Laatste Berichten „Ons Eiland" nog steeds actief! VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 Jeugd danste en speelde in „Den Burcht „Ons Eiland", de speeltuinvereniging, die in onze stad zulk een bijzonder grote populariteit geniet en haar bestaansrecht zonder enige twijfel heeft ver diend, doet nog steeds van zich spreken. Gisteren werd zowel de leden als de donateurs een gezellige feestavond aangeboden, die klonk als een klok en hoofdzakelijk door de kinderen zelf is verzorgd. Enthousiast als zij zijn heb ben zij allen, die zich op enigerlei wijze voor het werk van deze bijzonder ac tieve vereniging interesseren, enkele uren achtereen aangenaam bezig weten te houden. Groot was derhalve het succes, dat zij in de loop van de avond heb ben geoogst! De grote zaal van „Den Burcht" was hoe zou het anders kunnen? tot op de allerlaatste plaats bezet, toen de voorzitter van „Ons Eiland", de heer B. Broers, de bijeenkomst opende en daarbij in het bijzonder welkom heette de gasten uit Alphen aan den Rijn met wie de vereniging zulke hartelijke be trekkingen onderhoudt. Vanzelfsprekend waren er ook afgevaardigden van Leid- se zusterverenigingen aanwezig. Wat de bouw van het clubhuis betreft, daar komt nu enig schot in, aldus de voor zitter, die er zich zeer over verheugde, dat het dak er nog voor de winter op is gekomen. Vele handen maken lichtwerk en dus kunnen gerust nog tal van tim merlieden en metselaars zich voor „Ons Eiland" verdienstelijk maken, zo besloot de heer Broers zijn opwekkend woord. Hierna was de beurt aan het dansclubje van mevrouw E. SievalHooidonk. Als eersten verschenen de kleuters ten to nele om te bewijzen, dat zij zich over hun danscapaciteiten niet behoeven te schamen. Dit laatste geldt zeker ook voor de oudere meisjes, die een nimfen- dans uitvoerden. Voor de zes oudste danseressen was het een bijzondere avond. Deze meisjes zijn de vereniging tien jaar achtereen trouw gebleven en zij gaan „Ons Eiland" thans verlaten. De heer Broers kon niet anders dan woorden van dank en waardering tot de meisjes richten. Eén van deze meisjes bood de dames Broers, Sieval en Ver biest, aan wie veel dank verschuldigd is, een aardige attentie aan. De „nonsenspraatjes" van „meester" Sachs, die niet alle even geslaagd wa ren, namen veel kostbare tijd van de kinderen in beslag. Ruim anderhalf uur na het vastgestelde aanvangsuur kon den de kinderen, die achter de scher men stonden te popelen van ongeduld, het podium betreden om „Het tover- haasje" op te voeren. Slechts drie maan- VER. TOT IJSBESTRIJDFNG De Vereniging tot IJsbestrijding hield gistermiddag een algemene ledenverga dering in „Centraal". Het aftredende be stuurslid, de heer Jac. Boot uit Alphen aan den Rijn, werd herkozen. De secre taris-penningmeester, de heer D. R. Kooiman, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de Markt- en Havendienst gaat verlaten, zal tot het einde van het winterseizoen de vereniging blijven dienen. Daarna zal zijn opvolger bij de Dienst, de heer T C. Sonnenberg, ook de belangen van de vereniging behartigen. OEGSTGEEST TULPEN EN NARCISSEN GETEELD ZONDER VERGUNNING. De officier van Justitie bij de Haagse Economische Politierechter eiste tegen een kweker uit Oegstgeest f.500 boete of 100 dagen. Verdachte had tulpen en narcissen geteeld in 1954 tot 1955 zonder vergunning. Verdachte zei op de zitting, dat het tulpen en narcissen waren van zijn broer, die in Ierland zat; daarom liep hij de boel na. De officier zei echter dat de broer in Ierland was en niet wist wanneer hij terug zou komen. ,De bol len heeft U voor uw eigen rekening ge poot en de opbrengst hiervan ging in uw eigen zak", zei de officier. De Econo mische Politierechter veroordeelde hem tot f.300 boete of 60 dagen. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan J., z. v. W. Heilbron en A. J. Kuyok; Robbertus H. J., z. v. J. R. Evsink Smeets en H. H. A. M. MuSkens; Jan. z. v. N. ten Donkelaar en H. Paauw. Ondertrouwd: J. Boer en H. C. Duiven- bode. Getrouwd: J. L. v. d. Merbel en C. M. van der Ham. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Rosalia P.. d. v. E. J. Beijers- bergen van Henegouwen en J. C. Huisman; Franciscus P., z. v. F. P. van Eeden en M B. Noordover; Cornelis J. J., z. v. C. G. Knijnenburg en H. Schaper. Ondertrouwd: G. L. Elllnger en A. Brugge; P. J. Simons en A. M. BekoolJ: J. Vermeer en G. Buwalda; M. van Ha meren en E. M. van den Akker; M. A. Boerema en H. C. Goulooze. Getrouwd: P G. Mooijman en J. J. Dotremont; A. Broersen en E. P. Moerel; A. Emmerzaal en A. Droog: P. H. Sohnei- der en J. M. H. Tlmans; C. A. de Wit en M. W. E Hendriks; F. van Leeuwen en B. S. P. Zandvliet; G. W. Ruijgrok en A. P. Overdevest; M. J. Barbier en S. A. M. Groenewegen; N. J. Bellekon en A. Hoek. Overleden: J. Joswerda. 26 J.; H. C. Wagtiho 60 J.; W. F. Bovet, 47 J.; H. M. C. Preijer. 64 j.; I. Niessen. 66 J.; F. J. Peters, 49 j.; A. Rietveld, 2 m. DE HARTENKAMP. B. en W. heeft bekend gemaakt, dat het westelijk deel van het landgoed De Hartenkamp voor het publiek is open gesteld. De ingang is aan de Backers- hagenlaan. ZEBRA-OVERSTEEKPLAATSEN. Op de kruispunten Gravestraat Langstraat—Johan de Wittstraat en Langstraat-Kerkstraat-Achterweg wor den binnenkort zebra-oversteekplaatsen aangebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Oatharlna Theodora Elisabeth, d. v. Th. H. J. Janssen en E. Stol; Paul Richard, z. v. J. J. Felix en M. C. C. Brouwer; Gerrit, z. v. A. van der Helden en H. Versteeg: Suzanne Hendrlca Catharina Maria, d. v. R. Tli. Koopman en G. F. M. Th. Hoen ders; Wilhelmlna Jacoba, d. v. J. Hou- waart en W. de Best; TJeerd Klaas Cor nells, z. v. W. G. de Vries en E. J. H. M. Schilder. GETROUWD: J. A. van den Broek en M. van Bohe- men; F. Bakker en L. Hollebeek; K. Olde en C. van Eikel; C. A. van den Oord en J. C. H. NagtegaaV. J. H. B. Boom en A. Hillebrand; A. vah der Steen en E. J. Bodijn; P. S. G. den Hollander en E. R. van der Linden; J. van Eijk en M. E. J J. Spier. OVERLEDEN: J. C. J. Baars, zoon, 10 J.; S. L Vlaar- dingerbroek, man, 59 J.;, G. S. Koullen, vrouw, 49 J. den heeft mevr. A. VerbiestSchlag- wein met haar pupillen nodig gehad om deze voorstelling voor te bereiden en het resultaat mocht gezien worden! Op onbevangen wijze en met veel ple zier werd.er gespeeld, gezongen en ge danst. Mevr. Verbiest zelf vindt niets prettiger dan de meisjes en jongens de toneelkunst bij te brengen en zij is over de resultaten uiterst tevreden. Veel aan dacht had men weer aan de kleurige decors en kostuums besteed. Een woord van hulde is hier zeer zeker op zijn plaats. De muzikale omlijsting van dit kinderfestijn werd verzorgd door de band van U.K.S. N .A. NAP RIDDER NEDERLANDSE LEEUW Bij K B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de heer N. A. Nap, lid-secretaris van de „Commissie tot herstel van de finan ciële zelfstandigheid van gemeenten en provinciën", alhier. WASSENAAR Sint in zwembad Gisteravond heeft Sint-Nicolaas af scheid genomen van Wassenaar met een bezoek aan het zwembad, waartoe hij was uitgenodigd door de' Wasse naarse Reddingsbrigade. Hij arriveerde daar met groot