Laatste Berichten Raad van Warmond besprak dav zaak roltrommelvuilnisauto LIEFDES HINDERNISSEN WOENSDAG S DECEMBER 195» Minister Luns over protestnota (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, vanmiddag: meegedeeld dat de Nederlandse regering een pro test-nota heeft gestuurd aan de rege ring van Indonesië over de schending van de menselijke rechten in de pro cessen tegen Nederlanders. De V.N. zyn over deze rechtsschendingen in gelicht. Na al het onrecht van het Indone sische vervolgingsapparaat, waartegen de regering herhaaldelijk vergeefs had geprotesteerd, hield zij aanvankelijk nog rekening met de mogelijkheid dat de on afhankelijke rechter zich niet zou laten beinvloeden. Na de uitspraak in het pro- ces-Schmidt, aldus minister Luns, we ten wij thans dat de rechter geen waar. borg biedt tegen politieke invloeden. Be studering van het vonnis tegen Schmidt heeft de overtuiging bevestigd, dat dooi de rechter het recht met de voeten is getreden. De Nederlandse regering kan daarin niet berusten. Bij de Indone sische regering is een nota ingediend waarin wordt betoogd, dat de processen tegen Nederlanders een schending ople veren van volkenrechterlijke verplich tingen. De regering beschouwt de gevangen houding van Nederlandse arrestanten als rechtsweigering en als een hou ding die in strijd is met de menselijke rechten. Indonesië heeft het Internationaal Gerechtshof niet aanvaard als rechts macht. maar de regering heeft Indo nesië nu gevraagd voor dit geschil de rechtsmacht van het Internationale Hof te erkennen. De secretaris van de V. N. is over de rechtsschendingen in Indonesië in gelicht met het verzoek de leden der V.N. ervan in kennis te stellen. Nog geen commentaar op Nederlands protest Een woordvoerder van de Indonesi sche regering heeft heden geweigerd commentaar te geven op de berichten volgens welke de Nederlandse regering heeft voorgesteld haar klacht van mishandeling van Nederlandse gevan genen voor te leggen aan het Inter nationale Hof van Justitie. (Men zie pa g. 1). De woordvoerder zei, dat de Indone sische regering de nota eerst wilde be studeren. De kranten in Djakarta hebben heden het Nederlandse protest op in het oog vallende wyze gepubliceerd. Semaoen in Indonesië terug VROEGERE COMMUNISTISCHE LEIDER Een vroegere Indonesische commu nistische leider, de 60-jarige Semaoen, is gisteren naar zijn geboorteland terug gekeerd, na 30 jaar ballingsohap, die hij in Rusland heeft doorgebracht. President Soekarno heeft bij zijn be zoek aan de Sovjet-Unie in oktober jl. persoonlijk bemiddeling verleend, dat Semaoen van de Russische nationaliteit, die hij had aangenomen afstand kon doen en dat hij naar Indonesië zou kun nen terugkeren. Semaoen was door het voormalige Nederlands-Indische bestuur na de communistische opstand in 1026 uit het land gebannen. Semaoen, die door duizenden op het vliegveld van Djakarta werd verwel komd, heeft zijn Russische vrouw, twee kinderen en twee kleinkinderen in Mos kou achtergelaten. Hij zei bij aankomst in Djakarta, dat hij zich voorlopig van politieke activiteiten zal onthouden. Twee „HENKEN" verlieten hun toestel By het onderzoek naar de ongeval - de Ien die gisteren met twee F-84-F „Thunderstreaks" van de Kon. Lucht macht nabij Eindhoven zyn gebeurd, men zie pag. 1 is, naar de Lucht machtvoorlichtingsdienst ons thans bericht, een merkwaardige samenloop van omstandigheden aan het licht ge komen. Te 13.55 uur taxiede de tweede-luite nant vlieger Henk van Dommelen op de vliegbasis Eindhoven naar de startbaan. Zijn toestel raakte, om nog niet be kende redenen, in brand. Hij kreeg van de vlieger die achter hem taxiede over de radio de waarschuwing: „Henk, je kist staat in de brand". Luitenant Van Dommelen verliet on middellijk het toestel. De brand was niet ernstig en werd snel geblust. Te zelf der tyd bevond zich een for- matae van twee „Thunderstreaks" in