Hulp voor de getroffenen in Port Said gevraagd AMERIKA BERAAMT STAPPEN Baron en baronesse pleegden niet minder dan 34 misdrijven Canada laat een hele Hongaarse faculteit voor bosbouw toe 95ste jaargang Vrijdag 7 december 1956 Derde blad no. 29006 Egyptische delegatie in ons land (Van onze Haagse redactie) Momenteel vertoeft in ons land een delegatie van het Egyptisch congres van afgestudeerden om, net als thans enige andere delegaties van dit congres in andere landen doen, hulp en aan dacht te vragen voor de getroffenen van Port Said De delegatie voor Ne derland heeft gistermiddag tijdens een speciale conferentie in hotel Kur- huis te Schcveningen aan journalis ten. enige diplomatieke missies en an dere genodigden het doel van hun komst naar Nederland uiteengezet. De heer Abdel-Moneim zeide, dat men niet gekomen was uit politieke overwe gingen of om hier propaganda-stunts uit te voeren. Het enige doel is om belangstelling en sympathie te vragen voor de getroffenen van Port Said. Het Egyptisch congres van afgestudeerden, zei hij, heeft in samenwerking met vak bonden en studentenorganisaties be sloten deze delegatie naar Nederland te zenden en om iets te vertellen over al het leed van de slachtoffers in Port Said. „Kinderen zwerven dakloos over de wegen, vrouwen verloren hun echt genoten, mannen werden gewond, ver minkt of tot de bedelstaf gebracht', zo verklaarde spreker, die er verder op wees, dat het aantal van deze ongeluk gen meer dan 5000 bedraagt, terwijl 10.000 vluchtelingen als gevolg van uit gestane angsten en armoede zich ge dwongen zagen naar andere delen van Egypte uit te wijken. Deze slachtoffers nu., wenden zich tot, U en smeken om hulp, daar zij in uw humaniteit geloven. Zij weten, hoe ook U geleden hebt onder verdrukking en overstromingen. Daarom geloven zÖ dat ook U voor het lijden van anderen begrip zult tonen". Na deze woorden gaf spreker enige suggesties omtrent de manier, waarop men in Nederland zou kunnen helpen: het adopteren van een aantal wezen of door een bedrag in geld voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het delegatielid vertelde, dat het Neder- lansche Roode Kruis genegen was, daar- Adres onderwijzers aan Tweede Kamer Traag salarisoverleg De Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie heeft zich tot de Twee de Kamer gewend over de volgens haar onduldbare trage gang van za ken bij het overleg over de onderwij- zerssalarissen. In een uitvoerig adres beschrijft de ANOF deze gang van za ken. „Door de scheefgetrokken verhoudin gen", zo zegt het adres, „dreigt het ge vaar, dat allen, die iets kunnen preste ren, de lagere school alleen als door gangshuis gaan beschouwen, zeer ten nadele van deze lagere school, die de school is voor alle Nederlandse kinde ren". Speciale aandacht vraagt het adres ook voor de positie van de hoofden van scholen. Dat de ANOF is overgegaan tot de publikatie van een brief aan de Tweede Kamer komt doordat zij geen vertrou wen meer kan koesteren in het overleg, zoals dit tot nu toe door de regering is gevoerd. De ANOF doet een dringend beroep op de Tweede Kamer al haar invloed aan te wenden, opdat de regering op de kortst mogelijke termijn tot een bevredigende oplossing komt van dit haar inziens zeer ernstige probleem. Dienstmeisje in brand Tijdens de afwezigheid van de be woners is gistermorgen een 15-jarig dienstmeisje in Rotterdam in een wo ning aan de Statenweg in brand ge raakt. Als een brandende fakkel holde ze de straat op. Een man van de ge meentereiniging en een automobilist wisten de vlammen te doven met hun overjassen. In zorgwekkende toestand moest het meisje met ernstige brandwonden in de derde graad