gevolg van drie Zwarte Pieten en werd hartelijk verwelkomd door de voorzitter M. Schrijvers. De Sint antwoordde hierop, dat het zijn ge woonte is op 6 december naar huis te gaan. maar daarop een uitzondering maakte, gehoord het goede werk, dat door de W.R. wordt gedaan. Wassenaar mag trots zijn op zijn brigade, waar van in heel Spanje geen gelijke is te vinden. Enkele meisjes en jongens, over wie hij klachten had vernomen, werden door hem onder handen genomen, waarna hfj om een proeve van be kwaamheid verzocht. Aan de uitnodi ging werd voldaan met een keurige polonaise. Een van de Pieten, die niet zwemmen kon, viel in het water en werd met een rubberbootje gered! Het was voor de jeugd en de aanwe zige ouders een gezellige samenkomst, welke met een traktatie werd besloten. RAADSAGENDA In de op woensdag 12 december te houden Vergadering van de gemeente raad komen de navolgende punten in behandeling; gemeentebegroting en be- drijfsbegrotingen 1957; voorziening in de behoefte aan kasgeld (machtiging van B. en W. voor f. 3.000.000 in 1957); bezoldiging wethouders (verhoging tot f. 5.400 voorgesteld)tarieven gas, elek triciteit en water (verhoging gas en elektriciteit, water event, later); wijzi ging beheersverordening bedrijven "(in MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 december. Veemarkt. Aan voer: stieren 3, melkkoeien 50, vette koelen 240, varekoelen 61, graskalveren 24, vette kalveren 11, nuchtere kalveren 82, vette schapen 100, weideschapen 15, vette lammeren 1629, zeugen 28. schram men 160, biggen 515. gelten 8, totaal 2926 stuks. Notering: melkkoeien f970.tot f 1.080.—, vette koelen slacht f2.50 tot f3.20, vare koeien f650.— tot f850.—, graskalveren f 200.— tot f 295.—, vette kal veren f2.25 tot f2.85. per kilogram le vend gewicht, nuchtere kalveren f 1.20 tot f 1.50 per kilogram levend gewicht, vette schapen f 90.tot f 120, vette lammeren f 90.tot f 125.zeugen f 275,tot f 325.schrammen f 60.tot f 95. biggen f34.— tot f45.—. Handel: voor vette koeien vrij goed, voor verse koelen kalm, voor vare koelen tameiyk, voor vette kalveren flauw, voor graskalveren kalm, voor nuchtere kalve ren vlot, voor vette lammeren en schapen kalm. voor zeugen, sohrammen en biggen matig. 7 december. Kaasmarkt. Aanvoer: 14 partyen Goudse kaa9. Notering extra kwa liteit tot f2.48, verdere soorten f2.35 tot f2.40. Handel kalm. BARNEVELD, 6 december. Eiervelllng SBE. Aanvoer ca. 596.400 staiks. Handel kalm. Prijzen henneëleren 48/49 gram f 11.2012.99, kippeëieren 59/63 gram f 13.0814.04, 63/70 gram f 14.0916.50 88/89 gram f 20.20. Coop. Veluwse Eiervelllng. Weekaan- voer ca. 1.200.000 stuks, waarvan er 470.000 geveild werden. Handel kalm met vlugge afloop. Prijzen henneëleren 49/55 66/76 gram f 15.8017.50, eendeëieren 68/72 gram f 10.80—11.25, alles per 100 st. Eiermarkt. Aanvoer 2.300.000 stuks (schatting). Handel traag. Prijzen f 11.50 —15.50, algemene prijs f 13.55 per 100 st., kiloprijs f2.30 (basis 59 gram). Notering Gelders Overijsselse Vereniging van Elerhandelaren. Grote eieren f 13.50 15.50, gew. 60/66 gram, kleine eieren f 11.00—13.00, gewicht 50/58 gram. de redactie); taxatie gronden grondbe drijf (in plan Z ijl wateringontslag onderwijzer openbare u.l.o. school (J. Meijer eervol); ontslag onderwijzer o.l. school no. 1 (C. H. P. Dekkinga eervol); een zestal punten betreffende onder wijszaken; subsidie aanvullend pro gramma Zonnebloemcursus (af 1 Sep tember 1955 subsidie gelijk aan de helft •van de Rijksbijdrage); subsidie Chr. Landbouwwinterschool Hoofddorp (max. f. 50 per Wassenaarse leerling)wijzi ging Wassenaarse Politieverordening 1936 (afschaffing kettinghond, verbod speelautomaten en zedenbescherming strand- en duingebied); winkelsluiting (woensdag 19 december 9 u. 