AMERIKA MIST 'N PLAN VOOR -SS, POLITIEK OP LANGE TERMIJN STADSNIEUWS Bladen lieten zich door Gisevius pleidooi voor terugtrekken NAVO-troepen inspireren tot BETALING PER GIRO VAN ABONNEMENTSGELD ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 Duitse ambassadeur maakt zich ongerust (Van onze correspondent in Washington) Er heeft zich dezer dagen in de Amerikaanse hoofdstad een eigenaardig ver schijnsel voorgedaan. Tal van bekende journalisten-hoofdartikelenschrijvers van de „Washington Post", verder Walter Lippmann, Margaret Higgins, radio-com mentators zoals Eric Sevareid en Ed Morgan, zij allen hebben ongeveer in dezelfde trant geschreven over hetzelfde vraagstuk. Zij hebben de vraag gesteld, of het niet verstandig zou zijn de NAVO-troepen uit West-Duitsland terug te trekken, teneinde gedaan te krijgen, dat de Russen hun troepen zouden terughalen uit Oost-Duitsland, Polen, Hongarije enz. In sommige van die artikelen en radio- beschouwingen werd de indruk gegeven, dat men ook in het State Department (Buitenlandse Zaken) dit onderwerp besprak en bovendien werd hier en daar vermeld, dat Amerika's Nationale Veiligheidsraad zich met deze zaak had beziggehouden. State Department ontkent plannen De Duitse ambassadeur te Was hington, Krekeier, een man, die Adenauer politiek zeer na staat, maakte zich, naar men zich kan be grijpen, vrij ongerust over deze pu blikaties. Adenauers politiek is geba seerd op het lidmaatschap van West Duitsland in de NAVO en een neu traal Duitsland - zo ongeveer naar het voorbeeld van Oostenrijk - is al lerminst ivat Adenauer begeert. Bij onderzoek bleek ons, dat bijna alle bovengenoemde schrijvers en sprekers geinspireerd waren door één man: de Duitser Gisevius! Men herinnert zich wellicht, dat Gi sevius, destijds verbonden aan het Duitse consulaat in Zürich, een rol ge speeld heeft in het verzet tegen Hitier in 1944. Reeds in die tijd stond hij in con tact met Allan Dulles, de broer van Fos ter Dulles, die thans hoofd is van de Amerikaanse geheime dienst (CIA). Nog altijd onderhoudt hij goede be trekkingen met Allan Dulles en het is niet onmogelijk, dat via Allan het on derwerp de Nationale Veiligheidsraad heeft bereikt. Gisevius woont op het ogenblik in Berlijn, maar hij vertoeft thans reeds enige weken in de Amerikaanse hoofd stad, waar hij optreedt als „bacillendra ger" of als inspirator; het etiket, dat men hem geeft hangt af van de poli tieke zienswijze, die men is toegedaan. Maar hoe men de activiteit van deze man ook kwalificeert, men moet toege ven, dat hij groot succes heeft gehad. Vrucht-bare bodem! Zijn betoog heeft waai-lijk „aangesla gen" bij de mensen, waarmee hij sprak. Zozeer zelfs, dat radio-commentators reeds op de avond van dezelfde dag, dat zij met Gisevius gesproken hadden, de zienswijze naar voren brachten, die hij hun had bijgebracht! Kennelijk zaaide deze man op vrucht bare bodem. Op de Duitse ambassade te Washington kan men nu wel zeggen: „Och, al die artikelen zijn tenslotte maar het werk van één manmaar het feit blijft bestaan, dat deze ene man velen heeft overtuigd en dat dit onderwerp thans in Washington serieus wordt besproken. Met nadruk moet echter worden vast gesteld, dat het State Department tot dusverre te verstaan geeft, dat er aan Amerikaanse kant op het ogenblik geen plannen la Gisevius in de maak zijn. Explosie in Oosf-Duilsland? De journalisten en radio-commenta tors. die zich door Gisevius hebben doen inspireren, zijn waarlijk geen figuren van de tweede rang. Zij zitten beslist niet om een onderwerp verlegen en zij gaan doorgaans niet over één nacht ijs. Waarom, zo kan men zich afvragen, heeft deze Duitser hier zo'n