Imre Nagy zou in Moskou terecht moeien staan wegens „hoogverraad^ Neerlands wegen bijna uitgestorven op de eerste zondag met rijverbod Kadar iveigert te onderhandelen als niet eerst de staking door Arbeidersraad beëindigd wordt Russen grendelen de grenzen af Controleurs hebben het niet bijzonder moeilijk gehad M.S. „Ambiorix" na een botsing in Nordostseekanal gezonken Scheepskok verdronken en vier gewonden Britse en Franse burgers voor keus; uitwijzing of internering 95ste jaargang MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 No. 28996 Directeur: I. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smgel Lelde° GLro M Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie. 21507 De Hongaarse premier Kadar heeft geweigerd met de Nationale Arbeidersraad te onderhan delen voordat «wet en orde" hersteld zijn. Pas als de staking is afgelopen, kan er sprake zijn van terugtrekking van de Russische troepen, aldus deze marionet van het Kremlin, die zich bereid verklaarde zijn regering uit te breiden met niet- communisten, met uitzondering echter van Imre Nagy, die, zoals hij openlijk toegaf, door zijn rege ring naar Roemenië is gezonden, al betekende dit geen „ballingschap", zoals hij er schijnheilig aan toevoegde. Neen, Nagy was vanwege zijn eigen veiligheid naar Roemenië gestuurd. Het zou niet .correct' geweest zijn de ex-premier naar zijn huis te hebben laten gaan. Een van diens bezoekers had hem kunnen doden en dan had de regering de schuld gekregenVolgens het Westber- lijnse socialistische blad „Nachtdepesche" is Nagy inderdaad eerst naar Roemenië gebracht, maar vandaar per vliegtuig naar Moskou doorgezonden, waar hij terecht zou moeten staan wegens „hoog verraad" en „contra-revolutionaire activiteit tegen de volksdemocratie". Nagy zou namelijk gewei gerd hebben voor Radio-Boedapest een oproep tot de nog stand houdende verzetsstrijders te rich ten de wapens neer te leggen. Toen hij daarvoor bedankte, werd hij weggevoerd. Joego-Slavië heeft zowel bij Hongarije als bij de Sovjet-Unie scherp tegen de ontvoering van Nagy geprotes teerd. Gedurende het u-eekeinde is het aantal Hongaarse vluchtelingen, dat naar Oostenrijk is uitgeweken, tot 82.000 gestegen, van wie er intussen 15.000 naar andere landen zyn overgebracht. De meesten willen in Oostenrijk blijven, omdat zij venvachten spoedig te kunnen terugkerenVooral de huisvesting van deze mensen vormt voor de Oostenrijkse regering een geweldig probleem. Volgens een hoge ambtenaar uit de regering-Nagy, die naar Oostenrijk is uitgeweken, heeft zich thans een twintigtal Russische divisies, grotendeels gemotoriseerde infan terie, langs de gehele grens tussen Hongarije en Joego-Slavië opgesteld. Ook de grens met Oostenrijk is afgegrendeld. De afgelopen drie dagen zyn in Boedapest tal van vooraanstaande politici gearresteerd, onder wie oud-premier Zoltan Tildy. Volgens deze zegsman zouden ook nieuwe gevechten tussen verzetslieden en Russische troepen in vele delen van het land zyn uitgebroken. Ook buiten de hoofdstad zyn op grote schaal arrestaties verricht, o.m. het gehele college van hoogleraren van de universiteit van Debreczen. laten zij namelijk de collectieve boerde rijen. Vorige week heeft Kadar als con cessie toegestaan dat de boeren naar verkiezing uit de collectieve boerenbe drijven kunnen lopen, dooh zij hebben dit wel zeer letterlijk opgevolgd! De regering-Kadar heeft de boeren via de radio moeten bezweren, de collectieve bedrijven toch niet te gronde te richten. Het heeft nu, in een aankondiging van het Ministerie van Landbouw, dat de boeren slechts recht hebben de collec tieve bedrijven te ontbinden, indien alle Tal van kinderen zwerven door 't land Dr. Jagan Nath Khosla, de persoon lijke vertegenwoordiger van premier Nehroe van India, is zondag in Boeda pest aangekomen om zich van de toe stand op de hoogte te stellen. Hjj is gegaan in de plaats van Krisjna Menon. de Indiase ambassadeur in Mos kou. die eerder de opdracht had gekregen doch door ziekt#- verhinuerd was Radio-Boedapest heeft gisteren de mededeling uitgezonden, dat vele kin deren door het land zwerven, ver van huis en ver weg van hun familie. Zij deelde tegelijkertijd mede, dat het Rode Kruis op zich neeft genomen naar die kinderen te zoeken en ben weer in vrachtauto's naar Boeda.