Surprises waarvan Hoe een gulzige Koning zijn les leerde ST.-MCOLAAS STAAT VOOR DE DEUR Sint de primeur heeft ZATERDAG 1 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Goedlieiligman snuffelde in Londen en Parijs ...hoogachtend* Verhaal voor de kleintjes Londen, november 1956 Zoals gebruikelijk heeft Sint ook dit jaar weer de primeur van alle mogelijke nouveautés, die speciaal voor de feestdagen worden gelan ceerd. Niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland is dat zo. En aangezien de Goedheiligman geen non-stopvaart van Spanje naar Nederland ondernam, maar de Franse kust aandeed voor een glaasje wijn en in Engeland stopte om te bunkeren, deed hij ook de winkels in die landen aan om zijn zak met goede gaven te spekken. En behalve de traditionele Franse parfums en de Engelse dranken, diepte hij er allerlei nieuwtjes op, die de surprises van dit seizoen zijn. (Of de Hollandse douane Sint mèt die nieuwtjes binnenliet, weten we niet, maarde nouveaute's zijn er niet minder aardig, praktisch of origineel om). tig minuten in kokend water wordt gedompeld en vijftien uur lang op temperatuur blijft. EEN IJSPAK TUSSEN LAKENS Al heeft Engeland het dan ook niet in kruikvernieuwing en systeemverbe tering gezocht, aan warme behagelijk heid (een zo schaars Brits comfort) heeft het desniettemin zijn aandacht gewijd. En als wapen tegen koude lakens, als hulpje voor de kruik legde het Sint iets voor. dat in het domein der dameslingerie zijn oor sprong vond. Dat ..iets" is een tricot pyama met ingebreid. kleurig Fair Isle motief, die uit een lange trui en een pantalon van trainingbroek-snit be staat; het geval is echter niet com pleet zonder de bijbehorendesok ken en de dito slaapmuts! (4). Alleen Een kruik die niet kantelt, een kruik die t« water gaat (en niet barst) en een kruik die een nacht lang warm blijft Engeland is het land van de kruiken. Kruiken zijn er als thee: onmisbaar. In menig Brits bed liggen er twee: één voor de voeten, één voor de maag. En lichtelijk verwonderlijk mag het dan ook heten, dat Sint niet in Engeland, maar in de meer warmbloedige Franse samenleving praktische niet-standaard modellen vond. in de trant van de driehoekige rubberkruik (1) die niet kantelt, de verchroomde elektrische kruik (2). die tien minuten ingescha keld wordt en dan een nachlang warm blijft, en het kokervormige. eveneens verschroomde model (3). speciaal be stemd voor baby en kleuter, dat twin- wanten ontbreken nog en ge zoudt het geheel als ijstenue kunnen verslijten... En. om nog even bij warmte en ijzigheid te blijven, van het Britse HAK IN DE TAS: REPARATIE OP ZAK In Parijs is Sint voor twee ver nuftige surprise-nieuwtjes bezweken, waarvoor elke pumpsdragende vrouw nóg sneller zal bezwijken dan de goe de grijsaard. Zij immers kent da droefheden van het actuele dunne- hakken-probleem: schoenmakersellen de. hakjes, die in twee dagen scheef- gelopen zijn. slecht gerepareerde hakken, gespreten hakken, gebro- flngez. Med.-Adv.) niet openwaait die niet open kèn waaien, aangezien het rokgedeelte rondom dicht is (10). In Frankrijk vond Sint een zodanige regenjas in diverse modellen, met voorsluiting, met zijsluiting, met een kraag zus of zo. doch alle openen niet verder dan de heup. Handig dus voor wandeling en fiets. Het tweede nieuwigheidje. dat even eens al door velen werd geadopteerd, is de wollen balletdansersbroek, die in alle mogelijke felle kleuren jersey op de internationale modemarkt is (11). Die broek wordt onder een gezellige, vlotte rok gedragen ofwel onder een pantalon die alleen niet warm genoeg is. Het geval heeft aangebreide sok ken en is van teen tot taille één stuk. Het is een heerlijke dracht voor het niet al te goed verwarmde huis. voor de ijsbaan en het sneeuwveld en voor na het skiën. J. V. problemen op. maar stelt U meteen voor een nieuw vraagstuk, namelijk dat der keuze. Het betreft hier name lijk een hooggehakte pump. die met een of meerdere losse hakken geleverd wordt, welke gemakkelijk zelf onder de schoen te bevestigen zijn (9). Stel bijvoorbeeld, dat U een effen rood leren pump aardig vindt voor de ochtend dan kiest ge er een paar zwarte leren hakken bij voor de mid dag. en misschien een paar goudleren dito's voor het cocktailuur. plus nog een paar strass-bezette hakjes voor bij het galatoilet. Ge hebt de keus. kleur, vorm en materiaal kunnen wis selen met uw grillen. ANTI-INWAAI Tot slot