HAMMARSKJÖLD UITGENODIGD VOOR BEZOEK AAN HONGARIJE Politieke basis van de NAVO moet gemoderniseerd worden WEERBERICHT Verzet tegen Russische troepen weer opgelaaid Oostenrijk protesteerde tegen valse beweringen van de Prawda Er komt geen nationale voetbalpool Tweede Kamer toont veel begrip voor de Brits-Franse actie Nederland protesteert hij V.N. 95ste Jaargang WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 No. 29004 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Plotselinge koersivijziging van Kadar De Hongaarse regering heeft gisteravond de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld, uitgenodigd om een bezoek aan haar land te brengen. Uiteraard werd deze mede deling met grote verbazing ontvangen in de Alge mene Vergadering, die juist bijeen was om een resolutie te bespreken, waarin Hongarije nog maals werd gemaand waarnemers van de V. N. toe te laten. Welke afgevaardigde had op zo'n snel succes durven en kunnen rekenen Nauwe lijks 24 uur tevoren had een telegram uit Boeda pest er ogenschijnlijk geen twijfel over laten be staan: waarnemers zouden nooit worden toege laten en Hammarskjöld zou men wellicht op later datum wel eens willen ontvangen. De politieke barometer in Hongarije staat dus duidelijk op „veranderlijk". Hammarskjöld heeft meteen spijkers met koppen geslagen: nog gister avond had hij een onderhoud met de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Horvath en stelde voor Hongarije op 16 december te bezoeken en twee dagen in het land te blijven. Zijn drukke werkzaamheden maakten een vroegere datum onmogelijk. Horvath hoopte spoedig het antwoord van zijn regering bekend te kunnen maken. Ondanks deze plotselinge koerswijziging van de Hongaarse regering nam de Algemene Vergadering der Ver. Naties de Amerikaans-N ederlandse resolutie aan om het verzoek tot toelating van waarnemers nog eens te herhalen en in ieder geval waarnemers naar de omliggende landen te sturen om daar zoveel mo gelijk gegevens over de toestand in Hongarije te verzamelen. De Hongaarse re gering wordt tot vrijdag de tijd gelaten om aan dit verzoek te voldoen. In diplo matieke kringen werd verwacht, dat bij een afwijzing voorstellen zouden worden gedaan om de Hongaarse afvaardiging uit de Algemene Vergadering te stoten en sancties tegen Rusland te nemen, dat ondanks herhaalde aanmaningen zijn troepen in Hongarije houdt. Slecht moreel van Russische soldaten Hammarskjöld heeft bovendien de Hongaarse regering voorgesteld, dat zijn specialist voor Hongaarse aan gelegenheden bij de V.N., Philip pe de Seynes, onmiddellijk naar Boedapest zou afreizen om het be zoek van de secretaris-generaal voor te bereiden. De regering Kadar heeft inmiddels met ingang van vandaag alle revolutio naire raden in Hongarije ontbonden verklaard. Deze raden waren tijdens de eerste dagen van de opstand spontaan overal in het land opgericht en hadden een zuivere politieke betekenis. Zij Sociale uitkeringen 10% omhoog Per 1 september j.l. De regering heeft bij de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen ingediend tot verhoging met in gang van 1 september j.l. van een aantal sociale uitkeringen met 10 Deze verhogingen worden voorgesteld wegens de stijging van het loon- en het prijspeil. De rege ring volgt hiermee een advies, dat door de Stichting van de arbeid is uitgebracht. Voorgesteld wordt de uitkerin gen te verhogen van de kinderbij slagwet, de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers, de noodwet kin derbijslag kleine zelfstandigen, de invaliditeitswet, de ongevalsuitke ringen en de noodwet ouderdoms voorziening. Wegens het aflopen van deze laatste wet per 1 januari aanstaande stelt de regering voor, de uitkering voor de ouden van dagen, die onder deze wet vallen, te bepalen op 50 van de maan delijkse uitkering voor eenmaal. In de wetsontwerpen wordt te vens voorgesteld, de inkomens grenzen van de verschillende wet ten bij de nieuwe toestand aan te passen en ze iets te verhogen. waren „Titoïstisch" en namen een zeer zelfstandige houding aan tegen de rege ring in Boedapest. Zij zijn nu opgehe ven, daar