V.S. WAARSCHUWEN MOSKOU INZAKE HET MIDDEN-OOSTEN Hammarskjöld kon in Prawda lezen: Kadar wenst geen V.N.-waarnemers WEERBERICHT Washington begint open oog te krijgen voor het gevaar van communistische infiltratie Ook soepeler houding in de oliekwestie? „Zon verwarrend kunnen werken in binnenlandse aangelegenheid''1 DAMES SWEATERS Hollandse baby krijgt zeldzaam bloed van boer uit Ierland 95ste jaargang VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 No. 29000 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: d. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i9Aanval zou uiterst ernstige zaak zijn (Van onze correspondent in New York) Amerika heeft gisteren te kennen gegeven, dat het elke bedreiging tegen de territoriale integriteit of poli tieke onafhankelijkheid van de Mohammedaanse leden van het Verdrag van Bagdad (dat zijn: Turkije, Irak, Perzië en Pakistan) zal beschouwen als een uiterst ern stige zaak. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken legde deze verklaring af met voorkennis van Eisenhower, die een gecombineerde ,,golf-werk- vakantie" houdt in Georgia en van Dulles, die in Key- west vertoeft voor herstel. Deze verklaring dient kenne lijk als een waarschuwing aan de Sovjet-Unie, dat Ame rika niet onactief zal blijven, indien er een gewapende botsing zou ontstaan tussen het communistisch-besmette Wat Egypte betreft verwacht het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Engeland en Frankrijk binnen enkele dagen een tijdschema betref fende de terugtrekking van hun troepen uit dat land zullen bekendmaken. Gebeurt dit. dan zal Amerika er van uitgaan, dat Londen en Parijs gehoor hebben gegeven aan de V.N.-resoluties en zullen de Verenigde Staten overgaan tot hulp aan het benzine-arme Europa. Overigens schijnt het standpunt van Amerika ten aanzien van de samenwerking tussen terugtrekken van troepen en levering van olie iets te zijn gewijzigd. Amerika zou thans van oordeel zijn, dat hulp in de oliecrisis niet behoeft te worden uitgesteld tot de laatste buitenlandse soldaat uit Egypte is vertrokken! Ten gevolge hiervan is een lichte verbetering in de betrekkingen tussen de Westelijke bondgenoten merkbaar. Dulles kon zijn plaatsvervanger Hoover tevoren al op de hoogte brengen van wat de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, gisteren in het Lagerhuis zeggen zou (zie hieronder). Zo iets was sedert de aanval op Egypte nog niet voorgekomen! Dit houdt echter nog niet in, dat men van een gecoördineerde Anglo-Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten kan spreken verklaarde, dat het V.N.-Ieger over veer tien dagen als een werkelijk georgani seerde militaire macht kan worden be schouwd, welke zelfs over pantserwagens zal beschikken, kan voorzichtig de slot som getrokken worden, dat nog voor Kerstmis een aanzienlijk deel van de Brits-Franse troepen uit de kanaalzone zal zijn teruggetrokken. Hierover was men het gisteravond in Londen vrijwel eens. Doch eerst zal met de Fransen overeenstemming dienen te worden be reikt. In elk geval onderstreepte Sel wyn Lloyd nog eens, dat, volgens de uitleg van Cabot Lodge (de Amerikaanse gedelegeerde in de Ver. Naties) de reso lutie der Assemblee, welke een onver wijlde terugtrekking eiste, in feite be doelde een terugtrekking in étappes, zo dat Engeland en Frankrijk wat dit be treft niet buiten hun boekje gaan, als het tenminste niet te lang duurt. Syrië en zijn buren: Irak en Turkije. Bovendien kunnen Engeland en Frankrijk uit die verklaring opmaken, dat de Verenigde Staten hoewel dit land de aanval op Egypte veroordeelt het er met Londen en Parijs toch over eens zijn, dat het binnendringen van de Sovjet- russische invloed in het Midden-Oosten een zeer groot gevaar is. Men wenste intussen in Washington zich er niet over uit te laten tot welke actie Amerika zou over gaan, indien de landen van het Verdrag van Bagdad zouden worden aangevallen. Gelijk bekend gevoelt Amerika sympathie voor dit verdrag, hoewel het er geen lid van is. Brits-Franse troepen ten dele nog voor Kerstmis naar huis Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Selwyn Lloyd. