Handjevol Noren bijt de spits af van historische en delicate taak Ontroerend afscheid van Annie Woud hij „Jubilate" te Katwijk aan Zee PHILIPS Onbekende officier plotseling in centrum van belangstelling als eerste wereld-politieagent Avoncl groeide uit tot concert ARBEIDSVREDE IN BELGIE WORDT ERNSTIG BEDREIGD >Photoflux< VRIJDAG 23 NOVEMBER ïyóo Met „V.N.-vredestrein" naar Port Said Van onze relsredacteur) Ook wij zijn met de „V.N. vredestrein" meegereden van Aboe Soeioeir naar Port Said. Passagiers waren 175 Noorse manschappen en 15 Noorse officieren van de V.N. troepen in Egyptedie 's werelds eerste interna tionale politiemacht in Port Said effectief moesten doen worden. De trein, getrokken door een rood en zilver geschilderde diesel-loco motief, die bedekt was met een grote blauwe V.N.-vlag, bestond uit zes wagons, waarin nogal ironisch aandoende reclames hingen: Indien U niet de resten van de oude Egyptische beschaving hebt gezien, heeft U Egypte niet gezien". Al dacht men hierbij onbewust aan de ruïnes in Port Said, het drukte niet de uitstekende stemming, die op het eerste deel van de reis heerste. Det trein rolde door de hier en daar met palmen begroeide woestijn, langs kleine dorpjes en stukjes land, die bewerkt werden met houten ploegen. Overal zag men verder ezels, kamelen en Indische buffels en hoorde men de kreet „ya salaam" (oh, vrede) opstijgen uit de kelen van boeren en soldaten, die naar de spoorbaan kwamen rennen om naar de blauwgehelmde Noren te wuiven. Opgetogen menigten In Ismailia, de „hoofdstad" van de vroegere Sue/.kanaal Maatschappij, schreeuwden hele menigten opgetogen en klapten in de handen. In El Kantara, de laatste stopplaats voor de staakt-het - vuren-lijn, vormde een dolle menigte van burgers, soldaten en leden van de nationale garde een spreekkoor en gilde „Lang leve Nasser". Weg met Eden. Weg met de Joden" en alsof hun dat op het laatste nippertje te binnen schoot. Het men er nog op volgen „Lang leve de in ternationale politie" De jonge Noren namen dit alies met een merkwaardige kalmte op, alhoewel zij duidelijk genoegen schepten in hun historische missie. Tevoren waren de manschappen reeds zorgvuldig geinstru- eerd door hun commandant, majoor Wiik - de onbekende Noorse officier, die plotseling, als met een katapult wegge schoten. in het centrum der wereldbe langstelling is komen te staan - hoe zij zich dienden te gedragen bij de uitvoe ring van hun delicate taak. De eerste order luidde: „beleefde neu traliteit, geen verbroedering met wie dan ook. De ogen van de wereld zijn op U gericht. Gebruik geen wapens, tenzij In het uiterste noodgeval voor zelfverdedi ging en wacht zelfs dan nog op orders van de commanderende officier". Persoonlijk bevel De politiemacht is op persoonlijk be vel van Hammarskjöld naar Port Said gezonden. Men moet intussen strikt ver trouwen op haar morele status, daar zij nauwelijks iets kan doen. Deze licht be wapende eenheid is namelijk geenszins in staat de moeilijke situatie fysiek het hoofd te bieden. Majoor Wiik, die slechts weinig speci fieke orders heeft ontvangen, zal al naar de omstandigheden dit noodzake lijk maken handelen, maar de openhar tige. kalme en vriendelijke Noor schijnt volkomen voor de rol van eerste wereld politieagent berekend te zijn. Intussen was de bevolking van Port Said door de Egyptische regering reeds ingelicht over de komst van de V.N.-po litiemacht door middel van de radio verbinding, die thans tot stand is ge bracht tussen het Egyptische leger en het geallieerde hoofdkwartier op Cyprus, welke verbinding via een V.N.