succes ge had? Het antwoord kan kort zijn: men ziet in Washington, dat er belangrijke din- Giro 777 overschreed V/i miljoen JEUGD HELPT JEUGD. Giro 777 van het Ned. Roode Kruis heeft vandaag de miljoen gulden overschreden. In dit bedrag zijn vele tienduizenden guldens begrepen, die bijeen werden gebracht door de jeugd, die op scholen en in verenigingen ac ties voerde ten behoeve van de hulp verlening aan de Hongaren. Dank zij deze medewerking kon het Jeugd Roode Kruis direct meedoen, toen het Internationale Jeugd Roode Kruis vroeg kerstpakketten te maken voor de Hongaarse jeugd van 6 tot 14 jaar in de vluchtelingenkampen in Oostenrijk. Men wil namelijk aan 5000 kinderen een pakket zenden, waarin o.a. schoenen, kleding en enige andere welkome zaken zullen worden verpakt. Het Jeugd Roode Kruis in Nederland ^heeft 250 van deze kerstpakketten voor (Zijn rekening genomen, die in de kam pen zullen worden uitgereikt door het Oostenrijkse Jeugd Roode Kruis. De waarde dezer pakketten zal onge veer f.80 per stuk bedragen; het Jeugd Roode Kruis in Nederland heeft er in totaal f. 18.000 aan besteed. FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: DekkerVan Rossen, d., Rotterdam; LubbersBakker. z„ Am sterdam; Pennink—Van Steeden, z., Am sterdam SuurenbroékTrouw, z., Maarn; Mouw—Offerhaus. d., Rhodesia. Getrouwd: Ir. C. A. Söhulz en M. M. R. W. d'Armagnac de Castanet. Am sterdam; L. S. de Levita en M. C. Laseur, Amsterdam; E. de Bruyn en D. Einerseu, Sydney. Overleden: Van Hasselt m. 66 j., Den Haag; E. M. van Oudgaarden—Haasjes vr. 68 j., Rotterdam; J. E. J. Bonnike, m. 85 j., Amsterdam; J. P. di Collalto, m„ 50 j, UtreCht; H. J. G. Platzbecker, m„ Den Haag; G. J. A. de Rie, m., Wa penveld: W. J. J. Sdhimpf, m„ 54 j., Amsterdam; J. M. Olyslager—Sarde- man. vr. 85 j.. Naarden; W. J. Meijer m. 75 j.. Zeist; C. de Mooij, m. 35 j., Amsterdam; S. GrüngeldFranken stein, vr., Amsterdam. gen gebeuren in Oost-Europa. Daarmede moeten zich nieuwe mogelijkheden voor doen. Men constateert, dat de Ameri kaanse regering reageert op wat er gebeurt, maar men mist een Amerikaans plan op langere termijn, dat van die veranderingen wil profiteren. Gisivius heeft vooral succes gehad met te betogen dat de toestand in Oost- Duitsland zo gespannen is, dat. zich daar een explosie zou kunnen voordoen, mis schien nog heviger dan in Hongarije. In dat geval zou West-Duitsland moeilijk lijdelijk kunnen toezien en het conflict, dat dan zou ontstaan, zou ge makkelijk tot een derde wereldoorlog kunnen leiden. Het recept, dat Gisevius aanbood, was dit: laten de vreemde troepen Duitsland ontruimen en dring er bij de Russen op aan, dat zij zich dan ook terugtrekken achter hun eigen grenzen (een toegift, waar het Kremlin naar de mening van Uw correspondent niet zonder meer toe bereid zal zijn!). Zoals gezegd, die jour nalisten in Washington gevoelden er veel voor op deze manier een explosie in Duitsland te voorkomen en bovendien achtten velen van hen dit een goed mid del om de nationale onafhankelijkheid in de satelliet-landen te versterken. Met. andere woorden: op deze wijze zou men een positieve bijdrage kunnen leveren tot de acties, waar Polen en Hongaren uit eigen beweging toe zijn overgegaan. Van de eigen regering krijgt men tot dusver weinig positiefs te horen over een Amerikaanse politiek op lange termijn ten aanzien van Eu ropa: het is daarom een teken des tijds dat men zo gretig ingaat op suggesties van de vreemdeling Gisevius. Herter de nieuwe mem? Verscheidene waarnemers in Was hington zijn van mening, dat de Ame rikaanse regering ook ten aanzien van andere delen van de wereld meer reageert dan regeert. Misschien is