a Concert S.S.R. ten bate der Hongaren in de Zuiderkerk Leitlse Hervormde Gemeente heeft een tien-jarenplan De hulp aan Hongarije: VRIJDAG 23 NOVEMBER Verrassende medewerking Joachim Röntgen, Froukje Giltay, Haags Conservatoriumkoor In hPl kader der lustrumviering van de Societas Studiosorum Reformatorum Lugdunensis was heelaas een te gering aantaltoehoorders gisteravond in de Zuiderkerk tezamengekomen ter hijwoning van een concert, gegeven ten bate van de getroffen Hongaren, naar wie in eerste instantie aller gedachten op deze vrieskoude avond bewogen uitgingen.... gedode Hongaren uitgingen, in Brahms' „In stiller Nacht" en enige ontroerende .Negro Spirituals", warin nochtans qua typisch klankidioon vanzelfsprekend niet het ideaal bereikt kon worden, weid duidelijk bewezen, welk een doelbewuste vocale en geestelijke scholing dit koor ondergaat gestuwd door iemand, die tot de kern der waarden gaat. René Ba kier betoonde zich in enig koraalvoorspelen van Bch en het eerste deel uit diens Trio-Sonate een veelbelovend, accuraat en ritmisch pittig organist. Jammer, dt het klepperen der toet sen storend werkte en hij noodgedwon gen, de orgelparty in de Sonates moest vervangen door een op de piano, wat ntuurlijk afbreuk deed aan de repro ductie. H. Men had de sympathieke steun ge kregen van de twee violisten Joachim Röntgen en Froukje Giltay. de koor klasse van het Kon. Conservatorium te Den Haag iduigent de heer Sipke de Jong) eri de conservatorium-leerling, de organist René Ba kier. Kort samengevat kan ons oordeel bij zonder gunstig zijn. Niet alleen de programma-samenstel ling (eindelijk eens betrekkelijk beperkt en evenwichtig" muntte uit door stylis- tisch inzicht, ook de instrumentale zo wel als chorale medewerking voldeed aan hoge eisen, waarbij de frisheid der jongeren verblijdend aandeed Joachim Röntgen, hier veelal gehoord en gewaardeerd, als primarius van het Röntgenkwarcet en Fouke Giltay brach ten Sonates van de Brusselaar Pietro van Maldere <17241768», die in zijn symfonische werken een volgeling van de Manheimerschool was en van Bach (Sonate in C), met als climax een serie vioolduo's van Bela Baestök. waarin héél de scala van uitzonderlijke en won derbaarlijke karakteristieken van de ge niale bewerker der Hongaarse dans. en volksmuziek treffend tot uiting kwam Beider uitnemende violistiek bleek in de Sonates. Zij excelleerden echter be paaldelijk, door evenwichtigheid van toon en harmonisch samengaan, door beeldend vermogen en het scheppen van stemming en sfeer, in Martók. door een superieure techniek ondersteund. Blijheid en weemoed wisselden elkaar af; wat bijv. in het „Pizzicato" aan rijk dom van differentiatie gepresteerd werd, overtrof de stoutste verwachtingen. Bartók, eenmaal ook Hongaars vluch teling. is door hen op onvergetelijke wijze in de herinnering terug geroepen. Wie menen mocht, dat een kooriclasse nog geen „niveau" heeft, komt bedaogen uit. Althans dat van het Haagse Con servatorium bzit dit wel degelijk. Deze zang was een verrassing! Sipke de Jong heeft de jeugdige zan geressen en zangers al reeds een heel eind de juiste weg naar ware „zangcul tuur" geopenbaard. Hij is een koorlei der met diepgaand en gewetensvol besef daarvoor Weliswaar valt op. dat in dit koor enkele krachten schuilen, die spe ciaal voor zang opgeleid worden en kele glanzende sopranen echter te opvallend naar voren treden. Oaartegen dient gewaakt, wil