EGYPTISCHE JODEN HUILDEN BIJ HET ZIEN VAN DE NEDERLANDSE VLAG.... Bolleitcorso 1957 reeds op slapel JSassers opgerolde leger vond een verstaanbare vijand: tienduizenden kleine winkeliertjes! Met gebogen schouders sloffen slachtoffers bureaus in en uit Huldiging Eduard van Beimim j op 7 december in Concertgebouw HOUTVESTER Andau (in Oostenrijk) is sluis voor moderne volksverhuizing Alles wijst op een goede vaart 95ste jaargang Donderdag 29 november 1956 Derde blad no. 28999 EINDELIJK DE WAARHEID ZONDER CENSUUR (Van onze reisredacteur, aan boord van de KLM-DC-6 „Prinses Irene", onderweg van Cairo naar Rome) Wij hebben mensen van blijdschap zien huilen, omdat zij de Nederlandse vlag zagen. Het waren Egyptische Joden, voor wie op Cairo-Airport het rood-wit-blauw op de staart van de KLM-machine als een reddingsboei tussen het blauw van de •hemel en het geel van de woestijn stond. Deze mensen laten zich nu door een blonde stewardess verzorgen, maar zij zijn nog half versuft van de angst, die achter hen ligt, nog steeds verschrikt door de koude toekomst, die hen aangaapt en toch behoren deze weggetrapten, die hun bestaan en hun bezit achterlieten én met tweehonderd gulden op zak als paupers een vreemde wereld in moeten, nog tot een handjevol gelukkigen Zij hadden een buitenlands paspoort en konden Dat internationaal recht zal zich overigens niet bekommeren om die veertig duizend mensen, die rillend van angst in hun woningen zitten, vaak te ver schrikt om nog te eten of te slapen en wachtend op de harde stap in de stille, verduisterde straten en de klop op de deur, of die met de vreesachtige, onder danige beleefdheid van eeuwig vervolgden de kantoren van de V.N en het Rode Kruis of de buitenlandse ambassades aflopen, waar zij door min of meer wanhopige ambtenaren of secretaresses moeten worden afgescheept. Zij lichten dan beleefd de hoed, mompelen wat verontschuldigingen en schui felen tenslotte niet gebogen schouders de deur weer uit, voort op de lange, hete weg naar het volgende bureau. Wie zijn deze Joden van Egypte? Een handvol rijke zakenlieden, maar een overgrote meerderheid van winkeliertjes, kantoorbedienden en handwerkslie den. Die kleine mannetjes spreken vaak uitsluitend Arabisch. Zij zijn in de Arabische buurten van de grote Egyptische steden opgegroeid en wonen daar. Slechts hun geloof en namen scheiden hen van de rest der Egyptenaren een visum en een passagebiljet bemachtigen. Maar in dat land van Gamal Abdoel Nasser, thans door de V. N. tot de vertrapte onschuld ver heven, blijven veertigduizend mensen achter in een stille, vertwijfelde nachtmerrie, veertigduizend Joden, wie een tweede uittocht uit Egypte is aan gezegd, zoals drieduizend jaar geleden Egypte's joden niet mochten wachten tot hun brood gere zen was, verkrijgen zij ook vandaag geen respijt. Alleen is er vandaag geen Mozes, om hen door de Rode Zee naar de Sinai te leiden, de Sinai, waar straks de blauwgehelmde troepen van de V. N. een stuk internationale rechtspleging gaan verte genwoordigen. De rabbijn is vermoeid... Maandag vroeg een buitenlands X journalist in Cairo de opperrabbijn X van Egypte te spreken. Diens secre- X J taxis zei: X ,De rabbijn is zeer vermoeid, hij kan niemand ontvangen". X ..Kan ik hem opbellen?" vroeg de X journalist. t „De rabbijn is zeer vermoeid. Hij kan niet aan de telefoon komen", al9us de secretaris. X ..Kan ik hem misschien schrifte- X lijk vragen stellen?" .De rabbijn is zeer vermoeid. Hij kan geen brieven schrijven". X „Mag ik het over een paar dagen X 1 nog eens proberen?" vroeg de jour- J nalist tenslotte. „De dokter heeft gezegd, zei de secretaris zachtjes, „dat de rabbijn X X nog zeer lang zeer vermoeid zal J x zijnX Aaiigespoelden van eerdere progroms