Dubbele moraal in V.N. Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 Vervolg van pag. 1 Minister Luns in Ticeede Kamer Over de gang van zaken In de V.N. was minister Luns zeer pessimistisch. Er heerst een groeiende onwil om naar argumenten te luisteren. Men wil maar liever ineens stemmen. Het intellectuele peil daalt en het gevaar groeit van een dubbele moraal, een meten met twee maten, naar gelang maatrege len gericht zijn tegen een vriend of een tegenstander. Deze neigingen zijn sterker dan tevoren en als dit voortgaat, moet worden gevreesd, dat de V.N. de weg opgaan van ontbinding. Voor het aanzien van de V.N. is thans beslissend of een evenwichtige toestand kan worden geschapen in het Midden- Oosten. met inbegrip van het voorko men van een opdringen van Rusland. Als de Engelse en Franse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken zonder dat er een regeling is voor de oplossing van de problemen in het Midden-Oosten, zou de toestand ernstiger zijn dan vóór het Brits-Franse optreden en een zware dreiging zijn ontstaan voor de NAVO- flank. Dat zou ook voor de Amerikanen neerkomen op een nederlaag. Gunstig noemde minister Luns het echter, dat Amerika een ondubbelzinnige verkla ring heeft afgelegd dat een Russische aantasting van het gebied van landen in het Midden-Oosten hoogst ernstig zal worden opgenomen. Het is te hopen, dat de woelingen van de laatste tijd zullen leiden tot een versterking van de NAVO. Men moet niet de illusie heb ben, dat uit het V.N-leger in Egypte een blijvend internationaal politie-leger zal groeien. Het is een tijdelijk inter nationale strijdmacht voor een bepaald doel. Behoeden voor een ramp Minister Luns besloot met het uit spreken van de hoop, dat de beangsti gende gebeurtenissen van de laatste tijd zullen leiden tot een verdieping van de Europese gedachte, tot versterking Blijf maar thuis! Het Italiaanse christendemocratische partijblad „II Popoio" meldt, dat Michail Soeslof, vice-premier en een der secre tarissen van de communistische partij in de Sovjet-Unie, geen toestemming krijgt Italië binnen te komen ter bij woning van het congres der Italiaanse communistische partij. Soeslof was de vertegenwoordiger van het Kremlin in Boedapest toen Russi sche troepen Hongarije binnen trokken ■om de opstand te onderdrukken. De rest van de Russische delegatie mag volgens het blad Italië wel binnen. President van Syrië erkent Russische wapenleveranties President Sjoekri Koewatly van Syrië stelde Sovjet-Rusland gisteren voor als een land, dat Syrië wapenen had ge geven inplaats van „imperialistische" beloften en teleurstelling. De president hield zijn rede, waarin hij dat zei, aan de universiteit van Damascus. Hij zei, dat zijn jongste bezoek aan de Sovjet- Unie er een was geweest van „harte heid en vriendschap aan een volk, dat niet tegen ons gezondigd had". „Wij hebben van de Russen enkele middelen gekregen om ons te verdedigen", zei hij. ,Die middelen", aldus ging Koewatly verder, „waren ons onthouden door hen, die „beloofd hadden, uitgesteld en te leurgesteld en daarna de Zionisten, de aanvallers, van alles hadden voorzien, soms in het geheim en soms openlijk. En dat alles voor nieuwe invasies in Egypte, Jordanië en Sirië, zodat roof bü roof zou kunnen worden gestapeld en de ene tragedie op de andere zou kun nen volgen'. Zoals gebruikelijk draait Sjepilof de zaken om De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Sjepilof, heeft don derdag op een receptie van de Finse ambassade te Moskou (ter gelegenheid van de Finse onafhankelijkheidsdag) te genover Westelijke verslaggevers ver klaard. dat zijn regering het Brits-Fran se besluit uit Egypte terug te trekken toejuicht, „vooropgesteld dat dit onvoor waardelijk geschiedt". Sjepilof vervolgde: „eerst moet het Egyptische grondgebied weer vrij zijn. dan kunnen ook andere vraagstuk ken worden opgelost". De „gevaarlijke punten" in het Midden-Oosten noem de hij: de concentratie van troepen aan Is raels grenzen met Jordanië en Syrië; alle soorten voorbereidende maatre gelen en toegenomen activiteit van de kant