IN KAMER EN TUIN Anne Joséphe-nu Théroigne de Méricourt kwam in een gekkenhuis ONS MENU V ZATERDAG 1 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Benogen Leven Vrouw, die geleefd werd door de mochten van haar eeuw en dus verging VAN DE fl EEK 't Heerlijk avondje gaat weer komen Anne loséphe deed mee aan demonstraties tegen de monarchie, zoals duizenden vrouwen meededen. In die dagen leefde ze reeds lang onder een andere naam: Théroigne de Méricourt. Het eerste deel van haar naam was een verbastering van haar geslachtsnaam. Het dorpje waar ze geboren was heette Méricourt. Fel moet ze geweest zijn in de eerste revolutiedagen. In een rood rijkostuum liep ze rond, overal vrouwen en mannen aanvurend tot verzet. Daardoor haalde ze zich de haat van de royalisten op de hals en omdat men aan het begin van een revolutie nooit kan zeggen hoe het afloopt, had ze met deze haat terdege rekening te houden. Felle stukken verschenen over haar in de royalis tische bladen. Haar doopceel werd gelicht. Met een ijver, een belangrijker zaak waardig werd haar levenswandel aan de kaak gesteld. De verontwaardigde royalisten vergaten geheel dat deze levenswandel, zo zij die beschreven, geleerd was in het royalistenkamp. TOEN zij gevaar gevoelde voor haar leven, vluchtte ze uit Parijs, naar haar geboortegrond: Luxemburg. In een dorpje La Boverie vond ze onderdak. Doch de royalisten bleven kleven aan haar spoor. En toen men wist waar ze zat gingen ze naar de Oostenrijkse gezant in Brussel. Hij moest per slot toestemming geven tot gevangenschap. Frankrijk had niets te vertellen in de Zuidelijke Nederlanden, die nog altijd bij Oostenrijk be hoorden. Emigranten hitsten de gezant op. Theroigne de Méricourt zou in een complot zitten, dat Maria Antoinette de zuster van de Oostenrijkse keizer, wilde vermoorden. Nu moest men toeslaan. Men zou dit revolutiekind de duimschroeven aan kunnen zetten en zodoende veel ge waar kunnen worden. De emigranten zeiden er niet bij. dat ze elke gelegen heid zouden aangrijpen om Leopold II in een oorlog te betrekken tegen Frankrijk. IN de nacht van 15 februari werd zij overvallen en gegrepen. Ze gilde toen ze gegrepen werd. want ze voelde in haar angst de dood nabij. De papieren die ze bij zich had werden in beslag genomen en gedurende de reis naar Freiburg, die twintig dagen duurde, deed men niet anders dan haar bang maken en haar geheimen ontfutselen. „Zogenaamde" geheimen dan, meer dan hon derd punten van beschuldiging werden opgesteld. De tocht was lang en dodelijk vermoeiend. Men gunde haar geen rust. Men hield haar voortdurend voor. dat haar enige kans op redding bekennen was, alles bekennen wat ze wist. In het Zwarte Woud. bij Freiburg, namen de Oosten rijkers haar over. Spoorslags voerden ze haar naar de vesting Kufstein. Toen men haar naar binnen sleurde, gilde ze hysterisch. Een grote, onbegrepen angst schoot als een roofvogel op haar neer en kwelde haar. Wat zou er hier met haar gebeuren. Zou men haar in de gevangenis vermoorden soms? Zij had de driekleur van de revolutie gedragen. De emigre's stookten tegen haar. Die vertelden de afschuwelijkste leugens. Zou de broer van de Franse Koningin Marie Antoinette die leugens geloven? Zij was er bang voor. Baar beperkte verstandelijke vermogens speelden haar parten. Zij kon zich niet indenken, dat een broer een zuster niet wreekt, ook al heeft deze schuld. MAANDEN zat ze in de gevangenis voor ze werd verhoord. Dit zwijgende wachten sloopte haar. Ze voelde som6 een neiging om tegen de muren op te vliegen. Toen de man, die haar verhoren moest op last van de Keizer, Von Blanc, eindelijk op de 28ste mei bij haar in de cel trad, vond hij een wanhopig, totaal uitgeput mens. Von Blanc was vriendelijk. Oostenrijk had er geen be lang bij direct Frankrijk binnen te stormen. De eerste soldaat van het Oostenrijkse leger die de grenzen over zou trekken, zou, dat wist de Keizer, het Koningshuis doen vallen. Dat