Parachutespringen door slecht weer bij niet voor Vluchtelingenhulp in het leven geroepen Pro Patria doorgegaan Stichting te Leiden tl Expositie in Legermuseum geeft beeld van rijke historie Eerst voor Hongarenlater ook voor vroegere vluchtelingen Op 26 november Een feestelijke sigaar - in goud gevat 95ste Jaargang Vrijdag 30 november 1956 Tweede blad no. 29000 Receptie werd door zeer velen bezocht „Pro Patria" heeft het bij de viering van het achttiende lustrum niet al te best getroffen met het weer. Reeds gistermorgen en -middag kreeg men enkele fikse regen- en hagelbuien, en het weer was gister middag zó ongunstig dat het parachute-springen geen doorgang kon vinden. Alles wees er op dat het springen wél door zou gaan: er waren zeer veel belangstellenden en ook het vliegtuig was opgestegen van het vliegveld Valkenburg; zelfs de proef-parachvie werd uitgeworpen. Toen keerde het vlieg'tuig echter terug naar zijn basis. Voor de talrijke aanwezigen was dat een hele teleurstelling want men had er een glibberige tocht voor over gehad om het terrein, waar de parachutisten neer zouden komen, te bereiken. Het was een weiland in de nabijheid van het Leger museum en voor men het bereikte moest men over een glibberig paadje vlak langs de sloot balanceren om dan tenslotte |over een provisorisch bruggetje op 't ter rein zelf te komen, dat meer op een moeras dan op een weiland leek. Voor de heren viel deze tocht nogal mee - al moesten de (jaquet-)broekspijpen omge- Islagen worden -. maar voor de dames op hi>n nette schoentjes was het wel een hele opgave. Ieder trotseerde echter de modder en vol spanning wachtte men op jde dingen, die tenslotte niet kwamen. De sterke wind was hier de spelbreker. OPENING TENTOONSTELLING Na een moeizame tocht terug, verza melden de genodigden zich in het Le germuseum. waar het bestuur van „Pro Patria" recipieerde, en waar de ten toonstelling. die een beeld geeft van de geschiedenis van ..Pro Patria" en an dere studentenweerbaarheden, werd gegeven. De opening van deze tentoonstelling werd verricht door luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer b.d., voorzitter van het stichtingsbestuur van het Legermu seum. Het deed spr. veel genoegen dat er onder de studenten een kern gevon den wordt, die de waarden van het Voorgeslacht hoog wil houden en de ver knochtheid aan Vorstenhuis en Vader land tot uitdrukking wil brengen. Gaar ne voldeed hij daarna aan het verzoek de tentoonstelling te openen door een lint met een zwaard door midden te Blaan. Maarschalkstaf De tentoonstelling Reeft een overzicht fan de geschiedenis van „Pro Patria" en flit is mogelijk geworden door de mede werking die van vele zijden is ontvangen D.a. van het Koninklijk Huis en van het Rijksmuseum. Talrijke foto's en pren- len hebben de belangrijkste gebeurte nissen uit de geschiedenis vastgelegd, en Boor het bekijken van deze afbeeldin gen kan men een indruk krijgen van Wat er in de vereniging is omgegaan. Twee voorwerpen trekken vooral de aandacht: het eerste is een ruiterpor- tret, voorstellende de Prins van Oran je. de latere Koning Willem II. tijdens de slag bij Hasselt op 12 augustus 1831. Het schilderij is in bruikleen afgestaan door H. M. de Koningin. Voorts vindt men er de maarschalkstaf en de sabel van de latere Koning Willem II. De staf ontving hij na de slag bij Hasselt en het zwaard kreeg hij ten geschenke van ziin vrouw. Prinses Anna Paulow- na. toen hii in Brussel over de barri caden was gesprongen. Jagersuniform Het Leidse Jagersuniform uit het jaar 831 neemt eveneens een belangrijke ilaats