van Turkije en Irak en hun vijan dige onreële verklaring; een hevige propaganda-campagne te gen Syrië, die bedoeld is om bepaalde voorbereidende maatregelen te verber gen". Desgevraagd ontkende Sjepilof, dat er overeenkomst zou bestaan tussen de Brits-Franse interventie in Egypte en het optreden van de Sovjetrussische troepen in Hongarije. Sjepilof zei er „de nadruk op te willen leggen dat zodra de orde daar is hersteld, dit vraagstuk on middellijk zal worden besproken. Niet één Sovjetrussische soldaat zal op Hon gaarse bodem blijven tegen de wil van het Hongaarse volk en de Hongaarse staat". Omvangrijke hervormingen in Algerije, zegf Lacoste De Franse minister met standplaats Algiers. Robert Lacoste, heeft donder dag op een lunch van de Vereniging van de Franse diplomatieke pers verklaard, dat Frankrijk in Algerije geen uitroei ingsoorlog. maar een actie om de vrede te herstellen voert: er wordt niet ge schoten op onschuldige personen en er worden ook geen bommen op hen ge gooid. De minister verklaarde voorts, dat het Algerijnse probleem al lang zou zijn op gelost. indien het Franse leger al zijn vuurkracht had ingezet. Lacoste sprak vervolgens over de „om vangrijke hervormings-activiteit", die Frankrijk thans in Algerije ontplooit: 1. een speciale wetgeving ter vergemak kelijking van deelneming der Moham medaanse bevolking aan het bestuur; 2. agrarische hervorming; 3. gemeentelijke hervormingen; 4. speciale toelagen voor bejaarden; 5. een ontwikkelingsplan voor de Algerijnse economie. De Franse strijdkrachten in Algerije hebben in de afgelopen drie maanden 3000 Algerijnse opstandelingen gedood en verloren zelf bijna duizend man. Deze rammg is afkomstig van gewoon lijk betrouwbare kringen te Parijs. Sedert de opstand 25 maanden gele den begon werden naar schatting tot i december j.l. 16.500 opstandelingen ge dood. Van de Franse veiligheidstroepen sneuvelden in totaal naar schatting 2300 man. De raming van de verliezen der opstandelingen is moeilijk, omdat de rerzetslieden hun doden met zich mee voeren, wanneer hun dit mogelijk is. van de Westerse eenheid en tot verle vendiging van het besef onder de vrije volkeren, dat slechts door onderling begrip de wereld kan worden behoed voor een nieuwe ramp. De begroting van Buitenlandse Zaken werd aangenomen met de aantekening, dat. de communisten geacht wilden wor den te hebben tegen gestemd. Het amendement van ds. Zandt, met het doel het gezantschap bij de Paus op te heffen, werd niet voldoende onder steund en kwam daarom niet in aan merking voor discussie. (Ingez. Med.-Adv.) „TRESLONG" - Hillcgom ELKE ZATERDAG Diner- en Soiree- Dansante met div. attracties. TOT 4 UUR GEOPEND. &ANC4NG BY CANDLE Spaak bracht de Amerikanen tot rede Volgens de Belgische minister van Economische Zaken, Jean Rey. is zijn collega van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, erin geslaagd, de Ver. Sta ten ertoe te brengen. Europa „onvoor waardelijk" met olie te helpen. Een lid van de rooms-katholieke op positie in de Belgische Kamer had don derdag aan Rev gevraagd of het waar was, dat er voorwaarden verbonden wa ren geweest aan het Amerikaanse hulp aanbod. De minister antwoordde: „Ja, er wa ren zeer betreurenswaardige politieke voorwaarden aan het Amerikaanse aan bod verbonden". De Ver. Staten had den voorgesteld te zullen helpen als Engeland en Frankryk zich uit Egypte zouden terugtrekken, aldus Rey. De Belgische regering stelde zich ech ter onmiddellijk in verbinding met Spaak, die toen de algemene vergadering der V.N. in New York bijwoonde. „Dank zij Spaaks persoonlijke invloed wijzig den de Ver. Staten hun besluit", ver klaarde Rey. Amsterdams meisje geschaakt Scotland Yard ingeschakeld Een 18-jarig Amsterdams meisje is sinds maandag jl. spoorloos. Haar va der heeft reden om aan te nemen, dat zy zich in gezelschap van de 29- jarige Duitser Roland Bliersbach in Schotland bevindt.. De Amsterdamse kinderpolitie is gewaarschuwd; deze heeft de assistentie ingeroepen van Scotland Yard. Restauratie St. Bavo-orgel TERUG NAAR OORSPRONKELIJK KLANKBEELD B. en W. van Haarlem