-post in niemandsland loopt. Bezinning Tijdens de reis hadden de Noren over vloedig gelegenheid om zich te bezinnen op de belangrijkheid van hun taak. want na Ismailia achter zich gelaten te heb ben. boog de trein in noordelijke rich ting om verder parallel te lopen met 's werelds aorta, het Suezkanaal. een smalle strook water, glinsterend in het zonlicht en aan beide oevers begrensd door de hete, geel-kleurige oneindigheid van de woestijn. Aan de oostelijke horizon staakten de Israëliërs him opmars bij de rand van de Sinai-woestijn. Het kanaal toont aan lange rij kastanjebruine schepen. Hier, op deze plek. concentreerden zich de tegenstrijdige belangen en emoties en lag het brandpunt, dat Midden-Oos ten in vuur en vlam zette. Het tweede schip in het opgehouden convooi, waarboven Italiaanse. Russische Noorse. Zweedse, Liberiaanse en Pana mese vlaggen wanperen, Is de super-tan ker ..Statue of Liberty", een Amerikaans schip, doch varend voor Ph. v. Omme- 500.000ste na-oorlogse woning Ingebruikstelling door Minister Witte Minister ir. H. B. J. Witte heeft gis termiddag in aanwezigheid van vele genodigden, o.w. de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus. en B. en W. van Groningen, de 500.000 naoorlogse wo ning officieel in gebruik gegeven, Deze staat in de Rembrandt van Rhijn- straat te Groningen. De minister onthulde een gedenk steen in de voorgevel van deze woning, die gemaakt is naar een ontwerp van de Groninger beeldhouwer Rinua Meyer en uitgevoerd is in gewapend beton. De gedenksteen stelt arbeiders voor, die in een gestadig ritme gebouwen oprich ten. Na de ingebruikstelling overhan digde de minister aan de toekomstige bewoners, de heer D. J. Voorsmid en diens verloofde, mej. S. Simmeren, de sleutel van het pand Rembrandt van Rhijnstraat 40. Als aandenken aan deze gebeurtenis gaf hij het jonge paar een bloemstukje vervat in een vaas met inscriptie. De minister zag de sleutel die overigens nog enige tijd op zich liet wachten en nog gezocht moest worden als een symbool van de sleu tel tot het gel ik, vaarop vele jonge mensen zitten te wachten. De woning is thans nog als modelwoning inge richt. Na de ingebruikstelling heeft, het gezelschap een rondrit gemaakt oooi de nieuwe stadswijken van Gronmaen Het gemeentebestuur iceft ^en besluite een ontvangst gehouim in het. stad huis ren te Rotterdam, met een Nederlandse bemanning onder kapitein Derkx. Rook kwam uit dé schoorsteen en de kern van de bemanning was weer teruggekeerd naar de dertien-miljoen-dollar tanker, nadat de gehele bemanning tijdens de vijandelijkheden gedwongen was van boord te gaan. Ook was naar boord te ruggekeerd een deel van de bemanning van het s.s. Lemsterkerk van de V.N.S.. onder commando staande van kapitein Kole, de enige Nederlandse vlag voerend die in het kanaal te ontdekken viel. (Ingez. Med.-Adv.) zich graag verwent iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Onze reisredacteur is met de ..vredestrein" van de Ver. Naties, die een kleine twee honderd Noren van de V.N. politiemacht naar Port Said bracht, meegereden. In El Kantara, aan de grens van niemandsland, werd hij eenter door de Brits-Franse militaire macht ge dwongen de trein te verlaten. De beschrijving van de vreemde reis treft men hiernaast aan. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII Weinig obstakels Op het traject van Ismailia naar El Kantara. inbegrepen de westelijke pa rallel-passage. vielen slechts weinig ob stakels in het kanaal te ontdekken, be halve dan de verwrongen resten van de Ferdan brug en enkele klein© tot zin ken gebrachte scheepjes. Tenslotte stopte de vredestrein in El Kantara. waar het station dicht opeen gepakt stond met een opgewonden me nigte soldaten en met geweren uitgerus te burgers, waaronder stokoude mannen en nog bijna op kinderen gelijkende jon ge mannen. De geweren waren bij de aanvang van de strijd aan iedereen on der de burgerbevolking in de kanaalzone uitgereikt en enkelen sprongen er nog al zenuwachtig mee om. Toen de trein even later langzaam het niemandsland instoomde. werden vele handen gewoven om de nu gespannen Noren geluk toe te wensen. Zelfs de Echtpaar Bournan naar buitenland Ter verdediging van recht Mr. H. Bonman en mevrouw M. Bournanv. d. Berg