VOLKSMENNER NASSER BRACHT ZIJN LAND DOODSTEEK TOE Belgische ex-minister schreef zijn memoires Geen inkomsten uit toerismekanaal en katoen Binnenkort is de brandstof op Egyptes wankele economie op instorten De kip met (le gouden eieren geslacht DINSDAG 4 DECEMBER 1956 (Van onze reisredacteur) „No business", de schoenpoetser die verveeld in de zon voor het „Semiramis- hotel aan de Nijl in Cairo zat, zei het gemelijk. En de bootsman van de „Fellucca", een van de bekoorlijke boten met zeilen als vlinders, waarmee toeristen tochtjes op de rivier plachten te maken, zei het hem even later na. „No business" gromde hij en tikte met zijn duimnagel tegen zijn voortanden ln dat veelbetekenende Arabische gebaar dat „mafish felloes" beduidt: „het geld is op". De man klaagde dat nu slechts leger- en politie-officieren van zijn boot gebruik te maken om's nachts hasjiesj te roken,'n misdrijf waarop het puriteinse Nasser-regiem levenslange dwangarbeid heeft gesteld. „Daarom betalen die officieren niet", zei de bootsman, „hun uitstapjes moet ik beschouwen als vergunningsgeld". „No business", de misnoegde uitroep van schoenpoetser en bootsman zal binnenkort de gehele Egyptische economie kenschetsen! Het mag dan zijn, dat de Suezcrisis de Westeuropesche economie zwaar treft, die van Egypte lijkt er de doodsteek door te hebben gekregen. En al is de Brits-Franse actie er niet in geslaagd Nasser van zijn troon te stoten, de economische na sleep ervan zou dat mogelijk alsnog kunnen bewerkstelligen. In ieder geval ligt in de onafwendbare economische crisis, die Egypte totaal lam kan slaan de sleutel voor de politieke toekomst besloten. En twee landen zitten op het vin- ketouw: de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten! Assoean-project was geen toversleutel Hoe is Egyptes positie nu? Om haar te begrijpen moet men ongeveer twee jaar teruggaan. In februari 1955 schreef ik. dat Nasser op de tweesprong stond. De man. die ongetwijfeld met de beste bedoelingen voor de sociaal-economische ontwikkeling van zijn land de macht had overgenomen, begon zich te realise ren hoe moeilijk, hoe vrijwel onoplos baar de economische problemen van zijn land zijn. Het- gaat namelijk om het volgende vraagstuk: hoe geeft men een primitieve bevolking van 22 miljoen, die dagelijks met duizend zielen groeit, die woont op een smalle niet uit te breiden streep groen land tussen woestijnen, te weten de Nijlvallei en de delta, blijvend werk en eten? De jonge, rechtlijnig denkende officieren kwamen met de toversleutel: de bouw van een hoge dam bij Assoean. die landuitbreiding en ener gie-voorziening in één klap zou leveren. Het was een spectaculair maar onecono misch plan en Nasser moet dat geleide lijk duidelijk zijn geworden. Geen maagvulling Het zich vastbijten in dat plan is in feite de eerste stap gebleken op de gemakkelijke van de twee wegendie voor Nasser open lagen. Te ongeduldig en inmiddels te machtsbegerig geworden om de weg van de moeilijke economische klauter partij te gaankoos hij die van de demagogie: de Assoeandam, de vijandschap jegens Israël, anti- imperialisme. de Russische wapen leverantiesde nationalisatie van het Suezkanaal. Het appèl op de emotie in plaats van de vulling van de maag. De man die te zorgen had voor een in bittere armoede leven de bevolking, verhypothekeerde Egyptes enige bron van inkomsten, ae katoen, om Russische wapens te kopen, die hij inmiddels wel kwijt is, maar nóg steeds niet heeft afbe taald! De man die alle belang had bij grootscheepse buitenlandse in vesteringen. nationaliseerde het Suezkanaal en