GEWELD LAAIT WEER OP IN HONGARIJE TEGEN DRACONISCHE MAATREGELEN IN «U? WEERBERICHT Arbeidersraden als illegaalontbonden telefoonverbindingen met Westen verbroken morgen werk Krijgsraden beginnen met hun luguber ..Volk kan sneller ondergaan dan gedelegeerden spreken" Nieuwe resolutie in Algemene Vergadering tegen Rusland 95ste Jaargang MAANDAG 10 DECEMBER 1956 No. 29008 LEIDSCH DAGBL Directeur: J. W Benny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Ir wartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: <25041; Redactie 21507 STAKING - STAAT VAN BELEG - STANDRECHT Met een weergaloze moed en overgave zet ten de Hongaarse arbeiders hun verzet tegen de marionettenregering van Kadar voort ondanks de steeds draconischer maatregelen die op de pun ten van de Russische bajonetten tegen de vrij heidsstrijd getroffen worden. De arrestaties op last der regering van tal loze leiders van arbeidersraden hebben tot het uit roepen van een nieuwe 48-uur-staking geleid, in antwoord waarop de regering de staat van beleg heeft afgekondigd en de arbeidersraden heeft ontbonden. (Van onze Weense correspondent) Na urenlange, vruchteloze besprekingen met Kadar heeft de centrale arbeiders raad in Hongarije de algemene staking voor 48 uur over het gehele land afge kondigd. Sinds hedennacht twaalf uut ligt al het werk in Hongarije stil, uitge zonderd de elektriciteitsbedrijven, de watervoorziening, brandweer, geneeskundige dienst en de eerste hulp bij ongelukken. Dit besluit is vooral als protest bedoeld tegen de arrestatie van een vijftigtal leden van de arbeidersraden. Als onmiddellijke reactie hierop heeft Kadar zowel de centrale arbeidersraad als ook alle wijkraden opgeheven, daar zij zich aan „illegaal optreden" zouden hebben schuldig gemaakt. Zij zouden een nieuwe organisatie tegen de staats macht in het leven hebben geroepen en tijdens een illegale conferentie geweld pleging en bloedvergieten hebben veroorzaakt. Als tweede maatregel heeft staatspresident Istvan Dobi de staat van beleg over het gehele land afgekondigd en tevens een snelle berechting voor krijgsraden in het leven geroepen, die morgen met het vonnissen van gewapend optreden, moord en plundering" zullen beginnen. Op vele plaatsen in het land schijnen nieuwe gevechten te zijn uitgebroken, waarbij vele doden en gewonden vielen door het optreden van Russen en de Hongaarse staatspolitie. Men verwacht dat de vluchtelingenstroom naar Oostenrijk als gevolg hiervan weer aanzien lijk zal toenemen. De telefoonverbindingen tussen Hongarije en het Westen zijn volledig verbroken. De arbeiders riepen de arbeiders ni de vrije wereld op tot korte sympathiestakingen. Voor morgenavond zes urn- moeten alle wapenen worden ingeleverd en alle geheime bergplaatsen van wapenen aan de politie worden bekend gemaakt. Zelfs de leden van de arbeiderspolitie moeten hun wapenen afgeven, waaruit blijkt dat de regering zelfs in hen geen ver trouwen meer heeft. Eerst na het afge ven van de wapenen zullen de regerings getrouwe, dus communistische arbeiders voor de nieuwe politie worden opgeroe pen en van wapens worden voorzien. Bloedige botsingen Na het bekend worden van Kadar's onverzettelijke houding ten aanzien van de arbeiders en na de nieuwe arresta tie van arbeidersraden is het in het ge hele land tot protestdemonstraties en bloedige botsingen gekomen tussen ge wapende partisanen en eenheden van de communistische staatspolitie en de Rus sische troepen. In Pees opende de communistische po litie het vuur op ongewapende personen, zodat enkelen werden gedood en meer deren gewond. In Salgotarjan bij de Tsjecho-Slo- waaks grens is een tiental betogers om het leven gekomen, toen Russen en staatspolitie tegen een demonstratie op traden. In Bekescsaba hebben eveneens ge vechten plaats gehad, die na het invallen van de duisternis werden voortgezet. Het aantal slachtoffers hier, evenals in