Afscheid van de heer G. F. E. Kiers VRIJDAG 30 NOVEMBER 1936 De heer P. N. Lofvers, hoofd van de administratieve dienst, biedt de heer Kiers een afscheidscadeau aan. Als hoofdinspecteur-directeur Volkshuisvesting Zuid-Holland Hedenmorgen is op de directie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland aan de Mauritskade in Den Haag afscheid ge nomen van de heer G. F. E. Kiers, hoofdingenieur-directeur van Zuid-Hol land, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de Rijks dienst gaat verlaten. Nadat de heer Kiers met echtgenote en beide dochters in de vergaderzaal was binnengeleid, werd hij toegesproken door de direc teur-generaal van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ir. H. M. Buskens, hoofd van de centrale directie van deze dienst. De heer Buskens ging in het kort de levensloop van de heer Kiers na, waar uit. bleek, dat hij nu 21 jaar voor de volkshuisvesting werkzaam is geweest, eerst gedurende een tiental jaren als directeur van Bouw- en Woningtoe zicht te Leiden, daarna als inspecteur van de volksgezondheid voor de volks huisvesting en ten slotte in zijn huidige functie van 1946 af De directeur-gene raal roemde het vakmanschap van de heer Kiers uitzonderlijk. Daarnaast had hij een uitstekende kennis van de zaken waarover hij moest adviseren en beslis sen. Dit alles heeft gemaakt, dat de heer Kiers een stempel heeft gedrukt op de gang van zaken in de bouwnij verheid van Zuid-Holland. Hij heeft in verschillende gemeenten invloed gehad op de bouwvoorschriften en de samen- stolling van de diensten van welstands toezicht. waardoor men met betere kennis van zaken kan werken. De werk zaamheden van de heer Kiers hebben veel van hem gevergd. Zijn ambtsgebied werd gevormd door een grote provincie vol van problemen zoals dat van de Randstad Zuid-Holland en de Maas mond. Een provincie bovendien, waarin twee grote steden liggen en waarin de oorlogsschade het grootst is geweest, terwijl de provincie ook haar deel heeft gekregen van de watersnoodramp. Ook werd het woord gevoerd door ir. J D. Hilarius. mnd. hoofd van de di rectie Zuid-Holland, die o.m. voorre kende. hoeveel woningen in de provincie met medewerking van de heer Kiers tot stand zijn gekomen: 70.000 nieuwe wo ningen ter vervanging van door de oorlog of watersnood verwoeste huizen. De heer P. N. Lofvers, hoofd-adminis- tratie directie Zuid-Holland bood na mens het personeel als afscheidscadeau een bureaulamp aan. De heer Kiers dankte tenslotte deze en andere sprekers voor de vriendelijke woorden en het geschenk. 's Middags had er een druk bezochte receptie plaats. Israël en de volkeren OPPER-RABBIJN GEEFT ZIJN VISIE OP HET WERELDGEBEUREN. Gisteravond sprak opper-rabbijn J. Soetendorp uit Amsterdam op uitnodi ging van de wijkkerkeraad van „Staal- wijk" over: „Israël en de volkeren". Ds. P. Kloek zeide verheugd te zijn, dat het mogelijk was dat een echte zoon van Israël over zijn godsdienst, land en volk kwam vertellen. Dit zou 20 jaar ge leden niet mogelijk zyn geweest. Er moest eerst zeer veel gebeuren voordat christenen en joden een gesprek met elkaar konden voeren over godsdienst. Rabbijn Soetendorp stond allereerst stil bij de geschiedenis van Jacob bij de Jabbok, waar een man met hem wor stelde. Na de strijd, waarin Jacob niet onderging, zegende God hem met de woorden „gy hebt gestreden met God en de mensen en gij zijt sterk gebleken". Sindsdien heeft Israël gestreden met God en de mensen. Als Israël voor God moest vluchten, kon het niet anders vluchten dan tot God en daarin ligt de innerlijke rust van de Israëliet