zullen dezer dagen naar het buitenland vertrekken om daar het recht van de, Nederlandse arrestanten In Indonesië, In het bij zonder van de tot levenslang veroor deelde H. C. J. G. Schmidt te beplei ten. Door deze reis zal mevrouw Bouman niet. zoals in de bedoeling lag. het woord kunnen voeren op de protestbijeenkomst die 27 november a s. in het Amsterdam se Concertgebouw zou worden gehouden. Het bestuur van het Jungschlaeger- fonds heeft daarom besloten deze bij eenkomst te laten vervallen. woest kijkende jonge Egyptenaar, die mij had gezegd „Ik ben lid van een Egyptische commando. Wat denk U van mij? Ik dood iedereen", toonde op dat moment een zonnige lach. AUe correspondenten, die, alhoewel zfl bfj de Ver. Naties geaccrediteerd waren, van de Brits-Franse militairen geen ver gunning kregen de reis naar Port Said voort te zetten, renden toen het station uit en schreeuwden naar chauffeurs in de zoveelste worsteling om vervoer in deze taxi-oorlog. De Canadees, die met mij een wagen veroverd had, mompelde „Wat jammer, dat deze eerste interna tionale politiemacht op moet treden te gen twee westelijke democratieën in plaats van tegen de Russen". Hij ver tolkte de mening van velen Havenrarlar- project Waterweg voltooid Wanneer Prins Bern hard op 30 no vember a.s. in Hoek van Holland het havenradarproject voor de Nieuwe Waterweg in werking zal hebben ge steld, zal een voor de Rotterdamse haven zeer belangrijk werk zfjn vol tooid, n.l. het radarsysteem waar over wij indertijd uitvoerig schreven en dat wat de grootte betreft zijn weerga in de wereld niet vindt. Het radarproject ls door de gemeente Rotterdam tot stand gebracht in nauwe samenwerking met de Kon. Marine, het loodswezen, Rijkswaterstaat en de PTT, waarbij het Nederlands Radar Proefsta tion als adviseur der gemeente is opge treden. De radar- en de communicatie-appa- ratuur, de gebouwen en alles wat daar bij komt is door de gemeen'e Rotter dam bekostigd. In totaal is hiermee een bedrag van ongeveer f. 4.700.000 gemoeid geweest. Op de radarposten zullen ln totaal 38 waarnemers dienst doen en bovendien 5 verkeersambtenaren die op de cen trale post te Rotterdam een coördine rende taak hebben. De waarnemers zijn mannen van de praktyk. Zij bezitten dan ook allen een radarbrevet, maar hun opleiding zal nu moeten worden vol tooid. In het bijzonder zullen zij nog erva ring moeten opdoen met het overgeven van een schip van de ene post naar de andere. Hiervoor zijn o.a. alle posten met een directe telefoonlijn verbonden. Ook zullen zij nog vertrouwd moeten ra ken met de bijzonderheden van de thans juist gereed gekomen posten Rozenburg, Pernis en Oharloise hoofd. Met het geven van Inlichtingen aan de schepen tijdens mist zal dan ook ge leidelijk aan worden begonnen en eerst nadat voldoende ervaring is opgedaan zal de radarloodsdienst die resultaten kunnen opleveren, welke er van worden verwacht. (Ingez. Med.-Adv.) „BINNENHUISJE" No. .Jubilate", in de Oude Kerk, slaagde er in een Mannenkoor-uitvoering te laten uitgroeien tot concert. Een mooi en een werkelijk concert. Een concert met een duizendkoppig gehoor Kon dit feit nu eens een poort openbreken naar kamermuziek en orkest, naar een bloeiende muziekkunstkring! Leiden vult 30 instrumentale avonden. Naar verhouding komen er Katwijk 7 of 8 toe. De praktijk isnul. Zeker, er is in Katwijk een sterke liefde voor koor, oratorium en harmonie. Maar dat is eenzijdig gerichte muziekcultuur. Blij zijn we daarom dat „Jubi late" eens een overgang tussen de twee gebieden vond bij een maximale he la ngstelUng! .oAWr» ton. Ai. CiLV. De vorige uitvoering ligt 8 maanden terug. In zo korte tijd wyzigt zich het aangezicht van de zang niet merkbaar. Het zangmateriaal bleef even welge- kneed en gecultiveerd, het nauw sluiten van de groepen even betrouwbaar, het zachte nuanceren even aantrekkelijk. Verbetering kwam in het modelleren van te aanzwellende en van