aan schouders, armen, be nen en rug. in het ziekenhuis Bergweg worden opgenomen. Zij was in brand geraakt toen ze in de keuken met spiritus de kachel van de centrale verwarming aan wilde ste ken, en de kachel reeds bleek te bran den. De vlam sloeg in de fles, die ont plofte. Een buurman doofde een begin van brand. Indische pensioenen (Van onze parlementaire redacteur) De Indische gepensioneerden van 65 jaar en ouder, die recht hebben op ouderdomspensioen, zullen voorlopig het volle bedrag krijgen van het Indisch pensioen en ouderdomspensioen. Het wetsontwerp tot aanpassing van de In dische pensioenen in verband met de Ouderdomswet, zal terugwerken tot 1 januari 1957 en wat teveel is betaald zal worden verrekend met hetgeen men krijgt bjj de sanering van de Indische pensioenen. Geen opheffing kleine gemeenten Minister Struycken is niet van plan voorstellen te doen tot opheffing van kleine gemeenten op grote schaal. Hij heeft ook niet het voornemen, naar een stelselmatige herziening van gemeente grenzen te streven. Alleen in gevallen waarin voor hem vaststaat, dat uitslui tend langs die weg bestaande problemen kunnen worden opgelost zal hij grens wijziging bevorderen., aldus de minister in zijn Memorie van'Antwoord. Een voorstel tot herziening van de ge meentelijke indeling van het gebied der gemeenten Gouda, Oudewater, Woerden, Bodegraven ?n tussenliggende gemeen ten is in voorbereiding. OOK VOOR 1957 VALENTIJN BLOEMENHULDE De vereniging „De Nederlands» bloe misterij" heeft besloten ook voor 1957 het publiek in de gelegenheid te stellen 100 Nederlanders aan te wijzen voor een door de vereniging uit te voeren bloe menhulde op Valentijndag, 14 februari 1957. Evenals in voorafgaande jaren komen voor deze Valentyn-bloemenhulde per sonen in aanmerking, die zich door da den van goede burgerzin, opofferingsge zindheid en naastenliefde jegens dé ge- i onderscheiden. meenschap hebben c aan medewerking te verlenen en be reid is daarvoor geld in ontvangst te nemen. Reeds werd direct al op verzoek door het internationale comité van het Roode Kruis voor hulp in Egypte 15.000 Zwit serse francs beschikbaar gesteld. Even tuele bedragen, die op de gewone reke ning van het Ned. Roode Kruis worden gestort, met vermelding van „Voor Egypte" komen aan de hulpverlening aan Egypte ten goede. Behalve een delegatie in ons land, gaan ook delegaties naar Italië, de Scandinavische landen. Noord en Zuid-Amerika en Zwitserland: Voor dat. de bijeenkomst begon, werd een film vertoond over Port Said voor en na de militaire actie Belangrijke oudheidkundige vondsten in Sinai Oudheidkundigen in dienst van de Israëlische regering hebben de wegen in de Sinai gevonden, die gebruikt werden door de legers van de farao's in hun veldtochten tegen Kanaan en Syrië, al dus is donderdag te Jeruzalem bekend gemaakt. De archeologen trachtten de weg te vinden van de Joden na hun uit tocht uit Egypte. De leider van de expeditie, dr. Mosje Dathan, zei tot journalisten, dat zjjn groep twee oude wegen had gevolgd, de kustweg van Gaza naar EI Kantara en de weg van Gaza naar de Golf van Akaba door het vruchtbare dal Kardesj Barnea. Dit dal heeft een belangrijke rol ge speeld In de omzwervingen van de Joden. Opgravingen hebben aangetoond, dat het al bestond in de tjjd van de aartsvaders, aldus Dathan. Verder werden overblijfselen gevonden van on geveer dertien dorpen en een verdedi gingswerk van zeven kilometer lengte ter bescherming van de dorpen tegen nomaden. De Canadese minister voor Immi- Links de Canadese ministerrechts gratie, mr. J. W. Pickersgill, hield de Canadese ambassadeur in ons gistermiddag een bespreking in de landde heer Thomas