ontnam daarmee iedere buitenlandse onderneming de lust om ook nog maar één pias ter in Egypte te steken. De gevolgen van deze politiek zijn voor Egypte rampzalig ge weest; het land is in de laatste twee jaar, ook vóór de Brits-Franse in vasie, niet één stap vooruitgeko men, vermoedelijk zelfs hard ach- teruitgeboerd. De „waardigheid en souvereniteit" van Egypte, waar mee het regiem voortdurend schermt, zijn misschien gehand haafd, maar de waardigheid en de soevereiniteit van de magen der in honger, ziekte en algemene achter lijkheid levende Egyptenaren zijn in de knel gebleven Vijf factoren De nieuwe factoren, die deze moeilijke situatie onmogelijk gaan maken, zijn nu: a. de Egyptische katoenexport: 85 procent van 's lands export heeft een zware duw gehad omdat de havens ge durende het verkoopseizoen tijdelijk ge sloten zijn geweest door de oorlogshan delingen; b. de verhoopte inkomsten uit het Suezkanaal blijven uit; c. het toerisme is dood; d. hoewel midden in het olierijke Mid den-Oosten gelegen, gaat Egypte regel recht op nijpende brandstofnood af. Het land heeft nog voor enkele weken voor raad. maar de regering durft uit propagandistische overwegingen geen enkele vorm van rantsoenering in te Poolse gevangenen worden gemarteld, zeggen advocaten De vereniging van Poolse advocaten heeft er zich over beklaagd, dat het eerherstel van de rechters, die in het verleden van hun functie zijn ontheven, te traag verloopt. Ook hebben de advo caten geëist, dat er krachtige maatre gelen worden genomen om het gevan geniswezen te reorganiseren. Een on langs gedaan onderzoek heeft aange toond, dat de gevangenen in vele geval len worden gemarteld. voeren. Het heef- vooralsnog geen mo gelijkheid om ..n te nodige tanker tonnage te komen. En daar het geen steenkool heeft en dus uitsluitend op olie is aangewezen, wijst alles er op, dat alle energie bedrijven en de indus trie straks stil zullen gaan liggen; e. het belangrijkste punt op lange termijn: het onder beheer stellen, lees overnemen van de. Joodse. Franse en Britse bedrijven. Hoewel de Egyptenaren menen, dat dit een uiterst siimme zet is geweest zij koesteren de hoop er 10 miljard gulden uit te zullen slepen! is dit natuurlijk het slachten van de kip die gouden eieren legde. Het leeu- wedeel van de Egyptische handel en nijverheid was in Britse, Franse en Joodse handen. Maar wat men overge nomen heeft zijn banksaldi, gebouwen en inventarissen en niet het levende merg van deze bedrijven en firma's. Men kan nog zoveel jonge ambitieuze officieren aan het hoofd van deze be drijven stellen, de verloren bekwaam heid. goodwill en handel zijn onver vangbaar. Het is alsof de Egyptenaren een bord met Zeeuwse imperialen heb ben zien staan, de oesters hebben weg gegooid en verheugd met de schelpen huiswaarts zijn gesneld. Gevaarlijk driehoeksspel Dit in het kort zijn de redenen waar om de Egyptische economie straks zo plat ais een dubbeltje zal zijn en de Egyptenaren zullen dat onvermijdelijk in hun portemonnaie en in hun magen gaan voelen. Het is aannemelijk, dat Nasser dit weet en dat hij ook beseft, dat dit hem binnenlands-politiek kan opbreken. Hij heeft vijanden in het leger en er kunnen nieuwe Nassers op staan. Hij zal dus zeker binnenkort gaan aankloppen om buitenlandse steun. Er zijn slechts twee mogelijkheden die hem die steun kunnen geven: Amerika en Rusland. Zeker zal hij opnieuw probe ren die twee tegen elkaar uit te spelen. De nog onvoorspelbare uitslag van het driehoekspel zal zonder enige twijfel beslissend zijn voor de toekomst van het gehele Midden-Oosten, dat weder