STADSNIEUWS Laatste Berichten Wij spraken met „Walhalla": een eretempel voor beroemdheden uit Duitse stam 95ste jaargang Dinsdag 4 december 1956 Tweede blad no. 29003 St.-Nicokicis trekt door Leiden Dank zij de goede zorgen van de Per soneelsvereniging ..De Ploeg" van de Leidsche Onderwijsinstellingen was er gisteravond in het Antoniusclübhuis voo^. directie en personeelsleden een St.- Nicolaasfeest georganiseerd. Na een welkomstwoord van de voor zitter der P.V. de heer A. C. van Houten, ving het programma aan met het op treden door het Accordeonduo „De Vinjo's", gevolgd door Cor Vincourt en zijn ..Modern Dixieland all stars". De show-man van het orkest Lou Hermans, wist vooral de jongeren in de zaal bij zonder te amuseren. De Henjo's. een drietal meisjes, bij de L.O.I. werkzaam, zongen met succes ver schillende populaire liedjes. Hierna ver zorgden de heren Christiaanse en Len- ting het bekende radio-spel ..Trek aan de bel". Mej. Le Feber bleek de grootste muzikale kennis te hebben en ging met de eer en de prijs strijken. Toen nader de het hoogtepunt van de avond n.l. de komst van St.-Nicolaas met zijn knechts. Er waren vele geschenken en rijmen voor jong en oud en mede dank zij het amusante optreden der zwarte pieten werd dit gedeelte van de avond een groot succes. Dank zij vele attracties bleven de talrijke aanwezigen na het afscheid van de Sint nog enkele uren vrolijk en gezellig bijeen. In het clubhuis van de speeltuinver eniging ..Westerkwartier" had de Buurt vereniging „Haagwegkwartier" gister avond voor de ouden van dagen, die deze zomer deelnamen aan een door deze vereniging gehouden autotocht, en St.-Nicolaasfeest georganiseerd. Na een inleidend woord van de heer S. Schroder werd onder leiding van de heer A. Polanen een vrolijk en gevarieerd pro gramma afgewerkt. Vanzelfsprekend ontbraken ook de traktaties en verras singen niet. „VERENIGING VRIENDEN VAN VEERE" Op initiatief van dr. mr. W. Hugen- holtz, advocaat en procureur alhier, zal zaterdagmiddag in het stadhuis te Veere de „Vereniging vrienden van Veere" worden opgericht. De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael. heeft zich bereid verklaard het ere voorzitterschap der vereniging op zich te nemen. De „Vereniging vrienden van Veere" bedoelt een historisch genootschap te zijn, dat zich gaat bezig houden met de historische studie van Zeeland in het algemeen en die van Veere in het bij zonder. Voorts ligt het in de bedoeling dat de leden van de vereniging een of twee maal per jaar enige dagen in Veere zullen samenkomen om zich te verdie pen in de historie van deze oude Zeeuw se zeestad. Brand St. Servoostoren HOGE RAAD VERWERPT CASSATIEBEROEP (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad der Nederlanden heeft vanochtend het cassatieberoep van een loodgieter, uit Maastricht, die de brand in de St. Servaastoren in deze stad zou hebben veroorzaakt, door onvoorzichtig omgaan met een soldeerbout, verworpen. Op 30 mei j.l. was deze loodgieter door het Gerechtshof te Den Bosch tot twee weken hechtenis veroordeeld. Van dit vonnis was hij bij de Hoge Raad m cassatie gegaan. WARMOND ST.-NICOLAASFEEST K.A.B. Het St.