in. Het is het oorspronkelijke uni- prm en daarbij vindt men het geweer lat men in die dagen gebruikte en dat Den ook al minstens twintig jaar oud ras. Er staan nog meer uniformen ten oon gesteld: o.a. dat van het Medisch pilitair Studenten Corps, waarvan me- lische studenten lid werden, die later tfficier van gezondheid wilden worden, let corps is in 1880 opgeheven. Op enkele plaatsen heeft men oude aandels opgehangen, zoals het wapen |an het Studenten Vrijcorps uit 1785 en ten Statie en een Compagniesvaandel nt het jaar 1815. Groot is het aantal lerinneringen aan de ere-wachten, die ien betrokken heeft alleen of in sa- enwerking met andere studenten eerbaarheden. zoals bij de inhuldiging jan Koningin Wilhelmina en van Ko- jingin Juliana, bij het huwelijk van rinses Juliana en Prins Bernhard en bij Ie ere-promotie van generaal Smuts in -eiden. Wanneer men de tentoonstelling aan dachtig bekijkt, komt men onder de indruk van de riike historie van „Pro Patria". Een woord van hulde aan de heer Ph. M. Bosscher, die als lid van de lustrumcommissie deze tentoon stelling heeft samengesteld, in nauwe samenwerking met de directie van het Legermuseum en tal van andere in stanties, is hier zeker op zijn plaats. Receptie De receptie werd door een groot aan tal gasten bijgewoond onder wie burge meester en mevrouw v. Kinschot, prof. dr. S. E. de Jong. secretaris van de Se naat der Leidse universiteit, die de rec tor magnificus vertegenwoordigde, de di rectie van het Legermuseum, het bestuur van de VVSL. vertegenwoordigers van het bestuur der 3-October Vereeniging en van „Oud Leiden" en tal van andere burgerlijke en militaire autoriteiten. De tentoonstelling is geopend tot 16 december en is voor bezoekers van het museum vrij toegankelijk. De viering van het lustrum werd be sloten met een bal in de kantine van de Doelenkazerne, dat tot vroeg in de mor gen duurde. Luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer wenst het bestuur van „Pro Patria' geluk met het negen- tig jarig bestaan. (Foto L.D./van Vliet) (ingez. Med.-Adv.) KAARSEN GOUDA-APOLLO Zoals gisteren reeds in het kort gemeld, is in Leiden een Stichting voor Vluchtelingenhulp opgericht, waarin de verschillende groepe ringen en gezindten van de Leidse samenleving vertegenwoordigd zullen worden, en die zich ten doel stelt in de eerste plaats de nieuwe stroom Hongaarse vluchtelingen, van wie ook Leiden enige tientallen personen onderdak en werkgelegenheid zal geven in de naaste toe- komst. Deze stichting zal echter op den duur een breder terrein be strijken en ook steun gaan bieden aan de vluchtelingen van vroegere datum, die nog in de kampen in West-Duitsland en Oostenrijk ver toeven. De stichting staat onder voorzitterschap van prof. mr. J. C. van Oven, oud-Leids hoogleraar en oud-minister van Justitie. vele steden bestaan) in volledige over eenstemming met de Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp, die ook dc belangen van de in Nederland vertoevende Hongaren behartigt en coördinerend zal werken wanneer deze vluchtelingen over het land verspreid zullen zijn, is het niet meer nodig, dat bedragen uit de gemeente Leiden over gemaakt worden op de gironummers 999 of 777. Zij kunnen worden gegeven aan de stichting die een beroep doet Bejaarde vrouw gedood Bij het oversteken van de Strevelsweg te Rotterdam is een 82-jarige weduwe gistermiddag aangereden door een zware tankwagen. Zij was op slag dood. Het uniform van een Leidse Ja ger, zoals dat in 1831 werd gedra gen, en dat thans op de tentoon stelling te zien is. (Foto LD./van. Vliet) 