Gemeeiitepersoneel thans onder I.Z.A. - ziektekostenvoorziening STERKE STIJGING UITGAVEN; INKOMSTEN BLIJVEN ACHTER Het kind in het gezin DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 ,,'f Ging niet van harte Na een discussie van byna twee uur, waarbü met name van de zyde Tan de P. v. d. A. kritiek werd uitgeoefend over de eenzijdige voorlichting van een voor- itel tot het in het leven roepen van een ziektkostenvoondening voor het ge- meentepersoneel slechts de I.Z.A.-regeling werd centraal gesteld werd bet voorstel van B. en W. om deel te nemen aan deze regeling zonder hoof delijke stemming aanvaard. Vooraf sprak de burgemeester van een voorstel, dat ,al gaat het dan niet van harte" toch zonder hoofdelijke stemming zal worden aanvaard. En inderdaad: hü kreeg gelijk. De P. v. d. A„ die bjj monde van de heer Sommeling, de heer Goslings en de fractie-voorzitter, de heer Meester, nogal kritiek op deze regeling had: zij knoopten hun beschouwingen vast aan een regeling, welke door het Bureau Collectieve Ziektekostenverzekering voor ambtenaren was opgesteld, gaf uiteindelijk toe. Ook zij waren overtuigd, dat al staat men door dit voorstel „met de rug tegen de muur" de Leidse ambte naren niet langer een ziektekostenverzekering mag worden onthouden. Zoals bekend doktert men reeds twee jaar aan dit voorstel. Tevoren had wethouder Menken hen overtuigd, dat het Georganiseerd Overleg, waarin de vertegen- digers van alle vakorganisaties zitting hebben, unaniem achter het voorstel van B. en W. stond. De heer Sommeling (P. v. d. A.), die der het personeel achtte spreker niet de discussie over dit voorstel opende, be treurde het, dat B. en W. zo lang nodig hadden om met een voorstel te komen. Vóór ruim twee jaar werd een voorstel van B. en W., dat in deze richting ging, door de raad met 18 tegen 17 stemmen verworpen. De heer Sommeling, die nog pens de bezwaren ontwikkelde, welke zijn ractie in die tijd tegen de opgezette egeling had, vroeg zich af of de amb tenaren en met name zjj, die onder ie grens van f. 6.000 vallen wel be- teffen waaraan zij thans toe zyn. De jhans door B. en W. voorgestelde I.Z.A.- egeling, geeft minder voordelen dan de •egeling, welke door het Bureau Collec- ieve ziektekostenverzekering vooramb- enaren is ontworpen. Hoewel deze iaat. ;te regeling het College m.i.v. 1 januari s. iets duurder komt te staan (circa 38.000) worden door dit Bureau b.v. de tosten voor huisartsenhulp en genees- n verbandmiddelen volledig vergoed. Jij de thans voorgestelde regeling moet le ambtenaar, die onder de welstands- irens valt, 15% voor eigen rekening ïemen. Sanatoriumverpleging wordt on- ler de door B. en W. voorgestelde rege- ïng ook slechts voor 90% vergoed. Blijft nen onder de weistandsgrens dan wordt inder de voorgestelde regeling slechts 19 dagen volledig vergoed, terwijl de lureau-regeling een onbeperkte ligduur oor haar rekening neemt. In tegenstelling met de heer Somme- ing, sprak de heer De Bree (K.V.P.) ijn blijdschap over dit voorstel uit. Ze- enhonderd van de 1000 gemeenten zijn hans reeds aangesloten bij de door B. n W. voorgestelde regeling met de .Z.A. Bovendien moeten wij, aldus spre- :er. niet vergeten, dat het Georgani- eerd Overleg volledig met deze regeling kkoord gaat. ER MOET IETS GEBEUREN Hoewel de heer Portheine (V:V.D.) iet betreurt, dat het College niet met coortvarendheid „wjj wachten nu eeds enkele jaren op een regeling" s te werk gegaan, is ook sprekers frac- - ie de mening toegedaan, dat er thans mdelijk iets moet gebeuren. Evenwel is jok de heer Portheine de gedachte toe- edaan, dat het College „met de cijfers Q ils een artiest is opgetreden". Waarom, ildus spreker, zijn ons ook de cijfers 4 iet vergelijkend materiaal van het I iurea.u niet voorgelegd en moeten wij 'iet alleen doen met de cijfers van de Z.A. Ondanks deze bezwaren kan spre- er zij het in bescheiden mate oelen voor het risico-dragend element er verzekerden. MEDEZEGGENSCHAP '2! De heer De Kier (Prot. Chr.), die van raaening was. dat de Bureau-regeling in laarlem „niet zo daverend" was, liet peciaal de nadruk vallen op het feit, at bij de I.Z.A.