Sanering en stadsreconstructie Agré-gola Zonder ambtelijke bemoeiing onmogelijk! Wintervoorzorg Ned. Spoorwegen India houdt Kasjmir met vijftig bataljons bezet, klaagt Noen Pt •ins Bernhard stelde radar voor Nieuwe Waterweg in bedrijf 95ste jaargang Vrijdag 30 november 1956 Derde blad no. 29000 Prov. Contactcommissie Woonruimtevraagstuk Dr. Ir. F. Bakker Schut sprak in Alphen Gistermorgen is in de bovenzaal van het paviljoen Avifauna te Alphen aan den Rijn onder leiding van de voorzitter, de heer P. v. d. Broek, de najaarsvergadering gehouden van de Provinciale Contact-commissie Zuid-Holland inzake het Woon ruimtevraagstuk. In zijn openingswoord mocht de heer v. d. Broek een buitenge woon groot aantal belangstellenden welkom heten, waaronder tal van burgemees ters en wethouders van Zuidhollandse gemeenten, bestuursleden van de landelijke contactcommissie, vertegenwoordigers van enkele ministeries o.m. die van Volks huisvesting en Wederopbouw, vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en het bestuur der Vereniging voor Nederlandse Gemeenten. In het bijzonder heette de heer v. d. Broek de spreker van deze morgen welkom, dr. ir. F. Bakker Schut, hoofddirecteur van de Gemeentelijke Dienst van Weder opbouw en Stadsontwikkeling te Den Haag en de loco-burgemeester der gemeente Alphen, de heer J. v. d. Berg en diens secretaris, de heer A. Veenhuijsen. De heer v. d. Broek bepleitte in zijn inleidend woord een verhoging van de bouw van woningwetwoningen. Het aan tal dezer woonverblijven is te gering en dit vormt in toenemende mate een moei lijkheid in de woonruimtevoorziening, zo meende hij. Spreker maakte zich ook zorgen over de hoge rentestandaard voor hypotheken. 'Vervolgens sprak de loco-burgemeester van Alphen een woord van begroeting, waarbij hij wees op de ontwikkeling van de gemeente Alphen vooral na de twee de wereldoorlog. Dr. ir. Bakker Schut kreeg vervolgens gelegenheid te spreken over „Sanering en stadsreconstructie". Hij sprak aan de hand van enkele kaarten van de stad Den Haag en begon met er op te wijzen, dat sanering en re constructie nergens en nimmer zonder ambtelijke bemoeiing kan gaan. Er moet echter steeds belangstelling voor een plan gekweekt worden bij de bevolkingsgroepen, die een sanering aan gaan. Het benoemen van zgn. wijkraden, zoals Den Haag dit gedaan heeft in het stadsdeel Loosduinen, kan prachtigwer ken. Bij sanering moet men geen onrijpe plannen reeds gaan uitwerken. Spreker ging uit van de toestanden in Den Haag. Reeds voor de laatste wereldbrand heb ben de steden Den Haag en Amster dam bijzondere aandacht besteed aan sanering, waarbij spreker het stadsdeel Scheveningen als voorbeeld noemde. Toen was er veel geld en wist men het niet uit te geven, terwijl er tevens een woningoverschot was. dat het saneren toch veel gemakkelijker maakte dan thans. Natuurlijk vragen saneringsplan nen van bebouwde kommen veel meer aandacht, dan een uitbreidingsplan. Gelukkig is er een in de nieuwe Ruim- tewet een bepaling, waardoor het moge lijk wordt, dat ook het Rijk gaat hydra- gen bij saneringen en reconstructies voor Indonesische vordering op Ned. Stichting afgewezen De vordering van f. 100.000, door de Republiek Indonesia in 1952 ingesteld tegen de Nederlandse Stichting „Zorg voor gerepatriëerden", heeft het Ge rechtshof te Amsterdam afgewezen. De republiek werd veroordeeld tot be taling van de proceskosten, groot f. 1030. De 100.000 gulden waren kort na de oorlog door het gouvernement van het toenmalige Nederlands Indië uitbetaald