het nog wat te vroeg om deze kriti sche opmerking te onderschrijven. Voor al wat het. Midden-Oosten betreft, is het. moeilijk voor de Amerikanen om met concrete plannen op lange termijn aan te komen, zolang Egypte nog vreemde troepen op zijn grondgebied heeft. Maar de tijd begint toch aan te breken voor zulke plannen. Wil er werkelijk initiatief van de re gering uitgaan, dan zullen wel enige nieuwe figuren in het bewind opgeno men moeten worden. President Eisen hower en Dulles beschikken natuurlijk over veel ervaring, doch beiden moeten zich ontzien. Zij zijn bovendien beiden vrij bejaard. Hoover, Dulles' tweede man, is een goed administrateur, doch geen man om politiek scheppend werk zaam te zijn. Meer en meer hoort men in Washington het gerucht, dat gou verneur Herter de functie van Hoover zal overnemen. Deze republikeinse gou verneur van Massachussetts staat uitste kend bekend en algemeen zou men zijn benoeming als een verbetering beschou wen. Herter is 61 jaar en daarom naast Dulles toch ook geen „kleine jongen". De Zanger Prachtige show van zangers en kleurvogels De Eerste Leidse Kanarievereniging „De Zanger" hield vrijdagavond in zaal Mekel (Hogewoerd 87) haar jaarlijkse wedstrijd. Evenals vorige jaren waren de inzendingen zeer goed te noemen. Een prachtige show van prima zangers, af gewisseld met kleurvogels met als bij zondere attractie een buitengewoon goed verzorgde stand van opgezette vogels, ingezonden door de heer G. Spijker uit Nieuwveen. Na informatie bleek ook de jeugd tot grote medewerking bereid. Vrijdagavond was de wedstrijd voor leden en vandaag en morgen zullen vele liefhebbers voldoende gelegenheid vin den deze bijzondere show op hoge waarde te schatten. De uitslagen luiden als volgt: Klas 1 (4 zangvogels E.k. 1956)1. L. Lacourt sr. (Leiden); 2. R. van Drumpt (Leiden); 3. P. G. de Graaf (Leiden). Klas. 2 (2 zangvogels E.k. 1956): 1. R. van Drumpt; 2. L. Lacourt sr.: 3. M. J. Verhagen. Klas. 3 (1 zangvogel E.k. '56)1. R. van Drumpt; 2. L. Lacourt sr.; 3. J. v. d. Berg. Klas. 4 (1 zangvogel overjarig): 1. R. van Drumpt; 2. M. J. Verhagen. Klas. 5 (1 zangvogel vrije klasse): 1. R. van Drumpt; 2. P. G. de Graaf. Klas. 6 (1 kleurvogel E.k. '56 vet stof): 1. W. Oomen (Oegstgeest)2. L. Lacourt jr. (Leiden): 3. Th. van Leeu wen (Warmond», Klas. 7 (1 kleurvogel E.k. '56 Pigments)1/3. W. Oomen (Oegstgeest). Klas. 8 (2 kleurvogels E.k. '56): 1. W. Oomen (Oegstgeest)2. A. Werner (Oegstgeest). Klas. 9 (1 kleurvogel. overjarig): 1. P. G. de Graaf (Leiden); 2. J. F. Snik (Leiden). Klas. 10 (1 kleurvogel vrije klasse)1/2. A. v. Bergen (Oegstgeest). Klasse 11. (vluchten van 6 poppen) 1. W. Oomen (Oegstgeest)2. R. v.Drumpt (Leiden): le en 2e meesterzangers: 1. R. van Drumpt. Kampioen kleur: 1. W. Oomen (Oegstgeest)le Derby-prijs: 1. J. v. d. Berg; 2. P. J. de Graaf. De jury, bestaande uit de heren H. Hobbelingen en W. Viegen (zang) en R. G. J. Piepes (kleur), allen te Utrecht, brachten de ruim 200 inzendingen tot volle tevredenheid van de inzenders in speciale bekroningen. KERSTCOLLECTE LEGER DES HEILS Teneinde de daarvoor in aanmerking komende ouden van dagen en kinderen een enigszins feestelijke Kerstmis te be zorgen, houdt het plaatselijke korps van het Leger des Heils (stichter William Booth) de volgende week een huis- aan-huis-collecte. Moge de opbrengst zodanig zijn, dat er vele kerstlichtjes onstoken kunnen worden URGERLIJKE STAM* VAM LEIDEN GEBOREN: Anna Cornelia Maria, dr. v. J. Otgaar en H. P. Huigen; Ary, zn. v. A. van der Linden en J. M Eekman; Hendrika Cor nelia Johanna, dr. W. van Duijn en J. H. M. de Winter; Petrus, zn. v. M. van Geemen en G. Ju; Gerardus