-regeling de ambtenaren tedezeggenschap hebben. Bij de Bu reau-regeling is dit uitgesloten. Gelet P, p de functie van het Georganiseerd Jverleg, waarin de medezeggenschap een 'a -ote rol speelt, acht spreker dit van rote betekenis. De heer Goslings (P. v. d. An was van ordeel, dat de risico-dragende factor oa oor ambtenaren, die onder de wei landsgrens vallen, van doorslaggevende tekenis kan zijn. Thans zijn wel 700 an de 1000 gemeenten bij de I.Z.A.- langesloten, doch hieronder vallen liet de grote gemeenten, als b.v. Den laag, Rotterdam en Amsterdam. Voor pieker is het hoogst onaangenaam, dat le raad thans na ruim 2 jaar moet «slissen over een voorstel, dat alleen lechts een I.Z.A.-regeling openstelt, leeft het College van B. en W. niet ens een enquête onder de ambtenaren ehouden? Bij het huidige voorstel, al- lus de heer Goslings, krijgt de raad Jiet mes op de keel gezet". Wij hebben een keus. De heer Van Weizen. die veneens bezwaren had, wacht het ant woord van B. en W. af. G. O. ACHTER VOORSTEL Wethouder Menken, die het voorstel van B. en W. verdedigde en nog eens uitvoerig de gang van zaken by het vooronderzoek uiteenzette, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat een der gelijk onderzoek veel tijd vergt, gaf nadrukkelijk te verstaan, dat het Ge organiseerd Overleg unaniem achter het voorstel van B. en W. de I.Z.A.- regeling staat. Van de 170 gemeen ten in Zuid-Holland staan er 120 ach ter deze regeling. Rotterdam en Den Haag houden thans nog vast aan de interumregeling. T.o.v. de rechtspositie-regeling van het ersoneel en het G.O., dat spreker niet .et als een lichaam van advies, doch eeleer als een lichaam, waarin perso en met een groot verantwoordelijk- eidsgevoel zitting hebben, zou spreker et een onverkwikkelijke zaak vinden idien het voorstel „net met de hakken ver de sloot kwam". De medezeggings- shap in het I.Z.A. is fifty-fifty: 50% mbtenaren en 50% vertegenwoordigers an gemeentebesturen. Een enquête on juist, omdat, 80% van dit personeel ge organiseerd is. Indien B. en W. hiertoe hadden besloten, was dit voor het G.O. geen prettige zaak geweest. Bovendien: indien de ziektekosten (met inbegrip van de franchise, eigenrisico) boven de 5% van het jaarsalaris komen, betaalt de gemeente een vergoeding. De cijfers van de Bureau-regeling lagen ter inzage in de leeskamer. Bij de replieken vroeg de heer Meester zich af of het College wel heeft gewerkt in de richting van een overenstemming, gezien het feit, dat een ongeveer gelijk luidende regeling indertijd met 18 tegen 17 stemmen werd verworpen. Spreker, die van mening is. dat de raad thans „met de rug tegen de muur staat" er is alleen maar een voorstel van een I.Z.A.- regeling zei, dat zijn fractie, haar verantwoordelijkheid kennende, niet op een stemming zal aandringen. Na deze verklaring en een verdediging van hel voorstel door wethouder Menken in tweede instantie, werd de I.Z.A.-regeling z.h.s. aanvaard. VERNIELINGEN VAN LICHTWEEK VER SIERINGEN De politie heeft gistermiddag twee jongetjes van resp. 8 en 9 jaar aange houden. die in het Van der Werfpark de door aangebracht elektrische kunstbloe men vernielden. Ze zijn meegenomen naar het Politiebureau, waar zij ni de loop van de middag door hun ouders zijn afgehaald. Aan een paedagogisch lesje ontkwam dit tweetal uiteraard niet. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Slavische taal- en letterkunde de heer W. H. C. Smit (Leiden). Het werk van de gezinspa Ironage De verenigingen voor gezinsvoogdij en patronage „Pro Juventite Rijnland" en de r.