algehele homogeni teit waarborg zijn. Wat deze plastisch, markant en te vens soepel dirigerende leider met deze groep jongeren echter alreeds bereikte, 'stemplt hem tot de „rechtte man op de rechte plaats". Puurheid, zuiverheid en duidelijke uit spraak paren zich aan overtuigende, be- schaofde voordracht. In enkele luchtig gehouden stralende zangen van Orlndo d; Lsso en Scarlatti (Jubilate Deo en Excultate Deo), de plechtige, wyriings- volle Funeral Anthem ..Their bodies are buried in paece", van Handel, waarbij de de gedachten wel speciaal naar de KW F! RELINGEN VOOR VLUCHTELINGEN De leerlingenvereniging van de kweek school voor Voorbereidend Onderwijs aan dp Vliet organiseert morgenmiddag en -avond in haar schoolgebouw een fancy fair ten bate van de Hongaarse vluchtelingen, des middags speciaal voor kinderen van lagere en kleuters, ver gezeld door hun ouders, 's avonds voor iedereen Er zullen filmpjes worden vertoond, een marionettenspel, poppenkast en toneelstukjes worden opgevoerd, terwijl men ook daadwerkelijk diverse spelen kan beoefennen. DRIEJARIG MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN Verhoging honorarium vroedvrouwen Mutaties aan liet Hof Het particulier secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Ko ningin heeft aan W. J. baron van Heeckeren van Molecaten op zijn her haald verzoek met Ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen diensten, voor uitzonderlijke trouw en voor op offeringsgezindheid ontslag verleend als haar particulier secretaris. H.M. de Koningin beeft baron van Heeckeren benoemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft mr dr. I. G. van Maasdijk op zyn verzoek met in gang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de be wezen diensten en voor de betoonde trouw ontheven van zijn functie als Kamerheer in buitengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijdclüke j waarneming van haar secretariaat opgedragen aan jhr. mr. E. W. Roell, Kamerheer l.b.d. Mejuffrouw mr. Martw.e de Jong heeft, gezien de omstandigheden, aan H.M. de Koningin verzocht haar tijde lijke aanstelling als particulier secreta resse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoeming in aanmerking te De Ziekenfondsraad deen mede dat i kom<,n- H M- de Koningin heeft dit ver- .T^h„„'±e;nf"dr.ad„nee,'Lme.e:' .1L' i 2°<* ingewilligd en mejuffrouw de Jong op de meest eervolle wyze per 1 januari 1957 van haar functie ontheven. het honorarium dat een algemeen zie kenfonds per bevalling aan een vroed vrouw betaalt, van f36 50 tot f40— ver hoogd is Voor vroedvrouwen, die de uit de met van 1 juni 1951 voortvloeiende ruimere bevoegdheid niet hebben ver worven. is het honorarium van f34 tot f37.50 verhoogd Verwacht wordt, dat de jaarlijkse uit gaven voor vroedvrouwen-honoraria als reedmaken van een eventuele uitgave gevolg van deze en andere herzieningen zullen stijgen voor de vrplichte zieken fondsverzekering van f 2 820 000tot f3.100 000—dus met f280 000—, en voor de vrijwillige van f 1 079.000— tot f1 180 000— dus met f 110 000—, De nieuwe regeling is met terugwer kende kracht tot 1 juli j.l. in werking getreden. Dode door gasvergiftiging (Van onze Haagse redactie) Tengevolge van gasvergiftiging is gis teren een 31-jarige drukker, wonende aan het Cromvlietplein te Den Haag. om het leven gekomen De man moest gis terochtend om zes uur naar zijn werk maar zou. voor hij de deur uitging, de kachel