de forte-frag- menten. Uiteraard zijn bij mannenkoren de vier registerkleuren moeilijker te tref fen dan bij gemengde zang. Er kan dan ook in het plastisch tegen elkander af steken verder gestreefd worden naar gelijkwaardigheid in de expressiviteit van alle stemgroepen. Zanglijnen zijn behalve partituur-reprodukties ook le vende dingen. Dit inzicht en dit begin sel werke door bij „Jubilate". Maar Bernard Verboom, de dirigent, kan de zangbogen, de muzikale zinnen onge twijfeld nog dynamischer spankracht verlenen. Dat we dit te berde brengen ligt daar aan, dat we nog nooit zo behoedzaam een beroepssymfonie-orkest zagen bege leiden. Aarzelend althans in de expres sie. Men had namelijk noch in het dy namisch profiel van de koristen, noch in de directie-aanwijzingen voldoende impulsen. De momenten, dat Verboom uit de begrenzing trad. bloeide meteen de or kestklank op. Het ging er dus om, over het krampachtige heen het wederzijds begrip te vinden. Onderhandelingen zijn vastgelopen België wordt momenteel bedreigd door stakingen: werkgevers en vakbonden hebben hun onderhandelingen gestaakt, die op 8 oktober waren begonnen. De heer Staercke, gedelegeerd beheerder van het Verbond voor de Belgische Nijver heid, zei echter, dat hij optimistisch was, ondanks deze stopzetting. Hij veronder stelde. dat de vakorganisaties zich nu wel rechtstreeks tot de regering zullen wenden om voldoening voor hun eisen te verkrijgen. Maar hij wees er op, dat nieuwe elementen als gevolg van de internationale toestand zich reeds doen gel den en dat zekere sectoren hun winst voor 1956 in het gedrang gebracht zien. Hij zinspeelde zelfs op de mogelijkheid van spoedige werkloosheid bi zekere sectoren van de industrie. Dit gegeven gold evenzeer voor de be geleidende als voor de solo-programma nummers van het West-Ned. Symfonie- Orkest. Solo stond een Sarabande van Co- relli voorop, een der mooist bestaande, met een vermaarde Gige. Mazerts Di vertimento „Eine kleine Nachtmusik" kwam nadien en weer later Griegs „Zwei elegische Melodiën". Dit alles ging. voor zichtig tastend z'n weg, zonder kracht in de tekening, zonder de royale streek, die vooral Italiaanse kamermuziek ver langt. Behoudens dan die ogenblikken van gloed en doorbraak toegesproken had. antwoordde zij, dat ze in haar afscheid een kant zag die het afscheid nemen eigenlijk opheft: de dankbaarheid voor hetgeen geweest is. „Ontzaglijk groot" noemde zij deze dank. Toen gebeurde het, dat het pu bliek. dat in Herv. kerken nooit applau disseert, als één man die ongeschreven wet overtrad. Dit onverwachte maakte de plechtigheid roerend nog welspre kender gemaakt door een even verras send ingezet danklied van de gemeente in de kerk. Annie Wouds werkelijke afscheids- zang voor Katwijk werd de aangrij pende, weemoedige alt-rol van Brahms Altrapsodie. Meer dan zestig maal had z|j dit toongedicht al tot klinken gebracht. Hoeveel Passionsrol- len staan daarnaast, hoeveel orato riumpartijen? Alle als een lichtend voorbeeld, met de immer juiste ziele- bewogenheid, onfeilbare techniek, in drukwekkende voordracht en beglan- zing. Straks voor ieder voorby Het waren de plaatselijke predikan- kanten Hagen en Pijlman, die de zorg voor dc pastorale omlijsting van dit gedenkwaardige concert op zich had den genomen. V. Het kooraandeel werd ingezet met Mozarts priesteraanroep „O Isis und Osiris" uit de „Toverfluit", vervolgd met de Alt-Rapsodie van Brahms en Griegs „Landerkennung". In dezelfde volgorde ontplooide zich ook de stijging der vocale waarden. Men hoort van Grieg wellicht de trompet nog naklinken, maar herinnert zich dan tevens de vastverarikerde, ge slaagde bariton-solo van het koorlid aujrt, Grieg was echter geen beëindiging. Dit werd Wagners Pelgrimskoor uit „Tannh&uscr". Hier liepen de dingen uit de hand, detonerend in de chromatiek en in de alteraties van de middenstem men, zodat het orkest niet wist, hoe nog een zuivere