RUSSEN BEGAAN EEN NIEUWE LAAGHEID: NAGY IN ARREST Spannende strijd over Egypte in de Algemene Vergadering Ver. jNaties WEERBERICHT Hongaarse regering had de vluchtelingen in de Joegoslavische ambassade vrijgeleide beloofd, Enorme opwinding in de hoofdstad Amerika voor moeilijke keus Knappe rede van Brits minister Amerika's starre houding inzake burgerluchtvaart scherp afgekeurd Kan afbreuk doen aan sympathie voor V.S. 95ste Jaargang ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 No. 28995 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Communistische misdadigheid zonder einde De Russen hebben een nieuwe laagheid toege voegd aan de lange reeks van schanddaden, die zij de laatste tijd in Hongarije hebben bedreven: de vroegere premier Imre Nagy, die met elf mede werkers alsmede vijftien gevluchte vrouwen en zeventien kinderen van 4 tot 22 november be scherming had genoten in de Joegoslavische am bassade te Boedapest, is gisteren door de Sovjet- russische „veiligheidsdienst" gearresteerd, of schoon hun op grond van een Joegoslavisch-Hon- gaars akkoord vrijgeleide was gewaarborgd. Zij zijn met onbekende bestemming weggevoerd Terwijl de bus, die door de Hongaarse regering te hunner beschikking was gesteld om hen naar Volgens een bericht van Renter werd Nagy gearresteerd en weggevoerd, nadat hij besprekingen had gevoerd met de Hongaarse eerste minister. Janos Kadar, in het parlementsgebouw in Boedapest. Zij zonden over de vorming van een coalitie regering hebben gesproken en er waren voorbereidingen getroffen voor een rede voering van Nagy voor Radio-Boedapest. Volgens deze lezing werd Nagy gearres teerd, toen hq nog met Kadar aan het onderhandelen was. Hoe dit zq, het nieuws over deze geniepige daad van de Sovjetrussische bezetting verspreidde zich snel door de hoofdstad en veroorzaakte grote opwinding. Niemand geloofde, dat Nagy en de zijnen vrijwillig „naar Roemenië" waren gegaan, zoals van regeringszijde werd medegedeeld. Nagy is ongetwijfeld de populairste politieke figuur in Hon*- garqe, met een groot persoonlijk gezag, zelfs tegenover hen, die kritiek op hem uitoefenen. Waarnemers verwachten, dat deze aanhouding een averechtse uit werking zal hebben. Voor deze gebeurtenis had Joego-Slavië een nota naar Boe dapest gestuurd, waarin gevraagd werd waar Nagy gebleven was en gezegd werd, dat als Hongarije de afspraak zou schenden, dit als een grove inbreuk op de vriendschappelijke betrekkingen cn op het internationale recht beschouwd diende te worden. meer de grens af te grendelen. De soldaten zouden vluchtelingen, die Oostenrijk trachten te bereiken neer schieten. Zeker twintig -personen zouden zo reeds de dood gevonden hebben. Anderen zouden gevangen genomen zijn en naar een verzamel- kamp in Szombathely (Steinaman- gerworden gebracht, van waar zij oostwaarts worden weggevoerd. Een uur stilte De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken. Pigl, heeft op de leden van de Verenigde Naties een beroep gedaan vluchtelingen uit Hongarije toe te laten „zonder bureaucratische forma liteiten en zonder voorafgaand onder zoek op allerlei punten" en om alleen de wet van de menselijkheid in acht te nemen. Oostenrijk kan het onmoge lijk meer aan. Er zijn reeds meer dan zestigduizend Hongaren het land bin nengekomen. van wie slechts een klein getal naar andere landen is afgevoerd. Vrijdagmiddag van 2 tot 3 urn- leek Boedapest een uitgestorven stad. Geen voorbijganger of voertuig, afgezien van Sovjetrussische patrouillewagens, was in de straten te zien. Deze zwijgende be toging was het antwoord op een don derdag aangeplakt beroep op de bur gerij om zo van haar afkeuring voor het regiem blijk te geven. De Hon gaarse pers had verklaard dat dit uur van stilte zou gelden voor de Hongaarse „martelaren", maar over de ware zin van de betoging hoefde niemand in on zekerheid te verkeren! Stakingen duren voort Radio-Boedapest maakte hedenoch tend bekend, dat de arbeidersraad van Csepel. het grote industriecentrum bij Boedapest, een algemene staking heeft uitgeroepen. De radio zond voorts ook oproepen uit aan de arbeiders in de hoofdstad, waarin hervatting van het werk gevraagd wordt. Een speciale op roep van de regering-Kadar was ge richt aan de mijnwerkers van Tabanya, waarin verklaard wordt dat de overheid