's avonds); voorbereidingsbesluit herziening uitbrei dingsplan (bepaling voorbereiding); wijziging bouwverordening (ingevolge K.B. van 3 juli 1956). ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus T. M., z. v. W. de Jong en M. M. Verhagen; Elizabeth A. C„ d. v. L. J. van der Post en M. M. Th. Paardekooper; Maria C. M., d. v. G. W. Turk en M. C. Zandbergen; Ronaldus W. L., z. v. N. E. Ammerlaan en A. M. Th. Smits; Henrlcus A. L. M„ z. v. P. c. Zaal en C. M. Omtzlgt; Maarten, z. v. A. Won- dergem en C. Leijs; Johanna, d. v. M. Splinter en J. Boom; GerardU9 Th., z. v. J. Kransse en G. Mlerop; Maria J. M. d. v. G. P. Ammerlaan en M. M. Berk; Geer- trulda C. A., d. v. C. J. van der Hoeven en G. M. van Benten Ondertrouwd: P. J. Jansen, 27 J., en G W. Uljee, 28 J.; Th. L. van Nlekerk, 26 1., en C. J. Vink, 25 j. J Getrouwd: A. M. Karsten en W. M. van Niekerk; G. A. M. van Mil en M J. van Leeuwen; J. G. van Velzen en M. Th. J. Zandbergen. Overleden: M. Zijp, 78 J., weduwe van W. Hoogzaad. Stand 777 en 999 INSLUIPER IN SLAAPKAMER Nachts werd een echtpaar in de De stand van giro 777 van het Ned. Eikmanlaan te Utrecht wakker toen een Roode Kruis voor hulp aan Hongarije I vreemde man in de linnenkast snuf- (Den Haag) was vandaag f. 3.415.885.10 felde. Bij zijn ontdekking vluchtte hij De stand van giro 999 van het Natio naal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk f. 2.938.119,31. Ziekenfondspremie blijft 4.2 Na advies van de Ziekenfondsraad en van de S.E.R. te hebben ingewon nen heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid besloten, de premie van de verplichte ziekenfonds verzekering voor het jaar 1957 te handhaven op 4,2%. Pleegde Urks burgemeester malversaties (Speciale berichtgeving) De burgemeester van Urk, is van ochtend voor de officier van Justitie te Zwolle geleid. De burgemeester van deze gemeente, die tevens gemeente-secretaris is, wordt verdacht van malversaties met over heidsgelden tot een bedrag van f. 50.000 a f. 60.000. Het onderzoek is in handen gesteld van de Rijksre cherche te Arnhem. Het schünt dat de onregelmatigheden met de over heidsfinanciën reeds in 1951 begon nen zijn. Japans „smartegeld" OOK VOOR ERFGENAMEN EN KINDEREN Aangezien de mededeling van minis ter Luns, woensdag afgelegd in de Tweede Kamer over de uitbetaling van het Japanse „smartegeld", in die voege is weergegeven dat daaruit de indruk kan ontstaan, dat inmiddels overle denen en degenen, die tijdens de oorlog kinderen waren, van de uitkering zijn uitgesloten, vestigt de „Ned. Ind. Bond van ex-geinterneerden en krijgsgevan genen" er de aandacht op, dat deze in terpretatie niet juist is. Alle personen die minstens zes maanden geinterneerd zijn geweest in Japanse concentratie kampen, en de erfgenamen van de in de kampen overledenen, komen voor de uitkering in aanmerking. Dodelijke val van onderwijzer (Speciale berichtgeving) Gistermiddag vond in de buurt schap Haarle bü Nijverdal een onge val plaats, tengevolge waarvan de 30-jarige H. J. J. Korsman, onderwij zer aan de r.