vragen de gemeenteraad hun te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met de firma Marcussen, orgelbou wers te Aabenraa (Denemarken) voor het restaureren van het orgel in de Grote of St. Bavokerk. Voor dit doel wordt een krediet gevraagd van f. 160.000. In de toelichting maken B. en W. mel ding van een op hun verzoek door de musici dr H. L. Oussoren, Adriaan En gels. Willem Hulsman, George Robert en de orgelbouwer W. van Leeuwen uit gebracht rapport, waarin wordt gesteld, dat het orgel vrijwel geheel in de oor spronkelijke dispositie van 1738 dient te worden teruggebracht. Eenparig is deze adviescommissie van oordeel, dat de or gelbouwer Zachariassen. eigenaar van de firma Marcussen in Denemarken, degene is. die in de praktijk heeft bewe zen het verst in klankgeving te zijn ge vorderd. Hij kan in staat worden geacht het oorspronkelijke klankbeeld van het Bavo orgel te herstellen. Dit klankbeeld is ernstig aangetast tengevolge van res tauratiewerkzaamheden, in 1866 uitge voerd. De firma Marcussen heeft zich bereid verklaard de restauratie in haar werk schema op te nemen. Deze zal evenwel eerst in 1959 kunnen beginnen. De duur van het werk wordt op ongeveer twee jaar geschat. Naar aanleiding van bovengenoemd voorstel heeft een groep Nederlandse organisten en musici Willem Andries- sen Jacob Bijster, dr. Anthon van der Horst, Simon C. Jansen. E. W. Mulder, Jan Ode, Piet Post, Hennie Schouten en Louis Toebosch een telegram gezon den aan de minister van O. K. en W. waarin zijn hun verontrusting hierover uiten. In vier punten worden de argu menten samengevat, op grond waarvan de ondertekenaars van het telegram de minister verzoeken maatregelen te ne men om de beslissing tot het verlenen van een opdracht aan de Deense firma te doen uitstellen. Ook al zou de firma Marcussen, zo be togen zij. tot een in technisch opzicht verantwoorde restauratie in staat blij ken te zijn, dan nog zou het Haarlemse orgel zeer waarschijnlijk zijn oorspron kelijke klankkarakter geheel verliezen, omdat de Deense firma een geheel eigen klankideaal nastreeft. B.B. won aan innerlijke kracht De sterkte van de „Bescherming Be volking" bedroeg per ultimo juni 1956 160.000 personen, dat is 67van het benodigde aantal van 238.000 man. Deze sterkte verschilt nauwelijks van die per ultimo 1955, zodat moet wor den geconstateerd dat in het eerste halfjaar van 1956 het aantal nieuwe aanmeldingen slechts het verloop heeft kunnen opvangen. Het als verloop aangemerkte aantal was in deze periode abnormaal groot, namelijk ongeveer 13.000. Dit is ver klaarbaar. doordat in dit tijdvak de consolidatie van de locale noodwachten krachtig ter hand werd genomen, het geen ertoe heeft geleid dat vrij veel per sonen wegens gebleken mindere belang stelling of anderszins werden afge voerd. Gesteld kan dan ook worden, dat de organisatie in het afgelopen jaar aan innerlijke kracht heeft gewonnen. Het verloop bij de B.B. is ook thans niet groter dan bij andere vrijwilligers-orga- nisaties. aldus minister Struycken in zijn Memorie van Antwoord. P.B.O. niet opdringen (Ingez. Mea.-Adv.) Daadwerkelijke luchtverversing Alleen de chlorophylkaars zuivert snel de atmosfeer, door de combinatie van actieve luchtcirculatie met chlorofyl- werking. Haal „levend licht" in Uw huis. Als alle andere GOUDA kaarsen de bron van rust en intieme gezelligheid. Twee formaten: 80 cent 120 cent GOUDA APOLLO De regering meent dat van overheids wege grote voorzichtigheid moet wor den betracht by het rechtstreeks aanmoedigen van het bedrijfsleven en het initiatief te nemen tot instelling van publiekrechtelijke bedry fslicha- nien. Reeds enige tijd maakte de Duitser, Hier ligt eer een taak voor de S.E.R. die in de Nederlandse hoofdstad is ge- I dan voor de met de P.B.O. belaste be horen. het meisje het hof. Haar ouders windsman. Z0 gemakkelijk zou immers hielden haar streng onder controle. Het de indruk kunnen ontstaan, dat RB.O. afgelopen weekeinde ging zij logeren in een ander woord Arnhem. Zij is niet meer teruggekeerd, moeiing, terwijl Haar ouders kregen een boodschap, dat