zou de dood van zijn zuster betekenen. Nee. vijanden van Theroigne de Méricourt troffen het niet gunstig. Zij hadden teveel onbetrouwbare gege vens verstrekt, zij hadden te duidelijk getoond, dat ze alle zeilen bijzetten om de Keizer tot de oorlog te be wegen. Men had de 122 punten van beschuldiging stuk voor stuk onderzocht. Er bleef niets van over. Ook uit de papieren was geen enkel bewijs te halen van deelneming aan een complot. Door de rustige houding van Von Blanc kreeg Theroigne haar zelfvertrouwen terug. Onomstotelijk toonde ze aan, dat ze in Luxemburg geboren was, nog altijd Oostenrijks onderdaan. Dat niemand het recht had om haar te laten veroordelen in een land waarin ze stellig niets mitsdaan had. Indien ze in Frankrijk gezondigd mocht hebben, dan wilde ze in Frankrijk terecht staan, voor een Franse rechtbank. De stukken, betrekking hebbende op dit verhoor, zijn na de Eerste Wereldoorlog in Wenen teruggevonden. De emigranten wilden bij de verhoren aanwezig zijn. De Oostenrijkers wezen hen terug. Er kwam weer licht in het hart van de gemartelde. De hevige bevliegingsangsten waren weg. kwamen ook niet meer terug, doch haar zenuwgestel had afschuwelijk ge leden. Zij was te emotioneel om zulke dingen kritisch onder de ogen te kunnen zien. ON BLANC heeft een zeer uitvoerig rapport over haar ongesteld. Niet alleen over haar vermeende vergrijpen, ook over haar als „mens". Hij schrijft daarin dal hn geen enkel bewijs gevonden heefl. waaruit blijkt, dat deze vrouw meer heeft ondernomen tegen de Franse monarchie dan honderdduizend anderen. Hij schrijft er in, dat de beschuldigde diep is aangegrepen door de misstanden in het Franse Koninkrijk. Dat zij in zekere zin ..besmet is" met ideeën over democratie, zoals geheel Parijs besmet is door de ideeën van men sen. die nooit zelf hebben geregeerd, alleen maar boe ken hebben geschreven over toestanden in een ideaal staat. Zij heeft een scherp gevoel voor goed en kwaad, voor recht en onrecht. Zij heeft machtige beschermers in Frankrijk, die haar zeker zullen wreken wanneer de Oostenrijkse regering door verkeerde voorlichting onrecht zou doen in plaats van recht. Hij heeft erg met deze vrouw te doen. Als men haar nog langer vasthoudt zal zij öf zwaar lichamelijk ziek worden, of krankzinnig. Onder borg van haar gehele fortuin en haar vrijheid wil ze zo lang in Wenen blijven wonen als de Keizer dit begeert. Dit alles wordt de Keizer -bericht en de voorzichtige Leopold stemt toe. Niemand mag weten hoe de vrouw heet die binnenkort een regeringswoning toegewezen zal krijgen. Zelfs de commandant van de vesting zal niet weten waarheen men haar zal brengenMadame La Hay. ZIJ gedroeg zich voorbeeldig in Wenen. Werd zelfs door de Keizer ontvangen. De plannen der emigran ten waren totaal mislukt. Theroigne kon weldra weer gaan en staan waar ze wilde. De 5e januari 1792 kwam ze in Brussel aan en vandaar ging het naar Parijs. Parijs zoog haar tot zich met on weerstaanbare kracht. Daar was haar levenen haar sterven. Toen men naar in Parijs herkende, gekleed in korte rok. soldatenjas en een lange veer op de hoed, was men daverend enthousiast. Een martelares was tot hen terug gekeerd. Theroigne de Méricourt. de heldin, die door de emigran ten verraderlijk was overvallen en op transport gesteld naar Oostenrijk naar de vijand had zich uit de gevangenis bevrijd en was tot hen teruggekeerd. In ontocht nam men haar mee naar een vergadering der Jacobjjnen en daar, in die vergadering, waarin het enthousiasme oplaaide toen men haar naam verstond, toen men haar elegante verschijning zag, bovenal toen ze haar armen naar allen uitbreidde en getuigde van haar liefde voor de goede zaak, voelde ze zich thuis... Hoe weergaloos dom kan een mens toch zjjn! In de gevangenis was ze duizend keer gewaarschuwd, dat ze niet sterk was van geest. De angst had haar menigmaal verwilderd. Doen stikken bijna. Waarom moest zij zich opnieuw in een