om brandpunt van het gehele wereld conflict is gebleken en dat voorlopig zal blijven ook. Ons aller toekomst is met die partij poker gemoeid! Delfts voorbeeld doet goed volgen Vele kostbare kunstwerken zijn nu in Miinehen bijeengebracht Prinsenhof had een diepe indruk gemaakt op kringen van de Dnitse kunsthandelaren (Van onze correspondent in West-Duitsland) De stad München die bijna 1 miljoen inwoners telt, is in de voetstappen van Delft getreden. Hier wordt voor de eerste keer in Duitsland een kunst en antiquiteitenjaarbeurs gehouden, die zojuist in het „Haus der Kunst", Mün- chens voornaamste tentoonstellingsgebouw, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten werd geopend. De Bond van Duitse Kunst- Antiquiteitenhandel heeft deze beurs georganiseerd en de F«erse minister-president dr. Wilhelm Högner. is er beschermheer van geworden. Men vertelde ons bij de opening dat de tentoonstellingen die geregeld ln de Prinsenhof in Delft worden gehouden zulk een diepe indruk op de kringen van de Duitse kunst- en antiquiteiten handelaars hadden gemaakt, dat men daarop als volgt was gaan redeneren: „Wat men in Nederland kan, kunnen we hier ook". Delft is dus het oorspron kelijke voorbeeld geweest. Men had overigens ook al geconstateerd, dat derge lijke shows in Parijs en Londen eveneens met een enorm succes waren be kroond. Men dient in onze tijd wel degelijk met de omstandigheid rekening te houden dat mensen en dus ook liefhebbers van kunst en antiquiteiten, zowel in Duitsland als daarbuiten, over het algemeen niet veel meer gelegenheid hebben nu eens hier en dan weer eens daar zelf op jacht te gaan. En men wil de buitenwereld niet zonder trots laten zien dat West-Duitsland op het gebied van kunst en antiquiteiten al weer een belangrijke plaats in de wereld is gaan innemen. Ontsporing bij de Rijkspostspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank werd in November 1956 ingelegd f. 42.9 miljoen en terugbetaald f. 62,4 miljoen, hetgeen een spaarverschil opleverde van f. 19,5 miljoen (vorige maand f. 3,9 miljoen en in november vorig jaar f. 21,8 miljoen). In 1956 is tot dusver bij de RPS. ge spaard f. 173.3 miljoen tegen f- 133,5 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per ultimo novem ber '56 bedraagt f. 1870 miljoen (vorige maand f. 1890 miljoen en ulto november vorig jaar f. 1636 miljoen). Postverkeer met Hongarije binnenkort weer mogelijk De Stichting Hulpactie voor Hongarije te Amsterdam, die sedert 1946 een druk brief- en pakettenverkeer met Honga rije pleegde te onderhouden, deelt mede gisteren voor de eerste maal sinds 23 ok tober weer briefpost uit Hongarije te hebben ontvangen. Deze post bestond uit zes gewone en vijf aangetekende brieven, afkomstig uit Boedapest en uit andere plaatsen, o.a. Pees en Györ. De meeste brieven waren reeds op 25 ok tober gescsihreven. Het hoofdbestuur van de PTT deelde desgevraagd mede dat verzending van briefpost naar Hongarije nog niet is opengesteld dodh dit wel ieder ogenblik kan verwacht worden. Vice-admiraal H. Bos: Commandant Atlantische Zeemacht In Fontainebleau, 60 kilometer ten zuiden van Parijs, waar het NATO- opperbevel van de Centrale Europese strijdkrachten is gevestigd, heeft gis teren de Nederlandse vice-admiraal H. Bos het commando over de Atlan tische Zeemacht van de Franse admi raal Sala overgenomen. Vice-admiraal Bos werd tevoren door de Franse ge neraal Vally, de opvolger van maar schalk Juin, verwelkomd, terwijl de militaire ceremonie verder door ver scheidene andere hoge Nederlandse, Franse. Britse, Amerikaanse en Duitse