-k. gezinsvoogdij en patronage kwamen gisteren op een contactavond bijeen in „De Lakenhal". Het doel van de gezamenlijke bijeen komst was dieper in te gaan op de strek king van het werk van de gezinspatro nage en op de problemen, waarmee men in dit werk vrijwel dagelijks wordt ge confronteerd. Het was de bedoeling dat er gepraat zou worden en om het ge sprek te doen vlotten werden er twee filmpjes gedraaid. Het eerste, van Ame rikaanse oorsprong, behandelde angst verschijnselen bij kinderen. Het werd ingeleid door de heer D. Burgy, die zeide. dat de wetenschap nog niet ach terhaald had wat angst eigenlijk was. Als een reactie op elke dreiging heeft de angst talloze verschijningsvormen en elk deze verschijningen is afhanke lijk van een leeftijdsfase. Wanneer op voeders op de juiste wijze tegemoet komen aan de door het. kind gevoelde behoeften, kan veel kwaad voorkomen en verholpen worden. Het tweede filmpje, dat van Deense produktie was, toonde vier oorzaken van diefstallen door kinderen: het ge brek aan liefde, verveling, behoefte aan vrienden en te weinig interesse van de ouders. Een leyendige discussie was het gevolg van de in de films behandelde onder werpen. De heer Burgy, die zich bereid had verklaard om vragen te beantwoor- vuurd. Men kon aan het eind van de avond kennis maken met de nieuwe kin derrechter, mr. J. W. Knottenbelt. Lezers schrijven.. HET VERKEERSPROBLEEM Mag ik de volgende suggesties doen ter bevordering van een veiliger ver keer? 1. Verplichte afstelling van de brom fietsmotoren zodanig dat zij beslist niet harden kunnen rijden dan de maximum toegestane snelheid van 4 km. 2. Verplicht verkeersexamen op korte termijn voor alle weggebruikers, ook wielrijders. 3. Verbod om te fietsen voor kinderen beneden de 10 jaar. z z 4. Verplichte W.A.-verzekering. Tenslotte nog twee opmerkingen be treffende de verkeerssituatie op de Hoge Rijndijk. De auto's worden aldaar veel- vuldig zodanig geparkeerd, dat ze een I groot deel van het rijwilepad in beslag nemen. Kan ter hoogte van de Kanaal straat niet een oversteekplaats voor voetgangers en een vluchtheuvel wor den aangebracht. De situatie is daar levensgevaarlijk! Met dank voor plaatsing, G. LAM AN, Meerburgerkade 8, Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN lhanna A. M.. dr. v. G. A. Geerlings en J. onneveld; Aantje, dr. v. P. van Egmond 3 A. Schijf; Petronella, dr. v. J. H. van eeuwen en P. Crama; Godefridus M.. zn. H. J. Verberg en W. B. M. Laken: Hen- 'ikus J. M zn. v. J. J. Vogelaar en C. S. in Deursen; Hendrik W.. zn. v. L. Balken de en T. A. C. Zlrkzee; Teunls, zn. v. C. ekker en J. L. Verkerk. GETROUWD Groeneweg en K. C. M. van den Els- out; C. T. Bogaards en A. J. van der M.i; C Zlrkzee en E. Zwaan; J. J. Maas- lik en M. J. M. LInderhof; H. 4. Eradus n J. Lamers; P. Prins en A van Berkel. OVERLEDEN R. Verbrugge. man, 66 jaar. Begroting Leiderdorp De begroting 1957 die enkele weken geleden de raad werd aangeboden en a.s. vrydag in behandeling komt wyst een tekort aan van rond f. 176.000, In het voorwoord bij deze begroting wordt het door B. en W. gevoerde be leid uiteengezet. Het spreekt vanzelf dat hierin ook de oorzaken worden aan gegeven waardoor het voor een gemeente als Leiderdorp belangrijke tekort is ontstaan. Interessante en veelzijdige tentoonstelling Gisteravond opende dokter J. C, Mey- hoom de tentoonstelling: „Het kind ïn het gezin", die gehouden wordt in het Groene Kruisgebouw, Middelweg 8 en georganiseerd ls door de protestantse vereniging voor gezondheidszorg: „Het Groene Kruis". Uit het korte openingswoord bleek wel dat deze vereniging bloeit en dat getuigt ook de interessante tentoonstelling, die men opgericht heeft om naast de ge bruikelijke mondelinge toelichting, de meer visuele kant naar voren te bren gen Na de officiële opening werden de aanwezigen op de tentoonstelling rond geleid. terwijl mej. v. d- Zee, diëtiste en me.j. Blom, lerares kinderverzorging en opvoeding deskundige voorlichting ga ven. Zeer aardig is het. dat de lijn van het kinderleven op deze tentoonstelling evenwijdig loopt met lie t vogelleven. Naast de vele prachtige foto's tracht men steeds door middel van tekeningen het