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft tot diepe teleursteling van het stampvolle Lager huis gisteren niet meer kunnen doen dan een tussentijdse verklaring afleg gen. De definitieve regeringsverklaring komt pas aanstaande maandag, nadat de Franse regering over alle hangende kwesties zal zijn geraadpleegd. Vandaag reist Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, voor nader overleg naar Londen. Selwyn Lloyd kon niets onthullen, dat enige werkelyk houvast biedt over een veranderde houding van de Britse rege ring. Op dit ogenblik blijft nog alles bij het oude. Uit het feit echter, dat hij Zondagsverbod voor auto's op dieselolie of propaangas? (Van onze Haagse redactie) Op het ogenblik zijn tussen de minis teries van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat besprekingen gaande om het zondagsrijverbod even eens te laten gelden voor de thans nog vrijgestelde categorie van personen auto's die lopen op dieselolie of ropaangas. Hoewel de beslissing naar verwacht eerst maandag zal vallen is het niet geheel onmogelijk dat reeds voor de komende zondag een tijdelijk ver bod zal worden uitgevaardigd. Een aanleiding tot de-e beperkingen is eveneens geweest, dat vele autobe zitters zijn overgegaan tot het ver bouwen van hun motor, zodat pro paangas kan worden gebruikt. Door deze knutselarij ontstaan vaak onbe trouwbare voertuigen waarbij het niet is uitgesloten, dat de motor op een bepaald moment uit elkaar springt. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Aanvankelijk weinig wind. later matige tot krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuid west en noordwest. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen temperaturen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 december Zon op: 8.28 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 7.29 uur; oi.der: 16.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.17 en 14.34 uur. Laagwater te 10.28 en 22.44 uur. Beslissing gevallen De beslissing is thans gevallen. De Britse regering heeft besloten de Engelse troepen uit de kanaal zone terug te trekken, zonder enige verdere waarborgen over de toekomst van het kanaal, want Engeland staat politiek schaakmat. Na het sombere rapport van Sel wyn Lloyd was dit de enige oplos sing. In het Lagerhuis wilde de regering hier gisteren nog niet openlijk voor uitkomen. Liever dan dat te doen, maakte zij de in druk te treuzelen. Pas maandag zou er meer gezegd kunnen wor den. Eerst diende met Frankrijk te worden gesproken. Dit schijnt ech- Griekse waarschuwing Griekenland heeft Amerika en Enge land gewaarschuwd, dat het zijn terri toriale wateren van 6 tot 12 mij] zal vergroten als Turkije hetzelfde doet. Turkije heeft namelijk een wetsontwerp van deze strekking opgesteld, dat bij de Kamer in behandeling is. Als beide landen tot 12 mijl besluiten, zullen hun territoriale wateren elkaar op sommige plaatsen overlappen, voor namelijk tussen de Anatolische kust van Turkije en een aantal Griekse eilanden. Koopvaardijschepen en schepen van de Britse Middellandse-Zeevloot en van de Amerikaanse vloot zouden dan-aan Griekenland en Turkije toestemming moeten vragen daar te mogen passeren! Bloedige onderdrukking door communisten in Nd Vietman De Zuidvietnamese regering heeft in een boodschap aan secretaris-generaal Hammarskjöld de aandacht der Ver enigde Naties gevestigd op de haars inziens „zeer ernstige toestand" in Noord-Vietnam. Volgens de boodscnap onderdrukken de communistische Viet- minh-autoriteiten de inwoners van hun gebied op „bloedige en onmenselijke wijze". Hieraan wordt toegevoegd dat de getergde inwoners van talrijke plaatsen tegen hun onderdrukkers in opstand zijn gekomen. De Zuidvietnamese regering verklaart in haar boodschap „dat een dergelijke toestand een bedreiging vormt van de vrede en een ernstige schending is van de verklaring over de rechten van de mens en het Handvest der Verenigde Naties". ter niet meer dan een formaliteit te zijn, want volgens alle aanwij zingen is ook de Franse regering bereid te erkennen, dat het Suez- avontuur een mislukking geworden is en is zij verder bereid de Franse troepen terug te trekken. Selwyn Lloyd heeft het Kabinet mede gedeeld, dat er géén hoop bestaat om het kanaal op te ruimen of waarborgen te krijgen over de toekomst, zolang de Brits-Franse troepenmacht zich in Egypte bevindt. Uit de gespannen en venijnige ma- om de anti-Amerikaanse agitatie tegen