nog twee nouveauté's. die intussen al opgang maken en die de nog oningewijden zeker zullen beko ren, vooral als ze tot de kouwelijken behoren. De eerste is de regenjas die Er was eens een kabouterkoning, die erg van lekker eten hield. En om dat hij een koning was en dus veel geld had. kon hij net zo veel lekkere dingen kopen als hij wilde. Maar er was in het hele kabouterkoninkrijk niet één kok die naar zijn zin kon ko ken. Hij nam, de één na de ander, alle koks van het koninkrijk in dienst, maar geen van hen kookte zoals hij het wilde: de één gebruikte te veel zout. de andere kon geen spekpanne- koeken bakken en een derde liet alle stoofkippen verbranden. Nu woonde er in een naburig kabou terkoninkrijk een koning die van deze moeilijkheden hoorde en hij zei tegen de koning die zo van lekker eten hield: „Voor tienduizend gouden dukaten mag je met mijn dochter trouwen, die kan werkelijk koninklijk koken". Dat zinde de konir.-. die zoveel van lekker eten hield wel en daarom vroeg de buurkoning z'n dochter op proef te willen zenden. Dat gebeurde en ja. het was waar: de koningsdoch ter kookte, kooktehet was een wonder! Overheerlijke spijzen maakte ze klaar, de smulpaap-koning had nog nooit zoiets geproefd! Och. och, dat was me wat! De ko ningin kreeg tranen in haar ogen: „Daarom alleen?" vroeg ze. „Natuurlijk" knikte de domme ka bouterkoning. En weet je. wat de ka bouterkoningin toen deed? Ze liep weg. zo maar het koninkrijk van haar man uit, terug naar dat van haar vader. Maar die keek helemaal niet blij. „Je moet teruggaan" beval hij haar. Hij dacht: anders moet ik de tienduizend gouden dukaten weer teruggeven en daar heb ik niet veel zin in. Zijn dochter op haar beurt, had er geen zin in. om naar het land van haar gulzige man terug te gaan. Maar die nacht huilde ze de satijnen lakens van haar lichtblauwe kabouter- bed nat omdat ze zo ongelukkig was. Want ze hield eigenlijk veel van haar man. En die man, nee. die huilde niet, hij had ook geen satijnen lakens en geen lichtblauw bed. maar ongelukkig was hij wel. Hij begreep nu. hoe dom hij was geweest. Want hij besefte, dat hij ook veel van z'n vrouw hield, hij had alleen nooit tijd gehad om daar over na te denken omdat hij altijd lekker eten wou. Maar nu had hij niets lekkers te De koning at de lekkerste en buikpijn ki Uit dankbaarheid ging hij al spoedig met de koningsdochter trouwen. Het werd een prachtige bruiloft met een feestmaaltijd, zó lekker, dat allen die er van aten. een week lang buikpijn hielden. Sinds die dag at de koning de lek kerste dingen uit het koninkrijk, op de lekkerste wijze klaar gemaakt door de koningin zelf en buikpijn kreeg hij nooit. Dat ging zo enkele maanden lang door. totdat de nieuwe koningin er genoeg van had: ze was tenslotte een koningin en geen kokkin. Ze wou nu ook wel eens op de troon zitten in plaats van altijd in de keuken te staan. „Daar komt niets van in", zei haar man. de lekkerbek. „Hoe moet dat dan met mijn eten?" „Er zijn toch wel koks. die dat kun nen koken?" zei de koningin. De arnv kaboutervorstin wist niet. dat haar vader haar voor tienduizend gouden dukaten verkocht had. ze dacht dat de koning haar getrouwd had. omdat ie van haar hield. Het was daarom een grote schok voor haar. toen haar ko ninklijke echtgenoot sprak: „Dat kun nen ze juist niet. Daarom speciaal heb ik jou getrouwd". dingen uit het koninkrijk eeg hij nooit eten en hij merkte tot zijn eigen ver bazing, dat hij zijn kabouterkoningin meer miste dan zijn lekkere eten. Dus stuurde hij de volgende dag een koerier naar het naburige land met een brief, waarin hij de koningin vroeg om toch alsjeblieft terug te komen. Ze zou, zo schreef hij. nooit meer hoeven te koken. Ach. wat was de koningin blij. Ze kuste haar vader vaarwel en ging zo snel mogelijk naar haar man. de koning, terug. Die had inmiddels een goede kok in dienst genomen. Die kok kookte wel niet zo goed als de koningin, maar nu had de koningin veel meer tijd om met de koning kabouterfabrieken te bezichtigen. tentoonstellingen van kabouterschilderijen. kabouterknutsel clubs en van nog veel meer dingen te openen. Zo was het eigenlijk veel ge zelliger. De koning had een goede les ge leerd: dat wie het onderste uit de kan wil hebben, het lid op de neus krijgt en dat betekent zoveel als dat je riu eenmaal niet alles kunt hebben zoals ie het graag wilt, zelfs niet als je een koning bent. M. F. B. eiland