de luoht. Eén van de vliegers was de re serve tweede lui tenant-vlieger Henk Vendrig. Bij het horen van de waar schuwing voor luitenant Van Dommelen, trok luitenant Vendrig de conclusie, dat deze waarschuwing voor hem bestemd was en afkomstig was van de tweede man van zijn formatie. Hij nam geen risico en sprong onmiddellijk. Zoals bekend is. geschiedt de radio communicatie in de militaire luchtvaart in het Engels, evenals in de burger luchtvaart. en heeft ieder vliegveld een eigen roepnaam. Het is, aldus de LITVO. geenszins uitgesloten, dat door het plotseling ge waar worden van een acuut en gevaar lijk verschijnsel, alsmede door de men selijke drang bij het geven van de waarschuwing, de tweede vlieger van de taxieënde formatie in een opwel ling van direct te willen handelen, op zyn moedertaal, het Nederlands is overgegaan, inplaats van de officiële procedure te volgen. „Caltex Leiden" haalt olie uit Amerika Het tankschip „Caltex Leiden" (16500 ton dead weight) is vanmiddag van de Caltex raffinaderij te Pernis vertrok ken naar de Amerikaanse oliehaven Houston in Texas. Het schip zaJ de eer ste ruwe aardolie voor de maatschappij uit de V.S. halen om een deel van het tekort in West-Europa, dat ontstaan is door de situatie in het Midden-Oost;, aan te vullen. De heen- en terugreis zal in het totaal 31 dgen duren, waarbij een dag voor het laden in Houston is inbegrepen. Begin januari verwacht men het schip met een lading van 15000 ton ruwe aardolie aan de Caltex-raffinaderij te Pernis. Olympische Spelen Twee records gesneuveld De eindsuitslag van de 100 m rugslag dames luidt: 1. en Ol. kampioene Judy Grinham (GB; 1 min 12.9 sec (nie. .v Ol. record); 2. Karin Cone (VS) 1.12.9; 3. Margaret Edwards (GB) 1.13.1:4. Helga Schmidt (Did) 1.13.4; 5. Maureen Murphy (VS) 1.14.1; 6. Julie Noyle (GB) 1.14.3; 7. Sara Barber (Canada) 1.14.3; 8. Gerga'nyia Beckitt (Austr.) 1.14.7. Het oude Olympische record stond op naam van Margaret Edwards met 1.13.- en werd in de derde serie gemaakt. De einduitslag van de 100 m vlinder slag dames luidt: 1. en Ol. kampioene Shelley Mann (VS) 1 min 11 sec (nieuw Ol. record)2. Nancy Ramey (VS) 1.11.9; 3. Mary Sears (VS) 1.14.4; 4. Maria Lit- tomerickzy (Hong.) 1.14.9; 5. Beverley Bainbridge (Austr.) 1.15.2; 6. Jutta Lan- genau (Did.) 1.17.4; 7. Elizabeth Whittal (Can.) 1.17.9; 8. Sara Barber (Can.) 1.18.4. Het oude olympische record stond ook op naam van Shelley Mann met 1.11.2 en werd in de series gemaakt. Nieuw-Zeeland won in Sharpie-klasse In de Star-klasse in de Olympische zeilwedstrijden ging het. goud naar de Amerikaanse boot „Kathleen". In de zevende en laatste race bezette dit jacht, gestuurd door Herbert Williams, de tweede plaats, achter de „Merope Iii" van de Italiaan Straulino die we derom een prachtige race zeilde in het briesje van 10 knopen. Maar Straulino kon de „Kathleen" niet meer in het eindklassement bedreigen en zag zich de zilveren medaille toegewezen. De bron zen was voor de „Gem Four", schipper Durward Knowles (Bahama), die in de race van heden de derde plaats bezette. In de Sharpie-klasse won Gr. Brit- tannië de laatste race voor Australië en Nieuw Zeeland, en deze uitslag had tot gevolg dat de gouden medaille vol gens een officieuze berekening ten deel zou vallen aan Australië, de zilveren aan Nieuw Zeeland en de bronzen aan Gr. Brittannië. Er werden echter twee protesten in gediend, eerst door Frankrijk tegen Australië, en daarna door Australië tegen Canada. Het eerste protest werd toegekend, het tweede afgewezen. En dit kostte Australië de gouden me daille, die het moest afstaan aan Nieuw Zeeland. Australië kwam in het eindklassement op de tweede plaats en kreeg de zilveren medaille. De bronzen ging, als gemeld, naar Groot Brittannië. Eenzame race van Breen op de 1500 m. in wereldtijd De Amerikaan George Breen, een van de favorieten voor de gouden