NIEUW DUO SHAG Griekenland brengt Cyprische kwestie niet voor NAVO-raad Togliatti bepleitte autonome communistische partijen Franse hoofdstad gonst van diplomatieke bedrijvigheid Soekarno over zijn plannen om opheldering gevraagd Met een enkel woord Amerikaanse interventie werd gevreesd bij voorkennis van militaire actie in Egypte Agenda MAANDAG 10 DECEMBER 1956 Hoeveel slachtoffers in novenber Griekenland is niet van plan de Cyprische kwestie voor de NAVO-raad te brengen en waarschijnlijk ook niet voor het ministercomité van de Raad van Europa, dat het komende weekeinde in Parijs zal vergaderen. Dit was het ant woord uit kringen van de Griekse delegatie voor het NAVO-overleg te Parijs. „De kwestie-Cyprus is door Griekenland voor de Ver. Naties gebracht en we zijn van plan het daarbij te laten", aldus de zegsman. Een Britse journalist, die verbonden was aan een te Nicosia in het Engels verschijnend dagblad is zaterdagavond door verzetslieden in Kyrenia, in Noord- Cyprus. doodgesohoten. De EOKA, de ondergrondse verzets beweging op Cyprus, heeft in een „oor- locscommuniqué" bekend gemaakt, dat door haar optreden in november meer slachtoffers onder de Britse strijdkrach- Tekort begroting Indonesië Rp 1800 miljoen De Indonesische minister van Finan ciën, mr. Joesoef Wibisono. heeft mede gedeeld. dat de Staatsbegroting voor het lopende jaar zal sluiten met een tekort van 1800 miljoen roepiahs. Hij heeft echter het parlement gewaarschuwd niet de garantie te kunnen geven, dat dit bedrag niet zal worden overschreden. Minister Wibisono verklaarde, dat de uitgaven voor de betaling van rente en aflossingen van leningen, die onder de RTC-akkoorden van Nederland werden overgenomen, niet langer in de begro ting zijn opgenomen. Indonesië heeft deze verplichtingen in april van dit jaar eenzijdig opgezegd. CANADEES PASSAGIERSVLIEGTUIG VERMIST Een vliegtuig van de „Trans Canada Airlines", dat zondagmiddag met 59 passagiers en drie bemanningsleden uit Vancouver in oostelijke richting was vertrokken, wordt vermist. Het toestel zou volgens nog onbevestigde berichten bij Penticton in Brits Columbia zijn neergestort. De „Trans Canada Airlines" heeft be kendgemaakt. dat het toestel op 160 km van Vancouver motorstoring kreeg en naar Vancouver zou terugkeren. ten zijn gevallen dan het Frans-Britse optreden in Egypte aan doden en ge wonden heeft gekost. In genoemde periode zouden 74 Britse militairen zijn gedood en 106 gewond door acties van de EOKA. Volgens offi ciële Britse cijfers zijn er eohter zestien militairen gedood en 54 gewond. Herbert Hoover treedt erf Herbert Hoover, de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Za ken, heeft president Eisenhower ver zocht hem, met ingang van omstreeks één februari a.s. onslag te verlenen, daar hij weer zjjn vroegere beroep van ingenieur wil opvatten. De president heeft Hoovers ontslag aanvrage „met leedwezen ingewilligd". Hij heeft Christian Herter, thans gou verneur van de staat Massaohusebts, tot zijn opvolger benoemd. Hoover heeft drie jaar deel uitge maakt van de regering-Eisenhower. (Ingez. Med.-Adv.) de ideale halve zware Koninklijke Tabokfabriek J. A. C von Kossem Geen slaafse navolging De Italiaanse communisten leider Togliatti heeft tijdens het te Rome plaatsvindende partijcongres gepleit voor een nieuw internationaal com munistisch systeem, dat volgens hem gegrondvest moet zijn op weder zijdse betrekkingen tussen individuele en volkomen autonome communistische partijen. Hij stelde voor dit systeem ver gezeld te doen gaan van een vorm van internationale communistische economie, die de onafhankelijkheid van de afzon derlijke communistische landen niet aan tast. Hij verklaarde echter tevens, dat de Radarinstaliatie voor Scheveningse haven Het „Nederlandsch Radar Proefsta tion" (N.R.P.) te Noord wijk heeft zich bereid verklaard ten behoeve van de Scheveningse haven een radarin stallatie aan de gemeente 's-Graven- hage