Anthonius. v. J. J. Beuk en G. Donlk; Pleter Leen- dert, zn. v. G. Hulsbos en G. Oudshoorn; Jacoba, dr. v. A. Nieuwenburg en S. H. W. van Duuren: Gemma Jacoba Maria, dr. v. W. G. v. d. Linden en J. A. Neuteboom. ONDERTROUWD W. M. J. Rietbroek en C. van Houten; G. Bulk en G. den Hollander; J. Mander- sloot en A. G. Vlaming; P. Müller en M. M. Blok G. P. Bax en^M. Meijer; J. Ciere en C. Beij; P. de Koning en D. J. L. Se ller; L. Kooien en N. Schroef; G. J. Kui pers en M. S. Nolles; J. van Gooswilligen en P. F. van der Laan; W. F. Sjaardema en H. M. Oerlemans; J. G. van Wetten en M. F .Heezen; H. van Duijl en H. Selier; Lips en H. C. P. Wallaard; P. H. J. van Es en J. Koet; J. Bavelaar en E. C. M. Schimmel; G. F. M. Schimmel en C. Wa- enaar. OVERLEDEN: M. Cerdljn, dochter. 4 m.; A. van der Pauw, hulsvr. v. Valenteijn, 62 j.; C. C. Vrijburg, vrouw, 63 J. Landmachlmajoor nam steekpenningen aan (Van onze Haagse redactie) De Kon. Marechaussee heeft vorige week een Haagse majoor van de Kon. Landmacht tot op dat moment hoofd van de sectie aankopen buitenland van het direcoraat materieel Landmacht, gearresteerd, onder verdenking van het aannemen van grote bedragen aan steekpenningen van buitenlandse han delaren in dumpartikelen. De majoor kreeg regelmatig opdrach ten gebruikte legermaterialen in het buitenland, voornamelijk in Engeland, op te kopen. Hij zou bij die gelegenhe den belangrijke bedragen aan steekpen ningen hebben aangenomen van hande laren aan wie hij de leveringsopdrach ten gunde. De majoor zal zich voor de Krijgsraad hebben te verantwoorden. Hij is thans ingesloten in de marechausseekazerne te Leiden. De Haagse advocaat mr. M. H. Huy- gens, heeft de verdediging van de majoor op zich genomen. JONGEN DUWDE MEISJE DOOR DURE RUIT Gistremiddag omstreeks kwart over een sneuvelde de ruit van een winkel pand aan de Haarlemmerstraat doordat een 13-jarige jongen een op het trottoir lopend meisje een duw gaf. tengevolge waarvan zij door de ruit viel. Zij liep geen verwondingen op, maar het zal f 700.kosten om de schade t> stellen. uromumreserves ra en op Madagascar De Franse staatssecretaris, die belast is met het onderhouden van de betrek- kingen met het parlement en met de atoomenergieprogramma's, G. Guille, heeft gisteren mededelingen gedaan over j de mogelijkheden voor de produktie van j kernbrandstoffen, waarover Frankrijk I beschikt. Hij vestigde er de aandacht op, j dat Frankrijk de eerste uraniumprodu cent is, die dergelijke mededelingen doet en hfj sprak de hoop uit, dat dit voorbeeld zal bijdragen tot verbetering j van de onmisbare internationale samen- werking op dit gebied. Blijkens de mededelingen van Guille bevinden zich in Frankrijk zelf ura- riumreserves. die kunnen worden ge schat op 50.000 a 100.000 ton. De aan wezigheid van 10.000 top uranium is i zeker vastgesteld. Verder bevindt zich j op Madagascar een reserve van thorium- j erts. die ongeveer 1000 ton bedraagt. Dit betekent, dat Frankrijk een van dei grootste thoriumproducenten ter we- reld is. Frankrijk stelt zich ten doel een pro- j duktie te 'bereiken, die in 1075 3.000 ton I uranium per jaar bedraagt. Voor de I uraniumproduktie is reeds een bedrag van 20 miljard frank geïnvesteerd en naar raming zullen verdere Investeringen ten bedrage van 60 miljard frank nodig zijn. Het is mogelijk, dat dit investe ringsprogramma zal worden herzien in het kader van een Europese atoomener- j giegemeenschap. Wellicht zullen de in- vesteringen het object van een gemeen- j schappelijke Europese inspanning wor- I den, aldus Guille. Overigens zal Frank rijk ook zelf de nodige middelen kunnen opbrengen, zo voegde hij hier aan toe. MR. KOLFSCHOTEN