KADAR WENST HAMMARSKJÖLD NOG NIET TE ONTVANGEN.... WEERBERICHT Hongaren hopen op een demonstratieve tegenzet van secretaris-generaal: laat hij toch komen! Stemming in Boedapest geladen SOVJET UNIE WEIGERT TE BETALEN VOOR V.N.-LEGER Stemming in Lagerhuis zal lieht werpen op premier Edens positie 95ste jaargang DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Beledigend en uitdagend antwoord (Van onze correspondent in Wenen) De Hongaarse regering heeft gisteren gewei gerd in te gaan op het voorstel van Hammars kjöld: zij wenst hem op 16 december nog niet te ontvangen. Hij is welkom op een later tijdstip Diplomatieke kringen in Wenen verwachten nu nieuwe demonstraties en stakingen, mogelijk reeds vandaag of anders zeker morgen, omdat dan het door de Verenigde Naties gestelde ultimatum in zake het toelaten van waarnemers afloopt. Niet alleen in Weense diplomatieke kringen beschouwt men het antwoord van Kadar en zijn kliek als een belediging en provocatie van de V.N. en de gehele vrije wereld, maar ook in Hongarije zelf, waar Het is niet uitgesloten, dat het in Hongarije tot een nieuwe, zü het ook ongewapende revolutie komt. Het volk wil zich het contact met de Verenigde Naties niet laten ontnemen en het heeft bovendien de indruk, dat de Russen bang zün om nu van de wapens gebruik te maken tegen ongewapende massa's. De stemming in Boedapest is uiterst geladen en de spanning is nog toege nomen door het conflict tussen de arbeiders en de centrale arbeidersraad, die de belangen van de werkende stand niet voldoende behartigt. De arbeiders staan er op, dat de arbeidersraad voortdurend contact blijft houden met de verschillende bedrüfsraden en vooral met de vakbonden, waarin zij hun volle vertrouwen stellen, terwijl zij de centrale arbeidersraad er van verdenken, dat hij communistische elementen heeft opgenomen, die de regering-Kadar steunen in het jaar 1848 tegen tyrannie en bui tenlandse interventie. Zoals te verwachten was, heeft de Hongaarse radio verklaard, dat contra revolutionaire en fascistische kringen achter al deze demonstraties stonden en dat zij het volk hebben opgehitst om met terreur en geweld tegen de politie op te treden. Het hoofd van de politie van Boeda pest heeft de bevolking verzocht geen gevolg te geven aan de oproepen van vliegende blaadjes, die tot hernieuwde opstand en een algemene staking aan sporen. Vuurgevecht bij de grens Volgens het partijloze Oostenrijkse blad „Neuer Kurier" heeft men woens dag aan de Oostenrijks-Hongaarse grens nabij Szent Gotthard een vuurgevecht zien afspelen tussen militairen en Hon gaarse opstandelingen. Een eenheid in een kazerne scheen te pogen zich strij dend een weg uit het gebouw, dat door militairen werd aangevallen, te willen banen. De afloop kon van de grens af niet worden vastgesteld, aldus de „Neuer Kurier". Radio-Praag meldde woensdagavond uit Boedapest te hebben vernomen, dat er zo nu en dan nog in de straten van de Hongaarse hoofdstad wordt gescho- men zich thans met bezorgdheid afvraagt wat Hammarskjöld nu zal doen. In economische sanc ties ziet men geen heil, omdat daardoor eerder de bevolking dan de regering getroffen zal worden. Men hoopt derhalve op een demonstratieve tegen zet van Hammarskjöld en vraagt zich af, waarom hij het waagstuk niet op zich neemt tóch te komen, nadat het volk zelf zulke grote offers voor zijn vrijheid heeft gebracht. Alleen zulk een demon stratie zou het Hongaarse volk in de huidige omstandigheden ervan overtuigen, dat het Wes ten en de vrije wereld aan zijn zijde staat. Gisteren een viertal betogingen van vrouwen in hoofdstad Nog voordat het beledigende antwoord van de regering-Kad&r in Hongarije be kend was geworden, is Boedapest, gis teren het toneel geweest van een viertal