de arbeiders in de mijnen zal be schermen. huis te brengen, nog voor de ambassade stond, sprong een Russisch officier naar binnen, het voer tuig werd omringd door auto's van de „veilig heidsdienst" en de kleine colonne reed snel weg naar het Sovjetrussische hoofdkwartier aan de Gorki-boulevard. Twee Joegoslavische diploma ten, die zich in de bus bevonden en protesteerden tegen het Russische optreden, kregen van de offi cier te horen, dat hij met het akkoord niets te maken had. Voor het gebouw van de komman- dantoera werden zij zonder omhaal op straat ge smeten, aldus berichtte de correspondent van het Joegoslavische blad „Borba". Russische soldaat bij mensenjacht neergeschoten Gisteren heeft zich nog een ander incident voorgedaan in Hongarije: Oostenrijkse grenswachten hebben op hun eigen gebied een Russische soldaat doodgeschoten en twee Sov jetrussische militairen gearresteerd. Deze drie vormden een patrouille mensenjagers, die tot opdracht had vluchtelingen te achtervolgen. Toen zij bij deze mensenjacht op Oosten rijks grondgebied kwamen, bevalen de 'Oostenrijkse grenswachten hen te blijven staan, waaraan zij geen ge volg gaven. Ogenblikkelijk openden de Oostenrijkers het vuur met bo vengenoemd gevolg. De Russen zetten de deportaties van Hongaren intussen op nog gro ter schaal voort dan tevoren, aldus wordt uit onverdachte bron verno men. Volgens vluchtelingen in het Oos tenrijkse stadje Eisenstadt zijn Rus sische en Hongaarse troepen bezig in de omgeving van het Neusiedler (Ingez. Med.-Adv.) Ijstijd tijd voor uw éts! Uw eis om de sappigste, knappeodste en smeuïgste Gelderse worst: Anton Hunink's worst! Mm- dié warme geurige smulworst met 'n dam pend bord boerenkool! Verwen uzelf 's echt: EIS de worst met de naam Anton Hunink op het loodje Hoe verser - boe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Vorst loopt ten einde De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Tot matig of krachtjg en langs de kust mogelijk tot hard toe nemende zuid-westelijke wind. Van nacht aanvankelijk lichte vorst, later stijging van de temperatuur. (Opge- maak te 11.15 uur). 25 NOVEMBER. Zon op: 8.19 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 0.04 uur; onder: 13.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.23 en 20.57 uur. Laagwater te 3.51 en 16.20 uur (26/11 hoogwater 9.36 en 22.15 uur; laagwater 4.57 en 17.33 uur) Doodtij. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel. Voorts deelde de radio mede, dat door de aanhoudende staking van de spoor wegarbeiders de bevoorrading van de hoofdstad en andere steden uiterst moeilijk blijft. De autoriteiten geloven niet. dat er voor eind volgende week een verbetering van de toestand bij de spoorwegen verwacht kan worden, aldus Radio-Boedapest. Het gebouw van de Joegosla vische legatie in Boedapest, waarin Nagy een veilig toevluchtsoord had gevonden, dat hij echter opgaj toen hem een vrijgeleide toegezegd werd door de Hongaarse regering. Wat die toezegging waard was, heeft hij tot zijn schade moeten ondervinden Tivee groepen fel tegenover elkaar (Van onze Amerikaanse correspondent in New York) Gisteren is in de Assemblee van de Verenigde Naties een spannende strqd be gonnen met Egypte als inzet. Eén groep landen is er voor alles in geïnteresseerd, dat de „aanvallende partijen" onvoorwaardelijk gedwongen zullen worden het Egyptische grondgebied „onverwijld te verlaten". Dit zou het aanzien van de gehele Arabische wereld verhogen, terwijl de Sovjet-Unie met enig recht zou kunnen poseren als de hulpvaardige boeman, die de aanvallers schrik heeft aan gejaagd. Een andere groep staten, waaronder Engeland en Frankrijk, wil aan het politie-Ieger van de Ver. Naties de taak overdragen, die zq gedacht hadden zelf tot uitvoering te kunnen brengen. Met name de Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft gisteren betoogd, dat het V.N.-politieleger niet slechts behoorde toe te zien, dat het vuren gestaakt zou blijven en dat de troepen worden teruggetrokken, maar tevens was hq van mening dat het V.N.- politieleger nuttig zou zijn ter bereiking van de verdere oogmerken, die de Ver. Naties in hun resoluties gesteld hadden, te weten de vrije doorvaart voor iedereen door het kanaal alsmede de organisatie van de vrede door middel van een inter nationale actie. van de Engelse troepen te wachten, totdat het V.N.