-Nicolaasfeest voor de kinderen door de KAB georganiseerd, is weer een groot succes geworden. Om half vier za terdagmiddag werd de Sint met muziek afgehaald bij het Tolhek en begon zijn rondgang door het dorp. Tijdens dé rondgang werd ook nog huize St. Li- duina aangedaan, waar de Sint de oud jes hartelijk toewuifde. Daarna begaf hij zich naar de zaal van hotel De Zon waar 232 kinderen van 4 tot 9 jaar verzameld waren om het feest te vieren. Hartelijk toegejuicht door de grote kinderschaar betrad de Sint de zaal. De voorzitter van de KAB, de heer S. van Rijn, heette de goed-heLlig-man welkom. Daarna richtte de Sint zich tot de kinderen met vermanende woor den en ging vervolgens over tot het uit reiken van de cadeaus. Alle kinderen moesten persoonlijk bü de Sint komen die hen met hartelijke woorden een ca deau en een zak snoepgoed overhan digde. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna Catharina Maria, dr. v. W. A. Heijkoop en W. J. Verhoogt. ZOETERWOUDE Spoedeisende raad Nieuwe voorstellen aan Leiderdorp De gemeenteraad kwam gisteravond in spoedeisende vergadering bijeen; af wezig met kennisgeving de heren G. P. van Leeuwen en J. C. Wesselingh. De voorzitter deelde mede. dat deze spoedeisende vergadering is belegd naar aanleiding van een schrijven van de ge meente Leiderdorp, die niet akkoord ging met een door deze gemeente ge stelde voorwaarde inzake het overnemen van de transportwaterleiding. Na een geheime zitting stelden B. en W. voor: 1. het aan Leiderdorp ge dane aanbod in te trekken; 2. afwij zend te beschikken op het voorstel van Leiderdorp om de betreffende voor waarde te laten vervallen en 3. aan de gemeente Leiderdorp ter overname aan te bieden de transportleiding in de gemeente Hazerswoude voor de som van 17/13 x f. 92.000 4- f. 7000 voor te verwachten prijsstijgingen en onder voorwaarde, dat overdracht zal plaats hebben zodra de door Zoeterwoude nieuw te leggen transportleiding in gebruik is gesteld. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Gistermorgen hadden B. en W. be richt ontvangen van de Boerenleenbank alhier, dat deze niet bereid is de lopen de kasgeldlening groot f. 300.000 met een jaar te verlengen. Aangezien dus op 31 december as. dit bedrag zal moeten worden terugbetaald en het te verwach ten is. dat binnenkort nog meerdere be talingen voor bouwrijpmaken woning bouw enz. moeten worden betaald, stel den B en W. voor hun college te mach tigen tot het sluiten van kasgeldlenin gen in het jaar 1957 tot een bedrag van maximaal f. 800.000. Ook dit voorsite 1 werd met algemene stemmen aangenomen. TREIN UIT UTRECHT HAD VERTRAGING De trein uit Utrecht, die gistermiddag om even vier uur in Leiden moest aan komen. had een vertraging van ruim twintig minuten. De trein „strandde in het gezicht van de haven", t.w. in de onmiddeliyke omgeving van het goede renemplacement bij de Haagweg. De vertraging werd veroorzaakt doordat, een schip, dat bij het manoeuvreren in de modder was vastgelopen, ook de ge opende spoorbrug versperde, waardoor deze niet gesloten kon worden. ST.-NICOLAAS KOSTTE GELD! In de maand november 1956 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f. 1.008.188.34 en terugbetaald f. 405.011.90 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 247 en het aantal afbetaalde boekjes 213. Op 6235 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 143.498.50 bijgeschreven. Er werden 586 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 13.246.28. Het tegoed der 38.699 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 26.740.021.57. KERSTFEEST VOOR MILITAIREN Voor de in Leiden gelegerde militairen wordt op 20 december in de Stadsge hoorzaal een kerstfeestviering belegd, Medewerking aan deze avond verlenen het Soldatenkoor van de Koksschool en het Sleutelkoor. Na de pauze volgt een opvoering van het toneelspel „Het witte legioen". JUBILEUM