A. Stone. Canadese ambassade te Den Haag. Ned. Bijbelgenootschap doet beroep op jeugd Vandaag begint grote Kadar weigert Hammarskjöld Engeland bezorgd over de Joegosla vische houding tegenover Hongaarse vluchtelingen Amerika heeft de ernst van het bericht, dat de Hongaarse marionet tenregering van Janos Kadar niet heeft ingestemd met Hammarskjölds voorgestelde bezoek van drie dagen aan Boedapest, nog eens nadruk kelijk willen onderstrepen door zijn permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Cabot Lodge, te laten verklaren, dat zijn rege ring onmiddellijk besprekingen zal beginnen om te bepalen welk optre den van de volkerenorganisatie het meeste succes zal kunnen oogsten tegen de klaarblijkelijke Hongaarse weigering om de secretaris-gene raal op 16 december te ontvangen. wervingsactie (Speciale berichtgeving) Met een gratis reis naar de Belgische Kongo zal het Nederlandsch Bijbelge nootschap een jongen en een meisje be lonen, die meewerken aan de vandaag gestarte landelijke wervingsactie van nieuwe leden. Het Ned. Bijbelgenootschap wil de aandacht vestigen op het feit, dat het zijn werkterrein steeds meer uitbreidt, ook buiten de vroegere Nederlandse ko loniale gebieden. Met name in de Bel gische Kongo liggen grote mogelijkhe den, doch er is een enorm gebrek aan vertalingen van de bijbel in de meer dan 200 nog niet op schrift gebrachte talen en dialecten, die in dit reusachtige gebied worden gesproken. De bedoeling van deze wervingsactie Is nu, dat jeugdleden van het N.B.G., die geen contributie betalen, er op uit zullen gaan om elk minstens twee nieuwe leden aan te brengen. GRATIS REIS NAAR DE KONGO Wanneer op deze wijze tienduizend personen tot het N.B.G. zyn toegetre den, worden twee van de jeugdleden een jongen en een meisje door de ereraad uitgekozen om ln Augustus 1957 een rondreis van drie weken door de Kongo te maken. Om voor deze attractie in aanmerking te komen moeten de jeugdleden zijn geboren tussen 1 juli 1935 en 1 juli 1940 en vóór 1 mei 1957 minstens twee nieuwe leden voor het N.B.G. hebben opgegeven. De tien jeug dige wervers, die de meeste leden aan brengen, wordt in 1958 een Europese reis aangeboden, die onder meer zal be staan uit het bijwonen van een jeugd- conferentie van de Wereldbond van Bij belgenootschappen Tijdens een bijeenkomst in het Bij belhuis te Amsterdam, waar gisteren de bijzonderheden van bovengenoemde ac tie werden bekend gemaakt, voeren te vens het woord mr. P. J. Idenburg. di recteur van het Afrika-Instituut to Lei den en reverend H Wakelin Coxill uit Brussel. Mr. P. J. IDENBURG GEEFT UITEENZETTING VAN SITUATIE Mr. Idenburg toonde aan dat tenge volge van de invloed der Europese on dernemingen plantages, mijnbouw en industrie de traditionele samenleving in de dorpen van de Kongo ernstig wordt ondermijnd. Er valt namelijk vooral ty- dens en na de laatste wereldoorlog een stee<ls groeiende trek vooral van jon gemannen naar de steden en indus trie-centra waar te nemen. De gevolgen hiervan zijn o.a. een onttrekken van ar beidskrachten aan de dorpsgemeen schappen en de vorming van een bevol kingsgroep in de steden, waarin geen gezond evenwicht bestaat tussen het aantal mannen en vrouwen en die bo vendien is losgerukt van de in het dorpsleven (heersende normen. Mr. Idenburg wees tenslotte op het ge vaar van de vele anti-europese, oorspron kelijk christelijke secten, die door hun grote emotionaliteit en sterk op de voor grond tredende Messiasverwaohting een magnetische aantrekkingskracht op de Kongolezen uitoefenen. Ook de vanuit Cairo geïnspireerde en vanuit het oosten en noorden opdringende Islam ziet men als een bedreiging van de economische