in bruikleen te geven voor drie jaren, welke termijn mogelijk later kan worden verlengd. Hiertegenover wenst het N.R.P. zich het recht voor te behouden te allen tijde proeven met de installatie te mogen nemen. Door middel van een installatie als thans door het N.R.P. wordt aangebo den. is het. mogelijk ook bij zeer slecht zicht van de wal af de positie van een schip binnen een afstand van ruim 2 kilometer nauwkeurig te bepalen. B. en W. van Den Haag zijn tot de slotsom gekomen, dat een havenradar- installatie. welke tot de moderne outil lage van een haven als die van Schve- ningen kan worden gerekend, voor de Soheveningse visserij van groot belang moet worden geacht en zijn dan ook van oordeel, dat van de geboden gelegenheid gebruik dient te worden gemaakt. Drie belangrijke bijeenkomsten in Parijs Aan president Soekarno is zaterdag verzocht opheldering te geven over berichten, dat „de president met steun van de gewapende macht de regering zou overnemen, indien het kabinet thans mocht worden ontbonden". Dit verzoek werd gedaan door de kleine oppositiepartij P.R.I., de Indone sische Volkspartij, welke onder leiding staat van de vroegere generaal uit de revolutietijd Soetomo, alias Boeng Tomo, in een telegram aan president Soekarno, die thans met vakantie op Bali verblijft. In het telegram wordt gezegd, dat de acht tien dagen vakantie op Bali te pogingen van de grote coalitiepartijen I nemen", om verandering te brengen in de alom becritiseerde regering-Ali Sastroamid- i Voorts noemde hij de beweerde nieu- jojo. worden gehinderd door geruchten, we bewijzen van corruptie tegen de „welke worden verspreid door diegenen, j minister van Buitenlandse Zaken, Roes die aan de macht willen blijven". dat,| lan Abdoelgani van de Nationalistische Engeland is thans teuvolle bereid om de Westeuropese eenwording te steunen De ministers Luns en Staf zijn gisteravond met een aantal leden van de Nederlandse delegatie per trein in Parijs aangekomen, waar deze week een enorme politieke bedrijvigheid zal heersen. Er worden - behalve de belangrijke conferentie van de Noordatlantische Raad - nog twee bijeenkomsten gehouden: die van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Westeuropese Unie en die van het ministers comité van de Raad van Europa. De eerste van deze drie conferenties, die van de Westeuropese Unie, is vanochtend om elf uur op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quay d'Orsay begonnen. Minister Luns treedt ditmaal op als voorzitter. Hoewel deze woorden enige hoop heb ben gebracht in de Franse harten, blijft men in Parijs niettemin nog met onge rustheid vervuld. Onder de uitgebreide staf. die de Amerikaanse minister ver gezelt, bevond zich namelijk geen enke le expert voor het Midden-Oosten! En dat. terwijl de Egyptische kwestie toch als het grootste obstakel wordt be schouwd voor een samenwerking tussen Amerika. Frankrijk en Engeland. Gis termiddag echter had Dulles reeds een gesprek met Christian Pineau, de Fran se minister van Buitenlandse Zaken en hoewel momenteel nog niets bekend is over de resultaten van dit onderhoud, hoopte men. dat hierin de eerste stap tot toenadering gezet zou zijn. In Londen hecht men in diplomatieke kringen veel waarde aan de komende besprekingen tussen de Engelse minis ter van Financiën MacMillan en zijn buitengewoon invloedrijke Amerikaanse collega George Humphrey. In ruil voor Amerikaanse financiële steun is Enge land thans tenvolle bereid de Europese eenheid te steunen. De Engelsen zou den zelfs overwegen een leidende rol te spelen in de totstandkoming van de ge meenschappelijke Europese markt, al zal dit optreden beperkt moeten blijven in verband met de uitzonderlijke positie van het Gemenebest. g Vijftien ministers Buitenlandse Zaken In totaal kwamen er niet minder dan vijftien ministers van Buiten landse Zaken naar de Franse hoofd stad. Zoals begrijpelijk is trok de Amerikaanse minister Foster Dulles de meeste