sim VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 Maximum 14.000 gulden Kamer behandelt de verhoging van de overheidspensioenen Korting na jaren op ouderdomspensioen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot het toepassen van een korting (2% per dienstjaar tot ten hoogste 80%) van het Algemeen Ouderdomspensioen op de ambtelijke pen sioenen, waaronder begrepen de militaire pensioenen en de pensioenen van de spoorwegambtenaren. Die korting zou onbillijk zijn, indien het ambtelijk pen sioen op zichzelf niet redelijl- zou zijn. Daarom was tevens aan de orde een aantal wetsontwerpen tot verhoging van de pensioenen in verhouding tot het huidige loonpeil, met inbegrip van de jongste loonsverhoging van 6% en de extra 2% vakantiebijslag. Tevens is het maximum pensioen verhoogd tot f. 14.000 per jaar. De verhoging wordt verleend in de vorm van één algemene bijslag op het oorspronkelijke pensioen, die in de plaa ts komt van de diverse bijslagen, die in de loop der jaren zijn verleend. Bezwaren De bijslag varieert van 1% tot méér dan 300%. Dat hangt af van het jaar, waarin de ambtenaar is gepensioneerd. Voor een representatief aantal Rijks rangen is nagegaan hoe de lonen en sa larissen sedert het begin van deze eeuw conjunctureel zijn gestegen (afgezien dus van de herwaardering van de func tie) en op grond daarvan is uitgerekend hoeveel procent de achterstand van het pensioen ten opzichte van elk jaar van ontslag bedraagt. In lange en brede tabellen is aldus direct af te lezen hoeveel procent bij slag op een pensioen uit eer bepaald jaar moet worden gegeven. Het inzicht in de vaststelling van het pensioenbe drag is daardoor veel eenvoudiger ge worden. Er is een tabel voor pensioenen, die zijn vastgesteld naar de gemiddelde pensioengrondslag over de laatste drie of de laatste tien jaren. Er is ook een tabel die, betrekking heeft op de bere kening van het pensioen naar de laatste pensioengrondslag, hoofdzakelijk voor weduwen- en wezenpensioenen en pensioenen van onderwijzers bij het bij zonder lager onderwijs, die volgens een overgangsbepaling zijn berekend naai de laatste pensioengrondslag. Voorts is er een tabel voor pensioenen van onder wijzers bij het openbaar onderwijs, die met toepassing van het overgangsrecht berekend zijn voor de (gemiddelde) pensioengrondslag over het laatste jaar. Diverse bepalingen hebben ten doel on billijkheden te voorkomen. In het algemeen bleek de Kamer gis teren waardering te hebben voor de voorgestelde regeling Tegen het toepas sen van een korting haar dienstjaren op het ouderdomspensioen waren alleen ds. Zandt (SGP), de communist Reuter en de heer Welter (KVP) persoonlijk. De heren Ritmeester (VVD) en Beemink (CHU) hadden wel bezwaar, maar zij oordeelden, dat er toch niets meer aan te veranderen valt. Onregelmatigheid Het voornaamste punt van geschil tussen Kamer en Regering betrof de nieuwe premieregeling voor het we duwen en wezenpensioen. Onder de be staande regeling betaalt een ambte naar met een pensioengrondslag bo ven de f. 3000, slechts f. 165 per jaar voor het gezinspensioen. In de nieuwe regeling zal dit voor de toekomstige ambtenaren (die na 1 januari 1957 worden aangesteld) 5!4% van de to tale pensioengrondslag worden zonder enige beperking. Voor de thans reeds in dienst zijnde ambtenaren zal de premie eveneens 5Vi°Ic bedragen, doch over de eerste f. 7000 van de pen sioengrondslag wordt slechts f. 165 geheven. Die overgangsregeling wenste de Kamer algemeen vastgesteld te zien, ook voor ambtenaren, die na 1 januari 1957 in dienst treden omdat er anders een belangrijk verschil in pre miebetaling ontstaat tussen ambtena ren. die hetzelfde verdienen. Namens een groot dee'l van de Kamer dreigde de heer Blom (PvdA) met een amen dement. Het weduwenpensioen, afgeleid van grondslagen tot en met f. 5000, zal 5/7 gaan bedragen van het pensioen, waar op de ambtenaar uitzicht had. Is de pen sioengrondslag hoger dan f. 5000 dan zal het weduwenpensioen 5/8 gedeelte van het pensioen bedragen. De 5/7-regeling Minister Luns op Schiphol Tegenstellingen in V.N. verscherpt „Op ieder gebied zü" de tegenstellin gen In de V.N. verscherpt", zo ver klaarde de minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, die van morgen uit New York op Schiphol is