VOORZITTER VER. VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester der ge meente Eindhoven, benoemd tot voor zitter der vereniging. Burgemeester Kolfschoten volgt mr. Arn. J. d'Ailly op. die wegens zijn af treden als burgemeester van Amsterdam zijn voorzittersfunctie ter beschikking had gesteld. Mr. Kolfschoten vervulde in het be stuur der vereniging reeds de functie van onder-voorzitter. Na de vergadering bood het bestuur aan de erevoorzitter, prof. mr. P. J. Oud in verband met diens 70ste ver jaardag een diner aan. Prof. Oud is, als burgemeester van Rotterdam, lange jaren voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten geweest. Hij is thans nog voorzitter van de Internationale Bond van steden en gemeenten Gistermiddag droeg de minister I dit beroep reeds werk in ons land ran Maatschappelijk Werkmej. dr. I heeft gevonden. De Hongaarse heer M. A. M. Klompé. in Weesp een des huizes wist op charmante ma- geheel ingerichte woning over aan nier de minister de dank van zijn een Hongaarse vluchtelingenfamilie, gezin te betuigen waarvan de man staalgieter is en in I PAARDENPENSION Een Engelse kolenmijn heeft even buiten Londen een landgoed aange kocht-, waar de paarden die niet meer kunnen werken, van een «rustige oude dag kunnen genieten. Het park waar de weiden en stallen zijn gelegen, is al een trekpleister geworden voor de stedelin gen, die «het als een soort dierentuin beschouwen. Deze bezoekers dragen te vens bij tot het in stand «houden van «de stichting. Daarbij komen dan nog de vergoedingen die de eigenaren van ren paarden betalen, wanneer zij deze die ren na het. renseizoen in pension doen. Op den duur wil men komen tot een soort aflossingssysteem voor de paarden van groenteboeren, melkventers en dergelijke. Men stelt zioh voor, enkele paarden aan te kopen en deze aan de paardenhouders te verhuren. Het paard van de groenteboer «kan dan een poosje met vakantie gaan. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doct.ex. geneeskunde mevr. M. teil BruggencateBruijnen te R'dam en de heren J. A. Boreel te Oegst geest, J. F. Goedbloed te Den Haag, J. C. Houtman te Wassenaar en A. Schou ten te Den Haag; voor het semi-arts- examen de heren J. A. Eulderink te En schede; L. Koene te Den Haag; M. Djalal Muchsin te Oegstgeest en G. A. J. van Olden te Warmond; voor het artsexamen mej. S- J. Heemskerk te Leiden, mej. G. M. v. d. Neut te R'dam ep de heren A. P. Bos te Middelburg. D. M. J. ten Doessohate te Leiden. J. L. Glatt (USA). H. Th. Voorstad te Mook (L.) en K. M. de Vos te Kat wijk a. d. Rijn; vcor het doct.ex. Ned. recht de heren H. E. Cleton te R'dam en H. G. Schoonhoven te Den Haag; voor het doct.ex. Engelse taal- en let- her- J terkunde mevr. N. Sumita Kusuma— Felt'kamp te Leiden. Zweden bewaakt zijn kust angstvallig (Van onze correspondent te Stockholm) De Zweden houden het niet geheim dat zij de Oost zeekust steeds beter gaan bewaken. Onlangs werd een in structieve film vertoond, waarbij ook vertegenwoordigers uit het Oosten aanwezig waren, hoewel duidelijk bleek dat slechts aan één bepaalde aanvaller werd gedacht! Reeds nu. zo liet men in deze film zien, zijn mijnen voor de kust en tussen de scheren (kleine rotseilanden) gelegd. Zij liggen onder de waterspiegel en kunnen van het land. af tot explosie worden gebracht. Weliswaar wordt er op gerekend, da«t de vójand er in zal sla gen deze barrière te verbreken en door de scheren heen te dringen, maar eerst aan zal het getij keren. De Zweedse kustbewaking vecht dan namelijk op eigen gebied en dat is een voordeel van beslissende aard. In kleine groepen zal men zich van rots tot rots kunnen begeven zonder dat