aan de KLM voor het vervoer van een aantal z.g. inquiry officers, Neder landse dames die in opdracht van de Stichting naar Indië gingen om de repatriëring van Nederlanders voor te bereiden. Het gouvernement had het be drag later op dq begroting geplaatst, en de Rechtbank te 's Gravenhage, door wie de Indonesische vordering in eerste in stantie werd behandeld, had dit gezien als een tegemoetkoming van het gou vernement aan de Stichting. De Recht bank nam aan dat daarom een terug vordering niet kon geschieden door de rechtsopvolgster van het Nederlandse gouvernement, n.l. de republiek Indo nesia. In hoger beroep had echter het Haag se Gerechtshof de vordering wel toege wezen. In cassatie ontdekte de Hoge Raad een vormfout- en de zaak werd ver wezen naar het Amsterdamse Hof. Dit Gerechtshof nam de overwegin gen van het vonnis van de Rechtbank te 's-Gravenhage geheel over. Het acht te het begrijpelijk dat het Nederlandse gouvernement geen terugvordering had geëist, omdat de Stichting Zorg voor Gerepatriëerden, zeer belangrijke bij dragen had geleverd tot leniging van de nood die. tengevolge van de tweede wereldoorlog in het toenmalig Neder lands Indië was ontstaan. Soekarno: „geschokt vertrouwen" President Soekarno heeft in een toespraak voor de Amerikaanse ver eniging in Djakarta verklaard, dat er voor de „zogenaamde grote mogend heden van deze wereld geen taak be langrijker kon zijn dan het vertrouwen van Azië en Afrika te herstellen". Soekarno haalde de huidige interna tionale ontwikkelingen aan en zei: „Het zal lang duren voordat de materiële schade van de laatste weken denk aan Egypte hersteld kan worden. Maar het zal nog langer duren voordat het geschokte vertrouwen en de idealen hersteld kunnen worden. Wees niet ver baasd, als de volkeren van Azië en Afri ka nu cynisme tonen ten aanzien van de wereldgebeurtenissen", aldus Soekarno. Soetomo wil kabinetsontbinding Soetomo, voorzitter van de oppositie partij, de Partai Rakjat Indonesia, heeft er bij president Soekarno op aangedron gen het huidige kabinet-Ali Sastroa- niidjojo te ontbinden en dit te vervan gen door een nieuw kabinet, dat geleid zou moeten worden door de aftredende vice-president, Mohammed Hatta. De huidige regering mist volgens Soetomo leiding en heeft niet het vertrouwen van het volk. Hatta zal naar bekend 1 decem ber aftreden. In politieke kringen wordt er op gezinsspeeld. dat Hatta geneigd zou zijn de leiding van de regering op zich te nemen, indien hem dat gevraagd werd. Maar Hatta zelf heeft nog niet laten blijken, dat hij een dergelijke post zou willen aanvaarden. de binnenstad. Hierdoor zullen tal van gemeentebesturen met meer vrijheid durven over gaan tot het saneren van een bepaald gedeelte van de bebouwde kom, waardoor tal van verkeersverbete ringen kunnen ontstaan. (Ingez. Med.-Adv.) HAND IN HAND Sanering en stadsreconstructie moeten hand in hand gaan ook al met het oog op de oplossing van de verkeersproble men. Men moet er naar streven afgeronde saneringsplannen aan te pakken. Hier bij moet men tevoren plaats zoeken en vinden vooral voor de kleinere bedrijf jes in zijn te saneren gebied. Vooral moet er voor gewaakt worden aldus spr. dat een bepaald plan niet doorkruist wordt door nieuwe bebouwingen, waarby spreker als voorbeeld noemde het Haag se Spuigebied. waar tussen bestaande krotjes de meest moderne gebouwen zijn verrezen. Het beste is tijdig te zorgen, dat de grond en de opstallen in handen van de gemeente komen, hetgeen het bezwaar in zich heeft, dat de gemeente dan