I tegendeel wordt beoogd, zii enige weken met vakantie ging. De worden vermeden wat er op zou lijken, vader, een Amsterdams zakenman, heeft j dat de gedachte van de P.B.O. aan het tegen de Duitser een aanklacht inge-bedrijfsleven wordt opgedrongen. Mi- diend wegens schaking. nister Struycken vertrouwt, dat deze De politie acht het waarschijnlijk dat gedachte op den duur zozeer gemeengoed het tweetal op het ogenblik in Glasgow j zal worieiLjcM^^bednj^slcven. haar verblijf houdt. voor Staatsbe- daarmee juist het Alles moet uit eigen beweging zal verwezenlijken. Gemeente moet Rijk volgen De vorige minister van Binnenlandse Zaken heeft het indertijd niet nodig geoordeeld op te treden tegen de be sluiten van de gemeenten, om bij de jongste loonsverhoging de zes procent reeds per 1 juli toe te kennen inplaats van per 1 september zoals voor het Rijkspersoneel was besloten. De huidige minister wijst er in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer echter nadrukkelijk op, dat een dergelijk feit niet als een precedent mag worden aangemerkt. Een herhaling van een soortgelijke afwijking in de toekomst zal immers, meer nog dan thans, het karakter van een symptomatisch beleid gaan dragen en zal mitsdien voor een ingrijpen vanwege de centrale overheid in aanmerking komen. Nieuw landbouwinstituut TOEPASSING RADIO-ACTIEVE STOFFEN. De regering acht het volstrekt nood zakelijk, dat ons land een instituut krijgt voor de toepassing van radio actieve stoffen in de landbouw, omdat deze stoffen niet meer als hulpmid del bij de beoefening van de moderne landbouwwetenschap kunnen worden gemist. Zij meent, dat het instituut te Wage- ningen zal moeten worden gevestigd, daar het geïntegreerd met andere in stituten zal moeten samenwerken. Mi nister Mansholt schrijft, dat het voor het behoud van de vooraanstaande plaats van de Nederlandse landbouw wetenschap noodzakelijk is, dat het op te richten instituut zich kan ont plooien op b.v. het terrein van de gene tica. de conservering van agrarische produkten. de bestrijding van ziekten, alsmede in het gebruik van radio-ac tieve stoffen bij studies op het gebied van de fysiologie van plant en dier en van de bodemkunde. Het nieuwe instituut zal in de eerste plaats een stimulerende, adviserende en voorlichtende taak moeten hebben en service aan diverse laboratoria moeten verlenen .maar daarnaast ook eigen on derzoek dienen te verrichten. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Argentinië: ss. „Highland Monarch' (10 dec.): Australië: ss. .Iberia" (15 dec.): Brazilië: ss. „Highland Monarch" (10 dec.)- Canada: ms. „Prins Willem III" (13 dec.); Chili: via New York (13 dec.); Indonesië: ms. .Oranje" (11 dec.); Ned. Antillen: ms. „Isls" (10 dec.); Ned. Nw. Guinea: ms. „Oranje" (LI dec.); Surina me: ms. „Hydra" (10 dec.); Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: ms „Jagersfontein (11 dec.). - Enkele dagen geleden is de 54-jarige voorwerker J. Brouwer tijdens bouwwerk zaamheden bij de N.V. Geerdings Kerk fabriek te Apeldoorn van een hoogte van ruim 3V2 meter gevallen. Hij is gisteren overleden. -Een dame heeft gisteren by de politie te Den Haag een zakje gedeponeerd, dat zij in de Boerenstraat had gevonden en waarin zich een bedrag van f 4400 bevond. Het bleek te behoren aan een Chinees res taurateur uit Apeldoorn, die weldra aan gifte van zijn verlies kwam doen. - De politie te Den Haag heeft een winkelmeisje aangehouden, die in de loop van de laatste Jaren telkens kleine bedra gen uit de kassa heeft genomen van de groentezaak waar zij werkte. In totaal heeft zij f 3000 verduisterd. - Op de scheepswerf Gebr. Pot N.V. te Bolnes ls gisteren de mijnenveger „Eist" aan de Kon. Marine overgedragen Deze mijnenveger van de „Dokkum"-'klasse ls de tweede, die bij de scheepswerf Pot werd gebouwd. - Bij K.b. ls E. L. Hechtermans. ambte naar van de buitenlandse dienst der 4de klasse ln bijzondere dienst;, te rekenen van 1 november 1956, bevorderd tot amb tenaar van de buitenlandse dienst der 3de klasse in bijzondere dienst en tevens be noemd tot consul-generaal der