Ta- tabanya, is niet bekend. In de Ganz-wagon-fabriek te Boeda pest staken de arbeiders al van donder dag af uit protest tegen de arrestatie van twee afgevaardigden. Volledige dictatuur Kadar schijnt een volledige dictatuur te willen oprichten nu de arbeiders heb ben verklaard dat „de regering niet in staat blijkt te zijn het volk uit deze tra gische situatie te bevrijden" en omdat de regering van plan is „om alle arbeiders en hun vertegenwoordigers te negeren". Nu al een maand lang levert hij het be wijs, dat hij niet op democratische ma nier en op grond van onderhandelingen kan regeren. Onbetrouwbare berichten De telefoonverbindingen tussen Hon garije en het buitenland zijn verbro ken, zodat wij weer op de onbetrouwba re berichten van Radio-Boedapest zijn aangewezen. Met grote voorzichtigheid moet dan ook het bericht worden opge nomen, dat een delegatie van dertig boeren zich tot president Dobi zou heb ben gewend om bewakingstroepen te mo gen opstellen tegen terroristische groe pen, die plunderen, stelen en brand stichten. Op het verzoek van Hammarskjöld tot Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 december Zon op: 8.40 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 12.55 uur; onder: 1.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.12 en 21.42 uur. Laagwater te 4.29 en 16.56 uur. Hit nummer bestaat uit 12 pagina's het toelaten van waarnemers van de Ver. Naties in het grensgebied hebben Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië af wijzend geantwoord. Ook van Roeme- Noodkreet van Radio - Boedapest Vanochtend om 7.25 uur zond Radio-Boedapest een mededeling uitwaarin „alle aanhangers van het volksregime die in staat zijn wapens te dragen", opgeroepen werden zich onmiddellijk te melden voor het afslaan van de openlijke aanval van de tegen-revolutie" De verdere mededelingen van de radio waren door storing van een andere zender, niet verstaanbaar. nië verwacht men hetzelfde antwoord; alleen Oostenrijk heeft er in toegestemd dat waarnemers zich aan de grens van de toestanden op de hoogte kunnen stellen. Gisteren zijn er 700 vluchtelingen naar Oostenrijk gekomen, maar na de jongste draconische maatregelen van de regering verwacht men vandaag weer een veel groter aantal. Zaterdag kwa men er 2400 over de grens en het totaal dat thans in Oostenrijk een toevlucht heeft gevonden bedraagt meer dan 121.000! Mensen - stropers Russische grenswachten in Hongarije hebben in de nabij heid van de Oostenrijkse grens een schijngrens aangelegd om Hongaarse vluchtelingen in de val te laten lopen, aldus is mee gedeeld door vluchtelingen, die in de nacht van vrijdag op za terdag zijn aangekomen in het Oostenrijkse grensstadje Andau. Deze schijngrenzen zijn des nachts verlicht en er zijn Oos tenrijkse vlaggen aangebracht. Russische grenswachten roepen vluchtelingen in het Duits toe: ..Dit is Oostenrijk". Degenen die gevat wordenworden in vrachtauto's weggevoerd, aldus het relaas van de vluchtelingen! Russische activiteit In Hongaarse kringen te Wenen ziet men in de jongste besluiten een bewijs, dat Kadar vastbesloten is. de macht van de arbeidersraden te breken. Door het afkondigen van de staat van beleg en het instellen van speciale tribunalen zal, zo meent men, de macht van de re gering echter niet toenemen, aangezien reeds sinds het begin van de Russische interventie in feite een staat van beleg van kracht is. Reizigers, die in de laatste tijd uit noordoost-Hongarije in Wenen zijn aan gekomen, delen mede, dat de Russische troepen in dat gebied zeer actief zijn. Volgens een door Radio-Boedapest uitgezonden communiqué van de Hon gaarse geheime politie, is het westelijke Hongaarse grensgebied 'grenzend aan Oostenrijk) tot verboden gebied ver klaard. Zaterdagmorgen om kwart over i Schiedam. Hoewel de brand in een vijf brak brand uit in een opslag- uur werd bedwongenvergde de plaats van