ADVIES SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD: BESTEDINGSBEPERKING VAN 2 PROCENT Washington weigert halsstarrig de Britse regering tegemoet te komen WEERBERICHT HEEL ONS VOLK MOET OFFERS BRENGEN Uitgebreid complex van maatregelen L.D.-knipselprijsvraag was groot succes 2100 Ontstemming over weigering van Tweespalt onder de Londen behoudt de overhand Nederland de doet Hongaren het meest voor alle landen van 95ste Jaargang DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 No. 28999 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Slechts enkele uren had de Sociaal Economi sche Raad nodig om unaniem het advies goed te keuren, dat door de commissie van voorbereiding uit de raad, onder leiding van de heer T. J. Twijn- stra, was opgesteld inzake de besteding. De rege ring had een dergelijk advies op 5 september j.l. gevraagd. In het gisteren gepubliceerde en later op de dag tijdens een persconferentie nader toe gelicht rapport, komt de Raad tot het dringend advies de bestedingen in 1957 met f 700 miljoen te beperken, hetgeen 2 betekent op de totale uitgaven. Om dit te bereiken geeft de S.E.R. een complex van maatregelen aan, dat zeer zorgvuldig is uitgebalanceerd en waarbij gelijke offers ge- Geen looncompensatie voor 1.3 procent van premie voor de ouderdomsvoorziening Het voor de werknemers ongetwijfeld meest aansprekende te brengen offer is, dat 1.3 van het loon gereserveerd zal moeten worden voor de premie voor de algemene ouderdomsvoorziening. Dit immers zal men direct op het loonzakje vermeld zien en de huisvrouw zal het in haar portemonnaie merken. De Raad acht het namelijk een uitvloeisel van het prijsstabilisatiebeleid, dat de 6.75 premie voor de ouderdomsvoorziening slechts in zoverre wordt gecompenseerd, dat daaruit geen prijsstijging voortvloeit. Doordat de vereveningsheffing komt te vervallen leidt een overeenkomstige loonsverhoging niet tot prijsstijgingPrijsstijging kan verder slechts voorkomen worden, wanneer het resterende deel zijnde 2.6 door werkgevers en werknemers gedragen wordt, hetgeen dus voor de werknemers betekent, dat 1.3 van de premie ongecompenseerd blijft en voor de werkgevers, dat de bijdrage van 1.3 niet in de prijzen mag worden doorberekend. loonbedrag, wat met de 1.3 Tp voor de ouderdomspremie neerkomt op een to taal bijdrage van 2.3 Vr, een door de werkgevers op te vangen bedrag, zodat deze extra-uitgaven geen aanleiding mogen geven tot verhoging der prij zen. Verdere maatregelen, die de S.E.R. voorstelt om te nemen zijn: 1. Een geleidelijke afschaffing van de consumentensubsidies op melk en sui ker, geleidelijke verhoging tot een be drijfseconomisch verantwoord peil van de tarieven van de openbare nutsbedrij ven en andere overheidsbedrijven en ge deeltelijke afwenteling van de voor de landbouw te treffen maatregelen op de consumentenprijzen. Als deze maatrege len volledig zijn doorgevoerd, zal het bracht zullen dienen te worden door de samen stellende delen van ons volk. Zeer globaal gesteld komt het er op neer, dat de overheid haar inves teringen met 125 miljoen zal dienen in te perken en haar consumptieve uitgaven met 75 miljoen zal moeten inkrimpen, terwijl van particuliere zijde 225 miljoen gulden bezuinigd zal moeten worden op de investeringen en 275 miljoen gulden op de consumptieve uitgaven. De Raad acht een voort zetting van het prijsstabilisatiebeleid van essen tiële betekenis, dus is hij er van uitgegaan, dat de aan te wenden middelen ter beperking van de bestedingen de voortzetting van dit beleid niet in de weg mogen staan. consumptiepeil daardoor met 2 stij gen. De Raad adviseert echter deze maatregelen zo geleidelijk in 1957 door te voeren, dat hierdoor in dit jaar het consumptieprijspeil gemiddeld met 1 stijgt Hij spreekt verder als mening uit, dat per 1 januari geen andere prijs verhogende maatregelen in werking die nen te treden dan die. welke reeds zijn aangekondigd n.l. de wederinvoering van de omzetbelasting op suiker, de verho