betogingen, waaraan uitsluitend vrou wen hebben deelgenomen. Deze vrou wen lieten opzettelijk geen mannen bij hun demonstraties toe om het vreed zame karakter van hun betogingen tot uitdrukking te brengen. De eerste groep bestond uit duizend vrouwen, die bloemen wilden neerleggen bij het monument voor de vrijheidsdich ter Petöfi. Tets later verscheen op de zelfde plaats een groep van tweehon derd vrouwen. Elders werd een groep van ongeveer gelijke omvang door Sov- jetrussische tanks tegengehouden, die zelfs aanstalten troffen om op de groep in te rijden. Tenslotte trok een aantal vrouwen naar het parlement, waar zij echter gedwongen werden terug te ke ren. Alleen bij een botsing voor het Engelse gezantschap hebben autobus chauffeurs ingegrepen door met hun wagens de straat zó te blokkeren, dat de demonstrerende vrouwen niet ach tervolgd konden worden. In de buurt, van de Kilian-kazerne is het gisteren tot wanordelijkheden ge komen. waarbij door de politie of door Russsche soldaten tweemaal met ma chinegeweren werd geschoten; 37 per sonen werden gearresteerd. In de elfde wijk sloeg een grote menigte aan het demonstreren on grond van geruchten, dat er weer studenten zouden zijn gede porteerd. Vrijheidsopera verboden Voorts hebben Hongaarse schrijvers gisteren een protest ingediend tegen het feit. dat in Miskolc en Debreczen de op voering van de traditionele vrijheids opera „Bank-Ban" verboden werd. Deze opera schildert de Hongaarse opstand Kolonel Loebis in arrest? Volgens berichten in Djakarta zou kolonel Zoelkifli Loebis, voormalig waarnemend chef-staf van het Indo nesische leger, die beschuldigd wordt een komplot te hebben gesmeed om de regering omver te werpen, zijn gear resteerd. Loebis verliet zijn woning ongeveer een maand geleden. Hij was door de chef-staf, generaal-majoor Nasoetion ter verantwoording geroepen wegens poli tieke activiteiten, maar Loebis verscheen niet. Hij bleef sindsdien onvindbaar, maar in een open brief, gepubliceerd in de Djakartaanse kranten, verwierp hij alle beschuldigingen, die tegen hem zijn meebracht. Een woordvoerder van het leger wei gerde heden het bericht, dat Loebis ge arresteerd is, te bevestigen, noch te ont kennen. Hij verklaarde, dat hij niet ge machtigd was een verklaring over deze kwestie af te leggen. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met in de och tend op enkele plaatsen mist. Tot zwak afnemende wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 DECEMBER Zon op: 8.36 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 11.36 uur; onder: 21.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.11 en 18.24 uur. Laagwater te 1.53 en 14.09 uur. Dit nummer bestaat alt acht pagina's ten. Het uitgangsverbod in de nacht is nog steeds gerechtvaardigd, „omdat ban dieten en ontsnapte gevangenen men sen op straat aanvallen" aldus Radio- Praag. Politie en leger zijn bezig met het onschadelijk maken van deze ben den". De correspondent van de Joegoslavi sche radiozender ,,Navi Sad" maakt melding van niet-officiële berichten, volgens welke woensdagavond verschei dene jonge mensen uit een bijeenkomst van de Kossuth-club in Boedapest zijn ontvoerd. De omgeving van het mu seum Koerut, waar de club verga derde, is een uur lang door tanks afge zet geweest. Thans uitbetaling Japans smartegelcl f 385.