medaille op de 1500 meter vriie slag won de derde serie zeer gemakkelyjc. Geen van zyn tegenstanders konden hem ook maar een ogenblik bedrei gen. Direct na de start had Breen reeds de leiding genomen en na 200 meter, die hij in 2 min. 14.9 sec. had afge- DECEMBER- UITKERJN G NED. SPOORWEGEN. Het personeel der Ned. Spoorwegen zal dit jaar wederom de z.g. december-uit kering ontvangen, die sinds 1943 tel- kenjare tegen Kerstmis is uitbetaald. De gebruikelijke uitkering is normaal verhoogd. Zy bedraagt nu voor gehuw den f.60 en voor ongehuwden f.30. WASSENAAR Bloembollencultuur vergaderde De afdeling Wassenaar van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hield in de boven zaal van café De Groot een vergadering die werd geleid door de vice-voorzitter, de heer J. J. L. Prins. Na een welkom in het bestuur tot dé heer W. M. van Rooden maakte hy de opmerking, dat de resultaten van het vak enigszins minder waren en het inhalen daarvan door de internationale toestand niet meevalt. In behandeling kwam de beschrij vingsbrief voor de aanstaande algemene vergadering, waarbij werd besloten te stemmen op de kandidaat voor het hoofdbestuur uit zuid. De voorzitter deelde mee. dat in over leg met het gemeentebestuur 21.000 bol len zullen worden geplant ln het plant soen op de van Oldenbarneveltweg. Besloten werd om met de drie of vier afdelingen van vorig jaar weer mee te doen aan het corso. Naar de hoogte van de contributie zullen de kosten worden omgeslagen op basis van 40 pet. Ingevolge een bespreking bij de rond vraag zal aan het hoofdbestuur de wen selijkheid kenbaar worden gemaakt om de bollen van 2e kwaliteit ter vernieti ging uit de markt te nemen. Wethouderssalarissen worden verhoogd Onder voorzitterschap van de burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fiscnne kwam de raad der gemeente Warmond gisteravond in een extra vergadering bijeen. Naar aanleiding van de bijbouw van een kantoor bij de woning Swei- landstraat 9 deelden B. en W. mede, dat een minderheid van het College gaarne zou zien, dat dit kantoor achter het woonhuis gebouwd zou worden. De meer derheid had geen bezwaar tegen aanbouw aan de zijkant, mits de bouw architectonisch verantwoord zou zijn en In overeenstemming met het woonhuis. legd, lag hij drie lengten voor op Sai lani (Philippijnen) en vijf lengten op de Fransman Collignon. De andere concurrenten lagen nog meer achter. Breen vergrootte zijn voorsprong steeds meer en ha 400 meter (4.37.8) was hij al 20 meter voor op Sailani, die ge volgd werd door Collignot en de Hon gaar Zaborgsky. Zonder zijn tempo te verlangzamen zwom de Amerikaan een zaam zijn banen en liep steeds verder uit op zijn volgelingen, terwijl de toe schouwers in het zwembad enthousiaste aanmoedigingskreten lieten horen. Na 800 meter wezen de chronometers 9 min. 31 sec. aan voor Breen. Over de 1000 meter had hij 11 min. 53.2 sec. gedaan en hij tikte, zonder een spoor van ver moeidheid in de prachtige tijd van 17 min. 52.9 sec. aan. een nieuw wereld record. Weliswaar heeft Breen op 14 oktober van dit jaar in New York over de 1500 meter reeds 17 min. 36.7 sec. la ten afdrukken, maar deze formidabele prestatie kon niet als wereldrecord worden erkend, omdat het op een 25 yards baan was gemaakt. Zoals be kend kunnen wereldrecords op de 1500 meter alleen voor erkenning in aanmerking komen, wanneer zy op 50 yards banen of langer zijn ge maakt. Ons kort verhaal door Barbara Beauchamp Dit jaar, zo had ik mij voorgenomen, wilde ik er alles op zetten om een man te winnen. Nee, niet zomaar een echt genoot, maar Bill Johnson en niemand anders. Bill is de jongste firmant van de zaak. waar ik uit louter financiële noodzaak uren achtereen zit te tik ken als secretaresse van mijnheer Marple, de procuratiehouder. Van het moment af, dat ik Bill voor het eerst zag, wist ik dat hiij de juiste man voor mij was. Al de