ging van de accijns op gedistilleerd en de verhoging van het invoerrecht op benzine. Huurverhoging mag niet tot stijging der prijzen leiden Ten aanzien van de huurverhoging is de Raad van mening, dat deze per 1 juli zal moeten worden doorgevoerd. Met deze huurverhoging van 25 dient een looncompensatie gepaard te gaan. die niet in de prijzen mag wor den doorberekend. Globaal genomen zou deze loonsverhoging van 2 To de huurverhoging reeds kunnen compen seren. Op jaarbasis betekent dit dus, voor de ondernemers 1 van het JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIl Al weten wij uit ervaring, dat onze advertentie-knipselprijs vragen zich in een grote populariteit mogen verheugen, het resul taat van niet minder dan inzendingen op onze puzzel van 20 en 21 november j.l., overtreft niettemin onze stoutste verwachtingen. Wij hopen in staat te zijn de uitslag in ons nummer van a.s. zaterdag te publiceren, zodat de winnaars nog vóór het komende Sint-Nicolaasfeest in het bezit zullen worden gesteld van de waardebonnen, welke als „wettig betaalmiddel" door de deelne mende adverteerders in ons Blad van 20 november in ontvangst worden genomen. Wij willen er evenwel met nadruk op wijzen, dat de waarde bonnen na 31 december a.s. hun geldigheid verliezen en dus uiterlijk op deze datum in betaling moeten zijn gegeven. TlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllliliilllillllllllllllllllliiiiiiiiilliiiiilillllllllllllllllllHlliïi 2. Een verhoging van de indirecte belastingen met f. 60 miljoen, waarbij dus de lasten door alle geledingen van het volk gedragen worden. 3. Nogmaals een verhoging van de indirecte belastingen met f. 50 miljoen. Slot op pag. 2 00 miljoen, een minimum! Volgens de voorzitter der com missie, die het SER-advies inza ke de bestedingen heeft voorbe reid, de heer T. J. Twijnstra, leeft bij de SER de overtuiging, dat de 700 miljoen, waarmede de bestedingen afgeremd dienen te worden, een strikt minimum be dragen. Met de zeer recente in ternationale verwikkelingen heeft men in dit advies name lijk nog geen rekening kunnen houden en het ligt dus voor de hand, dat onder deze zeer bij zondere internationale om tan- digheden het genoemde bedrag wel een minimum geacht moet worden. Prof. dr. F. L. Polak, voorzit ter der technische werkcommis- sie, welke het cijfermateriaal bij eenbracht, stelde o.m. dat de voorgenomen beperking van 700 miljoen ruim 2 van de totale bestedingen (die 33 miljard gul den bedragen uitmaken. Te verwachten valt volgens hem, dat de betalingsbalans einde '57 door de voorgestelde maatrege len een verbetering te zien zal geven van rond 350 miljoen gul den, zo dat zij - mocht alles vol gens plan verlopen - een licht overschot te zien zal geven, waar - zonder deze maatregel - een deficit van 100 tot 300 mil joen gulden geraamd wordt. (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zo juist van een mislukte zending naar Amerika teruggekeerd, zou vandaag in de late middag in het Lagerhuis verslag van zijn bevindingen doen en de houding van de Britse regering tegenover de hernieuwde eis der Ver. Naties tot onmiddellijke terugtrekking der Britse troepen uit Egypte bekend maken. Zelden is een ministeriële verklaring met zulk een spanning tegemoet gezien. Wat de gehele wereld en vooral de uiterst kritische conservatieve fractie wil weten, is hoe lang de Britse troepen in Egypte zullen blijven en op welke voorwaarden zij hun taak aan het V.N.