-»est terug te brengen. De regering-Kadar heeft gis teren laten weten, dat personen, die uit het door de Russen geterroriseerde Hongarije trachten te ontsnappen in de gevangenis zull-n worden geworpen. Gisteren zijn 225 Hongaarse vluchte lingen tussen de 15 en 21 jaar via de Brennerpas Italië binnengekomen. Zij vormen de eerste gToep van de 2.800 vluchtelingen die Italië een tijdelijke verblijfplaats heeft beloofd. Ook de echtgenote van generaal Pal Maleter, de „held van de Kilian-kazerne te Boedapest" is met haar twee kinderen in Oostenrijk aangekomen. Volgens haar zeggen heeft zij rinds 4 november het tijdstip waarop de Sovjetr'ssische troe pen de Hongaarse opstand begonnen neer te slaan niets meer van haar echtgenoot gehoord. Volgens het Weense blad „Die Presse" heeft de zoon van de Hongaarse presi dent Istvan Dobi tevergeefs een poging gedaan uit zijn land te vluchten. Hij zou te Györ zijn herkend en naar Boedapest zyn teruggezonden. Dagelijks zullen 600 tot 700 vluchtelin gen uit Oostenrijk naar Engeland gaan, dat erin toegestemd heeft een „onbe perkt aantal Hongaarse vluchtelingen" op te nemen. Hongaarse vluchtelingen, die ln een kamp bij München verblijven, wilden zaterdag een agent van de Hongaarse geheime politie die eveneens zijn land ontvluchtte, lynchen. De man, die vol gens de Hongaren te laat van de dwa lingen zijns weegs terugkeerde, werd door de politie jered en naar een ander kamp overgebracht. Zware druk van regering op arbeidersleiders Het heeft nu, in een aankondiging van gering Kadar duurt nog onverminderd voort Twee dagen geleden stelde een 250-tal verzetsstrijders bij Boeda vier Russische en twee Hongaarse pantser wagens buiten gevecht. In de omgeving van BoedaDest houden zich sterke een heden van de verzetsbewegine onder lei ding van de voormalige garnizoenscom mandant van Boedapest generaal Kiraly on Herhaaldelijk komt het tot gevech ten met de Russen en de Hongaarse vei- ligh'idsoolitie Ook het passieve verzet houdt aan. Zo stelde het personeel van de elektrische centrale te Banhid. die de hoofdstad van elektriciteit voorziet, de ris, dat Imre Nagy vóór maandagochtend vroeg in vryheid wordt gesteld, anders zou het werk worden neergelegd, waardoor ge heel Boedapest van stroom zou worden verstoken. Er zyn intussen berichten, dat de arbridersleiders, verenigd in de Natio nale Arbeidersraad, aan zeer zware druk van regeringszijde zijn blootgesteld. De raad zou de wens te kennen hebben ge geven .dat de arbeiders vandaag weer aan het werk zouden gaan. Een nieuw probleem voor Kadar komt van de zijde der boeren. In massa ver leden van een collectief erin toestem men Veelzeggend bewijs Een hooggeplaatste functionaris van de Hongaarse spoorwegen heeft ver klaard over het bewijs te beschikken, dat de eerste Russische gewapende actie in Hongarije al was begonnen, voordat de Hongaarse regering er om zou heb ben gevraagd. Hij had het logboek by zich van de stationschef van de Hon gaars-Russische grensplaats Zahony, waaruit bleek, dat op 23 oktober om vyf uur 's middags drie Russische treinen met elk veertig tanks de grens waren overgereden, meer dan twaalf uur vóór de Hongaarse verklaring, dat de hulp van Russische troepen was ingeroepen om de orde te herstellen. De Hongaarse socialistische leideT Anna Kethly wordt vandaag in Brussel verwacht. Zij is door de Belgische socia listische partij uitgenodigd enige tyd rust te nemen in België. Zij zal ook bijeenkomsten van het „Internationale verbond van vrije vakverenigingen" (I.V. VV). dat zijn hoofdkwartier in Brussel heeft, bijwonen. Mevrouw Kethly maakt de reis van New York naar Brussel in gezelschap van minister Spaak, die de zitting van de Algemene Vergadering der V.N. heeft bijgewoond. Voetgangers konden geluk niet op Het ivas gisteren uitzonderlijk stil langs Neerlands dreven. Een enkele uitzondering buiten beschouwing gelaten, kan men zeggen, dat auto rijdend Nederland de noodzaak van een rijverbod op zondag heelt be grepen en zich strikt hield aan de bepalingen van de verordening: de auto's bleven in de garages. Zo bleven ook motoren en scooters ..op stal". ..Wat een heerlijk leven" verzuchtten voetgangers in Amsterdam en elders. Zij konden hun geluk en ruimte niet op. temeer daar de slechte weersomstandigheden ook de bromfietsers niet