volutie, die in de Kongo gaande is. Re- verend Wakelin Coxill, die tientallen ja ren in dit deel van Afrika heeft, gewerkt, behandelde tenslotte de moeilijkheden, die al deze problemen speciaal voor de zending opwerpen. Amerikaans protest Als dit bericht waar is", aldus Cabot Lodge, „dan werpt het bij ie dereen de vraag op of de verklaring van de Hongaarse woordvoerder te goeder trouw was. Er blijkt duidelijk uit, dat deze woordvoerder, die als minister van Buitenlandse Zaken van Hongarije wordt aangeduid, het zij niet spreekt uit naam van de Hongaarse regering of - indien dat wel zo is - zo handelt om de secre taris-generaal en de Algemene Ver gadering te bedriegen en om de tuin te leiden". Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft bij monde van de plaatsvervangend onderminister gis- teren ook geprotesteerd bij de Sovjet- Unie tegen „ongerechtvaardigd militair Russisch optreden" in Boedapest, dat het leven van Hongaarse burgers voor de Amerikaanse legatie ln gevaar had gebracht. Robert Murphy zei. dat Sov- jetrussische tanks dinsdag en woensdag het trottoir voor de Amerikaanse lega tie waren opgereden om groepen Hon gaarse vrouwen, die vreedzaam betoog den te verjagen. Murphy heeft er op ge wezen. dat de Amerikaanse legatie zich op Hongaars grondgebied bevindt en niet op Russisch gebied. Hij sprak trou wens ook de ernstige bezorgdheid uit van de Ver. Staten over het Russische militaire optreden in Hongarije in het algemeen. Leugens Nog een protest werd gisteren wereld kundig gemaakt. Twee en vijftig afge vaardigden van de 550 in het ontvangst centrum te Verviers in België onderge brachte Hongaren hebben een verkla ring ondertekend, waarin o.m. verklaard wordt: „Wij logenstraffen krachtig de aantijgingen van de Hongaarse radio als zouden wij in een niet-overdekte plaats, achter prikkeldraad zijn opgesloten en verplicht in de mijnen tewerkgesteld zijn". De vluchtelingen spraken over het gulle en broederlijke onthaal van de Belgische regering en het volk en beslui ten „Wij spreken de leugens van de Hongaarse regering tegen en eisen, dat zij zich ervan onthoudt dergelijke ge ruchten te verspreiden". Verzoek De Hongaarse regering zou inmiddels de Oostenrijkse autoriteiten verzocht hebben toestemming te verlenen voor het in Oostenrijk vestigen van een com missie. die tot taak zou krijgen de te rugkeer van uitgeweken Hongaren te be werkstelligen. Dit bericht is afkomstig van Radio-Boedapest. die er aan toe voegde: „Tot op heden is nog geen ant woord van de Oostenrijkse regering ont vangen". Een «oordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Engelse regering „met ernstige bezorgdheid kennis heeft ge- Goede vangst van samenwerkende politie Als gevolg van samenwerking tussen de Kriminal-polizei te Emden, de ge- meente-politie te Delfzijl en Zandvoort en de Kon. Marechaussee van de bri gade Delfzijl Is In de omgving van Emden een reeds lang gezochte misdadiger aangehouden, die minstens 34 misdrijven op zijn naam heeft staan. Het was een kleine fout, door de misdadiger gemaakt, die de zaak aan het rollen heeft ge bracht. Na een verblijf van ongeveer vier we ken in een hotel te Zandvoort, waar hij zich met zijn echtgenote uitgaf voor baron en baronesse von Rackwitz, be sloot het echtpaar zich via Delfzijl naar de Duitse havenplaats Emden te bege ven. Vanuit Delfzijl verzond de „baron" een brief poste restante naar Emden, maar inplaats van dit goed te doen be ging hij een kleine fout. Het bewuste stuk werd teruggezonden naar het adres te Zandvoort, dat op het stuk vermeld stond. Een en ander resulteerde tenslotte in het openmaken van de brief, die bij controle een groot aantal vervalste