de vijand er iets van «merkt. In schuilplaatsen liggen niet alleen gummi'boten gereed, maar ook vlugge eenheden. Een motorboot kan «bijvoorb. (onder water) een 12-tal kikvörsmannen voorttrekken. Kortom, de aanvaller zal genoodzaakt zijn tegen een haast on zichtbare vijand te vechten. Munitie ligt, veilig voor atoombom- aanvallen, in de rotsen opgestapeld en kan volautomatisch naar het geschut j worden gebracht. Bovendien heeft men thans projectielen, die niet afwijken van Jhet op enige afstand aangegeven doel. Zweden is zich bewust van de nood zakelijkheid gelijke tred te houden met de militaire ontwikkeling der Duitsers. Als Zweden namelijk belangrijk zwakker zou zijn dan de Duitse Oost- zeevloot (in oprichting) is de veilei- ding- voor de aanvaller uit het Oos ten te groot om eerst de zwakste schakel te breken. Kwestie-Nieuw-Guinéa Vele intellectuelen, onder wie 54 hoogleraren vragen onderzoek Tlians heerst een gevoel van malaise In een adres aan dc zes democratische politieke partijen, spreken 116 In tellectuelen by wie 54 hoogleraren, er hun verontrusting over uit, dat het vraagstuk van de bepaling der betrekkingen tussen Nederland en West-Nieuw- Guinea van de zijde der regering, noch van die der volksvertegenwoordiging, noch van die der politieke partijen de kritische aandacht ontvangt, die het verdient. Op de vraafr welke status West-Nieuw Guinea behoort, te hebben, kunnen de adressanten geenszins allen een duide lijk antwoord geven, terwijl zij zich ook op alle andere aspecten van het Nieuw Guinea vraagstuk niet voldoende bezon nen hebben. De adressanten zeggen evenwel zich ervan bewust te zijn, dat Nederland ten deze staat voor een ern stig en acuut probleem, een probleem, dat de verhouding van Nederland tot Indonesië raakt, invloed uitoefent op de positie van Nederland in de volkeren gemeenschap en haar organen en in ons land vanwege zijn economische en ethische implicaties een gevoel van malaise te voorschijn roept. Ook naar de mening van deze intel lectuelen is het belang van de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea iets. waar mee men bij de bepaling van de status van het land in zeer hoge mate reke ning heeft te houden. Zij stellen er prijs op te verklaren, dat zij aan de bereid heid van de in Nieuw-Guinea werkende Nederlanders, vóór alles het belang van de bevolking te dienen niet. twijfelen en dat zij voor niemand onderdoen in waardering voor hetgeen deze Nederlan ders tot stand brengen. De opvatting echter, dat voortzetting van het Neder lands bewind over Nieuw-Guinea in zijn huidige vorm haar rechtvaardiging vindt in een zedelijke roeping, wijzen de adressanten af. Zij betwijfelen, of het officiële Ne derlandse standpunt politiek houdbaar en het vasthouden er aan moreel te ver antwoorden is, hoewel de adressanten dteze twijfel niet alleen op dezelfde grond koesteren en ten aanzien der al ternatieven niet eenstemmig zijn. Het Nieuw-Guinea-vraagstuk, aldus het adres, is niet een van die vraag stukken van politieke aard. waaromtrent in Nederland de meningen volledig uit gekristalliseerd zijn. Om allerlei redenen echter is meningsvorming thans urgent, hoe moeilijk zij ook wegens de gecom pliceerdheid van het vraagstuk te berei ken is. Naar de mening van de adressanten zou het. aanbeveling verdienen om een veelzijdige en diepgaande studie van het vraagstuk toe te vertrouwen aan een commissie, waarin verschillende po litieke partijen vertegenwoordigd zijn en waarin tevens deskundigen zitting hebben, omdat men hier te doen heeft met een nationaal vraagstuk, waarmee niet in het reine is te komen, indien traditionele wegen bewandeld worden. GEMENGDE COMMISSIE? In