lokten van hun privilege gebruik te maken. Enkele mensen hebben zelfs hun leven te danken aan dit rijverbod. Zonder dat - de statistieken wijzen het uit - zouden zij gisteren zijn doodgereden. Nu kon de politie van Amsterdam gister avond om 12 uur zelfs melden, dat er tot dat moment nog geen enkel verkeersongeluk met lichamelijk letsel zich had voorgedaan. Een waar lijk zeldzaam record. Hier en daar auto's in beslag genomen Al was het opmerkelijk stil langs de wegen, volmaakt uitgestorven was het toch nergens. De openbare verkeers middelen zorgden daar wel voor. Zo konden er nog verkeersongevallen voorkomen. In Amsterdam nog vier, maar de schade bleef tot het mate riële beperkt. De controleurs, stedelijke politie, rijks politie en koninklijke marechaussee, hebben het niet bijzonder moeilijk ge had al werden verscheidene auto's in beslag genomen en proces-verbaal opge maakt wegels al dan niet opzettelijk gemaakte overtredingen In Rotterdam werden 13 personenauto's door de poli tie in beslag genomen, in Den Haag drie, in Utrecht werden enkele geval len van overtreding geconstateerd en in Amsterdam werden bijna 1100 automobi listen gecontroleerd, van wie er vijf op een andere wijze hun weg moesten ver volgen. Het waren vier artsen en 1 par ticulier. Artsen mogen blijven rijden, doch moeten bij controle kunnen aan tonen. dat zij beroepshalve op weg zijn. Dit. was volgens de politie bij vier van hen niet het geval. Zij konden vannacht hun wagen weer ophalen. Het grensverkeer Ook het grensverkeer vertoonde geen buitengewone drukte, hetgeen mede ver oorzaakt wero door de beijzelde, gladde wegen bij de Duits-Nederlandse grens Het verkeer uit Duitsland naar Neder land was ook gedurende de gehele dag minder groot dan gewoonlijk. Een Duitse automobilist verklaarde bij de grenspost te Vaals, dat vele autobezitters in Duitsland sympatiseerden met het Ne derlandse besluit, en daarom hun bezoe ken aan het buurland tot een minimum beperkten. Een Maastrichtenaar, die by Vaals de grens op weg naar huis wilde passeren, moest zijn reis op andere wijze dan per auto vervolgen, aangezien hij bleek te weten, dat hij op zondag niet mocht rijden, en terug kwam van een plezierreisje. Met betrekking tot de controle op het bezineverbruik door de buiten landers werd door de douane ook streng opgetreden. Als eer buiten lands automobilist Nederland wilde verlaten, en het bleek dat hij meer dan tien liter benzine in zijn tank had, werd hy verplicht terug te rijden naar een benzinepomp en het teveel aanwezige af te laten trnken. In douanekringen wordt verwacht dat ook in Duitsland met ingang van de volgende zondag een zondagsrij verbod zal worden ingesteld. 9 Slot op pag. 2 Het „Nederlandse motorstoomschip „Ambiorix" 499 brt. metend en toebeho rende aan de N.V. ms. „Maraboe" te Rotterdam is gistermorgen om half een in het Nordostseekanal 10 km ter oosten van Brunsbüttelkoog, gezonken. De be manning kon met uitzondering van de 23-jarige scheepskok F. A. Antonius. in veiligheid worder gebracht. Het ongeluk geschiedde toen de Ambiorix tijdens eeD zware sneeuwstorm in botsing kwam met het stoomschip „Rostock" afkom stig uit Wismar in de Sovjetzone van Duitsland. De Ambiorix was met stukgoed onderweg van Amsterdam naar Kopenhagen. Van de 11 opvarenden van de „Am biorix" zijn 4 ernstig gewond. De ge wonden zyn: de kapitein, Dirk Visser (58): o.a. shock; de eerste stuurman Anton v. d. Gaag (36); de machinist G. Bosker (25) en de matroos J. Gomez (Portugees). Alle vier zyn opgenomen in het zie kenhuis van Brunsbüttelkoog. Het stof felijk overschot van Antonis is geborgen. Naar bij i.et voorlopig onderzoek is vastgesteld, is de „Ambiorix" eerst met het Oostduitse schip „Rostock" in aan varing gekomen en daarop op de zui delijke oever van het kanaal gevaren. Op eigen kracht kon de ..Abiorix" weer loskomen, doch enige minuten later ?onk het dwars in het kanaal. Kort daarna voei het Westduitse m.s. Marido" (260 t.) recht op het geheel onder water liggende Nederlandse schip. Op de voorsteven van de „Ambiorix" bleef de „Marido" vastzitten. Het scheepje kreeg een lek van ongeveer 30 cm lengte en maakte water. Het lek kon echter spoedig provisorisch gedicht worden. Ook de „Rostock" had bij de botsing beschadiging aan de boeg en aan bak boordzijde