aandacht, zowel van pers als van publiek. Hij gaf zijn vaste voornemen te kennen de geschillen uit het jongste verleden met Frank rijk uit de weg te ivillen ruimen om zo de basis te leggen voor een vreed zame en vruchtbare samenwerking in de toekomst. Indien het huidige kabinet mocht val len, president Soekarno tezamen met de gewapende macht de regering zou overnemen. Volgens deze geruchten zou de presi dent voornemens zijn een regering in te stellen, gelijkstaand met een „onof ficiële dictatuur, ter uitvoering van zijn idee om alle politieke partijen te ont binden". Isa Inshary, lid van de Masjoemi- fractie in het Parlement, zeide. dat „niet één punt van het Kabinetspro gramma werd uitgevoerd" en dat de regering niet in staat is om de huidige moeilijkheden te overwinnen. Hij som de deze moeilijkheden als volgt op: 1. de voortdurende slechter wordende toestanden in het leger, die reeds hebben geleid tot een mislukte poging om de regering omver te werpen; 2. de buitenlandse politiek, „die reeds een afwijking van 180 graden heeft ondergaan"; 3. de verloren strijd te gen de corruptie; 4. Het gebrek aan coördinatie tussen de leden van het kabinet; 5. de president, „die bij de huidige stand van zaken het nodig DE „STOCKHOLM" VAART WEER. Het Zweedse passagiersschip „Stock holm" dat ernstig werd beschadigd bij een aanvaring met de Italiaanse „An drea Doria", die als gevolg daarvan zonk, is zaterdag, onder een andere ge zagvoerder naar de Scandinavische ha vens vertrokken. RAKET KOMT TOT 200 KM HOOGTE Het Amerikaanse Ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat zater dag te Cape Carnaveral in Florida een raket is afgevuurd die een snelheid be reikt heeft van 6400 km per uur en een hoogte van 200 km. Het projectiel kwam tenslotte in de Atlantische Oceaan te recht, op 288 km van de plaats waar het was afgeschoten. Op een internationaal congres van raketdeskundigen te Parijs heeft d© Russische geleerde prof. Pokorowski za terdag meegedeeld, dat proeven met honden in raketten de weg hebben ge ëffend voor de mens om de bovenste lagen van de atmosfeer te onderzoeken, gering. Partij, die de tegenstellingen tussen de regeringspartijen nog hebben ver scherpt. Engeland doet vooral mee om te voor komen, dat het in Europa op handels gebied door Duitsland zal worden over vleugeld. Bovendien wil Engeland zijn economische en politieke positie tegen over de Ver. Staten versterken door zich moer dan tot nu toe tot West-Europa te richten. De Britten zullen er daarom ook aan meewerken om de Europese invloed in de Ver. Naties te verstevigen. Het voorgestelde onderling overleg in de NAVO zal voor de bondgenoten verras singen als de Suez-actie in de toekomst praktisch onmogelijk maken. BINNENLAND De chef van de Nederlandse Generale Staf. generaal B R. P. F. Hasselman. zal van 1 Januari 1957 af voorzitter zijn van de militaire commissie van de NAVO als opvolger van de Italiaanse generaal Man- cinelli. In Enspijk onder Dell (Gld.) is de 9-Jarlge B. Wakkermans die ondanks waarschuwingen van de chauffeur, achter op een vrachtauto was geklommen er af gevallen en overreden, toen de auto ach teruit reed. Het ventje was op slag dood. Het nieuwe orgel, door de Deense firma Marcussen gebouwd in de Neder lands Hervormde Nicolaikerk te Utrecht, zal In Januari 1957 officieel in gebruik worden genomen. Zoals gemeld willen B en W. van Haarlem de restauratie van het Bavo-orgel eveneens aan de firma Marcussen opdragen. De N.V.U. te Utrecht heeft bij de Rotterdamse politie aangifte gedaan, dat onbekenden in de nacht van maandag op d'insdag jl. uit een van haar bestelauto's, die geparkeerd stond in de Willem Buy- tenwechstraat, een bedrag van f 15.000 aan zg Belgische taxzegels hebben gestolen. Tevens is de auto verdwenen. Op de Groot Bilderweg in Terschuur. gemeente Barneveld. is een tienjarig meisje ernstig aangerand. De dader, een iman met een grijsblauwe auto (volks wagen) ls men nog niet