-leger zullen overdragen. Van minstens evenveel gewicht is de kwestie van het in gevaar gebrachte Brits-Amerikaanse bondge nootschap. De oppositie blijft de regering het vuur aan de schenen leggen met de klemmende vraag, of Engeland Egypte nu eindelijk zal verlaten of niet. Maar ook de conservatieven staan gereed voor de aanval: als de regering zwicht voor de vooral door Amerika uitge oefende druk, dan laat de rechtervleugel der conservatieven het er niet bij zitten. Selwyn Lloyd is er achter de schermen niet in geslaagd om de Ver. Staten te vermurwen, al maakte zijn rede in de Algemene Vergadering der Ver. Naties stel lig indruk. Maar de ontstemming over Engelands weigering om het Suezkanaal zonder meer op te geven, behield de overhand. Amerika weigert halsstarrig om de Britten politiek en economisch tegemoet te komen, zolang zjj blijven dralen. Het is duidelijk, dat de Amerikanen in hun wiek geschoten zijn door de behandeling, welke zij van de Engelsen hebben ondervon den. Dit gaat natuurlijk ver uit boven de persoonlijke gegriefdheid, die president Eisenhower zo sterk voelt. Selwyn Lloyd is het oneens met de Amerikaanse poli tiek om ten koste van Engeland de Arabische en Aziatische landen voor zich te winnen en zodoende los te maken uit de Russische greep. Nederlander in Duitsland verongelukt De 36-jarige koopman P. J. de Grave uit Amsterdam is gisteren bij een ver keersongeval nabij Duisburg in Duits land omgekomen. Op de autosnelweg schoot zijn auto door onbekende oor zaak over de middenberm heen naar de andere rijbaan, waar hij met een tegen ligger in botsing kwam. De auto reed na de botsing onbestuurd verder en viel tenslotte van een 12 meter hoge helling. De bestuurder van de andere auto werd zwaar gewond. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Tot ma tig of zwak afnemende wind. morgen krimpend naar west. maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe harde noor delijke wind. Vannacht in het binnen land plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 NOVEMBER Zon op: 8.26 uur: onder: 16 35 uur. Maan op: 6.21 uur; onder: 15.25 uur. Hoogwater te latwijk U 1.31 en 13.50 uur. Laagwater te 9.40 en 21.54 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In het kader van het 18de lustrum K. H. Prins Bernhard aanwezig van .Pro Patria' werd hedenmiddag lvas- n t Up de toto ziet men Prins Bernhard te twaalf uur een ontvangst ten n geSpre/{ mef (fe prQeses Collegii. stadhuize gehouden, waar ook de de heer K. v. d. Berg en de prae- beschermheer van Pro Patria", ses van .Pro Patriade heer C. A. f. H. M. de Mar chant et d'An- sembourg. Voor een verslag van de overdracht van het nieuwe vaandel en de uniformen, en de parade, zie men elders in dit blad. (Foto L.D./van Vliet) conservatieven De Britse regering spant zich thans in. zoals Butler gisteren in het Lager huis verklaarde, de Amerikaanse open bare mening ervan te overtuigen, dat de Brits-Franse actie in het licht van de Sovjetrussische inmenging in het Mid den-Oosten ten volle gerechtvaardigd was. Dit argument heeft weinig indruk gemaakt in Amerika, omdat de Britse regering naliet Washington hierover te raadplegen. Indien het Russische gevaar inderdaad zo groot was als beweerd wordt, dan was voorafgaand overleg eenvoudig een Britse plicht geweest. Volgens Londen is het thans echter de hoogste tijd, dat er aan het onvrucht bare nakaarten een einde komt. Amerika schijnt oog te krijgen voor de dreigende gevaren en thans bijv. in te zien. dat het in Syrië allesbehalve pluis is. Een gunstig teken is ook. dat Pineau. Selwyn Lloyd en Dulles elkaar vóór de bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken der NAVO-landen, wel ke op 11 december in Parijs zal worden gehouden, zullen ontmoeten. Na alles wat er van officiële Britse zijde reeds gezegd is, mag niet ver wacht worden, dat Engeland zijn stand punt zal loslaten. Van onvoorwaardelijke ontruiming kan nog steeds geen sprake zijn. De formule, dat volledige aftocht pas kan geschieden, wanneer er zeker heid bestaat, dat de Ver. Naties de Suez kanaal-kwestie en het geschil tussen Is raël en de Arabische staten zullen op lossen. geldt nog steeds. Het kan echter zijn, dat de Britse regering bereid is een nieuw gebaar te maken door bijv. versnelling van het tempo der terugtrekking. Zo lang er in het Midden-Oosten geen verdere ongelukken gebeuren, zullen ook velen, die aanvankelijk de actie hebben veroordeeld, overhellen naar de mening, dat er nu tenminste kans bestaat op een bevredigende