do cumenten bleek te bevatten. Langs al lerlei organen kregen versohillende po- litie-instanties in Noord-Nederland en Noord-Duitsland de luoht van dit geval. Het echtpaar werd in Emden gesigna- Mutatie ten Hove Het secretariaat van H.M. de Koningin meldt: H.M. de Koningin heeft met in gang van 1 januari 1957 op haar verzoek mevrouw H. P. J. Baronesse van Till, geboren Tutein Nolthenius op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de vele diensten haar bewezen ont heven uit haar functie van Dame du Palais. H.M de Koningin heeft mevrouw H. P. J. baronesse van Till geboren Tutein Nolthenius benoemd tot Dame du Pa lais honoraire en tot eredame in de Halsorde van Oranje. leerd en dadelijk geschaduwd. Toen hier voor voldoende redenen aanwezig waren werden beiden in de omgeving van Em den aangehouden en in arrest gesteld. Men bleek hiermede wel een zeer goede vangst te hebben gedaan. De „baron" en „baronesse" bleken in wer kelijkheid vader en dochter te zjjn. De baron bleek een 39-jarige Duitser te zijn, die tijdens de oorlog naar Zwe den was gedeserteerd. In zyn gezel schap bevond zich zijn 19-jarige doch ter, die haar vader bij zijn duistere praktijken hielp. De Duitse politie-organen zochten hem reeds geruime tijd voor niet min der dan 34 misdrijven, onder meer dief stal, oplichting, chantage, hoteldiefstal len, handel in vervalste documenten, valsheid in geschrifte, heling enz. enz. Beide zijn voor verdere behandeling van deze zaak overgebracht naar München Eden volgende week vrijdag terug in Londen Premier Sir Anthony Eden en lady Eden zullen de volgende week vrijdag in Londen terugkerendit is gisteren of ficieel in de Britse hoofdstad meege deeld. Zoals bekend, houdt de premier op Jamaica een rustkuur. Donderdagoch tend werd bekendgemaakt, dat Eden goede vorderingen maakt in de richting van een algeheel herstel nomen van berichten, volgens welke de mogelijkheid bestaat, dat naar Joego slavië uitgeweken Hongaren tegen hun wil naar hun land worden teruggezon den". Voorts hebben correspondenten van Westerse dagbladen te Belgrado gemeld dat vertegenwoordigers van de regering Kadar vergunning hebben ge kregen voor het bezoeken van kampen met Hongaarse vluchtelingen, terwijl dit niet werd toegestaan aan Westerse waarnemers en journalisten. Det woordvoerder besloot: „De moge lijkheid bestaat dat de Britse regering haar invloed te Belgrado zal aanwenden om de Joegoslavische regering te ver zoeken niets te doen. dat zou kunnen worden uitgelegd als een poging om be paalde Hongaarse uitgewekenen ten gunste van een terugkeer naar hun land te beïnvloeden". Maximum-snelheid brommers te hoog? (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteravond nog begonnen met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarbij vooral kritiek werd uitge oefend op de maximum-snelheid van 40 km. voor bromfietsen. Vooral nu het de bedoeling is van de minister de snelheid in de bebouwde kom te beperken tot 50 km., vond de heer Maenen (KVP) de maximum-snelheid van 40 km. voor bromfietsen te hoog. Ook de heer Zegering Hadders (VVD) vond dat maximum zeker nog 10 km. te hoog, maar hij vond het dan wel nodig eerst de technische controle- apparatuur van de politie te verbeteren, want zolang een agent op de fiets ach ter een brommer moet aanrijden, waar van het achterlichtje niet brandt, kan van een behoorlijke controle geen spra ke zijn. De heer De Ruiter (CHU) wen ste betere controle op het dimmen. Teleurstelling werd uitgesproken, dat nog geen datum is vastgesteld voor de bescherming van de voetgangers. Evenals de heer Maenen (KVP) be treurde de heer Van der Zaai (AR) de aangekondigde verhoging van