officieren en troepeneenheden werd bijgewoond. De militaire loopbaan van vice-admi raal Bos, die gisteren een hoogtepunt bereikte, is in 1927 begonnen, waarna hij het in ons land tot chef personeel van de Nederlandse Marine heeft gebracht. Op zijn nieuwe post zal onze landge noot in de toekomst een der onmiddel lijke medewerkers worden van de jonge Amerikaanse generaal Norstad, die kort geleden generaal Grünther als Atlan tisch opperbevelhebber in Europa heeft opgevolgd. Na langdurige handicap Bijzonder lange tijd immers was men hier gehandicapt. Toen de nazi's in 1933 aan het bewind waren gekomen, was het voor tal van handelaren bijna óf helemaal onmogelijk geworden nog naar het buitenland te gaan. Tijdens de oor logsjaren was dat voor velen nog moei lijker geworden, maar niet voor alle maal, want daarvan kan men in Neder land, dat zo zeer onder de Duitse bezetting te lijden heeft gehad, heus wel een woordje meespreken. Na de oorlog konden banden, die vroeger hadden bestaan niet zo maar één. twee, drie. alsof er geen vuiltje aan de lucht was geweest, opnieuw worden aangeknoopt. En evenmin konden nieuwe relaties worden gevonden, daar zorgden de Westelijke bezettingsmogendheden in de eerste jaren nog wel voor. Weer terug Vlak na de oorlog zijn veel kostbare kunstschatten uit Duitsland naar andere landen, o.a. op grote schaal naar Ameri ka. verdwenen. Maar nu doet zich in de laatste tijd het eigenaardige verschijn sel voor. dat deze voor een deel weer naar Duitsland zijn teruggekeerd. Deze eerste jaarbeurs spreidt zulk een over vloed van de kostbaarste schatten ten toon, dat een der heren van het organi satie-comité ons moest bekennen, dat hij er zelf werkelijk verbaasd van had gestaan. We zagen hier o.a. een juweel van Jan van Goyen, een landweggetje met bomen en mensen vlak bij een rivier, een werk dat ook al weer door helderheid van kleur bijzonder opvalt. Een prachtig stilleven van de 17e eeuwse Nederlandse schilder Abraham van Beyeren, een levendig en bont schilderij van Maarten van Kleve, die men op het eerste gezicht voor een Boeren-Bruegel zou houden, een bij zonder fraaie Madonna met Kind en Johannes van de Florentijnse schilder Andrea del Sasto uit het begin van de zestiende eeuw, een vrouwenportret van zijn Duitse tijdgenoot Lucas Granach, een schitterende Hans Duerer, een David Tenier, een Adriaan van Ostade. Er hangt een schilderij van de Duitse schilder Franz von Lenbach. dat in 1874 nog tijdens diens leven, voor tien dui zend dollar naar Amerika was gegaan en dat nu weer in het land van zijn oorsprong is teruggekeerd. Daartussen hangen veel werken van latere meesters zoals Toulouse-Lautrec. Daubigby. Cour bet, James Erser. Max Liebermann, de moderne utrillo en een groot aantal anderen. Ook meubelen We zagen ook prachtige oude meube len. die eeuwenlang in kloosters en kastelen hebben gepronkt, beeldhouw werk. kostbare tapijten en gobelins en een overvloed van fraaie gouden en zilveren voorwerpen van hoge waarde, verder van tin. glas en porselein. Deze beurs is niet alleen voor miljonairs be stemd, ook zij die niet in staat zijn zulke hoge bedragen uit te geven kun nen hier wel wat van hun gading vin den. We zagen o.a. een hele hoek vol- gestapeld met oude Delftse tegels. Eén en veertig firma's uit heel West- Duitsland en ook uit West-Berlijn ne men aan deze beurs deel, maar die uit München hebben de overhand. Om de 41 stands werd geloot, om te voorkomen dat iemand zich er achteraf over zou beklagen, dat men hem opzettelijk op een niet onmiddellijk in het oog val lende plaats had neergezet. De