aanmaken. Daartoe moest hij gebruik maken van een gaspook, die met een 7 meter lange slang werd aangeslo ten op het gaskraantje in de keuken. Nadat de man de slang had aangebracht is hij onwel geworden, vermoedelijk door dat hij de gaspook niet snel genoeg heeft aangestoken, misschien ook ten gevolge van de kou In de keuken stond namelijk een bovenraam open. Hij viel en bleef liggen vlak bij de pook, waaruit het gas stroomde. Toen zijn vrouw hem om half acht vond. wa ren de levensgeesten reeds geweken. Felle brand te Alkmaar SCHADE 2 a 3 TON De Alkmaarse brandweer is gistermid dag met groot materiaal uitgerukt naar een uitslaande brand, die was uitgebro ken in de rijwiel-engroshandel van de Fo. Godijn en Modder aan de Kanaal kade te Alkmaar. De brand, vermoedelijk ontstaan door dat licht brandbare materialen te dicht bij de verwarmingsinstallatie stonden, werd met 16 stralen bestreden. Het vüur vond gretig voedsel in de grote voorraad rijwielbanden en cellu loid kettingkasten. Er ontwikkelden zich geweldige rookmassa's Twee boven het gebouw gelegeën woningen werden uit veiligheidsoverwegingen ontruimd. Prak tisch de gehele inventaris van de groot handel gng verloren De verzekering dekt de schade, die op 2 a 3 ton wordt geschat. Letterkundige opdrachten De minister van O.. K en W. heeft de volgende opdrachten verleend aan de letterkundige dr. J. J. Mak tot het ge- van het werk van Laurens Jacobsz. Reael 15361601met een historsiche inleiding en aantekeningen; aan de let terkundige mej. dr. J .M. C. Bouvy te Wassenaar tot het schrijven van een monografie over Anna Louisa Geer- truida Bosboom Toussaint (18121880 aan de letterkundige dr. J. G. Bomhoff Rouw van kerk en twee wijkcentra Twee uitersten in Boedppest: een Bode Kruistransport uit liet Westen bestemd voor menslievende hulp verlening, passeert een Sovjetrus- sische tank, die dreigend als sym bool van vernietiging en terreur op een straathoek heeft postgevat. Stichting van twee predikantsplaatsen Het reeds bestaande fonds kerkbouw groeit langzaam door de opbrengst van de collecten voor dit doel. Binnenkort zullen de wijkkerkeraden van ..Staal- Ongeveer een half jaar geleden heeft i wijk" en ..Levendaar trachten een de Centrale Kerkeraad der Leidse commissiete vormen, die gelden voor de Hervormde Gemeente een commissie in „Vredeskerk" bijeen zal brengen. Voor lopig is er, zoals bekend, voor de kerk diensten een oplossing gevonden in de aula van de Herv. Ulo-school aan de Asserstraat. Deze aula is thans reeds te het leven geroepen, die zich moest bera den over de meest urgente behoeften van deze gemeente. Thans is deze com missie. waarin twee ouderlingen, twee te Amsterdam tot het schrijven van een ouderlingen-kerkvoogd, twee diaken en beschouwing over de wijsgerige grond- Praeses van de Centrale Kerkeraad. ds. gedachten en' haar uitwerking in het 1 T 1 ,J literaire (ook essayistische) werk van prof dr P .N .van Eijk (1887—1954); aan de dchter Gei rit Achterberg tot het schrijven van een cyclus gedichten, handelend over een folkloristisch on derwerp. De opdrachten zijn aanvaard. FAMILIEBERICHTEN. By het plotseling oversteken van de j rijweg werd gistermiddag op de Trek- I vlietweg ter hoogte van de tramhalte een drie jarig meisje door een bestelauto I z Rotterdam; Van Leeuwen—Vos. d„ gegrepen. Het meisje, dat op de Lam- Velp; Israëls—Cohen, z.. Groningen: menschansweg woonde, brak haar lin- i FrederiksVan