-politieleger werkelijk goed zou functioneren. Situatie blijft onduidelijk De Brit Selwyn LLoyd, die veel te danken heeft aan Pearsons krachti ge steun, heeft gisterochtend een knappe rede gehouden. Hoewel En geland in dit gezelschap aan zware kritiek bloot staat, wist Selwyn Lloyd volkomen de indruk te vermij den, dat hij in de beklaagdenbank zou staan. Integendeel, hij betoogde, dat Engeland, Frankrijk en Israël door hun optreden de mogelijkheid geschapen hadden een werkelijke verbetering in de situatie aan te brengen. Die verbetering zou vooral dank zij het V.N.-politieleger tot stand kunnen komen en Selwyn Lloyd wenste met de terugtrekking Twee resoluties De twee resoluties, welke werden in gediend. doch nog niet in stemming werden gebracht, geven de standpunten van bovengenoemde groepen weer, die men als „de haastigen" en „geleidelij ken" kan karakteriseren. De eerste re solutie, die van één en twintig Afro- Aziatische landen, bestaat uit een her haling van de vorige resoluties, die een terugtrekken van de troepen beoogden. Zo mogelijk wordt echter in deze laat ste resolutie er nog meer de nadruk op gelegd, dat de troepen onmiddellijk weg moeten trekken. De Afro-Aziaten kun nen voor hun resolutie natuurlijk reke nen op de volle steun van de communis ten. die het een prachtige gelegenheid zullen vinden om propaganda te maken en die gedeeltelijk hun prestige hopen te herwinnen, welke zij in Hongarije ver speel hebben. Sympathie De sympathie van de Nederlandse de legatie gaat meer uit naar de tweede resolutie, ingediend door o.a. Amerika, Canada en India. Deze resolutie hecht haar goedkeuring aan wat Hammars- kjöld gedaan heeft met betrekking tot het V.N.-politieleger. alsmede aan de voorbereidingen voor de opruiming van het Suez-kanaal. De niet-communisti sche staten van Europa, benevens Joego slavië, hebben zich gisteren beraden over him standpunt ten aanzien van beide genoemde resoluties. Het meren deel van hen. waaronder Nederland, wenst zich van stemming te onthouden ten aanzien van de eerste resolutie, om dat daarin geconstateerd wordt, dat de „aanvallers" geen gehoor hebben gege ven aan de vorige resoluties van de V.N.-Assemblee. Pogingen werden zelfs in het werk gesteld om ook Amerika tot zulk een onthouding te bewegen. Amerika staat echter hierbq voor een moeilijk dilemma: een onthouding ha rerzijds zou het Afro-Aziatische vertrou wen in Amerika enigszins verstoren, doch anderzijds zou Amerika zich op deze wijze kunnen onttrekken aan het compromiterend gezelschap van com munisten en bovendien zou zulk een onthouding enige toenadering betekenen tot de bondgenoten van de NAVO, met wie de samenwerking de laatste tijd op zulk een tragische wqze verstoord is. De tweede resolutie is voor Nederland aanvaardbaar, al betreurt men enigs zins de vaagheid dezer resolutie met be trekking tot de taak en de bevoegdheid van het V.N.-politieleger. Men moet wel constateren, dat de Suezkwestie tengevolge van de tegen strijdige belangen en de onduidelijkheid van de situatie nog geenszins haar ein de genaderd is. Slot op pag. 2 Het rommelt iu Pools Silezië Volgens Radio-Wroclaw (Breslau) heerst er in Pools Neder-Silezië onrust onder de arbeiders en studenten. Zo is op een bijeenkomst van de bond van arbeiders in de energie-bedrijven fel e kritiek geleverd op minister Za- drzynski, omdat hij onverschillig zou staan tegenover de problemen van de arbeiders. De afgevaardigden eisten on middellijk aftreden van het bondsbe- stuur. opstellen van een nieuw collectief arbeidscontract, nauwgezet nakomen van de bepaling, dat de werkdag niet langer dan acht uur mag duren, belangrijke verhoging van de gezinstoeslagen en af schaffing v*rb het onderscheid tussen hoofd- en handarbeiders. Ook arbeiders in de textielindustrie en van enige metaalbedrijven hadden „stormachtige" bijeenkomsten gehouden. De studenten van Wroclaw hebben voor gesteld een nieuwe jeugdorganisatie op te richten onder de naam „Eenheids front van jongeren". De gemeenteraad van Wroclaw besloot de naam van de Stalinstraat te wijzigen in „Straat van de nationale eenheid". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. Onze knipselprijsvraag Blijkens de eerste reacties op onze Sint-Nicolaas-advertentie-knipsel- prysvraag is deze ook ditmaal weer met enthousiasme ontvangen. Reeds op de morgen na de publika- tie ontvingen wq de eerste oplos singen en uit de begeleidende brief jes bleek ons, dat men de opgave over het algemeen niet moeilijk vond al hadden sommigen wel enige moeite om een bepaalde adverten tie, die in een enigszins vreemde omgeving was terecht gekomen, terug te vinden. Wij herinneren eraan, dat de in zendingen uiterlqk woensdag 28 no vember a-s. des middags te 2 uur in ons bezit moeten zijn en dat voor de winnaars een bedrag van f 600 - aan waardebonnen beschikbaar is. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In Frankrijk is hel benzinetekort schrikbarend. Bij de lege pompsta tions hebben zich rijen auto's op gesteld om er meteen bij te kunnen zijn als er weer een klein voorraadje wordt aangevoerd. Minister Zijlstra: Brandstofvoorziening zeer moeilijk Omschakelen naar andere vormen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begro ting van de Staatsmijnen in de Tweede Kamer verklaarde minister Zijlstra'gistermiddag dat de brand stofvoorziening voor huishoudelijk gebruik zeer moeilijk is. ook geheel los gezien van de conjunctuurom standigheden. De vraag overtreft het aanbod. Men heeft zich in te stellen op een omschakeling van vaste huis brandstof naar andere vormen van ruimteverwarming. „Voor de regering is het een teleur- stelling en baart het nog steeds grote zorg, dat de bilaterale luchtvaarton derhandelingen tussen de V.S. van Amerika en Nederland door de res trictieve luchtvaartpolitiek van de V.S. tot dusverre niet tot een bevre digend resultaat hebben geleid". Dit schrijft minister Algera in zün Me morie van Antwoord, aan de Tweede Kamer over de begrotin van Ver keer en Waterstaat. De minister herinnert er aan. dat in het verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart op uitdrukkelijk ver zoek van de V.S. geen bepalingen zijn opgenomen ten aanzien van de burger luchtvaart. Echter is de regering zeker van mening, lat het in overeenstem ming met de geest van dit verdrag zou zqn. indien de V.S. de bereidheid zouden ton*n met Nederland een luchtvaartovereenkomst te sluiten wel ke voor Nederland, mede in het licht van de positie die ons land in he* in ternationale f'-'enstenverkeer inneemt, aanvaardbaar is Dat zulks tot dusver niet is mogen gelukken i* daarom te meer bevreemd :nd en teleurstellend. Naar het gevoelen van de regering kan dc starre houding, welke de V.S. ten aanzien van de Nederlandse lucht vaartverlangen'- tot nog toe hebben ingenomen, afbreuk doen aan de sym pathie welke dat land steeds in Ne derland heeft genoten. Daarop is reeds tijdens de onderhandelingen ernstig en herhaaldelijk gewezen. „Van Nederlandse zijde wordt steeds de strijd aangebonden tegen kunstmatige beperkingen vai. het luchtverkeer. De onderhandelingen met de V.S. en het geen daarna van Nederlandse zijde is geschied, zijn in feite niets anders ge weest dan een voortdurend verzet tegen restrictieve en discriminatoire strevin gen. De regering zal hiermede voortgaan en zal voorts alles in het werk blijven rtellen om de ge rechtvaardigde Nederlandse verlangens gehonoreerd te rien. Zij blijft vertrouwen dat zulks zal geschieden", aldus minis ter Algera. De minister deelt verder mee. dat het wetsontwerp betreffende de nieu we exploitatievorm voor de luchthaven Schiphol binnen enkele weken bq de Tweede Kamer zal worden ingediend. Volgens de laatste gegevens is deze luchthaven thans rechtstreeks ver bonden met 110 steden in 70 landen. Minister Algera herhaalt, dat het vliegveld Zestienhoven slechts een ter rein mag zqn met beperkte mogelijkhe den, omdat er naast de nationale lucht haven Schiphol geen plaats Is voor een tweede grote luchthaven in het westen des lands. „Duidelijk is Rotterdam voorgehouden dat er een grens is aan de uitbreidingsmogelijkheden en men heeft daarvoor ,ok begrip getoond". De vooruitzichten van het met steun van de regering ontwikkelde hefschroef- vliegtuig ontwikkelen zich gunstig. Ver wacht wordt, dat de eerste vliegtuigen in de loop van het voleende jaar zullen worden afgeleverd. De uitreiking van een bewijs van luchtwaardigheid zou mogelijk reeds begin volgend jaar kun nen geschieden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1