Russische troepen in Hongarije na nieuwe gevechten in alarmtoestand Groot-Brittannië wenst eerst de vrijmaking van het Suezkanaal WEERBERICHT Twaalf duizend partisanen zouden gereed slaan bezetters in winterkwartieren aan te vallen Leugens voor de vluchtelingen „V redesvooruitzichteii Midden-Oosten redelijk aldus Eisenhower en liet oed", Dulles Professor net niet op de bon! 95ste Jaargang MAANDAG 3 DECEMBER 1956 No. 29002 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mtte Slngel Le,tlen Glr0 n0 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f235 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Schermutselingen in bergenbossen en steden (Van onze correspondent in Wenen) Er zijn nieuwe tekenen van gewapend verzet in Hongarije: de partisanen, ten getale van twaalfduizend man, schijnen voornemens te zijn de Russen geconcen treerd aan te vallen, wanneer zij zich in hun winterkwar tieren hebben teruggetrokken. Het is reeds tot scher mutselingen gekomen in het Mesek-gebergte, in de Ba- kony-bossen en in de omgeving van het stadscentrum van Pees, waar de Russen verwijdering van het Kossuth- embleem hadden geëist. Bij laatstgenoemde gevechten zou de commandant van het Russische garnizoen in Pees om het leven zijn gekomen. Zeker is, dat de tele foonverbindingen tussen Pees en de hoofdstad zijn verbroken. De Russische troepen zijn nu in alarmtoe stand en controleren weer in alle scherpte het verkeer op wegen en straten. In het gebied rondom Nograd hebben zich vijftienhonderd verzetsstrijders, groten deels studenten, verschanst. In een tweetal mijnstreken zijn de arbeiders in staking gegaan. Alleen de uranium- mijnen zijn door de Russen bezet, de overige mijnen schijnen onder controle van de partisanen te staan. In Boedapest zijn zeer grote hoeveelheden communisti sche kranten in het openbaar verbrand en op de Lenin- boulevard joegen Russische soldaten een menigte van driehonderd personen uit elkaar, die tegen Kadar en de aanwezigheid van de Russen demonstreerde. Onder de bevolking heerst toenemende onrust, omdat Kadar geen rekening met haar wensen houdt. Kadars regering zou vooral in de provincie zeer wankel staan. Zowel de Sovjetrussische pers als ook Radio-Boedapest trachten de stroom van vluchtelingen tegen te houden door te beweren dat dagelijks 18.000 tot 20.000 vluchtelingen op Hongaars grondgebied worden gearresteerd, terwijl van de andere kant weer duizenden Hongaren Oostenrijk zouden willen verlaten, omdat zij daar slecht worden behandeld. Volgens de „Izwestia" van Moskou zouden er in de Oostenrijkse kampen hongersnood en besmettelijke ziekten heersen. Ook zouden de Oostenrijkse instanties alles in het werk stellen om de terugkeer van de vluchtelingen onmogelijk te maken, omdat zij door de kapitalistische landen worden aangeworven om zware arbeid te verrichtenDe Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat hem niets bekend is van een derge lijke repatriëring. Er zijn, integendeel, in de laatste 24 uur weer 853 vluchtelingen over de Oostenrijkse grens gekomen. Wie echter vrijwillig naar Hongarije wil terugkeren, wordt op geen enkele manier tegengehouden. Er zijn inderdaad 23 vluchtelingen weer teruggekeerd. „Iedereen iedereen vreest Een derde deel van de Hongaarse vluchtelingen, die in Oostenrijk zijn aangekomen, is thans naar andere lan den geëvacueerd. Van de 106.665 wer den er tot en met gisteren 35.000 verder getransporteerd. Engeland heeft hierbij, met het in dienst stellen van een 16-tal vliegtuigen, een werkzaam aandeel gehad. Het heeft nu reeds 6.600 vluchtelingen opgeno men. Onmiddellijk daarop volgt Zwit serland met 6.500. De Ver. Staten heb ben het