Twintigduizend van hen zijn sta- tenloos, aangespoelden van eerdere pogroms, vijfduizend hebben de Egyp tische nationaliteit, vijftienduizend anderen hebben paspoorten van de meest uiteenlopende staten. Zij hebben lange tijd kunnen profiteren van Egyp- tes verdraagzaam religieus klimaat. Zij hebben, uit ingeboren vrees voor wat zou kunnen komen, een deemoedige loyaliteit aan de dag gelegd sinds het regiem van Nasser, die hoog van de toren blies over zijn godsdienstige ver draagzaamheid en tot voor enkele weken er steeds weer de nadruk op legde, dat hij niet anti-Joods, maar alleen anti- Zionistisch en anti-Israël was. Tot voor enkele weken Sinds de Israëlische troepen toesloe gen en Nassers regimenten in twee dagen door de Sinai dreven, sinds hun hoera-moed verkeerde in een chaotische vlucht, kortom sinds bewezen werd, dat de nederlaag van 1948 tegen de Israë liërs niet uitsluitend aan de bedenke lijke levenswandel van Koning Faroek te wijten was, is dat allemaal anders geworden. Eindelijk een zondebok! Na het V.N.-ingrijpen enigszins van de schrik bekomen en, nu het schieten voorbij is, weer keurig in uniform ge stoken, heeft de Egyptische militaire leiding eindelijk een verslaanbare vijand gevonden, de eeuwige zondebok de Joodi Nu wij eindelijk buiten de reikwijdte van het rode potlood van de olie-achtig glimlachende censor in Cairo zijn. die ons zeide: „U kunt gerust over de anti- Joodse maatregelen schrijven, althans wanneer die geheel uitgevoerd zullen zijn", kunnen wij eindelijk proberen te vertellen wat er werkelijk gebeurt. He lemaal duidelijk is het nog niet eens. Want de Egyptenaren missen de metho- thiek van de Nazis. Maar in principe staan al veertuigduizend Joden op de nominatie het land uit te moeten. Eerst de statenlozen en de buitenlanders, dan de Egyptische. Weliswaar verklaarde de Egyptische minister van Voorlichting, dat geen enkele Egyptenaar van welke religie ook, het land uitgestuurd zou worden, maar de man maakte geen gewag van het nieuwe decreet op de Egyptische nationaliteit, waaronder iedere Egyptenaar, „die als Zionist wordt beschouwd", van zijn nationali teit ontheven kan worden. Dat zijn overigens slechts de juridi sche kneepjes. Naar de bodem van de zee... De grcte vraag is: hoe kunnen deze mensen het land uit. De Soedan en Libië accepteren hen niet, geen enkele lucht- of scheepvaartmaatschappij kan de statenlozen vervoeren, omdat zij nergens aan land mogen. En aangezien de Joodse bezittingen onder beheer zijn gesteld, kan vrijwel niemand een pas sage bekostigen, wat dan? Een zeer hoge Egyptische ambtenaar zei ons: „Het kan mij niets schelen. Vliegen lopen, zwemmen, varen, maar er uit moeten zij. Misschien is het beste hen naar de bodem van de zee te zenden." De man glimlachte er bij alsof hij dit een zeer vermakelijke inval vond Diezelfde houding ondervindt thans iedere Jood, wanneer hij 's nachts op getrommeld wordt, omdat hij op een van de vele lijsten staat van de geheel en al willekeurig arresterende legereen heden of politie-onderdelen, want offi cieel betreft het slechts veiligheids maatregelen. Hij verschijnt voor een officier, die hem zegt: „Binnen twee dagen het land uit". Soms is de termijn langer, een week misschien, maar de onmogelijkheid blijft. En op de wan hopige vraag: „Waarom?", haalt de officier zijn schouders op. Zo jaagt men de Joden tegen de muur op. waar zij niet overheen kunnen en als zij naar beneden gevallen zijn, trapt men hen opnieuw naar boven. Reportage over veel van wat nog verborgen bleef Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, j die gedurende een maand de ge- X beurtenissen in het Midden-Oosten J van nabij heeft gevolgd hij bleef tot het staakt het vuren in Israël en vertrok daarna naar Cairo