bij alle vervolging en alle pogingen om de joden uit te roeien. God verlaat hem nooit. In het gevecht, met de mensen heeft Israël echter altijd het onderspit moeten del ven ook al meende het eerst te zullen winnen. Om dit te verduidelijken toonde spre ker het beeld van Jacob en zijn vader Izaak, waar Izaak de woorden spreekt, ,De stem is van Jacob, maar de han den zijn van Ezau". Hiermede is het beeld van Israël in de wereld getekend. Israël heeft van God een roeping in de wereld gekregen ,zij zal moeten spreken tegen beter weten in. Israël zal Gods lof moeten uitspreken, doch ook steeds de volken moeten appeleren tegen een af dwaling van Gods gebod. Israël strijdt nog dagelijks en in die strijd is het niet sterk. Herhaaldelijk heeft zij de volkeren der wereld gewaar schuwd en steeds was haar stem een aanfluiting. Bij elke structuurverande ring in de wereld werden vele joden om gebracht. Een blijvende plaats is de joden niet gegund. Dat zij thans ln Is raël zitten is in hoofdzaak te wijten aan het feit. dat men na de oorlog met de overgebleven joden geen raad wist. Men gaf hun Israël, maar het Israëlische ge bied was reeds gedeeltelijk verkwanseld aan de Arabieren en deze konden de joden niet naast zich hebben Rusland heeft daar gretig gebruik van gemaakt en is bezig het hele Midden-Oosten klaar te maken voor zijn invasie. Er moet echter eerst een aanleiding zijn, en da.t zijn ook thans weer de joden. Spreker belichtte vervolgens de ontwik keling van de campagne tegen de joden, die tenslotte tot een actie zijn overge gaan. Er is, aldus spreker, weer een grote verandering in de wereldstructuur te verwachten. De jood vreest met grote I vrees, dat de veranderde wereld zijn vernieuwing zal moeten vinden door het bloed van duizenden joden. Eenmaal echter zal het besef door dringen. dat alles zal bestaan „niet door kracht, noch door geweld, maar door het. Woord Gods". Tenslotte zullen de jood en de chris ten vluchten, voor God tot God, doch de vijanden van God zullen vluchten en niet anders vinden dan de afgrond, waarin zij alles zullen trachten mee te slepen wat zij in hun macht krijgen. LEIDERDORP GESLAAGDE BAZAR De bazar gehouden onder het motto „Wij willen warmte" ten bate van de nieuwe verwarming van de Ned. Herv. Kerk, kan als uitstekend geslaagd wor den beschouwd. Op de sluitingsavond van deze ,.W.W.W."-actie bleek de netto opbrengst te zijn geweest f. 7583.29. Dit bedrag heeft de vèrwachtingen nog ver overtroffen. GEREFORMEERDE JEUGDVERENIGINGEN BIJEEN In „Irene" kwamen de Ger. Jeugdver enigingen samen. De bijeenkomst, was te beschouwen als 'n instructie-avond voor het werk in het komende seizoen. Ds. Sweepe opende. Vervolgens voerde ds. Dijk het. woord over „christelijke en gereformeerde zede". Hierover bestaat inderdaad verschil zowel in binnen- als buitenland tussen gereformeerden en mensen van andere christelijke rich tingen. De heer Bakker, voorzitter der stu dentenvereniging S.S.R. uit Leiden, sprak hierna. Hij vulde het gesprokene door ds. Dijk aan. Er werden hierna discussiegroepen ge vormd en verschillende vragen gesteld. Een forum, gevormd door ds. Dijk, mej. E. Dijk, de heer Bakker en de heer Meyer, beantwoordde de gestelde vragen. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Th. J., d. van A. J. J. Dernee en J. E. Eijs; Alida, d. van C. Hes- seling en M. J. van Kesteren; GeTrlt J., z. van A. J. Jungerius en C. J. Bouwman; Jan H„ z. van J. H. Belgraver en P. J. S. Rijnbende. Ondertrouwd: J. M. F. Landsmeer. 37 j. en J. E. Jöbsls. 24 J.; P. C. van Wouden berg, 31 J. en J. J. Schut. 