40 voor Leiden Tienduizenden Hongaren zijn in de afgelopen weken over de Oostenrijkse grens gekomen om een toevlucht in het vrije Westen te zoeken. Alle vrije lan den hebben tot taak. hen gastvrijheid te bieden, ook Nederland. De vluchtelin gen die in ons land zyn toegelaten, enige duizenden, onder wie ongeveer 250 volledige gezinnen en de overigen alleenstaanden, vertoeven thans nog merendeels in verschillende opvangcen tra waar zij enige tijd zullen verblijven om tot. rust te kunnen komen en te ac climatiseren. Het ligt in de bedoeling, dat in de komende maanden ongeveer veertig hunner in Leiden zullen worden opge nomen. Aangezien het in hoofdzaak jonge mensen betreft, bestaat de verwachting, dat, wanneer zij aan huisvesting en kle ding geholpen zijn en er werk voor hen gevonden is, zij op den duur in hun eigen onderhoud zullen kunnen voor zien. Ruime mate van voorlichting over de Nederlandse leefwijze en een doel treffend taalonderricht zullen nog no dig zijn. Anderen niet vergeten Voordat de Hongaren naai- de vrije wereld vluchtten vertoefden er echter reeds grote groepen vluchtelingen van verschillende nationaliteiten in kampen in Oostenrijk en West-Duitsland, die al jaren geleden waren uitgeweken: Een groot deel daarvan heeft, omdat hun ar beidskracht goed gebruikt kon worden, reeds ergens een bestemming gevonden. Onder andere vertoeven er in Leiden reeds vijf van deze gezinnen. Daarnaast is er echter een aantal, behorend tot de groep van perspectief loze gevallen, zoals de chronisch-zieken. blinden, tbc-patiënten, ouden van da gen, fysiek-gehandicapten, weduwen met jonge kinderen of personen van gevorderde leeftijd die thans nog vi taal zijn maar straks een financiële last voor de gemeenschap zullen worden. Ook deze groep „verplaatste personen" ver dient de aandacht en mag deze niet ver liezen als gevolg van het actuelere en dus nu meer aansprekende Hongaarse vluch telin genprobl ee m Dag van het verzet Teneinde er toe te geraken om on middellijke hulp aan de Hongaarse vluchtelingen en tezqner tijd aan nog een aantal vroegere vluchtelingen te verlenen, is op intiatief van de burge meester van Leiden op 26 november de verjaardag van het openlijk Uni versitair verzet waartoe de befaamde rede van prof. Cleveringa het signaal gaf een stichting in het leven ge roepen welke zich ten doel stelt, hulp aan vluchtelingen te verlenen. Deze hulpverlening zal bestaan in het tref fen en in stand houden van voorzie ningen waardoor de betroffenen een aan hun situatie aangepaste huisves ting en verzorging krijgen welke, waar mogelijk, zullen leiden tot het verkrij gen van een functie in de Leidse sa menleving. In deze stichting zullen de verschil lende groeperingen en gezindten van de Leidse samenleving worden opge nomen. Het dagelijks bestuur is voor lopig als volgt samengesteld: prof. mr. J. C. van Oven, voorzitter: mr. H. F. A. Donders, ondervoorzitter; de heer E. H. Moens, penningmeester en mr. M. J. Blok, secretaris. Het ligt in de bedoeling, de zorg voor de studenten-vluchtelingen, van wie eveneens een aantal naar Leiden komt, in handen te laten van het Universitair Asiel Fonds, doch zo nodig zal de stich ting zich ook hun lot aantrekken. Vele gaven nodig Van de inzameling, die op 7 novem ber in Leiden is gehouden, is het groot ste gedeelte als werkkapitaal aan de stichting overgedragen. Dit bedrag van f. 15 000 is echter bij lange na niet vol doende om te geraken tot een blijvende verzorging van het aantal vluchtelingen dat venvacht wordt. De stichting doet daarom een beroep op de Leidse bevol king