Pelser Berensberg, z„ Ontleend aan andere bladen. BevallenTeschmacherVloemans, kerdljbeentje. liep een ernstige hoofd wonde op en kreeg een zware hersen schudding. De E.H.D. heeft, het kind naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Zij verkeert thans buiten levensgevaar. LEIDSE UNIVERSITEIT Hoogewerff-medaille voor prof. H. I. Waterman Prof. dr. ir. H. I. Waterman, hoog leraar te Delft, is onderscheiden met de Hoogewerf-medaille. Op 29 augustus 1917 werd ter ere van de 70e verjaardag van prof. dr. Sebas- t;aan Hoogewerff, oud-hoogleraar aan de TH te Delft, door vrienden en oud- leerlingen een verder financieel gesteund door een aantal chemische industrieën in Nederland het Hoogewerff-fonds ge sticht De bedoeling van dit fonds is om de rente van het beneengebrachte kapi taal te gebruiken ter bevordering van wetenschappelijk chemiseh-technisch onderzoek. Sinds de oprichting van het fonds in 1917 werd deze medaille slechts driemaal toegekend, nl. in 1925 aan lr. J Rut ten. in 1930 aan prof. dr. ir. H ter Meu- len en in 1935 aan ir. D P. Ross van Lennep. De officiële uitreiking zal over enige tijd geschieden. Eis om schadevergoeding Westerling-actie OUD-STRIJDERS WAARSCHUWEN Oud>-stryders in Celebes hebben een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen van Nederland vergoeding te eisen voor de schade, die door de voormalige kapitein van het KNIL. -Westerling, aan het volk van Zuid-Celebes si toegebracht. De oud-strijders beweren, dat Westerling i verantwoordelijk was voor de massa moord op vele duizenden mensen in Ce- lebes gedurende de operaties in 1*946. Zij waarschuwen, dat indien de Ne derlandse regering weigert het ver zoek in te willigen, de veiligheid van de Nederlandse onderdanen in Indo nesië in het algemeen en in Celebes in het bijzonder niet gewaarborgd kunnen worden. D. J. Vossers zitting hadden, gereed gekomen met een z.g. tien-jarenplan. De diakenen in deze commissie stellen voor de bouw van één of meer bejaar dencentra en van een betere behuizing voor de administratie der diaconie en van een doelmatiger onderdak voor her Hervormd Maatschappelijk Werk. Voor de geestelijke verzorging der Herv. gemeente werd gewenst geacht: a. de bouw van twee wijkcentra, één in het Haagwegkwartier en één ten N. van de Maresingel; b. de bouw van de Vredeskerk met wijkcentrum aan de Burggraven- laan; c. de stichting van twee nieuwe predi kantsplaatsen wegens uitbreiding der stad. Gaarne zou de commissie aan de C K. het voorstel hebben gedaan het college van kerk voogden te verzoeken reeds op de begroting van 1957 bepaalde bedra gen voor deze drie urgente voorzienin gen op te nemen. Aangezien deze be groting reeds een tekort va nf. 44.000 aanwijst, waarvoor nog geen dekking is gevonden, acht de commissie het onreëel om dit begroting nog meer uit haar evenwicht te halen. Wel deed zij het verzoek om de punten pro memorie op de begroing op te nemen. Lochen: M. Veldhof—Kagenaar. Goes; Van der Klaauwv. d. Schalk. z„ Stompetoren; Van CHeurnBeker, z.. Canada. Getrouwd :%B. R. van der Most en T. Koopman. Den Haag. overleden: g. a j. Roskott, m. 75 j Zwols elektromonteur gedood Bij Koninklyk Besluit is aan mevrouw I Utrecht; E. j. A. Abrahams, m 57 j dr. M. Brongersma-Sanders than* pri- Rotterdam: H. j. Godron. vr. 94 j.. De 23-jarige monteur D van_Eijk van vaat docente bij de faculteit'der wis- en Rotterdam: j. natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Kantoor communistisch blad te Medan verwoest VERONTWAARDIGING VAN STUDENTEN .700 studenten van de universiteit van Noord-Sumatra hebben gisteren liet kantoor van het communistische blad „Patriot' in Medan bestormd als protest, tegen een artikel in dit blad, dat door de studenten beledigend werd geacht. Zij vernielden al het meubi lair. arehief en schrijfmachines. Er deden zich persoonlijke ongelukken voor. Vijf studenten, die verdacht wor den de aanstichters te zijn, werden ge arresteerd. klein. Een nieuwe kerk wordt in dit stadsgedeelte dringend nodig geacht. Aan de wijkkerkeraden van de Rem- brandtwijk en de Marewijk zal verzocht worden een commissie samen te stellen voor fondsvorming t.b.v. de daar nood zakelijke wijkgebouwen. Leiden, opdracht verleend om van 17 september 1956 tot een nader te bcpa len datum in genoemde faculteit onder wys te geven in de oceanografie. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs is voor het tijdvak van 1 no vember 1956 tot 1 november 1957 be noemd tot adjunct-wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier, de heer G. D. Van Wengen. thans reeds als zodanig werkzaam en voor het tijd vak van 1 september 1956 tot 1 septem ber 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar tn tijdelijke dienst bij het Rijksmuseum van Oudheden, te Leiden, dr. j. W. Salo- nonson. voordien adjunct-wetenschap- ■lijk ambtenaar bU voornoemde instel- min£J- van HoutenVan der de NV. Elektriciteitsfabriek IJsselcen- Meer. vr.. Brussel- H A. van den Thoorn trale is te Havelte om het leven geko- Callenfels. vr. 93 j„ Apeldoorn: R. men. Voorbijgangers troffen hem gister- Naeff m„ 38 j.. Den Haag: P. C. van middag levenloos aan in de deuropening der Willigen, m. 46 j.. Den Haag: M. S. HirdesLimburg, vr. 60 j„ Amsterdam: J. C. G. ValkenhoffAdelerhof. vr 62 j„ Bakkum; F. M. van Zuiden, m 79 j., Voorburg; A. de Vogel. m. 94 j. Hilversum; K. L. M. de Wit. m. 61 j. Hilversum; W. ten Brugge, m. 50 j. Almelo. van een transformatorhuisje. Men ver moedt dat de heer van Eijk een vergis sing heeft begaan en als gevolg daar van door de stroom getroffen is. Het transformatorhuisje is ingeschakeld in het tien KW-net Het slachtoffer, dat t* Zwolle woonachtig is, lata een vrouw en een kind achter. Druppel op gloeiende plaat... BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Theodorus L M.. z,n. v. J Mare» en M. Nijs en; Judith E.. dr. v. H. W. van West en I. Polsbroek; Petronella, dr. v. J Wasse- :aar en J. C Klinkenberg; Henriette AA. Ir. v H Boon en A. J. M. A Trip; Engel- «rtha A. P. dr. v. A J. J. van der Poel en M. van Noort; Hendrik K zn. v. H. 'eske en A. W. Kijk ln de Vegte; Yolande. v. M, J. Hansen en C. J. Aniba; Isaac v. I. van der Linden en H. van Leeuwen GETROUWD 1 van Steenbergen en H. G. van Ben ten: Siera en J. M Fasseur; C. W. Uijlen- roek en M. A Th. Bik: A van Vliet en van Houten: N. P. Langerak en C. E. 