Vier eeuwen ontwikkeling in Peru Leiderdorp lieeft belangrijk investeringsprogramma 1957- '61 K.V.P. over de begroting 1957 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 Dr. R. T. Zuidema hield gisteravond in één van de zalen van het Museum voor Volkenkunde een lezing over vier eeuwen ontwikkeling in Peru. Deze le zing is een vorm van inleiding op popu lair-wetenschappelijk en zuiver-weten- schappelijke werken, die we binnenkort van dr. Zuidema kunnen verwachten. Daar dr. Zuidema een gTote deskun dige is op dit gebied, hij studeerde nl. vele jaren in Europa en 2 jaar in Zuid- Amerika, wist hij de aanwezigen dan ook mede door zijn gezellige trant van ver tellen, van het begin tot het eind te boeien. Sedert de veroveringen in Peru in de 16de eeuw door de Spanjaarden hebben veel veranderingen plaatsgevonden. Voor deze verovering heerste in Peru de Inca-cultuur, die een zeer speciale tendens had en voorts het gehele leven der Indianen beïnvloedde. De komst van de Spanjaard, was ook een kenmerk van dualisme; enerzijds wilde men het Christendom onder de Indianen brengen, anderzijds de oude cultuur bewaren en waar het nodig was aan de nieuwe vormen aan te passen. Zeer typisch is het dat na de komst van de blanken er een Missias-verwach ting ontstond, dit vindt men soms ook bij andere natuurvolken o.a. bij de Pa poea's. Men geloofde dat deze verwachte Messias de blanken-overheerser verdrij ven zal, de oude godsdienst en cultuur in ere zou herstellen. De Messiasverwach- ting nam dergelijke vormen aan, dat de Spanjaarden de gehele oude godsdienst moesten uitbannen teneinde zich staat kundig te kunnen handhaven. Dit ging Bij De Gijselaarsbank komt verkeershuisje Aan een vooral in de wintermaan den onhoudbare toestand by de ver keerspost van de De Gijselaarsbank zal een einde komen. Nadat hierop reeds van vele zijden was aangedron gen, heeft het College van B. en W. op aandrang van de wethouder van Openbare Werken thans besloten hier in de wintermaanden een verkeers huisje te plaatsen. De constructie zal van dien aard zijn, dat het huisje in de zomermaanden kan worden weggenomen. In januari zal het huisje worden geplaatst. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld .Reducties en reductieprodukten in de vitamine D3-reeks", de heer J. L. J. van de Vliervoet, geboren te Venlo en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Cy tologische diagnostiek van maagcarci noom". de heer M. Knape, geboren te Wassenaar en thans wonende te Am sterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „A comparativ study of two yaws endimics in South-'West Borneo", de heer N. M. van der Hoff, geboren te Utrecht en thanst wonende te Kerkrade. .AMBTSAANVAARDING PROF. DR. J. R. VON RONNEN Op vrijdag 7 december, des middags om vier uur, zal dr. J. R. von Ronnen, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in het Groot-Auditorium. FOTO-AVOND IN STADSGEHOORZAAL Mede namens de plaatselijke foto handelaren hield de heer K. de Groot gisteravond in de foyer van de Stads gehoorzaal een voordracht over verschil lende Rollei-apparaten. Zowel de toe passingsmogelijkheden als de fabricage vormden punten van bespreking. Voorts vertelde spreker omtrent de fotografie in het algemeen. Een serie dia's werd op het witte doek geprojecteerd. Aan deze avond was een tentoonstelling van bekroonde foto's uit de wereldwedstrijd van Franke Heideoke in 1955 ver bonden. POSTZEGELVERZAMELAARS VERGADERDEN De LIchtweek en het slechte weer konden de Leidse filatelisten gisteren niet weerhouden de vergadering te be zoeken van hun vereniging in „De Kleine Burcht". Bij bespreking van het filatelistisch nieuws werd de aandacht gevestigd op uitgiften van Suriname. In de loop van deze maand zal een postzegel van 10 cent worden uitgegeven zonder toeslag en voorts zal er verschijnen een port- serie, uitgegeven