Nederlan den te Bombay. - Het aantal vacatures bij de gemeen telijke politiekorpsen geeft minister Struycken geen reden tot ongerustheid. Voor een noodvoorziening bestaat geen enkele reden, omdat in het algemeen de behoefte aan personeel wordt gedekt, al dus de minister ln zijn Memorie van Ant woord. De Haagse politie aeeft een 26-Jarlge man aangehouden, die uit een textielzaak voor f 400 aan goederen had gestolen om het kamertje van een vriend, aan te kle den. De bewuste vriend is wegens heling aangehouden. De postadministratie van Ned. Nleuw- Guinea zal binnenkort een serie bijzon dere frankeerzegels uitgeven met een toe slag ten bate van de leprabestrijding daar te lande. De zegels zijn uitgevoerd ln een kleur en dragen een voorstelling van een der leprozerieën in Ned. Nieuw-Gulnea. De zegels zullen van 15 december 1956 t/m 15 maart 1957 aan de filatelisten- loketten verkrijgbaar zijn. De 82-jarige heer de Weyer is gister avond te Baarn dodelijk verongelukt toen hy een brief wilde posten op de Amster damse straatweg. Bij het oversteken van de weg werd hij door een volkswagen ge schept. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis ls hy overleden. BUITENLAND De snelle reactie ln de gehele wereld tegen de behandeling van de Joden in Egypte heeft kennelyk haar uitwerking op het regiem van Nasser niet gemist. Mo gelijk heeft Egypte onder sterke druk van Amerika gestaan, want Alfred Llllenthal blijkt thans nog in Egypte aanwezig te zijn. Hij is voorzitter van de Amerikaanse .Commissie voor veiligheid en rechtvaar digheid in het Midden-Oosten'. Aan minis ter Dulles heeft hij thans getelegrafeerd, dat hij in de behandeling van de Joden in Egypte geen „Hitleriaans anti-semitis- me" heeft gevonden. Van Jodenvervolging op grote schaal is hem niets gebleken. Er zijn 131 Joden gearresteerd; ongeveer 400 hebben aanzegging gekregen, dat zij het land moeten verlaten. Aanvankelijk kwa men onrechtvaardigheden voor. maar Egypte doet thans zijn best om misbrui ken te voorkomen, aldus Llllenthal. De Zuidkoreaanse politie heeft don derdag bekendgemaakt, dat 23 personen, van wie 20 vrouwen, woensdagnacht zyn verdronken bij het omslaan van een oes terboot tijdens ruw weer voor de Koreaanse westkust. In Nicosia zijn donderdag twee Grieks- Cyprische scholieren van nog geen zestien Jaar veroordeeld tot tien Jaar gevangenis straf. Zij hadden ln Juli te Paphos een bomaanslag gepleegd op Britse veiligheids troepen. Onze correspondent in Rome, de heer A. H. Luydjens, is verrast met het offi cierskruis ln de Orde van Verdienste van de Republiek Italië. Het ls voor de eerste maal dat deze onderscheiding aan een buitenlandse Journalist werd verleend. De Amerikaanse autoriteiten ln Ber lijn zullen protesteren bij de Sovjet-Rus sische autoriteiten tegen het nlet-door- laten van een Amerikaans konvooi bij een Russische controlepost op de hoofdver keersweg van Beriyn naar West-Dultsland. Het konvooi werd niet doorgelaten toen de leider van het konvooi toestemming voor een Inwendig onderzoek van de wa gens van het konvooi weigerde. De Rus sische eis was volgens de konvooileider niet ln overeenstemming met de geldende procedure voor de doorlating van kon vooien bü de controlepost. De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon heeft zich donderdag in een rede uitgesproken voor Amerikaanse financiële steun aan Engeland om dat land te helpen zijn uit de Suezcrlsis voort vloeiende moeilijkheden te overwinnen. Dat zou ook ln het belang van Amerika zelf zijn. ,.De zaak van de vrijheid is niet gediend met verwijdering tussen ons en onze bondgenoten", aldus Nixon. De Griekse premier, Karamanlis, heeft donderdagavond zijn besprekingen met president Tito van Joego-Slavië over vraagstukken van wederzijds belang" be sloten. Vandaag (vrijdag) zou een com muniqué worden gepubliceerd. Een van de drie regenten van Joego slavië van 1934 tot 194*1 tijdens de rege ring van de toen minderjarige Koning Pe ter. dr. Radenko Stankovic. is donderdag op 76-jarige leeftijd te Belgrado overleden. Hij oefende het regentschap uit tezamen met