G. KOREE. Vandaag herdenkt de heer G. Koree het feit. dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. van Cranenburgh en Heringa's sajetfabriek. Op bijna 16-jarige leeftijd werd hij geplaatst in de afdeling kammerij, waar hü nu nog als hulp-meesterknecht werk zaam is. De heer Koree werd vergezeld door zijn echtgenote en oudste zoon. ontvan gen ten kantore Vliet 15. waar hy toe gesproken is door de directeur, de heer J. W. Heringa, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens de personeelsvereniging bood de heer Voge lenzang de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. Na een gezellig samenzijn keerde de jubilaris naar zijn woning terug, waar de festiviteiten in huiselijke kring wer den voortgezet. 777 en 999 bijna zes miljoen De stand van giro 777 van het Ned. Roode Kruis voor hulp aan Hongarye was vandaag f. 3.111.006.33. De stand giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk was f. 2.705.298,83. Indonesische persbureaus: „Zeven executies op Ned. Nieuw-Guinea" De beide Indonesische persbureaus (PIA en Antara) publiceren vandaag berichten, volgens welke „Nederlandse troepen in West-Irian onlangs zeven personen hebben geëxecuteerd". Vol gens PIA was het bericht afkomstig van het parlementslid Papare, die in de Indonesische volksvertegenwoordi ging is benoemd als vertegenwoordi ger van de provincie West-Irian". In de berichten worden de namen ge noemd van zeven personen, afkomstig o.a. van Ambon, Ceram en de Kei-eilan- deri. Antara weet voorts te melden, dat „de bevolking van West-Irian jaarlyks met 10% vermindert als gevolg van „oorlo gen" tussen de verschillende stammen, die daartoe door de Nederlanders wor den aangezet". Als bron van de berich ten noemt Antara „West-Irianers. die o.a. op Halmaheira wonen en die mede delingen hebben gedaan aan de plaat selijke autoriteiten". Van officiële zyde in Den Haag zyn deze berichten categorisch tegenge sproken. Men wees er op, dat ook in het verleden herhaaldelijk van Indo nesische zijde berichten zyn gelan ceerd van gelijke strekking, die niet op de waarheid bleken te berusten. Wat de „vermindering van de bevolking met 10% per jaar" betreft wordt „oorlogen" een wel heel zwaar woord voor de onderlinge strijd tussen de stammen, al eeuwenlang zyn gevoerd en gestadig afnemen, naarmate de ge bieden onder geregeld bestuur worden gebracht. (Wij zouden hieraan willen toevoegen, dat de anti-Nederlandse propaganda zich alweer doet gelden, nu de kwes tie Ned. Guinea in de V.N. ter behan deling moet komen Red. L.D.) „Lotisico-zaak" voor Hoge Raad (Van onze Haagse redactie) Op 2 maart j.l. heeft de Haagse recht bank zich bezig gehouden met de zaak van Lotisieo. De 54-jarige direc teur van deze loterij was namelijk bij dit rechtscollege in hoger beroep ge komen van een vonnis van de kanton rechter van juni 1955, waarbij hem. wegens overtreding van de Loterywet een principiële boete van f. 11.- was opgelegd of 5 dagen hechtenis. Het voornaamste bezwaar tegen Loti sieo betreft het continueren van gecon verteerde of geroyeerde polissen. Een eindeloze continuatie van de loterij heeft niet in de bedoeling van de wetgever ge legen, zo voerde het O.M. indertijd aan. De verdediger, mr. C. R. C. Wijcker- held Bisdom stelde heden voor de Hoge Raad o.a. dat het verweer van Lotisieo steeds is geweest dat de Lotisico-lote- rijen voor 1 juli 1905 reeds wettelijk aangelegd waren en dat deze loterijen mogen worden voortgezet met dien ver stande dat van het oorspronkelijk plan niet officieel mag worden