29 j.; P. W. Wolttiez, 22 j, en N. E. Wapenaar. 22 j.; T. A. J. van der Leden, 31 j en E. Th. van Houten, 21 J.; G. F. Lafeber. 27 J. en N. Lubach, 24 J.; H. C. Leeuwenburg, 24 GetrouwdM. T. P. Pieters en C. G. Koster in g: G. L. Noordenbos en E. van Grol; H. Koolocs en A. M. A. Verzijl. Overleden: P. H. BoorsmaFllbrl 74 j. VOORSCHOTEN VOLLEYBALNIEUWS De volleybalteams van Rouwkoop be haalden deze week de volgende resul taten. Dames: LUSV 1Rouwkoop 1 22; Donar 2Rouwkoop 2 22. Heren: Rouwkoop 1—PSVA 0—3. Raads voorstellen B. en W. hebben de Raad een nota doen toekomen over de hulp aan min- der-validen en invaliden, waarin zij tot de conclusie komen, dat zij gaarne toe lagen verlenen aan inwonende gezins leden, die door blijvende geestelijke- of lichamelijke invaliditeit niet tot enige arbeid van betekenis in staat zijn. Het onderwerpen aan noodzakelijk ge achte revalidatie-maatregelen wordt als eis gesteld. REINIGINGSAUTO. B. en W. stellen de raad voor ter ver vanging van de sedert 1940 in gebruik zijnde vuilnisauto een nieuwe aan te schaffen. Zij stellen voor daarvoor een International bedrijfsautochassis S-162 te betrekken van de fa. Englebert in Voorschoten. Kosten plus opbouw f20.650.waarbij uitgegaan is van de verkoop van de oude Ford voor f 650. Een tweede zandstrooier ls noodzake lijk. De kosten daarvoor zullen f 1350. bedragen. De oude kolenkachel in het Am bachtshuis moet vervangen worden. B. en W. stellen voor daar een oliestook- kachel te plaatsen, kosten f 675.Voor verbetering van de verlichting is f 150. uitgetrokken. CENTRALE VERWARMING RAADHUIS. De geleidingen van de centrale ver warming onder de Centrale Boekhou ding in het gemeentehuis zijn verteerd. De vernieuwing daarvan is begroot op f 1750.Door de plotseling ingetreden kou bleek spoed noodzakelijk. Daarom is reeds op 19 november met de uitvoe ring begonnen. UITBREIDING PARK. De aansluiting aan het Burgemeester Berkhoutpark van een perceel dat reeds in maart 1955 gekocht werd, zal nu uit gevoerd kunnen worden. Do kosten van een en ander bedragen f1150. BOUW VAN 107 WONINGEN. Nu door de Directeur van de Weder opbouw in Zuid-Holland aan de Minis ter geadviseerd is de gunning voor de bouw van 107 woningwetwoningen. 3 garages en 2 winkels ln de Vlietwijk Deense V.N.-troepen in de bufferzone Premie ambtelijke pensioenen Een Deense compagnie troepen van het internationale politieleger der Ver. Naties is hedenochtend begonnen met het innemen van stellingen in het on bezette gebied tussen de Britse en Egyp tische strijdkrachten in de Suezkanaal- zone, aldus wordt van de zijde der Ver. Naties gemeld. De troepen zijn afkom stig uit de tijdelijke basis in het ge bied van Ismailia. Een woordvoerder van het Britse leger heeft in antwoord op een vraag verklaard, dat de twee of drie dagen, oi voorafgaande aan het vertrek van de zouden zij 5,5% over de volle pensioen- laatste Britse troepen uit Port Said, een grondslag moeten betalen, zonder enige hachelijke tijd" zullen zijn. Hij be- beperking. Hij deed deze concessie in twijfelde of één bataljon V. N.