Constituante moet beslissen over Staatsideologie van Indonesië Grotere helikopter op de lijn Rotterdam - Brussel HONGARIJE Islam of Pantsjasila? Felle strijd tussen de twee blokken te verwachten BETALING PER GIRO VAN ABONNEMENTSGELD Met een enkel woord Agenda DINSDAG 4 DECEMBER 1056 (Va,n onze Haagse redactie) De helikopterverbinding Rotterdam* Brussel wordt van nu af, evenals trou wens alle andere Sabena-helikopter- lijnen, gevlogen door de Sikorski-58, een toestel dat aan 12 passagiers ruimte biedt tegenover 7 passagiers in de S-55, die tot nu toe werd gebruikt op de helikopterlijnen van de Sebana. Bovendien heeft de S-58 een aanzien lijk betere geluidsisolering en air conditioning, dan bij de oudere type het geval was. Gisteren is uit Brussel voor de eerste maal een S-58 op de vergrote helihaven van Rotterdam aangekomen. Ter gele genheid van dit feit waren enkele Bel gische autoriteiten meegekomen: o.a. de minister van Verkeerswezen, de heer E. Anseele en de burgemeester van Antwerpen, de heer Craeybeckx. Zij werden op de helihaven verwelkomd door de Rotterdamse burgemeester, mr. G. E. van Walsum en enkele wethouders, alsmede een aantal vooraanstaande fi guren uit het Rotterdamse zakenleven. De heer Van Walsum wenste tijdens een receptie in het restaurant van de helihaven, de Sabena succes met de nieuwe helikopters. Helemaal zonder vrrees over de toekomstige ontwikkeling was hij overigens niet: .Het nieuwe Vervolg van pag. 1 Politieke verwarring De toestand in Hongarije is nog steeds verward, zo telefoneerde onze correspon dent in Wenen ons vanochtend. Deze politieke verwarring openbaart zich het duidelijkst door het gemis aan coördina tie in de berichtgeving. Aan de ene kant is er tegenspraak tussen de Russische en Hongaarse instanties want terwijl de „Prawda" gisteren schreef, dat Amerika en Oostenrijk wapens in auto's van het Rode Kruis naar Hongarije zouden heb ben gebracht, die dan door het Oosten rijkse gezantschap in Boedapest werden verdeeld, verklaarde de perschef van Kadar Sirmany, dat Hongaarse verzets strijders dit hebben gedaan. De „Prawda" beweert zelfs dat een groep van 30 gewapende personen op 27 oktober naar Hongarije zouden zijn gebracht en dat de Oostenrijkse grens wacht tevoren daarover was ingelicht, zodat de groep zonder meer over de grens kon komen. Men kan er zeker van zijn, dat de Oostenrijkse regering tegen deze bewering met kracht zal proteste ren. Van de andere kant weerspreken verschillende Hongaarse instanties el kaar. Kadar bijvoorbeeld beweert dat de meerderheid van heit volk achter hem staat, waartegenover het officiële partij blad „Nep Szabadsag" het tegendeel ver klaart en vooral de economische toestand catastrofaal noemt. De industriële pro- diktie heeft volgens dit blad een laag- tepunt bereikt, omdat slechts een derde van de normale hoeveelheid steenkool wordt afgeleverd. Verscheidene rege ringsinstanties schijnen hun taktiek nu te veranderen door meer voor de waar heid uit te komen. Sirmany geeft bij voorbeeld toe, dat er nog steeds gewa pend verzet is en dat duizenden gewa- penden, die overigens „misdadigers" worden genoemd, onrust veroorzaken. Het Hongaarse persbureau M.T.I. deelt mede. dat 1500 partisanen de stad Sa- rospatak bekend door haar faculteit voor Calvinistische theologie in be zit hebben genomen. Tegen de partisa nen zal worden opgetreden door de nieuwe R.-politie (die de gehate A.V.H. vervangt). De telefoonverbindingen tus sen Pees en Boedapest zyn verbroken en wel uit militaire overwegingen. Dit zegt genoeg! Kadér heeft een concessie gedaan door Ferenc Erdely uit het laatste kabinet- Nagy vrij te laten. Over generaal Ma- leter echter die tezamen met Erdely werd gearresteerd, wordt niets meege deeld. Inzake het geval-Nagy heeft gis teren een langdurige gedachtenwisseling plaats gehad tussen een vertegenwoor diger van Nehroe en de Joegoslavische gezant te Boedapest, Soldatic. Generaal Alfred Gruenther, kandi daat-voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis, heeft gisteren aangedron gen op de stichting van een bijzonder rampenfonds van vijf miljoen dollar voor hulp aan het Hongaarse