regeling Ondanks het wantrouwen, dat men vrij algemeen Nasser toe draagt. wanneer de Egyptische pre sident begint met het afleggen van verklaringen, schijnt zijn verklaring dat Egypt es militaire vliegvelden tijdens de Engels-Franse bombar dementen volstonden methou ten Migs niet helemaal van inhoud ontbloot te zijn. Men heeft althans op diverse vliegvelden de resten van houten straaljagers van dit type aangetroffen. De bovenste foto laat zien hoe op het vliegveld bij Port Said een van deze houten Migs in een hangar wordt gereden. De onderste foto toont de achter zijde van deze zonderlinge Mig. waarin de lassen in het hout en de spijkers duidelijk te zien zijn. voor het Midden-Oosten, al kan deze natuurlijk niet in een handomdraai worden tot stand gebracht. Londen houdt inderdaad rekening met een langdurige crisis, in de hoop dat de vaart door het Suezkanaal daarvan niet te lijden zal hebben. In New York was het winstpunt voor Engeland, dat de atmosfeer in de Ver. Naties, naar uit de stemmingsresultaten blijkt, verbeterd is. De conservatieven, die heftig uitvaren tegen de Ver. Naties en blijk geven van een felle anti-Ame rikaanse stemming, zoals blijkt uit de door een groot deel van de fractieleden gesteunde motie, vormen zeker een hin derpaal tegen een besluit tot vervroeg de ontruiming van de kanaalzone. Er is echter een andere groep conservatieven, die met een gematigde motie thans deze actie doorkruist, omdat zij van oordeel zijn, dat een felle anti-Amerikaanse campagne de breuk met de Ver. Staten eerder nog zal vergroten. Niemand schiet er onder de huidige omstandighe den iets mee op, als de Ver. Staten en Engeland elkaar om beurten op pedante wijze de les lezen. Vandaar dat deze groep zich heeft losgemaakt van de aan val op de Amerikaanse politiek. Men heeft zich bepaald tot het uitspreken van de wenselijkheid van nauwere sa menwerking met de Ver. Staten binnen het Atlantische bondgenootschap. 0 Slot op pag. 2 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tweede Kamer uiteengezet, dat Nederland met het blijvend in onze sa nienleving opnemen van 2000 Hongaarse vluchtelingen *eker niet beneden de maat blijft. Want van alle landen, die zich het lot van de vluchtelingen aan trekken, heeft Nederland met dit pro bleem de grootste moeilijkheden. Uit In donesië zijn de laatste jaren ettelijke tienduizenden mensen naar Nederland gekomen en in de komende jaren zullen nog tienduizenden volgen. We zit ten bovendien met de Ambonezen. Daarbij komt nog, dat onze eigen bevol king snel In aantal toeneemt,, terwijl Nederland toch al het dichtst bevolkte land ter wereld is. Tenslotte worstelen wij met een grote woningnood. Voor Nederland is daarom het opnemen van vluchtelingen een zeer groot offer. Op dezelfde basis van de omstandigheden in Nederland, zouden Engeland en Frankrijk elk zeker tien duizend Hongaarse vluchtelingen moe ten toelaten. Naar vermogen trachten wij nog meer te doen dan we reeds hebben gedaan. Wij denken aan het inschakelen van onze eigen emigrantenschepen voor het vervoer van vluchtelingen naar Enge land en enkele andere overzeese landen, die moeite hebben met het transport Wij zouden op tijdelijke basis nog 3000 vluchtelingen willen toelaten, waarbij we niet wachten op een waterdichte garantie, dat andere landen deze 3000 Hongaren zullen overnemen. Bjj het opnemen van vluchtelingen heeft Nederland geen voorkeur ge toond voor vrijgezellen. Het aantal vrijgezellen is echter groot omdat het in Hongarije voor gezinnen moeilijk is te vluchten over grote afstanden onder barre omstandigheden. Alleen jonge kerels, op wie bo\endien jacht wordt gemaakt, nemen het risico van de vermoeienis en de gevaren. Aan de tewerkstelling van d. vluchte lingen wordt hard gewerkt en de hoop leeft, dat binnen betrekkelijk korte tijd alle Hongaren aan het werk zullen zijn. Bij de plaatsing dient te worden gelet op de mogelijkheden van definitieve huisvesting.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1