nog niet verder gebracht dan 1.146. doch zij overwegen het gebruik van meer vliegtuigen, om de overbren ging van de 21.500 vluchtelingen, die president Eisenhower beloofd heeft op te zullen nemen, enigszins te bespoedi gen. Een commentator van Radio-Boeda pest verklaarde zaterdag, dat er in de eerste plaats een einde moet worden gemaakt aan de angst, die in het land heerst en die een terugkeer naar nor male omstandigheden verhindert. „Iedereen vreest iedereen", aldus de commentator. ..men is bang voor op ruiers, de veiligheidspolitie en de Rus sische soldaten". Weer een ontvoering Dan zal het toch eerst nodig zijn, dat er een eind komt aan de verraderlijke arrestaties in de trant van Nagy's ver dwijning. Tussen haakjes: Radio-Bel grado meldde zaterdagavond, dat Nagy en zijn gezelschap in het wintercentrum Italiaanse rivieren huiten de oevers Zondag hebben zich in Italië ernstige overstromingen voorgedaan in de streek van Foggia, doordat de rivieren de Ofanto en de Carvaro tengevolge van hevige regens buiten de oevers waren getreden. In verscheidene bergdorpen zijn huizen ingestort door aardverschui vingen. Er zijn talrijke gewonden. De landbouwcentra Mezzanore en Palazzo d'Ascoli staan geheel blank. In de streek van Tavoliere zijn hon derden huizen en boerderijen inder haast ontruimd. Het water bedreigt het centrum van Margherita di Savoia en Trinitapoli. Talrijke automobilisten wier wagens op overstroomde wegen niet verder konden moesten door brandweer lieden bevrijd worden. In de Po-delta heeft het overstro mingsfront thans een breedte van meer dan acht kilometer. Honderden militai ren en brandweerlieden uit Rovigo. Ferrara en Venetië zijn bezig met het dichten van de gaten in de dijk. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk wat regen of motregen. Matige wind tussen west en noordwest. Aan houdend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 december Zon op: 8.32 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 10.06 uur; onder: 18.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.23 en 16.35 uur. Laagwater te 0.08 en 12.28 uur. Dit nummer bestaat alt 11 pagina's Sinaia in de Roemeense Karpathen op een 100 km van Boekarest verblijven. Nagy zou echter uitdrukkelijk geweigerd hebben naar Roemenië te gaan. Het lYestduitse persbureau DP A verneemt uit diplomatieke bron in We nen, dat de voorzitter van de Hon gaarse Revolutionaire Arbeidersraad, Jozsef Dudas, donderdag in het parle mentsgebouw in Boedapest door de Russen is gearresteerd. Dudas, die sedert de verdwijning van kolonel Pal Maleter de belang rijkste figuur van het Hongaarse ver zet was, had zijn schuilplaats in de heuvels bij Boedapest verlaten om met premier Kadar besprekingen te voeren, nadat hij een vrijgeleide ontvangen bad. De Russen grepen hem op het ogenblik dat hij het parlementsgebouw betrad. Hij is naar onbekende bestem ming overgebracht. Menon in Boedapest Krisjna Menon, de Indiase ambassa deur in Moskou, is zondag uit Wenen in Boedapest aangekomen. Verwacht wordt, dat hij besprekingen zal voeren met de Hongaarse premier. Kader, en leden van diens regering. Menon, die ook in Boedapest geaccrediteerd is. zal waarschijnlijk tien dagen in de Hon gaarse hoofdstad blijven, in Boedapest bevindt zich reeds de Indiase gezant in Praag, die daar een week geleden arri veerde als persoonlijk vertegenwoordi ger van premier Nehroe van India om besprekingen te voeren met leden van de Hongaarse regering. Dudas was in 1945 parlementslid voor de Hongaarse Kleine Boerenpartij. In februari 1947 werd hij, tegelijk met de secretaris-generaal van de Boerenpartij. Bela Kovacs, gearresteerd en op be schuldiging