volk. Het geld zal voor Hongaren in en buiten hun land zelf worden gebruikt. Het is brood nodig, want nog steeds komen er Hon garen de grens over. al zijn er gisteren slechts 926 vluchtelingen uit Hongarije in Oostenrijk aangekomen, aanmerkelijk minder dan de voorgaande dagen. Gis teren is de 110.550ste Hongaarse vluch teling Oostenrijk binnengekomen. En kele vluchtelingen verklaarden, dat het steeds moeilijker werd Hongarije te ont vluchten. Rode journalist had genoeg van leugens (Van onze correspondent in Wenen) Na Peter Fryer van het Britse com munistische blad „Dailly Worker", Codignola, hoofdredacteur te Genua van het communistische blad „Unita" en na de correspondent van het Joegoslavische blad „Borba", die in de Verenigde Sta ten zijn ontslag heeft genomen, heeft nu ook Franz Philipp. de Weense cor respondent van het Oostduitse persbu reau A.D.N. (Algemeine Deutsche Nach- richtendienst) de vrijheid gekozen. Een uur nadat de correspondent per telegram zijn ontslag had gekregen, verklaarde hij, dat hij vier maal in Oost-Berlijn tegen het feit had gepro testeerd. dat men aldaar zijn berichten over Hongarije ofwel niet had overge nomen, ofwel had misvormd. Op 5 november bijv. had het persbureau als een Weens bericht medegedeeld, dat de geëmigreerde ex-premier Ferenc Nagy per vliegtuig van Wenen naar Györ was gebracht, een voorstelling van zaken, die volkomen onjuist was en die tevens een vals licht wierp op de neutraliteit van Oostenrijk. Voorts publiceerde A.D.N. in de laat ste tijd zogenaamde berichten uit Wenen, volgens welke Hongaarse ge vluchte vrouwen en meisjes in Weense bordelen worden ondergebracht, terwijl de mannen in veewagons naar de Bel gische mijnen worden gedeporteerd. Daar de correspondent zich „als Oos tenrijker niet tegen Oostenrijk wil laten misbruiken", heeft hij de vrijheid ge kozen. Wij kunnen bovendien bevesti gen, dat wij hem hebben Ieren kennen als een journalist, die al geruime tijd uiterst kritisch stond tegenover het communisme in zijn concrete vorm. De gebeurtenissen in Hongarije heb ben hem de laatste stoot gegeven om zich daarvan geheel te cMstanciëren. type heeft een vergroting van de heli port noodzakelijk gemaakt; aLs er nog grotere hefsohroefvliegtuigen komen wordt zelfs het Rotterdamse stadhuis be dreigd". De Sabena heeft het voornemen met de S-58 ook een verbinding Brussel Parijs te gaan onderhouden. Met ingang van maart aanstaande aanvankelijk twee maal, in het hoogseizoen echter vijf maal per dag. Door de Belgische luchtvaartmaat schappij zijn acht toestellen van het type S-58 aangekocht in Amerika. Het toestel heeft een vliegbereik van 450 kilo meter en een kruissnelheid van 172 kilo meter. Het bestaat uit twee comparti menten waarin de passagiers tegenover elkaar zitten. Door middel van tele foons kunnen zij in verbinding komen friet de piloot. Zijn Turkse troepen Irak te hulp gesneld? Volgens het Sovjetrussische persbureau Tass heeft de Iraakse regering Turkije verzocht troepen te sturen ter onder drukking van een „nationale beweging", welke het aftreden van de regering en uittreden van Irak uit het Verdrag van Bagdad zou eisen. Tass haalt „welinge lichte kringen" te Damascus aan, vol gens welke reeds twee bataljons Turkse troepen naar Irak zjjn gezonden. Leer om leer De WeeWuitie regering heeft de be- wegingsvrijheid van de Sovjet-russische ambassadeur Andrei Smirnof en zijn staf beperkt tot een afstand van 40 km van de Sovjet-russisohe ambassade, aldus heeft een woordvoerder van de bonds regering bekend gemaakt. Het gaat hier om een tegenmaatregel als antwoord op een soorgelijke bepaling van Moskou voor de Westduitse ambassadeur in de Sovjet-Unie. Ontwikkeling lager technisch onderwijs Andere structuur en veel hogere eisen De werkcommissie voor het Lager Nijverheidsonderwijs voor jongens, door de minister van O., K. en W. in 1949 ingesteld, heeft aan de minister haar rapport „Ontwikkeling van het lager technisch onderwijs" aangebo den. Het rapport geeft een beeld van de veranderingen, die zich bjj het lager technisch onderwijs aan het voltrek ken zijn. De eisen, die thans aan de technische school worden