teruggekeerd. „Het Afro-Aziatische blok bezit 1/3 van het totaal aantal stemmen en is in staat iedere resolu tie onmogelijk te maken". „Het was treurig te constateren hoeveel minder de kwestie Hongarije In de V.N. ern stig werd genomen dan het Brits- Franse optreden in Egypte", aldus de bewindsman. Hij zei desgevraagd niet te geloven dat één van de Westerse landen er over denkt uit de V.N. te treden. Minister Luns zei dat hij en zijn Europese collega's het betreuren, dat de resoluties van Amerika betreffende de situatie in het Midden-Oosten niet in behandeling zijn genomen. Gevraagd naar de blanco stem van Nederland terzake van de resolutie zaterdag j.l. door de Afro-Aziatische groep ingediend, zei minister Luns. dat de reden daan-oor moest worden ge zocht in de omstandigheid dat het tot op het allerlaatste ogenblik niet duide lijk is geweest welke houding Amerika zou aannemen. De luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en Amerika zijn gedurende het verblijf van minister Luns in New York slechts kort ter sprake geweest. Ze komen echter in ieder geval het volgend jaar volledig aan de orde. zo deelde hij mee. De kwestie Nieuw-Guinea komt naar de verwachting van minister Luns zeker niet voor januari 1957 bij de V.N. in behandeling. is voorgesteld om te voorkomen, dat het uitzicht op weduwenpensioen bij 40 I dienstjaren in vergelijking met de hui- dige regeling lager zou worden. Voor weduwenpensioenen, afgeleid van grond- 1 slagen van meer dan f. 5000 tot f. 5715, zal bij 40 dienstjaren een minimum gel- den van f. 2500 bij 40 dienstjaren. De looncompensatie voor de ouder- I domspremie wordt niet in de pensioen grondslag opgenomen, waartegen van j sommige kanten bezwaar werd gemaakt. De toe te passen korting op het amb- I telijke pensioen zal nooit meer bedragen i dan het algemene ouderdomspensioen, hetgeen vaak het geval zou kunnen zijn, wanneer het ambtelijk pensioen wordt genoten uit een nevenbetrekking en dus maar klein is. In dat geval zal altijd een vijfde deel van het ouderdomspensioen vrij blijven. Er is voorts een bepaling, waardoor op het ambtelijk pensioen slechts naar verhouding wordt gekort in dien tevens een particulier pensioen wordt genoten Vandaag antwoordt mi nister Struyckén. Hongarije verliest zijn intellectuele en artistieke elite (Van onze Weense correspondent De stroom van vluchtelingen naar Oostenrijk is Iets zwakker geworden. Het totaal maakt nu 95.700 uit, waar van intussen 22.000 naar het buiten land zijn geëmigreerd, 56.000 bevinden zich in Oostenrijkse regeringskampen en de rest werd door particulieren opgenomen. Het verzoek van het Hongaarse mi- ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Oostenrijkse gezant te Boedapest om jonge vluchtelingen weer de moge lijkheid tot terugkeer te geven, is een duidelijk bewijs dat men ook in Hon garije bang is voor het verlies van de intellectuele en artistieke elite. Tijdens de revolutie zijn er 20.000 gro tendeels jonge Hongaren gevallen. Ne gentig procent van de vluchtelingen is onder de 30 jaar en 50 procent tussen de 16 en 25 jaar. Bovendien werd er een aanzienlijk aantal jongemannen gede porteerd. De officiële instanties in Boe dapest noemen het cijfer 20.000. In Oos tenrijk en in andere landen bevinden zich zeer veel Hongaarse studenten, om te beginnen: 600 met een 30-tal profes soren van de technische hogeschool van Sopron, voorts 178 in de kazernes bij Salzburg en 80 in het Weense tehuis voor jonge arbeiders, 120 leerlingen van Hongaarse middelbare scholen zijn in Traunstein ondergebracht en 90 in Reutte met 10 leraren en een godsdienst leraar. Vooral Hongaarse kunstenaars hebben de wijk naar Oostenrijk genomen, in de eerste plaats de bekende filmdiva Vio- letta Ferrari, alsmede Sandor Szabo en diens vrouw. Janina Szarvas en Gyula Fuelckl van het opera-ballet te Boeda pest zullen spoedig in de Weense Volks opera optreden. Ook de prima ballerina Gabriella Lakatos en Vera Pasztor met haar man, de bekende ballet-meester Ernst Vashegyi, zullen in Wenen optre den. Gevlucht zijn teven twee bekende opera-zangers uit Boedapest en de be roemde chansonniere Vali Racz en voorts vijf bekende toneelspelers van het Na tionale Theater in Boedapest. Ference Christian zal in het Burg theater een rol spelen in „Christophe