-k. school aldaar, is over leden. De gang van deze school is voorzien van een plat dak, waarin hier en daar glas is aangebracht. Bij filmvoorstellin gen in de gang worden deze ramen ver duisterd. De heer Korsman heeft zich gistermiddag na schooltijd op het platte dak begeven om de aangebrachte ver uit het hULs en reed met de fiets weg. Vermoed wordt dat hij zich heeft laten insluiten. De onbekende wordt tevens verdacht van het stelen van een paar handschoenen uit een voor het huis ge parkeerde auto. Slaperige Zwarte Piet Toen Sint4Nicolaas in een huis te Rotterdam-Zuid met gezang werd binnengehaald, vermoedde niemand, dat enige ogenblikken later het gezang zou verstommen om plaats te maken voor tranen.met tuitenWant toen Sint aanstal ten ging maken om de presentjes uit te delen, waren deze zoek. Zwarte Piet, misschien door slaap overmand, had onderweg de zak niet gesohenken verloren. Gelukkig wist Sint raad en in hoogst eigen persoon draalde hij het alarmnum mer van de politie 9.4. De politie kon de Goedheiligman meteen ver tellen. dat hij zich geen zorgen be hoefde te maken, want de zak met gesohenken was gevonden! Weldra was een auto van de politie op weg naar de Sint en de tranen van de huilende kinderschaar wa ren toen spoedig gedroogd. I.V.V.V., Rhodesia en Morele Herbewapening Naar aanleiding van een dezer dagen gepubliceerde verklaring van het Inter nationale Verbond van Vrije Vakvere nigingen (I.V.V.V.) betreffende Morele Herbewapening en de vakbonden, heb ben de in Salisbury verschijnende „Rho- desian Herald" en de „Bulawayo Chro nicle". twee toonaangevende dagbladen van de Centraal-Afrikaanse federatie, een interview gepubliceerd met de heer Went, algemeen secretaris van de Rho- deslsche vakvereniging van spoorweg arbeiders en hoofdbestuurslid van het verbond van vakverenigingen van de centraal-afrikaanse federatie. De heer Wnt. verklaart dat hij zeer bezorgd is over de beslissing van het bestuur van het I.V.V.V., het grootste- verbond van niet-communistische vak verenigingen. Hij voegt er aan toe: „In Noord-Rhodesia is het resultaat van de invloed van Morele Herbewapening op vakverenigingsleiders alleen maar goed geweest en nooit is er iets van gebleken, dat Morele Herbewapening getracht Nota over Moerdijkkanaal (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Luns gisteren medegedeeld, dat thans een nota gereed is over de kwestie van de waterwegen tussen Nederland en België. Deze nota zal over enkele dagen aan de Belgische regering wor den aangeboden. „Ik vertrouw", aldus minister Luns, „dat het daarna te voeren overleg spoedig zal leiden tot een zo dringend nodige beslissing op korte termijn." Nog slechts vier Nederlandse dagbladen „NIEUWSGIER" THANS INDONESISCH (Van onze correspondent in Djakarta) Indonesië telt sedert kort weer een Nederlands dagblad minder, de aan delen van de „Nieuwsgier", het te Djakarta verschijnende ochtendblad, zijn namelijk in Indonesische handen overgegaan. Het blad zal blijven ver schijnen in de Nederlandse taal, maar een Nederlands blad is het door de verwisseling van eigenaar niet meer. Ook de drukkerij, waar „De Nieuws gier" wordt gedrukt en die tot voor kort de uitgeefster was, de N.V. Indonesische drukkerij- en uitgeversmaatschappij, is een nationale onderneming geworden. Tot directeur van de N.V. „Nieuwsgier" is gelijk bekend benoemd mr. Tengkoe Zoelkafli Hafas. die kort na dat hij in Leiden zijn rechtenstudie had beëindigd, hoofdredacteur van het pers bureau P.I.A. werd. Zijn werkzaamheid bij dit bureau duurde echter slechts betrekkelijk kort en eindigde enige tijd geleden. Met de verdwijning van de „Nieuws gier" als Nederlandse onderneming telt Indonesië thans nog slechts vier Ne derlandse dagbladen, nJ. de „Java-bode" in Djakarta, het „A.LD. De Preanger- bode" in Bandoeng, het „Nieuw Soera - baiaas Handelsblad" in Soerabaja en het .Dagblad van Sumatra" in Medan. In