zij „orde en rust nog steeds zouden ondermijnen". Op het voorbeeld echter van de arbeidersraden hebben nu ook de boeren raden ingesteld, die even eens een toporganisatie moeten krijgen in de vorm van een centrale boerenraad. De telefoonverbindingen tussen Boe dapest en Pees zijn nog steeds verbro ken. Reizigers uit het gebied van Pees deelden mede. dat de mijnwerkers daar nog altijd vastbesloten staken. Zij ver klaarden ook. dat de uraniummijnen onder een laag water van dertien meter staan en dat bepaalde delen van de mijninstallaties zijn opgeblazen. Weer gevechten Ook komen in Wenen berichten bin nen. dat overal in Hongarije het verzet tegen de Russische troepen weer is opgelaaid. In de afgelopen 48 uur is in de buurt van Boedapest weer gevochten. Ook in Zuid-Hongarije schijnen er nog voortdurend gevechten plaats te hebben met de Hongaarse partisanen. Volgens sommige berichten wordt het moreel der Sovjetrussische troepen steeds slechter. De Russische soldaten zijn over het algemeen zeer jong en voor indrukken vatbaar. De Hongaren zijn een aantrekkelijk en onderhou dend volk en velen hunner spreken Russisch. Dit maakt een steeds ster ker wordende beïnvloeding mogelijk. Er wordt voorts op gewezen, dat van 27 oktober tot 3 november wel grote zendingen aan levensmiddelen en medicamenten door het Oostenrijkse gezantschap zijn verdeeld, maar ..al deze hulpzendingen werden door ambtenaren van het Oostenrijkse ge zantschap in Boedapest uitgepakt, terwijl de geneesmiddelen op advies van artsen werden gesorteerd. Overi gens werden de artikelen alleen afge geven tegen ontvangstbewijs. De be weringen van de Prawda zijn volkomen uit de lucht gegrepen". Het protest-schrijven van de Oosten rijkse regering vermeldt verder nog de nota van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken, gedateerd 29 november, waarin aan het Oosten rijkse Rode Kruis de grote dank van het Hongaarse volk wordt uitgespro ken. (Van onze Haagse redactie) Naar wü uit betrouwbare bron ver nemen is er geen sprake van, dat de regering ook maar in enig opzicht medewerking zal verlenen aan de stichting van een nationale voetbalpool. Bij de kabinetsformatie is gebleken, dat men zich principieel verzette tegen de medewerking aan zulk een voetbalpool. De bezwaren waren van dien aard, dat de formatie hierop schipbreuk had kun nen lijden. Het standpunt van de AR- zijde is nog geenszins gewijzigd, zodat men thans geen enkele poging in die richting zou kunnen steunen. Evenmin overweegt de regering een wijziging van de Ioterijwet. Berooide Joden uit Egypte in Israël Joodse vluchtelingen, die ut Cairo en Alexandrië in Haifa zijn aangekomen, verklaarden dinsdag dat alle Joodse eigendommen, kostbaarheden en zaken door de Egyptische overheid verbeurd zijn verklaard. Voorts zouden vele fami lieleden en vrienden naar concentratie kampen zijn gestuurd, waarna men niets meer van hen had vernomen. De toestanden in de kampen zouden „ver schrikkelijk" zijn. Volgens Israëlische functionarissen in Haifa hebben in to taal meer dan 1200 Joodse vluchtelin gen Europese havens bereikt. Meer dan 400 van hen hebben de wens te kennen gegeven, naar Israël te emigreren. El Sayed Kader Hatem. directeur- generaal van het Egyptische departe ment van voorlichting, heeft ontkend dat er Joden met Egyptische nationali teit zouden zijn uitgewezen. De grond wet verbiedt dit, zei hij. Een reddingsploeg aan het werk in een grote sneeuwheuvel, ont staan door een lawine in de buurt van Grindelwald in Zwitserland. Deze lawine kostte drie mensen het leven. Een vierde, die door de sneeuwmassa bedolven werdkon tijdig door de reddingsploeg wor den uitgegraven. Toen de duivel sliep In Rusland werkt de tijd voor het Westen (Van onze parlementaire redacteur). In Europa moeten we onze krachten bundelen en versterken. Hon garije heeft dat weer geleerd! De Europese eenwording moet eens wor den besproken in een verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer. Israël kan in een conflict met Egypte niet worden beschouwd als aanvaller. Engeland en Frankrijk waren genoodzaakt in Egypte in te grijpen