andere man nen, die ik kende, leken mij plotse ling vervelend en saai toe. Als ik met hen uitging, was het alsof ik cider dronk na kort daarvoor nog cham pagne geproefd te hebben. Ik zette dus een streep onder mijn uitgangetjes en ging mij op Bill c one en tr eren. Het woe dend-makende, tranen-oproepende en slaap-verstorende resultaat was ech ter, dat ik praktisoh geen succes 'boekte. Hy had geen afkeer va-n mij, dat niet, en er waren zelfs momenten, dat ik dwaas genoeg meende dat hij met een zekere tederheid naar mij keek, maar iedere aanmoediging van mijn kant. deed hem steeds weer in zijn schulp kruipen. Bill was mijn grote liefde, maar hij die met blindheid geslagen lieve idioot besefte dat helemaal niet! En toen kwam ik er by toeval ach ter, dat hij de laatste drie weken van september op Majorca vakantie zou gaan houden! Grijp de kans, als die je geboden wordt dat is mijn filosofie. En ieder een weet, wat een zuidelijk, warm kli maat en sub-tropische avonden een man kunnen doen. speciaal een verle gen, gereserveerde Engelsman! In minder dan geen tijd had ik mijn oorspronkelijke vakantie-afspraken af gezegd en voor ae laatste twee weken van september een kamer gereserveerd in het hotel, waar Bill zou logeren. Ik weet nauwelijks meer hoe ik de weken, die nog restten, doorgekomen ben. Toen ik tenslotte vertrok, kon ik er moeilijk nóg voordeliger uitgezien hebben. Mijn figuur was perfect en mijn ogen glansden onweerstaanbaar. In mijn koffers zaten heel wat nieuwe kleren, die speciaal ontworpen waren voor de stranden langs de Middel landse Zee, en dan ook overal elders niet tê dragen waren. Alles wat ik be zat, had ik op deze kaart gezet, maar ik had er niet op gerekend, dat Madge er het eerst zou zijn! Op de vroege morgen na mijn aan komst 's avonds laat keek ik ut het raam van mijn kamer naar de diep blauwe zee en de grillige rotsen. Mijn blik dwaalde naar het ten-as, dat er I met zijn parasols en palmen vrolijk uitzag. En toen zag ik plotseling Madge Marple! Ze lag lui uitgestrekt op enkele fel gekleurde kussens en haar huid was kennelijk een week langer dooi- de zon besohenen dan de myne. Met haar zonnebril gebaarde ze naar de man, die ik nu juist wilde trouwen! Ik kende haar. Ze was de dochter van mynheer Marple en vroeger wa ren we samen op school geweest. Daar na hadden onze wegen zich geschei den. Pyniyke herinneringen welden in mij op. Bill was eens voor een week einde bij de Marple's uitgenodigd en Madge was al enkele keren met hem op een feestje verschenen. Ik voelde my, alsof ik zojuist van een grote hoogte neergetuimeld was! Versagen mocht ik echter niet, nooit! Ik trok mijn nieuwe, groene badpak aan, sloeg een vrolijk gekleurde badjas om en liep naar beneden. Hé, Peggy! Wat doe jij her?, riep Madge. Ik draaide mij om en deed zo ver rast mogelijk. Madge! Hoe is het mogelijk Vervolgens keek Ik naaa- Bill en liet er even verrast op volgen: Bill! Peggy! Het deed hem kennelyk genoegen mij te zien, zodat ik my weer wat be ter begon te voelen. Wat ziet ze er bleek uit. Vind je ook niet, Bill?, zei Madge. Ik vind dat ze er bést uitziet. Bill's toon klonk in mijn oren echter juist iets te vaderlijk om mij volkomen gerust te stellen. Oók toevallig, zei ik en keek daar bij Madge recht in de ogen. Dat weet ik zo net nog niet, ant woordde ze. Iedereen gaat tegen woordig wel naai- Majorca, maar ik moet tóch zeggen, dat ik verbaasd ben jóü hier te zien! Deze slag was voor haar, dat moest ik toegeven. Zullen we gaan zwemmen, Bill?, vroeg Madge. Ga je mee?, vroeg Bil aan my. Madge's gezicht betrok heel eventjes. Dolgraag, antwoordde ik. In het water kon ik Madge namehjk gemak kelijk verslaan. Bill en ik zijn gek op onder water zwemmen, zei Madge, en toen zag ik dat Bill brillen, zwemvliezen en an dere onderwaterattributen by zich had. Wij liepen naar een klein rotspla teau aan het einde van de baai, waar ik direct enkele fantasie-sprongen ten beste gaf. Bill keek er volbewondering naar. Ik had er geen notie van, dat je zo goed kon duiken, zei hij. Madge zette met een nojdig gezicht haar bril op. Nee. het werd geen gezellig zwem partij tje! Ik moet er wat aan doen, dacht ik. Ik was toch niet naar Majorca geko men om chaperonne te spelen! Het was Sebastian, die tenslotte de dag en de komende dagen redde. Hij was van top tot teen een Span jaard: lang, slank, met pik-zwart haar, vurige ogen en een trots, arrogant ge zicht. 