het adres wordt tenslotte de politieke partijen verzocht, in samen werking met elkaar zulk een gemengde commissie in het leven te roepen en haar opdracht en mogelijkheid te geven, op niet te lange termijn een openbaar of voor publikatie bestemd rapport uit te brengen, waarin het Nieuw-Guinea vraagstuk geanaly seerd wordt en advies wordt gegeven omtrent de voor Nederland en Nieuw- Guinea meest wenselijke gedragslijn. Namens de 116 intellectuelen is het adres ondertekend door prof. dr. G. C. Heringa te Amsterdam, mej. mr. W. M. W. van Lanschot te Utrecht, ds. J. Popma te Amsterdam en prof. mr. J. J. M. van der Ven te Bilthoven. OEGSTGEEST j HEIWERK BEJAARDENCENTRUM BEGONNEN j Nadat onlangs ten behoeve van de bouw van het bejaardencentrum „Hof- I wijck" de aannemersfirma Gebr. Den i Ouden de directie- en werkketen had 1 opgebouwd, was met de voorbereidende I werkzaamheden een aanvang gemaakt. Gistermorgen verscheen de eerste hei machine op het bouwterrein en werd een aanvang gemaakt met het hei-werk voor de afzonderlijke bejaardenwonin- gen, die als deel van het centrum het eerst zullen verrijzen. Als over enkele weken de eerste paal de grond ingaat voor het pensiontehuis zal daaraan een officieel tintje worden gegeven. Zo is er dan eindelijk eén begin gemaakt met de bouw van een groot object, welks tot standkoming door vele bejaarde toe komstige bewoners bijzonder zal worden toegejuicht. Nieuwe vuilnisauto in bedrijf Maandag a.s. wordt in het grootste del van de gemeente de nieuwe roltrom- melauto voor het ophalen van het huis vuil in gebruik genomen. Hoewel het bedienend personeel van gemeentewer ken reeds de nodige instructie heeft ont vangen en het werk elders van nabij heeftg adegeslagen, zal toch wel de mo gelijkheid bestaan, dat de eerste dagen het huisvuil nog niet zo vlot wordt op gehaald als later wanneer de nodige routine is verkregen. De altijd actieve penningmeester van de Ver. v. Dierenbescherming, afdeling Oegstgeest, wil een ieder gaarne van zijn oude vuilnisemmer ontlasten. Wie zijn oude emmer in de eerstvolgende dagen naast de nieuwe voor zijn deur zet weet dat de dierenbescherming daar wel bij vaart. Er is veel geld nodig en vele kleintjes maken een grote. WASSENAAR Wassenaarse IJsvereniging Gisteravond werd in het Dorpscentrum de jaarvergadering gehouden van de Wassenaarse IJsvereniging. De voorzit ter, de heer W. J. Hoogeveen, wierp na een welkom een korte terugblik op de vorige winter. Bij de mededelingen kwam tot uiting, dat de leden bij on gevallen op het ijs verzekerd zijn. Voorts kon de voorzitter melden, dat de com missie voor het verkrijgen vam een ijs baan zeer actief is. Zij heeft met grote moeilijkheden te kampen, maar de kans bestaat tooh, dat de vereniging de be schikking krygt over een baan. Het jaarverslag van de secretaris kon door omstandigheden niet worden uit gebracht. De kas van de penningmeester sloot met een batig saldo van f. 151,61. De aftredende bestuursleden, de he ren C. Waardenburg en J. Zoetemelk, wei-den herkozen, terwijl in de plaats van de heer P. v. d. Werf werd gekozen de heer J. J. Vogels. Na een pauze werd een film over de Ussport met toelichting vertoond. Opbrengst bazar De in Zuiderhout gehouden bazar ten bate van het orgel m de Kievietkerk, heeft een bedrag van f. 3871.42 opgebracht. Onze kwartaal- en maandabonnees, die de voorkeur geven aan beta ling per giro, verzoeken wij vrien delijk de overschrijving te verrich ten vóór de 1ste van de maand, resp. vóór de eerste dag van ieder kalenderkwartaal. Alleen dan kunnen zy er zeker van zijn, dat geen kwitantie wordt aan geboden. De abonnementsprijzen zyn: per maand f 2.35 per kwartaal