-traepen erin zou slagen de veiligheid in het 150.000 inwoners tellende Port Said te (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struycken heeft gistermid dag in de Tweede Kamer er in toege stemd, dat ambtenaren, die na 1 ja nuari 1957 in dienst treden, evenals de thans in dienst zynde ambtenaren, voor het gezinspensioen 5,5% van de pensioengrondslag zullen betalen, doch over de eerste f. 7.000 van de pensioen grondslag beperkt tot f. 165 per jaar. Volgens het oorspronkelijke voorstel de overtuiging, dat de Kamer dan van andere wensen zou afzien. Of het Juist is dat de lagere ambte- verzekeren. De woordvoerder ontkende naren per gulden premie minder aan dat er nieuwe Brits-Franse troepen Port Said aankomen of zijn aangeko men. Hij verklaarde voorts, dat r.iets vernomen is over het per schip aan voeren van nieuwe troepen der Ver. Naties. goed te keuren hebben B. en W. de raad voorgesteld een aanvullend kre diet beschikbaar te stellen voor de bouw van deze woningen. Oorspronke lijk was de raming f 1.565.465.maar nu wordt de totale bouwsom berekend op f 1.708.200.waarbij de aanneem- som van de fa. de Lange en van der Plas te Oegstgeest als basis is aange nomen. Deze bouwondernemer was de goedkoopste van de vier. die B. en W. uitgenodigd hadden in te schrijven. B. en W. vragen nu de raad een aan vullend krediet van f 142.735.voor de bouw van deze woningen en stellen voor deze bouw ondershands te gun nen aan de firma de Lange en van der Plas. GELUIDSINSTALLATIE. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aankoop van een bestelauto voor de gemeentebedrijven met boven dien twee gereedschapswagens. Indien de Raad met deze aanschaf fing akkoord gaat stellen B. en W. bo vendien voor een geluidsinstallatie aan tp schaffen, die bij voorkomende ge beurtenissen gebruikt kan worden en die bovendien voor de B B. geschikt is. Deze installatie kan dan in deze be stelauto gemonteerd worden. De kosten van deze installatie bedragen f 1400. Veilig verkeer DIPLOMA'S UITGEREIKT. In de Raadzaal van het Gemeente huis heeft burgemeeser C. J. van der Hoeven diploma's uitgereikt aan dege nen, die een cursus veilig verkeer ge volgd hebben. De burgemeester was verheugd, dat de belangstelling voor deze cursus zo groot is geweest. Het volgend jaar zal met twee cursussen begonnen moeten worden. Het hedendaagse verkeer en speciaal in Voorschoten is zodanig, dat iedereen moet meedoen aan de „spelregels" van Veilig Verkeer. Spreker sprak de wens uit, dat het goede, voor beeld van deze cursisten navolging vindt en dat de geslaagden iedereen zullen opwekken deel te nemen. De cursussen waren begonnen met 20 dames en heren. Geslaagd zijn 15 dames en 19 heren. Een dame werd afgewe zen. D eexaminandi hebben een monde ling examen gedaan, dat hun werd af genomen door de heer Robbertson, bij gestaan door de dames Visbeen en I Brinkman en door de heren Van Duy- 1 ven bode. Van Dijk en Grooss. Burgemeester Van der Hoeven dank te de heer Robbertson zeer hartelijk voor zijn bemoeinissen met deze cursus sen. Namens de cursisten bood' de heer Boot de heer Robbertsen een gescnenk aen en diens echtgenoot bonbons, daar bij namens alle cursisten hartelijk den kend voor de praktische lessen. De avond werd vervolgd met wed strijden in hersengymnastiek met on derwerpen over veilig verkeer. De dames wonnen van de heren-cursisten met 11 tegen 10De ploeb van de Vrijwillige brandweer verloor van de ploeg van Englebert met 5 tegen 7%. De twee win nende ploegen streden toen tegen el kaar. waarbij de dames-curssten won nen van Englebert met 11 tegen 8V4. De winnende ploeg kreeg een prijsje. De voorzitter van „Veilig Verkeer", mr. Drossaart Bentfort, sloot deze avond, waarbij hij memoreerde dat de verenging er trots op is een secretaris te hebben, die zo goed opleidt voor de diploma's. SCHAAKNIEUWS De Voorschotense Schaakclub behaal de met het tweede tiental een overwin ning met 73 tegen Boskoop III. Onderlinge wedstrijden: Groep I: Bo venWaasdorp 01. Groep II: Hulle- manBesuyen 10. De standen aan de kop zijn nu: Groep I: Maarsen 5uit 7; Braggaar 4% uit 7; Sluiter 4% uit 7; dr. Vermet 4 uit 7: Waasdorp 3% uit 5. Groep IIA: v. d. Kooy 5 uit 5; Heijer 4 uit 5: Hulleman 4 uit 7; N. Sega ar 3% uit 5 en Boxman 3% uit 6. Groep IIB: Kuneke 7 uit 8; v. d. Werf 5 uit 8: Maat 4% uit 7; M. Segaar 4 uit 7; Groenenberg 3 uit 4. Mevr. Th. L. de Ruyter de Wildt NAM AFSCHEID ALS HOOFD VAN DE MYTYLSCHOOL. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft mevr. Th. L. de Ruyter de Wildt haar functie als hoofd van de Mytylschool ln Leiden neergelegd. Mevr. De Ruyter de Wildt, die zich gedurende een groot deel van haar leven het lot van gebrekkige en zwakzinnige kinderen aangetrokken heeft, is 6edert. de oprichting aan aeze school verbonden geweest. In intieme kring heeft zij vanmorgen in het school gebouw aan de Zuidsingel afscheid ge nomen van personeel, leerlingen en 1 ouders. Het nieuwe schoolhoofd, de heer j T. Tieleman. die een korte toespraak hield, wees op de vele verdiensten van I mevr. De Ruyter de Wildt en prees haar om al haar goede eigenschappen. I Na haar dankwoord bood het schei- j dende schoolhoofd de heer Tieleman op symbolische wijze een grote sleutel aan. die volgens haar op alle harten moet passen. De heer G. Otten sprak namens de ouders woorden van dank en waarde- ring voor de goede zorgen, die mevr. De Ruyter de Wildt in de afgelopen vier jaar, aan de kinderen besteed heeft. Geschenken werden aangeboden, terwijl een van de leerlingen. Peter v. d. Meer. bloemen overhandigde. Na al deze toespraken was het feest voor de kinderen. Er was poppenkast en er pensioen terugkrijgen dan de middel bare en hogere ambtenaren, zou de mi nister laten onderzoeken door de Staats commissie-Van Poelje, die een algemene herziening van de pensioenwetgeving be studeert Het eindrapport van de commissie wordt in de loop van het volgend jaar verwacht en misschien reeds in het eerste halfjaar. Oudste inwoonster van Leiden overleden Mevr. de wed. C. van LieropKuijper, die de oudste ingezetene van Leiden was, is in het St. Elisabeth Ziekenhuis, waar zij inwonend was, overleden. Mevr. Van Lierop. die 99 jaar is geworden, werd 25 april 1957 geboren. Angstpsychose te Soerabaja Het aantal slachtoffers van opge zweepte menigten in Soerabaja, die voorbijgangers aanvallen op verden king een „kuitenprikker" te zijn. is vandaag tot tien gestegen. De stad leeft sinds de vorige week, toen de binenkwamen over maniakken, die meisjes en vrouwen met spelden in arm of been prikken, in een angst psychose. Tot de tien slachtoffers, die door woedende menigten werden ver moord na te zijn geslagen en getrapt, behoren ambtenaren, politieagenten en straatverkopers. De directeur van het gemeente-zieken huis in Soerabaja heeft bekendgemaakt, dat tot dusver 70 personen, die waren gestoken, zich hebben aangemeld by het ziekenhuis voor een medische be handeling. In geen van deze gevallen bleek vergiftiging en opname bleek niet nodig. De burgemeester van Soerabaja uc iviaucicii. Uil «ao cu - waren heerlijke traktaties. Het officiële 1 hef.^ een. spoedvergadering belegd met afscheid za.1 op een later tijdstip plaats politie-autoriteiten en ambtenaren van vinden. JUBILEUM L. A. MARKS Kwart eeuw bij Grofsmederij Hedenmorgen werd in de directieka mer van de Kon. Ned. Grofsmederij het feit herdacht, dat de heer L. A. Marks 25 jaar aan de fabriek verbonden was. De directeur, ir. M. C. de Jong sprak zijn waardering uit voor de wijze, waar op de jubilaris als schaver in de draai erij zijn taak vervult met opgewektheid, waarvan zijn omgeving de prettige in vloed ondergaat. Marks is een goed vak man en tevens een vriendelijk