toon te behouden. Jammer! Van het koor ten slotte valt nog een tussentijdse Schubert te vermelden, in begeleiding van vier woudhoorns. Koor en orkest werden in belangrijk heid overschaduwd en wel door Annie Woud. een kunstenares! Zij verlaat, evenals Jo Vincent bfj ongebrokenheid der stemmiddelen, de zangcarrière. Te midden van de vertolkende kunstenaars stond Annie Woud by de groten en zo doen wij haar voortleven! Niet bij toeval zong zij Hfindels,. Dank sel Dir. Herr". Daarmee was dank aan God bedoeld. En nadat burgemeester Duiker haar Amerikanen op de hoogte van Britse geheime codes? Volgens George Wigg. een La- bourafgevaardigde in het Lager huis, zijn de V.S. geheel op de hoogte van de geschiedenis, die zich achter het conflict in het Midden- Oosten heeft afgespeeld, doordat zij erin geslaagd waren, de geheime codes, die door Engeland, Frankrijk en Israel zijn gebruikt, te ontcij feren. Wigg is van mening, dat de Amerikanen kort voor de Israëlische aanval op Egypte met behulp van elektronische apparaten deze codes hebben ontdekt. Dinsdag a.s. zal Wigg in het La gerhuis de regering vragen, welke maatregelen er worden genomen om ervoor te zorgen, dat de door het „Foreign Office" en de strijd krachten gebruikte codes ook wer kelijk geheim zijn. Arbeiders eisen deel van conjunctuurwinst Het is de vraag of de vakbonden ge noegen zullen nemen met deze verkin- ringen. Het ziet er niet naar uit, daar de heer Cool, voorzitter van het Alge meen Chr. Vakverbond gisteren reeds verklaarde de stopzetting te betreuren, maar ,.wij zullen de strijd voortzetten om een vermeerdering van 20 "r van de gezinstoelagen te verkrijgen. Wij zullen éveneens een deel van conjunctuurwins ten blijven opeisen, waarvan een ge deelte later zou kunnen worden uitbe taald en een ander gedeelte bestemd zou zijn voor de bestrijding". Hij doelde op de voorstellen alle arbeiders een spaar- bon van 76 gulden te verstrekken. Deze spaarbon zou aan de betrokke nen worden uitbetaald in de eerst-ko- mende periode van laagconjunctuur en zou worden gefinancierd uit de winsten, die in de huidige gunstige tijd gemaakt werden De heer Cool voegde er aan toe. dat hij zich niet meer gebonden zou achten aan verklaringen tijdens de laat ste afgebroken besprekingen afgelegd. Hij nam zijn gehele vrijheid terug. „Wij zuilen ons verzetten tegen het blokkeren van overheidswege van prijzen en lonen. Wij blijven bereid te onderhandelen, maar wij zullen ons voortaan laten lel den door de omstandigheden". De heer Major sprak uit naam van de ABVV ln dezelfde geest. „De werkge vers hebben geen enkel voorstel ge daan en wij welen niet of zij bereid zQn onze eisen te onderzoeken. Wij zullen een deel van de conjunctuurwinsten blijven opeisen". De werkgevers echter, die aanvanke lijk bereid schenen aan de eisen van de vakbonden tegemoet te komen, eisten, dat de regering van haar kant zou af zien van een van haar anti-inflatoire maatregelen, namelijk een tien pro centsheffing op de winst van de ven nootschappen over 1955 en 1956 Dit zou 5 a 6 miljard franc opleveren, die de regering wilde gebruiken voor finan ciering van openbare werken en weten schappelijk onderzoek. Een deel van de heffing zou eventueel kunnen worden gebruikt voor de financiering van so ciale voordelen. „U wilt ons tweemaal doen betalen", zo verweten de werkgevers de regering, eerst een spaarbon en dan nog zo'n ven- nootsehapsheffing. In de industrie is dan ook oen heftig protest losgebroken. En de vakbonden blijven op hun stand punt staan. De arbeidsvrede in België loopt momenteel veel gevaar (Frits Flits:) Een top-succes van 't kinderfeest Is 't nummer blindeman geweest! Mij hielp het blijde jeugdpubliek Aan menige geslaagde kiek; Geslaagd in elk geval omdat De lamp die in de flitser zat Was Philips „Photoflux", want zo Vermijd ik ieder risicol (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks I Het feilloze