door Suriname, welke ook aan de loketten is te bekomen in gewijzigde vorm. Hierna kreeg de heer J. A. D. Kraayenbrink gelegenheid tot het hou den van zijn causerie over het onder werp: Baarfrankeerstempels. Spreker beperkte zich tot de frankering van brieven. Eerst werden daarvoor geen zegels gebruikt en bepaalde men zich met aantekeningen op de enveloppe van de kosten. Met vele voorbeelden als bewijsstukken daarvoor aangevoerd gaf spr. een duidelijk overzicht van de vroegere verzending van poststukken. Als sluitstuk van zijn uiteenzetting be handelde hij de machinale afstempeling benevens het frankeren bij abonnement. BINDINGSAVOND WIJK 1 Bescherming Bevolking Het Anthonius Clubhuis had gister avond de noodwachters van Wijk 1 der Bescherming Bevolking binnen zijn mu ren voor een bindingsavond. De avond werd ingeleid met een kort woord van het wijkhoofd, de heer D. van Dijk en daarna werd een aardig programma ten beste gegeven, waaraan medewerking werd verleend door het Leids Kamerorkest, o.l.v. de heer J. Trouwee, het cabaretgezelschap „De Rolly's" en de accordeonist Henny Lan- geveld. Aan het slot van de avond wees de heer S. W. Hagedoorn, hoofd BB, op de be nauwde toestand in de huidige wereld. Het is heus niet verwonderlijk, dat de mens een gevoel van onbehagen be kruipt. Maar. indien nodig, zal de BB haar taak kunnen vervullen. De nood- wachters in de Bescherming Bevolking oefenen voortdurend, er heerst een goe de geest, doch het wachten is nog op de nodige aanvulling om het gehele appa raat te doen functioneren zoals het moet. Zeventig procent van de plaatsen is bezet. Dat dankt spr. aan het inzicht van hen, die zich hebben aangesloten en die zijn gekomen geheel uit vrije wil. een vrijheid, die niet genoeg gewaardeerd kan worden en een vrijheid ook. die men tot elke prijs zal willen beschermen, ook voor anderen. Daarbij zal voor de jeugd een belangrijke taak zijn wegge legd. Het buitenland is daarbij ten voor beeld. En als dat geschiedt, aldus ein digde spreker, dan zal het waarachtig wel gaan. niet gemakkelyk. want zelfs aan het eind van de 18de eeuw vonden nog godsdienstige opstanden plaats. Uit de samengang van Spaanse en Inca-elementen, is iets nieuws gekomen, dit is de hedendaagse cultuur in Peru. In vele gebruiken ontdekt men weer de In ca en Spaanse invloed, maar sommige tot traditie geworden gewoonten hebben toch geen historische achtergrond. Zij kunnen meer beschouwd worden als een vrucht van vermenging. De directeur van het Volkenkundig Museum, dr. P. H. Pott, sloot deze zeer interessante met lidbtbeelden geiliu- streerde lezing met een kort woord van dank De gemeentepolitiek C.H.U. HIELD FORUMAVOND Gisteravond kwam de afdeling Leiden van de Ohr.-Hist. Unie in het gebouw „Rehoboth" in vergadering bijeen. De leiding van de vergadering berustte dit keer bij de 2de voorzitter, de heer J. S. Harmsen, omdat de heer D. van dei- Kwaak dit keer meende niet de discus sie te moeten leiden. Er was n.l. een forum samengesteld, bestaande uit de raadsleden de heren Van Iterson, de Kier, Stolp en mr. Woudstra. Mr. Woudstra hield allereerst een korte inleiding. Hij wees o.m. op het feit, dat er in het afgelopen jaar enkele spanningen zijn geweest tussen College en Raad. Spreker had de indruk, dat de verhouding op het moment weer be ter is. De wijze van behandeling van de begroting vond mr. Woudstra beter dan in vorige jaren. Het gebeuren in Hon garije heeft zeker ook invloed gehad op de beraadslagingen. Voorts bracht spre ker nog de motie over het nijverheids onderwijs en de eventuele omzetting van de HBS in een Lyceum ter sprake. De heer Stolp sprak over de gemeen- tefinanciën en de bedrijven. Ir. een toe spraak gaf spreker een beeld van de stand van de gemeentefinanciën in het algemen en van Leiden in het bijzonder. Veel is er bereikt en nog veel werk wacht. Spreker