gesteld, zijn aanzienlijk hoger dan voorheen, aldus een toelich ting op het rapport. De technische school ziet haar taak verbreed van een voormalig opleidingsinstituut naar een vormingsinstituut, waar jonge mensen worden voorbereid, niet uitsluitend op hun toekomstig beroep, maar ook op hun toekomstig leven, op de weg naar volwassenheid. Dit heeft geleid tot een andere structuur van het lager tech nisch onderwijs. Opleidingsduur, leer plannen en methoden zijn daarbij veel veranderd. Wanneer de leerling van de lagere school naar de lagere technische school gaat is er van beroepsonderwijs nog geen sprake. Het aantal lessen per week houdt nog het midden tussen dat van de lagere school en het aantal, dat in latere jaren op de L.T.S. wordt aan gehouden. De arbeid met de handen bepaalt zich tot het opdoen van erva ring met verschillende materialen. Deze ervaring vergemakkelijkt na een jaar het antwoord op de vraag in welke vakrichting moet worden doorgegaan. Deze keuze is echter nog een hoofd keuze, b.v. richting hout, metaal, verf of een andere vakrichting. Pas na een tweede jaar worden de beroepsgrenzen wat nauwer omlijnd, zoals timmerman, meubelmaker, automonteur, elektricien, fijnmetaalbewerker, enz. Het grootste deel van het rapport Is gewijd aan de wijze, waarop het onderwijs moet worden gegeven. Leraren van technische scholen zijn over het algemeen praktisch inge stelde mensen. Een wetenschappe lijke verhandeling over methodiek en didaktiek zegt hun weinig. De voor lichting is te algemeen en het ver band met het eigen werk moeilijk tc vinden. Vooral op deze kant van de ontwikkeling van het lager technisch onderwijs heeft de commissie de na druk willen leggen. Belangrijke zaken In het leerproces als belangstelling en zelfwerkzaam heid zijn als minimumvoorwaarden van „het leren" van de leerlingen als basis voor iedere les gekozen, aldus het rapport. (Van onze correspondent in Djakarta) In de bergstad Bandoeng zijn ongeveer 470 leden van de ruim elf maanden geleden gekozen Constituante dezer dagen bijeen gekomen om Indonesië een nieuwe grondwet te geven. Als de Constituante echter voortgaat te werken in het tempo, waarmee zjj zich een presidium koos, dan zal het nog wel even duren eer die nieuwe grondwet het Indonesische Staatsblad bereikt. En dan wordt het vermoedelijk wel een heel dure grondwet ook! Wat het samenstellen van het presidium een voorzitter en vijf vice-voorzitters betreft weten wij in elk geval nu al zo ongeveer wat dat „gekost'' heeft. Er waren na de installa tie van de Constituante door president Soekarno namelijk negen zittingen voor nodig! Dat heeft aan zittingsgelden, verblijf- en lokale transportkosten voor die 470 leden een bedrag van ruim 700.000 roepiah gevraagd, nog ongerekend de kosten van het secretariaat. Men mag dus van de voorzitter en de vice-voor zitters wel zeggen dat zij „ln het goud zjjn gevat"! Ongerustheid over kolenvoorziening tuinbouw De kolenvoorziening in de tuinbouw geeft aanleiding tot ernstige ongerust heid. De bevoorrading van de tuinbouw en ook van de bloemkwekerijen onder warm glas verloopt niet in alle op zichten zoals het gewenst is. De vrees bestaat, dat er een ernstig tekort zal ontstaan, zodra de vorst in hevige mate optreedt en naast de algemene kolenschaarste ook het vervoerspro bleem nog een rol gaat spelen. De afdeling groenten-teelt van het Landbouwschap in samenwerking met de afdeling bloemkwekerij heeft het be stuur van het Landbouwschap op deze gang van zaken attent gemaakt. Hoewel het bestuur van het Landbouwschap nog geen stappen op dit gebied zal doen, is toch wel aan beide afdelingen opdracht gegeven de kolenvoorziening in het stookseizoen nauwkeurig te blijven vol gen. De afdeling groenitenteelt is ge machtigd om, zodra dit nodig zou zijn, op korte termijn stappen te doen, welke in de gegeven situatie gewenst zijn. Aan tuinders wordt geadviseerd om ook zelf alle moeite te doen tijdig zo goed moge lijk bevoorraad te worden. De Constituante „versleet" bovendien al in haar eerste zitting een voorlopige voorzitter, doch da-t was niet héér schuld. Met het voorlopige voorzitter schap was namelijk