Colombe" van Claudel. De pianist Julian von Karoly keert na zijn groot succes te Wenen beslist niet naar Hongarije te rug. Bovendien heeft de dirigent van het Philharmonisch Orkest. Zoltan Roznayi, met een groot aantal leden van dit be kende ensemble een toevlucht in Wenen gevonden. Tien van deze musici zijn reeds als lid van de Weense Philharmo nic opgenomen. Volgens de gevluchte dirigent hebben ongeveer honderd uit voerende musici van Hongarije de wijk Logiesgelegenheid in Oostenrijk HONGAREN NIET IN WINTERSPORTPLAATSEN De Oostenrijkse legatie deelt mede, dat de Oostenrijkse vreemdelingenver- keersbedrijven onbeperkt ter beschik king van de buitenlandse toeristen staan aangezien de grote stroom van Hon gaarse vluchtelingen behalve in scholen, kazernes en particuliere woningen slechts in landelijke herbergen, die niet door wintersportgasten worden bezocht, worden ondergebracht. Geruch- ten over beperking van levensmiddelen en andere verbruiksgoederen zijn van iedere grond ontbloot. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Niet' dè Onassis" Ergernis en misnoegen tekenden zich af op het gezicht van de kleine Griekse scheepstelegrafist. die gistermiddag op Schiphol werd bestormd door Journalisten en foto grafen. Hij heette Onassis, en daarom stond hij voor een ogenblik op de Amsterdamse luchthaven in het centrum van ieders belangstelling. „Ik ben Onassis. maar niet dè „Onassis". beet hij de journalisten toe, die hem vroegen of hij toch écht niet de eigenaar van de tal loze miljoenen was. „De grote Onassis is niet hier", grijnslachte één van zijn medepassagiers. Het hele misverstand was ver oorzaakt door een boodschap van de K L.M.-vertegenwoordiging in Parijs, waarin stond dat de beken de Griekse reder aan boord van het toestel Parijs—Amsterdam was ge gaan. Op het vliegveld „Le Bour- get" was de scheepstelegrafist enorm gefêteerd. Pas in het toestel had men gemerkt, dat hij niet degene was. die men dacht dèt hij was. De scheepstelegrafist stapte op Schiphol in de bus naar Rotter dam. waar hij op een Grieks schip zal monsteren. jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllli naar Oostenrijk genomen met wie hU een weldadigheidsconcert wil geven ten bate van zijn noodlijdende landgenoten in het buitenland. Wanneer men tenslotte bedenkt dat de bekende voetballer Puskas met zijn vrouw en zijn dochtertje alsmede de kee per van Grosics eveneens met zijn vrouw en twee kinderen onderdak hebben ge vonden in een Weens hotel, dan kan I men zich voorstellen dat er van de ver- i schillende Hongaarse elftallen, die nu l nog in Spanje. Italië en in Melbourne j spelen, slechts weinig spelers naar hun I land zullen terugkeren. Naar nu er bekwame orkestmusici Maatregelen tot wijziging in de oplei ding aan de conservatoria van de aan staande orkestmusicus zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding, aldus minister Oals in zijn Memorie van Antwoord. Hierdoor en mede door de uitbreiding en de spreiding over het land van het aantal „erkende" instellingen voor muziek-vakonderwijs hoopt de mi nister te bereiken, dat geleidelijk meer bekwame orkestmusici ter beschikking komen. Kerkelijk Leven KLOKKEN VAN R.-K. KERKEN GAAN LUIDEN VOOR ONDEDRUKTE VOLKEN Zondag zal in alle r.-k. kerken en kloosters in Nederland een gebedsactie beginnen voor de bevrijding van alle on derdrukte volkeren. Deze actie is een herleving van de middagklok, die in 1456 (dus 500 jaar geleden) werd ingesteld door de toenma lige paus als oproep tot gebed tegen het Mohammedaanse gevaar. In 1956 is in de meeste landen van West-Europa opnieuw belangstelling voor de middagklok gewekt. Bij het luiden van de middagklok om 12 uur zal thans ook in Nederland het gebed en de bezinning zich richten op het verkrijgen van vrijheid en gerech tigheid voor allen, die thans in onvrij heid en in onrecht moeten leven. Op 2 december zullen de klokken van de r.