onderstreepte de woor den van de wethouder van Financiën, dat de woningbouw nu in de komende jaren nummer één moet blijven van onze verlangens en eisen. Voorts schonk de heer Stolp aandacht aan het uitgebreide advies van de „Commissie ad hoe" en vroeg hij aandacht voor de verhoging van de inkomsten. Vele vragen werden er door de aan wezigen gesteld, o.a. over het werk van de Commissie ad hoe, de houding van de raadsleden tegenover de communis ten, de sanering van de oude binnen stad. de schandelijke toestand waarin de Uiterstegracht zich bevindt, de huisves ting van het jeugdwerk en de plaats van de woningen voor de ouden van dagen. Over meer dan één onderwerp ont stond) een levendige discussie. Kerst pakkette n-actie VOOR KINDEREN VAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN. In overleg met het landelijk bestuur der Broederschap van oud-Padvinders, het Rode Kruis, het Nat. Hulp Comi té „Hongarije" en de Ned. Fed. Vluch telingenhulp. heeft de Kring Rijn land van deze Broederschap op zich genomen om namens de gehele Broe derschap van oud-Padvinders voor alle Hongaarse kinderen, die zich tij dens de Kerstdagen 1956 in Neder land zullen bevinden, een kerstpakket te verzorgen. Oud-padvinders, die aan dit sympa thieke doel wensen mede te werken, kunnen hun bijdrage storten op giro rekening 499010 t.n.v. de penningmees ter van de kring, de heer W. A. Kosten te Leiden, met vermelding van „Kerst pakketten-actie Hongaarse vluchtelin gen". Weer Hongaren naar vakantiecentra Het derde transport Hongaarse Vluch telingen is vanochtend naar de vakan tiecentra vervoerd en ondergebracht in het woonoord „Griend tsveen" te Griendtsveen. het woonoord „Medem- blik" te Medemblik. de „Stoofpolder" te Haamstede. „Bos en Ven" te Oisterwijk, het „Woodbrookershuis" te Beetster- zwaag. „Herperduin" te Ravestein en „Horst America" te Horst. Mannen en jongens zullen voorlopig worden ondergebracht in „Burgsluis" te Haamstede, te Biggekerke op Walche ren, te Oude-Tonge. „Ingeborg" te Oud- Leusden. te Vinkeveen. „Smorel" te Epe, en „Bethesda" te Haarlem. Bijna 40 vrouwen zullen worden on dergebracht in „Kolthove" te Epe. Voorts zullen alleenstaanden worden ondergebracht in „Amsterdam" te Laag- Soeren. te Medemblik en Beetsterzwaag. LEIDS HOHNER- ACCORDEONORKEST VOOR DE RADIO Zaterdagmiddag van 1.20 tot 1.45 uur speelt het Leidse Hohner-accordeonor- kest „Neerl-andia" voor de radio (Hil versum II). Uitgevoerd worden: De Ka- lif van Bagdad"; Ein Balletabend. Ru- dolf Würthner. (Suite in 4 delen), en mars Sonnenfunken van C. Herald. MEVR. M. SOOMERS ZEVENTIG JAAR In verband met het bereiken van haar zeventigste verjaardag recipieert mevr. M. Soomers, directrice-ontwerpster van de N V. Confectiefabriek Hartogs en Co., a.s. zaterdagmiddag van 4—6 uur in café-restaurant ..In den Vergul den Turk". Giro's 777 en 999 De stand van giro 999 van het Na tionale Comité Hulpverlening Hon gaarse volk te Amsterdam is vandaag gestegen tot f. 2.303.113,31. De stand van giro 777 van het Ne- derlandsche Roode Kruis te Den Haag; is heden opgelopen tot f. 2.738.054,72. Buzai voor tie vluchtelingen In huize „Over 't Hoff" (Gerecht 10) is vanmiddag een bazar geopend, waar van de opbrengst bestemd is voor de vluchtelingen, die nog steeds in barak ken leven en wier toekomst door het overlijden van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen en door de nood toestand in Hongarije allesbehalve roos kleurig is. Enkele vluchtelingen zullen binnenkort in de juist geopende „Van Heuven Goedhart"-wonmgen onderge bracht worden. In overleg met de Fede ratie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft het Comité voor Hulp aan Vluchtelin gen besloten het geld te gebruiken voor de inrichting van deze huizen. Maanden lang heeft men met enthousiasme aan de voorbereiding van deze bazar gewerkt en het resultaat mag dan