's Avonds, in de danszaal, wierp hij één blik op mij en zat het volgende ogenblik al naast mij. Soms omdat ik hoog-blond ben en licht-blauwe ogen heb? Het kostte mij twee dagen om hem duidelyk te maken dat mijn bleke, Engelse gelaatstrekken hand in hand gingen met een traditionele, Britse ge reserveerdheid. Daarna was hy char mant zonder meer. Voorzichtig begon ik myn plannetje uit te voeren. Ik stelde de Spanjaard aan Madge voor en fluisterde haar even later toe: Ik geloof, dat hy van adel is. Uw vriendin ziet er betoverend uit, vertrouwde Sebastian mij de vol gende morgen toe. Madge? Oh, ze is nogal beroemd. Ik zei het langs m'n neus weg. Beroemd? Sebastian keek geïnteresseerd in Madge's richting. Ja, ze was de debutante van het jaar. Ik vertelde er echter niet by, dat dit op de society-gebeurtenis van vyf jaar geleden sloeg! Haar vader is een erg belangryk iemand, voegde ik er nog aan toe. Hy is verschrikkelijk rijk en heeft een prachtig buitengoed. Sebastian keek nadenkend. Is die Engelsman haar verloofde? Oh, neé, helemaal niet! Hy is een compagnon van haar vader en een oude vriend van de familie, een soort broer voor Madge. Na achtenveertig uur van lyrische propaganda over Madge voor Sebas tian en over Sebastian voor Madge, kon ik weinig meer dan dan afwach ten. Madge had Bill echter nog niet losgelaten, alhoewel Sebastian haar gemoed danig op hol had weten te brengen. Ik geloof, dat het het incident met de rozen is geweest, dat my de ogen opende en waarschuwde, dat ik verlo ren zou zijn als Sebastian niet ogen blikkelijk tot actie zou overgaan! Madge had er de gehele dag nogal ohagrynig uitgezien, maar tegen het cocktail-uurtje zat ze weer op het ter ras, wachtende op Bill. Hij had voor haar een bos rozen van de vurigste kleur rood, die ik ooit gezien had', by zich. Haar dank bestond uit een veel betekenende glimlach. Het was alsof die grond onder mijn voeten wegzonk. Later op de avond trof ik Sebastian weer. Madge brandt eenvoudig van ver langen om eens iets van de woestere delen van het eiland te zien, zei ik, de klemtoon op „woestere" leggend. Ik begrijp het, antwoordde hij zachtjes. De volgende morgen vroeg Sebastian of Madge er soms zin in had met hem een autotochtje te gaan maken. Ze móést Valdemosa zien, vond hy. Even later vertrokken ze in Sebastian's crèmekleurige sportwagen. Ik slenterde opgelucht naar het ter ras en zocht een gemakkelijke stoel op. Een poosje later voegde Bill zich by me. Nadat we wat gedronken had den, gingen we zwemmen. Ik hoop maar dat met Madge al les in orde is, zei hij toen we al enige tyd lagen te zonnen. Ik ook. antwoordde ik slaperig. Je weet het toch maar nooit met vreemdelingen Bill zweeg even. Toen haar vader hoorde, dat ze naar Majorca wilde gaan, vroeg hij of ik soms een oogje in 't zeil wilde houden Plotseling was ik één en al aandacht. Ik draaide my om en manoeuvreerde zo, dat Bill wel een arm om my heen moest slaan. Ze is nogal een lust voor 't oog, vind je ook niet?, vroeg ik, myn stem een argeloze klank gevend. Ja, ze is mooi. Ik begrijp dan ook niet waarom ze naar zo'n klein plaatsje is gekomen. Pal ma zou veel beter geweest zyn. Ik begryp dat maar al te goed, flapte ik er uit. Peggy? Ja? Voel je je wel goed? Ja, natüürlykWaarom niet? Ach, zo nu en dan kryg ik de in druk, dat je het hier maai- matigjes vindt. Ik imiteerde op