-k. kerken om 12 uur als teken van begin dezer actie extra lang, n.l. 10 15 minuten geluid worden. Benoemd Aangenomen de benoe ming tot hulpprediker, ds. J. H. H. Pop, em. pred. te Sassenheim. Ds. JOH. IJZERMAN OVERLEDEN. In de ouderdom van 74 jaar is te te Apeldoorn overleden ds. Joh. IJzer man, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Op 3 mei 1908 deed kandi daat IJzerman zijn intrede in zyn eer ste gemeente Geervliet in de classis Brielle. In 1921 verwisselde hij deze gemeente met die van Wons in de clas sis Franeker. Daarna stond ds. IJzer man nog 21 jaar te Heemskerk in de classis Haarlem, waar hem met ingang van 1 mei 1947 op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Het stoffelijk overschot is hedenmid dag bijgezet op de algemene begraaf plaats „Heidehof" te Apeldoorn. GEVRAAGD B Vrouwelijk administratief personeel voor ca. 3 mnd. di rect gevraagd. Typen niet ver eist. Gehele dagtaak. Gehuwd geen bezwaar. Brieven bur. v. d .blad onder no. 5326 k. Net meisje voor de middag uren gevraagd. Centr. verw. Houtlaan 44. Gaarne aanmel den na 7 uur. Eenvoudige juffr. van mid delbare leeftijd gevraagd bij enigszins hulpbehoevende oude Juffr. voor alle voorkomende werkzaamheden, van half 9 tot 12 u. Uitsluitend aanmel den vrijdagavond tussen 89 uur. Pieterskerkhof 5. RWie helpt ons? A.s. echtpaar bezit van woonboot, zoekt dringend een ligplaats, in Lei den of omgeving. Brieven bur. van dit blad no. 2180 k. Gevraagd een net meisje voor de huishouding, tegen plm. 15 dec. Meerdere hulp aanwezig. Mevr. Dreef, Burg- steeg 5. In de Paedologlsche Kliniek ..Curium" te Oegstgeest. kan een assistente in de keuken worden geplaatst. Schriftelijke soil, te richten aan de direc trice. Rhijngeesterstraatweg 32 Gevraagd een nette werk ster voor 2 ochtenden of 1 dag per week. Aanmelden: Mevr. Lucieer, Hartmanstr. 29. tel. 30812 Verpleegster zoekt per 1 jan. '57 ruime zit-slaapkamer met kookgelegenheid. Omge ving Noordwijk of Katwijk. Br. bur. v. d. blad no. 5410 k. B Jonge onderwijzeres zoekt met ingang van 1 Jan. woon ruimte met kook-, stook- en wasgel. Liefst omgeving sta tion. Brieven bur. van dit blad onder no. 5417 k f Gevraagd nette werkster, oensdag- en donderdagmor gen van 912 uur en vrijdag de hele dag. Groenhoven straat 26 .Tel. 22081. B Tafeiblljart. gevr.. min. mt. 0.70 x 1.40 m. Tel. 23270. Oegstgeest. AANGEBODEN Roomboter exportkw. 95 ct. 50 gram. Heerlijke v.v. kaas oud 32 ct. Prima belegen v.v. 30 ct.. lekkere belegen vv. 28 ct. Jonge v.v. als room 26 ct. 100 gr. De grote kaaskraam A. Verwey. B Voor St.-N'icolaas: Grote, kleine kleedjes, haarden, wit gasfornuis, kolenfomuls. sta pelledikanten. inbouwbad. complete huiskamer, bankstel, spiralen, ledikanten, opklap- bedden .divanbedden, kachels tafels, matrassen. Pluym, Ho- gewoerd, koopt inboedels. Tel. 21266. B Zaterdagmarkt. Lange he ren onderbroeken en borst rokken 2.98. Gemoltonneerde directoire tot 54 2.98. Leuke d.pyjama's 7.98. Damesnachtja ponnen 5.98. Korenbrugsteeg over muziekhandel Servaas. Japie. B| St.-Nicolaasfeest? Dan Iets artlgs. Groot blik prima ge hakt, inhoud 500 gr. 99 ct. Leverpastel bij aankoop van kaas 45 ct. lnh. 200 gr. Sla olie 154 ct. per fles. De grote kaaskraam. A. Verwey. B Twee moderne clubfau teuils met vier stoelen f 135.-. Hanglegkast f 35. Dressoir f 75. Grote tafel f 19. Vloerkleed r 19. Vierdelig stel vishengels f 4.50. Kamer vloerzeil f 15. Bes kachel f 19. Nleuwenburg Hooi gracht 55. (Geen winkelhuis). B Twee-pers. kapokbedstellen f 35, een-pers. f 19. Kamer matting f 15. Glacé handschoe nen f 1.50. Wollen sjaals 50 ct. Rijwielen f 25. Step f 5. Vier stoelen f 25. Uitschuif taf els. Opklapbedden f 15. Nieuwen- burg. Hooigracht 55 B Boeken-, was- en tollet kas ten. ameublementen, schuifta fels. bad, 4 stoelen, gastafel en -stel, dressoirs, ledikanten en bedden, bureaus. Tot 9.30 geopend. Jan Pluym. Hooi gracht 51. Tel. 25955. Hon (lenllef hebbers. .Mooie jonge Duitse Herders te koop. 8 weken oud. zwartdekken en wolfskleuren. Te bevr. by: C. J. Turk. Schenkelweg 38. Zoeter- wou de. B Te koop aangeb. een West minster klok t. e. a. b. Marelaan 10. Oegstgeest. B U wilt een karpet kopen? U zoekt een goed betrouwbaar adres? Zoek maar niet langer. Recht over 't postkantoor. Breestraat 39 is Uw adres. Textielhandel Adr. van Ooy Jr. B Keyzcr. Khallf, Kroon. Brou- scha Kiras tapijten zijn be kende merken en worden ver kocht tegen de vastgestelde prijzen bij: Textielhandel Adr. van Ooy Jr. Breestraat 39. Lel den. tel. 20890. S| Ook het vanouds zeer be ende merk Velveto karpet steeds voorradig. Oersollde en sterk. Daar kunt U met 'n groot gezin op huizen. Geen slijtage. En