beurs, waarvan het nu al vaststaat, dat zft veel bezoekers uit het buitenland en zeker ook uit Nederland zal trekken, blijft tot 6 december geopend. Vrijwilligsters van het Rode Kruis zijn in Parijs dag en nacht ln de weer om pakken klaar te ma ken voor de vluchtelingenkampen in Oostenrijk. In het Gare d'Orsay is touwtjes om de hals. die gebruik.' een centrale pakdienst ingericht om de gaven uit het gehele land te ver werken. De meisjes dragen bossen worden pakken. de stuiting van de Staatsfinancier Functie van minister van Financiën is ondankbaarste, die men zich denken kan (Van onze Brusselse correspondent) De heer Albert Edouard Janssen, de Belgische oud-minister van Fi nanciën. heeft in een kleine kring herinneringen opgehaald uit zijn lange carrière van financier. Hij ivas voor de eerste wereldoorlog secretaris van de directie van de Nationale Bank van België en zeer jong hoogleraar aan de Universiteit van Leuven. Hoe gelukkig die tijd rond 1900 was. blijkt bijvoorbeeld uit het feit. dat de toenmalige minister-president van België. Beernaert. niet eens wist wat inflatie n»as. Het was een zeer conservatief man. wat niet be tekent dat hij reactionair was. Zo had hij beslist, aldus vertelde de heer Janssen olijk, dat de zes ministers van zijn regering voor hun diners maar één eetservies zouden gebruiken. Vele dreigbrieven Op die manier was hij er zeker van dat de regering slechts één diner per dag gaf. Het eetservies, werd met paard en wagen van de ene naar de andere minister vervoerd.... maar in die zelfde periode liet hij in het parlement een wet goedkeuren waarbij 30 mil joen goudfranken werden besteed voor de aanleg van een spoorweg in de Bel gische Kongo. Rond de jaren 1900 zagen vele Belgi sche burgers helemaal niets in de Kongo. Zij investeerden toen drie mil jard goudifranken in de opkomende Rus sische industrie en de kolenmijnen van de Donetz zijn gedeeltelijk met Belgisch kapitaal opgericht. Van dat geld zal de Belgische aandeelhouder echter nooit een cent terugzien. Het goudbezit van de Nationle Bank van België is in tij den van internationale beroering steeds een vraagstuk en een bron van bekom mernis geweest, aldus de heer Janssen. Toen de oorlog van 1914 uitbrak werd het goud in allerijl naar Antwerpen vervoerd. Men achtte deze versterkte stad onneembaar, maar toen de Duit sers de Antwerpse forten met zwaar ge schut begonnen te beschieten, werd het Belgische goud, ca. 2.5 miljard frank, op een sterke sleepboot geladen. Met de Britse admiraliteit was overeengekomen dat het schip door twee destroyers van de Royal Navy in de Noordzee zou wor den geëscorteerd. Maar toen het schip in die ochtend van augustus 1914 uit Antwerpen ver trok, werd het ergens voor Vlissingen door de mist vastgehouden. De En gelse boten kwamen ook de volgende dag niet opdagen en zo voer de Ant werpse sleepboot alleen naar Tilbury. Met een zucht van verlichting vernam de regering dat de boot veilig was ge arriveerd. In New York Tegenwoordig is het goud van de meeste Europese landen, minstens voor drie kwart, geborgen in de kelders van de Federal" Reserve Bank te New York. Daar liggen momenteel voor niet min der dan 8 miljard dollar goudstaven van ten minste 60 landen. Tussen de beide wereldoorlogen deed deze goudkwestie een deel van het Belgische en Neder landse goud word toen in de kelders van Bank of England te Londen bewaard soms eens een parlementslid wakker schieten. De vraag werd aan de rege ring gesteld of het bewaren van het goud m een bevriend, maar niet geal lieerd land wel in overeenstemming te brengen was