Wij spraken met Joego-Slavië vraagt gegevens over executie in Albanië TELEFUNKEH Deed maarschalk Tito wel genoeg voor Hongaarse ex-premier Nagy? 35ste Jaargang Dinsdag 27 november 1956 Derde blad no. 25997 Btif'Untj'm EAU DL 'COLOGNE KOLNISCH WASSER TROÖKA GlOCKENGASSE N!47ll' PS COIOGHI o> RHLN,5*7^Tt® J fjC47/t)%\ •KÖLNISCH' ICE tfCygienic fKair iTonic removes loose dandruff and renders the hair soft and silky ««I SAMOUS HOUSiOS-*?"* Brillantine (Ingez. Med.-Adv.) Scherpe discussie tussen de Moskouse „Prawda" en de JoegoslavischeBorha Joego-Slavië heeft maandag Albanië verzocht afschriften te verstrekken van de aanklacht en het vonnis van Petar Bulatovie. die de vorige week samen met twee Albanese leiders in Tirana is terechtgesteld op beschuldiging van spionage. Joego-Slavië beschouwt Bulatovie als een landsman, omdat hfl in Montenegro was geboren uit een Joegoslavische vader en een Albanese moeder. Hij had ver zocht naar Joego-Slavië te mogen repatriëren, maar de Albanezen beschouwden hem als Albanees burger. De Joegoslavische pers ziet in de executies een anti-Joegoslavische maatregel van de eerste secretaris van de Albanese communistische pers, Enver Hoxha. Hoxha haalde zich twee weken geleden de woede van de Joegoslavische partij op zfjn hals, toen hij in het Sovjetrussische partijblad „Prawda" een artikel publi ceerde waarin hij kritiek leverde op het Joegoslavische communisme. Stalinistische hegemonie v!'ra"di!t wiidt »Bo,,'ba" aan. sovjet- Urne zelf, waar volgens het blad nog in de Sovjet-Unie steeds een Stalinistische hegemonie wordt uitgeoefend en de werkelijke ge- Het officiële Joegoslavische blad Ijjkheid van vele delen in Oost-Europa „Borba" heeft het Sovjetrussische wordt ontkend. partijorgaan „Praioda" beschuldigd van onnauiokeurigheid, verdraaiing en kwaadwilligheid in zijn vrijdag gepubliceerde kritiek op president Tito en Joego-Slavië. De polemiek tussen beide landen, die handelt over de aard van het communisme, is begonnen met bo vengenoemde aanval van de eerste secretaris van de Albanese commu nistische partij, Enver Hoxha, op het Joegoslavische communisme, die in het begin van november in de „Praivda" werd gepubliceerd. De po lemiek nam in hevigheid toe, toen Tito op 11 november de leiding van de Sovjet-Unie als Stalinstisch brandmerkte. De „Prawda" citeerde Tito maar half toen het beweerde dat hij met zijn ver oordeling van de persoonsverheerlijking tevens het hele Sovjetrussische systeem kritiseerde, aldus „Borba". Tito heeft echter gezegd dat de oorzaak van de persoonsverheerlijking niet het Sovjet systeem maar het bureaucratische sys teem in de Sovjet-Unie is. Tito's aanval op Hoxha - aldus „Bor ba" - is in Moskou voorgesteld als een aanval op een vertegenwoordiger van een klein land en een inmenging in een aangelegenheid van een ander land. Maar Tito heeft Hoxha slechts vergele ken met Rakosi en Gerö om te waar schuwen voor het gevaar nog steeds met Stalinistische opvattingen te rege ren. En deze opvattingen - zo vervolgt „Borba" - zijn in tegenspraak met de ideeën van het twintigste communisti sche partijcongres in Moskou. En maar dadelijk schieten Doelend op de executie in Albanië van een Joegoslaaf en twee Titoistische Al banese leiders merkt het blad op: „Bo vendien begonnen de leiders in Albanië meteen te schieten zodra de kamera den in de Sovjet-Unie met een discus sie aanvingen". „Borba" noemt voorts de opmerkin gen van de „Prawda" over de economi sche moeilijkheden van Joego-Slavië