Prins Paul en dr. Ivo Perovic. Stan kovic werd na de oorlog tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld wegens deelne ming aan een pro-Duitse en -Italiaanse regering. Na acht jaar werd hij in 1953 op vrije voeten gesteld. De president van Italië, Giovanni Gronohl, ls ln Bonn aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan de Bondsrepubliek. Hij wordt vergezeld door zyn minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino. De Italiaanse gasten werden welkom geheten door president Heuss. Bondskanselier Adenauer en an dere hoge functionarissen. Twee Turkse journalisten, resp. spe ciaal correspondent te Damascus en foto verslaggever van „Milliyet", een der groot ste bladen van Istanboel, zijn uit Syrië gewezen. De Belgische minister van Econo mische Zaken, Rey. heeft donderdag in de Kamer meegedeeld, dat de regering heeft besloten geen benzinedistributie in te voe ren. Hij zei verder, dat het zondagsrijver bod zal worden opgeheven, indien het besluit inzake de bef heid wordt nageleefd Op Cuba achtervolgen de regerings troepen de opstandelingen, die zondag op het eiland zijn geland met het doel de regering omver te werpen. Het presiden tiële palels meldde de eerste slachtoffers van de opstand: een dode en twee gewon den. Journalisten mogen het operatiege bied niet betreden. Het parlement van Libië heeft, ln tegenstelling tot berichten van Radio- Moskou en Radio-Damascus, niet besloten de verdragen met Engeland en Frankryk op te zeggen en de betrekkingen met Frankrijk te verbreken, zo meldt AFP uit Tripolls. Wel heeft een afgevaardigde ln het parlement voorstellen in die richting gedaan, doch het parlement heeft voor het ogenblik nog slechts een commissie be noemd, die de zaak bestuderen zal. RECHTZAKEN Twintig jaar voor dubbele moord geëist De procureur-generaal by het Arn hemse Gerechtshof mr. M. C. van Oosten, heeft gisteren 20 jaar gevan genisstraf met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering geëist tegen een 39-jarige Haagse archivaris, die er van verdacht wordt zyn oom, de 73-jarige G. Beltman en diens 66- jarige huishoudster, mej. H. R. Rut gers, door messteken van het leven te hebben beroofd. De Arnhemse Rechtbank veroordeelde verdachte indertijd tot levenslang. Op 29 maart reeds diende de zaak in hoger beroep, maar moest worden geschorst voor het uitbrengen van een psychia trisch rapport. Een belangrijk nieuw element in deze zitting was de verkla ring van één van de celgenoten van de verdachte. Deze zou tegenover hem met veel pathos een bekentenis hebben afge legd. Dat gebeurde tijdens het beramen van plannen om te ontvluchten. „Als je onschuldig bent, heeft een ontsnap pingspoging geen zin", had de verdachte onder meer gezegd. De procureur-gene raal had weinig consideratie met de fi guur in het verdachtebankje, die zich door zijn daad „buiten de maatschappij had gesteld". Hij verwoestte drie levens, die van zijn oom, diens huishoudster en van zichzelf. Als hij niet tot inkeer komt ontaardt hy in een desperado zonder uitweg. Bij het bepalen van de strafmaat hield eiser rekening met de ziekelijke stoornis van verdadhtes gees telijke vermogens. Mi-. Th. Koomans bestreed als pleiter het bewijsmateriaal. Hij achtte het over tuigende bewijs niet geleverd en vroeg dus vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Snelheid kost benzine Teneinde de benzinedistributie te voorkomen doet de K.N.A.C. in verband met de benzinebesparing een dringend beroep op alle gemotoriseerde wegge bruikers. hun snelheid zoveel mogelijk te beperken tot 70 km per uur. Wie langzaam rijdt, rijdt zuinig. Door een vrijwillige beperking van de snelheid zal een aanzienlijke besparing verkregen, en zal de maatregel van een (Ingez Med.-Adv.) Keeltabletten TTlotitied helpen direct! Den Burcht: Emigratie-voorlichtings avond Gew. Arbeidsbureau. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Mozart-concert, Camerata Academica. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur nam. (Avondmaalviering ln koor). Insrt. v. Prev. Geneeskunde: K. en O.- oursus: ..Van kind tot volwassene". 