steeds meer eigenaar wordt van voorlo pig onrendabele grond. Spreker wees vervolgens op verlenging van de voorbereidingstermijn van een naar vijf jaar. waardoor het mogelijk wordt bepaalde rooilijnen voor wegen etc. vast te stellen. De plannen tot sanering moeten al dus spreker zoveel mogelijk gecoördi neerd worden met de onbewoonbaarver klaring van woningen. Ook met de ver betering van woningen in een sanerings- Ned. Roode Kruis patroon van vluchtelingenkamp Op verzoek van het Internationale Roode Kruis te Wenen zal het Ned. Roode Kruis het patronaat op zich ne men van het vluchtelingenkamp Jude- nau, dat op enige afstand van de Oos tenrijkse hoofdstad gelegen is, Onder patronaat verstaat men in dit geval, de verzorging van de vluchtelingen. Door een speciaal team voor voeding en dek king van de kampbewoners zal, evenals tot nu toe het Internationale Roode Kruis zorgen, dat van de aangevoerde levensmiddelen bepaalde partijen voor de vluchtelingenkampen ter beschikking stelt en het ontbrekende aankoopt uit de middelen die door diverse Nationale Roode Kruisverenigingen voor dat doel zijn geschonken. (Ingez. Med.-Adv.) Aalsmeerder tuinder heeft nu bloeiend bedrijf in Canada gebied moet rekening gehouden worden. De kosten van sanering zijn moeilijk te begroten. Voor Den Haag bedragen deze thans voor de komende 15 jaar 15 mil joen gulden. MET TACT De wijze van verwijdering van de be volking moet met de nodige tact gebeu ren. Met moet er op bedacht zijn, dat bij elke stadsreconstructie minder mensen in het nieuwe gebied terugkomen dan er te voren in gewoond hebben. Nimmer mag de gemeente zich terugtrekken als het gaat om hulpverlening aan kleine bedrijfjes aldus spreker die na de pauze nog enkele vragen te beantwoorden kreeg van enkele afgevaardigden. 6 jaar geleden trok Izaak de Wilde uit Aalsmeer naar Canada. Hi| kwam als tuinman in dienst bij het bekende Chantecler Hotel in de Laurentian Mountains, ongeveer 70 km ten Noorden van Montreal. Nu heeft hij een eigen hoveniersbedrijf met 20 man personeel. In Canada probeerde Izaak de Wilde talrijke sigarettenmerken. Een goede bekende, „Sweet Caporal", werd zijn lijfmerk. „Ik rook teveel", zegt hij „ongeveer twee pakjes er dag. „Sweet Caporal" is de enige sigaret, waarbij ik geen last heb van mijn keel" Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland: Geweldige proefneming Maatregelen tegen vertraging door sneeuw (Speciale berichtgeving) In de komende winter gaan de Spoorwegen de sneeuw te lijf met vlammen werpers. Verder zal veelsoortige wisselverwarming op verscheidene stations toe gepast worden. Een door een personeelslid ontworpen sneeuwruimer, die aan een loco-motor gekoppeld wordt, zal bij zware sneeuwval een looppad kunnen vrij maken, zodat men langs de sporen niet meer door sneeuw hoeft te waden. Deze maatregelen vormen een onderdeel van een geweldige proefneming, die de N.S. gaan houden om aan de iedere winter terugkerende sneeuw vertragingen een einde te maken. q^PÖR4£ Re^c/v&ZJtV Urtj/p 'cuJlfwv O&iJun uiAüdj 6o Op het hoogtepunt van de vorige win ter is een anti-sneeuw commissie naar Duitsland gereisd om te Friedrichshafen en Villingeh am Main de daar toegepas te elektrische wisselverwarming te be studeren. Thans zou in Nederland op elf plaatsen soortgelijke verwarming be proefd worden. De uitverkoren plaatsen zijn Velp Vught. Amersfoort. Moordrecht aansluiting. Harmeien aansluiting. Am sterdam in de wissels naar de lijnwerk- plaats Duivendrecht en enkele punten te Rotterdam. Een uitvinder