— per man (Van onZe parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Luns gistermiddag medegedeeld, dat het smartegeld voor degenen, die in Japanse kampen geïnterneerd zijn ge weest, f. 385 per gerechtigde zal be dragen. Er zal geen belasting afgaan. Over enkele dagen zal met de verzen ding een begin worden gemaakt. Er zullen verscheidene maanden mee gemoeid zijn, ook al is het de bedoeling 600 gevallen per dag te behandelen. Om tot de uitbetaling te kunnen overgaan was het eerst nodig het aantal gerech tigden te weten. In de afgelopen weken zijn de belanghebbenden aangespoord zich te melden. Tenslotte is zo goed mo gelijk het aantal rechthebbenden ge schat met inbegrip van degenen, die overleden zijn of destijds kind waren. Over wat degenen krijgen, die in Ja panse krijgsgevangenschap hebben ver toefd. zal binnenkort een mededeling worden gedaan. Indonesië ontkent beschuldigingen In een uitzending van het Indonesi sche [Ministerie van Voorlichting, die door alle radiostations in de Archipel wordt uitgezonden, is vandaag naar aanleiding van de nota van de Neder landse regering aan de V.N. over de behandeling van de Nederlandse ar restanten in Indonesië gezegd, dat „alle Nederlandse beschuldigingen van waarheid zijn ontbloot". Een woordvoerder van het ministerie verklaai-de in de uitzending, dat de Nederlandse nota „niets anders is dan valse propaganda met het enige doel de naam van de Indonesische regering in de ogen van de internationale wereld schade te doen". De woordvoerder voeg de hier aan toe: „De werkelijke waar heid is. dat de Nederlanders de beest achtige daden van hun koloniale troe pen in West-Irian wensen te camoufle ren". In de uitzending werd voorts in een commentaar op de berichten, dat zeven Indonesiërs zouden zijn terechtgesteld door Nederlandse troepen op Nieuw- Guinea (welke berichten in Den Haag categorisch zijn tegengesproken), gezegd dat ..de enige wet, die daar van kracht is. het doodschieten is van iedereen, die het waagt het Nederlandse koloniale gezag te trotseren". Arrestaties in Zuid-Afrika De 140 Zuidafrikanen, die zoals wij gisteren reeds in een deel van onze op lage meldden woensdagmorgen op verschillende beschuldigingen zijn ge arresteerd. behoren tot 48 verschillende organisaties. Onder hen bevinden zich een lid van het parlement, een predi kant, een hoogleraar, rechtsgeleerden, vakbondsleiders en jeugdleiders. Op 19 december za] het vooronderzoek begin nen De beschuldigingen variëren van hoogverraad en opruiing tot overtreding van de wet op de onderdrukking van het communisme.' Op hoogverraad staat de doodstraf en op opruiing levenslang. Laten „de agressorsdat maar doen! Port Said vreest vergeldingsmaatregelen als Britten en Fransen vertrokken zijn Rusland heeft gisteren kort en bondig geweigerd bij te dragen in de kosten voor het onderhoud van de politiemacht van de Verenigde Naties in Egypte. Het eiste zelfs, dat ,,de agressors" (Engeland, Frank rijk en Israël) deze kosten volledig zouden betalen. De Sovjetrussische ambassadeur in de Ver. Staten, Zaroebin, deelde dit mede in een uit eenzetting aan de begrotingscommissie van de Algemene Vergadering van de V.N. Rusland zou de resolutie van de Algemene Vergadering, waarin wordt aangedrongen op een verdeling van de kosten onder de leden, gewoon naast zich neerleggen, evenals een desbetreffende aan beveling van secretaris-generaal Hammarskjöld. Nasser: „Succesvolle terugtocht in Sinaï" De in Rotterdam geboren film actrice Joka Beretti. die in de Ita liaanse filmindustrie werkt, is gis teren na lange tijd weer even in ons land geweest. In een Amsterdams theater hing zij het affiche op van een filmwaarin zij een rol ver vult en die binnenkort in roulatie komt. namelijk Schandaal in Sor rento". In het Wetenschapplijk Museum te Kensington in Londen werd een tentoonstelling van uurwerken ge opend ter gelegenheid van het feit dat Christiaan Huygens drie eeuwen geleden het slingeruurwerk uitvond. De Nederlandse ambassadeur in EngelandmrD, U. Stikker, bekijkt een van de inzendingen, de recon structie van een oud slingeruurwerk met illustraties uit Huygens' ..Hor- logium" uit 1658. Deze tentoon stelling