is zo juist uit het spanningscentrum X teruggekeerd. Niet langer belem- X merd door de censuur, begint hij een reportage over veel van wat verborgen bleef in de dramatische gebeurtenissen in het Midden-Oos- X ten en over de gevaren, die dit ge- bied, en daarmede de gehele we- reld, zijn inziens nog bedreigen. Hij begint zijn serie artikelen X met een reportage over een pro- J bleem, dat om een oplossing schreeuwt: de Joden-vervolging in - Egypte door het regiem van presi dent Gamal Abdoel Nasser. Erfenisproces Pieter Teyler De heer L. Chr. Wegerif te Amster dam heeft op 31 december 1953 een proces aanhangig gemaakt over een erfeniskwestie tegen de Teylers Stich ting te Haarlem. Gisteren heeft zijn raadsman, mr. E. Emmering te Am sterdam, voor de Haarlemse rechtbank gepleit en gevraagd het legaat in Friese obligaties van f. 100.000, dat door de directeuren van Teylers Stich ting is beheerd, ter beschikking te stellen van de erfgenamen, Mr. J. van der Hoeven, die namens de Teylers Stichting optrad, meende, dat de actie die thans wordt gevoerd, een tijd- en geldverspilling is. Hij conclu deerde, dat de eis moet worden afgewe zen. Op 8 april 1778 is te Haarlem overle den Pieter Teyler van der Hulst en in de loop van deze eeuw zijn bij de Haar lemse rechtbank diverse processen ge voerd inzake erfeniskwesties over mil joenen guldens. Een groep personen, on der leiding van de heer Onno Wiard Olthoff uit Duitsland, beschouwt zich als erfgenamen van Catharina Olthof. een nicht van Pieter Teyler van der Hulst. De Haarlemse rechtbank zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. (Ingez. Med.-Adv.) Tube f l,- Pot f Vrouwen en meisjes door soldaten gemeen behandeld Dit zijn nog niet eens de ergste ge vallen. Achter de dikke muren van de Joodse school in Cairo zitten honderden gevangenen, over wie geen nieuws naar buiten dringt. Vele anderen schijnen geslagen en gemarteld te zijn om hen te Erepromotie 10 december; aanbieding van een Fonds voor jonge musici Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Eduard van Beinum als diri gent van het Concrtgebouworkest, zal hem een Fonds worden aangeboden. Uit dit „Van Beinumfonds", dat is gesticht uit particuliere bijdragen, zullen jonge musici financiële ondersteuning kunnen ontvangen voor het volgen van een jaarlijkse interpretatie-cursus. Het is de bedoeling deze cursus samen te laten dwingen vrijwillige verklaringen te vallen met het Holland Festival, zodat de musici gemakkelijk in contact kun- ondertekenen, dat zij Egypte wensen te verlaten. Gearresteerde vrouwen cd meisjes zouden blootgesteld zijn aan gemene beledigingen van militairen En voor de rest is er de gecombineerde dagelijkse kwelling van uiterst" onrede lijkheid en uiterste onzekerheid. nen komen met vooraanstaande buitenlandse toonkunstenaars. De huldiging van de jubilaris zal ge schieden op een gala-concert op 7 de cember a.s Van Beinum zelf zal voor Drie Nederlandse partituren zullen de dirigent worden geschonken. Het zijn Concertante muziek voor drie koper de pauz? het Concertgebouworkest en blazers met orkest" van Hans Kok. Ca- Wie kan dit verhelpen? Waar is het Amsterdams Toonkunstkoor leiden I in de uitvoering van Diepenbrocks Te de Deum. Als solisten zullen aan dit con- Mozes. die de Joden van nu naar het eert medewerken Erna Spoorenberg, beloofde land kan brengen? Voorlopig Nan Merriman, Ernst Haflinger en Lau- j zijn het slechts de Swiss Air. de S.A.S I rens Bogtman. Na de pauze is het woord I en de K.L.M.. die hen bij kleine hand- aan 11 sprekers. O.m. zal de dirigent een jesvol in veiligheid brengen. De K.L.M. door Mari Andriessen vervaardigd borst- j heeft met extra-toestellen een pendel-beeld worden aangeboden. Dit bronzen dienst van Rome en