleende Stotijn alle daarin verweven beminnelijkheid; hij wist met intense muzikaliteit de zijnen te bezielen. In de stuwende hoek- delen paarde precisie zich aan ritmi sche vaart. Het was een voor velen welkom terugvallen op de paden der in tieme behagelijkheid. De twee levenskrachtige Slavische Dansen van Dvorak vormden een en thousiast en van élan vervuld besluit, met een reprise van een der dansen, als dank voor het opgetogen applaus. „Sempre" l.eeft, ondanks"zijn 125 ja ren. overtuigend aangetoond, onver moeid en met waarachtige liefde de Muze te willen ente kunnen huldi gen. Lof is „Sempre" na afloop volop toe gebracht.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3