ook gezien worden! Werkstukken van bekende jon ge schilders en schilderessen en andere kunstvoorwerpen zullen ongetwijfeld snel van eigenaar wisselen. Behalve schilderijen, aquarellen, linoleumsneden en kleurenlitho's kan men nog tal van andere artikelen, o.m. van huishoude lijke aard. bemachtigen. Bijzonder aar dig zijn de poppen in Hongaarse kleder dracht. Kortom er is voor elck wat wils. Ook in de koffie- en theesalon heerste onmiddellijk na de opening een gezellige drukte. Tot vanavond negen uur kan men er terecht. VERVOERSMOGELIJKHEDEN NAAR DIVERSE EMIGRATIELANDEN In de grote zaal van „Den Burcht" organiseerde het reis- en passagebureau Lissone-Lindeman gisteren een druk be zochte filmavond. Nadat de heer J. H. Koch alle aanwezigen hartelijk welkom had geheten hield deze een praatje over de vervoersmogelijkheden voor aspi rantemigranten naar verschillende lan den. De bijeenkomst was niet alleen van belang voor degenen, die ernstig van plan zijn te emigreren, doch ook voor familieleden van reeds vertrokken emi granten. In dit verband wees de heer Koch er op. dat in het komende jaar gezelschapsreizen per boot zowel naar Canada als naar de V.S. gemaakt zullen worden. Op het ogenblik overtreft de vraag naar passage het aanbod. Het reisbureau verleent ook bemiddeling in visa-aangelegenheden. De te volgen procedure werd door de heer Koch uit eengezet. Voor nadere inlichtingen over emigratiemogelijkheden en dergelijke verwees spreker naar het G.A.B. en andere officiële instanties. Interessante kleurenfilms over Australië. Canada en de V.S. werden vertoond. LEIDSE POSTDUIVENVER. „DE VRIENDENCLUB" In het Loge-gebouw aan de Steen- schuur hield de Leidse Postduivenver eniging „De Vriendenclub" haar jaar- j vergadering. Na een inleidend woord' van de voorzitter, de heer S. N. van Leeuwen, bracht de secretaris het jaar verslag uit, waarin o.m. werd herinnerd aan het 25-jarig bestaan van de vereni ging. Dank werd gebracht aan de heren Van Leeuwen en Van der Reyden. die de vereniging al die jaren trouw zijn gebleven. Het financieel overzicht van de penningmeester meldde 'n mooi batig saldo. Aangezien de voorzitter en secretaris zich niet meer herkiesbaar stelden, von den in het bestuur vele mutaties plaats. Thans is het bestuur als volgt samen gesteld: H. v. d. Luit, voorzitter; H. Verver, secretaris, Koninginnelaan 14, alhier; H. v. Klaveren, penningmeester; C. Vlaardingerbroek, 2e voorzitter; C. Braun, 2e secretaris; C. van Dijk. 2e penningmeester en C. Hoogeveen. rin- genadministrateur. Besloten werd ook dit jaar weer een tentoonstelling in het clubgebouw te houden. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. SINT-NICOLAASFEEST VAN „DE SPIL" EN „DEN BURCHT" De kinderen van de leden van de per soneelsvereniging van gebr. Van Wijk en van Van Cranenburgh cn Heringa's- Sajetfabriek resp. „De Spil" en „Den Burcht" vierden in Den Burcht geza menlijk hun Sint-Nicolaasfeest. Na de opening door de heer Gijsman voorzitter van „De Spil", nam het feest een aanvang. Na het optreden van Geraldini. die een aantrekkelijk programma bracht en van de heer Devilee met zyn poppenkast, deed Sint Nioolaas ayn intrede. Verschillende kinderen moesten bij de goede Sint komen om van hem even tueel een beloning of een standje in ont vangst te nemen. Alle kinderen beloof den natuurlijk beterschap en ontvingen een prachtig geschenk. Bij K b. is ingetrokken het aan de inspecteur de heer E. N. Jonker, ter inspectie der belastingen te Leiden. 