heeft een enigszins anders elektrisch systeem ge vonden dat te Heerlen toegepast zal worden. Butagas-verwarming is voor Deventer gekozen. Verder worden 350 ge wone en 138 Engelse wissels van huis brandbriketten voorzien, die ongeveer tien uur kunnen smeulen. Deze briket ten worden in bakjes van asbest ge plaatst. die met een klem op de rail worden bevestigd. De spoorwegen heb ben 16.000 bakjes besteld. De N.S. beschikken over versluivings- apparaten die in de zomer gebruikt wor den bij de onkruid-bestrijding om het tierig groen tussen de rails te verdelgen. Deze verstuivers zullen nu met gasoüe gevuld worden en kunnnen dan als vlammenspuiters tegen vastgevroren wisselcomplexen gebruikt worden. Men zal eerst trachten de wissel schoon te blazen door deze verstuivers er krach tig op te laten blazen. Blijven de wissels dan nog vastzitten dan gaan de vlam men er op. Twee andere vlammenspui ters. te gebruiken te Utrecht en Amster dam. zijn in bestelling. Een loco-motor met een daaraan ge koppelde sneeuwruimer zal met 'n snel heid van ongeveer vijf kilometer een looppad langs de rails vrij kunnen ma ken ter breedte van een meter. Dit is van groot belang voor rangeerders en sneeuwploegen, die dan niet meer door de sneeuw hoeven te waden. Dertig van deze sneeuwruimers, die ontworpen zijn door een personeelslid via de ideeënbus, zijn al naar hun uitgangsstelling en in het hele land gedirigeerd. Nog 3700 paar Duitse laarzen zullen deze bijzondere anti-sneeuw-actie vervolmaken. Grote interesse voor nieuwe apparatuur Na bezichtiging van radarlokpost I in de semafoor te Hoek van Holland en het aanhoren van enige redevoeringen aan boord van het m.s. „Erasmus", dat aan de Spido-ponton gereed lag cm naar Rotterdam te varen, heeft Prins Bernhard aan boord van dat vaartuig, waarop zich meer dan 250 gasten be vonden. de portofoon bediend en een gesprek gevoerd met de blokpost Iïoek van Holland. Daarmee was het radarsysteem voor de Nieuwe Waterweg oifi- cieel in bedrijf gesteld. Zweedse afkeuring van actie tegen Egypte De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken. Malik Firoz Klian Noen, heeft donderdag tijdens het algemene debat in de Assemblee der Verenigde Naties in New York gezegd, dat India wnfKÏsjmi7t,r"ftl heef' naar anne,[a"eventie in Egypte. Er te niets gewonnen, Noen verklaard Het Arabisch-Israëlisehe geschil acht te Noen de „verontrustendste situatie in de Arabische wereld". Hij wierp de blaam hiervoor op die staten, die voor de stichting van Israël hadden gestemd. Oe Pe-king (Birma) verzocht toela ting van Rood-China en Japan in de Verenigde Naties. Birma kon voorts geen rechtvaardiging vinden voor de inter- „Er zitten tien voor zitters van het Volksstemmingsfront (een groep, die wil dat Kasjmir in een volksstemming zijn eigen toekomst be paalt) gevangen, samen met een groot aantal Kasjmirse patriotten, die tegen aansluiting bij India zijn. Tenminste vijftig bataljons Indiërs houden Kasjmir bezet. Het in gebreke blijven van de Veiligheidsraad om de impasse op te heffen heeft het gezag van de Verenigde Naties niet versterkt". maar veel verloren, aldus Oe Pe-King, die er aan toevoegde, dat Birma ook de gewapende interventie van de Sovjet- Unie in Hongarije afkeurt. Hij hoopte voorts, dat de beheerschapsraad de slechter wordende betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije en Nederland en Indonesië zal bespreken. („Als Ne derland een gebied verlaat dat het meer dan drie eeuwen geleden met de wape nen en door de handel heeft veroverd, is