Semarang verschijnt nog de „Loco motief", doch het blad is kortgeleden met de drukkerij aan een Indonesische combinatie verkocht. Het blad behoorde tot het zg. Wormser-concern, dat nu nog alleen het „A.ID." exploiteert. Eer der verkocht het nJ. „De Vrije Pers" te Soerabaja, dat ook, als eigendom van een Chinees-Indonesische combinatie, nog steeds in de Nederlandse taal uit komt. Een normaal geval In verband met krantenberichten over de verdwijning uit het Olym pische dorp van de Zuidslavische discuswerpster Nada KotVusek heeft de Zuidslavische delegatie ver klaard dat het hier een zeer nor maal geval betreft. „Nada heeft een In Australië gevestigde Zuió- slaviër ontmoet met wie ze gaat trouwen", aldus de leider van de delegatie. „Wij wensen haar van harte geluk. Er zal een vrouw min der zijn in Zuid-Slavië, en één meer in Australië, dat is alles. En wanneer de familie zich later in Zuid-Slavië wil vestigen, zal ze ook welkom zijn". Geen speciale faciliteiten aan industrieën Het verlenen van speciale faciliteiten door gemeenten aan industrieën voor vestiging of uitbreiding behoort uitzon dering te zyn. De minister van Binnen landse Zaken. Bezitsvorming en P.B.O. acht het niet gewenst, en bij de huidige stand van zaken ook niet nodig, voor deze materie een min of meer gedetail leerde en bindende regeling te treffen. Hij vertrouwt, dat in overleg en in samenwerking met de colleges van Ge deputeerde Staten zal worden voorko men, dat de gemeentelijke werkzaam heid door een ongeremde vrijheid van handelen in strijd zou komen met wat op sociale en economische gronden of uit een oogpunt van doelmatigheid wen selijk moet worden geacht. De minister sohrijft dit in zijn Memorie van Ant woord. Intenmdividend Philips 6 DIVERSE BESTUURSMUTATIES. In de gisteren gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders der N. V. Philips Gloeilampenfa brieken werd door de commissarissen en de raad van bestuur besloten over te gaan tot uitkering van een interimdi vidend op de preferente en gewone aan delen over het boekjaar 1956 ter grootte van 6% (onv.). De N. V. Gemeenschappelijk Bezit, van Aandelen Philips Gloeilampenfabrieken zal dienovereenkomstig tot eenzelfde uitkering overgaan. In deze vergadering werd aan de heer 0. M E. Loupart op dienst verzoek we gens het bereiken van de daarvoor over eengekomen leeftijdsgrens met ingang van 1 januari 1957 eervol ontslag ver leend als lid van het presidium van de Raad van Bestuur. De heer Loupart werd met ingang van gelijke datum benoemd tot commissaris der N.V. Met ingang van 1 januari 1957 wer den tot lid van de Raad van Bestuur benoemd de heren prof. dr. H. B. G. Casimir, A. J. Deenen. ir. R. van Dijk, H. J. R. G. Hartong, ir. H. A. G. Hazeu, G. J. L. M. Jenneskens. en ir. A. Ooi man. Door de commissarissen werden de heren mr. A. J. Guépin en ir. Th. P. Tromp met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot lid van het presidium van de Raad van Bestuur. Waterpolotoerirooi voor Hongarije De gouden medaille van het water- polotoernooi is gewonnen door Hon garije. De uitslag van de wedstrijd tegen Zuid-Slavië is 21 voor Hongarije. Zuid-Slavië heeft de zilveren medaille veroverd, terwijl Rusland op de bron zen beslag legde. De eindstand van het toernooi luidt: 1. Hongarije 5—10; 2 Zuid-Slavië 5—7; 3. Rusland 5—6; 5. Italië 5-^; 5. Ver. Staten 52; 6. Duitsland 51. Hongaarse waferpoloploeg naar Amerika De Hongaarse waterpoloploeg zal niet naar Hongarije terugkeren, zo heeft de secretaris van de Amerikaanse Athle- Vanmorgen te omstreeks half negen had op