Athene naar Cairo I beeld zal een plaats krijgen in het Con- mgesteld. De inkomende lege toestellen gaan stampvol terug met uitgewezenen. Naast Joden ook talrijke Fransen en Britten. Het lijkt geen lucratieve lijn. maar als de men van angst verkrampte Joden na de laatste vernedering van urenlange fouillering door arrogante douaniers eindelijk in de veilige vlieg tuig-cabine opgelucht ziet ademhalen, dan kijkt men^zelf toch ook met enige dankbaarheid naar de rood-wit-blauwe kleuren, die zo veel eeuwen lang be scherming hebben gegeven aan de slachtoffers van dit oud en laf vergrijp. tena Musicale" van Sem Dresden een „Concert voor harp en orkest" van Hans Henkemans. Op maandag 10 december a.s. zal in een speciale zitting van de Senaat van de Gemeentelijke Univrsiteit van Am sterdam de erepromotie van Van Bei num geschieden. Daarna zal hij in feestelijke stoet naar de Studenten sociëteit aan de Sarpathistraat wor den gevoerd, waar hem een speciale huldiging ten deel zal vallen. (Ingez. Med.-Adv.) y manchester n SCHUTTERSVELD PRODUCT (Van onze Weense correspondent) Ondanks de bedreiging door Russische soldaten en Hongaarse politie neemt de stroom van vluchtelingen zozeer toe, dat men binnenkort met honderddui zend rekent. Dat is vrijwel één procent van de Hongaarse bevolking, een last. die Oostenrijk onmogelijk kan dragen, niet alleen financieel, maar vooral vanwege het gebrek aan huisvesting. Daar er aan het binnenstromen der vluchtelingen in de komende weken nog geen einde zal komen, kan alleen het buitenland hier helpen. Het Internatiole Comité voor Europese Emigratie heeft dan ook de oproep van de Oostenrijkse regering overgenomen en alle staten uitgenodigd om direct speciale treinen naar de grens te sturen voor de overname van vluchtelingen, alsmede om op eigen grondgebied zoveel mogelijk opvangkampen in te richten voor het registreren en onderzoeken van de vluchtelingen. maal heen en terug door het riet moest gaan om de kinderen te halen. Het riet sneed hem zozeer in gezicht en handen, dat hij erg bloedde. Teen hij eindelijk de Oostenrijkse oever had bereikt, had hij zoveel bloed verloren, dat er dadelijk ter plaatse bloedtransfusie op hem moest worden toegepast. 't ieite, ca*tj tbeifa/ Essay-prijzen 1955 voer Jan Engelman en Evert Straat B en W. van Amsterdam hebben be sloten twee prijzen, elk groot f. 1500, toe te kennen voor in 1955 verschenen es saybundels of afzonderlijke, in tijd schrift gepubliceerde, essays, en wel aan Jan Engelman voor zijn Tweemaal Apollo" en aan mr. Evert Straat voor zijn essays Levend Verleden. Antonio Machado. „Beschouwing en verantwoor ding bij de vertaling van Euripides ..He- rakles". alsmede voor zijn dagbladpubli- katies op het gebied van de schaakkunst. De jury bestond uit de heren prof. dr. S. Dresden, prof. dr. E. J. Dijksterhuis en B. Stroman. Nu al meer deelnemers dan in maart 1956 Vluchtelingen hebben vaak grote afstanden afgelegd Met rugzakken of met koffertjes in de hand komen de vluchtelingen by de grens tegenover Andau meestal in groe pen. Het. zijn vooral jongemannen, die bang zijn voor deportatie, maar ook ziet men oudere mannen, vrouwen en kin deren. Het zijn boeren uit de Hongaarse poeszta. arbeiders uit de uranium-my- nen van Pees. intellectuelen uit Boeda pest en zelfs mensen uit de oostelijkste provincies van Hongarije. Sommigen van hen hebben 200 tot 300 kilometer te voet afgelegd, omdat er bij gebrek aan ben zine bijna geen autobussen of vracht auto's ter beschikking staan. Tegenwoordig bereiken zij de grens bij het zogenaamde Einserkanaal, waar zij door het ijskoude ivater moeten lopen omdat de Russen de brug hebben vernield. In druipnatte kleren staan zij dan op Oostenrijks grondgebied, maar dan is het nog