het beter het geheel te verlaten"). De Zweedse minister van Buitenland- i se Zaken, Unden, zei: „Geen verklarin- I gen of pogingen tot rechtvaardiging I kunnen het feit verdoezelen dat de mi- 1 litaire actie tegen Egypte een flagrante schending van het Handvest betekende." Zweden onderschrijft volkomen Ham- marskjölds opvatting van de taak van het internationale politieleger, „dat niet in Egypte moet blijven om door politieke druk een oplossing in de Suezkanaal- kwestie te brengen". Unden zei dat de bewering van de Sovjet-Unie, dat alle tegenstanders van de huidige communistische regimes fas cisten zijn, volkomen onwaar is. ..De keus voor Hongarije gaat niet tussen fascisme en communisme. Er zijn nog andere alternatieven. Slechts een nieuwe politiek van de Sovjet-Unie, die gericht is op grotere politieke en persoonlijke vrijheid als ook op nationale onafhan kelijkheid voor het Hongaarse volk, zou een nieuw beginpunt kunnen zijn van een politiek om de spanning te vermin deren", aldus de Zweedse minister. Nu de olieaanvoer naar het Wes ten door de gebeurtenissen in het Midden-Oosten stagneert, doen de Fransen verdubbelde pogingen om in Algerije en de Sahara nieuwe olie bronnen aan te boren. Een inder haast ingerichte winplaats Ourgla in Algrije nabij De Prins arriveerde omstreeks half- twaalf bij de semafoor. in gezelschap van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff en zijn adjudant, de luit. ter zee 1ste kl. W. van Rossem. Ter begroeting waren hier aanwezig mr. G. E. van Walsum. burgemeester van Rotterdam en de gemeentesecre taris van Rotterdam, de heer J. Hasoer in zijn functie van voorzitter der Ra darcommissie. In de radarpost waren aanwezig de wethouders van Rotterdam, de Staats secretaris van marine vice-admiraal H. C. W. Moorman, de voorzitter van de Staatsradarcommissie A. J. W. van An- I rooij. de directeur-generaal van het I Loodswezen schout-bij-nacht H. Tichei - I man. de directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn en I de voorzitter van de Rotterdamse Ka- i mer van Koophandel mr. K. P. van der 1 Mandele. I Het gezelschap werd aan de Prins voorgesteld, waarna de directeur van i het Loodswezen 4de en 5de district, de 1 heer B. A. W. Beijen, een toelichting gaf I op de opgestelde apparatuur- Deze radarblokpost te Hoek van Holland is in opzet gelijk aan de zes andere stations, die tot in het hart van de Rotterdamse -haven de schepen by slecht zicht behulpzaam kunnen zijn. Het enige verschil is, dat in Hoek van Holland een dubbel stel indicatoren (beeld weer gevers) gebruikt wordt; één die de monding van de Nieuwe Waterweg met de pieren en onmid dellijke omtrek van de zee bestrijkt en de andere voor de Nieuwe Water weg zelf. En op beide stellen l-an men schakelen op een bereik van 5000 m en om een bepaalde situatie groter en duidelijker tc kunnen zien op een bereik van 2000 m. Voorts heeft men voor de communica tie met de schepen de beschikking om- een zender/ontvanger, waardoor men ge sprekken kan voeren met de loodsen aan boord, die over een draagbare een der/ontvanger (portofoon) beschikken. Op de radarposten hebben de zender/ ontvangers bovendien nog een reserve, die bij eventueel uitvallen in dienst ge steld kan worden. Mocht onverhoopt de elektrische stroom uitvallen er wordt gewerkt met de spanning van het Ge meentelijk Elektriciteitsbedrijf van Rot terdam dan komt automatisch de eigen kleine elektrische centrale in de kelder van de radartoren in werking, om de stroomvoorziening over te ne men. De lichtenlijnen