automatisch belast het oudste lid der Constituante, Hadji Moh. Soedjadi van Tasikmalaja, die al na de eerste zitting waarin zijn hele taak bestond uit (het verzoek aan de president om het woord te nemen „afknapte", wat overigens niet zo ver wonderlijk was, want hij is al 106 jaar oud. Hij heeft inmiddels dan ook als lid van de Constituante bedankt. Zijn opvolger in leeftijd 86 jaar wenste wegens zijn minder goede gezondheids toestand niet voor een benoeming in aanmerking te komen, zodat H. Ridwan de zetel van de voorlopige voorzitter in nam. Ook deze is niet direct een „aan- komertje" want hij telt bereids acht kruisjes! Felle strijd In de vele zittingen welke de Consti tuante nodig had om een presidium te vormen is om die bezetting een felle politieke strijd gevoerd die feitelijk reeds Wall Street schudde op zijn grondvesten Ontploffing in Brooklyn Gisteren zijn bij een ontploffing op pier nr 37 is Brooklyn negen mensen gedood en 250 gewond. Omstreeks 3 uur was brand uitgebroken in een stapel sisal. Het vuur bereikte cilinders acety leen en bussen verf, waarop een enorme ontploffing volgde, die tot 50 km in de ringstroepen in Manzanillo aan. omtrek te horen was en de gebouwen De leider der opstandelingen, Castro, van Wallstreet deed schudden. Een had. als gemeld, kortgeleden in Mexico Ijzeren balk van honderd kilo werd 500 medegedeeld, dat hij in december Cuba meter weggeslingerd. Om 19 uur was zou binnenvallen, om te pogen het he men de brand meester. De schade wordt wind van president Batista omver te op tien miljoen dollar geraamd. werpen. Opstand in Cuba onderdrukt Het hoofdkwartier van het Cubaanse leger heeft bekendgemaakt dat leger vliegtuigen nabij Manzanillo, aan de Cubaanse zuidkust, gelande revolutio nairen met boordwapens hebben be schoten en verstrooid. „De troepen achtervolgen de opstandelingen" aldus deze bekendmaking, waarin ook wordt gezegd dat het jacht, dat de opstande- I lingen aan wal zette waarbij het I eveneens vanuit de lucht werd bescho- J ten door een vaartuig van de I Cubaanse kustwacht is aangehouden en opgebracht. „Aan boord van het jacht werd een aantal uniformen gevonden en wapens, klaarblijkelijk toebehorend aan de op-1 standelingenleider. Fidel Castro", aldus nog de bekendmaking. Een bataljon van de Cubaanse kust- j doelartillerie is gisteren per vliegtuig naar het gebied van Manzanillo over gebracht Er komen voortdurend rege- Onze kwartaal- en maandabonnees, die de voorkeur geven aan beta ling per giro, verzoeken \vy vrien delijk de overschrijving te verrich ten vóór de 1ste van de maand, resp. vóór de eerste dag van ieder kalenderkwartaal. .Alleen dan kunnen zij er zeker van zijn, dat geen kwitantie wordt aan geboden. De aborufementsprijzen zijn per maand f 2.35 per kwartaal f 7. Ons gironummer is 57055 Nehroe ontevreden over regering Kadar De Indiase premier Nehroe verklaarde gisteren in het parlement, dat men het Hongaarse volk moet toestaan zelf zijn toekomst te bepalen en dat alle buiten landse strijdkrachten het land moeten verlaten. Hij achtte het zeer ongelukkig, dat de regering-Kadar Secretaris-gene raal Hatpmersk jöld niet toestaat naar Boedapest te komen. „Het natuurlijk gevolg ls, dat de mensen beginnen te denken, dat de beschuldigingen inzake deportatie en andere aanklachten ge heel of gedeeltelijk juist zijn", aldus Nehroe. begon by het debat over de vaststelling van de procedure der verkiezing. Het was een voorloper van het poli tieke duel dat straks zal worden gele verd als het er om gaat de Staatsideo logie van Indonesië in de grondwet te verankeren. Twee partijen staan hierbij tegen over elkander: De Pantjasilagroep (de niet-Islamietische partijen met de PNI vooraan) en het Islamietische blok met o.a. de Nahdatal Oelama en de Masjoemi. Kort samengevat komen de verschillen tussen deze twee „blokken" hierop neer, dat Pantjasilagroep (de naam zegt het reeds) de Pantjasila, de vijf zuilen, als basis van de grondwet wenst. Die vijf zuilen zjjn: het geloof in de enige God, de humaniteit, het nationalisme, de volkssoevereiniteit en de sociale rechtvaardigheid. Aangetekend zij hierbij dat „het ge loof in de enige