de Leidseweg te Voorschoten een ongeval plaats, waarbij twee bestelauto's ernstig werden beschadigd, en de pui van een woning werd ingedrukt, doch waarbij zich geen persoonlijke ongeluk ken voordeden. Eén bestelauto kwam uit de richting van de Vink. De bestuurder wilde een andere auto passeren, doch bemerkte daarbij dat er een tegenligger naderde. Hij remde krachtig, doch zijn wagen slipte over het vochtige wegdek, waar door hij in aanraking kwam met de te genligger. Deze trachtte een veilig heenkomen te zoeken op het trottoir, doch dit ge lukte niet. Deze tegenligger werd tegen een hekje aangeworpen en kwam tot stilstand tegen een lantaarnpaal, die ernstig werd verbogen. De slippende be stelauto botste tegen de pui van het pand Leidseweg 529 op. Zoals onze foto laat zien werd de pui ernstig bescha digd, doch het merkwaardige was, dat de ruit niet brak. (Foto L.D./Van Vliet) heeft zich in de vakbewegingsaangele- genheden van Noord-Rhodesia te men- gen. Sprekend als individuel vakvereni- 1 tiek Unie verklaard, duistering te verwijderen. Vermoedelijk I ginslid vervolgde de heer Went: Het team vertrekt in zijn gezelschap is hij toen gestruikeld of uitgegleden „zeer beslist is op vergaderingen van naar de Ver Staten voor een aantal de- waardoor hij door het glas in de gang i het federale vakverbond waar ik aan- I monstraties waarvan de opbrengst ten viel en tengevolge van die val vrijwel wezig was, geen melding gemaakt van I goede komt aan het steunfonds voor onmiddellijk overleed. I enige inmenging". Hongarije. Instorting Vijzelstraat De nasleep van de opzienbarende instorting in de Vijzelstraat te Am sterdam op 23 maart 1955 reikte gis teren tot voor het Amsterdamse Ge rechtshof, waar de procureur-gene raal, mr. A. S. de Muinck Keizer, een geldboete van f. 150 subsidiair 30 da gen hechtenis eiste tegen de 41-jarige aannemer, die verantwoordelijk ge steld zou kunnen worden voor de ver wondingen, welke drie personen op liepen. De Amsterdamse Rechtbank had de man op 29 mei van dit jaar veroordeeld tot drie maanden hechtenis voorwaar delijk en een geldboete van f. 100. De procureur-generaal achtte een vrij heidsstraf, ook al was deze voorwaarde lijk niet noodzakelijk en bepaalde zich tot bevestiging van de geldboete, al kon hij de werkzaamheden van de aanne mer niet bewonderen. Deze had „hoogst onvoorzichtig en roekeloos gehandeld." Maar hij is daarbij ongelukkigerwijs be- invloed door onjuiste gegevens van bouw- en woningtoezicht". Zestien getuigen werden er gisteren gehoord, die moesten onthullen, hoe precies de gang van zaken was geweest, toen in een aantal pilaren, die de arcade aan de Vijzelstraat steunen, scheuren waren ontstaan. Men neemt aan door corrosie. Zij moesten op last van de ge meente door de eigenares hersteld wor den. Deze droeg te werkzaamheden aan verdachte op. De meest bezwarende verklaring voor deze was die van de getuige-deskun- dige dr. ir. J. Emmen: „Toen scheuren door corrosie in deze pilaar uitgescha keld was omdat er geen stalen kern in zat. had men alle reden om overbe lasting aan te nemen. Men had het zekere voor het onzekere moeten ne men en moeten stutten. Ook zonder de berekeningen van bouw- en wo ningtoezicht (die zei, dat overbelasting niet. mogelijk was), die later foutief bleken te zijn, had men het gevaar moeten inzien „Het Hof zal op 20 de cember arrest wijzen. BEURSOVERZICHT Vrij gunstige markt Amsterdam 7 december Op de laatste beursdag van de week sloot het Damrak zich volkomen aan bij de overwegend vaste stemming van Wallstreet. In de meeste gevallen had