avontuur storten, waarin ze zelf de koers niet kon bepalen? ER- zijn mensen, die zich willoos moeten laten mee sleuren door de draaikolken van de tijd. Slachtoffer zijn zij inplaats van leider. Het enorme enthousiasme deed haar goed. Het inspireerde haar een vrouwenbatal- jon op te richten Doch de mannen wilden niets weten van vrouwen in het leger en de vrouwen zelf nog minder. Ze begreep niet. dat ze door vol te houden op dit punt haar eigen positie ondergroef. De bestorming van de Tuillerieën kwam. Zij was er bij. Zij was in de voorste gelederen, als een wrekende Nemesis. Zij vuurde de nieuwe helden aan en de Zwitserse lijfwacht werd mede door haar drijven tot de laatste nian vermoord. Toen de roes uit was. gruwde ze van zichzelf. Ze had zich mee laten slepen, nee. ze had zich laten opstuwen door ietsdat in de lucht zat. Von Blanc, die in zjjn rapport haar een mensenkind had genoemd, dat tot niets slechts in staat was, had eigenlijk ook nog gelijk, want ze had het in een toe stand gedaan van ontoerekenbaarheid. Het bloed dat ze had laten vergieten, vervolgde haar. en daarom sloot ze zich bij de pematigde Girondijnen aan, doch die stonden al op de lijst van het scheermes der revolutie. Volksvrouwen begonnen haar uit te jouwen. Er was geen strohalm meer waaraan ze zich vast kon klampen, geen politieke partij, geen hecht opgebouwde levens overtuiging. geen God. Het werd heel vreemd in haar. In Parijs zei men dat ze naar de guillotine moest, en het woord verschrikte haar nauwelijks. Anderen zeiden, dat men haar op moest sluiten in een gekkenhuis. Dat is gebeurd. Tas in 1817 werd ze uit haar lijden verlost. Dit is in het kort de geschiedenis van een vrouw, die geleefd werd door de machten van haar eeuw en dus verging REIN BROUWER. In deze week valt het Sint Nicolaasfeest en hoewel velen misschien niet veel werk van deze dag zullen maken, is de behoefte om 's avonds gezellig bijéén te zijn. meestal toch heel groot. Het is niet moeilijk om met weinig middelen toch een feestelijk tintje aan de Sinterklaasavond te geven. Eigen gemaakte borstplaat vindt altijd aftrek en een frisse drank wordt vooral door kinderen op zo'n avond meestal meer gewaardeerd dan thee of chocolademelk. Orangeade is niet alleen verfris send maar doordat er nogal wat sinaasappelen en citroenen in verwerkt zijn, bovendien nog bijzonder gezond ook. ZONDAG i gevulde eieren op sla, ribstuk, spruitjes, aardappelen, citroenpudding. MAANDAG t jachtschotel, rode kool, turfjes met bessesapsaus. DINSDAG t eieren met kerriesaus, brusselslofsla, aardappelen, flensjes. WOENSDAG zuurkool, varkenskrabbetjes, aardappelpuree, banaan. DONDERDAG J gebakken kaasplak, gestoofde uien, aardappelen, appelmoes met schuimkop. VRUDAG visragoüt in rijstrand, sla. vanillevla met bitterkoekjes. ZATERDAG stoofpot appelen, rijstkoekjes. (Ingez. Med.-Adv.) Recept: Sinaasappelborstplaat. 150 gr. suiker, 2 suikerklontjes, Vz dl. water, sinaasappelschil, 20 gr. boter. De klontjes over de gewassen sinaas appelschil raspen totdat ze geel zien en met olie doortrokken zijn. Intussen de suiker in het water oplossen en de stroop zover inkoken dat een druppel die men van een lepel laat vallen, tot een draadje trekt. De pan van het vuur nemen, de klontjes en boter er aan toevoegen en de massa roeren tot ze doorschijnend en dik vloeibaar is en daarna in vormpjes die men in koud water heeft gedompeld en op een bevochtigd stenen tafelblad of houten plankje heeft gezet, gieten. Na enige minuten de vormpjes voorzichtig naar een droge plaats schuiven, de vormp jes keren en de borstplaat goed hard laten worden. Chocoladeborstplaat. 150 gr. suiker, 2 theelepels cacao poeder, Vz dl. water. 20 gr. boter. De suiker met de cacaopoeder ver mengen, met water opzetten en tot de gewenste dikte inkoken. Recept: Orangeade. 