kleuterleven te weerspiegelen bij onze gevederde vrienden. De tentoon stelling eindigt met: De vogels vliegen uit. maar de weg naar de volwassenheid van onze kinderen is langer. Voor moeders of aanstaande moeders is het zeer aa nte radm om deze ten toonstelling te bezoeken. Goede zorg voor de geboorte geeft de beste mogelijkheden voor het kind. Veel aandacht wordt ook besteedt aan de voeding van de a.s. moeder, zo ook voor het. kind in zijn kleuterperiode. Een speciale stand is ingericht over kinderlitteratuur. Deskundige voorlich ting hierover is ook nodig. Ook heeft men gedacht aan de kleuter, die op weg is naar zelfstandigheid o.a. naar de kleuterschool. Verder vindt men er richtlijnen voor patronen voor kleuterkleren, over con trole der opvoeding, over het probleem snoepen jalouzie. kortom, de tentoon stelling 'zal in de komende dagen niet over belangstelling te klagen hebben, en de daar aanwezige dames zullen U graag toelichting willen geven. WARMOND B. en W. tonen aan dat de steeds voortgaande structuurverandering finan ciële gevolgen met zich meebrengt. In herinnering wordt gebracht het rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en financiële adviezen der vereniging van Nederlandse gemeenten van 14 sep tember 1953 betreffende een vergelij kend begrotingsonderzoek - iet twee groe pen van gemeenten, n.l. een groep van 13 gemeenten met een inwonertal zich bewegend om de 500 en een groep van 9 gemeenten met een inwonertal van on geveer 8000. Het bewuste rapport kwam toen reeds to de conclusie dat als gevolg van de structuurverandering Leiderdorp in belangrijke mate afwijkt van wat men zou kunnen noemen een doorsnee-ge meente van dezelfde omvang. In 1953 kon nog niet worden voorzien dat die structuurverandering in een steeds snel ler tempo zou gaan. nieuwe financiële consequenties met zich meebrengend. NIET SLUITEND Het toen uitgebrachte rapport dien de om aan te tonen dat de gemeente noodzakelijk een subjectieve bijdrage uit het gemeentefonds behoorde te ontvangen. Met de nader de dezen opzichte door het Rijk getroffen regeling was Lei derdorp de eerstkomende jaren gehol- het Westen. Er wordt dan nog op gewe zen dat de uitgifte van de gronden in het nieuwe tuindorp in een dergelijk versneld tempo geschiedt dat er op een bouw van een 750 tal woningen moet worden gerekend in 10 jaar. Aanvanke lijk was voor de uitbreiding hier 20 jaar gerekend. Daarom werd besloten een schets te doen maken voor een nieuw uitbreidingsplan hoofdzakelijk in het Zijlkwartier waar aan 15 a 20.000 men sen woongelegenheid zal kunnen worden verschaft. OEGSTGEES7 MUZIEKAVOND VEGLO Zondag vond de tweede muziekavond plaats van de Ver. van Gerepatrieerden. Ditmaal waren Herfst en Winter als onderwerp gekozen. Nadat Licsbeth Doeleman enkele liederen uit de Winter- reise van Schubert, o.a. het toepasselij ke Stürmische Morgen, had gezongen, werden daarna nog Herfstliederen van Grieg. Franz, Chaminade en Massenet ten gehore gebracht. Het zangprogram ma werd besloten met het bekende lied van Brahms Vergebliches Standchen en Des Winters als het reghent. Tot slot van het gedeelte voor de pen, maar nu komen de moeilijkheden pauze speelde mevr. De Wolff de in deze ^eer passende Regendruppelprelude van Chopin. Na de pauze droegen Trees en Tineke de Bruin gedichten voor van o.a. De Genestet, Kloos. Roland Holst en Gres- hoff. Tineke de Bruin speelde tot besluit het eerste gedeelte van de Mondsrhein Sonate van Beethoven en Clair de Lune van Debussy. Een korte toelichting tussen de gebo den nummers, verhoogde de huiselijke sfeer. In januari hoopt de vereniging met deze maandelijkse avonden door te gaan. Dan zullen moderne componisten en dichters voor het „lamplicht" worden gebracht. RAADSVEGADERING De raad dei- gemeente Warmond komt op maandag 3 december a.s. in spoed eisende vergadering bijeen. Op de agen da staat o.m. vermeld de aankoop van een roltrommelvuilnisau'to. K.A.J.