van anti-Russische activi teit naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. In het begin van dit jaar keerde hij naar Hongarije terug Hongaren aan de slag Voor de 158 ongetrouwde Hongaarse jongemannen, die op het ogenblik op ..Westerduin" te Wijk aan Zee logeren is met de grootste voortvarendheid werk gezocht. En toch ging het deze mannen eigenlijk nog te langzaam, omdat ze zelf de kost willen verdie nen, teneinde hun gastheren zo weinig mogelijk tot last te zijn. Het eenvoudigste zou geweest zijn om hen allen op een der grote bedrijven in de IJ-mond tewerk te stellen, maar dit zou niet voor allen de meest geschikte werkkring hebben betekend. De direc teur van de Stichting voor Maatschap pelijk Werk in Noord-Holland, de heer O. Lijnzaad heeft ernaar gestreefd hen zoveel mogelijk in het eigen beroep te doen plaatsen. Zo kwam een maat schoenmaker bij een maatschoenmakerij te Uitgeest terecht. De N.Z H.V.M. te Haarlem zag zijn staf uitgebreid met 14 technici; 2 liftbouwers werden bij een Haarlemse liftenfabriek met open armen ontvangen Zo is voor alle jongelui een zo geschikt mogelijke werkkring gevon den. Zij zullen voorlopig nog in Wijk aan Zee blijven wonen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! LD-knipselprijsvraog Bij de publikatie van de uitslag van onze Advertentieknipselprijs- vraag in ons Blad van zaterdag j.l. zijn abusievelijk de namen wegge laten van hen, die door een bijzon dere inzending in aanmerking kwa men voor een extra-prijsje van f 5.-. Dit waren: Mevr. R. v. LEEUWEN-v. d. VEER, Spaargarenstr. 10, te Oegstgeest; de heer S. E. WILLEMS OF BRIL MAN, Utr. Jaagpad 83a, te Leiden en de heer H. VAN DEN BERG jr.. Watertje 9 te Zoeterwoude Alle prijzen zijn zaterdag aan de winnaars verzonden en zullen dus vermoedelijk op dit ogenblik reeds in hun bezit zijn. In Utrecht is zaterdag het eerste lustrum gevierd van het Spaans- Portugees en tbero-Amerikaans In stituut van de Rijksuniversiteit al daar. De viering werd bijgewoond i door Prins Bernhard. op de foto in gesprek met prof. dr. D. Gregorio Maranon y Posadillo van de Kon. Spaanse Academie te Madrid (links) en prof. dr. C. F. A. van Dam. directeur van het jubilerende instituut. Engeland heeft zijn allerlaatste antwoord inzake het terugtrekken van zijn troepen uit Egypte gisteravond nog afhankelijk gemaakt van een mededeling of Egypte de Ver. Naties toe zal staan onmiddellijk te beginnen met het vrij maken van het Suezkanaal. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, wacht op bericht van de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, voordat hij zijn rapport afsluit, dat hij morgen om halfelf Nederlandse tijd aan het parlement bekend zal maken. Engelse bergings-vaartuigen zijn al aan beide kanten van het kanaal aangekomen en Engeland heeft de Ver. Naties zijn diensten aangeboden. De kwestie van het vrijmaken van de waterweg is veel meer dan een zaak van ,,het gezicht redden". Het gaat er daarbij ook om, dat Engeland zo spoedig als mogelijk is, weer van een behoorlijke olie-aanvoer verzekerd wil zijn. John McOrmack, de democratische leider van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft zondag verklaard, dat het politieleger van de V.N. in Egypte moet blijven totdat de Arabische landen een vredesverdrag met Israël hebben gesloten. door het optreden van de Sovjet- Unie in Oost-Europa, in het bijzon der in Hongarije, „op tragische wijze" was aangetoond. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, heeft zondag op een persconferentie in Augusta gezegd, dat hij en presi dent Eisenhower van gevoelen zijn, dat de vooruitzichten op vrede in het Midden-Oosten „redelijk goed" zijn. Dulles, die dit zei na een onder houd met Eisenhower, voegde eraan toe, dat de noodzaak om de eenheid en kracht van het Noordatlantische bondgenootschap weer op te bouwen}™—^ ÏES todin SaJTÏÏ, Eu Dulles achtte het zeer pessimistisch te denken, dat het oorlogsgevaar in het Mid den-Oosten thans even groot is als een maand geleden. Dulles zei verder, dat de president en hij ook van gevoelen zijn. ..dat de V N. in toenemende mate aandacht moeten schenken aan het Zaterdagochtend werd in Zeist door burgemeester mr. A. P. Korthals Altes (links) in het Hongaars het huwelijk voltrokken tussen vier paartjes Hongaarse vluchtelingen. De bruidjes hadden hun boeketten gekregen van de Commissaris der Koningin in Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. ropa, die gedwongen verdeeld blijven en de vele volken die aan een meedogenloos van buitenaf opgelegd bewind zijn on derworpen". De Israëlische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Eban, heeft zaterdag de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, meegedeeld, dat opnieuw een Israëlische brigade uit Egypte is terugetrokken. Voorts deelde hij mede, dat de Is raëlische troepen in de buurt van het Suezkanaal vandaag tot op een afstand van 50 km van het kanaal zouden wor den teruggetrokken. De Israëlische au toriteiten zullen met generaal Burns, de bevelhebber der V.N.-troepen in Egypte, overleg plegen over legering van inter nationale eenheden in het door de Is raëliërs ontruimde gebied. De brigade die geheel teruggetrokken is, is gedemo biliseerd, aldus Eban. Honderdentwintig Indiase parachutis ten van de politiemacht der Ver. Naties zijn zondagochtend in de bufferzone tus- shen de Britten en Egyptenaren in het gebied van El Cap in de Suezkanaalzone aangekomen om de taak van de Denen, die naar Port Said zullen gaan. over to nemen. Arrestaties in Irak Radio-Cairo heeft zondag melding ge maakt van de arrestatie van hoge reli gieuze leiders en een aantal Iraakse of ficieren. De Iraakse premier, generaal Noeri es Said, had de arrestatie bevolen van de religieuze leiders, onder wie sjeik Sahrawardi en sjeik El Rawi van de Sjia-sekte. De gearresteerde officieren hadden geprotesteerd tegen't tanken van Britse vliegtuigen op het vliegveld Ha- bannija tijdens de Brits-Franse opera ties tegen Egypte. De officieren waren geintemeerd in een kamp bij de Iraaks- Turkse grens, aldus Radio-Cairo. Nieuwe aanval op Abfloelgani Mochtar Loebis, hoofdredacteur van het Djakartase dagblad Indonesia Raya, heeft zaterdag voor de recht bank foto-kopieën overlegd van ge tuigen verklaringen en brieven waar uit zou moeten blijken dat de minis ter van Buitenlandse Zaken Abdoel- gani VA miljoen roepiah aan steek penningen had ontvangen. Mochtar Loebis bracht de rechtbank in ontsteltenis toen hij 40 minuten lang brieven en kopieën voorlas van politie verslagen van de verhoren van Piet Dequeljoe, de gearresteerde directeur van de Staatsdrukkerij, en Lie Hock Thay, die op hetzelfde kantoor werkte. Deze werd in juli door de politie ver hoord daar zij ervan verdacht werden in 1955 3% miljoen roepiahs te hebben mis bruikt in een zwendel met verkiezings formulieren. Loebis verklaarde, dat de documen ten bewijzen dat Abdoelgani die zich thans in New York zijn regering in de V.N. vertegenwoordigt VA mil joen roepiahs aan steekpenningen zou hebben ontvangen. Loebis zelf staat terecht wegens laster van Abdoelgani en de regering. Loebis onthulde tevens, dat de politie de auto en het huis in Bogor van Ab doelgani, die deze met de steekpennin gen zou hebben gekocht, in beslag heeft genomen. Het Indonesische kabinet zuiverde naar gemeld Abdoelgani