en de hulp van de Ver. Staten aan het land „een poging om onze successen opzettelijk te verkleinen". Hoewel de „Prawda" de economische blokkade van Joego-Slavië door de Kominform in de periode van 1948 tot 1953 niet noemt - aldus „Borba" - weet het heel goed wat de oorzaak van de economische moeiijkheden van Joego- Slavië zijn geweest. Het laatste gedeel te van zijn kritiek op het artikel in de stijl en perfectie sinds 1 903 Verhouding Rijk-gemeenten VOORSTELLEN COMMISSIE-OUD De commissie inzake het herstel van de financiële zelfstandigheid van de ge meenten en de provinciën (gewoonlijk genoemd de commissie-Oud, naar de naam van haar voorzitter) heeft haar voorstellen bij de regering ingediend over de regeling van de financiële ver houding tussen het Rijk en de ge meenten voor 1958 en volgende jaren. De reële betekenis van de nieuwe zelf standigheid dient te liggen in het recht en de mogelijkheid van de gemeenten om zelfstandig en onder eigen verant woordelijkheid voor het uitoefenen van haar deel van de overheidstaak te be schikken over de daarvoor nodige mid delen, aldus de commissie. Ter bereiking van dat doel stelt zy voor: a. instelling van een gemeentefonds, waaruit de volgende uitkeringen wor den gedaan: 1. vooruitkeringen, in verband met de belastingpotentie, de kosten van de maatschappelijke steun en de kosten van het onderwijs; 2. een algemene uitkering. b. Vergroting van het belastinggebied de gemeenten, door invoering van een woonplaatsbelasting. Daarnaast beveelt de commissie aan verbetering van de doeluitkeringen uit 's Rijks kas, in het bijzonder voor boven de kracht der gemeenten uitgaande grote werken en voorzieningen. De extra kosten van de onder a ge noemde voorstellen raamt de Commissie in voor de situatie in 1955 geldende cü- fers, op f. 57 miljoen. Groot aanbod goedkopere tweedehands auto's De beperkingen op de motorbrandstof fen hebben geleid tot een aanzienlijk vergroot aanbod van automobielen op de tweedehandsmarkt. De prijzen zijn daarbij voor grote wagens met hoog- verbruik aanzienlijk gedaald. Kleinere wagens bleven prijshoudend, omdat in verband met het voornemen de benzine prijs te verhogen, eigenaars van grote wagens naar zuiniger vervoermiddelen omzien. (Ingez. Meü.-Adv.) De f routen binnen het communisme tekenen zich thans reeds wat scherper af (Van onze Weense correspondent) De vraag, die velen In Wenen bezighoudt, is deze: heeft Tito eigenlijk wel genoeg gedaan voor de veiligheid van de ontvoerde ex-premier Nagy en zijn gezelschap? Het wordt steeds duidelijker, dat Nagy en de zijnen een last be gonnen te worden voor Tito en misschien ook voor zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie. Daarom werd er onderhandeld en men kwam tot het besluit, dat Nagy en de zijnen niet langer In het Joegoslavische gezantschap konden blij ven en ook niet op asiel in Joego-Slavië konden rekenen. Zodoende bleef alleen de derde mogelijkheid over, dat zij namelijk als „vrije mannen" naar huis zouden worden gebracht. Maar in feite betekent dit toch niet anders dan dat zij aan de willekeur van de Russen werden uitgeleverd, want in hun woningen waren zij niet ex-territoriaal. Men vraagt zich dus af: heeft Tito Nagy toch misschien opgeofferd, ondanks alle formele protesten, want waarom kon hij hem geen asiel in Joego-Slavië verlenen? Duitsland heeft reeds partij voor Mos- I kou gekozen en Tsjecho-Slowakije I zwijgtDe fronten binnen het com- I munisme beginnen zich nu duidelijker onderstellen