opgelopen. Een scheur van ruim 6 meter was in d" scheepshuid ontstaan. Een anker van de „Rostock" werd weggerukt. Van de zes ongedeerd gebleven op varenden van de „Ambiorix" zwom men er vier door het yskoude water naar de wal. waar zy in een boerderij vriendelijke hulp ontvingen. De twee overigen werden door een ander schip uit het water gered en naar Rends- burg gebracht. De vier gewonde opvarenden waren door het Duitse schip „Schwinge" uit het water gered. De zaterdag begonnen lichtweek plaatste o.m. de Morspoort in sier lijke lichtlijnen tegen de donkere avondluchtweerspiegelend in het water van de Morssingel. Een van de aardigste punten in de stad in het kader van het lichtfestijn. waar over wij elders uitvoerig schrijven. (Foto L.D./van Vliet Barbaarse maatregelvan Nasser „Draaideurovereenkomsttussen militaire, staven van geallieerden en Ver. Naties De ontwikkeling van de situatie in en rond het Midden-Oosten heeft zich in het afgelopen weekeinde gekenmerkt door drie belangrijke feiten: 1. Na een conferentie van drie uur tussen Britse, Franse en „Vere nigde Naties" militaire staven te Port Said is besloten om telkens wanneer er V.N.-troepen in Egypte aankomen een gedeelte van de Brits-Franse troepen te laten vertrekken. „Een draaideur-overeenkomst" werd het genoemd. 2. De Algemene Vergadering heeft met 63 stemmen tegen vijf en tien onthoudingen de Afrikaans-Aziatische resolutie ongewijzigd aan genomen. Daarin worden Engeland. Frankrijk en Israël verzocht „onver wijld" hun troepen uit Egypte terug te trekken. 3. Nasser heeft de 13.000 Britse en 9.000 Franse burgers in Egypte laten weten, dat zij een keus moeten maken: uitwijzing of internering. Reeds driehonderd Franse en Britse burgers zijn 's nachts van hun bed gelicht en geboeid naar een gevangenis gebracht. Onder hen zouden zich vrouwen, kinderen en bejaarden bevinden, aan wie niets ten laste was gelegd. Voelbare spanning in Port Saï<! De ogen van de wereld zyn thans ge richt op het kleine stadje aan het begin van het Suezkanaal Port Said, waar de spanning haast voelbaar is. Er deden zich evenwel geen incidenten voor. hoe wel een bende, die zich de „Zwarte Hand" noemt plakkaten heeft verspreid met de ergste bedreigingen voor de Britten en Fransen „Wij zullen de lichamen aan stukjes snijden en ze dan verbranden". Ondanks strenge controle zagen Britten en Franse patrouilles geen kans bendeleden te arresteren. Gisteren heeft generaal Sir. Charles Keightley, opperbevelhebber van de Britse en Franse troepen in het Mid den-Oosten een bezoek gebracht aan Port Said om besprekingen te voeren met de plaatselijke commandant, luite nant-generaal Sir Hugh Stockwell en generaal Bums, opperbevelhebber van het V N. leger. Er is gesproken over de wijze, waarop eenheden van de inter nationale politiemacht Port Said kun nen intrekken. Generaal Burns wil. dat zijn troepen nu ook over zee kunnen worden aangevoerd, hetgeen mogelijk is geworden, doordat Franse en Britse technici erin zijn geslaagd een vaartuig van 2500 ton te bergen, dat de Egypte- naren in de toegang tot de haven van Port Said hadden laten zinken. Hier door kunnen schepen tot tienduizend ton weer de haven binnen komen. Het leger van generaal Burns zal morgen avond waarschijnlijk 2400 man in EgvptP hebben, maar met aanvoer over zee zal dit contingent wel snel groeien. „Ware ramp" De Zwitserse gezant te Cairo, die de belangen van Frankrijk en Engeland in Egypte behartigt, heeft de nieuwe stap van Nasser om de Britse en Franse onderdanen uit te wijzen of te inter neren „een barbaarse maatregel" ge noemd en er krachtig tegen gepro testeerd. De Egyptische stap is „een ware ramp", daar de meeste betrokkenen niet weten waarheen te gaan en niet meer dan twintig pond sterling per man mogen meenemen uit Egypte. Binnen zeven tot tien dagen moeten zy het Egyptische grondgebied hebben verla ten. Eerst waren de Egyptenaren van plan alle Britse en Franse onderdanen zonder meer te interneren, maar na een protest van de Zwitserse gezant kregen zij nog de kans het land te verlaten. Reeds is een Zwitsers vliegtuig met 33 Fransen uit Egypte in Parijs aangeko men. Zij verklaarden hun juwelen en horloges bij de Egyptische douane te hebben moeten achterlaten. 9 Slot op pap. 2 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1