en bereid willig mens. zodat hij in de werkplaats een gaarne geziene figuur is. Spreker wenste hem geluk met het succes bij zijn werk behaald en bood geschenken aan in de vorm van een enveloppe met in houd. het vererend getuigschrift van de Maatschappij van Handel en Nijverheid met de daarbij behorende draagmedaille en een blauw herinneringsbord. Vervol gens voerden nog het woord de heren P. de Vos, kernlid van de werklieden en G. Schraa. werkmeester van de draaierij Na een dankwoord van de jubilaris werd de koffie rondgediend en bleef men nog geruime tijd bijeen. de gezondheidsdienst om maatregelen to bespreken om de spanning in de stad te verminderen. Een campagne zal wor den gevoerd om de misverstanden volgens geruchten zouden vergiftige spelden worden gebruikt onder de in woners van de stad uit de weg te rui men. Diefstal van f. 8.000 (Van onze Haagse redactie) f. 8000 aan baar geld en twee spaar bankboekjes met elk ook nog een aan zienlijk bedrag verdwenen er in de nacht van woensdag op donderdag bij een inbraak in een melkhandel aan de Vreeswijkstraat te Den Haag. Men verschafte zich toegang door ver nieling van een glas-in-lood-bovenlicht in het woonhuis dat achter de melk zaak ligt. Deze pagina 1gedeeltelik gecorrigeerd MARKTBERICHTEN LEIDEN. 30 november Veemarkt: i Aanvoer: Stieren 3; melkkoeien 65; vette Hierna kreeg de secretaris de heer B. koeien 250; varekoelen 100; gTaskalveren ter Beek de gelegenhe.d zijn notulen voor te lezen. De penningmeester kon i zeUgen 29; schrammen 205; biggen 517; ondanks de dure tyd nog een batig saldo geiten 15 boeken. De kascommissie had de boeken Totaal 3588 stuks. Notering: meik in orde bevonden. De nieuwe kascom- koelen 9701080; vette koelen (slacht) missie bestaat uit de heren P. v. Huis. 2 50—3.20; varekoelen 650-650; graskalve ren 200280; vette kalveren 2,252.75 per kg levend gewicht; vette schapen 95120; vette lammeren 90125; zeugen 275325; schrammen 6095; biggen 3445. Handel: Voor melkkoeien rustig; vette koelen stug; varekoelen tamelijk; graskal veren slepend; nuchtere kalveren stug; schapen en lammeren stil; zeugen schram men en biggen matig. LEIDEN. 30 november Kaasmarkt Aanvoer: 12 partijen Goudse en 2 partijen Leidse kaas: Notering Goudse extra kw. tot 2.48, verdere soorten 2.352.40; Leidse ten lui. eerste kw. tot 2.53. Handel in beide soor- me en biggen matig. WARMOND JAARVERGADERING „WARMONDS FANFARE" In hotel de Stad Rome werd de alge mene ledenvergadering gehouden van de muziekvereniging „Warmonds Fan fare". De voorzitter de heer J. Ouwe hand opende deze avond met allen een hartelijk welkom te heter.. Hij wees er op dat het afgelopen jaar weer goed is geweest, waarbij speciaal herinnerd werd aan de nieuwe uniformen. Het aantal leden stijgt. J. Wielenga en als reserve J. Roest. In de rondvraag werd besproken in het nieuwe jaar naar een concours te gaan. WASSENAAR Dodelijk ongeval op Rijksweg Gistermiddag werd de 47-jarige heer W. F. Bovert op de Rijksstraatweg bij de Maaldrift door een auto gegrepen en op slag gedood. Hy had, komende uit cie richting Leiden, zyn auto aan de kant van de weg geparkeerd en stak zonder op het verkeer te letten over naar de koffietent. Hij werd gegrepen door een uit de richting Den Haag komende auto en was op slag dood. Voor de Hongaren De door het Rode Kruis alhier ge houden collecte voor het Hongaarse volk<heeft f. 5.864,78 opgebracht. Het be drag, dat voor de vluchtelingen met de lijstencollecte werd ingezameld, was tot woensdagmorgen ruim f. 13.000. Bazar Kievietkerk Gistermorgen werd in Zuiderhout een bazar geopend