dat men llier te doen I af te tekenen. Aan de ene kant ziet men Oost-Duitsland. Tsjecho-Slowakije Geen doorgestoken kaar} Sommige kringen in Wenen ver- Kuitenprikkers-rel te Soerabaja DODE EN DRIE GEWONDEN Geruchten over activiteiten van „kuitenprikkers" in Soerabaja hebben het afgelopen weekeinde geleid tot botsingen in de straten van de haven stad in Oost-Java. waarbij een burger is gedood en drie zijn gewond door op- gewonde menigten. De slachtoffers werden verondersteld „kuitenprik kers" te zijn. Berichten over vrouwen, die het slachtoffer zijn geweest van met naalden gewapende „kuitenprik kers" komen in steeds grotere stroom bü de politie binnen. Een 24-jarige Nederlander Rudolf Schreyner, die donderdag j.l. is gear- I Buitenlandse resteerd op beschuldiging een meisje met een rottanlat in haar gezicht te hebben geslagen, is door een ander meis je herkend „als de man, die haar eerder in de week met een naald had gestoken". heeft met een doorgestoken kaart, j Roemenië, die het gewapende optreden Wij delen deze mening niet. Wij j r"J* nemen aan, dat Tito ook door de ontvoering van Nagy werd verrast. Wanneer dit het geval is, zal hij waarschijnlijk een onafhankelijke machtspositie op de Balkan na streven en een geheel eigen weg in slaan. In dit verband schijnt de Balkan-alliantie tussen foego Slavië Turkije en Griekenland weer actu eel te worden en het is wet opmer- van de Russische troepen goedkeuren, hun voldoening over het onderdrukken van de Hongaarse revolutie uitspreken en dan de regering-Kadar leningen aanbieden; aan de andere kant staan dan het volk van Hongarije, met een zeker voorbehoud ook de regering in Joego-Slavië en zeker het volk van Polen, want Gomoelka hult zich wel in zwijgen, maar Radio-Warschau heeft het optreden van de Russische troepen j in Boedapest „misdadig" genoemd, het j verdwijnen van Nagy veroordeeld en daarin een bewijs gezien voor de andere j i deportaties. Poolse journalisten ook oproep aan .communisten hebben een kelljk, dat zich binnenkort een hun „regering gericht om Nagv in Polën Griekse militaire delegatie voor dit doel naar Belgrado zal begeven terwijl voor middcn-december het l bezoek van de Griekse minister van Zaken, Karamanlis, wordt verwacht. Intussen kan Tito in het gunstigste geval op steun van het Poolse en het Hongaarse volk rekenen, maar Oost asiel te verlenen. Roemenië schijnt met I geweld in het front van Moskou te wor- j den ingeschakeld, nadat Rusland begon nen is met de ontwapening van het- Roemeense leger om een herhaling van de gebeurtenissen in Hongarije te voor komen. Alleen de geheime staatspolitie in Roemenië blijft gewapend en heeft deze ontwapeningsactie in het leger doorgevoerd. De Roemeense minister president, Stoica, bevindt zich dan ook voor besprekingen ln Moskou. 50 75 G. Parlevliel I De eerste jaren had men nog geen klok, en werkte men dus met „mond- afslag", een werkje dat wèl toever- I trouwd was aan Willem van Egmond I uit Rijnsburg, die later nog geruime tijd bij de klok heeft gezeten, j De omzet werd voortdurend groter, en dit jaar hoopt men zelfs de f. 4.000.000 te halen! Het slechte weer van de af gelopen zomer heeft natuurlijk geen goed gedaan aan de produkten, maar toch heeft men niet te klagen, naar de 1 mening van de heer Parlevliet. Grote export In de eerste jaren van de veiling wer den de meeste produkten verkocht naar Amsterdam, en in mindere mate naar Rotterdam en Den Haag. Dat is op zich zelf begrijpelijke want Amsterdam