God" het eerbiedigen van elkanders geloofsovertuiging tot uitdrukking wil brengen zonder dat een bepaald geloof tot Staatsgods dienst wordt verklaard. Het Islamietische blok daarentegen wenst een conceptie van de Staats ideologie waarbij in de grondwet wordt vastgelegd dat Indonesië een Islamie tische Staat is. Daarin zal nochtans - naar van Islamietische zijde herhaal delijk en met klem is verzekerd vrijheid zijn voor elk ander geloof. De voorzit'terszetel De strijd om de bezetting van de voor zitterszetel is gewonnen door de pantja- sila-groep. Het lid van de P.N.I. (Na tionalistische partij) mr. Wilopo, werd namelijk tot voorzitter gekozen en de moeilijkheden die hem straks in deze kwaliteit te wachten staan, zullen be loond worden met een voor deze functie maar matig salaris, doch met het genot van een dienstwoning en een auto-met chauffeur. De kandidaat van de Nahdatal Oela ma, K. H. Dachlan. verloor, zij het met, slechts gering verschil, namelijk met 20 stemmen. Uit die stemverhouding valt af te leiden dat mr. Wilopo, behalve die der P.N.I. ook de steun had van de P.K.I. (communisten), de Parkindo (Christe- lyke partij) en enige kleinere partyen. De Nahdatal Oelama-kandidaat kreeg vermoedelijk ook de stemmen van Mas joemi, de kleine Islamietische party en en de katholieken. Intussen kreeg de Constituante een Islamietische eerste vice-voorzitter. De Masjoemi-man Prawoto Mangkoesasmito werd daartoe met algemene stemmen gekozen. In Islamietische kring en met name bij de Nahdatal Oelama is men over een en ander zeer ontstemd. De Nahdatal Oelama beweert namelijk dat een der P.N.I.-leiders heeft beloofd de kandidatuur van de N O.-man te zul len steunen. Dat zou dan geschieden als een soort wederdienst voor de steun, die BINNENLAND De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suurhoff, zal donderdag 20 december de nieuwe werkplaats van de stichting Actio Vinclt Omnia (AVO) te Oostburg openen. Het zal zeker nog tien Jaar duren eer de beoogde verlaging van de leerlingen- schaal bij het lager onderwijs volledig ge realiseerd zal zijn. De voorstellen van de ambtelijke leden richten zich op 1 januari 1967. terwijl de A.N.O.F.-leden 1 januari 1969 voor ogen hebben. Aldus minister Cala in zijn vierde onderwijsnota aan de Tweede Kamer Hij wijst er dan ook op, dat het noodzakelijk zal blijven de oplei ding tot het am-bt van onderwijzer vooral voor het uitgebreid lager onderwys met kracht te stimuleren, al kan wel gezegd worden, dat de toeloop tot de kweekscholen de laatste jaren zeer bevre digend ls. - Gistermiddag ie in de Vijzelstraat op de hoek van de Keizersgracht te Amster dam een 17-Jarlge kantoomediende onder de aanhangwagen van een vrachtauto ge raakt. De wielen gingen over hem heen. De Jongen moet op slag dood zijn geweest. - Bij het communistische dagblad „De Waarheid" op de Prinsegracht te Den Haag zijn 's nachts twee ruiten Ingegooid. - Elf wollen damesjumpers, 18 paar leren handschoenen en 24 paar herensok ken. ter gezamenlijke waarde van f 450 zijn ln de nacht van vrijdag op zaterdag uit een textielzaak aan de Haarlemmer dijk ln Amsterdam ontvreemd. De dader heeft, een etalagedeur moeten verbreken om in het bezit van deze collectie te kun nen komen. Bij K.b. is mr. E. N. van Kleffens. minister van Staat, ambtenaar van de bul- lof CfdTartd2er«cómïlnferdeb"°«d™d. Averijf. zijn maandagavond bij het Joego. t°' "O"" ue verteTenwo"rdiglnf De minister van O. K. en W. heeft in i de onderwijsnota, die hij aan de Tweede j Kamer heeft doen toekomen medegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp bij de Staten-Generaal zal worden ingediend tot verlaging van de leerllngenschaal. BUITENLAND Een gerechtshof ln Nicosia heeft maandag twee meisjes van 17 jaar ver oordeeld tot respectievelijk twee en zeven Jaar gevangenisstraf. Zij hadden voor de Grieks-Cyprische, verzetsbeweging bommen vervoerd. Dit is ue eerste maal, dat Cy prische vrouwen voor dergelijk verzets werk veroordeeld zijn. Om te bewyzen dat de Britse arbei der nog steeds „de beste ter wereld" is hebben veertig bouwvakarbeiders in Bir mingham in twaalf uur tijds een huis met vijf