ten bate van het r-^el in de Kievietkerk. Ds. J. T. Wier f die deze handeling verrichtte, bepaa. e zich er toe, ten einde de dames gelegenheid te geven vlug met de verkoop te be ginnen. in het algemeen hartelijk dank te betuigen aan allen, die aan de bazar hun medewerking verleenden. Een van die medewerkers is kunst schilder Roodenburg. Voorts repten zich vele handen weken achtereen bij het maken van textiel en andere zaken om daarmee de stalletjes toch maar goed vol te krijgen en de opbrengst zo hoog mogelijk te doen zijn. Het sortiment be staat verder uit boeken, planten en an dere geregelde koopwaar. Naast het rad van avontuur zijn er vele originele attracties. De Sint is er ook. Op de bovenverdieping is 's avonds een Indisch restaurant ingericht. Hedenavond kan men er nog terecht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marearetha M., d. van C. A. Voorham en A. M. van der Ham; Jan G., z. van R. de Boer en S. de Leeuw; Hen- drlkus P. M. z. van H. J. Bollen en H. A. M. Horsten. Ondertrouwd: G. Anker en M. van der Wel; T. P. J. Papenhoven en M .G. Bel- lekom; S. Tijsma en M. H. Geurts; H. Roelevlnk en C. C. Rlef; R. van Heusden en C. M. Kurvers; A. van Luljk en L. A. M. Blom; A. A. Visser en A. J. de Groot; R. van der Wijk en Y. Melndersma; W. A. F. Stokhuijzen en A. Y. Schuurman; P. C. van Keppel en A. E. Borje6on. Getrouwd F. van Leeuwen en B. S. P. Zandvliet; G. W. Ruijgrok en A. P. Over- devest; M. J. Barbier en S. A. M. Groe- newegen; N. J. Bellekom en A. Hoek. Overleden: W. A. K. Bernhard. 48 J.; L. N. W. Vogelesang, 61 J.; A. Voorthulj- sen, 74 J. Olympische Spelen Uitslagen zwemfinales De uitslag van de finale 200 meter schoolslag dames luidt: 1. en Olympisch kampioene Ursula Happe (Did.) 2.53.1; 2. Eva Szekery (Hong.) 2.54.8; 3. Eva Matia ten Eisen (Did.) 2.55.1; 4. Vinka Jericevic (Z.- Slavië) 2.55.8; 5. Katalin Killerman (Hong.) 2.56.1. De uitslag van de finale 100 meter vrije slag heren luidt: 1. en Ol: kampioen Henricks (Austr.) 55.4 sec. inieuw Ol. record); 2. Devitt (Austr.) 55.8 sec.; 3. Chapman (Austr.) 56,7 sec.: 4 Patterson (VS) 57,2 sec.; 5. Hanley (VS> 57,6 sec. Het oude Olympische record stond met 57,1 sec. op naam van de Ameri kaan Clark Scholes sedert 1952 (Hel sinki). Voor de eindstrijd 100 meter vrije slag dames hebben zich de volgende acht zwemsters geklasseerd: 1. Dawn Fraser (Austr.) 1 min. 3 sec. 2. Lorraine Crapp (aust.) 1. min. 3.1 sec. 3. Faith Leech (Austr.) 1 min. 5,2 sec.; 4. Marion Roe (N. Zeeland) 1 min. 5.3 sec.; 5. Virginia Grant (Canada) 1 mm. 5.5 sec.; 6. Shelley Mann (VS) 1 min. 5.5 sec.: 7. Joan Rosazza (VS) 1 min. 5,9 sec.: 8. Natalie Myburgh (Z. Afr.) 1 min. 6 sec. DE RATTENVANGER VAN AMMERSTOL. De griendwerker W. Stigter Hzn., te Ammerstol, heeft in een gazen korf, die hij aan een slootkant had geplaatst. 100 zwarte waterratten gevangen. Onze stadgenoot, de heer Rudolf Perdeck, leraar aan de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier, is aan het Kon. Conservatorium te Den Haag geslaagd voor het solo-examen piano (C II). FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: GillieronBreethoff, d., Melbourne: Huisken—Kleinhout. d„ Am sterdam; Gelderblom—Six. d Rijswijk. Getrouwd: D. W. Spruijt en A. G. Kronsky. New York. Overleden: M. Schultszde Leeuw, vr.. 54 jaar. Amsterdam: E. S. Kabel, m., 67 jaar. Halfweg. BEURSOVERZICHT Stemming ten goede gekeerd Amsterdam, 30 november Op de laatste beursdag van deze week beleefde de markt een verheugend herstel, dat zich over diverse hoeken uitstrekte. Een aanzienlijk deel van de gisteren geleden