heeft geen tuinbouw in zijn naaste omgeving en er is juist zo veel nodig. Leiden en omgeving verzorgden zich op het gebied van de groente zelf. Thans is de situatie wel geheel ge wijzigd. De Katwijkse produkten gaan naar alle delen van ons land en naar het buitenland. Vooral Duitsland is een voorname afnemer en dan volgen België Engeland, Zwitserland en Zweden. Het voornaamste produkt - is de waspeen, waarvan de omzet on geveer 60% van de totale omzet be draagt. Daarnaast neemt ook de bloemkool een belangryke plaats in en het grote gaan de gedachten in de eerste plaats voordeel voor Katwijk is dat men in deze uit naar de visserij en het badseizoen j omgeving gunstige grond heeft, zodat en voor Katwijk aan Zee is dit na- i men mot bloemkool aan de markt kan Voorzitter veiling „Katwijk" Wanneer men aan Katwijk denkt. De stroom der vluchtelingen over 'c Hongaars-Oostenrijkse grens houdt aan ondanks de pogingen van de Russen om het onderdrukte Hongarije hermetisch af te sluiten. kind. waarvoor de tocht te zwaar Na een voettocht van honderden was. moest de laatste kilometers kilometers arriveert een gezin op', op een inderhaast geconstrueerde vrijt Oostenrijkse bodem. Een jong I draagstoel worden meegenomen. tuurlijk in hoofdzaak juist, maar voor Katwijk aan den Rijn ligt de zaak wel een beetje anders: daar is de tuinbouw een zeer belangrijke bestaansbron. De heer G. Parlevliet te Katwijk aan den Rijn, voorzitter van de tuinbouw- vereniging „Katwijk"*, heeft er ons iets van verteld en daaruit is wel dui delijk gebleken welk een belangrijke plaats de veiling in het economisch leven van Katwijk inneemt. Toen de veiling 44 jaar geleden werd opgericht bedroeg de omzet minder dan f. 50.000. dus een gering bedrag, zeker naar hedendaagse maatstaven gemeten. Men kwam er toe de veiling op te rich ten, omdat verschillende tussenhande laren de tuinbouwprodukten bij de tuin ders opkochten en naar Amsterdam voerden, om ze daar aan de markt te brengen. Begrijpelijk is dat de tussen handelaren het niet voor niets deden en de tuinders hadden dan ook sterk de indruk, dat er nog al veel aan de strijk stok bleef hangen, en dat geld konden zij best zélf gebruiken. Zo werd de vei lingvereniging opgericht, o.m. door de heer J. van der Perk. thans ere-voorzit- ter, en de heer Anton Heemskerk. In een kippenhok Het begin was allerminst gemakke- lük men had een klein stukje grond, waarop geveild moest worden en de administratie werd bijgehouden in niet veel meer dan een kippenhok. Na enige jaren kon men een groter stuk grond kopen en daarop is ook thans de veiling nog gevestigd. Het terrein is zelfs zó groot, dat men er ook de nieuwe neerzethal zal kunnen plaatsen, wan- neer daartoe tenminste de vereiste toestemming afkomt. I komen, wanneer niemand anders dit pro dukt aan kan voeren. Financieel is dit natuurlijk uitermate gunstig. In deze twee produkten is de uitvoer ook het grootst; de totale export bedraagt onge veer 36% van de totale omzet! Alle produkten De veiling in Katwijk is niet alleen van plaatselijk belang, maar heeft be tekenis voor de gehele streek. Tuinders uit Noordwijk, Noordwijkerhout, Wasse naar en Valkenburg zijn vaste bezoekers en brengen al hun produkten op de veiling. Al hun produktendat heeft vroeger nog wel moeite gekost het zo ver te krijgen, daar men het aanvan kelijk niet erg begrepen nad op de vei ling en dan ook wel eens wat buiten de veiling om verkocht. Dit was na tuurlijk een tegenstrijdigheid en daar om is het ook