kamers gebouwd, 's Morgens om 7 uur werd de eerste steen gelegd, 's avonds om 8 uur was het huls kant en klaar, ge schilderd en behangen en voorzien van gas, water en elektriciteit! In een bioscoop in Brooklyn is zon dagavond, tijdens de vertoning van de film .Oorlog en vrede", een bom ontploft, waardoor zes toeschouwers werden ge wond. Drie van hen moesten i neen zie kenhuis opgenomen worden. De politie ge looft. dat de aanslag het werk is van een maniak, die verantwoordelijk gehouden v/ordt voor 25 bomontploffingen die zich ln de afgelopen 16 jaar in New York heb ben voorgedaan. Naar Radlo-Warschau meldt, is Waclaw Barcikowski. de voorzitter van de Poolse democratische partij na de com munistische en de boerenpartij de grootste partij in Polen met andere leden van het centrale comité van de partij afge treden Barcikowski verklaarde ln een brief dat hy meende te moeten aftreden, cmdat hy behoorde tot „de groep men sen, die moreel en politiek verantwoor delijk zyn voor de fout.. tekortkomin gen van de thans afgesloten periode". Premier Karamanlis van Griekenland en zijn minister van Buitenlandse Zaken, landse permanente vertegenwoordiging by de Noord-Atlantische Raad en bij de orga nisatie voor Europese Economische Samen werking te Parys, zulks met de rang en titel van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in speciale zending. Het Ambonezenkamp „Oude Molen" te Well gemeente Bergen (L.) zal aanmer kelijk worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling van het Commissariaat Ambo- nezenzorg hier 100 Ambonese gezinnen te huisvesten. Thans zyn er 28 gehuisvest. Voor de uitbreiding zal het byplaatsen van 15 barakken nodig zyn. men. De twee staatslieden zullen bespre kingen hebben met maarschalk Tito en andere Joegoslavische leiders over de in ternationale toestand. De Joegoslaven zou den het Balkanverbond tussen Joego slavië, Griekenland en Turkye nieuw leven willen Inblazen. Het zevende Amerikaanse leger houdt van 5 tot 11 december manoeuvres ln Zuid-Dultsland, waaraan 60.000 soldaten en 15,000 voertuigen deelnemen De oefe ning is „War Hawk" genoemd. Officieren uit acht NAVO-landen en Spanje zullen haar gadeslaan. Het vlaggeschlp „Caltex Rotterdam" van de Nederlandse Pacific Tankvaart maatschappij, de rederij van de Caltex- groep, is dit weekeinde met de eerste rond de Kaap naar Nederland gebrachte olie op de Caltexraffinaderij te Pernis aangeko men. Het schip vervoerde een lading van 30.007 ton. De Caltex Rotterdam" was op 26 oktober van de Perzische oliehaven Bandar Masjoer aan de Perzische Golf ver trokken, dus nog vóór de sluiting van het Suezkanaal. De Sovjet-Unie heeft maandag om een spoedige bijeenkomst van de ontwape ningscommissie der Verenigde Naties ver zocht. Deze zou een rapport moeten op stellen, dat de algemene vergadering zal inlichten over de pogingen welke zijn ge daan om een ontwapeningsovereenkomst tot stand te brengen. Zoalsbekend heeft de Sovjet-Unie de vorige maand nieuwe ont wapeningsvoorstellen gedaan Om aan de moeilijkheden van auto rijdende toeristen ln Frankrijk tegemoet te komen heeft de Franse regering een voorlopig systeem van benzinetoewijzing voor hen ingesteld. Iedere toerist dient, om zich van benzinebonnen te verzekeren, van de plaats van grensovergang af te rijden naar de dichstbijzijnde prefectuur, de Franse provinciale griffie, waar hem, om zijn einddoel te bereiken, voldoende benzinebonnen zullen worden verstrekt. De „Compass Island", de „voorloper van een vloot voor het lanceren van be stuurbare atoomprojectlelen naar welk ipunt van de globe ook", is maandag bij de Amerikaanse marine ln dienst genomen. Het ls een verbouwd vrachtschip en gaat gegevens verzamelen voor bet beproeven van het projectiel Jupiter", dat een actie radius van 2400 km. heeft. Gemaskerden hebben maandagavond in een koffiehuis te Mozaotos, in Zuid- Cyprus, een herder van Griekse afkomst doodgeschoten. Dit was d' eerste moord aanslag sinds tien dagen geleden op een aantal misdrijven onvoorwaardeiyk de doodstraf werd gesteld. Te Ormljhla is een lagere school gesloten wegens „herhaalde lijk ondisciplinair optreden van de leer lingen". Naar Radlo-Warschau meldt, heeft premier Cyranklewicz opdracht gegeven, meer'kolen beschikbaar te stellen voor de bevolking. Hierdoor zal minder steenkool beschikbaar zijn voor de industrie en de export. Om brandstof te besparen zullen de fabrieken op de dag voor Kerstmis en op Oudejaarsdag gesloten zijn. Voorts zal in een aantal fabrieken het elektrlclteits- verbruile worden beperkt. Waaggebouw: Diepzee-show 25J en 7Vj1(5V6 uur nam. WOENSDAG Waaggebouw: Diepzee-show 25'/2 uur. DONDERDAG Hotel Central: Ledenvergadering Ver. tot IJsbestrijding. 