zware verliezen kon daardoor worden Ingehaald. Het bleek dat aan de grote verkoop- posten die de laatste dagen boven de markt hebben gehangen een eind was gekomen. Hiermee was de weg gebaand voor een licht herstel. Bij een Newyorkse pariteit van 668 wist Kon. Olie weldra de 7 x parikoers weer te bereiken. Voor de andere inter nationale soorten waren de koersverbe- teringen navenant: Unilever keerde te rug tot 325. Philips tot 235 en AKU tot 2O6V2. Opmerkelijk was de willige stem ming voor Scheepvaartfondsen, speciaal voor de gebruikers van het Suezkanaal. Zo wisten aandelen Maatschappij Ne derland niet minder dan 6 punten te verbeteren tot 188. Bemoedigend was. dat in het verdere verloop de behaalde koerswinsten zich goed handhaafden. Indonesische papieren bleven op prijs, maar Ver. Deli herstelde ten dele van het gisteren geleden verlies. Ter beurze verluidde dat de overstromingen in het gebied van Medan geen schade voor de Ver. Deli hebben opgeleverd. De claim- handel had een rustig verloop. Vandaag was de laatste dag voor de claims Wil ton Feyenoord wegens de inschrijving a pari op de uitgifte van niet royeerbare certificaten. De claims Tetterode leden onder enig aanbod, claims Beijenkorf circa f. 80.—. Ned. Staatsfondsen in herstel. WISSELKOERSEN Amsterdam. 30 november Londen 10.605,8—10.61 Vs, New York 3.82%—3.83',4, Montreal 3.9912—359%. Parijs 1.0790— 1.0800, Brussel 7.59%—760%. Frankfurt 90.59—90.64. Zürich 86.71%—86.76%. Zü- rich (vr. francs) 89.35%00.40%Stock holm 73 56—73.61. Kopenhagen 54 79%— 54 841 -Oslo 53.21%—53.26%, Milaan 60.47%60.52%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 30 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91L 91% Grootboek obl87% Ned '51 3% 90 Ned '53 (3%) 88% 89% Ned '56 3% 88% 89% Ned. '48 3% 84 85 Ned. '54 3% 84 86 Ned. '55 3% 84 86 Ned. '55 H 3 85A 86% Ned. '47 3% (3) 88% 89% Ned. "37 3 84 84% Dollarlng '47 3 90% 91% Investeringscert. 3 89% 90% Ned. 62-64 3 89% 90% Indië A3 86% 86% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 45% 46 Nat. Handelsbank 100% 102 Ned. Handelsmij. 163 163% A.K.U 197 205% Philips 221% 234% Unilever308% 323 Wilton Feyenoord 216 Biliton 2de r206 210 Kon Olie (f.50.—) 385 Kon. Olie 676 698% Amst. Rubber 70% 71 Holl Amer ÜJn 180% 181% Kon N Stoomboot.. 161 165 Ned Scheepv Unie 160% 163 HVA 88% 88 Java Cult. 53% 55% Deli Mü en (Ver.) 90% 93 Senembah64 63 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 90% L Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam "37 I-m 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99 99 Premieleningen 92% 91% A'dam '56 I 2% 86 87% A'dam '56 II 2% 98% 98 Eindhoven '54 2% 91% Enschede '54 2% 88 85% Den Haag '52 12%.. 96 95% Idem II 2% 96% 96 R'dam '52 I 2% 100% 100% 99% 99 Utrecht '52 2% 103 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 205% Rott. Bank 177 Twentsche Bank 178 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr 199% Kon. Ned. Grofsm. 105% Rott. Droogdok Mij 540 Tieleman en Dros 10 Handelsondernemingen 77 Borneo Sum. H. Mij Internatio Diversen 91% 209 180% 178% 196 106 76% 92 260 Ned. MU Walv.vrt 70 Spoorwegen Dell Spoorweg MIJ. 18% 17% Amerik. fondsen Anaconda 73% 74% Shell Oil Comp 85% 85 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 29/11 Holl Constructie 382 380 Ing bur v Bouwnijv 199 Int. Kunststofl Ind 51% 49% Kon. Ned Eld elm et 64 Pref w.a idem 66 Textiel Gebr v Wyk 73 70 Leidsche Wolsplnn 255 Ned Electrolasm Sikkens Lakïabr 53 442 Ver. Touwfabrieken 159% 155 We mink's Betonm. 94UB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5