'fr.enga; J. C. M. Berbee en C C. P. W. lentink; W. J. J. Llgtentoerg en C. W. E. oordman; M. Blonk en J. A. GulelJ; P. Jansen en C. Diseveld L. G. Teeuwen I.E. M. W. van Kouwenhove. OVERLEDEN Naeff. man, 38 jaar; J Hoogstad, zoon, maanden; J Arnoldus. man. 80 Jaar. B. Brugman weduwe v Noest 75 Jaar; H. van Schalk, man, 69 Jaar. Gisteravond vergaderde de Neder landse vereniging van ex-politieke ge vangenen in ..De Harmonie". Na een kort openingswoord door de heer W. Witte sprak de heer Bakker over zijn belevenissen tijdens zijn reis met de eerste zending levensmiddelen en medi camenten naar Hongarije. Wij worden weer geconfronteerd met het concentratiekamp, aldus de heer Bakker. Een kreet van afgrijzen ging in 1940 door de wereld toen men van de oprichting hiervan hoorde. Nu is er weer een concentratiekamp met plm. 9 500 000 mensen. Er zijn geen prikkeldraadversperringen en wacht torens met mitrailleurs, maar een ijze ren ring van tanks en lopen van kanon nen. die landinwaarts gericht waren. In dit concentratiekamp sterft Hongarije. De bloedhonden zijn de ïobots, die al leen op moord afgericht zijn. ..Arbeit macht frei" staat er op de poorten van de concentratiekampen. Een heel volk. dat de vrijheid lief heeft gehad, is in elkaar gestort. De „Expoge" voelde zich verplicht om Hongarije te helpen. Binnen tweemaal vierentwintig uur was er een wagon gereed met levens middelen en medicamenten De trein kwam zaterdag in Wenen aan. maar toen bleek de opdracht helaas niet te vervullen zijn. De grens was hermetisch afgesloten Zaterdag was een moeilijke dag voor ons. vertelde de heer Bakker: via de ra dio hoorden we de noodkreten, maar wij konden niet doorrijden. Ook kwamen er berichten binnen van kinderen van 14 pn 15 jaar. die met mitrailleurs schoten. Dit schieten hadden ze in de communis tische jeugd part ij geleerd, dus zn keer den nu hun wapens tegen hun eigen le raren Toen kwam zondag 4 november, de dag van het verraad. Niet alleen ver raad van Rusland maar ook verraad van van 59 landen, die eens de universele wet ondertekend hadden, waarin de rechten van de mens vastgelegd waren. In Hongarije heeft men gezégd: „Als de vrije wereld ons niet helpt, dan zal zij er voor boeten" We zullen er ook voor moeten boeten, vervolgde de heer Bakker: misschien pas over tien of twintig jaar. Het schip is gezonken, het wrakhout en de drenkelingen spoelen aan. Aan ons de taak om hen zoveel te heljpen. als we kunnen. De wagon met levensmiddelen is tenslotte naar een vluchtelingencentrum gebracht, waar alle medicameten slechts een druppel op een gloeiende plaat waren in verhouding tot de zee van ellende. 12 december zullen Alfred van Sprang, mr. Ch. Aalders en H J. M. Stoelinga in de Zuiderkerk een toelichting geven op de toestand in Hongarije. OEGSTGEEST Israël en de profeten De Poelgeesterwijkgemeente kwam gisteren in gebouw „Irene" byeen voor de tweede winteravondlezing over VOORSCHOTEN Toneel in Marinekamp In het Marine Opkomst Centrum werd een toneelavond verzorgd, waarvoor uit genodigd waren de leden van de Rotary- club. van de Herensociëteit en van het korps van de Marirre. die in Voorschoten woonachtig zijn. allen met hun dames. De commandant van het M O C. heet te alleen welkom, waarbij hij het ge meentebestuur verontschuldigde, dat door een raadsvergadering verhinderd was. Hij heette echter de dames van deze heren welkom. Bij de opening van de „nieuwe zaal" had burgemeester Van der Hoeven ge memoreerd. aldus de commandant, dat 10 jaar lang bij verschillende culturele manifestaties de marine hun zaal ter beschikking had gesteld en de burge meester sprak toen van vrees voor con currentie. Commandant Cr om mei in merkte echter nu op. dat als er op één avond twee voorstellingen gegeven zou den worden, hij de zaal van het MOC. gaarne weer beschikbaar zou stellen. Een „officieren-toneelgroep" speelde ..Relative Values" (Het is maar betrek kelijk). een