negen kilometer lopen, voordat zij het plaatsje Andau hebben bereikt, dat de sluis is van de moderne volks verhuizing. In de laatste dagen heeft men hier een geregelde autobusdienst van de grens naar Andau ingesteld. Dag en nacht dampen grote ketels met cho colade en thee in de vier herbergen, die Andau rijk is. Daar komen de vluchtelingen even op verhaalmaar velen zijn zo moe en uitgeput dat zij dadelijk in slaap vallen en niet meer kunnen opstaan, ook niet wanneer weer andere lotgenoten binnenstro men. Sommigen zijn zo ziek dat zij in ambulancewagens moeten ivorden weggebracht. I rie slechts in ver verwijderd verband staat. Zo zien we onder dit motto straks Robinson Crusoë op zijn palmelland voorbijtrekken, maar ook het Vrouwtje van Stavoren gezeten op een geweldige vis, en omringd door de korenaren die op het Vrouwezand omhoog scholen. Het Corso Bloembollenstreek zal ook in 1957 door de Bollenstreek I Odysseus, gebonden aan de mast, blijft 1 AntroirAOnrr ltAAV do oorirr OOI. cdeono trekken onder het motto „Hollands Glorie" t_t al Lr„,rlf- I ongevoelig voor de zang der sirenen die Het Gorso-comite, al houdt jiem vanaf ae voorplecht van de corso- het natuurlijk enige slagen om de arm, heeft goede moed op succes en daar is alle reden voor. Want had men voorjaar 1956 nog, pas 'n dikke twintig deelnemers, thans, een half jaar vóór het Corso de weg opgaat, minder imposante staart, de Vuurvogel hebben er zich al 30 aangemeld! - van Strawinsky js van de partjj evenals wagen toewenken. Gondel en brug sug gereren Een Nacht in Venetië. Een in drukwekkende pauw spreidt zijn niet Het Corso schijnt over zijn dieptepunt heen. Vorig jaar was het Corso-Comité er toe genoodzaakt, de vakgenoten in het Bloembollenbedrijf er op te wijzen, dat zonder hun daadwerkelijke steun men niet kon doorgaan. Ook de aan- President Soekarno van Indone sië is in Pciping aan het hoofd van een Indonesische delegatie een offi cieel bezoek aan communistisch- China begonnen. Deze foto toont Soekarno in gesprek met de com- vier kinderen, aismede zijn schoonzuster munistisch-Chincse regeringsleider met haar vyf kinderen. Een kilometer Tnrn.. tiidrns cm bonket voor de grens kwam het groepje in het j,vIao ts? I oeng, tijacns een oanKei, riet terecht, waarop de man negen dat in Peiping ter ere van de Indo- I nesische president werd aangericht Gisteren is er een arbeider uit Mis- eole aangekomen met zijn wouw Oud-gouverneur van Slobbe overleden In de ouderdom van 74 jaar is te Breda in de nacht van woensdag op donderdag overleden, de heer B. W. Th. van Slobbe, oud-gouverneur van Cura cao en oud-burgemeester van Breda, welke stad hij van 1936 tot 1947 be stuurde. Hij was Gouverneur van Cura cao van 1930 tot 1936. GUNSTIGE AARDGASBORING ONDER IJSSELIVIONDE De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft meegedeeld, dat het onderzoek van eer. tot dusver niet bekende, blijk baar gasvoerende laag in haar proef boring op IJsselmonde nabij het Feyenoord stadion, is voortgezet met gunstig resultaat. De aanwezigheid van aardgas is aangetoond op een diepte van ruim 500 meter. De boring wordt voortgezet. zienlijke subsidie van het Centraal Bloembollencomité liep gevaar, wanneer niet zou blijken dat dit Corso gedragen werd door de belangstelling en mede werking der vakgenoten. Die oproep heeft succes gehad. Thans is reeds een bedrag van f. 15.000 gestort door a dspirant-deelnemers aan het Corso 1957. Hun aantal bedraagt dertig, dat is de helft méér dan vorig jaar maart! Ook thans weer zal het corso in drie klassen zijn verdeeld, met als grootste de wagens van 11 meter en langer en de kleinste groep beneden de 8 meter. Vanwege het Corso-Comité zullen weer tractoren beschikbaar worden gesteld. Jos van Driel „Corso