met de neutraliteit. Hongaarse tolken gevraagd DOOR NEDERLANDSE BEDRIJVEN. Het Nederlandse bedrijfsleven staat voor de moeilüke taak de gevluchte Hongaarse werknemers, die hier te lande in het arbeidsproces worden in geschakeld, binen de kortst mogelijke tijd in de verschillende bedrijven in te leiden. Hiervoor is onontbeerlijk dat in elk van deze bedrijven een Hon gaarse tolk aanwezig is. De Hongaarse verenigingen in Neder land zouden het op prijs stellen, indien allen die zowel de Hongaarse als de Ne derlandse taal maohtig zijn, en ook in ander opzicht voor deze funotie geschikt zijn, als tolk zouden willen optreden. Naar het. zich laat aanzien zullen de verschillende bedrijven bereid zijn de werkzaamheden van de tolken finan cieel te honoreren. Tevens zal van geval tot geval al het mogelijke in het werk worden gesteld om voor hen, die in een bedrijf werkzaam zijn, een regeling te treffen om te bereiken, dat noch de werknemers, die zich voor deze werk zaamheden ter beschikking wensen te stellen, noch hun werkgevers hierdoor enig financieel nadeel zullen ondervin den. Het contactadres voor het zich aan melden als tolk in Nederlandse bedrij ven is mevrouw K. StiefelhagenJa- nicsek, van Gaesebekestraat 53 te Voorburg. Hongaren moeten kiezen Het vertrek van de 155 leden van de Hongaarse Olympische ploeg in verschil lende groepen is bepaald op vrijdag 7 december. Vóór die dag moet ieder van hen beslissen of hij terug wil keren naar zijn land dan wel het politiek asiel zal accepteren, dat door de Austra lische regering is aangeboden. Het ge- zelsohap telt 24 dames. Volgens een van de atleten weten de Hongaren zelf nog niet wat zij zullen besluiten. Maar hij verwachtte wel dat een deel van de ploeg in Australië zou blijven, en dat een ander wellicht naar de Ver. Staten zou vertrekken. VERGADERING NED. TOONKUNSTENAARSBOND. De Ned. Toonkunstenaarsbond heeft op zaterdag jl. in Amsterdam een bui tengewone vergadering gehouden. Deze vergadering, die door het bestuur ge zien wordt als een laatste fase van een consolidatieperiode, ontstaan door de fusie tussen de Nederlandse organisatie van musici en artiesten en de Ned. Toonkunstenaarsbond in 1955, be\ikende eveneens het begin van de werkzaam heden der vakgroepen radio, symfonie-, en amusementsmusici. waarin de N.TJ3. thans is ingedeeld. De heer J. Vroons werd tot voorzitter gekozen: de heer K. v. d. Vaart tot algemeen secretaris en de heer H. Mac kenzie tot penningmeester. De Nederlandse minister-president Colijn antwoordde hierop dat men het goud daar moest onderbrengen waar de kans op het aankopen van voorraden levensmiddelen en grondstoffen het grootst was. En de heer Janssen, die toen Belgisch minister van Financin was, gaf dit antwoord van Colijn door aan een Belgisch parlementslid, die dezelfde vraag had gesteld. Het Belgische parle mentslid repliceerde zeer onvriendelijk: ..De domste van uw studenten aan de universiteit zou een dergelijk antwoord niet hebben durven geven". Als minis ter kreeg ik vrij dikwijls brieven die ein digden met deze nauwelijks bedekte be dreiging: .Mijnheer de minister, gij zult in uw bed niet stervenIk leef ech ter nog altijd, zo constateerde oud-mi nister Janssen. De functie van minister van Finan ciën is de ondankbaarste die men zich kan indenken. Een minister v. Finan ciën staat alleen tegenover zyn col lega's, die alleen maar denken aan geld uitgeven. „Het zijn een soort kan nibalen!" zeide hij. En de grootste kwaliteit van de man van de schatkist is: daar waar het moet „neen" te kun nen zeggen. Toen minister Janssen in april 