olienootprodukten te I nablussing nog een lange tijd. Amerikaanse Senaat zal machteloosheid van de V.N. onder ogen zien William Knowland, de republikeinse leider in de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren in een radiotoespraak gezegd, dat de toekomst van de Verenigde Naties in het licht van wat hij noemde haar falen om een eind te maken aan het Hongaarse bloedvergieten in de Senaat ter sprake zal worden gebracht. Volgens Knowland zal de Senaat op zijn vergadering in januari onderzoeken of Ruslands vetomacht in de V. N. kan „voorkomen dat men optreedt tegen een communistische agressor". Als dat zo is, vroeg hij, „zijn de vrije landen van de wereld dan niet bij machte iets te doen dan resoluties aan te nemen en maandenlang een debat voort te slepen? Volkeren kunnen in kortere tijd ten onder gaan dan afge vaardigden kunnen spreken". Knowland zei dat het succes van de V.N. der beëindiging van de strijd in Egypte op de instemming van Groot- Nederland onder de veertien ondertekenaars De V.S. en veertien andere leden van de V.N., waaronder Neder land, hebben gisteren bij de algemene vergadering der V.N. een ont- werp-resolutie ingediend, waarin de Sovjet-Unie wordt veroordeeld, omdat zij „Hongarije van zijn vrijheid en onafhankelijkheid en het Hongaarse volk van de uitoefening van zijn fundamentele rechten heeft beroofd". Voorts wordt Rusland er van beschuldigd, dat het zijn strijd krachten tegen het Hongaarse volk heeft gebruikt. Op de Sovjet-Unie wordt opnieuw een beroep gedaan om onver wijld haar inmenging in de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden te staken en onmiddellijk maatregelen te treffen om haar strijdkrachten onder toezicht van de V.N. uit Hongarije terug te trekken. Cuba, dat wel de vorige resolutie in zake Hongarije heeft onderschreven, heeft deze ontwerp-resolutie niet mede- ondertekend, omdat het een veel krach tigere actie wenst. Naar verluidt willen de Cubanen de Hongaarse delegatie van het werk der algemene vergadering uit sluiten. De V.S. zouden hier sympathiek tegenover staan, doch de andere betrok ken landen waren 'hiertegen gekant. In de plaats van Cuba zijn Peru en Chili gekomen, die niet behoorden tot de in dieners van de vorige resolutie. De nieuwe ontwerp-resolutie. die dus is ingediend door Argentinië, Australië, België, Chili, Denemarken, Ierland, Italië Nederland, Noorwegen, Pakistan, Peru, Salvador, Thailand, de V.S. en Zweden, zal hedenmiddag door de alge mene vergadering in behandeling wor den genomen. Koning Paul, Koningin Frederika en Prinses Sophia van Griekenland woonden de ingebruikstelling van een waterkrachtstation op de Pelo- ponesus bij. Na de plechtigheid maakte de Koninklijke familie een tochtje in de omgeving. Een ezeltje was vaak het enige bruikbare ver voermiddel. Commentaar op verklaring minister Luns De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag verklaard, dat de acti viteit, welke de laatste paar weken van Nederlandse zijde aan de dag wordt gelegd, de indruk wekt, dat de Nederlanders aan de vooravond van de debatten in de V.N. over het Nederlandse kolonialisme in Nieuw- Guinea trachten de goede naam van Indonesië te besmeuren. De woordvoerder leverde commentaar op de verklaringen van minister Luns voor de Tweede Kamer met betrekking tot de processen tegen Nederlanders in Indonesië. De woordvoerder hield vol, dat de processen op wettige wijze zijn gevoerd. Vertegenwoordigers van Ne derland mochten de zittingen bijwonen. Ook de Indonesische regering betreurt de aanval van jongelieden op de ver- GEEN GARANTIES SINAI-WOESIJN Van welingelichte zijde verneemt Reuter in Jeruzalem, dat Hammars- kjöld, de secretaris-generaal van de V.N., het Israëlische verzoek om de garantie, dat Egypte de Sinai-iooes tijn niet opnieuw zal gebruiken voor aanvallen op de Joodse repu bliekheeft verworpen. Hammars- kjöld blijft aandringen op een