Consul" De ontwerper van dit corso is Jos van Driel te Amstelveen („bel gerust te middernacht") die zich op zyn ont werpen aandient als „Corso-Consul van de Bloemenkust". Jos van Driel leeft zijn fantasie niet alléén uit in opvallende titulatuur; wat hij woens dagmiddag tijdens de bijeenkomst in „Treslong" te Hillegom liet zien. doet alles verwachten van het Corso 1957. Er is veel kritiek geoefend op de ar tistieke waarde van het Corso. Men heeft, gezegd dat „de bloem bloem moest blijven" en daarmee veronachtzaamd het feit dat de hyacint geheel eigen deco ra tiemogelijkheden biedt. Andere ont werpers hebben nieuwe wegen gewezen. De droom-op-papier bleek echter lang niet altyd identiek met de werkelijkheid en Jos van Driel's ontwerpen hebben het grote voordeel, dat men ze kan uit voeren. Hij is niet alleen artiest, maar ook vakman, en hij kan een corsowagen bouwen zo goed als de beste. Toch staat ook zijn artistieke ontwik keling niet stil en dat bleek bij de hier getoonde ontwerpen. Zijn vorige schet sen vertoonden zonder uitzondering vloeiende lijnen, thans begeeft hij zich hier en daar in meer moderne vormge ving met behulp van geometrische figu ren. Op papier is de indruk niet ongun stig, slechts zal moeten blijken hoe de nieuwe lijn het doet als het Corso wer kelijkheid geworden is, Opvallend was hier het .•Narcissen-schilderij" en de „Tnlpenparade" met driehoek^- en tul penmotieven. Holland <Vorie „Hollands Glorie" is het motto waar onder dit Corso straks zal optrekken en onder die naam heeft Van Driel van alles samengevat dat met Hollands glo- de Vos en de Raaf uit La Fontaine's fabel. Apollo en Diana worden belaagd door Amor's boog, er is een Gladioien- fantas'v. een Hyacinten-melodie, een Tulpenparade en een Narcissenschildery, slangenbezweerders laten zich voort trekken door twee sneeuwwitte olifan ten, en de Koningin van de Bloemen kust troont onder een hemel van gazen netten. Het Nederlandse wapen, mc'ers hoog, vertolkt ook het devies van het Covso-Comité: „Ik zal handhaven!" Verschillende van deze ontwerpen zijn reeds „gereserveerd" door deelnemers die soms in combinatie werken. Het is opvallend dat ondanks de tijdsomstandigheden, die ook in het bloembollenvak een stemming van on zekerheid wekken, de vooruitzichten voor het Corso 1957 zo goed zyn. Het Corso-Comité houdt nog technische problemen genoeg over, maar één ding staat vast. Tenzij er een of andere ca tastrofe komt, gaat het Corso 1957 door en wordt het nog mooier en nog groter dan zyn voorgangers! Tsjechen rollen steeds maar „spionagenetten" op In Tsjecho-Slowakye worden od het ogenblik talrijke arrestaties verricht: al sinds ongeveer twee maanden melden de autorit riten elke week. dat een nieuw „spionagenet". dat voor de Amerikanen werkt, is ontdekt of dat buitenlandse agenten en saboteurs zijn gearresteerd. Dinsdag werd een groep „spionnen" onder wie verscheidene vrouwen gearres teerd. Woensdag hield men in Praag het hoofd van een troep „samenzweerders" aan, die zich meester trachtte te maken van een vliegtuig, aldus de officiële be richten. In een opzettelijk vaag gehou den communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn tenminste nog tien van dergelijke spionacegevallen ge publiceerd De arrestaties, die gepaard gaan aan een perscampagne over „de opvoerine van de waakzaamheid", scheppen een klimaat dat tot op zekere hoogte her inneringen oproept aan de koude oor log"- In het land doen wilde geruchten de ronde over honderden irre taties. alle maal in Praag en omgeving Waarnemers zijn het er. op grond van een aantal duidelijke gevallen/over eens dat de politie in geen maanden, om niet te zeggen jaren, zo actief is geweest als

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9