nier. waarop Selwyn Lloyd gisteren in 1 te gaan. het Lagerhuis sprak, kon reeds worden opgemaakt dat voor de regering het moeilijkste ogenblik in deze crisis was aangebroken. Op een bedekte manier heeft Selwyn Lloyd gisteravond de con servatieve fractie ingelicht. Hij was ver gezeld van Butler, die Eden vervangt, en MacMillan, de kanselier van de schat kist. Het feit dat de drie partij-machti gen er gezamenlijk verschenen, was een bewijs hoe de regering alles wil doen Russen halen touwtjes weer strakker aan Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, wacht officieel nog steeds vergeefs op antwoord op de vraag aan de Hongaarse regering of zij bereid is waarnemers van de volkerenorga nisatie toe te latenn, maar indirect heeft de Russische marionet in Boe dapest, Janos Kadar, reeds zijn afwijzing bekend gemaakt. Hammars kjöld kon in het blad van de Sovjetrussische communistische partij, de „Prawda", lezen, dat zijn verzoek op „juridische gronden" werd afge wezen. Het betrof slechts een binnenlandse aangelegenheid. Boven dien, aldus Kadar, hielden de opstandelingen stand, daar zij van de Amerikanen hulp verwachtten. De komst van V.N.-vertegenwoordigers zou dan maar verwarrend werken. Door toedoen van „contra-revolu tionaire" propaganda was het onderscheid tussen Amerikanen en troe pen van de V.N. uitgewist. Scherpe kritiek op Radio Vrij Europa Naar Radars mening waren er overigens, geen waarnemers nodig aangezien er zich tijdens de jongste gebeurtenissen meer dan zeshonderd buitenlandse persvertegenwoordigers in Hongarije bevonden, die alles hebben kunnen zien. Hammarskjöld had genoeg documenten en getuige nissen tot zijn beschikking, aldus Kadar, die aan de ene kant onder de Russische druk staat, maar aan Dit nummer bestaat uit 16 pagina's de andere kant gedwongen wordt door de steeds dringender wordende eisen van de arbeidsraden. De raad van Boedapest heeft hem la ten weten, dat zij nu een definitief ant woord wil hebben op drie van haar ei sen: oprichting van arbeidsraden in elke onderneming om de leiding in handen te nemen, opheldering van de zaak van oud-premier Imre Nagy en toestemming voor het uitgeven van een eigen dag blad Een lid van het bestuur gaf als zijn mening te kennen, dat de arbeidersraad het laatste middel is om tot een vreed zame regeling te komen. „Indien wij niet slagen, verliezen de arbeiders hun vertrouwen in ons. Dit is de beslissende bespreking van onze onderhandelingen". De arbeiders houden inmiddels vast aan hun eisen. Ook aan de eis tot on middellijke terugtrekking der Russische troepen, maar Radio-Boedapest heeft reeds bekend gemaakt, dat de regering eerst onderhandelingen over de Russi sche troepen zal beginnen „wanneer de politiemacht sterk genoeg is om elke poging tot een tegenrevolutie te verijde lenEen dergelijke verklaring geeft weinig hoop voor de eisen van de arbei dersraad. waarvan een woordvoerder kritiek heeft uitgeoefend op Radio Vrij Europa, een met Amerikaans geld in stand gehouden anti-communistische zender in West-Duitsland. De uitzendin gen zouden de zaak der Hongaarse ar beiders schade doen. De zender, aldus de woordvoerder, moet bij zijn berichtge ving afgaan op onze verklaringen en niet op wat willekeurige vluchtelingen in We nen vertellen. Hij staat niet alleen in zijn kritiek, op deze zender. Ook de nongaarse socialiste Anna Kethly heeft zich in scherpe bewoordin gen uitgelaten over het „negatieve werk" van Radio Vrii Europa. Niet al leen in het verleden zijn talrijke gevan genen het slachtoffer geworden van de slordige berichtgeving van deze radio, maar tijdens de jongste opstand heeft zij een bijzonder grote fout gemaakt n.l. met de aankondiging van militaire hulp uit het Westen. Geen enkele leider van de opstand rekende op militaire bijstand maar wel op morele en diplomatieke steun. Wij wisten, dat gewapend ingrij pen van het Westen meteen het sein zou zijn geweest voor een derde wereldoorlog en vermoedelijk op de totale vernieti ging van ons land zou ziin uitgelopen. Slot op pag. 2 De Lesseps gaat verdwijnen De Egyptische regering heeft besloten het standbeeld van Ferdinand de Les seps. de stichter van de maatschappij, die het Suezkanaal heeft laten graven, te vervangen door een vrijheidsbeeld, waarmee men de nagedachtenis wil eren van de Egyptische „martelaren", die het leven hebben gelaten bij de Brits- Franse landingen. Het standbeeld van De Lesseps staat bij de ingang van het Suezkanaal te Port Said. Mevrouw Puskas, de echtgenote van de beroemde Hongaarse voet baller, is vermomd als een oud vrouwtje met haar vierjarig dochter tje ats vluchtelinge in Oostenrijk aangekomen. Haar man maakt deel uit van de Hongaarse voetbalploeg, die op het ogenblik een tournee door Spanje maakt. Mevrouw Puskas na het afleggen van haar vermomming met haar dochtertje in het vluchte lingen kamp. (Ingez. Med.