die in rechte lyn va.n het ene licht naar het andere de te volgen vaarroute aangeven zijn inschakelbaar door op een knop te drukken. Tevens worden dan afstan- den van 100 m aangegeven. Prins Bernhard toonde zich zeer ge- interesseerd voor deze apparatuur, die tot de modernste van deze tijd be hoort. Na afloop van de bezichtiging bega ven de Prins en de autoriteiten zich aan boord van de „Erasmus". Het schip zette daarna koers naar Rotterdam, om onderweg nog contact op te nemen met de zes andere radar posten. Tijdens deze vaartocht werd achter eenvolgens het woord gevoerd door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. de voorzitter van de Ra darcommissie J. Hasper, de voorzitter I van de Staatsradarcommissie A. J. W. van Anrooij en de directeur-generaal van het loodswezen, schout-bij-nacht H. Tichelman. In aansluiting hierop ver zocht burgemeester van Walsum Prins Bernhard in een gesprek per portofoon met de ohef-radarwaarnemer L. Plok van de post Hoek van Holland, het radarproejet voor de Nieuwe Waterweg officieel te openen. Minister Cals voelt niet voor studieloon Zoveel mogelijk beperking werkstudentschap Het ligt niet in het voornemen van minister Cals een vergoeding in de vorm van studieloon in overweging te nemen. Aan jongeren, die het VHMO volgen, worden reeds Rijksstudietoe lagen verleend. Het komt hem voor, dat niet zonder meer kan worden gesteld, dat studenten uit niet-univer- sitair gevormde gezinnen by hun studie steeds grotere moeilijkheden ondervinden dan diegenen wier ouders een academische opleiding hebben genoten, zo zegt hij in zijn Memorie van Antwoord. De minister zal gaarne zijn medewer king verlenen tot een zo groot mogelijke beperking van het werkstudentschap, voorzover althans de student voor zijn directe levensonderhoud en studiekos ten op inkomsten uit het werkstudent schap is aangewezen. De goede studenten, die in aanmer king kunnen komen voor een Rijks- studietoelage en van deze mogelijk heid gebruik willen maken, behoeven voorzover evengenoemdc en eventueel noodzakelijke bijkomende kosten be treft niet als werkstudent te gaan verdienen. Niet vergeten mag echter worden, dat sommigen op grond van te eerbiedigen overwegingen van een dergelijke toelage geen gebruik wen sen te maken, doch gedurende hun studie in hun eigen levensonderhoud wensen te voorzien en daartoe ook in staat blijken te zijn. Engels spreken hielp niet (Van onze Haagse redactie) In een poging om de recherche om de tuin te leiden, bleef een 23-jarige Hagenaar, zonder beroep en vaste ver blijfplaats, bij zyn aanhouding te Den Haag een uur lang Engels spreken. De recherche, die wel reden had om aan te nemen, dat zij niet met een mili tair van de Amerikaanse Luchtmacht te doen had. zoals de jongeman voor gaf. hield voet by stuk. De jongeman echter ook. Hij ging echter toch mee naar het bureau en wel omdat hij als „buiten lander" geen paspoort kon tonen Daar bleek dat de recherche toch een goede 1 vangst had gedaan, daar de man vier Hagenaars bleek te hebben opgelicht en I voorts nog werd gezocht voor delicten in Bergen op Zoom. Breda. Dordrecht en Heeze. In Den Haag vertelde hij goed gelovige lieden dat hij bij de Ameri kaanse Luchtmacht werkte, slechts over traveller-chèques beschikte en die niet kon inwisselen, daar de banken reeds waren gesloten. Zo kreeg hij eenmaal een bedrag van f. 100.— los. de andere keer f. 52.—. Voorts logeerde hij in twee pensions waar hij vertrok zonder te be- I talen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9