natuurlijk ook verkrijgbaar bijTextielhandel Adr. van Ooy Jr., Breestraat 39. Leiden. Hnndweef gordijnstoffen In ae nieuwste dessins. Denkt U om de nieuwe cretonne dessins. Prachtig voor de slaapkamer. Textielhandel Adr. van Ooy Jr. Breestraat 39. Leiden. B Van die leuke bromfietsjasjes voor dames en heren en kin deren hangen bij Textielhan del Adr van Ooy Jr.. Breestraat 39, Lelden. Voor dames in 4 kleuren leverbaar en warm ge voerd. B Voor contant en termijn, steeds de zelfde prettige, vlot te bediening envooral kwaliteit. Dat is Je winner! In woningtextiel, dames- en he- renconfectie steeds een grote collectie bij Textielhandel Adr. van Ooy Jr., Breestraat 39. B Moeten wij nog adverteren voor onze collectie herenkos tuums? Duizenden keurig ge klede heren zijn onze lopende advertenties Toch doen wij het voor U, die nog niet onze collectie bezocht. Textielhandel Adr. van Ooy Jr., Breestraat 39, Lelden. B Vriendelijk verzoek: Bezoek ons zoveel mogelijk ln de och tenduren. Beperk Uw aanko- Sen op zaterdagmiddag. Kunt niet anders, bent U harte lijk welkom en doen wij ons best U tot een tevreden cliënt te maken. Textielhandel Adr. van Ooy Jr., Breestraat 39, Leiden. B De gehele Lybelle-serie ny lon kousen steeds ln alle ma ten en kleuren aanwezig. Vast gestelde verkoopsprijzen. De meest verkochte kous ook bij: Textielhandel Adr. van Ooy Jr.. Breestraat 39. Leiden. H Vader en zoon kopen bun aemi of regenjas bij: Textiel handel Adr. van Ooy jr., Bree straat 39. Leiden. Betaling in overleg mogelijk. B - - - maar uitgerust bent U pas als U een "DWU-Souplex bedstel aanschaft. Misschien iets duurder dan een onbekend merk maar.... veel betere kwaliteit en afwerking. Reeds vanaf f 74.50 leverbaar. Tex tielhandel Adr. van Ooy Jr.. Breestraat 39. Leiden. B He betaling kan by ons prettig geregeld worden. Con tante betaling wordt op prils gesteld. Zonodig ontvangt U van ons vertrouwen zonder borgen en dergelijke. Eigen financiering. Textielhandel Adr. van Ooy Jr.. Breestraat 39. Leiden. B Flanellen lakens in 1- en 2- pers.. maar nog steeds uit voorraad leverbaar. Vorig Jaar verkochten wij enkele duizen den stuks en nog steeds wordt dit artikel geprefereerd. 2-per- soons f 9.25 grote maat. Tex tielhandel Adr. van Ooy 1r„ Breestraat 39. Leiden. 9 Wintermantels In grote ver scheidenheid en nieuwe mo dellen Betere kwaliteit stof en afwerking. Geen verhoogde prij zen daar inkoop reeds maan den terug plaats had. Stel het maar niet uit tot volgend Jaar maar koop nu een winterman tel bij Textielhandel Adr. van Ooy Jr.. Breestraat 39, Lelden. B Verstandige mensen kopen er nog lekker zo'n prettig da- mesvest bij. Pure wol en heer lijk warm in 7 modetlnten, uit voorraad leverbaar. Prijs f24.90. zolang de voorraad strekt bij Textielhandel Adr. van Ooy Jr.. Breestraat 39. Lel den. B En de heren doen er wils aan zich ook lekker warm te kleden met een leuke trui of pullover. In vele kleuren met brede en smalle banden, maar ook in effen direct leverbaar. Textielhandel Adr. van Ooy Jr., Breestraat 39, Leiden. B en als ledikant neemt U een Auplng Cleopatra van f 47.50. De naam is al voldoen de als men kwaliteit eist. Na tuurlijk ook leverbaar bij en door Textielhandel Adr. van Ooy Jr. Breestraat 39, Lelden. B Knop geen strop maar een stropdas uit een pracht col lectie nieuwste modellen van betere kwaliteit, f 3.95 p. stuk Ook sokken voor alle maten bij Adr. van Ooy jr.. Breestr. 39. Leiden. B Dames-, heren-, jongens- en meisjeepyjama's steeds voor radig bij Textielhandel Adr. van Ooy Jr. Breestraat 39. Lei den. Tel. 20890 B Matador vrachtwagentje 1952 met Volkswagenmotor. Benzlneverbv. 1 11. Kaiserstraat 37. B Aangeh. wegens omstandig heden, Singer zig-zag naai- mach.. ln salonkast. weinig gebruikt, ver beneden kost prijs. Herenstraat 23. Agent van SingermiJ. N.V. B Bankstel, dressoirs. Tri ma bankstel, kroon, mooi Mechels derssoir. 6 stoelen met leeu wekoppen. ronde mahonie ta fel. open haard. W. F. Koore man, 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D Let op tel. 23261. B Llts-jumeaux. wasmachine, ledikanten. Prima elektr. was machine. 220 en 125 Volt, ra dio a!s nieuw, lits-jumeaux m. orig. Auplng spiralen, zware tafels, ladekastjes. W. F. Kooreman. 