om een Russisch-Arabische overheersing in het Midden-Oosten te voorkomen. De houding van Amerika wekt geen eer- De socialistische leidster mevr. Anna] bied. Herstel van de eenheid met Amerika is echter nodig om te komen Wenen a'anglkom^waa^ïelïït tot een Westerse politiek, die krachtiger is dan in de laatste jaren. De van de, socialistische partij. Zij heeftpolitieke basis van de NAVO moet na de jongste ervaringen worden gemoderniseerd. Tegen Indonesiëdat eenzijdig alle verdragen met Nederland heeft verbroken, moet in de V.N. de tegenaanval worden ingezet. Dat waren de bijna algemeen onderstreepte kernpunten uit het debat in de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. rust nodig en zal zich in Wenen genees kundig laten behandelen. Eerst daarna kan zij er aan denken andere landen te bezoeken, waaronder de Scandinavische landen, België en Nederland. Profest Naar aanleiding van de beweringen, die op 4 december in de Prawda van Moskou zijn verschenen, heeft de Oos tenrijkse regering officieel geantwoord, dat „een bewapening van Hongaarse opstandelingen door ambtenaren van het Oostenrijkse gezantschap in Boeda pest in het geheel niet met de feiten overeenkomt". Rusland kan verder spelen Met uitzondering van de communisten was men algemeen van mening, dat Is raël (een belegerde vesting) niet als agressor kan worden beschouwd in het conflict met Egypte. Over de actie van Engeland en Frankrijk in Egypte waren de meningen verdeeld. De communisten uiteraard en de overgrote meerderheid van de PvdA veroordeelden de Brits- Franse actie. Mede omdat dit eigen machtig optreden in strijd was met het NAVO-verdrag, maar namens de kleine minderheid va-n de PvdA zei de heer De Kadt, dat Frankrijk en Engeland voor de noodzaak stonden een Russisch-Ara bische overheersing in het Midden- Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later opklaringen. Matige tot krachtige westelijke wind. Iets minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 DECEMBER Zon op: 8.34 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 11.11 uur; onder: 20.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.36 en 17.48 uur. Laagwater te 1.19 en 13.36 uur. Dit nummer bestaat alt acht pagina's Oosten te voorkomen en de Arabische dictators te liquideren, die hun omge ving onveilig maakten, want Amerika liet Rusland en Nasser vrij spel. Er was grote schoonmaak nodig in het Midden- Oosten, aldus de heer De Kadt, en de heer Korthals (WD) voegde eraan toe, dat de verantwoordelijke Europese staatslieden geen risico's m o c ht e n nemen omdat het Suez-kanaal in ver band met de olie-aanvoer een der meest kwetsbare plekken is waar Europa kan worden aangetast. Teleurstellend is de te geringe ver- vondenheid van Amerika met de bondgenoten wanneer er niet direct Amerikaanse belangen bij betrokken zijn. Nasser dwingt de V.N. en de V.N. dwingen weer Engeland en Frankrijk hun troepen terug te trek ken uit Egypte. „Ik hoop", aldus de j heer Korthals, „dat er later geen bit tere spijt over zal komen. Het is een hoogst benauwende situatie in Egypte, waardoor Rusland het spel verder kan spelen". Mensen kropen uif de hel Over Rusland zei de heer De Kadt (PvdA), dat ls daar het Stalinisme te rugkeert, dezelfde spanningen weer zul len optreden, die leidden tot de destali nisatie, want evenals in de Oosteuropese staten wil het Russische volk niet meer op de oude wijze leven. Rusland verkeert in een crisistoestand, waar het niet uit raakt. als het Westen de eenheid weet te bewaren. De tijd werkt voor ons in Rusland en dus hebben we de tijd om de gemaakte fouten in verband met het Midden-Oosten te herstellen. De bevrij ding van Oost-Europa is ook voor Ame rika belangrijker dan het verspelen van de sympathie van Nehroe of Soekarno. Voor prof. Gerbrandy (AR» was het verheugend geweest, dat het. Nederland se volk, sinds 1945 opgevoed in sociale zekerheid van de wieg tot. het graf, ze kerheid ook voor de economische toe komst, zo spontaan had gereageerd op het Russische verraad in Hongarije. Het werd zich weer bewust, dat politieke vrijheid uitgaat boven de