f 7. Ons gironummer is 57055 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 december. Ooöp. Groenet- en Fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 18 50, kroten 15, boerenkool 2325, rode kool 12, witte kool 10, prei 2628, spruiten A 6980, Idem B 4061, tomaten A 73, was- peen 28, witlof 57111. Per 100 stuks: sla A 2223, idem B 1314. bospeen 26, pe terselie 10<15, selderij 842. HOOFDDORP, 6 december. Graan- beursnoterlngentarwe f25.0028.00; ha ver f 23.00—27.00; gerst f'24.00—26.00; gr. erwten f38.0058.00; kapucijners f78.00 108.00; karwljzaad f 92.00-112.00; koolzaad f 53.0059.00; blauwmaanzaad f 160.00 190.00. Alles per 100 kg. BOSKOOP. 7 december. Beshulst veiling. De eerste besbu 1st vel ling heeft zich in tegenstelling met vorige jaren gekenmerkt door een vlotte handel en een groot aan tal kopers. De aanvoer was deze eerste dag niet bijzonder groot, doch de prijzen, die besteed werden, waren zeer goed. Voor le srt. hulst met rode bes werd besteed 3.20 tot 4.30 id. 2e srt. 2.102.90 en 3e srt. 1.501.90, hulst bezet met gele bes 3.503.70. Prikhulst 2.80. Hulstkop pen met rode bes 2.00. Hulst zilverbont 3.10. Groene sparretakken 5065, idem blaaiw 1.001.30 alles per kg. BOSKOOP. 7 december. Coöp. veren. ,,De Boskoopse Velling". Rozen, gr.bloe- mlg 20 stuks: Duisburg 2.203.40, Better Times 1.601.90. New York 2.103.00, ge mengde rozen 701.20. Babyrozen 10 st.: Red Pompadour 95 Ellen Poulsen 3041, Sweetheart 4050.' Else Poulsen 3138. Chrysanten in soorten en kleuren 10 st.: gr.bloemig 751.10, troschrysanten, le kw. 801.00 id. 2e kw. 4055 id. gemengd 4270, Heestertakken rode bes 10 st. 2.10 2.80. Pernettyatakken, witte bes 1.10 I.40, id. planten witte bes per stuk 1.60 1.90, ld .rode bes 751.20, Heestertak ken rode bes, le kw. per tak 951.40. ld. 2e kw. 3559. KATWIJK AAN DEN RIJN. 7 december. Groenteveiling. Blo:emkool A 6466, id. B 4345 andijvie 3143, waspeen A 34 46, Idem B 3243, uien 2.70—4.50, sprui ten A 6769 .idem B 4955, selderie II.9012.10, rode kool 515, gele kool 1516 boerenkool 2325, knolselderle 5—11. RIJNSBURG. 7 december. Groentevei ling. Andijvie 2540. rode kool 1320, gele kool 1018, groene kool 2025, boe renkool 1822, uien 2430, waspeen A 15 40, B 2650 breekpeen 815 per kilo, peterselie 1012 per bos, knolselderie 5 13, bloemkool 4045 per stuk. RIJNSBURG, 7 december. Bloemenvei ling Flora. Troschrysanten: Or. Beauty 100—105, Golden Seal 100—110, L. Island 95105, Germ. 90100 Hanson 95100, Kaufmann 8590, Wilcox 8095, Schla ger 95—J05. Bal con 115—130, Rollanda 95 100. Narcissen: Helios 8087, Crawford 7583. Tulpen Cellini 300330 Demeter 200240, Fresia's: geel 6074, wit 60 70. gemengde 4050 alles per bos. Geplo zen chrysantenL. Island 1517. Balcon 1618, Jozef 10-13, Am. anjers: Sim rood 13—18. roze 16—17, wit 15—16, Elisabeth 1618, Apollo 1819 per stuk, Anemo nen 7.40780 per 100. TER AAR, 7 december. Groenteveiling. Witlof 1 0.700.88. Idem 2 0.34—0.72, ld. stek 0.140.29, glasandijvie 0.340.43, andijvie B 0.070.25, prei 0.150.12, was peen B 0.12—0.21, tomaten A 0.02—0.37, idem B 0.02—0.40, idem C 0.02—0.24 id. bonken 0.15, uien 0.100.15. idem nep 0.04, spruiten 0.660.75, idem B 0.520.57 rode kool 0.18. idem B 0.080.10, groene kool 0.15 alles per kg. ,sla 0.03, knolsel derie 0.170.24, Idem stek 0.02 per stuk, selderie 0.15 per bos, boerenkool 0.80 1.00 per kist. AppelenGroninger kroon 0.17 druiven 1.58 per kg. ROELOFARENDSVEEN. 7 december. Groenteveiling. .Andijvie 3643, glassla 3 5. sav.kool 1315. tomaten A 2453. idem B 5970, Idem C 2334. Idem CC 12, Idem afw. 517. Deze pagina Is gedeeltelik gecorrigeerd

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7