4 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur nam. Inst. v Prev. Geneeskunde: K. en O.- cursus: „Van kind tot volwassene". 8 uur nam. Zaal Mekel (Hogewoerd): De Zanger. Wedstrijd in kleur- en zangkanaries. 8 uur nam. ZATERDAG. Rijksmuseum voor Geologie (Garen- markt) Excursie Kon. Ned. Natuurhis torische Ver. 2.30 uur nam. Schouwbure: ,,De Sleutelspelers". Opv. van „Vandaag is morgen". 8 uur nam. MAANDAG Schouwburg: K. en O, R'dams Toneel „De volle waarheid". 8 uur nam. De Doelen: Leldse Amateur Fotografen vereniging. Spr. Ir. A. M. Overeijnder. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Lakenhal: Tentoonstelling „Start V". (Tot 10 december) Ned. LegermuseumLustrumtentoon stelling „Pro Patria". Werkd. 105 uur; zondags 15 uur (t/m. 16 decembeï). BIOSCOPEN Luxor „Het trottoir" 18 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Zolang er vrouwen zullen zijn" 18 Jaar: Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Mens durf te leven!" a.l. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Inspecteur Callaghan en de geheime code" 14 Jaar; werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag 2 15. 4.30, 7 en 9.15 uur Rex „Meisjes van de grote stad" 18 Jaar Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15; zondag 2.30, - 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (bovenstaande theaters geven op 5 dec slechts één avondvoorstelling en wel te 7 uur.) De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 december 8 uur waar genomen door Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552, Apotheek Haven Ha ven 18, tel. 20085 en Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest. Tel. 26274. tel. 26274. BH geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. de Nahdatal Oelama. destyda gegeven heeft om de P-N.I.-er, mi-. Sartono, te benoemen tot voorzitter van de volks vertegenwoordiging. Van de P.N.I.-zijde wordt echter ont kend dat ooit een dergelijke belofte is gedaan. Haast is nodig Inmiddels lyken de tegenstellingen tus sen Islamieten en niet-Islamieten door deze verkiezingen te zijn verscherpt en dat zal straks als men de grondwet gaat samenstellen wel tot uiting komen. Voorlopig echter is men daar niet aan toe want eerst moet een reglement van orde worden opgemaakt. Er is hiervoor een werkcommissie benoemd. Weliswaar telt deze 53 leden en zal dus het regle ment uiteindeiyk ook wel een slordige duit aan zlbtings- en andere gelden kos ten, maar de overige ruim 400 leden zijn tot 14 januari naar huis gestuurd. Als zy na die datum naar het koele klimaat van Bandoeng zullen zijn teruggekeerd om aan het eigenlijke werk te beginnen, mag men benieuwd zyn of de dreigende waarschuwing van president Soekarno in zyn installatie- rede hen nog in de oren klinkt, de waarschuwing namelijk om haast te maken, omdat de stryd van het volk zal voortgaan over hun hoofden heen als zij zich niet aanpassen aan het tempo van die strijd. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 4 dec. Vette varkensmarkt. - Aanvoer 226 vette varkens. Notering: lichte varkens f 1.70 tot f 1.84, 6lagersvarken9 f 1.90 tot f 1.98. zeugen fl.75 tot f 1.85. Handel vlot. LEIDEN, 4 december. Leldse Coöp. groente- en fruitveiling. Per 100 kg.: ap pelen 2128. andijvie 2361, kroten 9— 14, Idem gekookt 2135, boerenkool 18 24, rode kool 917, gele kool 1421, groene kool 1926, witte kool 79, nero 5860 prei 1430. stoofsla 1526. sprui ten A 6876. B 5361. tomaten A 52 55. uien 618, waspeen 3036. winter peen 14—17, witlof 78—126. knolselderle 5—22. sla A 16—23, sla B 8—15. Per 100 bos: bospeen 