buitengewoon slechte wyze een opgewekte lach. Het klonk verschrikkelijk Bill, lieveling, ik vind het hier heerlyk. Ik zette ylings myn zonnebril op. Donkere glazen verbergen byna alles. Zelfs tranen. Bill zuchtte. Dat is dan prettig, Peggy. Ik zou het jammer gevonden hebben als je er geen plezier in had, vooral nu je er zo'n lange reis voor hebt gemaakt. Zullen we maar gaan zwemmen?, vroeg ik kortaf. Toen Madge enidelijk terugkwam van het autotochtje, was ze bepaald uit haar humeur. Ze was herhaaldelijk door muskieten gebeten en ze vroeg argwanend of ik er wel zéker van was dat Sebastian een kasteel bezat. Ik vertrouw je niet, Peggy. Ik ge loof trouwens, dat ik na vanmiddag niemand meer kan vertrouwen! Waar is Bill? Voor de tweede keer kreeg ik het gevoel alsof de grond onder myn voe ten wegzonk. De volgende dag gingen wij met z'n vieren naar een stierengevecht. Ten slotte hield ik het echter niet langer uit Tuimelend over nydige toeschou wers bereikte ik eindelyk de uitgang en daar ik de auto niet meer kon te rugvinden begon ik doelloos rond te dwalen. Ik raakte de weg volkomen kwyt en voelde mij hopeloos. Peg:?y, waar ben je in hemels naam gebleven? Ik heb óveral naar je gezocht!, hoorde ik Bill plotseling ang stig roepen. Ik draaide my om en <ceek hem met betraande ogen aan. Hij was doods bleek en zag er als een klein, bang jongetje uit Ikik kon je niet vinden, mompelde hij. Ik heb nog gepro beerd je achterna te gaan. maar het publiek werd woedend en hield mij vast. Wat is er eigenlijk gebeurd1, Peggy? Ik vind zo'n stierengevecht af- schuwelyk. Hoe kunnen ze dat nu sport noemen? Maar waarom ben je dan gegaan, meisje? Omdat jij ging, Bill! Alle gevoel van trots had ik verloren. Maar ik wilde helemaal niet gaan! Ik vind zo iets verschrikkelijk. Maar nu jij ging We keken elkaar verbijsterd aan. Waarom probeer je me ook altijd te ontlopen, Peggy? Ik kon geen woord uitbrengen. Myn armen gleden om zijn hals Plotseling dacht ik aan Sebastian en Madge. Bill, waar zijn de anderen? Ach, laat ze toch lopen. Het klonk als muziek in myn oren. Wat betekenden die rozen, Bill? vroeg ik, nog niet helemaé.1 zeker van myzelf. Hy begon te lachen. Ze waren van Sebastian. Hy had Madge's naam verkeerd gespeld en de portier vroeg my of ik soms vist voor wie ze bestemd konden zyn .Ik voelde mij werkelyk opgelaten, toen Madge my voor die bloemen ging bedan ken Hy keek mij ondeugend aan en sloeg zyn armen om hy heen. zyn lippen zochten de myne.... De heer v. d. Voet was het eens met de minderheid en zag niet in hoe Stad en Landschap dit ooit goed had kunnen keuren daar naar zijn mening deze aan bouw de Sweilandstraat gaat ontsieren. De heer Schepers is het wel eens met de meerderheid maar vond de architec tuur v.an het dak niet bijzonder fraai. Volgens hem is dit een dak voor een schuur en niet voor een kantoor. De heer Van Vliet is ook voor de meerderheid en ziet hierdoor de eento nige bouw van de Sweilandstraat juist wat onderbroken. Hij bekijkt het tevens uit praktisch oogpunt en vindt een ge bouw los achter het woonhuis niet aan trekkelijk voor de eigenaar. Een stemming hierover viel uit in het voordeel van de meerderheid van B. en W. Ingewilligd werd vervolgens een verzoekschrift van de Stichting voor Voor- en Nazorg van Geesteszieken in Zuid-Holland om de subsidie te verho gen met één cent per inwoner. Naar aanleiding van het verplaatsen van een lichtmast bij de woning van de fam. Moerkerk aan de Herenweg deelden B. en W. mede dat dit een bedrag van f. 100 zou vergen. Dit zag de heer Van Vliet als een verwijt aan cle raad en hij zou daarom de schuld hiervan graag gegeven zien aan de uitvoerder. Besloten werd naar aanleiding van een brief van Gedeputeerde Staten de bezoldiging van de Wethouders met 15% te verhogen. De heer Van Vliet juichte dit toe en stelde voor een voorstel te doen het nieuwe honorarium naar boven af