de spoor wegtarieven, vooral omdat deze verho ging niet past in het beleid van de prijsstabilisatie van de regering. Aangedrongen werd op een scherper controle op het rijtijdenbesluit en op een wettelijke regeling van de autorij scholen. Voorts kwam uiteraard de Rijnvaart ter sprake, de luchtvaart, de binnenvaart, het Deltaplan en van de stoomtram van de R.T.M. op de Zuid- Hollandse eilanden werd gezegd, dat deze veeleer thuishoort in een museum dan op de weg. Vandaag wordt het debat voortgezet. „Het grootste tekort dat wij hebben, is dat aan mankrachtzegt minister (Van een medewerker) Canada zal zoveel vluchtelingen opnemen als het maar (gratis) kan vervoe ren. Meer dan 6000 Hongaren zullen voor het eind van dit jaar Oostenrijk heb ben verlaten en in Canada opgenomen zijn. Dit heeft de Canadese minister van immigratie, de heer J. W. Pickersgill tijdens een persconferentie ln de ambas sade in Den Haag meegedeeld. Dat het Canada ernst is met dit streven, blijkt uit het feit dat de facul teit voor bosbouw van de Hongaarse universiteit van Sopron, die met alle profes soren (en families) en studenten naar Oostenrijk de wijk had genomen, in Ca nada zal worden toegelaten als faculteit van de universiteit van Brits Columbia. „Het besluit om deze 500 mensen ln ons land op te nemen, werd in Wenen bin nen twee uur, tussen twee telefoongesprekken door, genomen", zo verklaarde de heer Pickersgill. Dit jaar was bijzonder voorspoedig voor Canada Aanvankelijk was de Europese reis van de Canadese bewindsman bedoeld als toer langs de verschillende immigratie- kantoren, waarover Canada in Europa beschikt. Na de gebeurtenissen in Mid den-Europa kwam het accent echter anders te liggen en eiste het Hongaarse vluchtelingenprobleem de meeste aan dacht op. Alle Hongaren, die naar Canada gaan, krijgen de vervoerskosten voorgeschoten en kunnen die in twee jaar (desnoods meer) terugbetalen. In de praktijk is dat voor slechts weinig immigranten een last gebleken, aldus mr. Pickersgill. Zeer onder de indruk was hy van zijn erva ringen in Oostenrijk. De vluchtelingen, die daar aankomen, behoren voor het overgrote deel tot de jongere leeftyds- groepen (1840 jaar. „Wij beschouwen dit probleem als zeer, zeer urgent en willen er zoveel mogelijk uit Oostenrijk naar ons land doen overkomen". Sprekende over de immigratie ln het algemeen, merkte de minister op dat 1956 voor Canada economisch „het grootste jaar in de historie" was. In 1957 wordt verdere uitbreiding gegeven aan de economsche activiteiten. „Het Salarisverhoging bij lioge rijksambtenaren De regering heeft de overtuiging, dat de salarissen van de hogere en hoogste rijksambtenaren al te ver achterliggen bij die, welke in het bedrijfsleven worden betaald voor functies van vergelijkbare zwaarte en verantwoordelijkheid. Zij acht hier een zéér grote discrepantie aanwezig en heeft daarom de Tweede Kamer voorgesteld de sala rissen van deze categorieën ambte naren met ingang van 1 september 1956 te verhogen. Deze verhoging zal de schatkist in 1957 tien miljoen gulden kosten. Zij zal ook worden toegepast op ministers en staats secretarissen. Herhalingsoefeningen 1957 VOOR LANDMACHT EN MOBIELE COLONNE De minister van Oorlog heeft bjj landmachtorders de schema's van her halingsoefeningen in 1957 voor de Landmacht en voor de mobiele colon nes bekend gemaakt. Tevens is de maximale duur van deze oefeningen meegedeeld. Opgeroepen zul len worden van de landmacht-onderde len van de zesde divisie (onder-officie ren en bepaalde categorieën korporaals en soldaten: 34 dagen, korporaals en sol daten: 30 dagen), een aantal legerkorps onderdelen (resp. eveneens 34 en 30 da gen). een aantal