afgeweken. De uitgifte van nieuwe polissen onder de nummers van geconverteerde polissen, veranderingen in plan en/of voorwaar den houden, aldus pleiter, geen. althans geen principiële afwijkingen van het oorspronkelijke plan in. De wet was vol gens pleiter duidelijk; op de Lotisico-lo- terijen is ..de loterijwet niet van toepas sing". Alles berust op een verkeerde le zing van Lotisico's doelstelling, bij haar oprichting. Wat daarin omschreven wordt, doet Lotisieo nog heden. De Procureur-Generaal zal op 18 de cember a s conclusie nemen. Russische troepen uaar Bulgarije Volgens Radio-Cairo zijn de Russische troepen langs de Bulgaars-Turkse grens versterkt. De Bulgaarse bevolking was hiervan in kennis gesteld door de Sov- jetrussische regering. Volgens mededelingen van gewoonlijk welingelichte kringen, aldus Radio-Cairo hebben de Russen te Varna aan de Zwarte Zee belangrijke hoeveelheden troepen en wapens aan land gebracht. Pal MacCormick won goud bij schoonspringen dames De eindstand van het schoonspringen dames luidt: 1. en Ol. kampioene Pat MacCormick (VS) 142.36 pnt.. 2. Jeanne Stunyo (VS) 125.89 pnt 3 Irene Macdonald 'Cana da) 121.40 pnt4 Barbara Gilders 'VS) 120.76 pntValentina Tchoumitcheva (Rusl.) 118 50 pnt.. 6. Phyllis Long (GB) 107.61 pnt., 7. Nicole Darrigrand (Fr.) 106.32 pnt. Na Polen en Hongarije Rood-China herziet „oorlogseconomie" Vijfjarenplan gewijzigd Communistisch China gaat het met zoveel zorg en moeite samenge stelde vijfjarenplan vrij grondig her zien. Dit is de tweede maal, dat de Chinese volksrepubliek haar econo misch programma wijzigt. In 1953 moest men veranderingen aanbren gen, daar de buitenlandse hulp klei ner bleek dan verwacht werd. Maar de correcties van toen waren niet van gelijke belangrijkheid als nu. Het centraal comité der communisti sche party heeft besloten de meeste li berale vertegenwoordiger van de arbei dersbeweging in de partij, Tsjen Yoe, plaatsvervangend voorzitter van de mi nisterraad een blanco volmacht te ge ven en hem op te dragen een nieuwe economische politiek uit te werken, die o.m. een beperking van de investering inhoudt. Deze was gericht op een ster ke ontwikkeling van de zware industrie. Deze investeringen voor de industriële uitrusting maakten zo'n 35 tot 40 pro eent van het nationale inkomen uit. Doch deze „oorlogseconomie" leidde tot een ernstige wanverhouding tussen de voortdurende uitbreiding van de pro- duktiemiddelen en de achtergebleven levensstandaard van de bevolking. On der de druk van de gebeurtenissen in Polen en Hongarije heeft de communis tische leiding thans besloten het roer drastisch om te gooien. De reusachtige ontwikkelingsprojecten zullen opnieuw worden bezien en de voorkeur zal worden gegeven aan plan nen voor de vervaardiging van indus triële installaties en werktuigen. Bijzon-, dere aandacht zal worden besteed aan de kosten van de produktie. Voortaan zal er naar gestreefd worden goederen in te voeren, die in de naburige landen goedkoper dan in het eigen land kunnen worden gekocht. 