2e afdeling, op diens verzoek verleende eervol ontslag uit 's Rijks dienst. Verbreding Hoofdstraat kost f 100.000 Behalve de vaststelling van de gemeentebegroting en bedriifshegrotingen staan er voor de eerstvolgende bijeenkomst van de raad nog verschillende andere pun ten op de agenda. De vergadering begint dan ook een uur eerder dan gewoonlijk Na de opening komt eerst in behande ling een wijziging in de tarieven van de hondenbelasting. Er wordt door ver schillende houders van honden vaak een onjuiste aangifte gedaan. Honden, die als „luxe" hond zijn te beschouwen wor den vaak als waakhond aangegeven. De bedoeling is nu het tarief van waakhon den te brengen op f. 15, dat voor luxe honden op f. 19 en alleen voor honden welke uitsluitend worden gehouden ten behoeve van de landbouw of enig bedrijf van nijverheid het oude tarief n.l. van f. 5.- te handhaven. De mannen van de Kon. Lucht macht Kapel bliezen er fier op los. gisteravond voor de Pieterskerk. (Foto LJ3./van Vliet) KREDIET Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten bestaat, al vele jaren een overeen komst inzake het maximum-krediet dat voor ieder jaar geldt. Voor 1956 was dit f. 150 000. In de loop van het jaar werd dit gebracht op f. 200.000. De Bank is bereid het maximum krediet voor 1957 voorshands te stellen op f. 150.000. Hoe wel B en W van mening zijn dat dit be drag voor het hele jaar niet toereikend zal zijn stellen zij voor dienovereenkom stig te besluiten. HUISVUILBERGING De afvoer van het opgehaalde huis vuil vond de laatste jaren plaats naar de boerderij van de heer Rijnsburger waar er enkele sloten mee werden ge dempt. Er zijn op hetzelfde terrein nog meer sloten. Over enkele hiervan is thans met de eigenaar onderhandeld voor demping met huisvuil. De heer Rijnsburger wil dit onder bepaalde voor waarden toestaan. Deze voorwaarden worden aannemelijk geacht. Er is dan weer voor 3 a 4 jaar gelegenheid het vuil af te voeren. WARMOND BOTSING Sociale Raad „Parlement voor maatschappelijk werk" „De fenomenale ontwikkeling van het maatschappelijk werk in Neder land sinds 1945 valt op te merken in elke provincie, vermoedelijk in elke gemeente. Zeker ln een gemeente als Leiden. Ook in het korte tijdsbestek van een jaar". Aldus vangt het vandaag verschenen jaarverslag 1955 van de Sociale Raad aan. Menig treffend symptoom daarvan komt men in het boekje tegen. Kenmerkend voor die ontwikkeling is het samenspel van particulier initiatief en subsidiërende overheid. De ijver van dat particulier initiatief komt tot uiting in allerleiinitiatieven en voor wie van cijfers houdt in de stijging van de bij collecten ingezamelde gelden met f 11.000. waardoor een totaal van ruim f96.000 werd bereikt. De gemeen te bleef niet achter: wat zij aan sub sidies voor het maatschappelijk werk uitgaf klom met f 40.000 en steeg zo doende tot f207.000. Uit de aard der zaak is een groot stuk van het verslag gewijd aan het werk van de Sociale Raad. Het publiek heeft nogal eens moeite de raden en bureaus, die op sociaal terrein werkzaam zijn, uit elkaar te houden. Het is daarom goed. dat het verslag vertelt, wat eigenlijk de Sociale Raad is: zo iets als een parlement voor het maatschappelijk werk De arbeid wordt gedaan door het bestuur, zeven commissies en het bureau. Op de achterkant van het omslag wordt bondig gezegd waar die arbeid op neer komt: de Sociale Raad repre senteert het maatschappelijk werk en is daarvan de spreekbuis zesmaal sig naleerde het bestuur een nijpende leemte hij verleent diensten aan de overheid, aan de instellingen en orga nen van het maatschappelijk werk en aan hen die hulp of raad behoeven of hulp willen verlenen. hij coördineert het maatschappelijk werk. Wat er aan arbeid in die verschil lende taken werd verricht, vindt de lezer levendig cn duidelijk verteld en zo vormt dit verslag een spiegel van de „fenomenale ontwikkeling van het maatschappelijk werk". In het Oosteinde had vanmorgen een botsing plaats, tussen een autobus van de N.Z.H.V.M.. die in de richting Sas- senheim reed en een vrachtauto. Er ontstond enige materiële schade. WASSENAAR c? C5 In bet Groene Kruisgebouw in het Kcrkehout werd gisteravond een ver gadering gehouden van de K.V.P. Wassenaar-Zuid. De