a- flitslamp|e XJ CT President Soekarne: „Geen militaire junta" Nog geen oplossing President Soekarno heeft heden verklaard, dat een militaire junta voor Indonesië onaanvaardbaar is. De pre sident sprak te Bogor voor officieren van het leger en regeringsautoriteiten. Voorts zei hij: „Indien Indonesië thans tegenover bijna onoverkome lijke problemen staat, is dit niet om dat de democratie font is, maar om dat de excessen van de democratie de overhand hebben". De president doel de op de mislukte staatsgreep, die door de voormalige plaatsvervangend chef-staf, kolonel Loebis en een groep legerofficieren was georganiseerd. In de aula van de Amsterdamse Universiteit vond gistermiddag een zeer ongebruikelijke promotie plaats. Mevr. C. G. Querido-Nagtc- gaal promoveerde bij prof. dr. A. Querido, haar echtgenoot. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse Universiteiten, dat een hoogteraat optrad als pro motor van zijn echtgenote. De jon ge doctor en haar promotor na af loop van de plechtigheid. Inmiddels hebben premier Ali Sastroa- midjojo en de chef-staf, generaal-ma- joor Nasoetion, gisteravond een bespre king gehad met de defensiesectie van het parlement. Volgens parlementaire kringen is men er bij deze bespreking niet in geslaagd een oplossing te vinden voor de moeilijkheden in het leger. Vooraanstaande politici voorspelden vandaag, dat Soekarno de huidige bin nenlandse moeilijkheden maandag met vice-president Hatta zal bespreken. Deze zal dan het eredoctoraat ontvan gen van de universiteit van Djogjakarta. Verwacht wordt, dat Hatta spoedig hier na af zal treden. UFJHTZAKEN Noodlottige vingerafdruk SCHOONMAKER IN DE GEVANGENIS. (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank heeft een 27- jarige schoonmaker uit Den Haag ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met af trek. De officier van Justitie had 14 dagen geleden 2 jaar geëist. De ver dachte had op zaterdagmiddag 22 juli tijdens het verrichten van zijn normale werk voor een Haags schoon maakbedrijf de brandkast openge broken van het Nederlandse Zuivel- hureau aan de Groot Hertoginnelaan. Men kon zijn schuld bewijzen, dank zij het feit dat de technische opsporings- en herkenningsdienst van de Haagse politie de afdruk van de ringvinger van verdachtes linkerhand aantrof op de binnenwand van de opengebroken brandkast. De buit f. 2600 heefk de politie nigt kunnen terugvinden. I De schoonmaker heeft van het begin af ontkend de brandkast te hebben „ge kraakt". Rijwiel met hulpmotor ANTWOORD VAN MINISTER ALGERA De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera. heeft het hoofd bestuur van de Ned. Bromfietsbond geantwoord op een rekest, waarin deze laatste aan de minister enkel© vragen stelde over de in de beschik king van 22 augustus jl. gegeven om schrijving van de eigenschappen vaiv een rijwiel met hulpmotor, waarin dc .buddy-seat" verboden werd. De minister zegt o.a., dat het voor een ieder duidelijk zal zijn. dat het in het belang van de veiligheid van het verkeer hoogst gewenst is, dat het on derscheid tussen rijwielen met hulp* motor en motorrijwielen zoveel moge lijk gehandhaafd blijft en dat het aan brengen van wiizlgingen in de bouw ol Inrichting van bromfietsen, hetzij door- het vergroten van de cylinderinhoud tof. boven 50 kubieke cm. hetzij door het aan 't voertuig ontnemen van een of meer rijwiel-eigenschappen, de hand having van dit onderscheid ernstig in gevaar zou brengen. De minister heeft de directeur van de Rijksdienst voor het wegverkeer verzocht de afgifte van het kentekenbewijs te weigeren ingeval dit wordt aangevraagd voor tweewielige motorrijtuigen, welke kennelijk oor spronkelijk zijn bedoeld om als rywiel met hulpmotor in het verkeer te wer den gebruikt, doch waaraan door wijzi ging in bouw en inrichting als boven bedoeld, het karakter van rijwiel met hulpmotor is ontnomen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5