op het spoor. Mr. F. A. van Dijken, voorzitter van de vereniging van Prot. Chr. Kweekscho len heeft op een zaterdag te Utrecht ge houden vergadering van deze vereniging medegedeeld, dat er binnenkort meer Prot. Chr. Kweekscholen worden gesticht. Gistermiddag is een vierjarig jon getje G. O. in het afgesloten IJ verdron ken. Het kind was tijdens het spelen van het schip van zijn ouders gevallen. BUITENLAND De Zuldafrlkaanse autoriteiten heb ben zonder opgaaf van redenen het hoofd van de Hervormde Joodse Congregatie te Port Elizabeth, dr. Andre Ungar. gelast voor 15 Januari het land te verlaten De Joodse leider is een uitgesproken tegen stander van de rassenpolitiek van de re- Italiaanse communistische partii. tceen terugkeer is van elke vorm van gecentra liseerde organisatie". Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije en Polen merkte de Ita liaanse communistische leider op, dat de oorzaak van vele zorgen van de Oost- europese landen gezocht moet worden in de slaafse navolging van het Sovjetrus- sische voorbeeld. „Bepaalde grondslagen, die in een en kel land nl. de Sovjet-Unie voer den tot de succesvolle oplossing van het ernstige historische probleem van de oevrgang tot het socialisme konden en kunnen geen algemene betekenis heb ben en evenmin machinaal worden na gebootst." aldus Togliatti. die voorts in het bijzonder kritiek uitoefende op de pogingen in Oost-Europa om direct zwa re industrieën in het leven te roepen en de landbouw te collectiviseren. Amoy met China verbonden DAMMEN EN SPOORLIJN Het Chinese nieuwsbureau „Nieuw China" heeft zondag bericht dat de ver binding tussen het eiland Amoy en het Chinese vasteland door middel van een tweetal granieten dijken van vijf kilo meter lengte zaterdag tot stond is ge komen. Ook de aanleg van een spoorlijn over een van deze dijken werd zaterdag onder bombardementen van de nationa listische artillerie en luchtmacht vol tooid. aldus het nieuwsbureau, dat voorts verklaarde dat deze werken van onbe twistbaar strategisch belang zijn bij een eventuele aanval op Quemoy. dat door 40.000 nationalistische soldaten wordt bezet. Matige pluimveeresultaten ONBEVREDIGENDE EIERPRIJZEN. De resultaten van de pluimveehou derij in 1956 zijn, wat de prijs en de afzet van eieren betreft, maar zeer matig geweest, aldus de voorzitter van de Ned. Pluimveefederatie, de heer M. J. Dings uit Roermond, op de zater dag in Utrecht gehouden Jaarverga dering. De uitbreiding van de pluimveesta pel in 1956 tot 4,7 miljoen kippen was volgens de voorzitter te sterk geweest. Het aantal henkuikens is dit jaar met 22,7 Cr gestegen en de produktie op de geregistreerde bedrijven is van 3,75 miljard eieren in 1955 opgelopen tot 4,2 miljard. De produktie voor 1957 wordt geschat op 4.5 miljard. In 1956 heeft de eierproduktie voor het eerst de vier miljard overschreden. De eierprijzen lagen met gemiddeld 13 cent., iets beneden 1955, hetgeen on bevredigend genoemd werd. Voor de rentabiliteit van de bedrijven is een ge middelde jaarprijs van 13.2 cent nodig, aldus de voorzitter. Import van eieren uit Argentinië naar West-Duitsland en ook een aanbod van Polen op dezelfde markt hadden een nadelige invloed op het prijsverloop. Het verbruik van Nederlands slacht- pluimvee in eigen land is nog steeds te laag. Dit is voor een deel te wijten aan te weinig afzetmogelijkheden, omdat tot (Ingez. Med.-Adv.) Vrouwen! Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Mollet in vraaggesprek: „Groot-Brittaiumië en Frankrijk hebben de Ver. Staten niet tevoren ingelicht over hun voornemen om een militaire actie tegen Egypte te beginnen, omdat vreesden dat Amerika anders de landingen zou hebben willen verhinderen", aldus heeft de Franse minister-president, Guy Mollet, zaterdag in een onderhoud met twaalf Amerikaanse journalisten medegedeeld. Een der journalisten vroeg of het juist was dat Engeland en Frankrijk voor hun actie voeling hadden gehouden met Israël, hetgeen door Mollet ten stelligste werd ontkend. De Franse premier wees erop. dat het Franse volk volstrekt gekant is tegen een herhaling van „München", dat tenslotte tot de tweede wereldoorlog leidde. „Indien Frankrijk of Engeland in 1936 Duitsland had aangevallen, toen Hitier het Rijnland deed bezetten, zou de toenmalige Volkenbond - en, wat dat betreft, de Ver. Staten waarschijnlijk ook - ons als aanvallers hebben bestem peld. Doch de tweede wereldoorlog zou er mee zijn voorkomen en miljoenen, die thans in hun graven liggen, zouden hun aardse leven nog genieten. Radio-actieve ..as" van kernenergie centrales kan misschien van groot nut zijn voor het bedrijfsleven, aldus de Britse natuurkundige Sir Edward Appleton in een radiouitzending. Straling van radio actieve as kan bijvoorbeeld het spruiten van uien en aardappelen voorkomen, mu taties bij planten veroorzaken plastics een hoger smeltpunt geven. Een Colum'blaanse vliegboot is zater dag kort nadat hij was opgestegen, op het vliegveld van Bogota neergestort. Vijftien van de zeventien inzittenden kwamen om het leven. Naar het Poolse persbureau PAP meldt, is Witold Trampczynski benoemd tot minister van buitenlandse handel, als opvolger van Konstanty Dabrowski. die dezer dagen „om gezondheidsredenen" ls afgetreden. Naar Radio-Moskou meldt, heeft het Sowjet-presidlum het Russlseh-Japanse akkoord, dat op negentien oktober te Mos kou werd getekend, bekrachtigd. Het eerste resultaat van deze overeenkomst zal zijn. dat de Japanners, die sinds de oorlog in Rusland worden vastgehouden, naar huls zullen worden gestuurd. Voorts zal het handelsverkeer worden uitgebreid. In een Koptisch klooster op 300 km. van Cairo is een grafsteen ontdekt waarop voorvallen uit de vlucht van de Jonge Christus naar Egypte schijnen te zijn be schreven. De Franse persfotograaf Jean Pierre Pedrazzinl, die op 7 november Jl. is over leden als gevolg van bb de gevechten te Boedapest opgelopen verwondingen, is postuum benoemd tot Ridder van het Franse Legioen van Eer. Met ingang van 15 decemiber kunnen Fransen en Westduitsers el/kaars landen bezoeken zonder dat daarvoor een pas no dig ls. Een legitimatiebewijs is voldoende. Prinses Marie Louise, het oudste lid van de Britse Koninklijke familie, ls za terdag op 84-Jarige leeftijd in Londen ge storven. Zij was een kleindochter van Koningin Victoria. In het paleis van Buckingham zijn twee Hongaarse vluchtelingen, een bedien de en een kapster, te werk gesteld. De minister-president van commu- i nlstisch China, Tsjou en Lai, ls zaterdag te Calcutta aangekomen voor een officieel Een correspondent vroeg of er dan. naar de mening van Mollet. geen bevre digende oplossing van het Suezkanaal- vraagstuk zou kunnen worden gevonden, zolang Nasser nog in Egypte aan de macht is. Mollet antwoordde: ..Het gaat er niet om. of Nasser al dan niet aan de macht is. Het punt is. of de vrije lan den van plan zijn Nasser zijn gang te laten gaan. Indien de Egyptische presi dent verplicht wordt te handelen zoals dat van democratische leiders wordt verwacht, is de zaak in het reine. Per soonlijk hebben wij niets tegen Nasser". Mollet wees er ook nog op dat een vierde gedeelte van de wapens, die de Franse troepen in Algerië op de rebel len buit maken, van Egyptische oor sprong is. Mollet veroordeelde ook nog de han delwijze der Ver. Naties, die in de prak tijk er op neer scheen te komen dat wel democratische landen werden veroor deeld. doch dat niets werd gedaan, in dien dictatoriaal geregeerde staten or ders der volkerenorganisatie naast zich neer legden. bezoek aan doze stad. Indonesië door stormen geteisterd Minstens 40 doden In het afgelopen weekeinde zijn vele streken van de Indonesische Archipel door overstromingen, stormwinden en aardverschuivingen geteisterd. Zowel van Oost- en West-Java, als uit Mid- den-Sumatra stromen de onheilsbe richten de hoofdstad binnen. Minstens 40 personen werden gedood en 7.500 