voorzitter, mr. Aghina, leidde na een begroeting als spreker over de begroting 1957 wet houder Rees van den Ende in. Van deze begroting tot een totaal van f. 8.200.000 komt f. 3.100.000 voor reke ning van de gemeente. Tot voor kort was het met de begro tingen zo gesteld, dat het verschil met de gemeenterekenine meeviel, hetgeen aanleiding gaf tot optimisme, ook bij de raadsleden In 1956 was het daarmee radicaal uit en werd van de in vorige jaren gekweekte reserve een deel inge teerd. Over de vraag of de gemeente- uitgaven moeten beperkt en de inkom sten verhoogd zal aan de hand van de financiële toestand half 1957 een be slissing worden genomen. De ongunstige toestand van de finan ciën is niet ontstaan doordat de ge meente boven haar stand leefde, maar door de loonronden en de stijging van de prijzen. Het is wel mogelijk om in het geval te voorzien door aan het Rijk een subjectieve uitkering te vragen, maar dan komt de gemeente onder curatele van de overheid. Het is daarom ook zaak af te wachten hoe de nieuwe regeling tussen Rijk en gemeente zal zijn. Na een overzicht van de uitgaven per hoofd van de bevolking, in totaal f. 33, vertelde spreker nog het een en ander over de huisvesting. Tot 1956 toe was het contingent 250 woningen, hetgeen veel te weinig is in aanmerking geno men. dat. de aanvraag per drie jaar met 400 toeneemt. Ten aanzien van de nieu we contingenten naar bouwcapaciteit werken de vijf randgemeenten nu samen, hetgeen tot gevolg heeft, dat in plaats van het restant 1956 van 100 woningen gebouwd zullen mogen wor den 42 huurwoningen, 137 woningwet woningen en het complex van flats van de Protestantenbond. De 137 woning wetwoningen. waarvoor het bouwplan gereed is, zullen worden gezet door de Wassenaarse Bouwvereniging. INVESTERINGSPLAN Een der laatste punten van de agenda betreft een bespreking van het inves teringsplan geldend voor de jaren 1957 t.m. 1961. Het plan omvat een 14- tal objecten. Als werken die de groot ste uitgaaf vragen noemen wij de ver breding van de Hoofdstraat vanaf de Geref. kerk tot de Resedastraat. Hier voor wordt geraamd een bedrag van f. 100.000. Dit werk kan pas worden uitgevoerd, als het door het Rijk te bauwen viaduct aldaar gereed Is. Een ander punt betreft de bouw van kleuterscholen. De bestaande kleuter scholen zijn gevestigd in gebouwen die niet aan de gestelde eisen voldoen. Voor de bouw van nieuwe scholen wordt ge raamd een bedrag van f. 500.000. De uitbreiding van de algemene be graafplaats kan volgens B en W niet lang meer worden uitgesteld. Veronder steld werd dat deze uitbreiding reeds in 1957 ter hand zal kunnen worden geno men. doch de plannen zijn hiervoor nog niet klaar. De kosten van de uitbreiding worden geraamd op f. 150.000. Twee andere punten van het pro- I gramma betreffen een verbreding van de Hoofdstraat van Hoogmadeseweg tot Eikenlaan en aanleg van een tweede transportwaterleiding. Over de kosten hiervan is geen raming gemaakt. Wat de verbreding van de Hoofdstraat betreft zal het nodig zijn dat enkele woningen worden afgebroken en verder uit de as van de straal weer worden opgebouwd. Dit zal wel een vrij dure geschiedenis worden. Over de transportwaterleiding zijn besprekingen gaande met het ge meentebestuur van Zoeterwoude. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Craandijk—Insinger, dr., Enschede; W. M. JansenAmeling, zn., Venezuela; GlasbergenDuyvis. dr., Groningen; A. van OsSchmidt, dr., Vlaardingen: Van DuyvendijkCambier, zn., Zwijndrecht; JagerArnold Bik, zn. Bussum; DirkzwagerDriessen, zn., Wormerveer. Getrouwd: H. P. Landman en N. Le vens, Zandvoort. Overleden: J. M. Jolles, m. 85 jr., Naarden; I. Wüst, m. 67 jr., Amsterdam; E. Planjer Van der Horst, vr. 42 jr., Delft; A. ElffersCortlever, vr., Arn hem: A. R, Verbrugge, m. 66 jr., Rot terdam; C. W. G. Hetterschij, m., As sen; F. H. Beuninck, m. 