'Ijpilll C. <le Bruin Marktmeester te Valkerburg Wie Valkenburg zegt, zegt de heer de Bruin, want er kan in het dorp niets belangrijks gebeuren of de heer C. de Bruin is er bij! Maar een van de weinige officiële functies, die hij heeft is die van marktmees ter voor de Valkenburgse paarden markt. Daarnaast is hy ook voor zitter van de Middenstandsvereni ging. hoewel hy in het geheel geen middenstander is hy is vertegen woordiger maar men hechtte zo veel waarde aan zijn organisatori sche talenten, dat hij tot voorzitter gekozen werd. Het moet slagen De heer de Bruin woont pas zes jaar in Valkenburg. In de vorige gemeenten, waar hy woonde, zat hdj ook tot over zijn oren in het verenigingswerk. Toen hy naar Valkenburg kwam. was hij besloten zich eens niet met het verenigings leven te bemoeien ,doch dat voor nemen kon hy maar een paar maanden handhaven. Er kwam toen een brief van het paardenmarkt- comité, of hy eens wilde komen praten. De heer de Bruin vroeg zich verwonderd af. wat hij nu by het paardenmarktcomité moest doen. In ieder geva<l ging bij naar de ver gadering. en daar vernam by dat de jaarlykse paardenmarkt een armoedig bestaan leidde. Men wilde er nieuw leven in bla zen en vroeg de heer de Bruin of hij daar de kans toe zag. De heer de Bruin zegde zijn medewerking toe, en toen was het voortbestaan van de paardenmarkt verzekerd, want wat de heer de Bruin een maal begint, slaagt; hij weet niet van ophouden en het moet slagen, want eer rust hy niet. Hoe de paardenmarkt de laatste jaren floreert is ieder wel bekend, want de propaganda is zeer inten sief en alom hoort men van een goedgeslaagde markt. De paarden markt heeft zyn bestaansrecht in de laatste jaren weer bewezen, en er bestaat geen gevaar meer dat de markt zal verdiwynen! Nooit „nee" Toen de andere verenigingen in het dorp het succes van de heer de Bruin zagen, kwamen zy al spoedig een beroep op hem doen bij de or ganisatie van hun acties en fees ten. Dan weer was er een bazar te organiseren ,dan weer was het een feestavond, de volgende keer een St.-Nicolaas-actie. En als er iets te organiseren valt. kan de heer de Bruin geen „nee" zeggen: het or ganiseren zit hem als het ware in het bloed! Er zyn de heer de Bruin al vele bestuursfuncties aangeboden, doch het is hem onmogelijk al die func ties aan te nemen: dan zou hy geen enkele avond meer thuis zyn. Iedere vereniging kan echter een beroep op hem doen als het gaat om een bepaalde actie. franjevereniging Ook thans wlft de heer de Bruin weer een karweitje aan de hand: hij is thans lid van het comité van voorbereiding van de feestavond, die gehouden wordt by het 25 jaar bestaan van de Oranjevereniging Deze avond zal begin volgend jaar worden gehouden, en het moet een geweldige avond worden, aldus de heer de Bruin. Reeds nu reist hy stad en land af om prijzen te pakken te krijgen voor een grote verloting, en niet zonder succes! Als die feestavond nog maar nau- welyks achter de rug is. zal de heer de Bruin zo langzamerhand weer beginnen met de voorbereidingen van de paardenmarkt, die in sep tember wordt gehouden. Telkens tracht hy weer met nieuwe ideeën te komen, om de markt steeds aan trekkelijker te maken En als er dan nog ijs komt. zal de heer de Bruin in die tussentijd ook nog wel even een ysfeest organiseren. Drie verlangens Er is nog heel wat te doen in Valkenburg, meent de heer de Bruin. In de eerste plaats moeten wij niet rusten voor er een goed verenigingsgebouw is, want eigen lijk is er geen enkele behoorlijke zaal in onze gemeente. Dan is het verder nodig dat er sportterreinen komen, want de sport raakt nu wel erg in de verdrukking. En om nog een punt te noemen: de kleuter school. Als er iets voor gedaan zal kunnen worden, zal de heer de Bruin er als eerste by zyn! Toen de heer en mevrouw de Bruin zes jaair geleden in Valken burg kwamen wonen, vonden zij het wel erg stil het was bovendien tegen de winter en men wilde aanvankelijk wel terug naar het be- dryvige Rotterdam. Maar nu zou den zy niet meer terug willen. Bei den