150 gr. suiker, 150 gr. suiker klontjes, 8 sinaasappelen, 2 ci troenen, V/z liter water of spuit water, een paar schijfjes sinaas appel. De gewassen sinaasappelen schrap pen met de suikerklontjes. De sinaas appelen en citroenen uitpersen en daar na de helften heel dim afschillen en de schilletjes Vz uur in water laten trek ken. De suiker en de klontjes in het water oplossen, het geheel door een paardeharen zeef zeven en het sap van de sinaasappelen en citroenen erbij doen. Limonadeglazen gedeeltelijk met dit sap vullen en er daarna water of spuitwater op schenken. In elk glas een schijfje sinaasappel of citroen leggen. Enkele wenken voor de huisvrouw Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding zet een traditie voort door de verspreiding van een aantal wenken voor de bereiding van allerlei lekker nijen in de komende feestmaand, zo veel mogelijk voorzien van een kos tenopgave. Hier volgt dus allereerst een feeste lijk allerhande voor het Sint-Nicolaas- feest. BORSTPLAAT (grondrecept) 10 cent per 100 g) 250 g suiker. 5 eetlepels melk. Vz eetlepel custardpoeder. Suiker en custardpoeder dooreen roe ren en met de melk zachtjes laten smelten. De vloeistof inkoken tot een gordijntje van suikerstroop blijft han gen tussen de tanden van een vork en ook de laatste druppel, die van de kloppen tot deze dik en ondoorzichtig vork afloopt, een draadje trekt. De. pan van het vuur nemen en de massa begint te worden. Niet ongeduldig zijn! De stroop uitgieten in ingevette borst- plaatvormen op een vet aanrecht of vetvrij papier. Wanneer de figuren geheel koud en stijf zijn. ze op de zij kanten zetten om te drogen. Chocoladeborstplaat. Te werk gaan als in het grondrecept staat aangegeven, doch 1 eetlepel ca caopoeder met het custardpoeder door de suiker roeren. De Vuurdoom of Pyracantha lalan- dii ziet men hier en daar wel in onze omgeving: een zeer mooie leiheester, de eoht wel wat meer de aandacht ver dient. Ook een zeer sterke struik, die echter wel dankbaar is voor een be schutte standplaats en dan liefst op het zuiden. In juni kan men ai profi teren van de witte bloemschermen. doch dat is slechts het begin van al het schoons, dat deze heester te bie den heeft. De bloemen worden al spoe dig opgevolgd door een weelde van oranje-scharlaken bessen; echt iets bijzonders om eens tegen uw muur te poten en ik neem aan dat ge er wel een plekje voor vinden kunt. Dan kan deze groenblijvende lei heester nu wel besteld worden en bij open weer kan nog wel gepoot warden, doch men kan het ook uitstellen tot volgend voorjaar. U moet mij beloven, dat het dan echter niet vergeten wordt en maak het plantgat dus volgende week maar vast gereed. Bestel die struik dan bij de hovenier of bij de boomkweker, doch vraag in ieder ge val om één in pot gekweekt exem plaar. De vuurdoorn laat zich niet zon der schade verplanten, doch in pot ge kweekt zal men er niet veel moeilijk heden mee hebben. Bij het poten dient men dan de bloempot stuk te slaan en tracht dan de potkluit zoveel mogelijk intact te houden, want daar is het juist om begonnen. Zorg dan dat het plant gat niet alleen voldoende diepte heeft, doch dat het ook breed genoeg ge maakt wordt; het zou helemaal niet plezierig zijn indien de wortels straks al direct tegen een ondoordringbare wand zouden zitten. In dat plantgat zal men wat goede tuingrond moeten brengen; vermengd met wat oude stalmest en indien de struik eenmaal goed aan de groei is, kan men later ook wel volstaan met wat korrelmest. Of de vogels die bessen niet eten? Ja, dat doen ze wel, doch het zijn toch beslist niet de eerste bessen, waar ze aan beginnen. Indien u ze beslist alle maal voor eigen plezier wenst te be houden, zal het nodig zijn de struik tegen het vallen van de winter met een net af te dekken; de bessen kun nen dan tot diep in het voorjaar be houden blijven en zitten er dikwijls nog aan als de nieuwe bloemen er al weer zijn. Er zal ook wel eens ge snoeid moeten worden; de scheuten, die te ver weg groeien, kan men dan wel gedeeltelijk terugnemen; de struik zou anders ook te vea- van de muur afraken. G. KROMDUK. Roomborstplaat. Per 250 g. suiker: 3 eetlepels room, 3 eetlepels water, Vz eetlepel custard poeder. Suiker en custardpoeder dooreen roeren en met de room en het water zachtjes laten smelten. Verder te werk gaan als in het grondrecept staat aan gegeven. SPECULAASPOPPEN SPECULAAS EN (17 cent per 100 g, zonder aman delen 12 cent per 100 g). 