76 jr., Rotter dam: H. A. Molenbroek, m. 65 jr., Den Haag: E. G. LobatoBaser, vr., Den Haag: C. M. Movig—Lissone, vr. 85 jr., Nieuwer-Amstel; J. A. Aafjes, m. 64 jr., Rijswijk. BEURSOVERZICHT Zwarte dag: zware koersverliezen Het was vandaag een zwarte dag voor de Amsterdamsche effectenbeurs. In navolging van Wallstreet, waar een zeer flauwe stemming heerste, had het aanbod hier sterk de overhand. Dit was een gevolg deels van buiten landse verkopen, deels van de alge mene onbehaaglijke politieke situatie en van andere factoren die op het ogenblik ten nadele van de effecten handel zijn. Men had de indruk, dat het Damrak vanmiddag echter iets te ver ging in zijn pessimisme, althans, Kon. Olie lag van morgen zelfs beneden het dienovereen komstige niveau van New York maar in de officiële handel kwamen de koersen boven dit zeer lage niveau van vanoch tend uit. Dit nam niet weg dat er aan zienlijke koersverliezen werden geleden, waarbij uiteraard de internationale fondsen een hoofdrol speelden. Zo verlo ren Olies, vergeleken met gistermiddag niet minder dan 40 punten. Unilever liep terug tot 308 (min 20). Philips tot 216 (min 20) en Aku tot 193 (min 15). Van enig herstel viel in het verdere verloop weinig te bemerken maar na de openingskoersen bleven de koersen vrijwel gehandhaafd. Scheepvaart zwak, zonder opmerkelijke verliezen. Hetzelfde gold voor de Cultures. De handel in claims was kalm. Staatsfondsen hielden zich betrekkelijk goed. WISSELKOERSEN Amsterdam. 29 november Londen 10.60%—10.61 New York 3.82*8—3 83%. Montreal 4.00Vs4.00%, Parijs 1 0790— 10800, Brussel 7.59%—7.60Frankfurt 90 60—90.65. Zürich 86.71—86.76. Zürich (vr fres) 89 36—89.41, Stockholm 73.56% —73.61%, Kopenhagen 54.80%—54.85%, Oslo 53.21%—53.26%, Milaan 60.47%— 60.52%. Beurs van Amsterdam Donderdag 29 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 91% 91L Grootboek obl. 87% Ned '51 3% 90% 90 Ned '53 (3%) 88% 88% Ned '56 3% 88% 88% Ned '48 3% 84 84 Ned. '54 3% 84 84 Ned. '55 3% 84 84 Ned. '55 II 3 85% 85A Ned. '47 3% (3) 88% 88% Ned. *37 3 85iV 84%. Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 89% 89% Ned 62-64 3 89% 89% Indië A3 86% 86 Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 45% 45% Nat. Handelsbank 102 100y4 Ned. Handelsmij. 166% 163 A.K.U207% 197 Philips 237 221% Unilever326% 308% Wilton Feyenoord ..216 Biliton 2de r215 206 Kon. Olie (f.50.—) 385 Kon. Olie 710% 676 Amst Rubber 71% 70% Holl Amer lijn 184% 180% Kon N Stoomboot165 161 Ned Scheepv Unie 164% 160y4 HVA 88% 88% Java Cult.56 53 y4 Deli Mij en (Ver.) 96 90y4 Senembah 64T1B 64 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% 91% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam 37 I-m 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 99 Premieleningen 93 92% A'dam '56 I 2% 89% 86 A'dam '56 II 2% 98% 98% Eindhoven '54 2% 92 91% Enschede '54 2% 88 Den Haag '52 12%.. 96% 96 96% R'dam '52 I 2% 100% 100% idem II 2% 99% 99% Utrecht '52 2% 103% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 210 Rott. Bank 178% Twentsche Bank 182 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr 203% Kon. Ned. Grofsm. 109 Rott. Droogdok My. 550 Tieleman en Dros 10% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 77 Internatio92% Diversen Albert Heyn260 Ned. My Walv.vrt. 69 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 18 Amerik. fondsen Anaconda Shell OU Comp 75% 85% 205% 177 178 109% 105% 540 10 77 91V* 70 18% 73% 85% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 28/11 HoU. Constructie 384 382 Ing bur v. Bouwnyv jyy Int. Kunststof! Ind 51% 51% Kon Ned Edelmet 64 Pref w.a idem 66 Textiel Gebr v Wyk 75% 73 Leldsche Wolsptnn 255 Ned. Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 442 Ver Touwfabrieken 161 159% Wernlnk's Betonm »4t3H

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5