spoedig verboden. Thans is er echter niemand meer di? de vei ling wantrouwt, want ieder heeft wel ingezien, dat het eigen belang het beste gediend wordt via de veiling. Eén-mans bedrijven Natuurlijk kwam het gesprek ook op het tekort aan arbeidskrachten. De heer Parlevliet was van mening dat de groei van de omzet groter zou zijn, wanneer er genoeg arbeiders te krijgen waren. Nu moeten de tuinders het vaak alleen doen, en zo doet zich het typische verschijnsel voor dat er steeds meer één-mansbe- drijven komen. Tenslotte wees de heer Parlevliet er Hongaarse vluchtelingen betuigen dank De Hongaarse vluchtelingen die deel uitmaken van het derde transport, heb ben gisteravond telegrammen verzonden aan HM. de Koningin, de minister-pre sident en de burgemeester van Utrecht. In het telegram aan de Koningin be tuigden de Hongaarse vluchtelingen hun genegenheid aan de Landsvrouwe voor de liefde, waarmede zij de vluchte lingen in hun nieuwe vaderland heeft geboden. In de telegrafische boodschap aan de minister-president zeggen de Hongaren diep ontroerd te zijn over de wijze waar op de Nederlandse bevolking hen heeft verwelkomd. .Zolang een Hongaar op deze aarde leeft zal dat nooit worden vergeten. Wij wensen U. Excellentie, en de regering datfjgij met Gods hulp Uw volk in wel vaart moogt leiden". In hot telegram aan de burgemeester van Utrecht -brengen de Hongaarse vluchtelingen hun grote erkentelijkheid tot uitdrukking voor wat zij noemen de onvergetelijke ontvangst in Utrecht. ,X>e hartelijkheid heeft in ons grote liefde voor het Nederlandse volk opge wekt en ons vertrouwen gegeven in onze toekomst", aldus het telegram. INDONESISCHE HAVENARBEIDERS BOYCOTTEN RUSSISCH SCHIP. Het Russische vrachtschip „Maxim Gorki" is gisteren zonder zijn water voorraad te hebben kunnen aanvullen uit de haven Tandjong Priok van Dja karta vertrokken. Het schip werd geboycot door de Is- lamietische havenarbeiders, die zijn aangesloten bij de Federatie van Isla- mietische vakverenigingen, sinds het een week geleden aankwam. Terwijl de arbeiders, die zijn aange sloten bij de communistische vakbond „Sobsi", slechts Britse en Franse schepen boycotten, hebben de Islamieti- sche arbeiders ook geweigerd Russische schepen te lossen en te laden als pro test tegen de „agressie door d,e Brit ten. Fransen en Russen in Egypte en Hongarije". KRUISER „DE RUYTER" IN LISSABON. Portugese journalisten hebben zater dagmorgen een bezoek gebracht aan de Nederlandse kruiser van 10.000 ton, de „De Ruyter". De commandant van het oorlogsschip G. J. Platennk, was daarna de eregast op een lunch, die door admiraal Nuno de Brion. de bevelhebber van de Por tugese vloot, werd gegeven. Gezantschapsraad jhr. E. Boreel nam, daar de Nederlandse gezant dr. E. N. van Kleffens afwezig was, aan de lunch deel. 's Avonds is er voor de notabelen en diplomaten van Lissabon aan boord van de kruiser een receptie gehouden. waarborg voor een goed tuinbouwpro- dukt! De heer Parlevliet is sinds 1952 voor zitter van de vereniging doch daarvoor had hij reeds sinds 1938 zitti- in het bestuur. Naast deze functie vervult hij nog talloze andere bestuursfuncties in nog op dat de vereniging een behoorlijke j tuinbouworganisatie-, zoals de provin- kunstmest- en bestrijdingsmiddelen- ciale commissie Centraal Bureau tuin- handel bezit, voornamelijk voor de eigen bouwveilingen en de districtscommissie leden. Goede waar op dit gebied is landbouwschap.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5