8 uur nam. Zaal Mekel (Hogewoerd)De Zanger. Wedstrijd in kleur- en zangkanaries. 8 uur nam. ZATERDAG. St.-Antonius Clubhuls: Uitvoering Ac cordeonver. „Accordanto". 8 1/4 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie (Garen- markt) Excursie Kon. Ned. Natuurhis torische Ver. 2.30 uur nam. Schouwbure „De Sleutelspelers". Opv. van „Vandaag ls morgen". 8 uur nam. Doelenkazerne: St.-Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van de Bond Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers. 2.45 u. nam. Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelling ,De Zanger", 10 uur voorm.<10 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 87Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm.6 uur nam. MAANDAG Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. De Doelen: Leldse Amateur Fotografen- vereniging. Spr. Ir. A. M. Overeijnder. 8 uur nam. Warmond: „De Stad Rome". Jaarver gadering Warmondse IJsclub. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr, J. H. C. Kern over Apullsche Gnathia- ceramiek in Leiden. 8 uur nam. De Harmonie: Ver. Expogé. Spr. W. M. Offrlnga over Rembrandt. 8 uur nam. WOENSDAG. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenverg. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstellingen „De beer en de pasja". 9 en 11 uur voorm. Clubhuis „Westerkwartier" (Ten Kate- straat)Voorlichtingsavond „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Academie: Prof. mr. F. M. baron van Asbeck over Suez- en Panamakanaal. 7 3/4 uur nam. DONDERDAG Rapenburg 61K. en O. Mr. F. Borde- wyk bespreekt eigen werk. 8 uur nam. Zomerzorg: Streekvergadering Chr. Hlst. Unie. 3J en 71 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Start V". (Tot 10 december) Ned. LegermuseumLustrumtentoon stelling „Pro Patria". Werkd. 10—5 uur; zondags 15 uur (t/m. 16 december). Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned. Fotografen Kunstkring (t/m 31 december), BIOSCOPEN. Trianon „Gevechtsklaar", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Drum beat", 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor „De kapitein van Kopenick" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 .7 en 9.15 uur. Casino Vrydag, zaterdag en zondag „Doctor at sea". Maandag, dinsdag, woensdag en donderdag „De Rode Schoentjes". Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 ,7 en 9.15 uur. Rcx ..Johnny Congo". 14 Jr. Werkda gen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Monan". Aje avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 december 8 uur waar genomen door Apotheek Boekwyt, Bree- straat 74, tel. 20552, Apotheek Haven Ha ven 18, tel. 20085 en Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8. Oegstgeest Tel. 26274 tel. 26274. Bil geen gehoor by Uw hulsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Kerkelijk Leren NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Anloo (toez.) A. J. Hollander te Dei num. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Helium (Gron.) A. N. Tons- beek, as. em. pred. te Applngedam. Idem de benoeming tot evangelist van de Ned. Herv. Bond voor Inw. Zending op geref. grondslag ds. mr. A. Luteyn. a.s. em. pred. te Giessen-Nleuwkerk. HONGAARSE BIJBELS WORDEN IN NEDERLAND HERDRUKT Het Ned. Bijbelgenootschap heeft be sloten binnenkort 20.000 bijbels en 30.000 Nieuwe Testamenten in het Hongaars te laten herdrukken. Dit is nodig doordat de ln het Bijbelhuis te Amsterdam aan wezige voorraad Hongaarse bijbels zeer snel is geslonken vanwege het grote aan tal dat aan de vluchtelingen in Oosten rijk is gezonden. Ook aan de Hongaren in Nederland heeft het Genootschap gratis bijbels uitgereikt. RECTORAATSOVERDRACHT TE KAMPEN In een academische samenkomst, be legd in de gerestaureerde aula van de Theologische Hogeschool te Kampen, heeft prof. H. J. Schilder de rectorale waardigheid overgedragen aan prof. P. Deddens met een rede over; „Het eigen lijke en oneigenlijke gebruik van het woord „hand" in de uitdrukking „hand Gods", vooral in de profetische en poëtische boeken van het Oude Testa