zekerheid van een ouderdomspensioen. Helaas was de Bij al het strijdgewoel in het Midden-Oosten raakt de strijd in Algerije wat op de achtergrond. Maar ook daar spreken de wapenszetscentrum door met helikopters nog hun harde taal. Een beeld van aangevoerde Franse troepen, een verrassingsaanval op een ver-1 Zo nodig atoomwapens voor behoud vrijheid Waarschuwing van Norstad Generaal Lauris Norstad, de bevelheb ber van het NAVO-hoofdkwartier in Eu ropa, heeft in Napels verklaard, dat „als ons behoud en het behoud van de vrij heid er in enige toekomstige oorlog van af zou hangen, zeer zeker atoomwapens zullen worden gebruikt". Norstad legde deze verklaring af op een persconferen tie. Een van de vragen die daar gesteld werden was of onder druk van de we reldopinie de atoomwapenen ook in een komende oorlog, zoals het mosterdgas in de afgelopen oorlog, zouden worden ver meden. Norstad gaf te kennen, dat atoomwa pens en gifgas twee verschillende din gen waren. Hij zei dat atoomwapens al leen tegen bepaalde doelen gebruikt wer den, gifgas niet. Norstad zei voorts dat de NAVO naar zijn overtuiging op het gebied van de atoomwapenen superieur is. Hij ontkende, dat er verandering zou komen in de strategische principes waar op de NAVO gebaseerd is. De enige gro te verandering vond in 1954 plaats toen atoomwapens deel gingen uitmaken van de NAVO-uitrusting. Admiraal Sir John Eccles van de NAVO heeft dinsdag verklaard, dat, als er een oorlog uitbreekt, de NAVO niet over voldoende duikbootjagers zal beschikken om enige tijd kon vooien te beschermen. Volgens hem is het gebrek zo nij pend, dat, als in het Atlantische ge bied oorlog uitbreekt het noodzake lijk zal zijn sommige konvooien zon der begeleiding (afgezien van vlieg tuigbescherming) te laten varen. NAVO niet gereed de gebeurtenissen in Hongarije op te vangen, verzuchtte de heer Calmeijer (OHIJ). Van de V.N. verwacht de heer Ger brandy niets ten gunste van de Hon garen, die reeds sinds 1948 onder de dictatuur zitten van de mensen, die uit de hel zijn gekropen toen de duivel sliep. Als er moet worden ingegrepen (en een rechtvaardige oorlog is beter dan en vrede vol ongerechtigheid) moet het Westen zelf optreden en dat kan alleen door middel van de NAVO. Maar waar zit in de NAVO de beslis sende autoriteit? De opzet van de NAVO zal moeten worden gemoderni seerd om direct doeltreffend te kun nen ingrijpen. 9 Slot op pag. 2 Goedkeuring van Indonesië gevraagd Zaak-Schmidt voor Internationaal Hof? De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann. heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjöld der V.N. gisteren een nota ter hand gesteld, waarin de Nederlandse regering protesteert tegen de be handeling, die Nederlandse onderdanen in Indonesië van Indonesische gerech telijke autoriteiten hebben ondervonden. De Nederlandse regering zegt in de nota over inlichtingen te beschikken dat een aantal gearresteerde Nederlanders is onderworpen aan onduldbare dwang en zelfs aan martelingen, om bekentenissen af te persen waaraan zij toevoegt: „Hierover zijn verscheidene malen, zonder dat dit tot resultaat leidde, stappen gedaan bij de Indonesische autoriteiten. De Nederlandse regering staat dientengevolge geen andere weg open dan de aandacht der Volkerenorganisatie te vestigen op de ernstige schendingen der menselijke rechten, waarvan een aantal harer onderdanen in Indonesië het slachtoffer is geworden". „In dit verband", aldus de nota „moet melding worden gemaakt van laakbare handelingen als mishandeling van gevangenen, arrestatie zonder opgaaf van re denen. het afdwingen van valse getuigenissen door kwelling, weigering van vol doende rechtsbijstand en het druk uitoefenen op en bedreigen van getuigen". De Indonesische regering is verzocht de competentie van het Internationaal Gerechtshof in deze te erkennen en de Nederlandse regering hoopt dat daardoor een onpartijdige uitspraak kon worden verkregen. In de nota worden de zaken Jungschlager en Schmidt aangehaald. Indonesië had ontkend dat er onrechtvaardigheden waren begaan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1