1954 de regering verliet, over handigden zijn collega's hem een mooie oude prent met daarop de in- scriptie „Sans rancune" en hun hand tekening! BEGROTING PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. Verlaging grondbelasting? In hun algemene beschouwingen over de begroting voor 1957 van Provinciale Staten van Zuid-Holland, hebben vele leden voorgesteld de verhoging der op centen op de grondbelasting van 50 op 60, die in 1946 werd ingevoerd weer ongedaan te maken. Zij zijn van me-l ning, dat nu de begroting ieder jaarj een batig saldo vertoont (in 1952 f. 1.400.000; 1953 f. 860.000; 1954 f. 480.000; 1955 f. 1.003.000 en in 1956 f. 633.000) het tijdstip gekomen is dei opcenten op gebouwd en ongebouwd terug te brengen van 60 op 50. Vele andere leden waren echter van mening,: dat het inopportuun is, thans de belas-1 tinginkomsten van de provincie te ver-i kleinen. Prix-Goncourt voor sch rij ver -dip] ornaat (Van onze oorrespondent in Parijs) De Prix Goncourt, die de belangrijkste literaire onderscheiding is, die elk jaar door de leden van het genootschap met diezelfde naam aan hun traditionele! lunch in het Parijse restaurant Drouot wordt uitgeloofd, is gisteren toegekend aan de 42-jarige schrijver-diplomaat, Romain Gary voor zijn boek „Les Raei- nes du ciel" (de wortels van de hemel) Tegen de gewoonte in kon de prijs winnaar, die onmiddellijk met f. 50 wordt beloond, doch op korte termijn op een oplage mag rekenen, die hem zeker; ten minste f. 10.000 op zal leveren, niet persoonlijk aanwezig zijn om de hulde van zijn collega's en de talrijke journa listen in ontvangst te nemen. Gary, die eigenlijk Romain Kacew heet en van half-Russische afkomst is,; vertegenwoordigt Frankrijk namelijk als consul-generaal in San Francisco en ofschoon zijn onderscheiding nu ruim; een week bij voorbaat al wel vaststond,! had hij toch maar liever niet op eigen verantwoordelijkheid naar Parijs willen overvliegen. Vermoedelijk zou hij van daag in de Franse hoofdstad arriveren. Een debutant, laat staan een onbe kende, in de Franse litteraire wereld is! Gary zeker niet. In 1945 verscheen zijn boek „Education Européenne", dat ook| in het Nederlands is vertaald en dat; de jaarlijkse prijs der Franse critici heeft gekregen, waarmede onlangs ook Fran?oise Sagan voor haar best-seller „Bonjour Tristesse" werd beloond. Romain Gary, die zich in de oorlog als geallieerde piloot bijzonder heeft onderscheiden, stelt ook in zijn nieuwe; boek een probleem van menselijke en sociale aard aan de orde. Aan een boeiende beschrijving over het leven van olifanten en olifantenjagers ligt een symbolische betekenis ten grondslag, waarbij vooral de vraag over het morele recht in de gemeenschap der mensen en families der volkeren geweld te gebrui ken om geschillen te beslissen, een es sentiële rol blijkt te spelen. Bij Amerikaanse proeven leer hoge temperaturen De Amerikaanse Marine heeft bekend! gemaakt, dat bij laboratoriumproeven, temperaturen van minstens twee miljoen! graden Fahrenheit (ruim een miljoen! graden Celsius) zijn bereikt. In het afgelopen voorjaar hadden de Russen bekendgemaakt, dat zij tempera turen van „ongeveer een miljoen graden i Celsius" hadden bereikt. Amerikaanse technici zijn van oordeel, dat de proeven er „eens toe zullen lei-1 den. dat men kernfusie (het proces dat zich in de waterstofbom voltrekt) voori vreedzame doeleinden kan gebruiken". Het probleem is nog. materialen te vin den voor de wanden van de reactors, die tegen dergelijke hoge temperaturen be stand zijn.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8