-BESTUUR Het afgelopen weekeinde kwam de K.A.J. afdeling Warmond in vergadering bijeen teneinde een nieuw bestuur te kiezen voor het komende jaar. Het be stuur wer dals volgt samengesteld: Voorzitter C. Prins; secretaris J. van Leeuwen: leden J. Bellekom en J. de Winter. Uit de twee leden zal een pen ningmeester worden benoemd. Een woord van bijzondere dank werd nog gebracht voor de afgetreden secre taris, de heer C. Wassenaar, voor zijn bijzondere verdiensten in het belang van de K.A.J. CULTUREEL COMITÉ Zoals door de burgemeester bij de be antwoording van de Algemene Beschou wingen op de begrotingen 1957 in de raadsvergadering van 21 november j.l. reeds is meegedeeld, worden thans po gingen ondernomen om te komen tot de oprichting van een Cultureel Comité in Voorschoten. Inmiddels heeft zich al een werkgroep gevormd, waarvan de heer H. A. Kort hals de functie van voorzitter zal ver vullen. Verder hebben in deze werkgroep per sonen van verschillende richting plaats genomen en zullen er nog enkele aange trokken worden. Thans hebben reeds zitting de heren M. Kutterink. L. N. de Brabander en P. G. J. Bakker. Vliet- zicht 45, die voorlopig secretaris is. BURGERLIJKE STAND. Geboren Eduard H. A., z. van G. H. G. van de Wiel en H. J. M. Peek; Marcus A., z. van A. Q. Schram a en M. C. v. d. Berg; Paul. z. van H. A. Straver en D. Tiemeijer; Edgard P. A., z. van E. Lange en A. C. H. Ostendorf; Christina, d. van S. Schaap en W. Landstra; Gfjsbertus C., z. van L. J. j Moret. en A. C. van Berkel; Paulus, z. van O. Burghardt en G. Kok; Laurentia S. J., d. van J. W. Frederlks en E. Mulder. Ondertrouwd: F .J. M. Niesten en M. I van der Linden. Getrouwd: J. L. C. de Cort en C. van Rijn. Overleden: C. J. A. Begeer. 73 J.. echt genoot van Jonkvrouwe H. D. von Weller; D. van Heijnlngen, 89 J.. weduwnaar van G. Jongeman. ST.-ODILIA In de zaal avn hotel .De Zon" hield de R.-K. Blindenbond St.-Odilla een propaganda-feestavond. Deze werd ge opend met een woord van welkom door een bestuurslid van de Blindenbond. Spreker schetste in het kort het werk van d? Blindenbond en in het bijzonder nog het werk van de AI B een insti tuut dat zich tot taak heeft gesteld de blinden in het normale maatschappe lijke leven te plaatsen. Hij sprak er zijn vreugde over ui. dat de blindenrent nu een feit Ls geworden. De bond blijft eoh- ter streven naar nog meer voorzienin gen o.m de leerplicht voor blinde kin deren De huizen voor de blinden vra gen veel geld en daraom wekte spreker de aanwezigen op zich als donateur van de bond op te egven. Ook bracht hij nog een hartelijk woord van dank aan mevr. Meskers voor de organisatie van deze avond. Nadat de presidente van de toneel vereniging K A V. uit Leiden enige toe lichting had gegeven op het stuk gingen de dames tot de opvoemg over van ..Vrouweneiland". Dit spannende stuk werd op uitstekende wiize gespeeld en viel bij de aanwezigen bijzonder In de smaak Na afloop wat er nog een gezellig sa menzijn. waarbij de muziek werd ver zorgd door The Gay Playrs". weer. De minister heeft er indertijd met klem op aangedrongen bij het vaststel len der begrotingen 1956 en 1957 geen rekening te houden met een aangevraag de verhoging der algemene uitkering. Dit standpunt kunnen B en W volko men onderschrijven maar toch zijn zij er niet ingeslaagd ditmaal de begroting sluitend te maken. Reeds voor 1956 was aanvankelijk een tekort geraamd van f. 100.000. Toen kon door het afvoeren van investeringen voor nog niet goedge keurde werken de begroting alsnog slui tend gemaakt worden, maar dit beteken de alleen maar uitstel van executie. OPENBARE WERKEN EN ONDERWIJS Bij de toelichting op de verschillende hoofdstukken blijken het hoofdzakelijk openbare werken en onderwijs te zijn die belangrijk hoger worden geraamd. Bij openbare werken is het voornamelijk VOORSCHOTEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar J. J. Smit en .1. p. de centrale riolering waardoor een hoge- S"11't- Hoogeveen herdenkt vandaag het - - feit. dat het 50 jaar geleden in het hu welijk trad. Het feest wordt eerst ker kelijk gevierd en daarna in huiselijke kring. De heer J. J. Smit is 40 jaar aan de R.