blijspel van Noel Coward, dat zeer veel succes oogstte. De commandant van het MOC dank te deze Haagse spelers na afloop harte lijk. waarbij hij opmerkte, dat veel le venswijsheid opgedaan was. deze avond, waardoor dit stuk nog lang in herinne ring zal blijven. Onder hartelijk applaus werden aan de actrices bloemen aange boden. WASSENAAR Opbrengst De klaprooscollecte t.b.v. het oorlogsgravenwerk bracht al hier f. 1171.71 op. VOOR HONGARIJE Voor de hulp aan de Hongaarse vluch telingen brachten de openbare scholen l.o en u.l.é f 1.000 bijeen en werd xoor .hetzelfde doel door leerlingen van de f Kievietschool met het opknappen van I karweitjes en in een collectebus f. 466.73 bijeengebracht. Dumas Olymgisch kampioen hoogspringen De Amerikaan Charles Dumas is Olympisch kampioen hoogspringen (he ren) geworden met 2.12 meter, hetgeen tevens een verbetering met het Olym pisch record betekent. Het oude stond sedert 1952 (Helsinki) op naam van zijn landgnoot Davis met 2.04 m. De uitslag van het hoogspringen he ren luidde: 1 en Ol. Kampioen Dumas (V.S.) 2.12 meter; 2. Porte (Austr.) 2.10 meter; 3. Kachkarov (Rusl.) 2.08 meter. BEURSOVERZICHT Licht herstel; Amsterdam. 23 november. De aandelen- en obligatiesector op de Amsterdamse beurs hebben van daag wel een zee» tegenoverge^Vlde ontwikkeling te zien gegeven. Vooral het koersverloop op de beleggings- markt was merkwaardig. De conver sielening bijv. opende op 89%, maar kelderde al spoedig tot 87%, een ver schil dus van 1% punt. Dergelijke fluctuaties zyn in geen tijden voorge komen. Later herstelde dit papier zich licht tot 88' i. Ook de overige Staats leningen waren zeer flauw, waarby verliezen van 1 punt geen zeldzaam heid waren. De beleggingsafdeling heeft hiermede een nieuw laagtepunt bereikt. In navolging van Londen en Pajijs was de stemming op de aandelenmarkt niet onvriendelijk. Dit geldt met name voor de internationale soorten, onder lei ding van Unilever Er is een gunstise beschouwing gepubliceerd over de posi tie van de Amerikaanse dochteronder neming en dit had vraag uitgelokt. Unilever verbeterde hiredoor ruim 7 punten tot 343. Kon Olie kwam op de tweede plaats met een wind van circa 6 punten, gevolgd door Philips met 5 punten winst. Aku gold 217 (213%). Ook op de incourante afdeling waren koers winsten in de meerderheid. Thomassen en Drijver zette de stijging van gisteren verder door. Een uitzondering moet wor den gemaakt voor claims Wilton- Fyenoord die f 4 lager werden geadvi seerd op f 71. Van de Scheepvaart- en Cultuursec tor valt weinig te vertellen. In door snee was de stemming hier prijshou dend tot iets beter. WISSELKOERSEN Amsterdam. 23 november Londen 1063%—1060%, New York 3.82%— 3.83%. Montreal 3 97%—3 98%. Parijs 1 0792%—1 0802%. Brussel 7 59%—7.60%, Frankfurt 90.65—90 70 Zürich 86 73% 8678%'. Zürich 86.73%86.78%-. Zurich (vr francs) 89 3589 40 Stockholm 73.58%73 63%. Kopenhagen 54 79%- 54 84%. Oslo 5315%—53.20%, Milaan 60.48%—60 53%. Israël. Spreker was rabbijn J. Soeten- r> A I dorp uil Amsterdam, die het onder- t5*MlI*S Vel 11 AXHSlGI (lfllll onder werp behandelde „Israël en de pro feten". Hij werd ingeleid door ds. G. F. Cal- lenbach. die het vrheugende feit con stateerde. dat thans eindeiyk een ge sprek tussen Israël en de Christelijke Kerk mogelijk is. Er is. aldus ds. Cal- lenbach, aan onze zijde een grote schuld. Immers naar zo'n gesprek werd door ons niet gevraagd. Integendeel