omvat ook materiaal uit het te Leiden gevestigde Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuur wetenschappen. Terioijl dus op het politieke terrein nog een hevige strijd woedt om de financiële consequenties van het be sluit der Ver. Naties om een interna tionale politiemacht op de been te roepenvertrekt de opperbevelhebber van dit nog betrekkelijk kleine leger, generaal Burns, naar Israël om te trachten een volledige ontruiming l van het schiereiland Sinai te be werkstelligen. In dit opzicht zijn zijn bemiddelingen in het andere deel van Egypte niet meer nodig. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft er met nadruk op gewezen, dat de terugtrekkingsoperatie van de Britse en Franse troepen gisteren begon nen is. Er is echter medegedeeld, dat de bevelhebbers van deze troepen generaal Burns hebben laten weten, dat zij min stens nog twee tot drie weken nodig hebben voor het terugtrekken van hun troepen en materiaal. Een en ander is bovendien in sterke mate afhankelijk van de beschikbare scheepsruimte. Voldoende gezag De geallieerde bevelhebber in Port Said, verklaarde gisteren te verwachten, dat zich op het tijdstip van de terug trekking der Britse troepen een 2500 man in het gebied van Port Said zouden bevinden. Zouden zij gezag genoeg bezitten om de vergeldingsmaatregelen door het ge peupel te kunnen voorkomen? Grieken en andere niet-Egyptische inwoners van de stad. die zaken met de verbondenen hebben gedaan, maken zich wat dit be treft weinig illusies. Inwoners, die geen anti-Britse houding aan de dag leggen, worden nu reeds bedreigd. Het is be kend. dat de ondergronds werkende Egyptische beweging in de Arabische stadswijken een ophitsingscampagne te gen de Britten voert en het wordt dan ook waarschijnlijk geacht, dat eventuele wanordelijkheden hier hun oorsprong zullen vinden. De reeds in de Suezka- naalzone gelegerde troepen der V.N. hebben tot opdracht niet te schieten ten zij uit zelfverdediging. „Palestina heroveren" Nu Engeland en Frankrijk door de Ver. Naties onder aanvoering van Ame rika als „stoute jongens in een hoek" zijn gezet, heeft Nasser weer extra moed durven verzamelen. Hij heeft in 'n inter view aan een weekblad zelfs beweerd, dat „de geslaagde terugtrekking van de Egyptische strijdkrachten uit de woes tijn van Sinai het plan van de vijand heeft verijdeld". Hij zei. dat er bij de ontruiming van Sinai inderdaad mate riaal verloren was gegaan, maar dat er door deze terugtrekking nog meer was gered. Agressief klonken de woorden van de Iraakse minister van Buitenlandse Za ken, Boerhanoeddin Bashajan. die in een gisteren gehouden radiorede de te rugtrekking van de Britse en Franse troepen uit Egypte zeer enthousiast heeft toegejuicht. Hij betoogde verder: „Nu is de tijd rijp om Palestina te her overen en de overweldigers terug te dringen naar vanwaar ze kwamen". Syrische diplomatieke kringen in Bag dad hebben gisteren gezegd, dat de Sy rische regering binnenkort met de Iraakse petroleummaatschappij zal on derhandelen over het herstel van drie pompstations, die door het Syrische le ger na het Brits-Franse ingrijpen in Egypte zijn vernield. Genoemde kringen schrijven de bereidheid van Syrië om de pompstations op eigen kosten te herstel len toe aan de olieschaarste en de Brits- Franse ontruiming van Egypte. Tomasoa in arrest Beschuldigd van oplichting Tomasoa, een van de kroongetuigen in de processen tegen de Nederlanders in Indonesië, beschuldigd van onder grondse activiteiten is door de politie van Bandoeng gearresteerd. Hij werd gearresteerd, tezamen met een inwo ner van Bandoeng, Koesoema, op be schuldiging van een aantal winkeliers in Bandoeng te hebben opgelicht voor een bedrag van Rp 20.000. Tomasoa en Koesoema, hebben tij dens het