territoriale afdelingen (ook 34 en 30 dagen), een aantal basis onderdelen (27 en 24 dagen), een aantal afdelingen lichte luchtdoelartillerie ter ritoriaal <24 en 24). een aantal afdelin gen zware luchtdoelartillerie territoriaal (31 en 24). een aantal aanvullingsdeta chementen voor intergeallieerde staven (30 en 30), en een aantal compagnieën nationale reserve (onderofficieren en be paalde categorieën korporaals en solda ten: 13 dagen). Van de mobiele colonnes zullen wor den opgeroepen: zes mobiele brandweer colonnes (30 dagen), drie mobiele ge neeskundige dienst colonnes (30 dagen) en drie mobiele opruimings- en red dingsdienst colonnes (ook 30 dagen). grootste tekort dat wij hebben, is man kracht". De immigratie zal daartoe ook de komende tijd zeer worden aangemoe digd. Om over deze aangelegenheden van gedachten te wisselen, heeft de heer Pickersgill gistermiddag een bespreking met zijn Nederlandse ambtgenoot Suur- hoff gehad. Stellig is daarbij ook de toe komst ter sprake gekomen van de 3000 Hongaren, die in Nederland zullen ver blijven totdat een definitieve bestem ming voor hen gevonden is. Minister Luns: Optreden Indonesië zonder tegen thans zin GEPRIKKELDE STEMMING TEGEN HET WESTEN (Van onze parlementaire redacteur) „Het Inzetten van een tegenaanval op Indonesië in de V.N. heeft thans geen kansen op succes", verklaarde minis ter Luns gisteren In de Tweede Ka mer. De Aziatische en Arabische lan den zijn verzekerd van een derde deel van de stemmen, zodat zij iedere resolutie kunnen tegenhouden omdat een meerderheid van twee-derden wordt vereist voor de geldigheid van een resolutie. Er heerst bovendien in de V.N. een geprikkelde stemming tegen het Westen. Daarom moet men over een optreden in de V.N. tegen Indonesië geen Illusies maken. Indien in januari in de V.N. Nieuw- Guinea is discussie komt, zal van de zijde van Nederland echter niet worden geschroomd duidelijk te maken waarom de Indonesische eisen onrechtvaardig zijn en dat Indonesië door eigenmach tig handelen tegenover Nederland het recht heeft verspeeld tegen Nederland als aanklager op te treden. Bij de over dracht van de soevereiniteit aan Indo nesië is Nieuw-Guinea daarvan na drukkelijk uitgezonderd en dus niet in de overdracht inbegrepen. Bij gelegen heid van de behandeling van de kwes tie Nieuw-Guinea zal zeker in de V.N. de gehele verhouding tussen Nederland en Indonesië de revue passeren. Horeca lijdt schade Nu ook cijfers over tweede autoloze zondag Het bedrijfschap Horeca heeft in aan- sluiting op het onderzoek naar de gevol gen voor de Horecabedrijven op de eer ste zondag (25 november), waarop het zondagsrijverbod gold, een enquête in gesteld omtrent, de resultaten van de tweede autoloze zondag (2 december). Een groter aantal bedrijven dan de eer ste maal mogelijk was en waaronder dit maal ook kleinere ondernemingen, werd in deze enquête betrokken. Bedroeg de teruggang in stadsbe- drijven op de eerste zondag gemiddeld 56 van de gemiddelde omzet be haald op de vier voorafgaande zonda gen en voor buitenbedrijven gemiddeld 86 op de tweede zondag waren deze percentages resp. 46 en 83, welke lichte verbetering uitsluitend moet worden toegeschreven aan de gunstiger weers omstandigheden. Ten aanzien van de kleinere onder nemingen, waarvan verwacht werd dat zy niet of nauwelijks bij het autover keer betrokken zijn, bleek niettemin op de tweede zondag-met-rijverbod een op vallende teruggang, welke voor de stads- bedrijven 32 en voor de buitenibedrij- ven 36 bedroeg. Een en ander is gememoreerd in het adres van het bedrijfschap Horeca aan de Minister van Economische Zaken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5