vinden Valkenburg een pret tig dorp om te wonen en zij kunnen best opschieten met de inwoners. En als wij het goed hebben wil ook Valkenburg en zijn inwoners de heer en mevrouw de Bruin niet meer missen, want vele activiteiten zouden niet doorgaan als de heer de Bruin zich niet met de organi satie belastte! Turkse tegenspraak Zowel het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken als het departe ment van Defensie hebben de berichten van Radio-Moskou, als zouden er twee Turksp bataljons naar Irak zijn gezon den. tegengesproken. De minister van Defensie. Semi Ergin. verklaarde, dat Irak geen buitenlandse troepen nodig heeft. De voorgenomen ingrypende beper king der investeringen zal in de nabye toekomst reeds een verhoging der lonen mogelyk maken, waardoor weer een lichte stijging van de pryzen van land- bouwprodukten mogelyk zal worden. Hierdoor zal verbetering kunnen wor den gebracht in de situatie voor de land bouwers, waaraan zeer dringende be hoefte bestond. Beroemd gebouiv bij Regensburg Zuidnederlandse toondichter Orlando di Lasso zou er ook een beeld in krijgen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Niet ver van de Beierse stad Regensburg, aan de Donau, staat op de Breuberg een soort Griekste tempel, die koning Ludwig I van Beieren ca. honderdderlig jaar geleden heeft laten bouwen. Ieder jaar komen er vele bezoekers, dit jaar zelfs meer dan 90.000, die allen de 358 marmeren treden - geen kleinigheid voor kort ademige mensen - naar boven klauteren. Waarom doen ze dat? Vanwege het schone uitzicht op de omgeving? Slechts ten dele. De tempel, het „Walhalla" geheten, is namelijk op zichzelf een vermaar de bezienswaardigheid. Zy bevat 113 beelden en 66 gedenkstenen, die de herinne ringen moeten wakker houden aan beroemde personen uit vroeger tyden: koningen en veldheren, dichters, schryvers, filosofen, schilders en componisten. Koning Ludwig had bepaald dat alleen beelden of gedenkstenen mochten worden Beurs van Amsterdam geplaatst van Duitsers of personen van Duitse afstamming. En om drie reden zal de bezoeker waarschynlyk staan te kyken. als hij er ook een beeld vindt van de grote Vlaamse schilder Rubens. De oplossing is echter dat deze in 1577 te Siegen in Westfalen is geboren. Verder pronkt er een beeltenis van de Russische keizerin Katharina de Grote, die daar terecht is gekomen, omdat haar vader een Duitse vorst van Anhalt is geweest. BEURSOVERZICHT Vaste stemming Amsterdam, 4 december Op de tweede dag van de verhandeling van aandelen olie in eensgevend geld ls wel gebleken dat de beurs en het be leggend publiek zich op deze nieuwe methode nog volkomen moeten instel len. Het zakenverkeer ontwikkelt zich dan ook slechts met grote aarzeling: het blykt dat de dagelijkse omzet in het hoofdfonds minder is dan bijv. de vorige week. Ook de fluctuaties in het telefo nische en voorbeurs-verkeer zyn groter aangezien men er kennelyk nog niet aangewend is dat een dubbeltje in de huidige prijs gelijk staat met een half procent op de oude basis. Dit nam niet weg dat het Damrak vandaag de vaste stemming van Wallstreet volledig over nam, zodat de beurs over de gehele linie WARMOND KONIJNENVEILING Zaterdagavond is dan het lot over de tien vette konynen uitgesproken, die door de verkenners bij een loterij be schikbaar waren gesteld. Ongeveer 200 bezoekers waren naar De Burcht geko men om het vonnis te horen vellen. Kapelaan A. P. Loos opende de avond en wees op het belang van het werk van deze vereniging voor de jeugd en hierna werd het rad van avontuur in werking gesteld waardoor nog een stroom van andere prijzen aam de man werd ge bracht. Geslaagd De heer A. H. Bolhuis slaagde aan de Stichting Klinisch Ho ger Onderwijs voor het semi-arts-exa- men. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Vis blijft duur Vier treilers, Norma Maria, Amster dam, Eveline. D.eining en zes loggers verzorgden maandag de aanvoer voor de eerste losbeurt. Zes loggers en vier en twintig kotters deden dit voor de tweede losbeurt. De totale aanvoer bedroeg 4.675 kisten verse vis. Er waren 2.135 ksiten schelvis. 360 kisten wijting .85 kisten gul en kabeljauw. 105 kisten kool- vis. 410 kisten haring. 470 kisten makreel, 280 kisten diversen. 180 kisten schol, 130 stijve kabeljauwen en 3.500 kilo tongen. In de overige pryzen kwam vergele ken by zaterdag weinig verandering. De vis was over het algemeen duur. weer willig gestemd was. Koninklijke be woog zich op f. 150,— pér f. 20 nominaal ingevolge de stijging in New York met 4% dollar. Unilever kwam boven de 350 uit. Philips liep 6 punten en Aku 4 punten omhoog. Ook de andere hoeken waren niet on gunstig gestemd. Met name de cultures lieten zich van een betere zijde kennen. Ver. Deli sprong in het oog met een avance van niet minder dan 8 punten tot 104. zonder dat daarvoor een spe ciale reden viel aan te wijzen Amsterdam Rubber steeg tot 76. De Scheepvaart lag goed prijshoudend en hier was het Holland-Amerika-Lijn die als uitschieter fungeerde met een stij ging van 7 punten tot 191. Het was de laatste dag der claimverhandeling voor de Bijenkorf en Tetterode. Morgen doet weer een nieuwe claim zyn intrede uit hoofde van de emissie Zwaardemaker. Staatsfondsen bleven goed gehandhaafd. De beurs sloot zeer kalm. WISSELKOERSEN Amsterdab. 4 december Londen 10.62%—-10.62%, New York 3.82H—3.83A, Montreal 3.98%—3.98%. Parys 1 07971:- 1 08071 - Brussel 7.59%—7.60, Frankfurt 90 65'90.7012. Zürich 86 741,2—86.79%, Zürich (vr. fres.) 89 34—89.39, Stockholm 73 58':—73.63'2 Kopen-hagen 54.85-54 90, Oslo 53.27—53.32. Milaan 60.50%-60.55%. Een honderdduizend bezoekers per jaar Het heeft in koning Ludwig's bedoe ling gelegen, dat vrij geregeld - om de twee of drie jaar - een nieuwe beroemd heid een ereplaats in het Walhalla zou krijgen. Tijdens zyn leven - hij is in 1868 overleden - bepaalde hij zelf wie dat zou moeten zyn. Thans ligt de uit eindelijke beslissing in handen van het Beierse ministerie voor Onderwijs en Erediensten, waarbij tevoren een orga nisatie of een instituut een desbetref fend voorstel moet hebben ingediend. En nu zijn er natuurlijk verenigingen en inrichtingen, die graag van zich doen spreken, doch er is een ..maar aan ver bonden. want er hangt een geldkwestie mee samen. Ze zullen namelijk zelf de kosten moeten dragen en die zijn niet gering. Een beeld van fraai Cararisch marmer kost tegenwoordig immers al gauw tegen de tienduizend mark Op het ogenblik is men doende een beeld van Joseph von Eichendorff een plaats je in het Walhalla te geven Vereerders van deze lyrische dichter, die tot 1857 heeft geleefd, hebben het geld al bij el kaar gebracht. Voor de beroemde com ponist Johannes Brahms en voor de pionier op luchtvaartgebied Otto Li- lienthal kon men echter nog niet zo ver komen. Voorstel By het ministerie in München is kort geleden ook een voorstel binnengekomen een beeltenis van de vermaarde Zuidne derlandse toondichter Orlando dl Lasso in bet Walhalla neer te zetten. Orlando di Lasso, ook wel Roland de Lattre geheten, werd in 1532 te Bergen, in