om haar aan de nodige overige middelen te helpen. Daar er nu in Leiden een stichting voor vluchtelingenhulp is opgericht (zoals er in ons land reeds circa 55 in op alle Leidenaren om door uurloon acties en andere bijdragen daadwer kelijk steun te verlenen aan de in nood verkerdene vluchtelingen. Bij dragen kunnen worden gestort op girorekening 9200 ten name van de Amsterdamse Bank te Leiden onder vermelding van „Hulp aan vluchte lingen". Overleg over spreiding Wanneer mettertijd de verspreiding van de vluchtelingen over ons land aan vangt, wordt overleg gepleegd over de personen, die het best in de Leidse sa menleving opgenomen kunnen worden. Verwacht moet worden, dat op z'n vroegst over twee a drie weken de eerste Hongaarse vluchtelingen in dit georga niseerde verband naar de Sleutelstad zullen komen. B(j de acclimatisering zullen de en kele Hongaarse gezinnen, die reeds van veel vroeger in Leiden vertoeven en de Leidenaren, die de Hongaarse taal machtig zijn, zoveel mogelijk worden in geschakeld. In Leiden wordt op dit ge bied reeds belangrijk werk verricht door de heer Z. Szirmai, hoofdambtenaar bij de Leidse Universiteit. De heer Szirmai heeft onlangs het woord gevoerd tijdens de bijeenkomst in de Pieterskerk waar de Leidse Universitaire gemeenschap met het probleem Hongarije werd ge confronteerd. T. M. H. van Waveren in K. van K. Schijnwelvaart is voorbij! „Snelle achteruitgang economische leven" De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer T. M. H. van Waveren. die in de gistermiddag gehouden vergadering van deze Kamer reeds oppervlakkig aandacht schonk aan het juist deze dag versche nen advies van de Sociaal Economische Raad In ons blad van gisteren heeft jnen over dit advies kunnen lezen. Red. zeide met zorg de financiële, sociale en economische ontwikkeling van ons land tegemoet te zien. Spreker gelooft, dat dit advies neerkomt op het spoedig vervliegen van onze welvaart-in-ztjn-schqn. Dit is, aldus de heer Van Waveren, geen gevolg van het oorlogsgebeuren van de laatste drie maanden, doch een zeker teken van de snelle achteruitgang van het Nederlandse economische leven, dat by de eerste stoot gedwongen is om straffe maatregelen te nemen, zoals deze door de S.E.R. thans zjjn aangekondigd. Zuinig gaan ieven! Er zit voor ons volk. aldus spreker, niets anders op. dan zuinig te gaan leven en niet te denken, dat wij in een periode van hoogconjunctuur leven De heer Van Waveren hoopt, dat de regering de wijsheid zal vinden om de bevolking en het bedrijfsleven met geleidelijkheid aan te passen aan de toekomstige min dere welvaart. Nadat in deze vergadering de te ver lenen subsidies waren vastgesteld, werd uitvoerig gesproken over de samenstel ling van de begroting voor het jaar 1957. Zij werd vastgesteld op een eindbedrag van f. 167.075.met een nadelig saldo van f. 19.475.— Door het heffen van op centen op de bijdragen voor het Han delsregister, denkt men dit tekort weg te werken. VERKIEZINGEN LEDEN DER KAMER Tot leden van de Kamer werden her benoemd de heren S. J. Anes, C. A. Bos, G. J. den Heeten. ir. J. J. G. van Hoek. P. J. van Hoeken. J. H. v. d. Kloot. C. D. Ligtvoet. W. G. J. v. d. Linden. A. Oosthoek. E. S. Prins. G. Schrama, W. J. E. Tissing en F. J. E. Urlus. In de vacature van de heer W. Bergman werd de heer A. Warnaar te Sassenheim be noemd. terwijl de heer P. A. de Jong te Oegstgeest in de plaats van de heer S. M. J. Wijtenburg tot lid der Kamer werd gekozen. In verband met het uittreden van de heer Wijtenburg richtte de voor zitter zich in een sympathiek woord tot deze „veteraan" der Kamer, hem dan kend voor al hetgeen hij in het belang van de industrie en bedrijfsleven heeft gedaan. Wederkerig dankte de heer Wijtenburg de Kamer voor het vertrou wen. dat zij zo vele jaren in hem heeft willen stellen. Tot leden van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs te Lisse werden benoemd de heren C. F. Meerpoel en W. J. E. Tissing. Concert' Residentie Orkest Donderdagavond 6 december zal het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo in de Stadsgehoor zaal het vierde abonnementsconcert van dit seizoen verzorgen met solistische medewerking van de Amerikaanse violist Stanley Weiner. Van Otterloo zal het concert doen aanvangen met een uit voering van de suite „Der Bürger als Edelmann" van Richard Strauss, waar na Stanley Weiner het vioolconcert van Tsjaikowsky zal spelen. Na de pauze zal Van Otterloo de symfonie „Mathis der Maler" van Paul Hindemith dirigeren. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. C. van Prooyen (Rotterdam). TEKORT AAN TELEFOONCENTRALES Besloten werd aan de ministerraad een schrijven te zenden, waarin de Kamer aandringt om het daarheen te leiden, dat ten spoedigste voldoende vergunningen tot het bouwen van de nodige ruimten voor telefooncentrales worden afgegeven. De Kamer is van oordeel, dat er in ons land een grote achterstand bestaat t.a.v. het aantal telefoonaansluitingen en het tekort aan bouwvolume voor het stichten van telefooncentrales. Tenslotte is nog gesproken over de verzilting en de reiniging van het opper vlaktewater in Rijnland. Een vraagstuk, waarmede de Kamer zich in de toekomst intensief zal bezig houden. Een rapport over deze problemen is reeds in concept gereed. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het tijdvak van 1 oktober 1956 tot en met 30 september 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de anorganische scheikunde de heer H. W. Kouwenhoven, thans assistent en voor het tijdvak van 1 oktober 1956 tot en met 30 september 1957 tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de wiskunde de heer J. P. Murre. PLUIMVEETENTOONSTELLING A.s. zaterdag en zondag organiseert de Leidse pluimvee- en konijnen vereniging L.P.K.V. haar jaarlijkse clubtentoonstel ling in „Oud-Hortusziohtr. Als keur meester fungeren de heren S. Boers uit Tilburg en H. Ytsma uit Hoorn. Inge schreven zijn 150 konijnen, welke 20 mssen en vele kleurslagen vertegen woordigen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Agatha Lucia. d. van J. van den Berg en H. Olijerhoek; Jolanda d. van W. van Helden en C. Marchand; Willem, z. van W. van Went en M. Neuteboom; Edgar Henry z. van J. J. Bodde en A. G. van 't Kruys; Wllfridus Martlnus Maria. z. van J. M. van der Maat en C. J. Lube; Allda Rosalina. d. van J. P. Heemskerk eh A. T. Hage; Wilhelmina A., d. van J. van der Bent en A. van der Plas; Piet. z. van H. de Vries en S. van der Heemst. GETROUWD. J .B. Bussemaker en H. J. Faber; A. de Goederen en F. H. van Hest; D. J. van Weizen en C. G. Segaar; A. Ruben en G. H. Somer; C. J. van der Meer en C. W. M. van Klink; A. J. W. van Wlnsen en W. J. Willebrand; H. G. van Houten en C. van Meurs. OVERLEDEN. O. Kuijper, weduwe v. van Lierop, 99 J.; G. van BallegooUen. man, 51 J. (Ingez. Med.-Adv.) De kwaliteit kunt U aflezen uit de verpakking: een huls.van goud- cellofaan rond élke sigaar! Een uiterlijk met allure... en een aroma zonder weerga - dit is dè sigaar voor elke gelegenheid, die U een feestelijk karakter wilt geven! 31 ct., in dozen van 10 stuks

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3