200 g (ruim 2 kopjes) zelfrijzend bakmeel, 75 g (bijna 1/3 pakje) boter of margarine, 100 g (bijna 1 kopje) bruine basterdsuiker, 8 g (1 eetlepel) speculaaskruiden, of kaneel met wat gemberpoeder, nootmuskaat en kruid nagelpoeder, 2 eetlepels melk,, 100 g amandelen. Het zelfrijzend bakmeel, de basterd suiker. het zout en de kruiden door een zeef in een kom schudden en door elkaar roeren. De boter of de marga rine er met twee messen doorheen snijden. De lepels melk toevoegen. De bestanddelen met de hand döoreen- kneden tot een gelijkmatig deeg ont staan is. Het deeg even laten rusten en daarna uitrollen op een met bloem bestoven aanrecht of tafel. De amandelen wassen, opzetten met ruim water, aan de kook laten komen, afgieten en overgieten met koud wa ter. Ze vervolgens van de velletjes ont doen en snipperen. Deze snippers over het deeg strooien en ze er met de deeg- rol luchtig indrukken. Van het deeg met de hand een speculaaspop vormen of er koekjes uitsteken of -snijden. In dien men een speculaasplank bezit, deze dun met aardappelmeel of mai- zena bestrooien en het deeg in de vorm drukken. Wat uitsteekt afsnij den. Vervolgens de koekjes uit de plank kloppen en ze op een vetge maakt bakblik leggen. De speculaas jes of speculaaspoppen bakken in een 'matig warme oven. Baktijd 20 a 25 minuten. BANKETSTAAF OF -LETTER (De prijzen zijn ongeveer als volgt. Een letter met roomboter f3. een letter met margarine f2.—). Voor de vulling: 125 g amandelen, 125 g 7 eetlepels) suiker, geraspte citroenschil, 1 ei. Voor het deeg: 75 g boter of mar garine, 100 g (ruim 1 kopje) bloem, 1/2—3/4 dl Vz klein kopje) koud water, 2 g zout, iets ei. De vulling De amandelen opzet ten met ruim water en tegen de kook brengen. De amandelen afspoelen met koud water en pellen .De amandelen twee of meer keren malen in een amandel- of vleesmolen. De citroen wassen en de schil dun afraspen. Het ei loskloppen en met de citroenschil en de suiker door de amandelen men gen. De amandelpers ongeveer een week van te voren klaar maken. Ze zo lang afgedekt wegzetten op een koele plaats. Het deeg Voor feuilleteedeeg werkt U als volgt: De bloem in een kom zeven. De bo ter of margarine in grote stukken (van l\'z a 2 cni) in de bloem snijden. Het zout en 1/2—3/4 dl water toevoegen, zodat een samenhangend deeg ver kregen wordt. Vooral niet het deeg kneden, maar het mengen met een mes. De tafel met bloem bestuiven en de deegrol eveneens. Het deeg zonder het hard te drukken uitrollen tot een dikte van 1/3 cm. De deeglap in een rechthoekige vorm houden. Het deeg in drieën vouwen, dwars leggen, weer uitrollen en in drieën vouwen, deze bewerking nog eens herhalen. Het deeg Vz uur op een koele plaats laten rusten. Voor feuilletéedeeg bo venstaande bewerkingen nog tweemaal herhalen. Het deeg moet dus 2 x rus ten en wordt 3x3 keer gerold en ge vouwen. Daarna de deeglap uitrollen tot een lange reep, die 8 cm breed is. Van de amandelpers rolletjes ma ken, deze op het deeg leggen en de deeglap dichtvouwen. Het deeg met iets water op elkaar plakken. Voor een banketstaaf de uiteinden dichtvouwen. Enkele letters zoals C, J enz. zijn gemakkelijk te vormen. Ingewikkelder wordt de K, hierbij de zijbenen in de naad van het eerste been leggen. De bakplaat nat maken. Het ge vulde deeg op de plaat leggen, met de naad naar beneden. Het deeg met ei bestrijken en in een hete oven in 30 a 40 minuten gaar laten worden. Hpt eerste kwartier de oven niet ope nen. Het banket op een rooster laten afkoelen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12