2331. selderie 29. BODEGRAVEN, 4 dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 36 partyen. Notering eerste kwaliteit f2.40—2.45, tweede kwaliteit f2.352.39, extra f2.50. Handel was re delijk. BOSKOOP, 3 december. Coöp. veren. „De Boskoopse veiling". Rozen, gr. bloemig 20 stuksDuisburg 5.007.20, Mad. But terfly 1.50—2.60. Better Times 1.60—2.00, Gemengde rozen 6090, Babyrozen 10 stuks: Sweetheart 4860. Chrysanten ln soorten en kleuren, gr.bloemig le kw. 1.30, id. 2e kw. 951.00, troschrysanten. le kw. 1-051.25 ,id. 2e kw. 6080. Heestertak- ken 10 stuks 1.202.50. Snijgroen 55 per bos. Anjers rood 10 stuks 2.00, Heester- takken met rode bes per talk, le kw. 1.00, ld. 2e kw. 4065, Pemettyaplanten met rode bes per plant, le kw. 851.10 ld. 2e kw. 38. KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 decem ber. Gronetevelllng. Waspeen A 3446, Idem B 3746, andyvie 2644. boeren kool 2426. rode kool 918, groene kool 15—25, gele kool 11—20, kroten A 4.10— 4.30. idem B 1.20—3.10 peterselie 14.30— 14.50. uien 2.305.90. ROELOFARENTOSVEEN, 3 december. Bloemenveiling. Cyclamenbloemen 109 120, Troschrysanten: Orchia Beautv 70— 80. Long Island 8287, Herco 5257. Am. Aanwinst 6976, Schlager 7176, Love liness 6071 per bos. Idem p. stuk: Am. Aanwinst 1114, Long Island 1215. Loveliness 910, Am. anjers Roze Sim 21—27. Rode Sim 20—25, Witte Sim 17— 19. Brenner 24—27, Ajers geringd 1015 per stuk. RIJNSBURG, 3 december. Groentevei ling. Andyvie 1540. uien 2326, was peen A 3044. B 2530 rode kool 14—21 gele kool 1320. groene kool 2328. boe renkool 22—25 per kilo, peterselie 10—17 per bos, knolselderle 412 per bos. RIJNSBURG. 3 december. Bloemenvei ling Flora. Chrysanten tros: Schlager 105 —120, L. Island 110—120, Jozef "75—85, Kaufmann 90100, Little America 95 105, Herco 110—115, Or. Beauty 100—120, Wilcox 8595, Germ. 100105, Balcom Perf. 120—135 Hanson 100—105. Narcis sen: Crawford 80—90. Helios 120—125, Fresia's: geel 78—90. wit 72—86, gemengd 5062 alles per bos Chrysanten geplozen: R. Island 16—18, Jozef 11—13, Schlager 1417, Am. anjers: Sim rood 1922, Sim wit 1920. Sim roze 1820, Elisa beth 1819, Apollo 1821 alles per stuk. Tulpen: Demeeter 250260 per bos. Ro land met bol 1516 per stuk. Anemonen 660—690 per 100. ROTTERDAM 4 december. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3018, weektotaal 4650. vette koelen en ossen 420. gebrulksvee 824, vette kalveren 100, graskalveren 183, nuchtere kalveren 761, varkens 100, big gen 269. paarden 81, veulens 2, schapen of lammeren 260 bokken of gelten 18. Prys per kg.: vètte koeien le kw. 304 320. 2e kw. 290—300, 3e kw. 280—290, vette kalveren 300320. 280300. 260 280. Prijs per stuk: graskalveren 440. 350. 250, nuchtere kalveren 60. 55, 45. biggen 60 50, 40. Prijs per kg.: slachtpaarden 23o, 215, 200. Prijs per stuk: schapen 135, 110, 100. lammeren 130 110. 95. kalfkoeien 100. 950. 725. melkkoein 1100 950, 725, varekoelen 800. 700. 600 vaarzen 775, 675, 475, Pinken 540, 440, 340. TER AAR. 3 december. Groenteveiling. Witlof 1 0.74—0.82 Idem 2 0.50—0.68. ld. stek 0.180.20. glasandijvie 0.370.48, andijvie 0.100.20, waspeen 0.200.24, uien 0.160.18, idem nep 0.060.08. spruiten 0.69—0.73, idem B 0.53—0 59 boerenkool 0.22—0.26. rode kool 0.20—^ 0.22. idem 2 0.07. groene kool 0.25, toma ten 0.2O—0 24 prei 0.24 alles p. kg. Bloem kool C 0.110.14. knolselderie 0.18 alles per stuk. Boerenkool 1.401.80 per kist. Druiven 1.60 per kg. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S ton t. 3 e. u 3 S3 s S St- Stockholm onbewolkt nw 6 -l Oslo sneeuw no 1 0 0.1 Kopenhagen regen zw 5 2 0.1 Aberdeen geh. bew. zzw 6 12 Dublin geh. bew. wzw 7 9 0.1 Londen geh. bew. w 4 8 0 Amsterdam geh. bew. wzw 8 9 1 Brussel geh. bew. w 2 10 1 Parijs geh. bew. w 1 9 0 Bordeaux geh. bew. windstil 7 0 Grenoble nevel O 1 -2 0 Nice onbewolkt nnw 8 9 0 Beriyn regen zw 3 4 1 Frankfort geh. bew. zw 5 9 0 München regen w 6 5 4 Zürlch regen ozo 1 2 1 Genève nevel zo 2 -2 0 Locarno half bew. O 2 13 0 Wenen regen nw 5 5 5 Innsbruck motregen w 2 1 4 Rome onbewolkt O 3 3 0 Mallorca onbewolkt windetil 4 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2