snelle ontruiming van Sinai door Israël. MUNITIE-SMOKKEL De bevelhebber van de Brits-Franse troepen in Egypte, generaal Stockwell. heeft zaterdag meegedeeld, dat Britse militairen ruim 20.000 patronen in be slag hebben genomen, die Port Said zouden worden binnengesmokkeld. PROTEST De bevelhebber van de politiemacht der V.N., generaal Bums, heeft bij de Israëlische regering geprotesteerd tegen het vliegen van Israëlische toestellen boven de twee Zuidslavische colonnes die de Sinai-woestijn intrekken. OPRUIMING Luitenant-generaal Raymond Wheeler die door de V.N. is belast met de leiding van het opruimingswerk in het Suezka- naal, is zaterdag in Cairo aangekomen voor besprekingen met de Egyptische re gering en functionarissen van de V.N. Minister Hofstra Governor Herstelbank In het staatsblad van vrijdag is op genomen een K.b van 5 november 1.1. waarbij de heer J. van de Kieft op zijn verzoek met ingang van 1 november 1956 wordt ontheven van bijn functie als Governor bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in deze functie bewezen. Bij hetzelfde K.b. is met ingang van 1 november 1.1. de heer H. J. Hofstra, minister van Financien, benoemd tot Governor bij genoemde bank. dedigster, mevrouw Bouman, in okto ber j.l. De woordvoerder wees op het Neder landse optreden in de koloniale periode en tijdens de revolutie, toen. naar hij zeide. in Zuid-Celebes 40.000 mensen werden gedood. ,,En wat zegt Nederland over de recente executie van zeven Indonesiërs in West-Irian, zonder enige berechting'-, zo vroeg de woordvoer der tenslotte. (Zoals bekend, werd deze laatste bewering van officiële zijde in Den Haag reeds categorisch tegenge sproken, Red. LD Brittannië, Frankrijk, Israël en Egypte rustte. „De Sovjet-Unie heeft niet een dergelijk plichtsgevoel getoond, noch als een beschaafde mogendheid gehandeld", aldus Knowland. Advies Stichting van de Arbeid Lonen 5.6% omhoog (Van onze Haagse redactie) De Stichting van de Arbeid, waarin verenigd de werkgevers- en werkne mers-organisaties, heeft zaterdag schriftelijk advies aan de regering op gesteld, waarin wordt gezegd, dat er een nieuwe loonsverhoging moet ko men van 5,6 procent ter compensatie van de premie voor de algemene ouderdomsvoorziening. De Stichting is hierbij uitgegaan van het advies, dat de S.E.R. onlangs in een rapport aan de regering heeft uitgebracht naar aanleiding van de beperking der bestedingen. Naar ver wacht wordt zou, zo niet reeds heden middag, dan toch zeker morgen of woensdag het advies in de Minister raad besproken worden. Uitgaande van compensatie van de premie voor de ouderdomsvoorziening, zou dit advies voor loonsverhoging gelden tot een bepaald bedrag, het bedrag namelijk, dat wordt gesteld als grens, waarover de premie moet wor den berekend. Waarschijnlijk zal deze salarisgrens liggen bij f. 6900, waardoor dus de loonsverhoging maximaal zal bedragen f. 386.40 (5.6% van f. 6.900). Europese majt-kt en Euratom TEKENING OP 15 JANUARI RATIFICATIE VOOR 15 MEI De Belgische minister van Buiten landse Zaken, P. H. Spaak, heeft in een bijeenkomst van de commissie voor al gemene zaken van de gemeenschappe lijke vergadering der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal bekendge maakt, dat de verdragen inzake een ge meenschappelijke markt van de zes lan den der gemeenschap en inzake een atoomenergie-gemeenschap (Euratom) op 15 januari zullen worden getekend. Hij zeide te vei wachten, dat de par lementen der zes landen de beide ver dragen vóór 15 mei zullen bekrachtigen. Lamarca naar elektrische stoel De 31-jarige Angelo Lamarca is te Mineola in de staat New York door een jury schuldig bevonden aan het ont voeren en doden van de baby Peter Weinberger. Er worden geen verzachten, de omstandigheden aanwezig geacht, zodat Lamarca zijn leven op de elektri sche stoel zal moeten eindigen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1