ment". FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen; Boogerman-Van Balderen, z Londen; CramerDeurvorst, d„ Den Haag; Meert ensLedeboer. d.. Califor- nië. Overleden: H. W. GaillardJorissen, vr. 60 jr. Den Haag; H. E. J. Alma. vr. 74 jr. Scheveningen; G. Quast, m„ 70 jr. Den Haag; G. C. Post van Leggelo Brouwers, vr.. 76 jr. Hoogezand; P. J. HissinkBossevain. vr.; H. W. v. Rhijn m„ 81 jr., Dordrecht: A. Meinders. m.. 92 jr. Hengelo; H. Henrard, m., 88 jr., Arnhem: J. E. J. Bonnike, m., 85 jr.. Amsterdam, A. Alders, m., 62 jr. R'dam. op het benzine gebruik kunnen worden algemeen geldende maximum snelheid van 70 km per uur zoals die zeer bin nenkort in België zal worden ingevoerd, kunnen worden voorkomen. Meevaller voor P.T.T. van 21 miljoen Het Staatsbedryf der P.T.T. heeft in 1955 een voordelig exploitatiesaldo ge boekt van bijna 31 miljoen gulden. Op de begroting van de PTT voor dat jaar was hiervoor 9.7 miljoen geraamd. De exploitatie van de PTT is in 1955 dus 21.3 miljoen gulden meegevallen. Dit heeft minister Algera de Tweede Kamer meegedeeld in zijn Memorie van Toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van de PTT-begroting voor 1955, dat bij de Kamer is ingediend. Gedwongen migratie in woelig Bulgarijë Een aanzienlyk aantal personen is uit de Bulgaarse hoofdstad, Sofia verbannen en naar gebieden In het noordoosten van Bulgarye gezonden, aldus is gisteren te Wenen vernomen van uit Sofia gekomen reizigers. De militie patrouilleerde door de straten en betekende in het holst van de nacht de bevelen tot het verlaten van de stad. De gezinnen kregen van twaalf uur tot drie dagen tyd, al naar gelang de omstandigheden, om hun zaken te regelen en de stad te ver laten. Een groot aantal van de gedepor teerden zyn boeren, die naar Sofia waren gegaan om niet te hoeven deel nemen aan de collectieve boerderijen. Anderen waren „politiek onbetrouw- baren" die reeds eerder uit de hoofd stad waren verwyderd, maar die kans hadden gezien terug te keren. Ongeveer 200 studenten van de uni versiteit van Sofia en verscheidene technische scholen zijn in de afgelopen weken in hechtenis genomen, aldus deze reizigers. Er zouden betogingen zijn gehouden te Plowdif. nadat de vroegere boeren leider Gitsjef weer in hechtenis was ge nomen. De betogers, voor het meren deel studenten en jonge arbeiders, wa ren door de militie verspreid. De reizi gers deelden verder mee, dat de Arch- mandriet Stefan, redacteur van het kerkelijke blad „Tserkowen Wesjnik". is gearresteerd. In de bladen worden steeds weer aanvallen gedaan op het „Titoisme". De regering heeft concessies aan de boeren gedaan voor het invoeren van kinderbijslag en verhoging van het pen sioen van boeren op collectieve boerde rijen. Volgens de reizigers blijkt hieruit, dat de regering een beweging vreest tot ontbinding van collectieve boerenbedrij ven. In Istanboel (Turkye) aangekomen Bulgaarse vluchtelingen hebben me degedeeld dat Peter Sarbinsky en an dere volgelingen van de in 1»47 op beschuldiging van hoogverraad opge hangen voormalige minister en leider der Bulgaarse boerenparty, generaal Nicolas Petkoff, na de opstand in Horigary, zyn gearresteerd. Ook zyn de veiligheidsmaatregelen in geheel Bulgarye verscherpt. Sarbinsky, die enkele jaren geleden uit de Bulgaarse communistische party is gezet, was in 1955 weer als lid toegelaten. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) E d M 3 "2 iA a M 3 e S E SM Stockholm onbewolkt iw 5 -3 0 Oslo onbewolkt windstil -10 0 Kopenhagen regen wzw 5 1 0.1 Aberdeen licht bew. windstil 8 0.1 Dublin onbewolkt zzw 4 D 0 Londen mist windstil 2 0 Amsterdam motregen zzw 3 8 0.6 Brussel zwaar bew. wzw 4 8 2 Parijs mist windstil 6 0 Bordeaux geh. bew. windstil 9 0 Grenoble geh. bew. wlndst.il 3 0 Nice onbewolkt now 6 8 0 Berlijn mist w 3 1 0.2 Frankfort geh. bew. wnw 3 7 1 Mtinchen motregen w 5 6 2 Zürich mist windstil 4 0 Genève nevel windstil 2 0 Locarno onbewolkt windstil 3 0 Wenen zwaar bew. nw 8 4 3 Innsbruck mist windstil 2 2 Mallorca onbewolkt 3 5 e

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2