-K. Jongensschool te Voorschoten als hoofd verbonden geweest. Voordien was hij onderwijzer te Hillegom en Zoe- terwoude. Tijdens zijn periode is de school steeds in hetzelfde gebouw ge huisvest gebleven. Wel moest het wor den uitgebreid van 3 tot 6 lokalen. Ook op het verenigingsterrein heeft de lieer Smit zijn sporen verdiend. Voorzitter van de oude R.K. S.P.. secr. van spaar bank van de R.-K. Volksbond, bestuurs lid van de Josephgezellen. secr. van de Comm. Schoolverzuim: jarenlang stu wende kracht van de St. Laurentius Harmonie; bestuurslid van de R.-K. verl eniging tot bestrijding van ziekenhuis kosten. Hun huwelijk werd gezegend met 9 kin deren. 6 jongens en 3 meisjes. Twee zoons werden geestelijke. re uitgaaf wordt gevraagd en bij onder wijs moest de gemeente volgens de wet wel tegemoet komen aan de aanvrage tot stichting van nieuwe scholen. Voor openbare werken wordt netto meer geraamd f. 90.000 en voor onder wijs f. 60.000 is samen f. 150.000. De ho gere ramingen voor de andere hoofd stukken zijn van geringer omvang en zo is dan het totale tekort van f. 176 000 aangetoond VESTIGINGSGEMEENTE B. en W. merken In het voorwoord noT op dat Leiderdorp meer en meer een aantrekkelijke vestigingsgemeente blijkt te zijn als gevolg van haar ligging tus- sci grot esteden en de aanleg van rijks weg 4A. De gemeente zal er ook in de toe komst voor hebben te zorgen dat er ves tigingsmogelijkheden zijn voor de be volkingsoverschotten der grote steden in Weer een westerse bovcot in Moskou j Westerse diplomaten hebben gisteren de plechtigheden ter verwelkoming van een belangrijke Roemeense delegatie, die in Moskou aangekomen is om de Rus- sisch-Roemeense betrekkingen op een nieuwe leest te schoeien, geboycot. Premier Nikolai Boelganin bevond zich aan het hoofd van de voornaamste Russische leiders op het „Diew"-spoor- weg-station in Moskou om de Roemeen se delegatie te begroeten, die onder lei ding van premier Chivoe Stoica staat. Maar de westerse diplomaten bleven weg, voor de vierde maal :n een maand hebben zij officiële gebeurtenissen ge boycot om uitdrukking te geven aan hun misnoegen over de jongste gebeur tenissen in Hongarije en het Midden- Oosten. De Amerikaanse, Engelse, Franse en andere NAVO-ambassadeurs begroetten de Roemeniërs niet, al werd dit dan wel gedaan door de Italiaanse, Deense en IJslandse vertegenwoordigers, evenals door de ambassadeur van Israël. Dokter van Eastbourne weer Adams in voorarrest Dokter John Bodkin Adams, de 57- jarige huisarts van Ierse afkomst, is gisteren in Eastbourne voor het Hof 13 maal aangeklaagd voor misdrijven, die verband houden met de wils-beschikkin- gen en de crematie van verscheidene in- wonenden van Eastbourne van oudere leeftijd. Hij is formeel tot 13 december weer in voor-arrest gesteld. De dokter, die zaterdag door Scotland Yard werd gearresteerd, mocht toen zelf een borgtocht storten of laten stor ten van 1000 pond. Hij moest zijn pas poort inleveren. De zwaarlijvige dokter, keurig gekleed in een blauw pak en met een blauwe das aan, stond voor het Hof, toen de be schuldigingen aan hem werden voorge lezen. Acht van de beschuldigingen heb ben betrekking op valsheid in geschrif te, vier op crematies, waarbij, naar be weerd wordt, een onjuiste voorstelling van zaken zou zijn gegeven en een heeft betrekking op diefstal van medicijnen. In de beschuldigingen zijn de namen van zes overleden personen genoemd. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND. Geboren: Evert C.. z. van E. van Vee- len en M. Habermehl; Maria, d. van C. A. van Schle en N. Borg; Jan J. J.. z. van J. M. G. Meulenberg en G. M. D. Len- narts- Albert, z. van J. A. Draaljer en G. G. Koops. Ondertrouwd: E. Emmerzaal en A. Droog; W. Nagtegaal en A. L. Jongkind; J. J. van der Kraan en M. J. H. Volwater. Getrouwd: F. P. T. H. Holteer en A. M. de Hoop; C. J. Goulooze en W. B. F. van Peer: J. J. J. van der Kroft en A. J. van der Kroft; B. A. W. Snelderwaard en L. C. Nijp; G. M. van de Ruit en R. M. S. J. Hoogenbosch. Overleden: Willem J. R. Lanzlng, 93 J.: Aagje Aafjers, 77 J. SUCCESSEN MET SIERDUIVEN Op de gehouden landelijke tentoon stelling van sierduiven, georagniseerd door de Sierduivenvereniging 't Gooi te Hilversum, b ehaalde de heer A. van Rooijen te Voorschoten met zijn inzen ding Vinkduiven in de klasse Rood Zwartvleugel Witpen, duiven Jong, eer ste prijs, ZG met ere-prijs; in de klasse Geel Blauwvleugel duiven jong, eerste prijs, ZZG met ere-prijs j de ere-prijs van het Nederl. Merkenbureau, eigen fok 1956. Op deze zelfde tentoonstelling be haalde de heer J. N. Sibie te Katwijk aan den Rijn met zijn inzending Vink duiven in de klasse Rood Blauwvleugel, doffers oud, de hoogste onderscheiding, eerste prijs, U. met ere-prijs en in de klasse Rood Blauwvleugel, duiven jong, eerste prijs, ZG met ere-prijs en de ere prijs van het Ned Merkenbureau, eigen fok 1956. Dodelijk verkeersongeval op Rijksstraatweg Gisteravond te omstreeks 8 30 uur jheeft zich op de Rijksstraatweg een ver keersongeval voorgedaan, waarbij de 49-Jarigè heer F. J. Peters het leven ver- Alg. Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen bijeen JUBILARISSEN GEHULDIGD. In opgewekte stemming hield giste ren de afdeling Leiden van de Alge mene Bedrijfsbond Voedings en Genot middelen. welke aangesloten is bij het N.V.V.. een propaganda-feestavond in de grote zaal van „Den Burcht". De voorzitter, de heer J. G. v. d Zeeuw, heette alle aanwezigen van harte wel kom. in het bijzonder districtsbestuur der J. v. d. Aar en de vertegenwoordigers van de afdeling Sassenheim. Hij wees er in zijn inleidend woord o.m. op dat het jaar 1956 als een zeer gunstig jaar beschouwd kan worden, daar voor verschillende bedrijven veel ten goede is gekeerd. Het doek ging hierna op en het cabaretgezelschap .De Witte Raaf" onder leiding van Jan Tielenburg en Nard de Boer verscheen op de planken. Een gezellig programma van muziek, zang en schets werd de aanwezigen, die zich best amuseerden, gepresenteerd. De Vinjé's (vader en zoon) zorgden voor accordeonklanken, terwijl anderen resp. piano en gitaar speelden. De vrouwelijke medewerken den waren Lies Dokter en Joke Queri- do. Kolderachtige éénacters hebben de zaal meer dan eens doen schater lachen. Later op de avond werden enkele jubilarissen officieel gehuldigd. Veertig jaar lid zijn nl. de heren A. Buis. J. Crama. J. P. Glasbergen, H. W. de Wit, t. Gertenaar en C H. Carton. De heren F. de Jong en A. Verbeek zijn de bond reeds gedurende een kwart eeuw trouw gebleven. Woorden van dank en waar dering werden tot hen gericht. loor. Hij kwam met grote snelheid met zijn volkswagen uit de richting Den Haag. Toen hij voor hem rydend ver keer wilde inhalen, bemerkte hij ver moedelijk te laat dat op de inhaalbaan reeds auto's reden. De heer Peters remde krachtig, dcoh daardoor reed hij tegen een boom aan de kant van de weg. Hij werd ernstig ewond naar de Ursula- kliniek overgebracht, waar 'hij vreniwel onmiddellijk "na aankomst overleed. WARMOND Opbrengst De collecte, die in de Ned. Herv. Kerk is gehouden voor Hon garije heeft het mooie bedrag van f 256 opgebracht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 november. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 3235, weektotaal 4907, vette koeien en ossen 380, gebruiksvee 955 vette kalveren 80, graskalveren 260, nuchtere kalveren 717, varkens 115, biggen 280. paarden 108, veulens 3. schapen of lammeren 304, bokken of geiten 33. Prijs per kg.: vette koeien le kw. 300 315. 2e kw. 288—298. 3e kw. 278—286, vette kalveren 300320 280300 220240. Prijs per stuk: graskalveren 440 350 250. nuchtere kalveren 65 57 47,. biggen 57 47 37. Prijs per kg.: slaehtpaarden 230 210 200. Prijs per stuk: schapen 130 110 100. lammeren 125 110 95. kalfkoelen 1100 950 725, melkkoeien 1100 950 725. vare koeien 800 700 600, vaarzen 775 675 475, pinken 540 440 340. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Philips zwakker Amsterdam, 27 november Na de publikatie van de cijfers over het derde kwartaal van de Philipsfabrie- ken ging de belangstelling ter beurze vanmiddag in erste instantie uit- naar de Philipshoek. Het was teleurstellend dat ondanks de zeer bevredigenne cijfers die over het concern zijn bekend gemaakt de aandelenkoers achteruit liep tot 248 en daarmee een verlies van vijif punten boekte. Dit lag stellig niet aan de gang van zaken bij Philips in het lopende jaar en evenmin aan de vooruitzichten voor het vierde kwartaal d.ie uiteraard de invloed van de gespannen interna tionale situatie niet kunnen ontlopen. De stijging van de omzet maakte al thans een zeer bevredigende indruk, waar tegenover de daling van de winst marge een verschijnsel is dat zich niet tot Philips beperkt. In ieder geval vodgde Philips vanmiddag de algemene markt- stemming die omlaag gedrukt was. Kon. Olie ging hierin voor met een koersda- lng van 8 punten onder invloed van Wallstreet. De markt bleef de gehele middag ongeanimeerd en van enig her stel voor de internationale londsen veil niets te bespeuren. Scheepvaartpapieren waren ietwat on regelmatig maar kleurloos. Cultures on geanimeerd doch een lichte vraag voor Amsterdam Rubber was voldoende om dit fonds tot 74 op te voeren, waarna weer een reactie volgde. Claims Wilton werden vernomen op circa f 75.De Staatsfondsenmarkt liet zich van een vriendelijker zijde kennen en was eni germate gesteund. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 27 november Londen 10,60 Vfe—'10.61New York 3.82—7 s 3,83'sMontreal 3,99%—3,99%; Parijs 1.0795—1.0805: Brussel 7,5958—7.60%; Frankfurt 90.64-90.69 Zurich 86.74% 79%-: Zurich (vr. francs) 89.3589,40; Stockholm 73.57—73,62; Kopenhagen 54,79' 2—54,84%; Oslo 53.18',2—53,23% Milaan 60,502—60,55 Beurs van Amsterdam Dinsdag 27 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% W% WH Grootboek obl 87*4 Ned '51 3% 90% 90'4 Ned. '53 (3%) 89% 89% Ned. '56 3% 88% 89A Ned. '48 3>4 83% Ned. '54 3% 84 84% Ned. '55 3% 84 84% Ned. '55 II 3 85 86 Ned. '47 3% (3) 88% 88tl Ned. ^7 3 86% 85% Dollarlng '47 3 91 90% Investeringscert. 3 89 A 89 Ned. 62-64 3 89% 89% Indië A3 87% 86% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 46% 46% Nat. Handelsbank 104 102% Ned Handelsmy. 165% 166 A.K.U 218% 215% Philips 252% 248% Unilever345% 340% Wilton Feyenoord 216 Biliton 2de r293 220 Kon. Olie (f.50.—) 385 Kon. Olie 735% 726% Amst. Rubber 70% 73% Holl. Amer lijn190 190% Kon, N. Stoomboot170 171 Ned Scheepv Unie 167 167% H VA 88 89 Java Cult58 56 Deli Mij en (Ver.) 96% 96% Senembah 64 64 A NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam -37 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98 Premieleningen 91% 92 A'dam '56 12% 90 'i 89% A'dam '56 II 2% 98% 98% Eindhoven '54 2% 93% 92% Enschede '54 2% 88% 88 Den Haag '52 12%.. 98 B 96 A Idem II 2% 98% 96% R'dam '52 I 2% 100 100% 98% 98% Utrecht '52 2% 104 104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank Rott. Bank Twen-tsche Bank 210 180% 185 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr 204% Kon. Ned. Grofsm. 108 Rott. Droogdok My, 555 Tieleman en Dros 11% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 76 Internatio92 Diversen Albert Heyn265 L Ned. My Walv.vrt. 70 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 18% AmeriL fondsen Anaconda 78 A Shell Oil Oomp. 84% 213% 180 185 200% 111 550 11 77 84% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststoft Ind Kon. Ned Edelmet Pref w a Idem Textiel Gebr v wyk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Laklabr 53 Ver. Touwf a brieken Wernink's Betonm. VK 385 399 51% 64 66 74% 260L 440 161 #4GB 26/11 385 51GB 64 75GB 255 442 161

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11