te ronden. Tenslotte deelde B. en W. nog mede, dat men niet kon besluiten een ver plichting op te leggen tot het sneeuw vrij houden van de trottoirs aangezien dit op te veel praktische moeilykheden berustte. VUILNISAUTO Hierna kwam het voornaamste punt van de agenda aan de orde n.l. het aanschaffen van een roltrommelvuil nisauto. De heer Willemsen laaf de gehele gang van zaken nogeens de revue passeren en vraagt zich hierbij af; hoe B. en W. op 7 juni tot een bestel ling konden overgaan tot een bedrag van f. 19.090. zonder verdere kennis geving, terwijl de raad op 29 mei maar een krediet beschikbaar stelde van f. 18.263. Het had hem verder verbaasd, dat de gemeente-architect op 3 juni bij de firma Geesink naar een hogere prijs ging informeren, terwyi hij in de ver gadering van 29 mei beweerde, dat vol gens de betalingscondities de prijs niet voor verhoging in aanmerking kwam. Later bleek uit de condities dat prijs verhogingen wel doorgevoerd zouden worden en dit is nooit aan de raad me degedeeld. Verder was hy het niet eens met de vergelijking in de nota met de prijs van Netam, aangezien de prijs van Geesink hier uit komt op f. 18.185, ter- wyl er besteld is voor f. 19.090. Tenslotte concludeerde hij. dat de raad, door het voorstel in de vorige ver gadering terug te geven f. 847 heeft ver diend, daar Geesink de verhoogde prys later weer heeft laten zakken tot de prijs van 7 juni. Ook kwam de heer Willemsen nog tot de conclusie, dat de wyze van rappor teren aan de raad wel wat te wensen overlaat. De heer Van Vliet deelde nog mede, dat de financiële commissie geen be zwaar heeft tegen het voorstel, maar dat hy hierop later in besloten verga dering nog gaarne terug zou komen. De heer v. d. Voet kreeg de indruk, dat nadat de prijs weer was gedaald Geesink de gemeente een beetje op de hak wilde nemen. Hij vindt dit van een dergelyk bedryf geen fraaie behande ling. De voorzitter beantwoordde de spre kers. Na een onderhoud met een ambtenaar van de Provinciale Griffie was gebleken, dat van de aanschaf van de roltrommelvnilnisauto niets zou komen aangezien dit zou moeten wor den bestreden uit een extra uitkering uit het Gemeentefonds. B. en W. na men het geheel daarom niet meer serieus en zijn daarom zonder kennis- gering maar tot het geven van de op dracht over gegaan, vrijbly vend en voor risico van Geesink. Daarna kwam plotseling de extra uitkering over 1955 waardoor de uitkering voor 1956 overbodig werd. Toen was echter de bestelling gedaan en zat men dus aan de prfts vast. Hy heeft na de vorige vergadering de zaak persoonlijk in handen genomen en kwam met Geesink overeen, dat de oude prijs gehandhaafd zou worden, omdat Geesink wel begreep dat B. en W. an ders In moeilijkheden zouden geraken. De opmerking over de wyze van rap porteren zag hij liever in de besloten vergadering behandeld. Het voorstel tot het verlenen van het extra krediet van f. 827 en de aanschaf van de roltrommelvuilnisauto werd daarna aangenomen. KASGELD Hierna werd een voorstel aangenomen tot het voorzien in de behoefte van kasgeld van f- 125.000 voor 1957, en wel f. 70.000 ln rekening-courant by de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten en f. 55.000 door het sluiten van kasgeld leningen. In 1956 werd besloten aan de Stich ting tot Bevordering van Geordend Zwemmen een lening toe te staan van f. 2.000. Aangezien de goedkeuring hier van zo lang is uitgebleven en de nodige herstelwerkzaamheden niet meer in 1956 kunnen worden uitgevoerd, heeft het bestuur van de Stichting verzocht, de lening een jaar te verschuiven. Dit voor stel werd eveneens aangenomen, waarna de raad in geheime zitting ging. STADSNIEUWS ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. Geschie denis, mej. M. Slis (Leiden). Vrij doct.