nam Sint ook een andere warm- makende nouveauté mee: de gebreide handschoenen (5). waarvan de gepa troneerde kap tot aan of over de elle boog reikt en die op winderige dagen zelfs de wijdste en dunst gevoerde mantelmouwen aanvaardbaar maken. Het ei van Columbus! Nog twee van die eitjes: de gebreide plastrons met rolkraag (voor heren en voor dames). die een najaarstrui in een wintertrui veranderen (6). en het damestruitje met ronde hals waarbij, van dezelfde wol en dezelfde kleur, een hoge boord kraag als losse accessoire wordt verkocht (7). ken hakken De eerste vernuftig heid nu bewaart de moderne vrouw voor veel van die ellende: de pump met reserve reparatie (die er bij geleverd wordt) stelt er paal en perk aan. Die reserve-reparatie (die ge U in één of x paren kunt aanschaffen) is een leren hakje (8). dat op een lange pin bevestigd is. De pin past precies in de holte, welke speciaal daarvoor in de schoenhak is aange bracht. Op elk ogenblik van de dag, zon- en feestdagen inbegrepen, kunt ge dus zelf en in een handomdraai uw schoenen repareren. Ook de tweede schoennouveauté lost heel wat HET kost moeite in deze schokkende tijd te beden ken. dat er voor de zoveel ste keer een goedheilig man uit Spanje de grens is over getrok ken en nu weer met z'n Piet geheimzinnig en - gezien de wereldsituatie - bedremmeld klaar staat, wat vriendelijkheid rond te strooien. Ik kan me bést indenken, dat ze tot elkaar zeggen: „Wat dóen we hier nu in de kou?..." Het is prettig en gezellig de daken op te gaan. als je overal opgewekte gezichten om je heen ziet en er de Sinterklaasstem ming heerst van „nu gaan we hem eens écht opzetten!" Als ik rond me kijk en luis ter naar wat de mensen zeggen, is er van de opgewektheid, waarmee andere jaren naar Sints komst wordt uitgekeken, niet veel te merken. Met zóveel ellende om je heen sinds de vierde november, met zóveel onoplosbare politieke puzzels voor de boeg en zóveel angsten in het hart, is het voor tallozen een hele toer. zich op nieuw tot het „kind-zijn" in te leven en poëtisch de maan tus sen de bomen te zien schijnen. HET „heerlijk avondje" hoort eigenlijk in een andere tijd thuis. In een onbezorgde tijd. Zoals we ons die uit de kin derjaren herinneren. Toen was er volop tijd en ge legenheid om er, met enkele luttele guldens op zak, op uit te gaan en cadeautjes voor ie dereen te kopen, thuis te ko men. je op te sluiten en bij elk pakje een geestig vers of een zotte surprise te bedenken Daar kon je het plezier en de lust voor opbrengen, liever ge zegd, je had er vanzélf plezier en lust in. Het liep allemaal op rolletjes. EN nu? Ach ja: we weten 't, ook nu loopt 't wel. Al is 't alleen maar om alle lieve kindertjes, die zich weken lang spitsen op de gulle, ouwe baas uit Spanje. Ze hebben allang hun schoen tjes uitgezet, om de volgende morgen te juichen, dat er héus wat in zit. Niemand wil hen immers te leurstellen? Voor ons ouderen is 't een andere kwestie. Er is iets gebroken, er is véél gebroken. We kunnen nu wel dóen als of 't ons niet raakt, maar 't raakt ons allemaal. Er zit de schim van véél mi sère. van véél vrees voor de toe komst. van véél misdadig on recht op de achtergrond van al ons denken. Dat legt een domper op ons handelen. Om dus gemoedereerd te zeg gen: ..het wordt een ouderwetse Sinterklaas", kan ik me niet in denken. (Foto Will Eiselin, Rijswijk) Ik geloof, dat zélfs de witte bisschop om wie 't hier gaat moeite met zichzelf zal hebben. De traditionele grappenmaker zal heus nog wel een goeie mop door de schoorsteen slingeren En Piet zal grinniken en de schimmel hinniken Maar er zit een bittere bij smaak aan. gelijk voor ons. die aan de andere kant van de schoorsteen dat alles opvan gen t E kunt niet tegen de stroom I inroeien en doen alsof je J neus bloedt De kinderen hoeven onder dit alles niet te lijden. Vandaar dat dit mannetje blij uit z'n schoen tje haalt, wat Sint er voor hem heeft in gelegd Waar zou het heengaan, als er niet af en toe een straaltje vreugde door de duisternis glipt? Zelfs wij ouderen mogen er gerust af en toe nog iets van opvangen. Dan denken we misschien, dat het van een échte, inplaats van een „schijn"-zon komt. „Echt" of „schijn": Sinter klaas staat voor de deur. En hij klopt. Ieder make voor zich zelf uit, hoe hij hem open doet! Wee> wat hartelijk: de arme man heeft 't al zwaai- genoeg. FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13