vooronderzoek bekend, dat zij een aantal winkeliers in Bandoeng heb ben opgelicht. Zij vertelden hun slacht offers, dat zij de goederen bestelden in opdracht van het Hooggerechtshof in Djakarta. De goedgelovige winkeliers leverden de goederen aan hen en kwa men later tot de ontdekking, dat het Hof niets van deze orders afwist. De datum voor het proces tegen Tomasoa is nog niet vastgesteld, maar gezegd werd. dat hij „binnenkort" te recht zal staan. Ontkenning De procureur-generaal, Soeprapto, heeft heden ontkend, dat kolonel Loebis gearresteerd is. „Ik zou de eerste moe ten zijn. die van zijn arrestatie afwist en zover mij bekend is. is hij tot nu toe niet gearresteerd", aldus Soeprapto. Een woordvoerder van het leger ver klaarde gisteren, dat hij niet gemach tigd was de persberichten, dat Loebis zou zijn gearresteerd, te bevestigen of te ontkennen. Sir Anthony zou veel van zijn vroeger aanzien, ook in kabinet, verloren hebben (Van onze correspondent in Londen) Gisteren is in het Britse Lagerhuis het tweedaagse debat over de Suez-actie begonnen. De leider der conservatieven rebellen, kapitein Waterhouse kondigde aan, dat hij zich vanavond van stemming zal onthouden over de door de regering ingediende motie van goedkeuring, om op deze wijze uitdrukking te geven aan zijn kritiek, dat de actie halverwege is blijven steken. De vraag is hoeveel andere rebellen zün voorbeeld zullen volgen; de rege ringsmeerderheid van 64 stemmen zal echter zeker niet in gevaar gebracht worden. Maar de uitslag van de stemming zal een aanwijzing vormen voor de stabiliteit van de regering en met name licht kunnen werpen op de positie van Sir Anthony Eden, over wie op dit ogenblik zoveel speculaties ten beste gegeven worden. In de Ver. Staten wordt sterke aandrang op zijn vervanging door Butler uitgeoefend. Er heerst daar de opvatting, dat het bondgenoot schap alleen kan worden hersteld, wanneer er in Engeland door een vernieuw de ploeg met een schone lei wordt begonnen. gezellen door MacMillan en de Britse defensie-minister Anthony Head, om zo sterk mogelyk te staan tegenover de Amerikanen. De regering heeft zich thans te ver dedigen tegen een dubbele aanklacht: namelijk dat zij de door haar gestelde doeleinden, die bovendien nooit helder waren, nimmer door wapengeweld kon bereiken en de kansen juist door haar optreden heeft bedorven, èn omdat zij de actie onvoltooid heeft gelaten met het. daarmee gepaard gaande prestige verlies tegenover Nasser. Desondanks zal men de regering moe ten toegeven, dat de door Engeland en Frankrijk toegepaste schok-behandeling in het Midden-Oosten, ondanks alle tekortkomingen, toch bepaalde voorde len heeft opgeleverd, namelük dat er een einde is gemaakt aan dc vroegere impasse en dat er nu tenminste voor uitzichten bestaan op een regeling, vooral door de activering van de Ame rikaanse politiek. Dubbele aanklacht tegen de Britse regering De politieke journalist, Randolph Churchill, Sir Winston's zoon, die het altyd op Eden gemunt heeft, beweert, dat hij spoedig na terugkeer uit Yamai- ca het bijltje erbij zal moeten neerleg gen, vooral omdat zijn positie binnen het kabinet, dat hem tweemaal in de steek heeft gelaten, uitermate verzwakt is. Dit laatste feit zou Eden. toen hij zyn inzinking kreeg, de genadeslag heb ben gegeven. In conservatieve kringen is men het erover eens, dat Eden zijn vroeger gezag verloren heeft. Er is sprake van. dat MacMillan binnenkort een persoonlyk onderhoud met presi dent Eisenhower zal hebben, die Eden niet meer zou willen of kunnen ontmoe ten. Het komende weekeinde zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, die naar Parijs gaat voor de NAVO-byeenkomst, zich laten ver-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1