huizen werden vernield of be schadigd door orkanen in het gebied van Banjoewangi, in de provincie Oost- Ja va. Als gevolg van aardverschuivin gen is het rail- en wegverkeer in het getroffen gebied verbroken, waardoor het werk van de reddingsgroepen gehin derd wordt. In het gebied van Djember, eveneens in Oost-Java, zijn 200.000 hec taren sawah overstroomd. De ruim 300 km. lange Brantas-rivier is als gevolg van de hevige regens buiten haar oevers getreden. Volgens berichten worden 200 vissers van Oost-Java en het nabij ge legen Madoera vermist. Berichten over overstromingen, onder gelopen rijstvelden en verbroken ver bindingen komen ook binnen van Mid den-Sumatra. In West-Java zijn tenminste vier ri vieren als gevolg van de voortdurende regenval buiten haar oevers getreden. In het district Tjiamis werd een aantal huizen door de woest kolkende Tjitjen- do-rivier meegesleurd. Volgens gezaghebbende bronnen, loopt de materiële schade In de miljoenen roepiahs. Zij vreesden, dat in het bij zonder is Oost-Java aan de catastro fe nog geen einde is gekomen. Een der Amerikaanse journalisten vroeg welk standpunt Frankrijk zal in nemen. indien de algemene vergadering zich met het Algerijnse vraagstuk gaat bezig houden. Mollet antwoordde: ..Wij zullen het debat bijwonen, want wij ver dedigen een rechtvaardige zaak. Wij zul len zeggen, dat Algerië een Frans vraag stuk is, doch wij zullen er ook op wijzen hoe de internationale organisatie han delt - of liever gezegd niet handelt - ten aanzien van andere landen, als Egypte en nog enkele andere staten. W ij zullen uiteenzetten wat wij in Algerië hebben gedaan en wij zullen de waar heid vertellen. Een ieder, die zich hiervan wil over tuigen. mag Algerië zelf bezoeken. Maar Algerië is geen vraagstuk voor de Ver. Naties. En indien men meent, dat dit wel het geval is, zeggen wij: „Waarom Algerië wel en Georgië, Lithauen. Estland. Letland e.d. niet? De Ver. Naties moeten voor al haar lidsta ten eenzelfde maatstaf toepassen". Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. De Doelen: Leidse Amateur Fotografen vereniging. Spr. Ir. A. M. Overeijnder. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Alfred van Sprang over de landen achter het ijzeren gordijn. 8 uur nam. Warmond: „De Stad Rome". Jaarver gadering Warmondse IJsclub. 8 uur nam. DINSDAG Ons Centrum (Hooigraoht)Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting. Mej. A. J. van Nienes over „Wat gebeurt er met ons belastinggeld". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. H. C. Kern over Apullsche Gnathia- ceramlek in Lelden. 8 uur nam. De Harmonie: Ver. Expogé. Spr. W. M. Offringa over Rembrandt. 8 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht Jacobazaal)Friese Sinter klaasavond. 7.45 uur nam. Rapenburg 61. Alg. Anthroposophlsche Ver. Spr. H. D. van Goudoever over „Reïncarnatie en Karma". 8.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenverg. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2£ uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstellingen „De beer en de pasja". 9 en 11 uur voorm. CLubhuis „Westerkwartier" (Ten Kate- straat)Voorlichtingsavond „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Academie: Pref. mr. F. M. baron van Asbeck over Suez- en Panamakanaal. 7 3/4 uur nam. Groenesteeg 16. Jeugd'bijeenkomst „Jong Nederland voor Christus". Spr. de heer P. Bardelmeyer. 8 uur nam. op heden alleen slachtpluimvee kan worden gekocht bij de poelier en er maar één poelier is op de 20.000 inwo ners aldus de heer Dings. Hij hoopte dat de bemoeiingen van het produkt- schap er toe zouden leiden, dat binnen kort althans diepvriespluimvee op veel meer plaatsen verkocht kan worden. Voorts deelde hij mede, da<t ingaande september 1957 aan de Landbouwhoge school te Wageningen een leerstoel zal komen, speciaal voor de pluimveeteelt. Voorts ligt het in de bedoeling van oe overheid te komen tot een onderzoe kingsinstituut alleen voor pluimveepro- dukten. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer L. G. H. Simons die niet herkiesbaar was, ir. A. G. M. Pe ters uit Roermond als bestuurslid van de NPF gekozen. In de Gouwe verdronken 's Nachts is de 26-jarige J. van de Wittenboer uit Gouda met zijn motor in de Gouwe gereden en verdronken. Hij is vermoedelijk door de mist mis leid. Op zijn hulpgeroep snelde een kapper toe. die gekleed te water sprong. Deze kreeg de drenkeling te pakken, doch kon hem niet meekrijgen vanwege de zware motorkleding. Hij moest het slachtoffer weer los laten. Later is de drenkeling door de politie opgedregd. Irak uit Jordanië Het Iraakse kabinet heeft besloten, op verzoek van de regering van Jor danië, de te Mafrak in Jordanië gelegerde eenheden van het Iraakse leger bevel te geven, naar haar basis terug te keren. Uit welingelichte bron is vernomen, dat het verzoek van Jordanië voort spruit uit een verbetering van de toestand in het betrokken gebied. De Iraakse eenheden waren een maand geleden naar Mafrak gezonden, eveneens op verzoek van de Jordaanse regering. Het zenden van deze troepen vormde een bijdrage van Irak tot de verdedi ging van Jordanië tegen een gevreesde Israëlische aanval, in overeenstemming met de bepalingen van het Iraaks— Jordaanse verdrag van bondgenootschap van 1947. DONDERDAG Rapenburg 61: K. en O. Mr. F. Borde- wijk bespreekt eigen werk. 8 uur nam. Zomerzorg: Streekvergadering Chr. Hist. Unie. 3} en li uur nam. Het Gulden Vlies: Kerstbij eenikomst Ned. R.K. Middenstandsbond. 8.15 u. nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Gaspar Cassado en Gerard Hen- geveld. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Nut van 't Algemeen. Spr. Maurits Dekker. Ond. „Waar wij om lachen". 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal): Ver. v. oud- leerlingen Ambachtsschool. Lezing over kabels. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedago- giek. Spr. D. L. Daalder. 8 uur nam. Inst. v. Prev. Geneeskunde: K. en O.- cursus. Van kind tot volwassene". 8 uur nam. Veemarktterrein: Vebo Kerstvee-ten toonstelling 82 uur (opening 10 uur ln 't Schuttershof). ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Jaarfeest Ac- oordeonver. D.V.V. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ned. Legermuseum: Lustrumtentoon stelling „Pro Patrla". Werkd. 105 uur; zondags 15 uur (t/m. 16 december). Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). BIOSCOPEN. Trianon „Gevechtsklaar", 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. LI(lo „Drum beat", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De kapitein van Köpenlck" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 .7 en 9.15 uur. Casino Vrijdag, zaterdag en zondag „Doctor at sea' Maandag, dinsdag, woensdag en donderdag „De Rode Schoentjes". Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 ,7 en 9.15 uur. Rev „Johnny Congo", 14 Jr. Werkda gen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Monan". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 15 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171 tel. 20502; Apo theek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapaik 8. Oegstgeest, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a 3_- "O a c e» S a Stockholm motregen z i 0 0.1 Oslo licht bew. n i -3 0 Kopenhagen regen zw 10 7 1 Aberdeen gen. bew. z 5 6 0.2 Dublin lioht bew. zw 10 11 0.1 Londen motregen wzw 3 7 0.5 Amsterdam geh. bew. zzw 4 7 0.3 Brussel geh. bew. zzw 3 6 0 Parijs geh. bew. zzw 1 7 0 Bordeaux geh. bew. zo 1 5 0 Grenoble nevel windstil -4 0 Nice zwaar bew. nnw 6 7 0 Berlijn lioht bew. wzw 4 7 0.4 Frankfort motregen wzw 2 5 0.1 München geh. bew. wnw 3 2 0 Zürich nevel 2 2 0 Genève nevel windstil -2 0 Locarno geh. bew. o 1 3 0 Wenen mist windstil -4 0 Innsbruok nevel no 1 -4 0 Rome nevel windstil 5 0 Mallorca zwaar bew. n 8 10 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2