- ex. in de Rechtsgeleerdheid de heer R. Soerjatin (Den Haag). Kand.ex. L Wis- en Natuurkunde, mej. H. Hoeke (Lei den). Kand.ex. D Wis- en Natuurkunde, de heer J. M. Noothoven van Goor (Lei den). Doct.ex. Naituurkunde de heer A. M. Poppius (Leiden). Doct.ex. Schei kunde de heren L. Kok en K. G. van Senden, beiden te Leiden. BEURSOVERZICHT Herstel na aarzelende opening Sinterklaassurprises zijn vandaag op de effectenbeurs niet voorgekomen. In geen opzicht had de markt een ver rassend aspect. Integendeel, de ontwik keling was geheel overeenkomstig de verwachtingen, d.w.z. dat vanochtend, in navolging van New York. de koersen voor de internationale fondsen zich ver beneden het vorige slot bewogen. Daar om maakte het een goede indruk dat er vanmiddag enige grond in de markt kwam en dat de koersen zich boven het ochtendpeil wisten te verheffen. In sommige gevallen sloot de markt dan ook vlak tegen het vorige slotniveau aan. Dit was met name het geval voor Kon. Olie die noteerden tussen f 148 en f 149. Unilever daarentegen bleef zeer zwak maar herstelde toch van 344 tot 347. Philps bleef per saldo 3 punten la ger en ook Aku wist het vorige peil niet volledig te benaderen. Alles byeen maakte de markt toch geen ongunstige indruk en bestond er een tendentie naar een vastere stem ming. De handel bleef van zeer beschei den afmetingen. Scheepvaartfondsen liepen wederom omhoog, vooral voor Holland-Amerika-Lyn. De algemene toestand, met name de internationale politiek, werd met iets meer optimisme bekeken. Cultuurfondsen bleven op de achtergrond en ontmoetten weinig steun. Aandelen Senembah bleven onbe- invloed door een bericht over de lagere tabaksproduktie als gevolg van de over stromingen. Vandaag deden de claims Zwaarde maker hun intrede. Het lag in de lijn dat, evenals de vele voorafgaande claims, ook deze beneden de theoreti sche waarde blevtn van f. 93,Zij wer den getaxeerdo p f. 70,Staatsfondsen trokken aan na lagere opening. Beurs van Amsterdam Woensdag 5 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 33/4 91% 91% Grootboek obl87% Ned '51 3% 92 92 Ned '53 (3%) 90% 90% Ned. '56 3% 90% 90% Ned. '48 3% 85 86% Ned '54 3% 85% 87 Ned. '55 3% 85% 86% Ned -55 n 3 87% 88% Ned. *47 3% (3) 89U 89% Ned. *37 3 84% 85 Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 91A 91% Ned. 62-64 3 90% 90 H Indië A3 87% 87% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 47% 48 Nat. Handelsbank 109 108% Ned Handelsmij. 165% 166% AJC.U 222 220% Philips 255 251% Unilever350 346% Wilton Feyenoord 216 Blliton 2de r220 216 Kon Olie (f 50.—) 385 Kon Olie 76 Amst Rubber 190% 74% Holl Amer iyn 170% 193% Kon N Stoomboot.. 169% 172% Ned Scheepv Unie 94% 171% H VA 57 93 Java Cult103 57 Dell My en (Ver.) 64% 100 Senembah64% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 92% 92% Den Haag 1937 1 3.. 93 Leiden 1947 93% R'dam "37 [-m 3% 91% 90% Indnstr Obligaties Philips Dollarlng *51 100 100% Premieleningen 93% 94% A'dam '56 I 2% 89 90% A'dam '56 11 2% 99% 100% Eindhoven '54 2% 81 84% Enschede '54 2% 85 Den Haag *52 I 2% 100 101 98% R'dam *52 I 2% 101% 104 99 100 B Utrecht '52 2% 104% 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Borneo Sum, H. My. 76 Internatio95 Amst. Bank219% 217 Rott. Bank 185% 185% Twentsche Bank 186 186 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 203 200% Kon. Ned. Grofsm. 108 107 L Rott. Droogdok My. 545 Tieleman en Dros 9% 10 Handelsondernemingen 77 1 95 1 Diversen J Albert Heyn250 L 248 1 Ned. My. Walv.vrt. 68% 68% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 20 21 j Amerik. fondsen Anaconda 76% 76 Shell OU Comp. 88% 88% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VK 4/12 Holl. Constructie 380 Eng bur v. Bouwnyv .*99 - Int. Kunststof! Ind. 49% 49% Koa Ned Edeimet 64 Pre! wa Idem 67% Textiel Gebr v wyk 75 75 %B Leidsche Wolsptnn 260 269 Ned. Electrolasm iL Sikkens Lak!abr "53 430 430L Ver. Touwfabrieken 160% 159 Wernlnk's Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4