is de Jood door ons geïsoleerd en teruggestoten. Des te groter nu de blijdschap dat wij thans bij elkaar gaan zatten om naar elkaar te luisteren Met een zeldzame welsprekendheid hield rabbijn Soetendorp zijn gehoor ge boeid met een voordracht, die diepe in druk maakte. Hij schetste de betekenis der profeten uit het Oude Testament, stelde ze aan zijn hoorders Voor als de voor-pellers, als de leiders en de pleit bezorgers van hun volk Zij stonden ver laten en eenzaam in de wereld, omdat zij met begrepen werden door het volk. Zij overbrugden de afstand tussen wat was en zou gaan gebeuren Her tragische daarbij was dat zij zelf wisten, dat het volk hen niet begrijpen kon en toch droegen zij Gods boodschap over de aarde. Spr. wees op de positie van tal van profeten in hun verhouding tot de Koningin, die zij op hun fouten wezen. Als zodanig trad de profeet op als corrector. Hij schetste de voornaam ste profeten in hun verhouding tot hun omgeving en wees erop. dat de politici zich weinig hebben aangetrokken van de profeten. Voorts besprak hij de verhou ding tussen profeet en priester. De pro- fetiën z.iin voor het Joodse volk tot op de huidige dag van enorme betekenis geweest Tn de eeuwen van vervolging en ballingschap hebben de woorden der profeten soms geklonken als een hoon. soms als een verkwikking. Ze zijn in elk geval geweest Gods teken in de ge schiedenis Laat ons bedenken, aldus spr. dat het niet gaat om Israël alleen, doch om de gehele mensheid. Vrydag 23 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd Ned. '53 3% 91L 91% Grootboek obl. 88 Ned. '51 3% 90% 90% Ned. '53 (3%) - 89% 89% 88% 83% 88 Ned. '55 3% 85% 83% Ned. '55 II 3 86% 85% Ned. '47 3% (3) 89 ,V 86% Ned '37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 91 89 Investeringscert. 3 90 88% Ned. 62-64 3 89 A 88% Indië A3 87 L 87 Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 46% 17 Nat. Handelsbank 105 105% Ned. Handelsmij. 162 163% 213% 216% Philips 247% 253'- Unilever 335% 313% Wilton Feyenoord 293 Biliton 2de r 218 218 Kon. Olie (f.50.—) 385 Kon. Olie 719% 725% Amst. Rubber 70% 70% Holl. Amer. lijn 192% 191 Kon. N. Stoomboot 171 171% Ned. Scheepv. Unie 167 168 H VA 88% 88 57% Deli My.en (Ver.) 97% 97' Senembah 64 64 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam -37 Ï-ITI 3% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91% 93% 92 Premieleningen 90% 92 A'dam '56 12% 90% 90 A'dam '56 II 2% 98%. 98% Eindhoven '54 2% 92% 93% Enschede '54 2% 87% 89% Den Haag '52 I 2% 98 L 96 idem II 2% 95 B 96 R'dam '52 12% 101% 99 idem II 2% 99% Utrecht '52 2% 107 104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank *211% Rott. Bank 179' i Twentsche Bank 184 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 206 Kon. Ned. Grofsm 107 L Rott. Droogdok Mij 570 Tieleman en Dros 10 Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 76% Internatio91 Diversen Albert Heyn Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amcrik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 270 L 69 77 A 84% 208 175^, 183 •205% ÏOB 555 11% 78 91% 2681 69% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv Int. Kunststof!. Ind Kon. Ned. Edelmet Pref. w.a. Idem Textiel Gebr. v Wyk Leidsche Wolspinn Ned. Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. V -K. 390 <99 53 64 66 78 264% 460L 160GB 94G Li 22/11 385 430 160%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9