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D. Let op tel. 23261. B Wegens vertrek sleestofzul- ger. 220 Volt. uitstekend zui gend compleet f 30. Herenfiets met lamp en prima banden f 25. Erres radio van 1949 f 55. Alexanderstraat 7. B Blonk's Autorijschool Nieuw- straat 3341, tel. 30600. Les sen in nieuwe Volkswagens. B Jaarsma baard. Wegens over compleet te koop een Jaarsma rolhaard. Apothekersdijk 29. B Originele filmprojector, be wegend beeld, in prima staat. Pracht St. Nicolaascadeau. Uiterste orijs f35. (Of te rui len voor elektr. trein), 's Avonds na 7 uur. Herensingel 45. B De werksehoenenspeclallst heeft steeds volop militaire werkschoenen, 6.50 p. p. en met garantie. Nieuwe dubbele leren zolen hout/gepend f 14.50 Extra zware, prima prima 17.50 H. J. Kramers Korevaarstr. 17 B Babycommode, boekenkasten een-pers. opklapbed. een- en twee-pers ledikanten. uit- schuiftafels en andere, ameu blementen. fauteuils, stoelen. Oudh. armstoelen, eiken lits- jumeaux met Auping spiralen, kachels. Pluym jr., Morsstraat 54. Tel. 30008. B Wilt U Uw vrouw verras sen? Geef haar een horloge. Klassieke modellen, zeer voor delige prijzen. Komt U even kijken? Geopend tot half tien 's avonds. Uurwerkkliniek Lage Rijndijk 8 (tegenover halte stadsbus). B Aangeboden 7 Watt ver sterker met 1 mier aansluiting en 2 pick-up aansluitingen. Dubbele toonregeling. Prijs f70.Nassaulaan 24. Oegst geest. B Projector. Solide klein beeld projector (ESP), compleet met dlaschuif, en 100 Watt lamp als nieuw. Uiterste prijs f 55 Zoeterwoudse Singel 19 Lel den. Telef. 26824. B Voor St. Mcolaas hebben wij grote collectie vulpennen, vanaf f 3.75 met 14 karaats gouden pen. Zie onze speciale etalages met keuze ultvele mer ken. Halpa Vulpenspeciaalzaak Haarlemmerstraat 64 (t.o. het Fruitpaleis). Ut t Vader verrassen met St.-Nicolaas? Geef dan een mooie Ballpoint. Wij heb ben het beste merk, nl. 'Ballo- graf van f 1.95 tot f7.90. Halpa Vulpenspeciaalzaak. Haarlem merstraat 64 (t.o. het Frult- oalels) B llerenrljwlel te koop. merk Fongers. 26 Inch. met 3 versn.- naaf S A mechanisch alsmede uiterlijk in zeer goede staat zaterdag tussen 2—5 uur. Jacob Catslaan 73, Lelden. B WU hebben plaats voor handige monteur. Veel zelf standig werk. (Event, goede vakopleiding). Leeftijd 18 J. of ouder. Leidse Accu-Centrale „Acifit" Hoge Rijndijk 165 (bU Le iderdorpZoeterwou de Tel. 24850 B H.lf. Kunst- en Amateur- schilders opgelet! U koopt Uw schildersllnnen op spferaam gespannen veel goedkoper bij „Rembrandt". Prima linnen (geen katoen). Vraagt vrijblij vend prijs bij „Rembrandt", Haarl straat 208223. B Poedel (zwart) te koop aangeb.; 8 weken oud. Ouders met stamboom. Aardig St.- Nlcolaascadeau. Te bevragen: Jachthaven Zwanengat, Haar lemmervaart 1. Oegstgeest. B Modern bureau te koop. Te bezichtigen na 7 uur. Kort Rapenburg 17. B Direct te huur zlt-sl.kamer tje, straatzijde, gebruik van badkamer. Tel. 32879 tussen 6 en 8 uur. Brieven bur. van dit blad onder no. 2225 k. B Bon. 10 stuks plastic speel goed 45 ot. waaronder trams, treintjes, bootjes, huisjes enz. Leuke frisse kleuren Verpakt ln plastic zak. Uitsluitend met inlevering van bon 45 ct. Vic torie Bazar. Hogewoerd 3173. B Bon. Plastic botervloot 79 ct. crèmekleurig. Fraai bewerkte doorzichtige deksel. Langwer pig model. Normale prijs f 1.25 Uitsluitend met inlevering van deze bon 79 ct. Vlctorle-Bazar Hogewoerd 31 en 73. B Grote maat pluche beren. 35 cm. f 1.95 .Grote trein met rails f2.65. Kinderfornuis met keuken 85 ct. Bouwdozen 39 ct. Glazen knikkers per doos van 100 stuks 59 ct. Vlctorle- Bazar. Hegewoerd 31 en 73. B Wij hebben Iedere dag ge bakken schol. Viswinkel Mors- weg 26 .Standplaats: Haarlem merweg 2. Telef. 30659. B Wij hebben Iedere dag ge bakken schelvis. Viswinkel Morsweg 26. Standplaats: Haarlemmerweg 2. Telef. 30659 B WU hebben Iedere dag ge bakken bokking. Viswinkel Mors weg 26. Standplaats: Haarlemmerweg 2. Telef. 30659 B Wy hebben Iedere dag ver se vis. Viswinkel Morsweg 26. Standplaats: Haarlemmerweg 2 Telef. 30659. SWaar II ook gaat of kijkt ln ed er land. Bij Vlieland vindt U de grootste sortering honde- rlemen, hondemanden en hon- deëten. Vlieland heeft alles voor Uw hond. Nieuwe Rijn 50 bij het Gangetje. B Overal vraagt l', bU Wasse naar slaagt U. voor opklap bedden. tulmelbedden enz. Dek planken met gordijnrails ma ken wij zelf. Ruime keuze! Prima twee-pers. spiralen van af f 15.