-Adv.) alle moderne kleuren 4.90 NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. DE SINT EN PIET HOUDEN AUDIËNTIE. Sir Winston Churchill heeft in Londen de eerste Duff Cooper-her- denkingsprijs uitgereikt, die ten deel viel aan Alan Moorehead. schrijver en oorlogscorrespondent. voor zijn boek ..Gallipoli' Ui prijs wordt jaarlijks toegekend ter herin nering aan Lord Norwich, een oud vriend van Churchill, beter bekend onder de naam van Duff Cooper. Bombay-variant van de bloedgroep „O" Vanmorgen ontdekte men in een kliniek in Nederland dat een 1-jarig kind, dat men een bloed-transfusie wilde toedienen, bloed van een zeer zeldzame bloedgroep heeft, die men tot nu toe slechts twee keer had geconsta teerd. De eerste maal geschiedde de ontdekking van deze bloedgroep, een variant van de bloedgroep „O" met in de bloedwei een antistof tegen de „O"- groep, in 1952 bij een familie in Bom bay. De groep wordt daarom in Nederland „Bombay-bloedgroep" genoemd. De tweede maal ontdekte men het voor komen van deze groep bij een boeren familie in Ierland, nabij het plaatsje Limerick. Het bloed van het kind werd snel ter bevestiging van de seurationele ontdek king naar het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Amster dam gestuurd, van waaruit men mef zo mogelijk nog meer spoed het „Lister instituut" te Londen van de behoefte aan bloed van de Bombay-bloedgroep verwittigde. Ook in Londen was dit bloed niet voorradig, zodat contact op genomen werd met de bloedtransfusie dienst te Limerick, die zonder dralen de bewuste landbouwer, de 41-jarige Patrick Ryan, die op zijn land aan het werk was. 'n V2 liter bloed afnam Het bloed is gisteravond te half tien op Schiphol aangekomen. Maar nog zijn alle moeilijkheden niet overwonnen, want nu moet nogmaals in het Centraal Laboratorium een minu tieus onderzoek worden ingesteld naar de aard van de bloedgroep van de baby. want in geval van een niet geheel over eenstemmen van de groepen is het gevaar groot dat het bloed na de trans fusie gaat klonteren Dit precisie-on- derzoek durfde men echter niet aan, zolang het bloed uit Ierland niet was aangekomen. Het kind kon zelfs de. kleinste hoeveelheid bloed niet meerl missen. 1 Indonesisch Kabinet beschuldigt Loebis Het Indonesische kabinet heeft kolo nel Loebis, gewezen vice-stafchef van het Indonesische leger, gisteravond er van beschuldigd „verscheidene pogin gen" tot een Staatsgreep te hebben gedaan. De mededeling van het kabinet, na een bijeenkomst van een gehele dag, volgt op een beschuldiging van de legerleiding, dat kolonel Loebis een samenzwering had georganiseerd om de regering met geweld omver te werpen. Een aantal hoge officieren heeft huis arrest. In Djakarta is vandaag bekendge maakt, dat kolonel Loebis, de voor malige waarnemende chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, van zijn functie van militair commandant in Noord-Sumatra is ontheven. Inmiddels is de verblijfplaats van Loebis nog steeds onbekend. Reeds 25 Hengaren naar Ned. mijnen In het gezellenhuis „Levenbroek" van dc Staatsmijnen te Sittard zijn giste ren 25 Hongaren gearriveerd, afkom stig uit het vcrzamelcentrum „Wes terduin" te Wiik aan Zee. De groep bestaat grotendeels uit jonge mannen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar. Tien van hen zijn reeds in de Hongaarse kolenmijnbouw werkzaam geweest. Ook bevat de groep enkele gehuwden, die tijdens de vlucht van hun gezin gescheiden zijn. De nieuwe bewoners van het gezellen- 'luis werden op zeer prettige wijze mtvangen door de Italiaanse arbei ders, die daar wonen. De Hongaren zullen gedeeltelijk bij de Staatsmijnen en gedeeltelijk bij de particuliere mijnen te werk worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1