Henegouwen, geboren. Toen hij 12 jaar telde, was hij koorknaap bij her tog Ferdinand Gonzaga te Milaan. La ter trad hij als koormeester en dirigent in de basiliek van Sint Jan van Latera- nen te Rome op. Sedert 1560 stond hij aan het hoofd van de keizerlijke hofka pel te München. Orlando di Lasso, die in 1594 te München is overleden, is bij zonder vruchtbaar geweest. Hoe bekend hij is geweest, blijkt wel uit 't feit dat wij in de binnenstad van München. niet ver van 't imposante Rathaus. een ..Or lando Strasse" vinden. Even later ston den wij voor een café. dat ..Orlando di Lasso" heet. Het Bondsland Beieren is van oordeel, dat het de kosten van het vervaardigen van de dure beelden zelf niet mag dra gen. Het onderhoud van het gebouw al leen kwam de Beierse staat ieder jaar immers al op ca. 20.000 mark te staan, terwijl die kosten het volgend jaar nog 5000 mark hoger zullen zijn. omdat men vrij veel grondwerk zal moeten laten verrichten. Toen de vermaarde klassieke architect Von Klenze. die een groot aantal prach tige gebouwen in München heeft neerge zet. deze tempel indertijd liet oprichten, vergat hij namelyk voor een riolering te zorgen. Het regenwater kan dus niet kunstmatig afvloeien en tast het kost bare marmer van de wanden aan. Er zijn tegenwoordig tal van mensen, die een inrichting als het „Walhalla" uit de fiid vinden en er niet akkoord mee kunnen gaan. dat er nog nieuwe beelden in worden ondergebracht Maar zo lang nog ongeveer honderdduizend mensen per jaar deze tempel bezoeken, meent het ministerie dat zy in haar oude vorm toch nog altijd recht van bestaan heeft. Dinsdag 4 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl. 87% 91% 92 90% 90% Ned '56 3% 90% 90% 85 86 85% Ned 55 3% 87 85% Ned 55 II 3 87% 87% Ned '47 3% (3) 89 U 8911 84% 84% Dollarlng '47 3 93 92', Investeringscert 3 91% 911'* Ned 62-64 3 91% 90% 86% 87% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ind B Nat Handelsbank Ned Handelsmy A K Wilton Feyenoord Biliton 2de r Kon Olie (f 50.—) Kon Olie Amst Rubber Holl Amer UJn Kon N Stoomboot.. Ned Scheepv Unie H VA Java Cult Deli My en (Ver.) Senemtoah NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen 47 47% 106% 109 164% 165% 218% 222% 250 255% 342% 350% 216 219 220 385 73% 76 184 190% 170% 170% 168 169% 89% 94% 55% 57 96 103 64 64% Vdam 47 (3%) 3 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam -37 I-m 3% Industr. Obligaties Philips DoUarlns "51 90% B 92% 93% 91% Premieleningen A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 13 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 12%.. idem n 2% R'dam '52 I 2% idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 93% 93% 88 89 99% 99% 88 L 81 85% 85 96 100 95% 98% 101 101% 99% 104 104% Amst Bank 215 Rott. Bank 183% Twentsche Bank 183 Industrie Ondernemingen Ned G eD Sp fabr 196 Kon. Ned Grofsm 106 Rott. Droogdok My 540 Tieleman en Dros 9% Handelsondernemingen Borneo Sum H My 76% Internatio Diversen Albert Heyn Ned My Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen 93% 260 68 18% Anaconda Shell Oil Comp 75A 87% 219% 185% 203% 108 545 76 95 76% 88% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie £ng bur v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet ?rel w a idem Textiel Gebi v Wyk Leidsche WoLspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr "53 Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Befconm. ViL 3/12 380 49GB 49% 64 66 67% 71 75 247% 260 420L 430 155 160% 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3