—. Janvossensteeg 60. Tel. 20143. B Te koop zo goed als nieu we kinderwagen, geheel uit- neembaar Te bevragen L. Mie- remet. Doelengracht 13, Lei den. B In- en verkoop v. 2e hands herenkleding. winterjassen. Jekkers, regenjassen, kostuums Werk- en sportjasjes, broeken. Groenewegen. Lange Raamsteeg 5. De speciaalzaak v. Lelden en omstreken. Tel. 23759. B Inslulthaard te koop aan geboden met nieuw gemoff. plaat, prijs f 20. Hogewoerd 101. Lelden. B Glanzend Engels chroom, „diepe" Engelse moffel, fijne Engelse afwerking, dat biedt James voor f 998, mét swin ging-arm" achtervering. Vraagt beslist James folder V A. en/of A.V.V. motorspaarpolls-brochu- res aan bij Valk, a/h. Haagse Schouw. Voorschoten. B Pluimvee- en dnlvenvoeders. Prima gemengde granen tegen concurrerende prijzen. Och- tendvoer. oestergrit. Vieorkalk voor kippen. Voor auiven: ..Geco" krachtgrlt. roodsteen, wandwlt. bodemwit. Avlol, Rei ger. Santalina D. 5. Den Hol- Holder. Janvossensteeg 75/77. Telef. 26901. B ogclkoolen in eenvoudige en luxe verchroomde uitvoe ring .voor elke vogel een pas sende kooi. Kooienstandaards, wandhangers, kooien kettingen. Kanarie- en tropische vogel zaden. Den Holder. Janvossen steeg 75/77. Telef. 26901. B Aquarium-Erkoso luchtpom pen vanaf f 12.50. dlv. maten aquaria, tropische vissen en planten, thermometers, elektr. aquariumverwarmers. thermo meters. luchtslang. hevels, vangklokken. filterkool. glas- watten etc. Den Holder, Jan vossensteeg 75/77. Telef. 26901 B Geef Uw familie of kennis sen zo'n fleurig in cellofaan verpakt bollenpakket. 6 ver schillende soorten voor slechts f 4.50 Vlieland. Nieuwe Rijn 50. bi] 't Gangetje. B RUnsburgers! Voorkomt teleurstelling. Koopt bij een vakman. Pracht sortering da mes- en herenpolshorloges. Elk horloge 2 Jaar gratis ver zekerd tegen verlies, diefstal, brand, schade. Koelewijn. Mo leneind 21. Rijnsbure Telef. 3151. B Polshorloges \anaf f 1.p. week. Gouden ringen, pendu les. Prima kwaliteit. Billijke prijzen. Plasmeyer Storm Buy- singstraat 33. Tel. 32173. B Nieuwe babybox niet ver hoogde vlonder en telraam f 17/75. Plastic boxmatrasje f7.95. Kinderstoel f 17.25. Hooglandse Kerkgracht 40 A. Lelden, telefoon 22287. B Geschenk van blijvende waarde is zo'n fotoserie van Uw kindje. Drie verschillende briefkaartfoto's kosten maar f3.75. Natuuriyk bij de spe ciaalzaak voor kinderfotogra fie. Studio Koopman. Hooigrt. 96. telefoon 31701. B Accordeonllefliebbers. Laat U of Uw kind testen op mu zikaliteit. 3 maanden gratis een accordeon ln uw huis. Heden inschrijving. Muziek handel Gé Hofenk. Haarlem merstraat 66. telef. 21980 of 21081. B Autorijschool „Beatrix" geeft les met nieuwste Ford Taunus. Lesuur f 6.Theorie onderwijs met films. Beatrlx- straat 4. Telef. 30319. B Vogelliefhebbers. Zcbravink- Jes. zllverfazantjes. wevervo gels tijgervinkjes, nachtegalen, parkieten, bladvogels, goud-, zilver- en koningsfazanten, amandines enz. Keuze uit 700 stuks. Prachtige St.-Nlcolaas- cadeaus. J. Karei. Steenstraat 21. telef. 20629. B Kanaries. Gele» bonte, agaat. Isabel, rood-lntensleve kanaries. Eerst horen zingen voor U betaalt en schriftelfikc garantie, niet goed retour. Ri sico is uitgesloten. J. Karei. Steenstraat 21. .Tel. 20629. B Vogelkooien. Prachtsorte- ring vogelkooien, vogelstan daards. hangers, badjes enz. Luxe kooien 6.75. Voor Iedere vogel een kooi en voor elke kool een vogel. J. Karei, Steen straat 21. Tel. 20629. f| St.-Mcolaas nadert. Schll- erstukken, foto-standaarde vanaf 95 ct., metalen fotolUs- ten met bol glas. ln alle ma ten en prijzen, slaapkamer- schilderijtjes enz. vlnat U in ruime sortering bij: Lijstenma kerij „De Concurrent". Haar lemmerstraat 72. B Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50, was machines f 135.Belde met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrieks- kantoor Spul 214. Den Haag, telef. K 1700: 11.34.91; b. g. g. 11.53.96. B Woensdag en zaterdag ex tra koopjes. Krlmpvrije Jaeger wol 100 gr. 1.59, vesten, sokken en truienwol 100 gr. 1.89. Kin derondergoed 0.69. Nylons alle maten 1.95. Gezellig en voor delig bij de Goedkope Wol- kraam. H. van den Bosch. B Waardevol St.-N'lcolaasca- deau: 50 visitekaartjes, bedrukt met naam en adres P.T.T.- model f3.75. 