den kopers wederom de overhand. Het is opmerkelijk hoe de laatste dagen de vraag naar aandelen toeneemt, met name ook de vraag naar toonaangeven de binnenlandse fondsen. Ter beurze brengt men deze ontwikkeling min of meer in verband met het feit dat de laatste tijd veel gesproken en geschre ven wordt over inflationistische gevaren. Mede daardoor was de stemming van daag algemeen vast, maar dit betekende niet dat de affaire een grote omvang aannam. Kon. Olie werd wederom op hoger ni veau gedaan en is daarmee deze week waarin het fonds voet het eerst in eens- gevend geld werd verhandeld, opgelopen van f. 147.70 tot. f. 155,70. Philips ont moette meer vraag ingevolge de decla ratie van 6% interim dividend. Deze aan kondiging werd ter beurze gunstig ge ïnterpreteerd. Ook Aku was vast, maar Unilever deed het kalmer aan op 35314. De Scheepvaartmarkt stelde ietwat te leur. Cultures hadden een verdeeld ver loop zonder grote verschillen. Aande len Internationale Kunststoffen Indus trie (I.K.I) werden 4 punten lager ge waardeerd ingevolge het zeer teleur stellende jaarverslag. Staatsfondsen over de gehele linie iets luier WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 december Londen 10 62%—10.63%, New York 3.82%—3 83%, Montreal 3 98%—3 987». Parijs 1.0807%— 10817%. Brussel 7 59%—'7.60%, Frank furt. 90 75—90 80, Zürlch 86 80%—®6®5%, Zürich (vr. fr.) 89 36%—89.40%. Stock holm 73.61—73.66 .Kopenhagen 54 88%— 54 93%-, Oslo 53.32%—83.37%. Milaan 60.56%60 61%. Beurs van Amsterdam Yrydag 7 december ACTIEVE OBLIGATIES -taatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl87% Ned '51 3% 92 92% Ned '53 (3%) 90ft Ned '56 3% 90% 90A Ned '48 3% 86% 86f| Ned '54 3% 87 87% Ned "55 3% 86% 87% Ned '55 II 3 88% 88"; Ned '47 3% (3) 89li 89 ft Ned. *37 3 85 85y4 Dollarlng '47 3 93ft 93 Investeringscert. 3 91ft 91% Ned 62-64 3 90% 90}j Indië A3 87% 87% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 47 48 Nat Handelsbank 108 109% Ned Handelsmij. 167% 168% AKU 223% 226" i Philips 253 255% Unilever352% 352% Wilton Feyenoord 214 21® Blliton 2de r 220 219 Kon Olie (f 50.—) 155.70 Kon Olie 155 60 Amst Rubber 74% 74% Holl Amer lijn 193 191".. Kon N Stoomboot.. 173% 172% Ned Scheepv Unie 171 161% H VJi 92%. 93% Java Cult.56%- 56% Dell Mij en (Ver.) 101%. 100 Senembah64 64% NTET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam 47 (3%) i 92% 91 Den Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 93% R'dam "37 1-IT1 3% 91 Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 101 101 Premieleningen 95 B 94% A"dam '56 I 2% 91% 91 A'dam '56 EL 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 86% Den Haag '52 12%.. 100 98% 99% 99% R'dam '52 I 2% 104% 105 B 101 B 100% Utrecht '52 2% 107 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 217 Roüt. Bank 186% Twentsche Bank 186 Industrie Ondernemingen Ned G. en Sp fabr 203% Kon Ned. Grofsm. 105% Rott Droogdok Mij 535 Tleleman en Dros 10 Handelsondernemingen Borneo Sum. H Mij 76% Internatio96 Diversen Albert Heyn250 Ned Mij Walv.vrt 68 Spoorwegen Dell Spoorweg Mi] Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 21% 2i7y4 i87y4 186 202 106 541 9% 80 96 253 B 68% 77% 89% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 6/12 Holl Constructie 380 Ing our v Bouwnijv 399 Int Kunststof! Ind 40% 49% Kon Ned Edelmet 66GB 72B ^ret w a idem 67% Textiel Gebi v Wijk 76GB nvt Leidsohe WoLspinn 112 279 Ned Electroiasm 330L S-kkens LaKtabr "53 420L 420GB Ver Touwfabrleken 158 162GB Wem Ink's Betonm. 90L 88GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7