in septem ber j.l. van alle blaam. De volgende zit ting wordt op 20 december gehouden. De radio meldt nog. dat zestig Iraakse professoren en leraren koning Feisal ver zocht hebben om de vrijlating van alle gearresteerde studenten en leraren, vrij heid van meningsuiting en het oproepen van studenten voor de strijd tegen Is raël. Geen Russische olie naar Engeland en Frankrijk Radio-Moskou heeft zaterdag een ver klaring van het persbureau Tass omge roepen, waarin berichten, als zou de Sovjet-Unie onderhandelen over de ver koop van olie aan Frankrijk en Enge land, worden tegengesproken. „Al deze berichten zijn een puur verzinsel om de openbare mening in de wereld te mis- misleiden", aldus Tass. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde vrijdag, dat aanbiedingen van de Sovjet-Unie voor een verhoogde le vering van olieprodukten aan Frankrijk in de komende drie jaar in beginsel wa ren aanvaard. Proces-verbaal tegen enige overtreders Prof. dr. W. K. Hirschfeld van de Rijksuniversiteit te Utrecht, faculteit der diergeneeskunde, die in de nacht van zaterdag op zondag na afloop van het promotiediner van dr. Grotenhuis, van Zeeland in de richting Utrecht reed, werd onderweg door de mist misleid in de buurt van Dordrecht. Hij moest daardoor omrijden en kwam in Utrecht aan op de Rotonde om vijf minuten voor vijf. Hij dacht nog net de Universiteit te bereiken, maar moest toen wachten voor een overweg, 200 meter daar vandaan. Inmiddels sloeg het vijf uur: zondags- rijverbod! Politie-agenten dachten een mooie buit te hebben, maar de professor stapte uit zijn auto, liet zijn vrouw achter het het stuur gaan zitten en is toen zijn auto verder gaan duwen. Met zijn gezelschap is hij tot het ochtendgloren in de Universiteit gebleven, heeft toen een relatie opgebeld, die een Mercedes- Diesel bezat en is daarna naar huis gebracht, na onderweg nog vijf keer te zijn aangehouden! Zowel te Rotterdam als te Den Haag is gisteren door de politie tegen twee overtreders van het zondagsrijverbod proces-verbaal opgemaakt. In Rijswijk (Z.-H.) hield de politie een auto aan. voorzien van gasflessen. Zij bleek de auto niet ten onrechte aan te houden, want de gasflessen waren al leen ter misleiding van de politie aan gebracht. De auto liep normaal op ben zine en werd in beslag genomen. De Amsterdamse politie heeft twee automobielen in beslag genomen van eigenaren, die volgens de politie niet gerechtigd waren te rijden. In het ene geval betrof het een vertegenwoordiger, die beweerde door de gladheid van de weg te zijn opgehouden. De andere auto mobilist was iemand, die een wagen met buitenlands kenteken had. Hij gaf diverse adressen op in Nederland en Zwitserland, waar hij woonachtig zou zijn. De rechter moet nu uitmaken of hij als worden. „ingezetene" beschouwd moet De Bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederland, de Federatie van Neder landse organisaties voor het personen vervoer en de Kon. Ned. Ver. van Transport-ondernemingen hebben bij geruchte vernomen, dat de minister van Economische Zaken voornemens is het zondagsrijverbod uit te breiden tot mo torrijtuigen. welke Dieselolie, propaan- gas en petroleum als brandstof gebrui ken. Zij hebben daarom de minister een telegram verzonden, waarin zij hem ver zoeken van een dergelijk verbod ont heffing te verlenen voor autobussen die gebruikt worden voor toerwagenritten en ongeregeld vervoer. Onmatig gebruik van brandstof hoeft van zo'n ontheffing niet gevreesd te worden, zo zeggen zij, omdat voor elke uit te voeren rit toe stemming nodig is vanwege het Min- nisterie van Verkeer en Waterstaat.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1