100 stuks f5.50. Vóór St.-Nicolaas besteld een doos sigaretten cadeau. A. A. Verhoog en Zonen. Haarlem merstraat 29. Telef. 22197. - 25374. B A'erdlen geld met een nieu we kofferschrijfmachine! Gra tis 5 dagen op proef, lage prijs voor slechts f3.p. w. Brieven bur. van dit blad no. 5390 k. B Gratis op zicht bU U thuis. Kostuums, winterjassen, kin dermanteltjes. wintermantels, lederen Jassen (kleur en maat vermelden) v.af f 5.p. mnd. Br. bur. v. d. blad no. 5386 k B 1 raagt gratis proefzending! Remington Super droogsoheer- apparaat (oud wordt voor f20.Ingenomen), f 1.p. w. Stofzuigers 1.50 of 2.— p. w. Bandrecorders 4.p. w. Radio's 4.50 p. w. Brieven bur. van dit blad no. 5387 k. B Bontmantels kort en lang. reeds v.af f 2.p. w. Vraagt gratis zichtzendlng. Brieven bur. van dit blad no. 5388 k. B Metalen bedkrulk f 2.98. Naadloos, hoogglans gepolijst, met koperen schroefsluitlng. zeer zware kwaliteit. Rubber warm waterzakken, gTOte maat. met metalen schroefsluitlng m. garantie f 2.98. I.V.A., Haar- lemmerstr. 48. NOVA. Noord einde 43, Lelden. B Houten vrachtauto f 1.69. Flinke maat. extra zware kwa liteit. Zeer mooi afgewerkt, ln frisse kleuren gelakt. Al leen met advertentie f169. Geldig tot 6 december. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova. Noordeinde 43. B Naaimachines. Voor een goede naaimachine of repara tie naar het vertrouwde en vakkundige adres: Dernee. Haven 7, Lelden, telef. 25365, Waalgat 17. Katwijk aan Zee. telefoon 2278. B Zang- en klassieke platen vanaf f 0.50. koffergrammo foons vanaf f 25. Philips radio's vanaf f 25. planoklavier accor deons vanaf f 55, elektrische motoren radiolampen en on derdelen. Reparatie, veren, luidsprekers. Janvossensteeg 41 Lelden. Voor Vader, Moeder en de kleine Loek hebben wii het Juiste boek. Leesbibliotheken „Record". Apothekersdijk 35 en Hofbuurt. Da Costastraat 46, Lelden. B I-uxe herenhulzen met en zonder garage, vrije vestiging, te NoorawIJkerhout. Koopsom van f 34.000f 39.500. Ruime hypotheek. H. J. Cramer en Zn. makelaars. Afd. nieuwbouw A. J. Ruljter. telef. K20 - 66272. Bijkantoor Leiden K 1710 - 32295. B Riante herenhulzen met en zonder garage, vrije vestiging. Oegstgeest. Koopsom f 26.250 en f 30.000. Ruime hypotheek. H. J. Oramer en Zn., make laars. Afd. nieuwbouw A. J. Rul)ter. tel. K2o - 66272. Bij kantoor Lelden K 1710 - 32295 B Rotan meubelen, baby- en poppewiegen in diverse mo dellen en prijzen. Uit eigen werkplaats. Voordelige aanbie ding. Fa. Feringa en Sluiter, Nwe Rijn 26. Lelden. Telef. 25377. B Japans, Chinees en Ita liaans mandenwerk. Zeer apart. Leuke cadeaus voor a.s, St.- Nicolaas. Fa. Feringa en Slui ter. Nwe Rijn 26. Leiden. Tel. 25377. B Aangeboden een fris slaap kamertje voor heer met vol ledig pension. Geen beroeps. Br. bur. v. d. blad no. 2199 k S| Te koop een splinternieuwe relmachlne I 180. (Honderd tachtig gld.Brieven bur. v. d. blad onder no. 2195 k. DIVERSEN R Bezoekt de Janvossensteeg! hltterend verlicht, u koopt er goed en voordelig. Neemt deel aan de gratis vossenjacht om waardevolle prijzen, 't Is de moeite waard. B Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Vrijdagavond 30 nov. tweede excursie Rijksmu seum voor Land- en Volken kunde o. 1. v. de heer J. Frese. Het leven van Boeddha. 7.45 u. by de Ingang Steenstraat. B Bezoekt de Janvossensteeg! Schitterend verlicht. Neemt deel aan de gratis etalage wedstrijd om waardevolle prij zen. U koopt bij ons goed en goedkoop. B Postduiven tentoonstelling door P.V. „De Bonte Duif" ln café-rest. „Bellevue" .Steenstr. 59. op 1 en 2 dec. Keurmees- de heer Poulussen, Boxel (N.Br.). Bezoekt deze tentoon stelling. Toegang geheel gra tis. B HuwelUk. Wendt U voor ser. bemiddeling t. d. 10 sa menwerk. bemiddel.kantoren. Ultsl. vr. medewerkers Dank- bet t. Inzage Nederlands Be rn ldd. Centrum. Hoof da dm. Postbus 6037. Amsterdam. Kan toor 's-Gravenhage. Pahud- straat 64. Zat., zond. 28 u. B De Janvossensteeg is schit terend verlicht. Doet bij ons Uw inkopen en neemt deel aan de gratis vossenjacht en etalagewedstrijd om prachtige prijzen. Tarief ..SLEUTELTJES" 120 woorden f 1, 2030 woorden f 1,50 (een woord hoogstens 12 let- tels). Bewijsnummer f 0.10 extra. Toezending nummer- brieven f 0,20 meer.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13